Η γενιά των αποτυχημένων γονέων

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Οι δικές μου σκέψεις είναι, για ποιο λόγο σήμερα κάποιος κάνει παιδιά; Τί θέλει να πετύχει με αυτό; Πραγματικά θα ήθελα να ακούσω κάποιες απαντήσεις από γυναίκες που τριγυρνάνε με τα κουτσούβελα. Πιστεύω ότι στην κατάσταση που βρισκόμαστε το να κάνεις ένα παιδί χωρίς ιδιαίτερη σκέψη είναι το λιγότερο ανευθυνότητα. Νομίζω ότι η κοινωνία σε βάζει σε αυτό το τριπάκι και αναγκάζεσαι να ακολουθήσεις αυτό που ζητάει. Στο εξωτερικό ο γονιός για το παιδί είναι αυτός που θα το βοηθήσει να μεγαλώσει σωστά με σκοπό να βγει στην κοινωνία. Στην Ελλάδα τα παιδιά τα κάνουν για να ευχαριστήσουν τη μάνα τους, για να κρατήσουν τον άντρα τους, για να μοιασουν στις φιλεναδες τους που έχουν παιδιά, για να μη λέει η γειτονιά, και φυσικά για να έχουν κάποιον να τους κοιτάξει όταν γεράσουν. Εξοργίζομαι και λυπάμαι με τέτοιες καταστάσεις. Αν θες τόσο πολύ να προσφέρεις σε ένα παιδί υιοθέτησε ένα. Ο εγωκεντρισμός ότι πρέπει να έχει το δικό σου dna είναι πραγματικά για μένα εξοργιστικος το λιγότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Οι δικές μου σκέψεις είναι, για ποιο λόγο σήμερα κάποιος κάνει παιδιά; Τί θέλει να πετύχει με αυτό; Πραγματικά θα ήθελα να ακούσω κάποιες απαντήσεις από γυναίκες που τριγυρνάνε με τα κουτσούβελα. Πιστεύω ότι στην κατάσταση που βρισκόμαστε το να κάνεις ένα παιδί χωρίς ιδιαίτερη σκέψη είναι το λιγότερο ανευθυνότητα. Νομίζω ότι η κοινωνία σε βάζει σε αυτό το τριπάκι και αναγκάζεσαι να ακολουθήσεις αυτό που ζητάει. Στο εξωτερικό ο γονιός για το παιδί είναι αυτός που θα το βοηθήσει να μεγαλώσει σωστά με σκοπό να βγει στην κοινωνία. Στην Ελλάδα τα παιδιά τα κάνουν για να ευχαριστήσουν τη μάνα τους, για να κρατήσουν τον άντρα τους, για να μοιασουν στις φιλεναδες τους που έχουν παιδιά, για να μη λέει η γειτονιά, και φυσικά για να έχουν κάποιον να τους κοιτάξει όταν γεράσουν. Εξοργίζομαι και λυπάμαι με τέτοιες καταστάσεις. Αν θες τόσο πολύ να προσφέρεις σε ένα παιδί υιοθέτησε ένα. Ο εγωκεντρισμός ότι πρέπει να έχει το δικό σου dna είναι πραγματικά για μένα εξοργιστικος το λιγότερο.

Αχ .....αυτό ακριβώς, συμφωνώ και εγώ σε πολύ μεγάλο βαθμό ότι αρκετοί γονείς που σήμερα κάνουν παιδιά, δεν έχουν συνειδητοποιήσει το βάρος της ευθύνης τους και λένε ότι τα παιδιά μας προγραμματίζουν, μας εγκλωβίζουν, δεν μας αφήνουν να ζήσουν την ζωή μας. Ακόμα λένε "εσύ δεν έχεις παιδιά και δεν ξέρεις" και όταν το εσύ αποκτά παιδιά λέει "τώρα έχω παιδιά, ορίστε" είναι σαν εκδίκηση να το πω αντίδραση , απόδειξη ότι κάνω, ό,τι κάνεις δεν ξέρω πως να το πω αυτό .... !! Αυτό για να τους κοιτάξει όταν γεράσουν μου το λέει εμένα ο πατέρας μου σοβαρά και μετά δήθεν ότι έκανε πλάκα, ναι όταν το λέει συνέχεια κάνει πλάκα, αλλά τεσπα δεν θα αναλωθώ σε αυτό :( . Ακόμα και στην υιοθεσία ενός παιδιού οι θετοί γονείς πρέπει να περνούν από τεστ αν είναι ικανοί να μεγαλώσουν τα παιδιά όμως και όχι μία αλλά αρκετές φορές και απροειδοποίητα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Οι δικές μου σκέψεις είναι, για ποιο λόγο σήμερα κάποιος κάνει παιδιά; Τί θέλει να πετύχει με αυτό;

Πραγματικά θα ήθελα να ακούσω κάποιες απαντήσεις από γυναίκες που τριγυρνάνε με τα κουτσούβελα. Πιστεύω ότι στην κατάσταση που βρισκόμαστε το να κάνεις ένα παιδί χωρίς ιδιαίτερη σκέψη είναι το λιγότερο ανευθυνότητα. Νομίζω ότι η κοινωνία σε βάζει σε αυτό το τριπάκι και αναγκάζεσαι να ακολουθήσεις αυτό που ζητάει. Στο εξωτερικό ο γονιός για το παιδί είναι αυτός που θα το βοηθήσει να μεγαλώσει σωστά με σκοπό να βγει στην κοινωνία. Στην Ελλάδα τα παιδιά τα κάνουν για να ευχαριστήσουν τη μάνα τους, για να κρατήσουν τον άντρα τους, για να μοιασουν στις φιλεναδες τους που έχουν παιδιά, για να μη λέει η γειτονιά, και φυσικά για να έχουν κάποιον να τους κοιτάξει όταν γεράσουν. Εξοργίζομαι και λυπάμαι με τέτοιες καταστάσεις. Αν θες τόσο πολύ να προσφέρεις σε ένα παιδί υιοθέτησε ένα. Ο εγωκεντρισμός ότι πρέπει να έχει το δικό σου dna είναι πραγματικά για μένα εξοργιστικος το λιγότερο.

Για ποιο λόγο να κάνει παιδιά κάποιος σήμερα;
Γιατί μπορεί και επίσης γιατί γουστάρει;
No offence αλλά δεν θα σε/με ρωτήσει κι ολας ε.
Φυσικά και υπάρχει η λύση της υιοθεσίας. Εγώ εκεί που εξοργίζομαι είναι με τις γυναίκες βλέπε Μαρία Μπεκατορου που επιμένουν ξανά και ξανά σε εξωσωματικές και ορμόνες να επιβαρύνουν τον οργανισμό τους με την ελπίδα να αποκτήσουν παιδί. Αφού βλέπεις μαντάμ δεν μπορείς. Υιοθέτησε ένα παιδάκι που έχει τόσο πολλή ανάγκη μια οικογενειακή φωλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Πολλά μπορεί και γουσταρει κάποιος αλλά αυτό δεν τα κάνει σωστά και λογικά.

Στην εποχή που η τεχνολογία και η επιστήμη είναι πιο εξελιγμένες παρά ποτέ, οι νέοι μπαίνουν σαν ρομπότ στο τρενάκι που τους επιβάλλει η κοινωνία και δεν ξέρουν καν γιατί. Γιατί έτσι πρέπει. Απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μπορεί απλά να θέλουν να κάνουν οικογένεια και παιδιά. Γιατί σου φαίνεται τόσο αφύσικο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Αφύσικο όχι. Απλά πόσοι πιστεύεις ότι πραγματικά το επιλέγουν έχοντας συνυπολογίσει όλες τις παραμέτρους για τα επόμενα 20 χρόνια; Ελαφρώς ανευθυνότητα το θεωρώ. Είμαστε σε μια πολύ δύσκολη εποχή, τόσο οικονομικά όσο και ηθικοκοινωνικα. Για ποιο λόγο να φέρεις ένα νέο άτομο στον κόσμο αυτό; Η υιοθεσία είναι η καλύτερη λύση για αυτούς που συνειδητά κι υπεύθυνα θεωρούν ότι έχουν ο,τι χρειαζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Μπορεί απλά να θέλουν να κάνουν οικογένεια και παιδιά. Γιατί σου φαίνεται τόσο αφύσικο; :P

Ναι ρε συ αλλά μπορούν να τα μεγαλώσουν έτσι όπως πρέπει ή απλά κάνουν μόνο για να κάνουν ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Εγώ αυτό ακριβώς θελω να αναφέρω. Όλοι λένε ότι πρέπει να κανεις οικογένεια, πρέπει να κανεις παιδιά,πρέπει,πρέπει... Κανονικα θα πρέπει να ρωτάμε αν κάποιος είναι σε θέση να μεγαλώσει παιδιά. Κανεις δεν αναρωτιέται αν ο άλλος έχει την ψυχολογική (και οικονομική) δύναμη να τα αναθρέψει και να τα μεγαλώσει σωστά ώστε να γίνουν υγιείς ενήλικες. Θεωρείται απλά δεδομένο ότι πρέπει να κανεις παιδια όταν μεγαλώσεις :hmm: Ίσως εγω ειμαι μικρή ακόμα και νιώθω ανασφαλής αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν και ενήλικες που είναι πιο συνειδητοποιημένοι και ξέρουν ότι ίσως αν είχαν παιδιά, να μην ήταν έτοιμοι να τους προσφέρουν όλα όσα θα έπρεπε. Και θα πρέπει να το σεβόμαστε αυτό και να σταματήσουμε να λέμε σε όλους ότι πρέπει να κάνουν οικογένεια γιατί «ετσι πρέπει». Δεν ξέρω, κάποιες σκέψεις κάνω :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Προφανώς πρέπει να είναι συνειδητοποιημένοι. Αλλά επειδή το πάτε και στο οικονομικό πολλοί, καλά αναθρεμμένα παιδιά έχουν μεγαλώσει και από φτωχές οικογένειες και μάλιστα πάρα πολλά. Τα παιδιά είναι τεράστια ευθύνη και θέλουν πολύ χρόνο αλλά δεν τελειώνει η ζωή μας εκεί. Βέβαια αν κάποιος με το ζόρι μαζεύει κάθε χρόνο 300-400 ευρώ για να πάει διακοπές, ε τότε δε θα πηγαίνει διακοπές. Υπό αυτήν την έννοια προφανώς θυσιάζεις πράγματα, αλλά δεν είναι και καταστροφή. Το να μεγαλώνεις το παιδί σου είναι ένας είδος αυτοολοκλήρωσης φαντάζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Ναι ρε συ αλλά μπορούν να τα μεγαλώσουν έτσι όπως πρέπει ή απλά κάνουν μόνο για να κάνουν ;


Οι περισσότεροι φέρνουν παιδιά στον κόσμο, ως μέσον κοινωνικής καταξίωσης.
Αν δεν το κάνεις, θα αρχίσουν να σε ρωτούν (όπως προτού παντρευτείς: "Τι θα γίνει με σένα; Δεν θα νοικοκυρευτείς, να ανοίξεις σπίτι, να κάνεις οικογένεια;" και άλλα τέτοια χαριτωμένα). Αν τύχει δε και παντρευτείς, αρχίζουν "Πότε με το καλό ο διάδοχος; Τι περιμένετε;" και αν προκύψει και τέκνο, αρχίζουν να ρωτούν πότε το δεύτερο "για να έχει το παιδί ένα αδερφάκι παρέα...".
Υπάρχουν βέβαια κι εκείνοι, εξίσου πολλοί, που το ένστικτο της αναπαραγωγής συνδυαζόμενο με το υπαρξιακό, τους ωθούν στη γέννηση παιδιών, χωρίς να καλοσκεφτούν (ποτέ δεν είναι νωρίς) να φέρουν απογόνους στο μάταιο τούτο κόσμο.
Και βέβαια εδώ μπορεί κάλλιστα κάποιος να πει οτι αν είναι να το σκέφτονται τόσο, τότε ο πληθυσμός της γης λίγο-λίγο θα αφανιζόνταν, ιδιαίτερα στη χώρα μας που έχουμε και δημογραφικό θέμα.
Κι εδώ δεν μπορώ να πω οτι έχουν κι εντελώς άδικο, γιατί η αναπαραγωγική ηλικία (κυρίως στις γυναίκες) έχει συγκεκριμένα όρια, και μέχρι να ωριμάσει η ιδέα (και η υποψήφια γονιός), έρχεται η βιολογική φθορά και βάζει ένα τέλος στην ενδεχόμενη σύλληψη (τουλάχιστον με φυσιολογικό τρόπο). Ίσως κι η Φύση να είναι σοφή, γιατί και τα ανθρώπινα χρόνια ζωής έχουν ημερομηνία λήξης κι ως εκ τούτου έχει προνοήσει ώστε να μη μείνουν ορφανά παιδιά σε μικρή ηλικία, ούτε να πηγαίνει φερ'επείν να πάρει το παιδί από το νηπιαγωγείο και να του λένε "Ήρθε ο παππούς σου" (ή η γιαγιά αντίστοιχα).

Όσο για το αν οι σημερινοί γονείς μεγαλώνουν σωστότερα τα τέκνα τους, απ'ότι οι παλαιότεροι, πιστεύω οτι παραταύτα μεγάλο ρόλο παίζουν οι κοινωνικο-οικονομικές συνθήκες. Σε άλλο περιβάλλον μεγάλωσαν οι παππούδες κι οι γιαγιάδες μας, σε άλλο οι γονείς και σε άλλο εμείς, οπότε είναι απίθανο έως αδύνατο να μην τους επηρεάζουν.
Η αμέσως μεταπολεμική γενιά, δεν έχει καμιά σχέση με την επόμενη, κι εκείνη με τη σειρά της με την επόμενή της κ.ο.κ.
Πιστεύω οτι κάθε φυσιολογικός γονιός προσπαθεί να κάνει για το παιδί του ότι νομίζει καλύτερο. Ίσως με λάθος τρόπο, όμως ούτε οι παλιοί με τις σωφρονιστικές τους μεθόδους ήταν καλύτεροι, ούτε οι σημερινοί με την αχαλίνωτη ελευθερία που διαπαιδαγωγούν. Κάθε "φουρνιά" γονέων έχει τα θετικά της και τις αδυναμίες της.
Αυτό που έχει σημασία είναι τα παιδιά να μη θεωρούνται συνεχιστές και εκπληρωτές του γονεϊκού ονείρου, ούτε να αποτελούν "υπαρξιακή χειρολαβή". Σε κάθε περίπτωση, το ζητούμενο δεν θα πρέπει να έιναι άλλο, από το να δημιουργούν ευτυχισμένους, ανεξάρτητους ανθρώπους. Αυτόνομους, με τη δική τους προσωπικότητα, ικανούς να σταθούν στα δικά τους πόδια, εμφορούμενοι από σταθερές αξίες, μέσα σε μια κοινωνία που αλλάζει διαρκώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Μα και το οικονομικό είναι πολύ σημαντικό. Αν δεν έχεις τα χρήματα να αγοράσεις στο παιδί σου κρέας απο καλό χασάπη, αυγά, γάλα, γιαούρτι κλπ, πώς θα μεγαλώσει σωστά; Έχω δει γονείς που αγοράζουν μόνο αυτά τα προϊόντα που είναι σε προσφορές πχ στα 3 το ένα δώρο κλπ. Πού ξέρεις τί κρέατα ή τι αυγά είναι αυτά; Η οικονομική άνεση σού επιτρέπει να τρέφεις σωστά το παιδί ώστε να είναι υγιές όταν μεγαλώσει. Ακούω καμιά φορά μεγάλους ανθρώπους που λένε "εμείς τί πάθαμε που ήμασταν φτωχοί; 10 παιδιά μοιραζόμασταν ένα καρβέλι και ελιές και ήμασταν ευχαριστημένοι". Ναι αλλά τί επίπτωση έχει αυτή η έλλειψη σωστής και επαρκούς διατροφής σε ένα παιδί; Ξέρουμε; Αν δε φάει το κρέας, το φρούτο, τη σαλάτα κλπ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Σωστά.
Εκείνοι που τα λένε αυτά, ξεχνούν οτι στην εποχή τους ήταν άλλο το περιβάλλον. Η Ελλάδα στερούνταν βασικών, παιδιά γύριζαν ξυπόλητα και το χειμώνα, χωρίς ωστόσο να ζηλεύουν το διπλανό παιδάκι, γιατί ήταν κι εκείνο ξυπόλητο, ενώ δεν είχαν γνώση περί σωστής διατροφής.
Σε αντιστάθμισμα και σε σχέση με τα τρόφιμα, ήταν μεν πολύ λιγότερα, όμως πιο αγνά.
Ήταν κι άλλες οι ιδέες τότε, γεννούσαν πολλά παιδιά (ιδιαίτερα στην επαρχία) γιατί το παιδί θεωρούνταν ένα "κεφάλαιο", όπως το χωράφι. Τους έδιναν ένα ξεροκόμματο "κι έξω από την παράγκα", με την προοπτική "αύριο" να έχουν έναν καλό εργάτη για τα χωράφια (αν υπήρχαν), ή έστω, μια καλή νοσοκόμα για τα γεράματά τους "να τους φέρνει ένα ποτήρι νερό"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Τα γεράματα τότε επίσης ήταν στα 50 ξέρω γω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odytheology

Νεοφερμένος

Ο Menandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό σε μία οικογένεια από το να ξέρει τι θέλει. Και ο άντρας και η γυναίκα πρέπει να μπαίνουν συνειδητοποιημένοι σε έναν γάμο. (Αν μιλάμε για μία κλασική οικογένεια) Ο κάθε ένας έχει και τα σχέδια του που είτε θα συμβαδίζουν με του συντρόφου του είτε θα έρχονται σε αντίθεση. Ένα από τα πολλά θέματα που απασχολούν τους συζύγους φυσικά είναι τα παιδιά.


Κατά την άποψή μου, το να διαιωνίσεις το είδος σου είναι μία βιολογική ανάγκη. Βέβαια παρ' όλο που θεωρείται ανάγκη να διαιωνιστεί το είδος, για μένα υπάρχει ο βασικότατος παράγοντας: Να διαιωνιστεί το είδος ΣΩΣΤΑ!


Σωστά για τον κάθε έναν μπορεί να σημαίνουν διάφορες αρχές και αξίες. Όλοι γνωρίζουμε πως όλα ξεκινούν και καταλήγουν στην διαπαιδαγώγηση που παίρνει το παιδί από το οικογενειακό του περιβάλλον. Οπότε για το αποτέλεσμα που θα αντικρίσουμε στον μετέπειτα ολοκληρωμένο άνθρωπο, θα ευθύνεται περίπου στο 70% (αν δεν λέω λίγα) η οικογένεια του και το περιβάλλον που του προσέφερε.

Με λίγα λόγια, οι γενιές που έχουν βγάλει αποτυχημένους γονείς δεν είναι μία ή δύο. Είναι μία σειρά από λάθη τα οποία η κάθε γενιά, από πολύ παλιά, άφησε να υπάρχουν και να μεταδίδονται και στις επόμενες γενιές. Κάπως έτσι φτάσαμε σήμερα να παραπονούμαστε για τις προηγούμενες γενιές. Το θέμα είναι να αρχίσει η βελτίωση. Τα πάντα μπορούν να αλλάξουν. Αν θέλουμε σωστούς και άξιους γονείς στις επόμενες γενιές, εμείς που είδαμε τα λάθη των προηγούμενων γενιών θα τα διορθώσουμε και θα μεταδώσουμε αξίες στα παιδιά μας. Σιγά σιγά θα γίνει η διόρθωση, αν και πάλι θα υπάρχουν οι εξαιρέσεις που θα εξακολουθούν να κάνουν την διαφορά.

Πολύ απλά δεν μπορείς να απαγορεύσεις σε κάποιον να κάνει παιδιά, ακόμα και αν είναι ανάξιος γονιός. Δεν μπορεί κανείς να επέμβει. Ευτυχώς για αυτόν τον λόγο υπάρχουν οι κοινωνικοί λειτουργοί. In any case.

Δύσκολη απόφαση και υπόθεση το να είναι κάποιος γονιός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Η μόνη επέμβαση που μπορείς να κάνεις κατά τη γνώμη μου είναι η παιδεία, η μόρφωση, η γνώση. Δεν είναι τυχαίο ότι οι άνθρωποι υψηλού μορφωτικού επιπέδου κάνουν λιγότερα παιδιά ή και καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Η μόνη επέμβαση που μπορείς να κάνεις κατά τη γνώμη μου είναι η παιδεία, η μόρφωση, η γνώση. Δεν είναι τυχαίο ότι οι άνθρωποι υψηλού μορφωτικού επιπέδου κάνουν λιγότερα παιδιά ή και καθόλου.
Αυτό ισχύει πάρα πολύ!!

Δεν θα το γενικεύσω σαν κανόνα καθώς σίγουρα σε όλα υπάρχει και η εξαίρεση, απλά έχω μια εντύπωση ότι όσο πιο μορφωμένος είσαι, με παιδεία και πράγματα να σου γεμίζουν το χρόνο ευχάριστα (δουλειά, καριέρα, χόμπι, πραγματικοί φίλοι, επικοινωνία με το σύντροφο, λοιπές ασχολίες), σε κάνουν όλο και λιγότερο να επιθυμείς "αυτο-ολοκλήρωση" δημιουργώντας οικογένεια και παιδιά.

Το ζητούμενο είναι η ερωτική στάση απέναντι στη ζωή. Όταν δεν την έχεις και περιμένεις να πλαισιώσει τον εσωτερικό σου κόσμο μια οικογένεια (= εσωτερική ασφάλεια) και "πολλά" παιδιά ώστε να σου γεμίσουν το χρόνο που στο κάτω κάτω δεν ξέρεις πως να τον αξιοποιήσεις, έχει ως συνέπεια το γεγονός που ανέφερες Σύλβια. Εγώ έτσι το ερμηνεύω.

Δεν ξέρω όμως κατά πόσο είναι "σωστό" να περνάνε από test οι υποψήφιοι γονείς (φυσικά αυτό δεν ισχύει για την τεκνοθεσία). Δεν πιστεύω ότι μπορεί να λειτουργήσει κάτι τέτοιο στη πράξη, στη δυτική κοινωνία.
Αν γινόταν κάτι τέτοιο, θέλεις με λίγο "λάδι καλαματιανό", θέλεις ότι τελικά τα κριτήρια θα είναι πολύ soft, και πάλι ο καθένας θα κάνει παιδί, εκτός από πολύ τραβηγμένες περιπτώσεις όπως γονείς αλκοολικοί, εξαρτημένοι από ουσίες, με άσχημο ποινικό μητρώο κτλ.

Απλά εδώ προκύπτει το ηθικό δίλημμα, αν πρέπει να πάψει ή όχι να θεωρείται δικαίωμα όλων η δημιουργία οικογένειας με παιδιά. Δηλαδή παρέμβαση της νομοθεσίας πάνω σε αυτό. Πραγματικά δεν ξέρω... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δε θα έλεγα ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Δείτε Bill Gates, Steve Jobs, Zuckerberg κλπ. Δεν ξέρω κάποιον πλούσιο που δεν έχει παιδιά και αν δεν έχει πραγματικά πιστεύω οφείλεται αλλού και όχι στο ότι δε θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους ! :flowers:

Μέθεξις θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου σε όσα αναφέρεις. Δυστυχώς έχουμε μάθει στο "πρέπει" και όχι στο "μπορώ όντως;" . Υπάρχουν συνειδητοποιημένοι ενήλικες (ευτυχώς) αλλά είναι μειοψηφία δυστυχώς που είτε ενώ θέλει να κάνει παιδιά δεν έχει τις απαραίτητες προϋποθέσεις (οικονομικά, ψυχολογικά κλπ) και δεν προχωράει την διαδικασία, είτε που απλά δεν θέλει και δεν προχωράει την διαδικασία μόνο και μόνο επειδή τους το επιβάλλουν ας το πω οι κοινωνικές επιταγές και ο περίγυρός τους.
Κι εγώ τα σκέφτομαι αυτά, πίστεψέ με δεν είναι κακό, παρά το μικρό της ηλικίας μας πιστεύω :P .

Γιάννη, όσον αφορά το δικό σου προβληματισμό σχετικά με το οικονομικό κομμάτι, με έχει καλύψει η Σύλβια. Είναι άλλο να έχεις τα εφόδια και να μπορείς έστω με οικονομικές δυσκολίες να τους καλύπτεις τις ανάγκες τους στο καλύτερο δυνατό σημείο που μπορείς και άλλο να μην έχεις ούτε τα απαραίτητα και να επιβιώνεις κάτω από άθλιες συνθήκες. Έστω με ένα μικρό ή μεσαίο οικογενειακό εισόδημα προσπαθείς να κάνεις κάποια διαχείριση βάζεις προτεραιότητα και να συντηρείς την οικογένεια, αν δεν έχεις τα βασικά όμως, για ποιον λόγο να έχεις υπό την επιμέλειά σου παιδί ; Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ και πού το πάω.

Αλέξα (Αλεξάνδρα σωστά; :P), σίγουρα κάποιοι το να αποκτούν παιδιά το βλέπουν ως μέσο κοινωνικής καταξίωσης, λίγοι είναι εκείνοι οι οποίοι γνωρίζουν πραγματικά και αντιλαμβάνονται τι σημαίνει έχω μία ζωή στα χέρια μου. Σίγουρα σε κάθε εποχή επηρεάζουν οι συνθήκες είτε αυτές είναι οικονομικές, κοινωνικές κλπ κλπ αλλά θα συμφωνήσω με την άποψη παρακάτω ότι η γνώση,η παιδεία, και η μόρφωσή παίζουν με την σειρά τους εξέχοντα ρόλο. Θέλω να πω δηλαδή ο γονιός μπορεί να μεγαλώσει σωστά το παιδί του παρέχοντας την κατάλληλη σωματική και ψυχική υγεία ακόμα και με αυτές τις διαφορετικές απαιτήσεις. Βασική προϋπόθεση όμως είναι να ξέρει πως να διαχειρίζεται την κάθε περίπτωση, να έχει την υπομονή, επιμονή και την θέληση. Οι τρόποι διαπαιδαγώγησης σίγουρα είναι πολλοί και δεν ταιριάζει ένας σε κάθε παιδί αλλά τουλάχιστον αυτός να ενδείκνυται να είναι παιδαγωγικός με αποτέλεσμα την διόρθωση της συμπεριφοράς του παιδιού και να μην έχει την μορφή εκδίκησης πχ ως αντίποινο επειδή το παιδί πχ είχε μία λάθος συμπεριφορά. Σκοπός είναι να μάθεις το παιδί τι έκανε λάθος για να μην το ξανακάνει, για δικό του καλό, όχι επειδή θέλεις να τον εκδικηθείς επειδή δεν σου έκανε λόγου χάρη αυτό που εσύ ήθελες. Θέλω να καταλήξω δηλαδή πως αν ο γονιός έχει τα κατάλληλα υλικά και πνευματικά εφόδια στο καλύτερο δυνατό σημείο και θέλει να μεγαλώσει υγιής ενήλικες έστω και με μικρή ή μεγάλη δυσκολία ανάλογα εξωτερικών παραγόντων, μπορεί να τα καταφέρει.

Με βάση αυτό που αναφέρω στην Αλεξάνδρα θα συμφωνήσω και με τον Μένανδρο. Τα σκυλιά και τα παιδιά όπως τα μάθεις είναι. Δυστυχώς τα παιδιά βγάζουν την συμπεριφορά αρχικά που έχουν πάρει από την οικογένεια, μετά από το σχολείο και μετά από φίλους, πχ αυτά που βλέπουν στην τηλεόραση. Εάν το παιδί μάθει από την οικογένεια ότι για να διεκδικήσεις κάτι πρέπει να το κάνεις με οποιοδήποτε μορφή βίας τότε αυτά θα κάνουν και με την σειρά τους έξω. Σίγουρα εμείς πάντως πρέπει να αποφύγουμε στα δικά μας παιδιά εφόσον κάνουμε τα λάθη που έκαναν οι δικοί μας σε εμάς.

Θέλω στην συνέχεια να σχολιάσω το εξής "
όσοι άνθρωποι είναι υψηλού μορφωτικού επιπέδου κάνουν λιγότερα παιδιά ή και καθόλου."
Αυτό εγώ το παίρνω ότι ισχύει με βάση όμως, όσα έγραψα παραπάνω. Ότι δηλαδή εάν έχεις γνώση και πείρα, και σώας τα φρένας και υψηλό μορφωτικό επίπεδο όχι μόνο επιστημονικό κατά βάση αλλά γενικά, ναι σίγουρα ξέρεις αν μπορείς και πρέπει να κάνεις παιδιά με την λογική και αυτά να ζήσουν αξιοπρεπέστατα, όπως ζεις και εσύ π.χ ως γονιός.

Πέτρο όταν εννοούσα από τεστ, ήθελα να πω αν το περιβάλλον στο οποίο θα κληθεί να μεγαλώσει το παιδί είναι ασφαλές. Δηλαδή και από θέμα ασφάλειας στο σπίτι, και από την πλευρά των γονιών είναι υγιής πχ και δεν έχουν σοβαρές απειλητικές ασθένειες και πολύ περισσότερο εάν είναι ψυχικά υγιής. Και πιστεύω ότι αυτό δεν πρέπει να γίνεται μόνο σε περίπτωση υιοθεσίας ενός παιδιού αλλά σε όλες με οποιοδήποτε τρόπο αποκτά κάποιος παιδί. Το ότι δεν θα λειτουργήσει όμως δυστυχώς αυτό είναι μία πραγματικότητα και όλα τα παρελκόμενα που αναφέρεις.

Εγώ αναρωτιέμαι βέβαια κάτι άλλο. Οκ οικογένειες που οι γονείς έχουν μαύρο ποινικό μητρώο, είναι αλκολικοί, εξαρτημένοι σε ουσίες και βιαιοπραγούν στα παιδιά τους , οκ σίγουρα πρέπει να παρεμβαίνει η νομοθεσία και να γίνεται αφαίρεση επιμέλειας παιδιού. Εάν όμως μία οικογένεια που ήταν καλά οικονομικά αρχικά αλλά μετά από χρόνια συνειδητοποιήσε ότι δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα και ζει με το Ανήλικο παιδί του σε άθλιες συνθήκες είτε λόγω οικονομικών είτε λόγω προβλημάτων υγείας γονέων είτε είτε .... , τότε τι μπορεί να γίνει ; Το δίνει σε κάποιο οργανισμό, ζητάει οικονομική βοήθεια από φορείς, τι κάνει; Γιατί προφανώς δεν μπορεί να συνεχίσει να μεγαλώνει το παιδί της, κάτω από τέτοια κατάσταση. Ποιος θα στηρίξει σε αυτήν την περίπτωση, το παιδί ή την οικογένεια;
Γίνεται πχ αφαίρεση επιμέλειας από τους γονείς, όταν το 14 χρόνο παιδί πχ για οποιοδήποτε λόγο αποφασιστεί ότι πρέπει να απομακρυνθεί από το περιβάλλον του; Τότε αυτό το παιδί πώς θα ζήσει το υπόλοιπο της ζωής του, όταν 14 χρόνια τα έχει περάσει μαζί με τους δικούς του ανθρώπους; Εάν ναι πρέπει να απομακρυνθεί όχι λόγω συμπεριφοράς γονέων αλλά από άλλη αιτία θα μπορεί να βλέπει τους γονείς του ; Εάν ναι θα είναι αρκετός ο χρόνος όμως για να βλέπεται ως οικογένεια; Φυσικά δε αναφέρομαι σε περιπτώσεις που τα παιδιά είναι θύματα βίας και πρέπει να απομακρυνθούν έτσι;

Εάν από την άλλη το παιδί είναι σε νεανική ηλικία ενήλικο, αλλά βιώνει άθλιες συνθήκες στο σπίτι και είναι εξαρτημένο από τους γονείς του από όλες τις πλευρές τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση με την νομοθεσία, υπό την έννοια ότι λογικά δεν μπορεί να διατάξει αφαίρεση επιμέλειας από έναν ενήλικα :/: ; Και πες ότι σε μερικές περιπτώσεις γίνει, αυτό το παιδί μετά πού και πώς μεγαλώνει μετά και λέμε για τις περιπτώσεις που το παιδί αδυνατεί είτε από φόβο είτε από κάτι άλλο να φύγει και να χτίσει από μόνο του μία νέα ζωή.

Εάν και από την άλλη μία ολόκληρη οικογένεια με ενήλικο παιδί δεν μπορεί τα βγάλει πέρα και ζουν υπό άθλιες συνθήκες, τι γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πώς ακριβώς είναι δυνατό να τεστάρουμε ποιοι είναι ικανοί να γίνουν γονείς; Θα τους ζητάμε να κάνουν τα ψυχομετρικά τεστ πριν τη σύλληψη ή μετά; Και αν κάποια μείνει έγκυος και δεν κάνει για μάνα, τι θα κάνουμε; Τι διαβάζω. :P
Κατ'εμέ, κανένας δεν είναι γεννημένος "καλός γονέας". Όλοι στην πράξη μαθαίνουν. Το να λες ότι έχει κάποιος τα φόντα να κρίνει ποιος αξίζει (αξίζει!!!) να γίνει γονέας είναι εντελώς άτοπο. Το να κάνεις παιδιά είναι και πρέπει να είναι δικαίωμα όλων.

Επίσης, ας πάψει πια αυτή η καραμέλα:

Τα σκυλιά και τα παιδιά όπως τα μάθεις είναι.
Τα παιδιά δεν είναι σαν τα σκυλιά, γιατί σε αντίθεση με αυτά, τα παιδιά μεγαλώνουν και κάποια στιγμή έχουν όλα τα προσόντα να σκέφτονται και να αποφασίζουν μόνα τους. Είναι πολύ εύκολο να κατηγορεί κανείς την ανατροφή του για όλα τα δεινά του κόσμου (διάβασα αρκετά παραδείγματα στο πρώτο ποστ και δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω) αλλά από μια ηλικία και μετά αυτή αποτελεί μόνο δικαιολογία. Κάνεις τις επιλογές σου και αν αυτές είναι να κατηγορείς τους γονείς σου μια ζωή, μάλλον δεν φταίνε μόνο αυτοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Πώς ακριβώς είναι δυνατό να τεστάρουμε ποιοι είναι ικανοί να γίνουν γονείς; Θα τους ζητάμε να κάνουν τα ψυχομετρικά τεστ πριν τη σύλληψη ή μετά; Και αν κάποια μείνει έγκυος και δεν κάνει για μάνα, τι θα κάνουμε; Τι διαβάζω. :P
Κατ'εμέ, κανένας δεν είναι γεννημένος "καλός γονέας". Όλοι στην πράξη μαθαίνουν. Το να λες ότι έχει κάποιος τα φόντα να κρίνει ποιος αξίζει (αξίζει!!!) να γίνει γονέας είναι εντελώς άτοπο. Το να κάνεις παιδιά είναι και πρέπει να είναι δικαίωμα όλων.

Επίσης, ας πάψει πια αυτή η καραμέλα:
Τα παιδιά δεν είναι σαν τα σκυλιά, γιατί σε αντίθεση με αυτά, τα παιδιά μεγαλώνουν και κάποια στιγμή έχουν όλα τα προσόντα να σκέφτονται και να αποφασίζουν μόνα τους. Είναι πολύ εύκολο να κατηγορεί κανείς την ανατροφή του για όλα τα δεινά του κόσμου (διάβασα αρκετά παραδείγματα στο πρώτο ποστ και δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω) αλλά από μια ηλικία και μετά αυτή αποτελεί μόνο δικαιολογία. Κάνεις τις επιλογές σου και αν αυτές είναι να κατηγορείς τους γονείς σου μια ζωή, μάλλον δεν φταίνε μόνο αυτοί.

Μαράκι οκ τότε μην τους "τεστάρουμε" να κάνουν παιδιά οι πάντες με προβλήματα διάφορα και να τα μεταβιβάζουν στα παιδιά είτε παθολογικά είτε ψυχολογικά. Συγγνώμη σου φαίνεται κουλό να γίνεται έλεγχος κατάστασης στην οικογένεια που πρόκειται να φέρει ένα παιδί στον κόσμο, στο σπίτι από ένα κοινωνικό λειτουργό/ψυχολόγο πχ για να δει εάν μπορεί να το μεγαλώσει αξιοπρεπώς ; Δηλαδή εσένα σου αρέσει να μην γίνει έλεγχος και το παιδί μετά αν οι γονείς του έχουν διάφορα προβλήματα να του τα περάσουν σε αυτό από το να προληφθεί μία τέτοια κατάσταση; Σίγουρα δεν γεννιέται κάποιος καλός γονέας αλλά γίνεται καλός γονέας για να γίνει όμως χρειάζονται προϋποθέσεις. ;)

(Βέβαια υπάρχουν περιπτώσεις που οι γονείς συγκαλύπτουν τα προβλήματα και τα συναισθήματα για να μην γίνουν αντιληπτοί) .. Εντάξει είναι εύκολο να μιλάει κάποιος πολύ εκ του ασφαλούς και όλα τα θεωρεί ρόδινα επειδή μάλλον δεν έχει προβλήματα όταν κάποιος κατηγορεί μόνο τους γονείς του. Τεσπα! (Γενικά αναφέρομαι) !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top