Το ταλέντο

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Αλήθεια, έχετε σκεφτεί ποτέ ότι μπορεί να έχετε ταλέντο σε κάτι που δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμα? Και εξηγούμαι:
(θα πάρω ως πειραματόζωο την αγαπημένη μου Idril:P)
Αν η Idril π.χ. έχει ταλέντο στο να οδηγεί ιπτάμενα αυτοκίνητα(φτωχό παράδειγμα, i know), θα το μάθει ποτέ, παίρνοντας ως δεδομένο το ότι δεν θα προλάβει αυτή την εξέλιξη της τεχνολογίας?

:D Αυτό το έχω σκεφτεί κι εγώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
@shaman

Άραγε που πιστεύεις ότι οφείλεται το γεγονός ότι πολλοί ενώ έχουν αφιερώσει δεκαετίες διαβάσματος στην επιστήμη τους δεν κατάφεραν τίποτα;

Τέλος για να γίνεις επιστήμονας αρκεί το διάβασμα; Μα έτσι θα ανακυκλώνεις μόνο γνώσεις. Ο επιστήμονας δεν πρέπει να δημιουργεί κιόλας; :eek:

δεν είπα να αναλώνεσαι στο διάβασμα για όλη σου τη ζωη. έστω ότι έχω τεράστιο ταλέντο στη φυσική, αν δεν έχω γνώσεις πάνω σε όλες τις θεωρίες των προηγούμενων Φυσικών, πως θα δημιουργήσω??

Και κάτι άλλο. Δεν μίλησα μόνο για επιστήμονες. Σε οποιαδήποτε σωματική δραστηριότητα, η εξάσκηση είναι πολύ πιο σημαντική από το ταλέντο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
δεν είπα να αναλώνεσαι στο διάβασμα για όλη σου τη ζωη. έστω ότι έχω τεράστιο ταλέντο στη φυσική, αν δεν έχω γνώσεις πάνω σε όλες τις θεωρίες των προηγούμενων Φυσικών, πως θα δημιουργήσω??

Αν όμως δεν έχεις ταλέντο, αρκεί η πολύ καλή γνώση των υπαρχουσών θεωριών για να δημιουργήσεις; Αυτό λέει ο Exposed.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Μα φυσικά. Απλά το ταλέντο είναι αυτό το "κλικ" που κάνει κάποιον να ξεχωρίζει.
Να γίνεται σούπερσταρ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Από τα λεγόμενα σου έχω την εξής απορία:

Λες ότι το ταλέντο στην ουσία είναι ένα κλικ, ίσως να συμφωνώ μαζί σου, ωστόσο αν κάποιος δεν έχει αυτό το κλικ αλλά προσπαθήσει σκληρά μπορεί να ξεπεράσει κάποιον με αυτό κλικ; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Λυπάμαι, δεν γνωρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Από τα λεγόμενα σου έχω την εξής απορία:

Λες ότι το ταλέντο στην ουσία είναι ένα κλικ, ίσως να συμφωνώ μαζί σου, ωστόσο αν κάποιος δεν έχει αυτό το κλικ αλλά προσπαθήσει σκληρά μπορεί να ξεπεράσει κάποιον με αυτό κλικ; :)
ναι, έχω δει απίστευτα ταλαντούχους σκακιστές να "πέφτουν" επειδή τεμπέλιαζαν, και άλλους με απλές νορμάλ ικανότητες να διαβάζουν και να κάνουν εξάσκηση πολλές ώρες τη μέρα και να τους ξεπερνάνε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Τώρα που αναφέρθηκε το σκάκι...
Πιστεύεις ότι αν ο Einstein είχε ασχοληθεί με αυτό, θα ήταν απλά ένας σκακιστής? Οχι βέβαια... Απλά επέλεξε να ασχοληθεί με την Φυσική:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Τώρα που αναφέρθηκε το σκάκι...
Πιστεύεις ότι αν ο Einstein είχε ασχοληθεί με αυτό, θα ήταν απλά ένας σκακιστής? Οχι βέβαια... Απλά επέλεξε να ασχοληθεί με την Φυσική:P

πιστεύω ότι θα ήταν ένας καλός σκακιστής, αλλά όχι κατ' ανάγκη κορυφαίος. Πάντα αυτοί που ξεχωρίζουν στον τομέα τους εκτός από ταλέντο πρέπει να έχουν και ένα σωρό άλλα χαρακτηριστικά (θετικά και αρνητικά) για να είναι οι πρώτοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Ναι, πιστεύω στην εκ γενετής προδιάθεση.
Ωστόσο, το περιβάλλον επηρεάζει το αν θα αναπτυχθεί η προδιάθεση αυτή ή όχι και σε τι βαθμό.

Συμφωνώ. Υπάρχει μια προδιάθεση, πράγματι, εκ γενετής, αλλά αν οι συνθήκες δεν είναι κατάλληλες, αν δεν μας δοθούν ευκαιρίες, αν τα χρήματα μας αποτρέπουν από το να καλλιεργήσουμε ένα ταλέντο ή αν δεν βρούμε το χρόνο, τότε δεν θα φτάσουμε ποτέ στο 100% των δυνατότητων μας.

Θέλει πολλή δουλειά, κατά την απόψη μου για να μπορέσουμε να αξιοποιήσουμε τις δυαντότητες, που μας παρέχει το ταλέντο μας, στο έπακρο. Αν οι διάφορες καταστάσεις δεν είναι ευνοικές μπορεί να μην αναπτύξουμε και καθόλου το ταλέντο μας.

Οποιοσδηποτε με σκληρη προσπαθεια,μπορει να φτασει και να ξεπερασει καποιον που έχει ταλεντο σε κατι.Σαν προσοπικο παραδειγμα θα εβαζα τις πολεμικες τεχνες.Για ποιον λογο παραεμειναν τοσο γνωστες μεσα απο τους αιωνες?Διοτι ειναι κατι που το ταλεντο δεν μετραει.Μετραει η επιμονη του καθεος.

Δεν νομίζω πως ''το ταλέντο δεν μετράει'', τόσο στις πολεμικές τέχνες , όσο και αλλού. Η επιμονή, φυσικά, παίζει πολύ μεγάλο ρόλο, αλλά η άποψη μου είναι ότι με συνδυασμού ταλέντου, επιμονής και ευνοικών συνθηκών θα πετύχει κανείς το ιδανικό αποτέλεσμα.

Μόνη της η επιμονή, δεν νομίζω ότι φτάνει. Αλλά ούτε και το ταλέντο μόνο του. Χρειάζονται αρκετές παράμετροι για να αναπτυχθεί μια δεξιότητα σε έναν μεγάλο βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top