Απορίες σχετικά με Internet Café και ανήλικους

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Ανοίγω το θέμα αυτό για να ζητήσω γνώμες σε ότι αφόρα νομοθεσία σχετικά με ανήλικους σε χώρους Internet Café. Όχι παιδία ηλικίας άνω των 16 ( που ναι είναι ανήλικα )αλλά για μικρά παιδία ηλικίας 9-14. παρατηρώ τον τελευταίο καιρό σε διάφορα τέτοια κατάστημα παΐδια τέτοιον ηλικιών μόνα τους, να έχουν στην κυριολεξία λιώσει μπροστά στις οθόνες παίζοντας τα διάφορα παιχνίδια τύπου Lineage / AOEIII / Counter Strike / Battlefield κτλ.

Και οι ερωτήσεις μου:
1. δεν απαγορεύεται αυτό;
2. μεταφράζεται σε παραπλάνηση ανηλίκου;
3. οι ιδιοκτήτες αυτών των καταστημάτων δεν έχουν καμία συνείδηση ότι αυτό είναι κακό για τα παιδία;
4. οι γονείς αυτών τον παιδιών δεν ανησυχούν που είναι τα παιδία τους ( έτυχε να δω πιτσιρικά κάπου 11 ετών σε ένα τέτοιο κατάστημα στην Μιχαλακοπουλου στις ΠΕΝΤΕ ΤΟ ΠΡΩΙ!!!
5. Η αστυνομία τι κάνει;
6. τα παιχνίδια αυτά δεν έχουν κάποιο όριο ηλικίας για να τα παίζεις;

Δεν θέλω να μπω σε διαδικασίες με καταστηματάρχες για να μου πουν ότι θα τους κόψουν την δουλεία και θα χάσουν έσοδα κτλ, τα ερωτήματα μου είναι απλά, είναι νομίζω θέμα συνείδησης όλων.Το Θέμα αυτό το έχω βάλει και σε άλλο φόρουμ ( δέν το αναφέρω για να μήν διαφημίσω ) και οι απαντήσεις που πήρα δεν με ικανοποιήσαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Νομικό κενό κι εδώ. Αλλο ένα θέμα που δεν έθιξες ειναι οτι αφήνοντας ενα ανήληκο στο internet το εκθέτεις δυνητικά σε όλο το περιεχόμενο του, και του realbadsexnotsuitableforchildren.com ... παραπέμπω στη σκηνή απο την ταινία του south park.
Απ' ότι ξέρω η νομοθεσία έχει κενό εδώ, ή απαγορέυουν ή τα αφήνουν όλα χύμα, εδιάμεσο δεν έχει. Οι μαγαζάτορες μάλλον κέρδη θα χάσουν άν κάνουν οτιδήποτε... οποτε...
Και κλείνω με αυτο
4. οι γονείς αυτών τον παιδιών δεν ανησυχούν που είναι τα παιδία τους
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αστα να πανε...
Πολλα απο αυτα τα παιδια εχουν γονεις που δεν ενδιαφεροντια καθολου, αλλα που χαιροτναι επειδη με το να ειναι το παιδι στο internet cafe θα βρει ευκαιρια να παει στην φιλη για καφε, αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει τι σοΐ γωνεις εχουν..Εγω δεν ειμουν, δεν ειμαι και ελπιζω να μην γινω ενα απο τα παιδια που ξημερωβραδιαζονται στα internet cafe παιζοντας παιχνιδια και σπαταλοντας τα λευτα του μπαμπα. Προτιμω να σερφαρω και να παιξω και κανα παιχνιδι για λιγο στο δικο μου pc χωρις να ξοδευω ασκοπα τα λευτα του πατερα μου, να παιζω κιθαρα, να ασχολουμε με τον σκυλο μου, να ακουω μουσικη και να χαλαρωνω. Ομως εγω για τον λογο αυτον, οτι δλδ καθομαι στο σπιτι μου και κανω αυτα που μου αρεσουν και οχι αυτα που κανει το συνολο για να νομιζει και ο ευατος του και οι αλλοι οτι ειναι μαγκας εχω ακουσει πολλα του στυλ ξενερωτε, φλορακι,αχριστε, σπασικλακι κλπ. Επισης αυτα τα παιδια δεν μπορουν να καταλαβουν οτι οταν εγω καθομουνα σπιτι μου και επεζα cs αυτα ουτε που ξερανε τι παει να πει video game, με αποτελεσμα σημερα να το εχω βαρεθει και να εχω αλλα ενδιαφεροντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πάντως το παραπλάνηση ανηλικού το θεωρώ πολύ υπερβόλικο στο επίπεδο που βρίσκομαστε αυτή την στιγμή ... Εγώ πιστεύω ότι η χρήση τομή του προβλήματος είναι απλως τα ανήλικα να μην επιτρέπετε να είναι στα μαγαζία αυτά μετα από κάποια ώρα το βράδυ ας πούμε στις 1.

Οσο για αν επιτρέπετε ένα παιδί να παίξει ένα χ παιχνίδι ... πιστεύω ότι είναι παρά πολύ δύσκολο να απαγορεφτούν μερικά παιχνίδια σε κάποιες ηλικίες ... Γιατι μετα θα έρθει κάποιος και θα ζηταει στο ίδιο για τις ταινίες , μετα για την μουσική και θα φτάσουμε και στο τέλος και στα βιβλία ... Αυτο θα εχει σαν αποτελεσμα ενας ανηλικος να ειναι δούλος .... :worry: Κάτι που κανεις δεν το θέλει , τουλάχιστον αυτο ελπίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Το πιο σωστό που είπες Hunter ήταν αυτό για τους γονείς.Από τη στιγμή που οι γονείς δε νοιάζονται θα νοιαστεί ο μαγαζάτορας?Παράνομο δεν πρέπει να είναι και απ'οτι θυμάμαι λίγα είναι τα παιχνίδια που έχουν όριο ηλικίας 18+.Οπότε τυπικά δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει κάτι και η αστυνομία.
Εγώ είχα ακούσει ότι στο Γέρακα μαζεύτηκαν γονείς και πήγαν να κλείσουν ένα internet cafe γιατί τα παιδιά τους έκαναν κοπάνες από το σχολείο για να παίξουν lineage.Κατά τη γνώμη μου απλά προσπαθούσαν να ρίξουν όλες τις ευθύνες στο internet cafe λες και αυτοί δεν έφταιγαν.Στο κάτω κάτω κόβεις μαχαίρι το χαρτζιλίκι.Τι θα κάνει το παιδί μετά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Στο κάτω κάτω κόβεις μαχαίρι το χαρτζιλίκι.Τι θα κάνει το παιδί μετά?
θα ζήταγαν απο θείο ή γιαγια ;););):(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
θα ζήταγαν απο θείο ή γιαγια ;););):(
Θα ζήταγαν 1, θα ζήταγαν 2, πόσες φορές θα ζητούσαν από άλλους συγγενείς λεφτά?Και δε μου φαίνεται δύσκολο οι γονείς να πουν κάτι στους υπόλοιπους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
δικαιο εχεις ... ομως τα παιδια αν τους κοβαν τα χρηματα ... πχ δεν θα ειχαν να φανε στο σχολειο ... γενικα αν τους εκοβαν τα χρηματα μου θυμιζει πολυ ποναει χερι κοβει χερι ολη η κατασταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν είναι λύση αυτή. Πρέπει το παιδί να καταλάβει, αλλιώς με την πρώτη ευκαιρία που θα δει λεφτά στα χέρια του θα τρέχει εκει. Δεν είναι σωστό και δεν βγάζουμε τίποτα να τους φερόμαστε σαν να είναι ζώα. Έχουν λογική και σε αυτή πρέπει να στοχεύσουν οι γονείς. Δεν είναι οι στερήσεις μέθοδος. Αλλιώς να έπαιρναν κατοικίδιο, όχι να έκαναν παιδιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Επισης αν σε καποιο παιδι αρεσει ΤΟΣΟ πολυ να παιζει , ας παιζει ... απο το βλεπει fame story το προτιμω :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βασικά αν ο γονιός δεν θέλει να ξημεροβραδιάζεται το παιδί στα internet café ας του πάρει ένα πισι να το έχει σπίτι του. Επίσης ας προσπαθήσει να το μάθει να κάνει κάτι πιο εποικοδομητικό, πχ προγραμματισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
μπορει ο γονιος να μην εχει τα λεφτα για να αγορασει PC ... Παντως σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να απαγορευτουν τα παιχνιδια ... (εξηγισα το λογο πιο πανω ) ουτε να μην δινουν λεφτα στα παιδια ... Για εμενα η χρηση τομη του προβληματος είναι τα ανήλικα να μην επιτρέπετε να είναι σε νετ καφε μετα από κάποια ώρα το βράδυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλά ε, είμαι τώρα σε internet cafe και έχω φρικάρει! Είναι πάρα πολύ μικρααα! Και βρίζονται κιόλας! :worry: :worry: :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και που να πιγενες και σε κατι μαγαζια στην ροδο που σε 20τμ εχουν χωρεσει 30-40 pc και εχει μεσα μονο κατι τετια παιδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Καλά ε, είμαι τώρα σε internet cafe και έχω φρικάρει! Είναι πάρα πολύ μικρααα! Και βρίζονται κιόλας! :worry: :worry: :worry:


Μην βρίζετε ρε!:P

Υπομονή Λία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Δυστηχώς έτσι είναι τα πράγματα... πριν από λίγο καιρό που δεν είχα net σπίτι, πήγαινα σχεδόν καθημερινά σε Internet cafe... καθημερινά γεμάτο με κάθε ηλικίας παιδάκια ακριβώς όπως τα περιέγραψε η Michelle- φωνάζουν- βρίζουνε και γενικά γλώσσα δε βάζανε μέσα τους... δλδ για να κάνω ένα απλό reply στο Forum τότε, ήθελα 10' να συγκεντρωθώ.

ΕΛΕΟΣ

Τώρα ο ιδιοκτήτης του net cafe τι να τους πεί; Καθημερινοί ''πελάτες'' και να τους διώξει λόγο ηλικίας; Αφού από αυτά τα παιδιά βγάζει τα ''λεφτά'' [κάτι 5ευρα που έβλεπα κάθε μέρα να του δίνουν :confused: ]... και στο κάτω κάτω: χέσ#$#κε αυτός για το αν τα αφήνουν οι γονείς τους ή όχι.

Καλύτερα να υπάρχει ένα όριο ηλικίας για την είσοδο σε net cafe [τουλ 12-13+] και για περιορισμένη ώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
[Ξεθάβει αυτό το θέμα απο τον πυθμένα:P]

Παιδιά όντως η κατάσταση στα νετ καφές είναι χάλια! Βλέπεις παιδιά που όλη -μα όλη- την ώρα κάθονται εκεί ενώ βρίζουν και φωνάζουν και χρυσοπληρώνουν κιόλας 3 ευρώ την ώρα! (στην Ρόδο νομίζω δεν έχει πιο φτηνά -Κρόνε διόρθωσε με αν κάνω λάθος)

Νομίζω ότι είναι καλύτερα η λογική να μαζεύονται σιγά-σιγά τα λεφτά και αντί να δίνονται στα νετ καφες να ξοδευτούν για να αγοραστεί ένας υπολογιστής.

Εγώ προσωπικά πάντως δεν έχω κάτσει ποτέ πάνω απο 1 ώρα σε νετ καφε -έστω καμιά φορά λίγο παραπάνω- και βασικά έχω να πάω σε νετ κάφε πολύ πολύ καιρό:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsus

Δραστήριο μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
κανουνε κ κατι πακετα οικονομικοτατα!ετσι μπορει να πληρωσεις και 1.5 ευρω την ωρα, εχωντας βεβαια προπληρωσει ξερω γω 5 ωρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
@ tsus Το συγκεκριμένο το έχω δεί μόνο σε ένα νετ καφέ που είναι και αλυσίδα μάλιστα (άραγε ποιό εννοώ?:P) και κατά την γνώμη μου είναι το μόνο που αξίζει στην Ρόδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Πάντως γενικά το πρόβλημα πηγάζει από το σπίτι αλλά είναι και κοινωνικό γενικότερα. Όταν ήμουν εγώ 9, 10, 11 χρονών η διασκέδασή μας ήταν το παιχνίδι στο σχολείο, στην πλατεία άντε και καμιά φορά έρχονταν φίλες μου σπίτι μου. Αργότερα (13-14) πηγαίναμε και καμιά βόλτα. Το internet cafe το πρωτοάκουσα όταν ήμουν 14 σε ένα σίριαλ στην τηλεόραση και σε ίντερνετ καφέ πήγα πρώτη φορά στα 19 μου. Ο τρόπος διασκέδασης ήταν διαφορετικός για εμένα. Προτιμούσα το παιχνίδι και αργότερα τη συζήτηση παρά την απομόνωση σε ένα παιχνίδι. Έχει αλλάξει λοιπόν γενικά ο τρόπος ζωής του παιδιού-εφήβου αυτή τη στιγμή και κατά την άποψή μου όχι προς τη θετική αλλά προς την αρνητική κατεύθυνση. Σκεφτείτε πόσα προβλήματα θα αντιμετωπίσουν στην ζωή τους αυτά τα παιδιά, πέρα βέβαια από τον κίνδυνο που διατρέχουν αν εκτεθούν σε παράνομο υλικό στο ίνερνετ ή αν στις 5 το πρωί που γυρίζουν σπίτι τους επιτεθεί κάποιος για να τους κλέψει το κινητό. Πρώτα οι γονείς και μετά το σχολείο έχουν την ευθύνη και τον τρόπο να στρέψουν το παιδί στο να βρεί να κάνει κάτι πιο δημιουργικό και καλό για εκείνον (γυμναστική, τέχνες, μουσική...) και να ξεκολλήσει από αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top