Κάθε απάντηση, ένα μικρό μήνυμα..., κάθε μήνυμα ένας ολόκληρος χάρτης

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
πολλές φορές σκέφτομαι, ποιος είναι αυτός ο ιδιαίτερος λόγος που θέλουμε να είναι η απάντησή μας σε ένα θέμα, αρεστή από τους υπόλοιπους....
επιζητούμε κάτι..., πίσω από την απάντησή μας και τι μπορεί να είναι αυτό...;
να προσφέρουμε στιγμές ευχαρίστησης και να το απολαμβάνουμε αυτό με κάποια θετική ίσως...;
να θέλουμε την αποκάλυψη κάποιων συναισθημάτων μας...; και ίσως κάποια επαφή άμεση ή έμμεση...;
νομίζουμε οτί ξεκλειδώνουμε έτσι..., ένα κομμάτι του εαυτού μας...;
από τη μία είναι κάτι το λογικό και από την άλλην σκέφτομαι μήπως αυτό όλο..., χαρακτηρίζει μία αδυναμία του χαρακτήρα μας....
επειδή κάθε φορά η απάντηση μπορεί να ανήκει σε διαφορετική κατηγορία..., αυτό που κινεί την περιέργειά μου, είναι η επιθυμία να αρέσει η απάντησή μας....
μπορεί να υπάρχουν άτομα που δεν το νιώθουν αυτό...; όταν π.χ. ανεβάζουν ένα τραγούδι....
όχι να μην έχουν εσωτερικά συναισθήματα..., αλλά η επιθυμία να περάσουν συγχρόνως κάποιο μύνημα....
σας επηρρεάζει το οτί μερικές φορές δεν βλέπετε ούτε μία θετική...; εγώ συνήθισα....
και στο μέλλον δε θα ήθελα να βλέπω παραπάνω θετικές, απ' ότι έχω τώρα....
δε νομίζω οτί θα με έκανε αυτό να νιώθω καλύτερα....
τα μυνήματα μπορεί να περνάνε πρώτα από τα μάτια..., αλλά χαράζονται διαφορετικά το καθένα στο μυαλό μας..., άλλα έντονα και άλλα καθόλου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
σου έβαλα θετική , για να σε σαμποτάρω

μου χα χα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Άραγε, όντως επιζητούμε τη συμφωνία και τη θετική ψήφο των άλλων?

Ή μήπως απολαμβάνουμε το γεγονός ότι μπορούμε να αποκαλύπτουμε κομμάτια από τον εαυτό μας χωρίς το κόστος της απόρριψης από ανθρώπους που γνωρίζουμε προσωπικά? Ιδιαίτερα μάλιστα αν οι απόψεις μας σε κάποια θέματα εγείρουν διαφωνίες, ή αποκλίνουν από το κοινώς παραδεκτό και δεν είναι ό,τι πιο ευπρόσδεκτο σε φιλικούς, οικογενειακούς, ή συναδελφικούς κύκλους…

Κάθε απάντηση μας, είναι διαφορετική ως προς το μήνυμα και ως προς τη σκοπιμότητα. Αναρτούμε απόψεις – σεντόνια για να επιχειρηματολογήσουμε για κάτι πάνω στο οποίο είμαστε ατράνταχτα πεπεισμένοι ότι έχουμε δίκιο, αλλά αναρτούμε και για να απαντήσουμε μονολεκτικά, για να αστειευτούμε, για να πούμε ένα «μπράβο» σε κάποιον που τα είπε πριν από μας.


Σαφώς και η συμφωνία των άλλων με τις απόψεις μας, οι θετικές ψήφοι, αυτό το μαγικό «εγκρίνω κι επαυξάνω» μας κάνει να αισθανόμαστε καλύτερα, λιγότερο μόνοι στη διαδρομή της διαμόρφωσης γνώμης. Αλλά τις αρνητικές μπορεί να απολαύσουμε αν έρχονται από άτομα με τα οποία απολαμβάνουμε την αντιπαράθεση ως αντιπαραβολή επιχειρημάτων, ως ανταλλαγή απόψεων και πυρών και ξέρουμε ότι δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ, αλλά δεν πειράζει…


Σʼ εμένα προσωπικά αρκεί ο φιλόξενος χώρος όπου μπορώ να λέω μερικά πράγματα που πιστεύω και αφού κάποιοι συμφωνούν, ακόμα καλύτερα, αλλά και σε αρνητική περίπτωση, μην ξεχνάς πως

«η Ιθάκη σʼ έδωσε τʼ ωραίο ταξίδι…»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top