Πίστη και Λογική

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω φιλε ισως ειμαι πιο απιστος απο εσενα..
αφου δεν πιστευω πραγματικα ουτε σε θεο ουτε στην ανυπαρξια του..
απλα δεν ξερω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω οτί στην πίστη δεν πρέπει να υπάρχει λογική, και αυτό γιατί στην πίστη οδηγούμαστε με θεικές δυνάμεις ωστέ να φτάσουμε στη θέωση. Εαν όμως χρησιμοποιηθεί η ανθρώπινη διάνοια τότε δημιουργούνται οι αιρέσεις(Νεστοριανισμός, Μονοφυσιτισμός), οι οποίες αποσκοπούν στο να κράτησουν μερικές αλήθειες και τα άλλα να τα θεωρήσουν ψευδή. Και όλα αυτα γίνονται(οι αρέσεις συγκεκριμένα), γιατί οι ανθρώποι προσπαθούν να κρίνουν την πίστη με βάση το μυαλό του και τη λογική του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
απλα μετακινειται ο Θεος προς τα πιο θεωρητικα(και γινεται πιο ισχυρος σαν ιδεα)..κοινως οταν η επιστημη λεει οτι ο ηλιος δεν ειναι θεος,,αλλα μια φλεγομενη σφαιρα,,τοτε δημιουργείται θρησκεια που βαζει το θεο ως ενα αοριστο πνευμα,,ως μια οντοτητα,,περα απο εκει που αγγιζει η επιστημη..

η επιστημη μοιαζει να κυνηγαει τη θρησκεια και το Θεο προς τα πανω,,και ουσιαστικα την κανει καλυτερης ποιοτητας βαθυτερη και ισχυροτερη..

ποτέ δεν θα την πιασει,,,εκτος απο οταν οπως ειπα πριν γινουμε εμεις παντογνωστες υπερτατα οντα κλπ..
οταν γινουμε θα ηθελα βεβαια να ειμαι εκει..

και ποιος σου ειπε οτι πιστευω?:worry:
μακαρι να ηξερα αν υπαρχει Θεος..ισως μια ζωη να το ψαχνω..
ειμαι περισσοτερο λογικο επιστημονικο μυαλο..

και αφου η επιστημη δεν μπορει να απαντησει στα ερωτηματα θρησκειας,,δυσκολευουμαι να απαντησω και εγω..

εν τω μεταξυ βαρεθηκα να λεω οτι η λογικη δεν αντιβαινει στην πιστη...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolakis

Νεοφερμένος

Ο manolakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι όχι τόσο επιστημονικά ,ότι και να σκεφτώ, πως πρέπει να δημιουργήσω μία έκθεση,ένα κείμενο,έναν πίνακα ζωγραφικής,ένα γλυκό.Θα πρέπει να σκεφτώ,να ενεργήσω με νόηση, αν βάλω ας πούμε λέξεις στην τύχη σε ένα χαρτί είναι απίθανο να φτιαχτεί μία ωραία έκθεση.Επίσης ας σκεφτώ πώς η γη έγινε στην τύχη,το θαύμα της τεκνοποίησης και του σεξ,δεν μπορώ με καμιά λογική να σκεφτώ ότι έγινε στην τύχη.Ο άντρας και η γυναίκα είναι πλασμένοι με την κάθε λεπτομέρεια για να επιτελεστή αυτή η λειτουργία.Κάποιος πρέπει να το σχεδίασε.Η όραση μας τα πάντα δείχνουν σχέδιο.
Η γνώμη μου είναι ότι χρειάζεται περισσότερη πίστη να πιστέψει κάποιος στην εξέλιξη παρά στην ύπαρξη ενός νοήμον πλάσματος που μας δημιούργησε.
Όσο για την γη οι άνθρωποι την έχουν κάνει έτσι όχι ο θεός.
Η γη είχε όλες τις προυποθέσεις να είναι το σπίτι μας εκτός και αν η επιστήμονες έχουν βρει κάτι καλύτερο.Και τελειώνοντας, πιστεύω πως υπάρχει θεός και ξέρει πότε είναι καλύτερα να επέμβει για να αλλάξει την κατάσταση και ότι εγώ προσωπικά δεν είμαι σε θέση να τον κρίνω.
Προτιμώ να μετανιώσω επειδή δεν πίστεψα στην εξέλιξη παρά να μετανιώσω επειδή υπήρχε θεός και δεν πίστεψα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι όχι τόσο επιστημονικά ,ότι και να σκεφτώ, πως πρέπει να δημιουργήσω μία έκθεση,ένα κείμενο,έναν πίνακα ζωγραφικής,ένα γλυκό.Θα πρέπει να σκεφτώ,να ενεργήσω με νόηση, αν βάλω ας πούμε λέξεις στην τύχη σε ένα χαρτί είναι απίθανο να φτιαχτεί μία ωραία έκθεση.Επίσης ας σκεφτώ πώς η γη έγινε στην τύχη,το θαύμα της τεκνοποίησης και του σεξ,δεν μπορώ με καμιά λογική να σκεφτώ ότι έγινε στην τύχη.Ο άντρας και η γυναίκα είναι πλασμένοι με την κάθε λεπτομέρεια για να επιτελεστή αυτή η λειτουργία.Κάποιος πρέπει να το σχεδίασε.Η όραση μας τα πάντα δείχνουν σχέδιο. Η γνώμη μου είναι ότι χρειάζεται περισσότερη πίστη να πιστέψει κάποιος στην εξέλιξη παρά στην ύπαρξη ενός νοήμον πλάσματος που μας δημιούργησε.
Αν κοιτάξεις τον ουρανό με ένα ερευνητικό τηλεσκόπιο, θα δεις πάρα πολλά άστρα κάθε ηλικίας. Άστρα την ώρα που γεννιούνται, κατά τη διάρκεια της ζωής τους και την ώρα που πεθαίνουν. Βλέποντας αυτά καταλαβαίνουμε γενικά το πως δημιουργείται ένα άστρο, το πώς ζει και πόσο ζει και το πώς πεθαίνει. Έτσι και ήλιος μας. Γεννήθηκε, ζει και θα πεθάνει. Δεν υπάρχει καμία θεϊκή παρέμβαση σε αυτό.
Η όραση είναι προϊόν εξέλιξης. Ζώα που έζησαν για πάντα σε σκοτεινές σπηλιές δεν έχουν όραση ή είχαν και είναι απενεργοποιημένη. Αν ο ήλιος δεν εξέπεμπε το μέγιστο της ακτινοβολίας του στο μήκος κύματος που το εκπέμπει, αλλά πχ στο υπεριώδες τότε ο άνθρωπος θα έβλεπε στο υπεριώδες κλπ

Ο άνθρωπος γενικά είναι προϊόν εξέλιξης. Αν ένα χαρακτηριστικό βοηθά στην επιβίωση, τότε θα αυξάνεται ο αριθμός αυτών που επιβιώνουν με αυτό το χαρακτηριστικό και όλο και θα μειώνεται ο αριθμός αυτών που δεν το έχουν. Έτσι επικρατεί ένα χαρακτηριστικό. Αν ο άνθρωπος επιβίωνε καλύτερα χωρίς όραση, πίστεψέ με, δε θα είχαμε όραση. Το ίδιο ισχύει και για όλα τα χαρακτηριστικά.
---
Η γη είχε όλες τις προυποθέσεις να είναι το σπίτι μας εκτός και αν η επιστήμονες έχουν βρει κάτι καλύτερο.Και τελειώνοντας, πιστεύω πως υπάρχει θεός και ξέρει πότε είναι καλύτερα να επέμβει για να αλλάξει την κατάσταση και ότι εγώ προσωπικά δεν είμαι σε θέση να τον κρίνω.
Προτιμώ να μετανιώσω επειδή δεν πίστεψα στην εξέλιξη παρά να μετανιώσω επειδή υπήρχε θεός και δεν πίστεψα!
Πόλεμοι, βία, εγκλήματα, κακία, πείνα.
Τι περιμένει για να επέμβει;
Προτιμάς έναν θεό που έχει την ανθρωπότητα γραμμένη, από το να μην υπάρχει θεός;

Αρνείσαι και την εξέλιξη, δηλαδή; :knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω οτί στην πίστη δεν πρέπει να υπάρχει λογική, και αυτό γιατί στην πίστη οδηγούμαστε με θεικές δυνάμεις ωστέ να φτάσουμε στη θέωση. Εαν όμως χρησιμοποιηθεί η ανθρώπινη διάνοια τότε δημιουργούνται οι αιρέσεις(Νεστοριανισμός, Μονοφυσιτισμός), οι οποίες αποσκοπούν στο να κράτησουν μερικές αλήθειες και τα άλλα να τα θεωρήσουν ψευδή. Και όλα αυτα γίνονται(οι αρέσεις συγκεκριμένα), γιατί οι ανθρώποι προσπαθούν να κρίνουν την πίστη με βάση το μυαλό του και τη λογική του.

συμφωνω τοσο απολυτα μαζι σου..:D

εν τω μεταξυ βαρεθηκα να λεω οτι η λογικη δεν αντιβαινει στην πιστη..

δεν αντιβαινει,,αλλα η πολλη λογικη χωρις συναισθημα σε δυσκολευει να πιστεψεις,,σε κανει αυτο που λεμε δυσπιστο ,
δεν ειπα οτι ειναι καλο αυτο ,,απαραιτητα..

δεν πιστευεις με τη λογικη,,αλλα με τον υπολοιπο εγκεφαλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
exc εσυ που ξερεις φυσικη θα γνωριζεις ασφαλως πως δεν υπαρχει κρυο στη φυση, το λεγομενο "κρυο" ειναι ελλειψη θερμοτητας καθως αυτη παντα μεταβαινει απο το θερμοτερο στο ψυχροτερο...και το κρυ λοιπον δεν ειναι παρα η ελλειψη θερμοτητας. καθως λοιπον και πολλα πραγματα στη φυση λειτουργουν παρομοια, νομιζω πως κι αυτα που λες ειναι η ελλειψη του θεου, εκει που οι ανθρωποι τον ξεχνουν και δεν τον δεχονται.

"ο θεος ειναι περιπλοκος αλλα ποτε κακεντρεχος"-αιντσαιν-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
exc εσυ που ξερεις φυσικη θα γνωριζεις ασφαλως πως δεν υπαρχει κρυο στη φυση, το λεγομενο "κρυο" ειναι ελλειψη θερμοτητας καθως αυτη παντα μεταβαινει απο το θερμοτερο στο ψυχροτερο...και το κρυ λοιπον δεν ειναι παρα η ελλειψη θερμοτητας. καθως λοιπον και πολλα πραγματα στη φυση λειτουργουν παρομοια, νομιζω πως κι αυτα που λες ειναι η ελλειψη του θεου, εκει που οι ανθρωποι τον ξεχνουν και δεν τον δεχονται.

"ο θεος ειναι περιπλοκος αλλα ποτε κακεντρεχος"-αιντσαιν-
Το κρύο και το ζεστό είναι έννοιες υποκειμενικές. Ένα αντικείμενο με χαμηλότερη θερμοκρασία είναι πιο κρύο και ένα με μεγαλύτερη θερμοκρασία είναι πιο ζεστό. Το κρύο δεν είναι η έλλειψη θερμότητας είναι η χαμηλή θερμοκρασία σε σχέση με τη συνήθη στην οποία ζει ο άνθρωπος. Ένα παγόβουνο μπορεί να είναι πολύ κρύο, αλλά έχει πολύ μεγάλη θερμότητα. Οπότε αυτό που διάβασες στον υποτιθέμενο διάλογο καθηγητή-Einstein είναι λανθασμένο.
Στο υπόλοιπο κομμάτι δεν μου είναι σαφές το τι λες. Εξήγησε αν θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Πόλεμοι, βία, εγκλήματα, κακία, πείνα.
Τι περιμένει για να επέμβει;
Προτιμάς έναν θεό που έχει την ανθρωπότητα γραμμένη, από το να μην υπάρχει θεός;

Αρνείσαι και την εξέλιξη, δηλαδή; :knife:

Απορώ πώς κάποιοι άνθρωποι έχουν τόση μεγάλη ευαισθησία για τα δεινά της γης. Είναι αξιοθαύμαστο. Πιο αξιοθαύμαστο βέβαια θα ήταν αν είχαν την ίδια ευαισθησία και για τους ανθρώπους γύρω τους.

Για να μπω και ευθέως στο θέμα, ο Θεός επεμβαίνει στην ανθρωπότητα αλλά μην ξεχνάς ένα πράγμα: Δεν επεμβαίνει στην ελευθερία του ανθρώπου. Ο Χριστός όταν κατέβηκε στη γη, δεν κατέλυσε την τυραννική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία. Δίδαξε και σταυρώθηκε και με την Ανάστασή του έσωσε τους ανθρώπους. Προσοχή... «Όσοι έλαβον αυτόν, έδωκες αυτοίς εξουσίαν τέκνα Θεού γενέσθαι...». Δεν πήρε κανένα με το ζόρι. Και όσοι βασιλείς ήσαν αθεόφοβοι και έκαναν ωμότητες, πήραν το μισθό που τους άξιζε. Δεν μπορώ να ακούω άλλο αυτήν την καραμέλα...

Υ.Γ. Στο ερώτημα «αρνείσαι την εξέλιξη;», διακρίνω ένα τόνο ιεροεξεταστικό. Συγχώρησέ με αν κάνω λάθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Το κρύο και το ζεστό είναι έννοιες υποκειμενικές. Ένα αντικείμενο με χαμηλότερη θερμοκρασία είναι πιο κρύο και ένα με μεγαλύτερη θερμοκρασία είναι πιο ζεστό. Το κρύο δεν είναι η έλλειψη θερμότητας είναι η χαμηλή θερμοκρασία σε σχέση με τη συνήθη στην οποία ζει ο άνθρωπος. Ένα παγόβουνο μπορεί να είναι πολύ κρύο, αλλά έχει πολύ μεγάλη θερμότητα. Οπότε αυτό που διάβασες στον υποτιθέμενο διάλογο καθηγητή-Einstein είναι λανθασμένο.
Στο υπόλοιπο κομμάτι δεν μου είναι σαφές το τι λες. Εξήγησε αν θέλεις.

ναι η αληθεια ειναι, πως το αν οντως τα ειπε αυτα ο αινσταιν, ειναι αμφιλεγομενο θεμα. παντως οποιος και να το πε το ιδιο σοφο μου μοιαζει. λεω πως ο θεος εχει τους λογους του για οτι κανει, ακομα κι αν αυτο ειναι ο θανατος του μισου πληθισμου της γης. τωρα τον τροπο με τον οποιο επεμβαινει δεν ειμαι σε θεση να στον εξηγησω, παντως δε νομιζω να σε πεισουμε για κατι, αφου εξ αρχης δηλωσες πως δεν πιστευεις και επιχηρηματολογησες κιολας.

οποτε ας εξετασουμε το ερωτημα μας, αν ειναι δηλαδη λογικη η πιστη. τι ειναι λοιπον η λογικη? βασικα νομιζω καλυτερο ερωτημα ειναι το εξης: τι ειναι αυτο που κανει κατι να ειναι λογικο? λοιπον για να ειναι ας πουμε μια εξηγηση λογικη, πρεπει να συνδεονται οι προτασεις με συνεπεια κι ετσι η μια να προκυπτει λογικα αναγακστικα απο την προηγουμενη της, ετσι θα εχουμε νεα κι αναγκαια γνωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Απορώ πώς κάποιοι άνθρωποι έχουν τόση μεγάλη ευαισθησία για τα δεινά της γης. Είναι αξιοθαύμαστο. Πιο αξιοθαύμαστο βέβαια θα ήταν αν είχαν την ίδια ευαισθησία και για τους ανθρώπους γύρω τους.
Αμφιβάλλεις για την ευαισθησία που έχω εγώ για τους ανθρώπους γύρω μου; Με γνωρίζεις στην πραγματική ζωή; Με γνωρίζεις καν από το forum (πρώτη φορά συζητάμε μαζί);
Για να μπω και ευθέως στο θέμα, ο Θεός επεμβαίνει στην ανθρωπότητα αλλά μην ξεχνάς ένα πράγμα: Δεν επεμβαίνει στην ελευθερία του ανθρώπου. Ο Χριστός όταν κατέβηκε στη γη, δεν κατέλυσε την τυραννική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία. Δίδαξε και σταυρώθηκε και με την Ανάστασή του έσωσε τους ανθρώπους. Προσοχή... «Όσοι έλαβον αυτόν, έδωκες αυτοίς εξουσίαν τέκνα Θεού γενέσθαι...». Δεν πήρε κανένα με το ζόρι. Και όσοι βασιλείς ήσαν αθεόφοβοι και έκαναν ωμότητες, πήραν το μισθό που τους άξιζε. Δεν μπορώ να ακούω άλλο αυτήν την καραμέλα...
Υπάρχει νομίζεις ο χριστός; Μπορείς να μου βρεις ξεκάθαρες πηγές από γνωστούς ιστορικούς της εποχής εκείνης;
Έχεις διαπιστώσει απόλυτα την επέμβαση του θεού σου στην ανθρωπότητα;
Μιλάς βάσεις της βίβλου, δεν λες κάτι τεκμηριωμένο...
Υ.Γ. Στο ερώτημα «αρνείσαι την εξέλιξη;», διακρίνω ένα τόνο ιεροεξεταστικό. Συγχώρησέ με αν κάνω λάθος...
Γιατί ιεροεξεταστικό; Απλώς ρώτησα. Όποιος αρνείται την εξέλιξη ας τεκμηριώσει την άποψή του.

Όταν η εκκλησία σου έκαψε τόσους επιστήμονες στον Μεσαίωνα είναι τουλάχιστον γελοίο να υπονοείς ότι εγώ είμαι "ιεροεξεταστής", δεν νομίζεις; ;)

ναι η αληθεια ειναι, πως το αν οντως τα ειπε αυτα ο αινσταιν, ειναι αμφιλεγομενο θεμα. παντως οποιος και να το πε το ιδιο σοφο μου μοιαζει. λεω πως ο θεος εχει τους λογους του για οτι κανει, ακομα κι αν αυτο ειναι ο θανατος του μισου πληθισμου της γης. τωρα τον τροπο με τον οποιο επεμβαινει δεν ειμαι σε θεση να στον εξηγησω, παντως δε νομιζω να σε πεισουμε για κατι, αφου εξ αρχης δηλωσες πως δεν πιστευεις και επιχηρηματολογησες κιολας.
Δεν είναι σοφό. Είναι ηλίθιο. Περιέχει χίλια δυο λάθη λογικής, επιστημονικά, φιλοσοφικά και είναι έτσι φτιαγμένο ώστε ο καθηγητής να φαίνεται λάθος και ο φοιτητής σωστός.
Όντως δεν πρόκειται να με πείσετε, αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός μίας συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Όντως δεν πρόκειται να με πείσετε, αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός μίας συζήτησης.
Πράγματι, ο σκοπός μίας συζήτησης είναι να φανούν, εκείνοι αφενός που συμφωνούν με τον Σωκράτη και εκείνοι που διαφωνούν μαζί του αφετέρου:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Πράγματι, ο σκοπός μίας συζήτησης είναι να φανούν, εκείνοι αφενός που συμφωνούν με τον Σωκράτη και εκείνοι που διαφωνούν μαζί του αφετέρου:redface:!
Δηλαδή σκοπός μίας συζήτησης είναι ο προσηλυτισμός στις απόψεις μας;
Αυτή είναι η πιο χαμηλής ποιότητας συζήτηση που μπορεί να διεξαχθεί.
ΥΓ: Είναι αξιοσημείωτο, πρέπει να σου πω, το ότι ήταν το μόνο που βρήκες να σχολιάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δηλαδή σκοπός μίας συζήτησης είναι ο προσηλυτισμός στις απόψεις μας;
Αυτή είναι η πιο χαμηλής ποιότητας συζήτηση που μπορεί να διεξαχθεί.
ΥΓ: Είναι αξιοσημείωτο, πρέπει να σου πω, το ότι ήταν το μόνο που βρήκες να σχολιάσεις.

Εντάξει:redface:... Νομίζω πως με πολύ σπουδή, θα ήθελες να συγκαταλεγόσουν μεταξύ των "συκοφαντών" του "Δάσκαλου" (Σωκράτη)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εδω η πανισχυρη τεχνολογια του ανθρωπου δεν μπορει να αναστησει ουτε ενα κουνουπι αφου πεθανει...
και λεμε οτι δεν υπαρχουν κενα στη γνωση?

με μια θεομηνια πνιγομαστε καιγομαστε παρολη την τεχνολογια μας..


λιγη ταπεινοτητα στην παντοδυναμια του ανθρωπου που εγραφαν και οι αρχαιοι..αλλα δεν μπορει να νικησει τον θανατο,,

η γεννηση και ο θανατος,αλλα και ο ερωτας ειναι ακομα μυστηρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
@Νωεύς:
Δεν έχει νόημα να σου απαντήσω.
Απαντώ μόνο σε όσους λένε απλά, ευθέως και ξεκάθαρα αυτό που θέλουν να πουν.
---
εδω η πανισχυρη τεχνολογια του ανθρωπου δεν μπορει να αναστησει ουτε ενα κουνουπι αφου πεθανει...
και λεμε οτι δεν υπαρχουν κενα στη γνωση?

με μια θεομηνια πνιγομαστε καιγομαστε παρολη την τεχνολογια μας..


λιγη ταπεινοτητα στην παντοδυναμια του ανθρωπου που εγραφαν και οι αρχαιοι..αλλα δεν μπορει να νικησει τον θανατο,,

η γεννηση και ο θανατος,αλλα και ο ερωτας ειναι ακομα μυστηρια...
Μπορούμε να επαναφέρουμε έναν άνθρωπο, αφού πεθάνει, αρκεί να μην έχει υποστεί εκτενή βλάβη ο εγκέφαλός του.
Μπορούμε να φτιάξουμε κύτταρα παρόμοια με τα βακτήρια (έδωσα προηγουμένως link).
Μπορούμε να φτιάξουμε ανθρώπινα όργανα (έδωσα προηγουμένως video από TED)
Μπορούμε να καταψύξουμε έναν σκύλο και να τον επαναφέρουμε όποτε θέλουμε.

Νομίζω ότι η επιστήμη είναι σε καλό δρόμο.
---
Δεν είναι θεομηνίες, είναι φυσικές καταστροφές.
---
Εξήγησε επ' ακριβώς τι μυστήριο έχει η γέννηση, ο έρωτας και ο θάνατος.
Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν ερωτήματα, αλλά τι το μυστηριακό-θεϊκό βλέπεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolakis

Νεοφερμένος

Ο manolakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ναι δεν πιστεύω στην εξέλιξη και το έχω τεκμηριώσει με απλή λογική.Να το τεκμηριώσω επιστημονικά .
1)Για να επιβιώσει ένα κύτταρο χρειάζεται να συνεργαστούν τουλάχιστον τρεις διαφορετικοί τύποι πολύπλοκων μορίων το DNA,To RNA και οι πρωτείνες.
Πολλοί επιστήμονες πιστεύουν ότι η ζωή θα μπορούσε να προκύψει τυχαία βασιζόμενοι σε ένα πείραμα που πρωτοέγινε το 1953.Εκείνο το έτος ο Λ.Μίλερ
κατάφερε να παράγει μερικά αμινοξέα,τους δομικούς λίθους των πρωτείνων.
Για να σχηματιστούν τα πρωτεινικά μόρια χρειάζονται τουλάχιστον 50 ως αρκετές χιλιάδες αμινοξέα συνδεδεμένα μεταξύ τους σε αυστηρά καθορισμένη σειρά.
Η μέση πρωτείνη περιέχει 200 αμινοξέα.
Η πιθανότητα να σχηματιστεί τυχαία στην γη έστω και μία πρωτείνη που περιέχει 100 αμινοξέα υπολογίζεται περίπου στο 1 τετράκις εκατομμύριο.
Υπάρχει όμως και το RNA το οποίο αποτελείτε από τα νουκλεοτίδια και είναι ελαφρώς πιο πολύπλοκα από τα αμινοξέα.
Θυμίζω πως ο Λ.Μίλερ δεν έφτιαξε πρωτείνες αλλά αμινοξέα.Είναι αδύνατον να φτιάχτηκαν πρώτα οι πρωτείνες καθώς για να γίνει αυτό χρειάζειται το RNA.
Και το αντίστροφο.Πόσο μικρές είναι οι πιθανότητες να φτιαχτεί τυχαία ένα μόριο RNA η πρωτείνης!Πόσο μάλλον να συνεργαστούν μεταξύ τους και να σχηματίσουν έναν αυτοσυντηρούμενο τύπο ζωής!:whistle:Ακόμα και να δημιουργήσουν κύτταρο υπό κατευθυνόμενες συνθήκες σε εργαστήριο δεν αποδεικνύεται ότι μπορεί να δημιουργηθεί στην τύχη.:)
2)Ας τεκμηριώσω την αντιθεσή μου στην Δαρβινική Θεωρία,δεν υπάρχει καμία απόδειξη ότι το δέντρο της ζωής υπάρχει.
Μήπως έγιναν τα ερπετά θηλαστικά η τα ψάρια αμφίβια;
Τα στοιχεία δεν μαρτυρούν εξέλιξη από τον ένα τύπο στον άλλον.Μοναδικά σωματικά σχέδια και νέα χαρακτηριστικά εμφανίζονται ξαφνικά.
Πολλές φορές για να υποστηριχτεί η θεωρία τοποθετούνται δίπλα δίπλα απολιθώματα με τεράστιες χρονικές αποστάσεις που δεν ξέρουμε αν αποτελουν
διαφορετικά είδη.Έχει βρεθεί δηλαδή απολίθωμα ανθρώπου και πιθήκου αλλά το ενδιάμεσο δεν έχει βρεθεί δεν υπάρχει καμιά απόδειξη.Βάζουν παραπλανητικά τα απολιθώματα.
Αυτά από επιστημονική τεκμηρίωση και λογική.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μπορούμε να επαναφέρουμε έναν άνθρωπο, αφού πεθάνει, αρκεί να μην έχει υποστεί εκτενή βλάβη ο εγκέφαλός του.
Τιιιιιιιιιιιι???????????????????

και ειναι πραγματικα νεκρος αυτος που επαναφερεται?

ξερουμε που ειναι η γραμμη που χωριζει ζωη απο θανατο?


το εμαθα και αυτο..ο ανθρωπος ανασταινει και νεκρους πια..

Μπορούμε να φτιάξουμε κύτταρα παρόμοια με τα βακτήρια (έδωσα προηγουμένως link).
απο ανοργανη υλη να δημιουργησουμε ζωντανη?πότε εγινε αυτο?εγω κατι αλλαγες dna πυρηνα κυτταρου θυμαμαι..

Μπορούμε να καταψύξουμε έναν σκύλο και να τον επαναφέρουμε όποτε θέλουμε.
οπα,,αλλο που μαθαμε,,λειτουργει η κρυογενετικη..

πότε εγινε αυτο?
εγω ξερω για παγωμενα διαφορα,,αλλα ζωντανη αναβιωση δεν θυμαμαι..

δεν εχει βρεθει τροπος να γλυτωσουν τα κυτταρα απο τους αιχμηρους κρυσταλλους παγου..γιαυτο μελετανε καποιο βατραχο που παγωνει καποιες εποχες και αναβιωνει μετα..

κοιτα,που να παω να μπω σε καταψυξη και να ξυπνησω?..μετα απο 300 χρονια?μακαρι να μπορουσα..


τα εβλεπα στο alien χθες και νομιζα οτι ηταν επιστημονικη φαντασια..κοιτα που γινονται πια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
@Νωεύς:
Δεν έχει νόημα να σου απαντήσω.
---

..
Πράγματι! Και ειλικρινά, λυπάμαι:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ναι δεν πιστεύω στην εξέλιξη και το έχω τεκμηριώσει με απλή λογική.Να το τεκμηριώσω επιστημονικά .
1)Για να επιβιώσει ένα κύτταρο χρειάζεται να συνεργαστούν τουλάχιστον τρεις διαφορετικοί τύποι πολύπλοκων μορίων το DNA,To RNA και οι πρωτείνες.
Πολλοί επιστήμονες πιστεύουν ότι η ζωή θα μπορούσε να προκύψει τυχαία βασιζόμενοι σε ένα πείραμα που πρωτοέγινε το 1953.Εκείνο το έτος ο Λ.Μίλερ
κατάφερε να παράγει μερικά αμινοξέα,τους δομικούς λίθους των πρωτείνων.
Για να σχηματιστούν τα πρωτεινικά μόρια χρειάζονται τουλάχιστον 50 ως αρκετές χιλιάδες αμινοξέα συνδεδεμένα μεταξύ τους σε αυστηρά καθορισμένη σειρά.
Η μέση πρωτείνη περιέχει 200 αμινοξέα.
Η πιθανότητα να σχηματιστεί τυχαία στην γη έστω και μία πρωτείνη που περιέχει 100 αμινοξέα υπολογίζεται περίπου στο 1 τετράκις εκατομμύριο.
Υπάρχει όμως και το RNA το οποίο αποτελείτε από τα νουκλεοτίδια και είναι ελαφρώς πιο πολύπλοκα από τα αμινοξέα.
Θυμίζω πως ο Λ.Μίλερ δεν έφτιαξε πρωτείνες αλλά αμινοξέα.Είναι αδύνατον να φτιάχτηκαν πρώτα οι πρωτείνες καθώς για να γίνει αυτό χρειάζειται το RNA.
Και το αντίστροφο.Πόσο μικρές είναι οι πιθανότητες να φτιαχτεί τυχαία ένα μόριο RNA η πρωτείνης!Πόσο μάλλον να συνεργαστούν μεταξύ τους και να σχηματίσουν έναν αυτοσυντηρούμενο τύπο ζωής!:whistle:Ακόμα και να δημιουργήσουν κύτταρο υπό κατευθυνόμενες συνθήκες σε εργαστήριο δεν αποδεικνύεται ότι μπορεί να δημιουργηθεί στην τύχη.:)
2)Ας τεκμηριώσω την αντιθεσή μου στην Δαρβινική Θεωρία,δεν υπάρχει καμία απόδειξη ότι το δέντρο της ζωής υπάρχει.
Μήπως έγιναν τα ερπετά θηλαστικά η τα ψάρια αμφίβια;
Τα στοιχεία δεν μαρτυρούν εξέλιξη από τον ένα τύπο στον άλλον.Μοναδικά σωματικά σχέδια και νέα χαρακτηριστικά εμφανίζονται ξαφνικά.
Πολλές φορές για να υποστηριχτεί η θεωρία τοποθετούνται δίπλα δίπλα απολιθώματα με τεράστιες χρονικές αποστάσεις που δεν ξέρουμε αν αποτελουν
διαφορετικά είδη.Έχει βρεθεί δηλαδή απολίθωμα ανθρώπου και πιθήκου αλλά το ενδιάμεσο δεν έχει βρεθεί δεν υπάρχει καμιά απόδειξη.Βάζουν παραπλανητικά τα απολιθώματα.
Αυτά από επιστημονική τεκμηρίωση και λογική.:)
1) Αφού σε ένα πείραμα μικρού χρόνου κατάφεραν να φτιάξοουν αμινοξέα, φαντάσου τι μπορεί να γίνει μέσα στα 4.5 δισεκατομμύρια χρόνια που υπάρχει η γη.
Η αναφορά σε πιθανότητες του στυλ "Η πιθανότητα να σχηματιστεί τυχαία στην γη έστω και μία πρωτείνη που περιέχει 100 αμινοξέα υπολογίζεται περίπου στο 1 τετράκις εκατομμύριο." είναι δική σου και αυθαίρετη.
Σκέφου πόσα σύμπαντα υπάρχουν (βάσει της θεωρίας Μ, πολλά), πόσοι γαλαξίες μέσα σε αυτά, πόσα άστρα μέσα σε αυτούς, πόσοι πλανήτες γύρω τους. Ξανά πες μου τώρα το πόσο πιθανό είναι να σχηματισθεί ζωή τουλάχιστον σε έναν πλανήτη. Γιατί αυτό είναι η Γη σου, ένας πλανήτης από τους πολλούς που προφανώς υπάρχουν. Δεν κατέχει εξέχουσα θέση.
2) Η σύγκριση του DNA των διαφόρων ειδών είναι αποκαλυπτική. Το DNA του ανθρώπου είναι όμοιο κατά 98.8% με αυτό του σημερινού πιθήκου.
Όλα τα άλλα είναι περιττά.
Τιιιιιιιιιιιι???????????????????

και ειναι πραγματικα νεκρος αυτος που επαναφερεται?

ξερουμε που ειναι η γραμμη που χωριζει ζωη απο θανατο?


το εμαθα και αυτο..ο ανθρωπος ανασταινει και νεκρους πια..
Αν σταματήσει η καρδιά σου τότε θα πεθάνεις. Αν στην ξανακάνω να λειτουργήσει, ναι, κατά κάποιο τρόπο σε έχω αναστήσει.
απο ανοργανη υλη να δημιουργησουμε ζωντανη?πότε εγινε αυτο?εγω κατι αλλαγες dna πυρηνα κυτταρου θυμαμαι..
Σου έδωσα και προηγουμένως link: https://www.physics4u.gr/news/2004/scnews1713.html
[αν ψάξεις στο internet θα δεις και κάτι που έγινε σχετικά πρόσφατα, αλλά δεν το βρίσκω τώρα με τίποτα
]
οπα,,αλλο που μαθαμε,,λειτουργει η κρυογενετικη..

πότε εγινε αυτο?
εγω ξερω για παγωμενα διαφορα,,αλλα ζωντανη αναβιωση δεν θυμαμαι..

δεν εχει βρεθει τροπος να γλυτωσουν τα κυτταρα απο τους αιχμηρους κρυσταλλους παγου..γιαυτο μελετανε καποιο βατραχο που παγωνει καποιες εποχες και αναβιωνει μετα..

κοιτα,που να παω να μπω σε καταψυξη και να ξυπνησω?..μετα απο 300 χρονια?μακαρι να μπορουσα..


τα εβλεπα στο alien χθες και νομιζα οτι ηταν επιστημονικη φαντασια..κοιτα που γινονται πια..
https://www.cryonics.org/prod.html
Q: Has any mammal been cryopreserved and revived?

A: Not to cryogenic temperatures. Dogs and monkeys have had their blood replaced with protective solution and cooled to below 0ºC, with subsequent rewarming and revival. Nematode worms have been cryopreserved in liquid nitrogen (-196ºC), and subsequently revived. At the July 2005 Society for Cryobiology Conference, it was announced that a rabbit kidney had been completely vitrified to solid state at -135ºC, rewarmed and transplanted to a rabbit with complete viability. The prospect that this could be done to a mammalian brain is very good. Although a whole mammal has not yet been cryopreserved to cryogenic temperatures and revived, the progress of science is moving in that direction.[...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top