Σε τι ηθικά παραπτώματα έχετε υποπέσει στη ζωή σας;

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Λοιπόν, σαν νέο μέλος είπα να ανοίξω και εγώ ένα θέμα που με έχει βάλει σε σκέψεις. Στη ζωή σας έχετε κάνει κάτι που παραβίασε τι ηθικές σας αρχές; Αν ναι, το "πληρώσατε" τελικά το λάθος σας αυτό ; (Θα απαντήσω και εγώ σύντομα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Χμμμ.. κατά κάποιο τρόπο ναι, αλλά δεν το πλήρωσα με κάποιο ειδικό τρόπο. (Και για να μην έχετε απορία, είχα κάνει σχέση με άτομο του ευρύτερου οικογενειακού περιβάλλοντος, με το οποίο δεν είχαμε καμία συγγένεια, αλλά σίγουρα αν γινόταν ευρέως γνωστό, αυτή τη στιγμή θα με είχαν αποκληρώσει όλοι! :D Το έμαθαν μόνο ελάχιστοι τελικά και απλά με πόνεσε όσο κάθε χωρισμός).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πιστευω οτι αν η προσωπική ηθική κάποιου είναι δύσκολο να τηρηθεί, τότε δεν έχει σωστές βάσεις, είναι υπερβολικά αυστηρή. Η προσωπική ηθική πρέπει πιστευω να είναι αρκετά ελαστική ώστε να λαβαίνει υπόψιν τον ανθρώπινο παράγοντα και να δικαιολογεί κάποια πράγματα επειδή στην τελική, άνθρωποι είμαστε. Επίσης η προσωπική ηθική είναι κάτι δυναμικά εξελισσόμενο, πχ έχω παραβιάσει τις σημερινές ηθικές μου αρχές σε μικρότερη ηλικία, αλλά τότε είχα διαφορετική προσωπική ηθική, άρα ουσιαστικά δεν παραβίασα τις ηθικές μου αρχές, για κάθε δεδομένη εποχή. Τουλάχιστον σημαντικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Στη ζωή σας έχετε κάνει κάτι που παραβίασε τι ηθικές σας αρχές;
Όπως να κλέβεις τον άντρα της φίλης- αδερφής- άλλης ?
Όπως να λες ψέματα ότι αγαπάς ενώ δεν αγαπάς?
Όπως να κάνεις σχεση-αιμομιξία?
Όπως να έχεις παράλληλη σχέση?



Όχι ποτέ.

(Πια άλλα έχει?):hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Αν ενοεις, αν εχω κάνει κάτι και μετά έχω αιστανθεί πολύ κολώπαιδο, ναι έχει γίνει πολλές φορές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Χμμμ.. κατά κάποιο τρόπο ναι, αλλά δεν το πλήρωσα με κάποιο ειδικό τρόπο. (Και για να μην έχετε απορία, είχα κάνει σχέση με άτομο του ευρύτερου οικογενειακού περιβάλλοντος, με το οποίο δεν είχαμε καμία συγγένεια, αλλά σίγουρα αν γινόταν ευρέως γνωστό, αυτή τη στιγμή θα με είχαν αποκληρώσει όλοι! :D Το έμαθαν μόνο ελάχιστοι τελικά και απλά με πόνεσε όσο κάθε χωρισμός).

Η προσωπική ηθική πρέπει πιστευω να είναι αρκετά ελαστική ώστε να λαβαίνει υπόψιν τον ανθρώπινο παράγοντα και να δικαιολογεί κάποια πράγματα επειδή στην τελική, άνθρωποι είμαστε.
Δεν ξέρω αν το εννοείς όπως το καταλαβαίνω, αλλά για μένα η ελαστικότητα είναι συμβιβασμός και η εύκολη λύση. Η ηθική πρέπει να είναι ανοιχτόμυαλη και κυρίως όσο το δυνατόν περισσότερο προσωπική κατάκτηση. Η ελαστικότητα είναι το εύκολο Get of jail free card .Άνθρωποι είμαστε ναι λάθη κάνουμε αλλά η ανάλληψη των ευθυνών είναι το βασικότερο για να μάθουμε. Αν κρυφτούμε πίσω από την ελαστικότητα τότε δεν κέρδισε κανένας από το λάθος των πράξεων μας.

Επίσης η προσωπική ηθική είναι κάτι δυναμικά εξελισσόμενο, πχ έχω παραβιάσει τις σημερινές ηθικές μου αρχές σε μικρότερη ηλικία, αλλά τότε είχα διαφορετική προσωπική ηθική, άρα ουσιαστικά δεν παραβίασα τις ηθικές μου αρχές, για κάθε δεδομένη εποχή. Τουλάχιστον σημαντικά. :)
Αυτό ισχύει για τις ηλικίες που λες και είναι και λογικό καθώς η εφηβεία φέρνει τα πάνω κάτω. Καθώς μεγαλώνεις δεν μεταβάλλεται πολύ. Αλλά θα ήθελα και την γνώμη μεγαλυτέρων από μένα.

Όπως να κλέβεις τον άντρα της φίλης- αδερφής- άλλης ?
Όπως να λες ψέματα ότι αγαπάς ενώ δεν αγαπάς?
Όπως να κάνεις σχεση-αιμομιξία?
Όπως να έχεις παράλληλη σχέση?



Όχι ποτέ.

(Πια άλλα έχει?):hmm:
Όλα αυτά που δεν σχετίζονται με ερωτικά ζητήματα. Δλδ άπειρα ακόμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν το εννοείς όπως το καταλαβαίνω, αλλά για μένα η ελαστικότητα είναι συμβιβασμός και η εύκολη λύση. Η ηθική πρέπει να είναι ανοιχτόμυαλη και κυρίως όσο το δυνατόν περισσότερο προσωπική κατάκτηση. Η ελαστικότητα είναι το εύκολο Get of jail free card .Άνθρωποι είμαστε ναι λάθη κάνουμε αλλά η ανάλληψη των ευθυνών είναι το βασικότερο για να μάθουμε. Αν κρυφτούμε πίσω από την ελαστικότητα τότε δεν κέρδισε κανένας από το λάθος των πράξεων μας.

Ήμουν σίγουρη οτι θα ακούσω το παραπάνω απο κάποιον. :)
Μπα, προσωπικά ακόμα και με αρκετά "αυστηρά" ηθικά κριτήρια, δεν έχω κάνει κάτι "μεμπτό", τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια και ακόμα κι αν το πάρουμε απο την αρχή της ζωής μου, μόνο ένα περιστατικό μου έρχεται στο μυαλό, κι αυτό ήταν στα 16 μου. Πχ δεν έχω κάνει ούτε κατα διάνοια κάτι απο αυτά που αναφέρει η ρουμάνα. Οπότε δεν έχω λόγο να το κάνω αυτό που λες, τουλάχιστον για προσωπικό συμφέρον. Απλά γενικά είμαι αρκετά ελαστική με τους ανθρώπους, δεν μου αρέσει να κατακρίνω εύκολα για πράξεις τους (μόνο για απόψεις τους :P). Ειδικά για θέματα που έχουν να κάνουν με έρωτα, σχεδόν πάντα τους δικαιολογώ όλους, ακόμα κι αν με αφορά άμεσα το θέμα και οδηγεί στο να πληγωθώ.

Αυτό ισχύει για τις ηλικίες που λες και είναι και λογικό καθώς η εφηβεία φέρνει τα πάνω κάτω. Καθώς μεγαλώνεις δεν μεταβάλλεται πολύ. Αλλά θα ήθελα και την γνώμη μεγαλυτέρων από μένα.

Μπα, έχω κάμποσα παραδείγματα και για πολύ μεγαλύτερες απο εσένα ηλικίες. :) Απλά όντως τότε αλλάζει πιο δύσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Όλα αυτά που δεν σχετίζονται με ερωτικά ζητήματα. Δλδ άπειρα ακόμα

Πες μερικά να καταλάβουμε…μήπως τα κάνουμε και δεν ξέρουμε…μιλάμε για μας.. τους απλούς θνητές έτσι? Μη μου λες τι κάνει ο Μπους…:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
(Πια άλλα έχει?):hmm:

Ηθικο παραπτωμα μπορει να ειναι για καποιον, και το να κανει σεξ πριν τον γαμο.. :confused::)
Θελω να πω.. το τι θεωρει ο καθενας ηθικο και τι οχι, διαφερει κατα πολυ στον καθενα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Πες μερικά να καταλάβουμε…μήπως τα κάνουμε και δεν ξέρουμε…μιλάμε για μας.. τους απλούς θνητές έτσι? Μη μου λες τι κάνει ο Μπους…:P
Συγνώμη το ξέχασα.

Να σου πω ένα απλό παράδειγμα. Το ψέμα.Ηθικό παράπτωμα είναι για πολλούς. απλά ήθελα να τονίσω ότι επικεντρώθηκες καθάρα στο ερωτικο-σχεση προσανατολισμένο ηθικό παράπτωμα.Δεν νομίζω ότι είναι μόνο αυτά και ούτε τα πιο σημαντικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ναι το έχω κάνει... και ναι μετά το μετάνιωσα


Με βάση τις δικές μου αρχές, αυτα που έχω κανει στο παρελθόν ειναι....
Να πω ψεματα σε άτομο που αγαπούσα
Να "παίζω" με κάποιον ενώ είμαι σε σχέση
Να έχω παράλληλη σχέση (για ελάχιστο διάστημα μεν, αλλά παράλληλη σχεση δε)
Να "δώσω" στεγνά συνάδελφο στο αφεντικό γιατί μου είχε κανει τη ζωή μου κολαση
Εχω κλέψει τσίχλες
Να παίξω ξύλο ενώ ήξερα ότι θα νικήσω
Να κάνω ζαβολιά σε παιχνίδι για να κερδίσω


Και όσο σκέφτομαι βγαινουν κι άλλα οποτε λεω να το αφήσω εδω πριν αρχίσουν να πέφτουν φωτιές και να μας κάψουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Εντάξει. Έτσι όπως το διάβασα εγώ, νόμιζα ότι μιλάμε για τίποτα σοβαρό-σοβαρό-ανήθικο.
...ελαφριές παραβιάσεις όλοι κάνουμε. :)


[FONT=&quot] [/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Εντάξει. Έτσι όπως το διάβασα εγώ, νόμιζα ότι μιλάμε για τίποτα σοβαρό-σοβαρό-ανήθικο.
...ελαφριές παραβιάσεις όλοι κάνουμε. :)

sorry αλλά αν αρχίσουμε να τα γράφουμε αυτά, τοτε θα έχουμε μεγα πρόβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Και εγώ για σοβαρά παραπτώματα έχω καταλάβει.
Όχι πως τα μικρά δεν είναι άξια λόγου καθώς φασούλι φασούλι γεμίζει το σακούλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εξαρτάται παιδιά... το σοβαρό και το μη σοβαρό είναι υποκειμενικό....

Για μένα το "απάτησα τον σύντροφο μου" είναι σοβαρό....
Τι είναι το σοβαρό δλδ? "βίασα κατ εξακολουθηση και μετα σκοτωσα το 40χρονο γατί μου"? :P Τετοια δεν προκειται να διαβάσετε εδω....
οχι γιατι δεν μπορει να συμβαινουν, αλλά γιατι και να συμβαινει δεν προκειται να το παραδεχτει έτσι ανοιχτα εδω κανεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Νομίζω ότι απ'τα χειρότερα "παραπτώματά" μου, είναι κάποια ψέμματα σε σχέση μου (ήμουν μικρή και ανώριμη τότε) και το ότι είχα κλέψει (κατ'εξακολούθηση, δλδ συνολικά 5-6 φορές) το σούπερ μάρκετ της γειτονιάς μου. Ντρέπομαι πάρα πολύ γι'αυτά, αλλά φρόντισα να μην τα επαναλάβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
εκλεβα ασυστόλως τσίχλες και σοκολάτες από το σούπερ μαρκετ της γειτονιας μου στο δημοτικό [ετών 7 :redface:]. Την ίδια περίοδο έκλεβα και στυλό από ένα βιβλιοπωλείο...

Από την παιδική μου ηλικία είναι το μόνο για το οποίο μετανιώνω.


Στην πιο ... ώριμη ηλικία μου δεν πρόκειται να μου συγχωρήσω ότι έχω κερ@τώσει κάποιους από τους συντρόφους μου και ότι έχω πει τεράστια ψέμματα και έχω φερθεί άθλια στο άτομο που με αγάπησε και μου φέρθηκε καλύτερα από οποιονδήποτε άλλο έχω γνωρίσει.

Αυτά. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ είμαι ΠΟΛΥ ξενέρωτη. Δε νομίζω πως έχω κάνει κάτι "απαγορευμένο". Είμαι το ξενέρωτο καλό κορίτσι φοβάμαι.:(

Πάντως μου έχει καρφωθεί να πάω σε ένα καφέ/μπαρ/εστιατόριο και να γίνω Λούης χωρίς να πληρώσω. Χρόνια λέω ότι θέλω να το κάνω αλλά δεν! Τώρα τι θα μου προσφέρει αυτό θα σας γελάσω, αλλά ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως μου έχει καρφωθεί να πάω σε ένα καφέ/μπαρ/εστιατόριο και να γίνω Λούης χωρίς να πληρώσω. Χρόνια λέω ότι θέλω να το κάνω αλλά δεν! Τώρα τι θα μου προσφέρει αυτό θα σας γελάσω, αλλά ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ!:D

Κι εγώ το έχω σκεφτεί αυτό μερικές φορές! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αίμων

Νεοφερμένος

Ο Αίμων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ποιος μπορει να ορισει ομως την ηθικη;Τι ειναι καλο κ τι κακο;Πειτε μου εναν απολυτα κακο ανθρωπο....:/: Καποιες μικροκλοπες ή το να μην πληρωσεις σε ενα χανι δεν βλεπω τι το κακο εχουν,αν εχουν,περαν του οτι τσατιζουν τον ιδιοκτητη.Ποσες κοτες πρεπει να κλεψω για να με στειλει ο Μινωας στον Ταρταρο;;;;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top