Έργα αρχαίας ελληνικής γραμματείας

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Καλησπέρα.Ποιο είναι κατα τη γνώμη σας το πιο ωραίο έργο αρχαίας ελληνικής γραμματείας? :)υπάρχει κάποια σειρά με την οποία πρέπει κάποιος να τα διαβάσει κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Αριστοφανης -Ειρηνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Αριστοφανης -Ειρηνη
Υπάρχει κάποια σειρά με την οποία πρέπει κάποιος να τη μελετήσει?Εννοώ αν πρέπει να μελετήσει πρώτα κάποιον και μετά να πάει στον επόμενο?:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Τα ελληνικα γενικα λες ε?
ΚΟιτα εγω εαν ειχα το χρονο και την ορεξη,θα ξεκιναγα απο τον αριστοτελη,θα περναγα στα μεταφυσικα του αριστοτελη (ο οποιος ανακαλυψε τη λογικη),για να παρω μια δυνατη γνωστικη επιστημολογικη σκεψη.Μετα θα περναγα στον πλατωνα και την κοσμικη ψυχη του,κ επειτα στον Ηρακλειτο για να παρω τη δυναμη της νυχτας του!Αυτα απο φιλοσοφια.Καναν πλωτινο,προσωκρατικους κτλ ερχονται δευτερα

Απο τραγωδια και κωμωδια διαβαζε για να γυμναζεσαι

Και βεβαια μην ξεχνας τον νιτσε ο οποιος ηταν αντεστραμενος πλατωνισμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Τα ελληνικα γενικα λες ε?
ΚΟιτα εγω εαν ειχα το χρονο και την ορεξη,θα ξεκιναγα απο τον αριστοτελη,θα περναγα στα μεταφυσικα του αριστοτελη (ο οποιος ανακαλυψε τη λογικη),για να παρω μια δυνατη γνωστικη επιστημολογικη σκεψη.Μετα θα περναγα στον πλατωνα και την κοσμικη ψυχη του,κ επειτα στον Ηρακλειτο για να παρω τη δυναμη της νυχτας του!Αυτα απο φιλοσοφια.Καναν πλωτινο,προσωκρατικους κτλ ερχονται δευτερα

Απο τραγωδια και κωμωδια διαβαζε για να γυμναζεσαι

Και βεβαια μην ξεχνας τον νιτσε ο οποιος ηταν αντεστραμενος πλατωνισμος
Εννοούσα ότι πρέπει να διαβάσω τα έργα με χρονολογική σειρά ή δε θα υπάρξει θέμα αν διαλέξω όποιο θέλω...?Πήρα τις προηγούμενες ημέρες την πολιτεια και το συμποσιο του πλάτωνα :) Ποιο έργο του Αριστοτέλη λες να ξεκινήσω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Εννοούσα ότι πρέπει να διαβάσω τα έργα με χρονολογική σειρά ή δε θα υπάρξει θέμα αν διαλέξω όποιο θέλω...?Πήρα τις προηγούμενες ημέρες την πολιτεια και το συμποσιο του πλάτωνα :) Ποιο έργο του Αριστοτέλη λες να ξεκινήσω?
επίσης ο κριτίας του πλάτωνα ειναι συνέχεια του τιμαιου?ευχαριστώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Εννοούσα ότι πρέπει να διαβάσω τα έργα με χρονολογική σειρά ή δε θα υπάρξει θέμα αν διαλέξω όποιο θέλω...?Πήρα τις προηγούμενες ημέρες την πολιτεια και το συμποσιο του πλάτωνα :) Ποιο έργο του Αριστοτέλη λες να ξεκινήσω?
είναι σημαντική η ΑΠΑΆΝΤΗΣΗ ΣΑΣ.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top