Αρνητικά στοιχεία του χαρακτήρα μας...Μπορούν να αλλάξουν;

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Όλοι μας γεννιόμαστε με κάποια προτερήματα και κάποια ελλατώματα. Και τα 2 είναι κομμάτι του εγώ μας. Τα αρνητικά και τα θετικά πρέπει να βρίσκονται σε μια ισορροπία, ειδάλλως χάνουμε τον εαυτό μας. Αν πάει κάποιος μια μέρα και πει πως από δω και πέρα θα 'ναι τέλειος, θα καταπιεστεί όσο δεν γίνεται.
Μέσα από τις διαπροσωπικές σχέσεις, είναι που παρατηρούμε καλύτερα τον εαυτό μας. Τα ελλατώματα λειτουργούν ως δυκλείδα ασφαλείας για τον περίγυρό μας. Και τέλος φαντάσου μια κοινωνία τέλειων ανθρώπων χωρίς ελλατώματα, χωρίς προβλήματα, δεν θα 'ταν εντελώς ανιαρή ?
Και μιλάω για ελλάτωματα όσον αφορά τον χαρακτήρα ενός ατόμου, όχι πχ όταν έχει πολλά λεφτά, και είναι τεμπέλης και δε δουλεύει. Αυτό δεν είναι ελλάτωμα, είναι κακή ανατροφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εξακολουθώ.... γιατί χάνουμε τον εαυτό μας αν υπερτερούν τα προτερήματα των ελαττωμάτων ή το ανάποδο?
Και πάλι εμείς δεν είμαστε? Με περισσότερα καλά ή κακά, και πάλι ο εαυτός μας είναι
Δεν πρόκειται κανένας να πει "από εδώ και πέρα θα είμαι τέλειος"
Δεν είναι αυτό το ζητούμενο και δεν είναι αυτό που έχω στο μυαλό μου...
Εγώ το σκέφτομαι περισσότερο ως "είμαι τεμπέλα, είμαι αναβλητική, είμαι αφελής κ.ο.κ .... για τα επόμενα χρόνια, ο στόχος μου είναι να πάψω να είμαι τεμπέλα"
Το κατακτώ αυτό και πάμε στο επόμενο....
Για ποιο λόγο να βολευτώ και να πω ... εεε είμαι τεμπέλα μωρέ, τι να κάνουμε τώρα... όλοι με αγαπάνε για αυτό που είμαι και δε θέλω να τους στεναχωρήσω! :P
Ολοι μπορούν να συνεχίσουν να με αγαπούν για αυτό που θα εξελίσσομαι και θα γίνομαι μέρα τη μέρα
Τελειότητα φυσικά και δεν υπάρχει
Υπάρχει όμως η αυτογνωσία και η θέληση για βελτίωση του εαυτού μας
Και η κοινωνία θα έπρεπε να προσπαθεί επίσης να αλλάξει... κι από εκεί που είναι αδιάφορη και πετάει τα χαρτάκια και αδειάζει τασάκια μέσα απ το αυτοκίνητο στον δρόμο, να αλλάξει κι αυτή και να γίνει καλύτερη

Μακάρι να μπορούσαμε να φανταστούμε όλοι μας ένα κόσμο καλύτερο που εξελίσσεται και δεν παραμένει στάσιμος βολεμένος στα ήδη κεκτημένα...
Γιατί να είναι βαρετό το να είμαστε καλύτεροι?
Γιατί να χρειαζόμαστε δικλείδες ασφαλείας?
Γιατί να μην είμαστε χαλαροί στις διαπροσωπικές μας σχέσεις?

Τέλος, δε θεωρώ κακή ανατροφή οτιδήποτε όταν μιλάμε για ενήλικες ανθρώπους.
Μυαλό έχουμε όλοι μας ώστε να μπορούμε να φιλτράρουμε αυτά που μας έμαθαν και να κρατάμε αυτά που πρέπει
Τι πάει να πει κακή ανατροφή? κι εσύ (καλά, όχι εσύ προσωπικά :P) που είσαι? για όλα φταίνε οι γονείς και εσύ (είπαμε όχι εσύ προσωπικά :P) είσαι ο "καημένος" που έτσι τον έμαθαν?
Που είναι η δική σου προσωπικότητα που θα ξετινάξει αυτά που του έμαθαν και δεν ήταν καλά

Δε μπορεί κανένας να μου διδάξει να μην σέβομαι τους άλλους ή τον κόπο τους.
Ας μην βολευόμαστε πίσω απ το "έτσι μεγάλωσε" ... δεν είναι αυτό αιτία αλλά μονάχα μια δικαιολογία για να αποφύγουμε τις ευθύνες μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Νομίζω οτι μιλάμε για 2 διαφορετικά πράγματα από 2 διαφορετικές οπτικές γωνίες. Άλλο κακές συνήθειές μας, κι άλλο ελλατώματα του χαρακτήρα μας.
Το να πετάω χαρτάκια στο δρόμο π.χ. είναι μια κακή συνήθεια. Το να είμαι εγωιστής είναι ελλάτωμα. Οι κακές συνήθειες αλλάζουν, τα ελλατώματα δύσκολα γιατί είναι κομμάτι του εαυτού μας.
Τέλος, δε θεωρώ κακή ανατροφή οτιδήποτε όταν μιλάμε για ενήλικες ανθρώπους.
Δεν παίζει ρόλο η ανατροφή στη διαμόρφωση του χαρακτήρα ενός ατόμου? Τον ίδιο χαρακτήρα θα διαμορφώσει ένας άνθρωπος σε δύο διαφορετικές συνθήκες? Μέχρι κι ο Πρωταγόρας το αναγνωρίζει αυτό.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Νομίζω οτι μιλάμε για 2 διαφορετικά πράγματα από 2 διαφορετικές οπτικές γωνίες. Άλλο κακές συνήθειές μας, κι άλλο ελλατώματα του χαρακτήρα μας.
Το να πετάω χαρτάκια στο δρόμο π.χ. είναι μια κακή συνήθεια. Το να είμαι εγωιστής είναι ελλάτωμα. Οι κακές συνήθειες αλλάζουν, τα ελλατώματα δύσκολα γιατί είναι κομμάτι του εαυτού μας.
Δεν παίζει ρόλο η ανατροφή στη διαμόρφωση του χαρακτήρα ενός ατόμου? Τον ίδιο χαρακτήρα θα διαμορφώσει ένας άνθρωπος σε δύο διαφορετικές συνθήκες? Μέχρι κι ο Πρωταγόρας το αναγνωρίζει αυτό.:hmm:

σίγουρα το προσεγγίζουμε διαφορετικά
γιατί εγώ λέω ότι πίσω απ την κακή συνήθεια του "πετάω χαρτάκια" βρίσκεται ένας εγωκεντρικός άνθρωπος που θεωρεί ότι δεν χρωστάει σε κανέναν τίποτα, ούτε καν τα αυτονόητα
Για μένα οι κακές συνήθειες είναι απόρροιες ελαττωμάτων, είναι αποτελέσματα αιτιών
Αρα ξαναγυρίζω στην αρχή ότι όλα έχουν να κάνουν με το βασικό ελάττωμα

Η ανατροφή παίζει ρόλο στην διαμόρφωση του χαρακτήρα ως μία ηλικία
Μετά, παίζει ρόλο η ελεύθερη βούληση, η νοημοσύνη, η ευφυΐα, η αυτογνωσία, το αίσθημα ευθύνης απέναντι στον εαυτό μας και τους γύρω μας
Δεν αμφισβητώ τον Πρωταγόρα λοιπόν αλλά δεν θα κάτσω να βολευτώ πίσω από μια ταμπέλα του "για όλα φταίνε οι γονείς μου όπως με μεγάλωσαν"
Από κάποια στιγμή και μετά, είμαι μόνη μου να πάρω τις αποφάσεις της ζωής μου

Αν δηλαδή οι γονείς μου με μεγάλωναν με την αρχή του "είσαι γυναίκα, βρες έναν άντρα και φάτου τα", πιστεύεις ότι εγώ δεν έχω ευθύνη αν το ακολουθήσω πιστά και δεν χαράξω την δική μου ενήλικη πορεία?

Διαφωνώ δε, τραγικά πολύ, στο ότι οι άνθρωποι δεν αλλάζουν
Οι άνθρωποι ΦΥΣΙΚΑ και αλλάζουν όταν το θέλουν οι ίδιοι!
Οι άνθρωποι δεν αλλάζουν όταν κι επειδή το θέλουμε εμείς!
Οποιος θέλει για πάρτη του, κάνει Ο,ΤΙ θέλει... αλλάζει σε χρόνο dt
Ολες οι αλλαγές πάνω σε έναν άνθρωπο είναι τόσο κοντά και τόσο μακρυά όσο χρόνο κάνει η αποδοχή της ιδέας μέσω της σκέψης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
πάντως το τελευταίο πράγμα που θα έκανα για να αλλάξω χαρακτήρα, θα ήταν να πάω στο Θιβέτ...
μετά μην αναρωτιέστε αν έρθει καινούριο κύμα μεταναστών στη χώρα...
για διακοπές θα είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Θα πω σε ποιά σημεία διαφωνώ με την Κακή Επιρροή.
Για μένα οι κακές συνήθειες είναι απόρροιες ελαττωμάτων, είναι αποτελέσματα αιτιών
Αυτό δεν ισχύει πάντα. Πχ. το να πετάμε σκουπίδια στο δρόμο. Στη Γερμανία είναι οικολογικά ευαισθητοποιημένοι οι άνθρωποι και δε θα δεις ούτε σκουπίδι στο δρόμο. Στην Ελλάδα αντίθετα σχεδόν όλοι πετάνε. Αυτό τι σημαίνει? Οτι οι Έλληνες είναι ελαττωματικοί χαρακτήρες ? Ή μήπως είναι απλά μια κακιά συνήθεια μας?
Η ανατροφή παίζει ρόλο στην διαμόρφωση του χαρακτήρα ως μία ηλικία
Η ανατροφή μαθαίνει στο παιδί κάποια πράγματα, πρωτού τα ανακαλύψει στα 30 και στα 40 μόνο του. Δε τα καταφέρνουν όλοι να τα μάθουν μόνοι τους. Η ζωή διδάσκει ακόμα και στους μεγαλύτερους.
Στα υπόλοιπα δεν έχω ένσταση, συμφωνώ με το positive thinking σου, οτι ο άνθρωπος θα πρέπει να βελτιώνεται προς το καλύτερο, όμως πότε δε θα φτάσει τη τελειότητα, ποτέ δε θα εξαλλείψει τα αρνητικά, γιατί είναι η ανθρώπινη φύση τέτοια.
Αυτό που λέω κλείνοντας, είναι οτι και τα ελαττώματα μας δεν είναι κάτι που θα πρέπει να μας τρομάζει, και οτι πρέπει σώνει και καλά να τα αποβάλλουμε, απλά είναι μέρος του εαυτού μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Για να δούμε...

  • Αποδοχή αντιστρόφως ανάλογη με την αγάπη...:confused:
Πολλές φορές απορώ με τον εαυτό μου. Γιατί βλέπω ότι όσο περισσότερο έρχομαι κοντά με κάποιον άνθρωπο, τόσο πιο έντονα αρχίζω να ασκώ κριτική, να μην τον αποδέχομαι όπως είναι. Λες και ψάχνω να τον αλλάξω ολοκληρωτικά και να τον κάνω τέλειο. Κι όταν βλέπω ότι προσαρμόζεται στις αλλαγές, χάνω το ενδιαφέρον μου και πάλι απ'την αρχή.

  • Εσωτερίκευση των προβλημάτων στις σχέσεις...:/:
Έχω συνηθίσει να λύνω μόνη μου τα προβλήματα. Δηλαδή, για συζήτηση ούτε λόγος. Μπορεί να φτάσει ο άλλος σε σημείο να με παρακαλάει να του πω τι έχω, τι μ'ενοχλεί, αν μου έκανε κάτι, κι εγώ να εξακολουθώ να μη λέω τίποτα. Μέχρι που κάποια στιγμή "αποφασίζω¨ ότι λύθηκε το πρόβλημα.

  • Αποκέντρωση (:P)
Δεν μπορώ να'μαι το κέντρο της ζωής κανενός. Κι όταν πάει να συμβεί κάτι τέτοιο, έχω ειδικούς ανιχνευτές αφοσίωσης, και φεύγω αμέσως. Εντάξει, βέβαια, αυτό είναι σχετικό. Ας πούμε, όχι όταν συμβεί - όταν μου φαίνεται ότι συμβαίνει.

Αυτά είναι κάποια βασικά στοιχεία, όχι του χαρακτήρα μου, αλλά της συμπεριφοράς μου, που συνήθως μου προκαλούν προβλήματα. Πιστεύω ότι, η συμπεριφορά μας, ως συνέχεια της προσωπικότητας μας, μπορεί ή πρέπει να αλλάζει και να καλυτερεύει. Όχι φυσικά η ίδια μας η προσωπικότητα.

π.χ. Εγώ δεν θα πάψω ποτέ να έχω την τάση να ασκώ κριτική, μπορώ, όμως, να προσπαθήσω να σταματάω πριν πληγώσω τους άλλους. Ή δεν θα γίνω ποτέ εξωστεφής, μπορώ όμως να προσπαθήσω να αφήνω τους άλλους να με προσεγγίζουν περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάνια9018

Νεοφερμένος

Η Τάνια9018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Είμαι αυθόρμητη... κάνω κινήσεις και δεν τις σκέφτομαι!!! Και μετά λέω το συνη8ισμένο "φτου σου δεν έπρεπε να το πω αυτό"!! Και πολλές φορές μετανιώνω που δεν σκέφτομαι πριν μιλήσω...(βέβαια ευτυχώς όλα αυτα έχουν αντίκτυπο μόνο σε μένα)!!!
Επίσης υπάρχουν στιγμές που κρίνω τους άλλους και θεωρούμε απο μερικούς σνομπ...(δεν το κάνω με κακή πρόθεση όμως:angelnot: :D...)
Πολλές φορές κοιτάω να προσαρμόσω τα θέλω μου σύμφωνα με εκείνα των άλλων ...
Ενθουσιάζομαι με το παραμικρό!!!!
Είμαι και λίγο τσαπατσούλα... ε και αν δεν είναι ανάγκη δεν τα κάνω όλα την ώρα που πρέπει :D....ναι....
Εμμμ αυτά είναι τα δικά μου άπλυτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ειμαι καποιες φορες πολυ ισχυρογνωμων..κολλαει μια σκεψη στο μυαλο μου και δεν μπορω να καταλαβω καμια άλλη..αλλα οταν ηρεμισω μετα μπορω να δω το δικιο καποιου άλλου και του πω και μπραβο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Είμαι των άκρων,είτε υπερβολικά τεμπέλης είτε κέρβερος στη δουλειά μου.Μπορώ να δόσω και να πάρω τα πάντα αν μου γυρίσει το μάτι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
1.δεν αντεχω να μιλαω με ''χαζους'' ανθρωπους που κανουν ανουσιες και αυτονοητες ερωτησεις
2.δεν μ'αρεσει να βοηθαω τους αλλους
3.μιλαω χωρις να σκεφτω πολλες φορες
4.μ'αρεσει η φιγουρα μερικες φορες ενω κατηγορω οσους περηφανευονται
και πολλα αλλα.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
:mad::mad::mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Toν κακο μου εαυτο ε;Χμ,αρκετα συχνα μου εχει συμβει αυτο...Το τελευταιο περιστατικο που θυμαμαι ειναι οταν αδικαιολογητα εβρισα πολυ ασχημα τον πατερα μου επειδη ημουν εκνευρισμενη με αλλα θεματα..Μετα ζητησα συγνωμη,βεβαια..Ισως ενιωσα καπως αδικημενη για πολλα πραγματα-ασχετα με τον πατερα μου-....Βασικα οταν περασε το γεγονος ενιωσα καποια ντροπη και κατα τη διαρκεια του γεγονοτος πολυ θυμο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
νομίζω κάπου το έχω αναφέρει ήδη.... όσο εύκολα ξεκινάω κάποια δραστηριότητα που μου προσφέρει ευχάριστες στιγμές, ακόμα πιο εύκολα τα παρατάω.... δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος.... τα τελευταία 10 χρόνια το ίδιο σενάριο
δεν αμφιβάλλω, οτί φταίει η δομή του χαρακτήρα μου γι' αυτό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metalhead9121

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
εμμ δεν μπορω να κανω αυτοκριτικη....για αυτο δεν μου ερχται τιποτα αρνητικο τωρα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
όταν ήμουν μικρός, είχα ένα κακό ελλάτωμα.... ήθελα να είμαι πάντα, πάνω από όλους, να είμαι ο καλύτερος, να είμαι το σημαντικότερο πρόσωπο της παρέας.... εν μέρει τα είχα καταφέρει και ήμουν ας πούμε, το αφεντικό της παρέας.... ίσως και γι΄ αυτό, με έκλασαν όλοι οι φίλοι μου, ή δε με συμπαθούσαν τόσο όσο φαινόταν.... μεγαλώνοντας και γυρνόντας πίσω στο παρελθόν, για να εντοπίσω κάποια αρνητικά στοιχεία του χαρακτήρα μου, κατάλαβα οτί αυτή η συμπεριφορά ήταν λανθάνουσα, η τέλος πάντων δε μου ήταν συμπαθής.... στο πρώτο στάδιο της επαφής μου στο στέκι νομίζω συμπεριφέρθηκα με τον ίδιο τρόπο.... ξέρετε νομίζω είναι κάτι που βγαίνει αυθόρμητα στην πρώτη επαφή μου με κάτι.... ενώ ξέρω οτί είναι λάθος, νιώθω σα να είναι, ας πούμε στη μοίρα μου να ξεκινάω έτσι.... πλέον ξέρω οτί είναι λάθος, να προσπαθείς να δείχνεις την ανωτερότητά σου, χωρίς να υπάρχει και κάποιος ιδιαίτερος λόγος.... δε χρειάζονται έξτρα προσπάθειες και παραπάνω ενέργεια για να δείξεις οτί είσαι ξεχωριστός.... το μέλλον ενδιαφέρεται για εσένα και δε σου λέει ποτέ ψέματα.... θα προσπαθήσω να μην το κοροιδεύω ούτε εγώ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Simel

Νεοφερμένος

Η Simel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Ας πω και τα δικά μου..

Όταν μου κολλήσει κάτι στο μυαλό, δύσκολα θα μου το βγάλεις.. ξεροκεφαλιά στο full σου λέω..
Αν με πιάσει το τεμπέλικό μου άντε να με ανασκουμπώσεις..
Ενθουσιάζομαι και απογοητεύομαι το ίδιο εύκολα.
Είμαι απόλυτη ..μόνο με επιχείρημα με πείθεις στο π και φ!
Μιλάω πολύ όταν δεν πρέπει και λέω ότι μου κατέβει.
Είμαι πολύ ευαίσθητη ταυτοχρόνως και αναίσθητη μέχρι αιδίας.
Νευριάζω εύκολα και χαζά για ανούσια πράγματα.
Προσπερνώ καταστάσεις αλλά δεν διαγράφω εύκολα.
‘Όταν αναλύω με λεπτομέρεια χαζά πραγματάκια ακόμα και καθημερινά.. μα γιατί το ένα μα γιατί το άλλο.. χάνω την μπάλα.
Είμαι ευκολόπιστη και αφελής.
Είμαι πολύ καχύποπτη αν και εφόσον μου δώσει ο άλλος το δικαίωμα.

Τα έχω καταγράψει σε μια κόλλα μπας και τα αλλάξω ..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
σας έχει τύχει μετά από κάποιο περιστατικό, να αλλάξατε πραγματικά, κάποιο κομμάτι του εαυτού σας...; εγώ το επεξεργάζομαι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
θα αλλαξεις δραματικα κανοντας μια καλη αρχη, αλλαζοντας το νικ σου!;)

εχω ελαττωματα και αρνητικα και δε φοβαμαι να τα ανακαλυψω, να τα αποκαλυψω.
στην προσπαθεια μου συμβαλλουν οι φιλοι, καθως στη δικη τους συμβαλλω κι εγω θελω να πιστευω.

απρο ψαχνεσαι στην πιο σωστη ηλικια κι εχω να σου πω πως αυτο ειναι καλο!:)
Μη μεινεις στην προσπαθεια, το αποτελεσμα μετραει κυριως.

σας έχει τύχει μετά από κάποιο περιστατικό, να αλλάξατε πραγματικά, κάποιο κομμάτι του εαυτού σας...; εγώ το επεξεργάζομαι....

φυσικα. εγινα αναισθητη εκει που επρεπε να ειμαι!:whistle:
εγινα πιο ρεαλιστρια, εμαθα(και μαθαινω) ναχω υπομονη με τους ανθρωπους.
σταματησα να μιλαω πολυ και να ειμαι απολυτη.σκληρυνα. αρχισα να γινομαι κι αντιπαθητικη(και μου αρεσε πολυ να λεω τα πραματα ως εχουν και να λεω και οχι) ξερεις απο που ξεκινα η αυτογνωσια?
οταν παιρνεις τη ζωη στα χερια σου καθαρα και απλα χωρις μπλεξιματα.
οταν κανεις αυτο που πραγματικα θελεις στη ζωη σου.
καθε αρνητικο συναισθημα και καθε πονος ειναι ενα λαθος δικο σου.

αλλα σκεψου στα 18 μου και στα 20 τι μπορουσα να ξερω για μενα? νομιζα πως ηξερα, σημερα μαθαινω ποια ειμαι.. σιγα σιγα ομως.σε αυτο παιζει ρολο η εργασια, τα χρηματα που βγαινουν απο το σαλιο σου, οι επαφες σου γινονται πιο επιλεκτικες, το περιβαλλον που εσυ επιλεγεις να βρισκεσαι.

ειναι επιπονη η διαδικασια ευρεσης εαυτου απρο(να σε λεω προ? διοτι αρχισες να προγραμματιζεσαι?) αλλα πολυ πολυ δημιουργικη! και γινεται καθημερινα. δεν ειναι κατι που ξεκινας τωρα και το σταματας. δεν ειναι γυμναστηριο η αυτογνωσια, ειναι τροπος ζωης απο την ωρα που θα ξυπνησεις μεχρι την ωρα που θα κοιμηθεις!

προ, το βασικο ειναι καταλαβουν οι ανθρωποι πως αυτη η διαδικασια ειναι δημιουργικη,ευχαριστη και φερει την ευτυχια, αν ξυπνησεις μια μερα και πλημμυρισουν τα πνευμονια σου απο ευτυχια θα καταλαβεις τι εννοω, θα το νιωσεις.
αυτο γινεται με την απελευθερωση ολων των αρνητικων συναισθηματων, με τη εκλογικευση οχι του συναισθηματος αλλα των γεγονοτων.
τιποτα δε θα μπορεσει να σου χαλασει τη μερα αν εσυ ο ιδιος την θελεις ομορφη.
κι αυτο ξεκινα απο μεσα σου.

καλη τυχη σε αυτη σου την προσπαθεια!

όταν ήμουν μικρός, είχα ένα κακό ελλάτωμα.... ήθελα να είμαι πάντα, πάνω από όλους, να είμαι ο καλύτερος, να είμαι το σημαντικότερο πρόσωπο της παρέας.... εν μέρει τα είχα καταφέρει και ήμουν ας πούμε, το αφεντικό της παρέας.... ίσως και γι΄ αυτό, με έκλασαν όλοι οι φίλοι μου, ή δε με συμπαθούσαν τόσο όσο φαινόταν.... μεγαλώνοντας και γυρνόντας πίσω στο παρελθόν, για να εντοπίσω κάποια αρνητικά στοιχεία του χαρακτήρα μου, κατάλαβα οτί αυτή η συμπεριφορά ήταν λανθάνουσα, η τέλος πάντων δε μου ήταν συμπαθής.... στο πρώτο στάδιο της επαφής μου στο στέκι νομίζω συμπεριφέρθηκα με τον ίδιο τρόπο.... ξέρετε νομίζω είναι κάτι που βγαίνει αυθόρμητα στην πρώτη επαφή μου με κάτι.... ενώ ξέρω οτί είναι λάθος, νιώθω σα να είναι, ας πούμε στη μοίρα μου να ξεκινάω έτσι.... πλέον ξέρω οτί είναι λάθος, να προσπαθείς να δείχνεις την ανωτερότητά σου, χωρίς να υπάρχει και κάποιος ιδιαίτερος λόγος.... δε χρειάζονται έξτρα προσπάθειες και παραπάνω ενέργεια για να δείξεις οτί είσαι ξεχωριστός.... το μέλλον ενδιαφέρεται για εσένα και δε σου λέει ποτέ ψέματα.... θα προσπαθήσω να μην το κοροιδεύω ούτε εγώ....
\


προ(!), δεν υπαρχουν ανωτεροι και κατωτεροι ανθρωποι!!!
αυτος που το παιζει ετσι υπουλα, γιατι η ανωτεροτητα φαινεται χωρις επιδειξη, θα γινει αντιληπτο απο τους πιο σπουδαιους, απο τους πραγματικα ΄΄ανωτερους''
λανθασμενη η ταμπελα αυτη.
δεν υπαρχουν χαζοι κι εξυπνοι(μια κοπελα νομιζω το ειπε παραπανω, καπου το διαβασα)

υπαρχουν αδυναμοι και πιο δυνατοι. μπορει καποιος ομως να δεχτει την αδυναμια τοου μπροστα στον πιο δυνατο? η θα κομπλαριστει?
εκει ειναι η ανωτεροτητα οπως τη λες, οταν αποδεχτει την αδυναμια του και φερθει οπως ξερει.
οι πιο δυνατοι βοηθουν τους πιο αδυναμους.

επισης μην ξεχναμε, πως οι ανθρωποι αυτο που ΕΚΕΙΝΟΙ θεωρουν καλο σε εκεινους εκεινο και πουλανε.
εχω μια φιλη που ειναι πανεμορφη, ομως σε συζητησεις δεν εχει αποψη και δε μπορει ναρθρωσει λεξη.
μικρη ηταν δυσλεκτικη, δε μπορεσε ποτε να σπουδασει κατι, παρα μονο να τελειωσει το σχολειο.
στις βολτες μας πουλαει την ομορφια της, το ταμπεραμεντο της και ελκεται απο αντρες με ακριβα αυτοκινητα. δεν ειναι τυχαια ολαυτα.

θα τη θεωρησω χαζη? η κατωτερη? οχι βεβαια, ειναι φιλη μου κι απο τη στιγμη που εμενα δε με βλαπτει και μου φερεται σα φιλη θα προσπαθησω να της δειξω οσο διακριτικα μπορω τις αδυναμιες της κι αν θελησει μπορει να το αλλαξει αποδεχοντας τον εαυτο της και παρα την αδυναμια της αυτη να εχει το σθενος να απαιτει κατι ποερισσοτερο απο ενα αμαξι σε εναν αντρα. κι εκεινη θα μου διδαξει πως στη ζωη δεν ειναι παντα ευκολο να σπουδασεις οσο κι αν το θελεις, θα μου διδαξει να εκτιμω τα γραμματα που εμαθα, να λεω ευχαριστω που μπορω και γραφω χωρις να μπερδευω τις λεξεις.

;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
ίσως από τα χειρότερα.... η ξεροκεφαλιά.... η καθολική επιμονή.... το αλάνθαστο.... το σίγουρο.... το αφελές.... το παράδοξο.... αυτό που μας κυριαρχεί χωρίς λόγο και αφορμή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top