Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η επιφάνεια εργασίας είναι ουσιαστικά ένα πρόγραμμα που λέγεται Explorer.exe αν δεν σου εμφανίζει τα εικονίδια ίσως κρασαρει το πρόγραμμα αυτό στο startup. Οι πολλαπλές διεργασίες στο Chrome σημαίνει πως κάποιος δίνει συνεχώς εντολή να ανήξουν νέες. Γι αυτό κολλάει και στο κλείσιμο τους. Ίσως λόγο του κρασαρισμενου Explorer.

Μπορεί να είναι ιός μπορεί και όχι. Αφού έγινε μετά από update το πιθανότερο είναι να φταίει το update. Δοκίμασε να κάνεις επαναφορά συστήματος σε προηγούμενη ημερομηνία και απλά μην παίρνεις το νέο update.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν πρόλαβα να πατήσω αναβολή και τώρα βρίσκεται σ' αυτή την κατάσταση εδώ και 40 λεπτά. Εάν το απενεργοποιήσω και το ξανανοίξω τι μπορεί να πάθει; Θέλω να το σπάσω απ' τα νεύρα μου. :devil:


 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν πρόλαβα να πατήσω αναβολή και τώρα βρίσκεται σ' αυτή την κατάσταση εδώ και 40 λεπτά. Εάν το απενεργοποιήσω και το ξανανοίξω τι μπορεί να πάθει; Θέλω να το σπάσω απ' τα νεύρα μου. :devil:



Well don't,μπορείς να προκαλέσεις αλλοίωση κρίσιμων δεδομένων του λειτουργικού :P .
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Οχι μην το πειράξεις. Μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα. Εξάλλου στο λέει και το ίδιο το πισί, τι άλλο να γράψουν πια; :P
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν πρόλαβα να πατήσω αναβολή και τώρα βρίσκεται σ' αυτή την κατάσταση εδώ και 40 λεπτά. Εάν το απενεργοποιήσω και το ξανανοίξω τι μπορεί να πάθει; Θέλω να το σπάσω απ' τα νεύρα μου. :devil:



Η Αγάπη όταν ήταν μικρή:

- Γονείς: Αγάπη θα πάμε μέχρι την Πάτρα για ψώνια. Θα κάτσεις στο πίσω κάθισμα, θα βάλεις ζώνη και θα κάθεσαι ήσυχα μέχρι να φτάσουμε.
- Αγάπη: Εντάξει μαμά, εντάξει μπαμπά.
- Γονείς: Είσαι εντάξει; Θελεις τίποτα; Πεινάς; Διψάς; Τσισάκια, κακάκια;
- Αγάπη: Οχι, οχι είμαι καλά, θα παίξω με την κούκλα μου
- Γονείς: Εντάξει καλό μου. Ξεκινάμε λοιπόν.


----2 λεπτά αργότερα----

- Αγάπη: Μαμά;;;
- Μαμά: Ναι Αγάπη μου, πες!
- Αγάπη: Μανουλίτσα;
- Μαμά: Ναι παιδί μου, πες μου, ότι θες.
- Αγάπη: Θέλω να ανοίξω την πόρτα να βγω έξω, μ' αρέσει η φύση, να ένα κλαμπ στο βουνό, σερβίρει και μοχίτο!
- Γονείς: Μα είμαστε μες την Εθνική Οδό πια! Δε γίν...
- Αγάπη: ...Πάμε να παρτάρουμε τώρα γιεεεεε!!!! Έλα! Μ' αρέσει να χορεύω, χορεύω, χορεύω!
- Γονείς: .....
- Αγάπη: Ανοίξτε την πόρτα να βγω έξω ΤΩΡΑ ΝΑ ΧΟΡΕΨΩ!!!
- Γονείς: ....
- Αγάπη: Τώρα! Μη το σπάσω! Move it move it!

---- περνάει νταλίκα από δίπλα με Ζαφείρη Μελά τη μάνα σαλονίκη στο τέρμα και βαράει αερόκορνα δίπλα στο παράθυρο της Αγάπης---

- Αγάπη: Ιππότη μου!!! ΗΡΩΑ ΜΟΥ!!! Γειά σου μάνα Σαλονίκη! ΑΑΑΑΛΛΑ!!! Σπάστο το μπουρδέλο!!!

 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Η Αγάπη όταν ήταν μικρή:

- Γονείς: Αγάπη θα πάμε μέχρι την Πάτρα για ψώνια. Θα κάτσεις στο πίσω κάθισμα, θα βάλεις ζώνη και θα κάθεσαι ήσυχα μέχρι να φτάσουμε.
- Αγάπη: Εντάξει μαμά, εντάξει μπαμπά.
- Γονείς: Είσαι εντάξει; Θελεις τίποτα; Πεινάς; Διψάς; Τσισάκια, κακάκια;
- Αγάπη: Οχι, οχι είμαι καλά, θα παίξω με την κούκλα μου
- Γονείς: Εντάξει καλό μου. Ξεκινάμε λοιπόν.


----2 λεπτά αργότερα----

- Αγάπη: Μαμά;;;
- Μαμά: Ναι Αγάπη μου, πες!
- Αγάπη: Μανουλίτσα;
- Μαμά: Ναι παιδί μου, πες μου, ότι θες.
- Αγάπη: Θέλω να ανοίξω την πόρτα να βγω έξω, μ' αρέσει η φύση, να ένα κλαμπ στο βουνό, σερβίρει και μοχίτο!
- Γονείς: Μα είμαστε μες την Εθνική Οδό πια! Δε γίν...
- Αγάπη: ...Πάμε να παρτάρουμε τώρα γιεεεεε!!!! Έλα! Μ' αρέσει να χορεύω, χορεύω, χορεύω!
- Γονείς: .....
- Αγάπη: Ανοίξτε την πόρτα να βγω έξω ΤΩΡΑ ΝΑ ΧΟΡΕΨΩ!!!
- Γονείς: ....
- Αγάπη: Τώρα! Μη το σπάσω! Move it move it!

---- περνάει νταλίκα από δίπλα με Ζαφείρη Μελά τη μάνα σαλονίκη στο τέρμα και βαράει αερόκορνα δίπλα στο παράθυρο της Αγάπης---

- Αγάπη: Ιππότη μου!!! ΗΡΩΑ ΜΟΥ!!! Γειά σου μάνα Σαλονίκη! ΑΑΑΑΛΛΑ!!! Σπάστο το μπουρδέλο!!!


Ανατριχιαστικά εύστοχη περιγραφή του 5χρονου εαυτού μου. Βέβαια αντί για Μελά προτιμούσα το "Απαπα" και το "Υποφέρω" της Βανδή. Είχα μάθει και τα έβαζα στο στερεοφωνικό που είχαμε στο σπίτι και όταν χόρευα στη μέση του σαλονιού έδινα στη γιαγιά και τον παππού χαρτοπετσέτες για να μου τις πετάνε αντί για γαρύφαλλα.







Δεν τρολλάρω.

ΥΓ: Τελικά οι ενημερώσεις ολοκληρώθηκαν αναίμακτα έχω να δηλώσω, οπότε όλα καλά. ^_^

ΥΓ2: Ακόμη θυμάμαι το σοκ της μάνας μου την πρώτη φορά που με άκουσε να λέω τη λέξη "μπουρδέλο" , προσπαθώντας παράλληλα να μου εξηγήσει γιατί είναι "κακιά λεξούλα".
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Ανατριχιαστικά εύστοχη περιγραφή του 5χρονου εαυτού μου. Βέβαια αντί για Μελά προτιμούσα το "Απαπα" και το "Υποφέρω" της Βανδή. Είχα μάθει και τα έβαζα στο στερεοφωνικό που είχαμε στο σπίτι και όταν χόρευα στη μέση του σαλονιού έδινα στη γιαγιά και τον παππού χαρτοπετσέτες για να μου τις πετάνε αντί για γαρύφαλλα.







Δεν τρολλάρω.

ΥΓ: Τελικά οι ενημερώσεις ολοκληρώθηκαν αναίμακτα έχω να δηλώσω, οπότε όλα καλά. ^_^

ΥΓ2: Ακόμη θυμάμαι το σοκ της μάνας μου την πρώτη φορά που με άκουσε να λέω τη λέξη "μπουρδέλο" , προσπαθώντας παράλληλα να μου εξηγήσει γιατί είναι "κακιά λεξούλα".

Οχι, όχι, μην ανησυχεις! ΣΕ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ! Και πρίν το περιγράψεις, αυτό* ακριβώς πιστεύαμε!:devil:


* Και χειρότερα
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Λοιπόν έχω κάποιο πρόβλημα με το excel. Άρχισα πρόσφατα να χρησιμοποιώ κάποια tools Ανάλυσης δεδομένων και τα ενεργοποίησα σαν πρόσθετα. Μια μέρα από το πουθενά πήγαινα να ανοίξω οποιοδήποτε αρχείο και μου έβγαζε παράθυρο " θελετε το προγραμμα να πραγματοποιησει αλλαγές στον υπολογιστή". Πατούσα ναι και δεν το άνοιγε καν. Πλέον ο μόνος τρόπος να δουλέξω στο excel είναι να ανοίξω ένα καινούργιο με δικαιώματα διαχειριστή και μετά από εκεί μέσα να ανοίξω όποιο αρχείο θέλω.

Help? :hmm:
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.

Guest 254537

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα.
Σε windows 10, μπορώ να βγάλω τον κωδικό εισόδου? Δοκίμασα 1-2 τρόπους,που βρήκα στο ιντερνέτ ,αλλά δεν.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.


First, click the Windows 10 Start menu and type netplwiz into the Search bar and select the same-named program from the results.


After launching Netplwiz via the Start menu, you should see a screen that looks like this, with your account(s).

This window gives you access to Windows’ user accounts and many password controls. Right at the top is a checkmark next to the option labeled Users must enter a username and password to use this computer. Uncheck that.
remove your windows password netplwiz 2
Mark Hachman / IDG

Next, enter your current password. The passwords must match.



When you click Apply it will prompt you for your current password. Enter it twice and you’re finished. The next time you reboot, or your PC wakes up from a nap, you’ll no longer need to type in your password.
https://www.pcworld.com/article/3100057/how-to-remove-your-login-password-from-windows-10.html
 

Guest 254537

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό το είχαμε δοκιμάσει και μου δημιούργησε δευτερο χρήστη που δε συνδεόταν.

Σε ευχαριστώ πάντως.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Γεια σας και πάλι, ήρθα να σας απασχολησω ξανά σχετικά με το λαπτοπ μου :P
Λοιπόν, όπως έχω ξαναπεί, έχει αρχίσει να κολλάει πολύ, σε σημείο που απλά tasks στο photoshop ή στο AutoCad να μου παίρνουν υπερβολικά πολύ χρόνο για να τα ολοκληρώσω. Η ερώτηση μου είναι, ένα φορματ θα μου λύσει αυτό το πρόβλημα; Ή ήρθε καιρός να το αντικαταστήσω, δεδομένου του ότι το έχω ήδη έξι χρόνια και έκανα καθημερινά φουλ χρήση;
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάνε ένα φορμάτ αλλά εάν από υλικό δεν τραβάει, τότε δεν θα δεις διαφορά. Τι χαρακτηριστικά έχει; Για παράδειγμα, σίγουρα θα έβλεπες βελτίωση εάν προσέθετες ram (θα έβαζα μίνιμουμ 8) και έβαζες κάναν ssd.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Κάνε ένα φορμάτ αλλά εάν από υλικό δεν τραβάει, τότε δεν θα δεις διαφορά. Τι χαρακτηριστικά έχει; Για παράδειγμα, σίγουρα θα έβλεπες βελτίωση εάν προσέθετες ram (θα έβαζα μίνιμουμ 8) και έβαζες κάναν ssd.
Αυτό το laptop έχει μάλλον ακόμα.
Δυστυχώς έχει 8gb και έχει ένα slot και δεν υποστηρίζει άλλα. SSD μπορεί να βελτιώσει το performance αλλά κατά τη γνώμη μου χρειάζεται νέο και να βάλει γερά το χέρι στη τσέπη (2000 ευρώ) για να δουλεύουν άψογα προγράμματα με 3d rendering σαν τον archicad.
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ πολύ, akiko. Δεν είχα δει τα προηγούμενα μηνύματα.

Αφού είναι έτσι τα πράγματα, τότε ένας ssd είναι το μόνο που μπορεί να κάνει. Εάν υπάρχουν τα χρήματα, τότε κι εγώ είμαι υπέρ στο να πάρει νέο λάπτοπ. Θα 'ναι η μέρα με τη νύχτα, μιας και τέτοια βαριά προγράμματα θέλουν καλό υλικό από πίσω για να είσαι άνετα. Τον ssd θα τον πρότεινα σε περίπτωση που είναι δύσκολα τα οικονομικά και χρειάζεται ένα "μπάλωμα" μέχρι να μπορέσει για καινούριο.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Παιδες τα φωτα σας: έχω ενα λαπτολ Lenovo στο οποιο τις τελευταίες μέρες πέφτει πολύ γρήγορα η μπαταρία, ανεξαρτήτως πόση ώρα το αφηνω να φορτίζει. Όταν τον συνδέω στον φορτιστή δείχνει μέσα σε μισό λεπτό πως έχει φορτίσει (στην αρχή gradually, μετα "πηδάει" στο 100%) και αντίστοιχα όταν τον βγάζω πέφτει σιγα-σιγά, βγάζει μήνυμα χαμηλής μπαταρία και μετά σβήνει σε λιγότερο από ένα λεπτο. Υπάρχει περίπτωση να έχει καει η μπαταρία?
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άστο αρκετή ώρα να φορτίσει και μετά δες αν πέφτει το ίδιο γρήγορα. Αν όχι τότε απλά έχει πρόβλημα ο δείκτης φόρτισης. Αλλιώς έχει χαλάσει η μπαταρία. Δεν είναι και σπανιο να χαλάσει μια μπαταρία.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Άστο αρκετή ώρα να φορτίσει και μετά δες αν πέφτει το ίδιο γρήγορα. Αν όχι τότε απλά έχει πρόβλημα ο δείκτης φόρτισης. Αλλιώς έχει χαλάσει η μπαταρία. Δεν είναι και σπανιο να χαλάσει μια μπαταρία.
Έχω δοκιμάσει να το αφησω να φορτίσει για αρκετή ώρα, αλλα κάνει τα ίδια. Άρα μάλλον χάλασε η μπαταρία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top