2012 και άλλες προφητείες

wagneriandandy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ακομα και το κακο εχει κατι καλο μεσα του,την ελευθερη βουληση


...Πως είναι ελεύθερη, αφού ο Θεός την έχει ήδη προκαθορίσει για τον καθένα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
...Πως είναι ελεύθερη, αφού ο Θεός την έχει ήδη προκαθορίσει για τον καθένα;

Ε σχετικά ελεύθερη ρεμπεσκέ μου. Μη ξεχνάμε ότι ο Θεός έχει στείλει και τον οφθαλμίατρο του στη γή για τυχόν στρεβλωσεις στην οπτική μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Καλά ρε Mπαγκζ, μου τη φύλαγες;
Tι στρίγκλος που είσαι...



* * *


εχουμε την νοημοσυνη για να το αναγνωρισουμε και να το αποφυγουμε,δεν μαs το επιβαλει κανειs με την βια να το ακολουθησουμε.



Άσε με να παραθέσω ένα παραδειγματάκι για το τι εννοώ. Εκεί που οδηγάω αμέριμνος δίπλα στη θάλασσα, βλέπω ένα αυτοκίνητο να φεύγει από τον δρόμο και να πέφτει στο νερό.
Χωρίς δεύτερη σκέψη, πετάγομαι αστραπιαία έξω από το σαραβαλάκι μου, βγάζω το μπουφάν, το ρολόι, τα παπούτσια, τα ψιλά και τα χαζά που κουβαλάω στις τσέπες, τεντώνομαι και κάνω μια δυο διατάσεις για να ζεσταθώ, παίρνω μια ανάσα και ύστερα κλείνω την μύτη μου, και χωρίς κανέναν δισταγμό, πέφτω στη θάλασσα (μπλούμ), και απεγκλωβίζω τον επιβάτη του ιχ.


Έκανα καλά;



Θα πείς "ναι", όπως και ο καθένας άλλωστε.
Πες όμως, πως την επόμενη μέρα βλέπω στις εφημερίδες τη φάτσα του επιβάτη του ιχ. Ήταν ένας μέθυσος, που το ίδιο βράδυ μετά το ατύχημα βγήκε στο δρόμο τύφλα και συγκρούστηκε με ένα άλλο αυτοκίνητο στο οποίο επέβαιναν μια οικογένεια με τρία παιδάκια.
Και σκοτώθηκαν όλοι.
Βλέπω λοιπόν εγώ πως η καλή μου πράξη που έσωσε μία ζωή, στην τελική κόστισε άλλες πέντε ζωές ακόμα. :confused: Πως να ηρεμήσω από τις τύψεις; Έκανα το καλό τελικά ή όχι;


Υγ. Και με τι καρδιά να ξαναπέσω στο νερό αν ξαναδώ ατύχημα; (Εδώ ας δώσω μια φιλική προειδοποίηση στους στεκίτες, αν πέσετε στη θάλασσα και ακολουθώ με το τουτού μου, θα απομακρυνθώ με πέμπτη. Νοου οφφένς. :P)



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Βρε Ρεμπεσκέ μου, αν είναι να το σκέφτεσαι τόσο πολύ για να κάνεις μια καλή πράξη χεστο να χεις την ησυχία σου τουλάχιστον. Ξέρεις πόσα σενάρια θα μπορούσα να σου γράψω ύστερα που έχεις βγάλει όλα τα αξεσουάρ, έχεις κάνει ζέσταμα, και τελικά πέφτεις να απεγκλωβίσεις τον αυτο νταιβερ;

  1. πηδώντας στη θάλασσα κοπανάς το κεφάλι σου στο καπώ του αυτοκινήτου του και μένεις στο τόπο
  2. καταφέρνεις να ανοίξεις την πόρτα όμως εκείνος ο μ...ας, στον πανικο του πανω σε πνίγει
  3. ο τύπος έκανε απόπειρα αυτοκτονίας, μόλις τον σώνεις σε πνίγει από οργή
  4. σε σκοτώνει την επομένη που συνειδητοποιει τί έκανες ο αχρείος, για τους ίδιους λόγους
  5. την επομένη κερδίζει το λαχείο που είχε στη τσέπη του και σου δίνει ευγνόμων ενα καρο λεφτά
  6. τον βγάζεις έξω και πρίν συνέλθει βρίσκεις εσυ το λαχείο και του λές ότι χάθηκε στη θάλασσα. την επομένη παίρνεις εσύ όλα τα λεφτά
  7. βουτάει στο νερό να βρεί το λαχείο και πνίγεται πάλι
  8. βουτάς να τον ξανασώσεις και πνίγει και σένα..
  9. βρίσκετε τελικά το ρημάδι το λαχείο χωρίς να πνιγείτε όμως δεν κερδίζει κι ο τύπος αυτοκτονεί επειδή έχασε και το αυτοκίνητο
  10. Το αυτοκίνητο πέφτοντας αποκαλυπτει ένα χαμένο θησαυρό..... (το υπόλοιπο μυθιστορημα προσεχώς από τις εκδόσεις Λιβάνη)

Το νόημα είναι, πιστεύω, να είσαι αποφασισμένος για την γενική στάση που τηρείς απέναντι στα πράγματα. Ετσι τα επηρεάζεις με αυτό που θα έκανες εσύ, γίνεσαι ο παράγων που θέλεις της ιστορίας, και όχι κάποιος άλλος. Το κάνεις για σένα. Τότε νομίζω ότι μπορείς να είσαι σίγουρος ότι έκανες καλά. Εκεί τελειώνει, δεν πάει πίσω ουτε μπρός. Η πράξη σου αφορά μόνο εσένα. Απο κεί κι ύστερα τί θα κάνει ο Θεός μετά, δεν μπορείς να παρέμβεις.

Υ.γ. Την ώρα που πράτουμε, με οποιονδήποτε τρόπο επιδρώντας στις ζωές των άλλων, γινόμαστε εμείς οι Θεοί. Με όλες τις ανάλογες ευθύνες. Για να μήν γίνει αυτό θα πρέπει να μήν κοιτάξουμε κάν στα μάτια, ποτέ κανέναν, με ειλικρίνεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δεν ξέρω πόσο ανόητοι μπορεί να είναι οι Νορβηγοί...ή μήπως δεν είναι ; :whistle:
μακάρι να είναι ανόητοι πάντως...πολλά χρήματα ξοδεύτηκαν...κι επειδή το ρητό "ότι σπείρεις θα θερίσεις" μάλλον είναι διαχρονικό, λέω να κρατήσουμε μια πισινή, λέω τώρα :whistle:
Η Κιβωτός της Σωτηρίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer life

Νεοφερμένος

Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Και σκέφτομαι εγώ τώρα μήπως όλο αυτό περί καταστροφολογίας είναι απλά κατασκεύασμα της φαντασίας κάποιων ανθρώπων με σκοπό την παραπλάνηση των πολιτών. Μήπως όλο αυτο αποσκοπεί σε κάποιο συμφέρον και στρέφει τα βλέμματα των πολιτών σε άλλες κατευθύνσεις. Ποιος ξέρει άραγε τι παιχνίδι παίζεται. Φυσικά το να ισχύει κάτι από αυτα που λέγονται για αυτή τη χρονολογία δεν το αποκλείω αλλά πραγματικά έχουμε ακούσει τόσες πολλές φορές για σενάρια περι καταστροφολογίας και τελικά τίποτα δεν έγινε. Πάντος και το 2012 να περάσει και τίποτα να μη γίνει πάλι μετά από καιρό θα ακούμε νέες χρονολογίες που θα προβλέπουν τη συντέλεια. Κανείς δεν ξέρει τι πρόκειται να γίνει. Όλα τα σενάρια είναι ανοιχτά, εμείς καλό θα είναι πάντος να κρατάμε κάποιες επιφυλάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Και σκέφτομαι εγώ τώρα μήπως όλο αυτό περί καταστροφολογίας είναι απλά κατασκεύασμα της φαντασίας κάποιων ανθρώπων με σκοπό την παραπλάνηση των πολιτών. Μήπως όλο αυτο αποσκοπεί σε κάποιο συμφέρον και στρέφει τα βλέμματα των πολιτών σε άλλες κατευθύνσεις. Ποιος ξέρει άραγε τι παιχνίδι παίζεται.
Πράγματι, ποιος ξέρει πραγματικά ποιο υπερυποχθόνιο παιχνίδι κρύβεται πίσω απ' όλ' αυτά... :cold:
Εντάξει...δεν έχω ιδέα για τις λεπτομέρειες τέτοιων "προφητειών", ούτε και έχω διάθεση να αποκτήσω δηλαδή...:yawn:
Κάτι μου λέει, πάντως, πως δεν έχει σημασία το περιεχόμενο αυτό καθ' αυτό που προσπαθεί να δικαιολογήσει τέτοιου είδους σενάρια, μα ο τρόπος που πλασάρονται αυτά τα σενάρια. Με άλλα λόγια, το θέμα είναι να είναι συναρπασικά τα αντίστοιχα βιβλία (Λιακοπούλειας προβληματικής), ώστε να ελκύουν το ενδιάφερον και έτσι να πουλήσουν μπόλικα αντίτυπα...μέχρι το 2012.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metalhead9121

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
βασικα οι μαγια ειχαν κανει την προβλεψη του 2012 αλλα το ημερολογιο τους ηταν διαφορετικο..οποτε αν το φεροθμε στα δικα μας δεδομενα θα ειχαμε ηδη πεθανει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
βασικα οι μαγια ειχαν κανει την προβλεψη του 2012 αλλα το ημερολογιο τους ηταν διαφορετικο..οποτε αν το φεροθμε στα δικα μας δεδομενα θα ειχαμε ηδη πεθανει

...ή (μήπως;) θα πρέπει να περιμένουμε, πχ το 2017;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
τωρα θυμηθηκα μια ιστορια μ'ενα παιδι που ειχε παει σ'ενα μεντιουμ και του ειχε πει οτι θα πεθανει σε ηλικια 21 ετων...
και οταν εφτασε σ'αυτην την ηλικια καθε μερα νομιζε οτι τωρα θα πεθανω , σε λιγο και τελικα πεθανε σε βαθια γεραματα...:P

περασε την ζωη του μεσα στον φοβο και τελικα μια χαρα εζησε αλλα οχι ποιοτικα...

εδω δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει και θα ασχολουμεθα με προφητειες του τυπου η καταστροφη του κοσμου... ετσι κι αλλιως τον καταστρεψαμε ηδη τον κοσμο σιγα σιγα θελουμε και προφητες να μας το πουν:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metalhead9121

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
...ή (μήπως;) θα πρέπει να περιμένουμε, πχ το 2017;
οχι γιατι ειχαν λιγοτερες μερες στο ημερολογιο τους.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

metalhead9121

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
ναι αν το υπολογισεις το 2012 τους πρεπει να ηταν το 2000 η το 1999-98 καπου εκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
βασικα οι μαγια ειχαν κανει την προβλεψη του 2012 αλλα το ημερολογιο τους ηταν διαφορετικο..οποτε αν το φεροθμε στα δικα μας δεδομενα θα ειχαμε ηδη πεθανει
Οι Μαγια ειχαν κανει προβλεψη που απλα παρεμηνευθηκε απο τους καταστοφολογους. Δε μιλησαν για το τελος του κοσμου γενικοτερα, αλλά για το τελος μιας εποχης και εκκινηση μιας αλλης. Αυτο τωρα ο καθενας το ερμηνευει οπως θελει. Επισης καποιοι λενε οτι δεν ειναι σωστος ο υπολογισμος για 2012 και ειναι 2029 (αν θυμαμαι καλα) οπου (δες "συμπτωση"), υπαρχει 0.03% πιθανοτητα συγκρουσης με εναν κομητη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
μπούρδες και παρερμηνείες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Το 2012,θα είναι το Euro,οποτε αδιαφορώ :P
Οσο για τις προφητείες,ουδεμια αίσθηση μου κάνουν.
Καπνίζω κατι,βγαίνω και λέω ασυναρτησίες και συγκεχυμένες προτάσεις.Εαν βγει λάθος,δεν τρέχει τιποτα.Αλλά,εαν βγεί σωστή(επειδή,θα το έχουν ερμηνέψει οπως θέλουν),τοτε ολοι θα πέσουν στα πόδια μου,προσκυνώντας...
Οσο για τις προφητείες του Γεροντα Παισιου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Οσο για τις προφητείες του Γεροντα Παισιου;

Θυμήθηκα μια συζήτηση με τον φίλο Great Chaos όπου μου έλεγε για μια προφητεία του Γέροντα Παίσιου που αναφέρεται με απίστευτη λεπτομέρεια στην οικονομική κρίση που ζούμε.

Ο Παίσιος μας άφησε το 1994. Ένας μοναχός, ο πατέρας Χριστόδουλος, κατέγραψε πολλά απ' τα λόγια του στο βιβλίο "Σκεύος Εκλογής" το οποίο πρωτοεκδόθηκε το 1997 και επανεκδόθηκε το 2000. Στο παρακάτω video παρουσιάζεται με ακρίβεια τι καταγράφεται στη σελίδα 421, αυτού του βιβλίου:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Θυμήθηκα μια συζήτηση με τον φίλο Great Chaos όπου μου έλεγε για μια προφητεία του Γέροντα Παίσιου που αναφέρεται με απίστευτη λεπτομέρεια στην οικονομική κρίση που ζούμε.

Ο Παίσιος μας άφησε το 1994. Ένας μοναχός, ο πατέρας Χριστόδουλος, κατέγραψε πολλά απ' τα λόγια του στο βιβλίο "Σκεύος Εκλογής" το οποίο πρωτοεκδόθηκε το 1997 και επανεκδόθηκε το 2000. Στο παρακάτω video παρουσιάζεται με ακρίβεια τι καταγράφεται στη σελίδα 421, αυτού του βιβλίου:


Ε, λοιπόν, ο καλοκάγαθος εκείνος Ελλαδίτης είχε το χάρισμα (της πρόβλεψης), που οι "τσάροι" μας από το Καλοκαίρι 1974, το θεωρούσαν ελάττωμα, για μία αποτελεσματική πολιτική στρατηγική του "ανήκομεν εις την Δύσιν"( κοινώς, ενός "στρατηγικού αφελληνισμού της χώρας", όπως θα έλεγε κι ο εμπνευστής του "Η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες", του "Συνδικάτου" και άλλων παρόμοιων φαιδρών, που συχνά μιμείται τελευταία κι ο Καραταζφύρερ! )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Δεν θα έρθει ποτέ καμιά καταστροφή.Αν δεν έρθει θα πείτε πως έχω δίκιο.Αν έρθει δεν θα πείτε τιποτα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top