Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,835 μέλη και 2,473,070 μηνύματα σε 78,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 542 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σύνταξη

marina289 (μαρινα)

Διάσημο Μέλος

H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 675 μηνύματα.

H marina289 . έγραψε: στις 16:15, 27-03-11:

Οκ παιδιά... ίσως να έχουμε την αίσθηση ότι έχουμε πιάσει πάτο -και μας έχουν πιάσει και όχι μόνο τον πάτο-
αλλά ας προσπαθήσουμε, ας ...προσπαθήσουμε να προσπαθήσουμε , να δούμε ότι και πάλι υπάρχουν πολύ χειρότερα...
σαφώς και πολύ καλύτερα, δεν αντιλέγω...
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_%28PPP%29_per_capita
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marina289 : 27-03-11 στις 18:58.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 51 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 568 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε: στις 17:48, 27-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny Cash
Μείωσε δηλαδή τις τιμές, μείωσε τα έξοδα (αλλαγές ωραρίων λειτουργίας, έδιωξε τον DJ, άρχισε να προσφέρει takeway, άλλαξε προμηθευτές). Αυτός ο επιχειρηματίας πλέον απολαμβάνει κέρδη που δεν είχε καταφέρει εδώ και χρόνια. Αυτός λοιπόν ο επιχειρηματίας, εξέτασε και αντιμετώπισε ένα οικονομικό γεγονός, ως ... οικονομικό γεγονός. Δεν κατέβηκε στους δρόμους, δεν ξεκίνησε να βρίζει πολιτικούς και δεν άρχισε να ονειρεύεται επαναστάσεις.

Η (οικονομικη) λογικη,συμπεριφορα,η φιλοσοφια και οι προτεραιοτητες του οποιουδηποτε επιχειρηματια ειναι διαφορετικες απο αυτες του κοινου μισθωτου ή συνταξιουχου. Οι τελευταιοι ειναι εξαρτωμενοι,δεν εχουν περιθωρια ελιγμων. Ο επιχειρηματιας λειτουργει με πρωτιστο γνωμονα το οικονομικο κερδος - ο μισθωτος οχι. Ο μισθωτος λειτουργει πιο πολυ βιοποριστικα. Εξ ου και τον πρωτο,δεν τον ενδιαφερει να βγει στους δρομους ή να βριζει. Ο μισθωτος ομως,ως παθητική οικονομικη μοναδα (αν βαφτισουμε χαριν ευκολιας τον επιχειρηματια ενεργητικη οικονομικη μοναδα),δεν λειτουργει απο θεση οικονομικης (κυριως) ισχυος,ειναι "δεμενος". Η κριση τον απειλει πολυ πιο αμεσα απο εναν επιχειρηματια,ο οποιος εχει πιο πολλους ασσους στο μανικι.

Δυστυχως ομως,μονο επαναστασεις ανατρεπουν φαυλοτητες και ξαναμοιραζουν την (οικονομικη,πολιτικη κλπ) τραπουλα.

Λενε πως η επανασταση - εαν και οποτε αυτη αρχισει -,θα αρχισει μεσημερι.

Γιατι τοτε οι εργατες κανουν διαλειμμα και ξυπνουν οι διανοουμενοι.....

(οι τελευταιοι,απο ηγητορες που θα επρεπε να ειναι,εχουν καταντησει να ειναι ουραγοι...)
4
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια