Θα δεχόσασταν να γίνετε νονοί;

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εμένα η μάνα του μεγάλου λέει συνέχεια να του λέω να διαβάζει και να πάει στο πολυτεχνείο...
Ο πιτσιρικάς όμως θέλει να γίνει μηχανικός αυτοκινήτων...

Φυσικά, καταλαβαίνετε που την γράφω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Στο τελος ολοκληρου κατεβατου εβαλες σε δυο γραμμες τα θετικα του να γινεις νονα. Μηπως να το ξανασκεφτεις; :P :D

Αν σταματησουν επαφες με τον καιρο με τους γονεις, θα ειναι ενα θεμα αν ειναι μικρο το παιδακι. Οταν μεγαλωσει επικοινωνεις και κρατας επαφες μαζι του. Αλλα κοιτα να δεις, ολα σχετικα σε τουτη τη ζωη. Μπορει το παιδι να μη σε γουσταρει το ιδιο αργοτερα. Να εχετε αλλες ιδιοσυγκρασιες.
Θελω να πω, με τα ''πρεπει'' προσωπικα ανεκαθεν δεν τα πηγαινα καλα. Θα λειτουργουσα, οπως κανω, με τα θελω μου. Δηλαδη ναι θελω να το βαπτισω, θελω να μπω στα εξοδα γιατι το ζευγαρι το παω με χιλια και το εκτιμω το ιδιο οπως και την προταση που μου κανουν. Απο κι επειτα δεν μπορεις να καθορισεις το μελλον. Αν κρατησετε επαφες, ολα μια χαρα. Που και παλι- σημασια τελικα εχει η σχεση σου με το παιδι κι οχι με τους γονεις. Αν δεν κρατησετε επαφες, εξαρταται τη φαση, την ηλικια του παιδιου και πως θα σχετιστεις επειτα με τους γονεις του.
Το να κρατησεις επικοινωνια για το παιδι, ειναι το πιο ωραιο και ισορροπημενο ξηγωντας πως ''ναι μεν εμεις δεν τα βρισκουμε, αλλα το παιδι το αγαπω και θελω να το φροντιζω'' Οπως λειτουργουν δλδ οι πολιτισμενοι χωρισμενοι γονεις, ετσι θα λειτουργησεις κι εσυ. Αν οι αλλοι δεν ειναι πολιτισμενοι, αναμενεις την ενηλικιωση του παιδιου ωστε να το συναντας ελευθερα με δικη του επιθυμια. Αν δεν την εχει, προχωρα ο καθενας τη ζωη του ωραια και καλα. Οσο για τα εξοδα, μπροστα στο μεγαλωμα και στο παιξιμο σημαντικου ρολου στη ζωη ενος παιδιου, δεν τα υπολογιζω. Αλλωστε σημερα μπορεις να βρεις δωρα και προσφορες ευκολα. Δεν ειναι τα εξοδα της μερας της βαπτισης. Μετα ειναι τα εξοδα αλλα κι εκει υπαρχουν τροποι να το ενισχυεις, οπως θα ενισχυες δικους σου αγαπημενους ανθρωπους. Εφοσον δεχεσαι, σημαινει πως το βλεπεις σα δικο σου παιδι, δικο σου ανθρωπο που συμβαλλεις στην ανατροφη του, αρα τα δωρα/εξοδα ειναι μπουρδα, τιποτα δλδ, μπροστα στο τελευταιο κατα τη γνωμη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Στο τελος ολοκληρου κατεβατου εβαλες σε δυο γραμμες τα θετικα του να γινεις νονα. Μηπως να το ξανασκεφτεις; :P :D

Αν σταματησουν επαφες με τον καιρο με τους γονεις, θα ειναι ενα θεμα αν ειναι μικρο το παιδακι. Οταν μεγαλωσει επικοινωνεις και κρατας επαφες μαζι του. Αλλα κοιτα να δεις, ολα σχετικα σε τουτη τη ζωη. Μπορει το παιδι να μη σε γουσταρει το ιδιο αργοτερα. Να εχετε αλλες ιδιοσυγκρασιες.
Θελω να πω, με τα ''πρεπει'' προσωπικα ανεκαθεν δεν τα πηγαινα καλα. Θα λειτουργουσα, οπως κανω, με τα θελω μου. Δηλαδη ναι θελω να το βαπτισω, θελω να μπω στα εξοδα γιατι το ζευγαρι το παω με χιλια και το εκτιμω το ιδιο οπως και την προταση που μου κανουν. Απο κι επειτα δεν μπορεις να καθορισεις το μελλον. Αν κρατησετε επαφες, ολα μια χαρα. Που και παλι- σημασια τελικα εχει η σχεση σου με το παιδι κι οχι με τους γονεις. Αν δεν κρατησετε επαφες, εξαρταται τη φαση, την ηλικια του παιδιου και πως θα σχετιστεις επειτα με τους γονεις του.
Το να κρατησεις επικοινωνια για το παιδι, ειναι το πιο ωραιο και ισορροπημενο ξηγωντας πως ''ναι μεν εμεις δεν τα βρισκουμε, αλλα το παιδι το αγαπω και θελω να το φροντιζω'' Οπως λειτουργουν δλδ οι πολιτισμενοι χωρισμενοι γονεις, ετσι θα λειτουργησεις κι εσυ. Αν οι αλλοι δεν ειναι πολιτισμενοι, αναμενεις την ενηλικιωση του παιδιου ωστε να το συναντας ελευθερα με δικη του επιθυμια. Αν δεν την εχει, προχωρα ο καθενας τη ζωη του ωραια και καλα. Οσο για τα εξοδα, μπροστα στο μεγαλωμα και στο παιξιμο σημαντικου ρολου στη ζωη ενος παιδιου, δεν τα υπολογιζω. Αλλωστε σημερα μπορεις να βρεις δωρα και προσφορες ευκολα. Δεν ειναι τα εξοδα της μερας της βαπτισης. Μετα ειναι τα εξοδα αλλα κι εκει υπαρχουν τροποι να το ενισχυεις, οπως θα ενισχυες δικους σου αγαπημενους ανθρωπους. Εφοσον δεχεσαι, σημαινει πως το βλεπεις σα δικο σου παιδι, δικο σου ανθρωπο που συμβαλλεις στην ανατροφη του, αρα τα δωρα/εξοδα ειναι μπουρδα, τιποτα δλδ, μπροστα στο τελευταιο κατα τη γνωμη μου

Εγώ έχω ήδη γίνει νονά και έχω απίστευτα καλή σχέση και με τους γονείς και με το νινί. :)
Γενικά τα έθεσα τα ερωτήματα, δεν με αφορά άμεσα.
Όμως συμφωνώ με όλα όσα έγραψες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Άκου τι έπαθε μια φίλη μου.
Προφανώς δεν επέλεξαν για να την τιμήσουν, αλλά με απώτερους σκοπούς.

Αυτο που περιγραφεις σιγουρα συμβαινει γυρω μας δεν το συζητω, αλλα τωρα συζηταμε για τον πραγματικο σκοπο του να γινεις νονα και το πραγματικο σκοπο του να δεχτεις ή για τα συμφεροντα; Γιατι αν ειναι για τα συμφεροντα και ψιλλιαστεις κατι τετοιο, μη σωσεις και γινεις ποτε νονα!!!(καταλαβαινεις πως το λεω, ετσι; )
Η αν το καταλαβεις αργοτερα, ριξε τους ενα χεσιμο που να χουν να το θυμουνται. Στους γονεις, διοτι το παιδακι δε φταιει σε τιποτα. Να σχολιασω τη φιλη σου δεν ειμαι αρμοδια, αλλα υποθετω πως δε φανηκε τωρα η κατασταση. Προφανως και ειχε δει καποια δειγματα στο παρελθον, αλλα εκανε τουμπεκι παλι. Γενικως το πολυ τουμπεκι σε στιγμες που δεν πρεπει ειναι λαθος και διαιωνιζεται. Κατα τη γνωμη μου, θα συμφωνησω με Ρεβεκκα και θα πω κι εγω ως η φιλη σου εκανε χοντρο λαθος. Και θα της ζητηθει να ξανακανει το ιδιο, το πιο πιθανο. Η μητερα του παιδιου εχει αποκτησει θρασος να ζητα ο,τι θελει και.... τελικα ανωδυνα(!)και... αβασανιστα, ακοπα κι αβιαστα(!) να το εχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εδω τωρα φερνεις ενα παραδειγμα περιεργο. Σιγουρα συμβαινει γυρω μας δεν το συζητω, αλλα τωρα συζηταμε για τον πραγματικο σκοπο του να γινεις νονα και το πραγματικο σκοπο του να δεχτεις ή για τα συμφεροντα; Γιατι αν ειναι για τα συμφεροντα και ψιλλιαστεις κατι τετοιο, μη γινεις ποτε νονα!!!

Την ιστορία την έγραψα επειδή οι περισσότερες ιστορίες που μου λενε οι φίλες μου, είναι κάπως έτσι, αν και όχι τόσο ακραίες.
Έχω παρατηρήσιε δηλαδή πως η κουμπαριά τώρα πια γίνεται για λόγους συμφέροντος και όχι για λόγους τιμής, σεβασμού, αγάπης κτλ.
Φυσικα υπάρχουν και εξαιρέσεις, η δική μου περίπτωση είναι μια απ αυτές. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Την ιστορία την έγραψα επειδή οι περισσότερες ιστορίες που μου λενε οι φίλες μου, είναι κάπως έτσι, αν και όχι τόσο ακραίες.
Έχω παρατηρήσιε δηλαδή πως η κουμπαριά τώρα πια γίνεται για λόγους συμφέροντος και όχι για λόγους τιμής, σεβασμού, αγάπης κτλ.
Φυσικα υπάρχουν και εξαιρέσεις, η δική μου περίπτωση είναι μια απ αυτές. :)

Μονο οι κουμπαριες; Το λυπηρο ειναι πως εχουμε φτασει να θεωρουμε το φυσιολογικο, εξαιρεση! Τελοσπαντων, σημασια εχει το αποτελεσμα και ηταν καλο! Να σου ζησει και να το δεις οπως επιθυμει (αλλαξαμε τις ευχες γιατι το να σου ζησει οπως επιθυμεις ειναι μπαναλ :P) Και στα δικα σου!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
μμμμμμμ.........να σκεφτω,μαλλον ναι.Θα μου αρεσε πολυ να ειμαι πνευματικη μητερα(και να καθοδηγω πραγματικα το παιδι),αλλα αν ημουν μητερα-3 παδια και ανω -δυσκολα.Μονο αν ηταν πολυ καλος φιλος/αγαπημενος συγγενης.

σορι ρεμπεσκε αλλα ναι υπαρχουν ατομα κατω των 18.Και δεν το λεω για να μην πειτε αυτα που σας ενδιαφερουν απλα αν ημασταν τελειως μωρα:baby::baby:οπως φαινεται να νομιζεις για ολους κατω των 18 δεν θα μπαιναμε εδω θα μπαιναμε στο nickelodeon.gr.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Μονο οι κουμπαριες; Το λυπηρο ειναι πως εχουμε φτασει να θεωρουμε το φυσιολογικο, εξαιρεση! Τελοσπαντων, σημασια εχει το αποτελεσμα και ηταν καλο! Να σου ζησει και να το δεις οπως επιθυμει (αλλαξαμε τις ευχες γιατι το να σου ζησει οπως επιθυμεις ειναι μπαναλ :P) Και στα δικα σου!:)

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ, και στα δικά σου (αν δεν έχουν έρθει ακόμα :)).
:):):):):):):):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m.bee

Νεοφερμένος

Η Smile Honey :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Θεωρώ την βάφτιση ένα υπέροχο μυστήριο! Η σύνδεση σου με έναν νέο άνθρωπο που τώρα ξεκινά τη ζωή του, είναι σαν δικό σου παιδί. Το παιδί σου το αγαπάς, θες να είσαι κοντά του, να το προσέχεις, να το βοηθάς σε ότι χρειάζεται και να είσαι για αυτό καλύτερη και από φίλη, μαμά!!! :) Θα θελα να είχα ένα βαφτιστήρι!!! :)

Όποιος είχε γεννητούρια, συγχαρητήρια, να του ζήσει και να το καμαρώσει όπως θέλει! " Πάντα άξιος/άξια ο νονός/νονά!! " :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Θεωρώ την βάφτιση ένα υπέροχο μυστήριο! Η σύνδεση σου με έναν νέο άνθρωπο που τώρα ξεκινά τη ζωή του, είναι σαν δικό σου παιδί. Το παιδί σου το αγαπάς, θες να είσαι κοντά του, να το προσέχεις, να το βοηθάς σε ότι χρειάζεται και να είσαι για αυτό καλύτερη και από φίλη, μαμά!!! :) Θα θελα να είχα ένα βαφτιστήρι!!! :)

Όποιος είχε γεννητούρια, συγχαρητήρια, να του ζήσει και να το καμαρώσει όπως θέλει! " Πάντα άξιος/άξια ο νονός/νονά!! " :)

Αχ τι θετική ενέργεια που χει αυτό το μήνυμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Νομιζω το εχεις παρει υπερβολικα ζεστα το θεμα!
Εγω ετυχε να εχω 2 νονες, οι οποιες ειναι και θειες μου. Επαφες δεν εχουν κοπει λογο κακων σχεσεων η οτιδηποτε, αλλα με την μια εχουν μειωθει κατα πολυ λογο ρυθμων ζωης. Δωρα και τα σχετικα εχουν κοπει φυσικα, και λογο ηλικιας, ενα "μποναμας" που και που υπαρχει βεβαια, αλλα και νονες να μην ητανε θα μου τα δινανε ως θειες. Ακομα και μικροτερος ομως, δεν τις ειχα συνδεσει με τα δωρα, ηξερα οτι το πασχα θα μου παρουν πραγματα, αλλα δεν το ειχα συνδιασει με το "ειναι νονα", αλλα με το οτι εκεινει την περιοδο ολοι μου κανενε δωρα! :P
Απο την αλλη η αδερφη μου ειχε τις ιδιες δυο νονες, αλλα ειχε και εναν τριτο. Αυτος ο ανθρωπος, οσο θυμαμε τον ευατο μου, δεν ηρθε ουτε μια φορα σπιτι μας με μια λαμπαδα η οτιδηποτε αλλο για την αδερφη μου! Καποιες φορες ηρθε η γυναικα του με ενα kinderεκπληξη, συντομα κοπηκε ομως. Παρολα αυτα ο πατερας μου ειχε πολυ καλες σχεσεις μαζι του, και ακομα εχουν.
Τι σημασια εχει λοιπον εν τελη; Για μενα δεν ειναι παρα ενα εθιμο, που κανεις δεν εφαρμωζει ουσιαστικα! Αλλωστε, αν δυο ανθρωποι ειναι πολυ καλοι φιλοι, και ο ενας εξ αυτων αποκτισει παιδι, ο δευτερος δεν θα ειναι κοντα στο παιδι, δεν θα το αγαπησει και δεν θα του σταθει; Απο εκει και περα τα υπολοιπα ειναι απλοι τυποι για μενα.

Αν τωρα ερχοτανε καποιος δικος μου φιλος, ή ισως η αδερφη μου, να μου ζητησουν να γινω νονος, πραγματικα δεν ξερω αν θα το ηθελα. Περα απο το οικονομικο (αυτην τουλαχιστων την στιγμη, δεν εχω λεφτα να ζεισω τον ευατο μου, θα εχω λεφτα για βαφτιση; :P), δεν συμφωνω με το να βαφτιστει το παιδι, πως λοιπον θα το βαφτισω ο ιδιος; Επιπλεων, δωρα θα του περνω ετσι και αλλιως αν ειναι ανηψι μου η παιδι πολυ καλου φιλου, και φυσικα θα φροντισω για το καλητερο του. Το να εχω τον τιτλο "Νονος" δεν με ενδιαφερει, με ενδιαφερει στα ματια του παιδιου να ειμαι ενας καλος ανθρωπος που ειναι παντα εκει για αυτο. Αν και δεν τα παω καλα με τα παιδια... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Θεωρώ την βάφτιση ένα υπέροχο μυστήριο! Η σύνδεση σου με έναν νέο άνθρωπο που τώρα ξεκινά τη ζωή του, είναι σαν δικό σου παιδί. Το παιδί σου το αγαπάς, θες να είσαι κοντά του, να το προσέχεις, να το βοηθάς σε ότι χρειάζεται και να είσαι για αυτό καλύτερη και από φίλη, μαμά!!! :) Θα θελα να είχα ένα βαφτιστήρι!!! :)

Όποιος είχε γεννητούρια, συγχαρητήρια, να του ζήσει και να το καμαρώσει όπως θέλει! " Πάντα άξιος/άξια ο νονός/νονά!! " :)

Αχ τι θετική ενέργεια που χει αυτό το μήνυμα. :)
Αρχικά, θα συμφωνήσω στην θετική ενέργεια που μεταδίδει αυτό το μήνυμα.

Θα προσθέσω μοναχά ότι ο ανάδοχος ή νουνός- νουνά, από την πλευρά της θρησκείας καθαρά, δεν είναι απλή υπόθεση.
Βρίσκεται δίπλα στο παιδί, εγγυάται για το παιδί, στηρίζει με όλη του την δύναμη το παιδί.
Ολ’αυτά, απαιτούν από τον ανάδοχο κάτι παραπάνω από δωράκια ή και δώρα αξίας αν θέλετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται η θρησκεία για να είσαι δίπλα σε ένα παιδάκι που νοιάζεσαι! :)

Και αν και δεν έχω πρόβλημα με τη θρησκεία, πριν την δεύτερη βάφτιση, εγώ τσακώθηκα με τον ιερέα!!

Edit: Δεν είναι ένα έθιμο, είναι ένα μυστήριο της εκκλησίας. Το τι πιστεύει ο νονός δεν έχει καμία σημασία, αν οι γονείς αποφασίζουν ότι θέλουν να το βαφτίσουν το παιδί. Εννοώ, δεν πρέπει ο νονός να επηρεάζει το παιδί σε θρησκευτικά θέματα κλπ. Έχω δει πολλές φορές, άθεους ή ανθρώπους που δεν τα πάνε καλά με την θρησκεία τη χριστιανική (γιατί ξαφνικά όλα τα πρόβλήματα αυτή τη βγάζει :whistle:) να βαφτίζουν γιατί θέλουν να είναι κοντά με το παιδάκι ή λόγω στενής προσωπικής σχέσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται η θρησκεία για να είσαι δίπλα σε ένα παιδάκι που νοιάζεσαι! :)

Και αν και δεν έχω πρόβλημα με τη θρησκεία, πριν την δεύτερη βάφτιση, εγώ τσακώθηκα με τον ιερέα!!

Edit: Δεν είναι ένα έθιμο, είναι ένα μυστήριο της εκκλησίας. Το τι πιστεύει ο νονός δεν έχει καμία σημασία, αν οι γονείς αποφασίζουν ότι θέλουν να το βαφτίσουν το παιδί. Εννοώ, δεν πρέπει ο νονός να επηρεάζει το παιδί σε θρησκευτικά θέματα κλπ. Έχω δει πολλές φορές, άθεους ή ανθρώπους που δεν τα πάνε καλά με την θρησκεία τη χριστιανική (γιατί ξαφνικά όλα τα πρόβλήματα αυτή τη βγάζει :whistle:) να βαφτίζουν γιατί θέλουν να είναι κοντά με το παιδάκι ή λόγω στενής προσωπικής σχέσης.
[FONT=&quot]Η θρησκεία δεν είναι απλή υπόθεση. Ούτε και το βάπτισμα.
Οσο για τον ιερέα που διαπληκτίστηκες, είναι εντελώς άσχετο με την θρησκεία.

Για τους άθεους. Δεν γνωρίζω τί κάνουν βαπτίζοντας σε χριστιανικό ναό. Είναι έξω απο την διαδικασία.

Τώρα για την θρησκεία που λες οτι τα προβλήματα αυτή τα βγάζει, θα σου πώ. Μήπως δεν έχεις κατανοήσει τί σημαίνει χριστιανική θρησκεία; Και η σημασία του βαπτίσματος; Είναι κάτι υποδεέστερο της ανάγκης να βρίσκεσαι με το παιδί που βαπτίζεις;
Και πώς θα βάλουμε προτεραιότητα;
Μήπως αυθαιρετούμε;
Και αν αυθαιρετούμε, έχουμε το δικαίωμα να αυθαιρετήσουμε;

[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Orignokos

Νεοφερμένος

Ο Orignokos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Revekka:
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται η θρησκεία για να είσαι δίπλα σε ένα παιδάκι που νοιάζεσαι! :)

Και αν και δεν έχω πρόβλημα με τη θρησκεία, πριν την δεύτερη βάφτιση, εγώ τσακώθηκα με τον ιερέα!!

Edit: Δεν είναι ένα έθιμο, είναι ένα μυστήριο της εκκλησίας. Το τι πιστεύει ο νονός δεν έχει καμία σημασία, αν οι γονείς αποφασίζουν ότι θέλουν να το βαφτίσουν το παιδί. Εννοώ, δεν πρέπει ο νονός να επηρεάζει το παιδί σε θρησκευτικά θέματα κλπ. Έχω δει πολλές φορές, άθεους ή ανθρώπους που δεν τα πάνε καλά με την θρησκεία τη χριστιανική (γιατί ξαφνικά όλα τα πρόβλήματα αυτή τη βγάζει :whistle:) να βαφτίζουν γιατί θέλουν να είναι κοντά με το παιδάκι ή λόγω στενής προσωπικής σχέσης.

Οι περιπτώσεις να δεχτεί κάποιος να γίνει νονός με σκοπό τον προσηλυτισμό είναι πολύ σπάνιες μέχρι ανύπαρκτες επειδή το ίδιο το παιδί άν καταλάβει οτι το βάπτισε γι'αυτόν το σκοπό θα τον απορρίψει δέν θα θέλει ούτε να τον βλέπει το ίδιο και οι γονείς του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν θα είχα πρόβλημα να βαφτίσω ένα παιδάκι:)
Εγώ έχω νονό και έχουμε πολύ καλή σχέση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
[FONT=&quot]Για τους άθεους. Δεν γνωρίζω τί κάνουν βαπτίζοντας σε χριστιανικό ναό. Είναι έξω απο την διαδικασία.
[/FONT]

η αλήθεια είναι πως έχει κάποιο ενδιαφέρον το συγκεκριμένο ερώτημα: Για ποιο λόγο ένας άθεος βαπτίζει;

Θα ήθελα να ακούσω κάποιες γνώμες όσον αφορά το παραπάνω ερώτημα μα και τα ακόλουθα:
Μήπως αυθαιρετούμε;
Και αν αυθαιρετούμε, έχουμε το δικαίωμα να αυθαιρετήσουμε;
Θα προτιμούσα να μάθω όχι αν έχουμε το δικαίωμα να αυθαιρετήσουμε, μα αν υπάρχει κάποιος λόγος να γίνει αυτό. Φαίνεται κάπως... ανούσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
η αλήθεια είναι πως έχει κάποιο ενδιαφέρον το συγκεκριμένο ερώτημα: Για ποιο λόγο ένας άθεος βαπτίζει;
Απο το συγκεκριμένο ερώτημα, προκύπτουν μερικά άλλα ερωτήματα.
Αρχικά αν γνωρίζουμε την βαθύτερη σημασία του Χριστιανισμού.
Μετά, έρχεται η γνώση των μυστηρίων, όπως καλή ώρα το μυστήριο της βάπτισης.
Αλλά δεν θα παραβλέψω και αυτό που λες,
«Για ποιο λόγο ένας άθεος βαπτίζει; »
Μα εδώ χρειάζεται ο άθεος να ψάξει αν έχει θέση στο μυστήριο.
Ηθελα να προκαλέσω την συζήτηση, προκειμένου να προβληματισθούμε ανάλογα.
Και αυτό γιατι έχουμε μάθει να βλέπουμε μόνο το περιτύλιγμα σήμερα.
Θα ήθελα να ακούσω κάποιες γνώμες όσον αφορά το παραπάνω ερώτημα μα και τα ακόλουθα:

Θα προτιμούσα να μάθω όχι αν έχουμε το δικαίωμα να αυθαιρετήσουμε, μα αν υπάρχει κάποιος λόγος να γίνει αυτό. Φαίνεται κάπως... ανούσιο.
Η σημερινή πρακτική, δεν ψάχνει τους νονούς, οπότε και δεν χρειάζεται να αναζητήσουμε αιτίες και άλλα.
Ο προβληματισμός μας και μόνο, είναι αρκετός. Εξ’ άλλου, ο χριστιανισμός δεν είναι κάτι που μπαίνει στο μυαλό των ανθρώπων με εξαναγκαστικά μέσα.
Είναι κάτι που αν δεν θέλεις, δεν υπάρχει περίπτωση να τον πλησιάσεις.
Πόσο μάλον να τον κατανοήσεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Λοιπόν, θα σου γράψω την ιστορία (πρόσφατη) και θα καταλάβεις.
Να σου πω ότι εγώ είμαι έξω απ το χορό. Οι δικοί μου κουμπάροι είναι καλοί, όντως το θεωρώ τιμή που με επέλεξαν, αγαπιόμαστε με το παιδί και όλα καλά. Ούτε θεωρώ ότι πρέπει κάθε φορά κάτι να κουβαλάω, το κάνω όμως γιατί το νινί χαίρεται. :clapup:

Άκου τι έπαθε μια φίλη μου.
Παίρνει τηλέφωνο η μητέρα του παιδιού τη νονά και της λέει ότι το παιδί φέτος χρειάζεται μπουφανάκι. Κανένα πρόβλημα, σκέφτεται η νονά, και της λέει ότι θα πάει στο Factory Outlet για να πάρει κάτι ποιοτικό αλλά σε καλή τιμή. (Το Factory είναι ένα τεράστιο στοκατζίδικο που έχουμε, που συνήθως κάνει πολύ καλές τιμές και έχει πολλές μάρκες).
Ε αυτή η συζήτηση έγινε Παρασκευή. Το Σάββατο το μεσημέρι, η νονά παίρνει τηλέφωνο πάλι τη μητέρα και όλο αγωνία την ρωτάει αν πρόλαβε να πάει στο Factory. Η νονά δεν είχε πάει και η μητέρα της λέει «Μωρέ βρήκα ένα καταπληκτικό μπουφανάκι στο Notos Galleries, και το χω κρατήσει γιατί δεν είχα χρήματα πάνω μου. Θες να πας να πάρεις αυτό, μιας που θα του παιρνες μπουφανάκι?». Ε η κοπέλα δέχτηκε.
Πάει λοιπόν στο Notos Galleries και τι να δει? Η άλλη της είχε κρατήσει ένα μπουφάν Columbia που κόστιζε 350 Ευρώ και κάτι άλλα ρούχα για το νινί, στο σύνολο ένα χιλιάρικο. Ε κουφάθηκε η κοπέλα. Παίρνει τηλέφωνο τη μάνα του παιδιού και της λέει «Ξέρεις θα χει γίνει κάποιο λάθος, εδώ είναι κρατημένα πολλά ρούχα». Και η μάνα της απαντάει «Α ναι, τα είδα και μου άρεσαν, δεν σε πειράζει ε?». Ε η κοπέλα ντράπηκε (μεγάλο λάθος της) και τα πήρε. Από το Πάσχα, ακόμα πληρώνει άτοκες δόσεις.
Και το σπαστικό ποιο είναι? Ότι στις περισσότερες περιπτώσεις που ακούω κάτι τέτοια κουλά συμβαίνουν. Ίσως όχι τόσο ακραία, αλλά τέτοια. Οι γονείς δηλαδή να «υπολογίζουν» διαφορετικά το νονό. Και στενοχωριέμαι γιατί τώρα με την κρίση, πολλοί δεν έχουν καλά καλά να φάνε.. :(
Δεν θα ήταν καλύτερα αυτή η κοπέλα αν δεν είχε γίνει νονά? Προφανώς δεν επέλεξαν για να την τιμήσουν, αλλά με απώτερους σκοπούς.


Σημείωση: Δεν αρπάζομαι καλέ, είμαι καλό παιδάκι! :P
Σοκαριστική η ιστορία που μας περιέγραψες.:eek: Κρίμα που συμβαίνουν τέτοια πράγματα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Σοκαριστική η ιστορία που μας περιέγραψες.:eek: Κρίμα που συμβαίνουν τέτοια πράγματα.:/:

Στη συγκεκριμένη περίπτωση η φίλη μου ήταν κάπως "θύμα".
Επέτρεπε στον εαυτό της να γίνεται θύμα.
Όλοι οι υπόλοιποι θα χαμε αντιδράσει.
Το αστείο. Όταν αργότερα ήρθε η γιορτή του παιδιού, όλοι πέσαμε πάνω της και της είπαμε να πάρει ένα μικρό δώρο, του στυλ ένα ωραίο παιχνίδι, ένα φορμάκι κτλ. Και να μην πάει να ξαναξοδευτεί. Εκείνη ντρεπόταν αλλα είχαμε πέσει όλες πάνω της και το έκανε. Ε πάει, και της λέει η μαμά του παιδιού "Α θα μας ξαναρθεις σύντομα για επίσκεψη ε?". Εκείνη κοίταξε όλο απορία. Και συμπληρώνει η μαμά του παιδιού "Για να φέρεις το δώρο, το ξέχασες σήμερα!".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top