Εμπιστοσύνη: Από πού πηγάζει και πώς επηρεάζεται;

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Υπάρχουν καλές και κακές εμπειρίες, αν κάνει κανείς το λάθος και βασιστεί σε λάθος εμπειρία :worry:

Αυτό συμβαίνει πολύ συχνά νομίζω .
Η πρόληψη βάσει αρνητικών εμπειριών ενάντια σε καταστάσεις που είναι όμοιες,και επέφεραν αυτές τις αρνητικές εμπειρίες,είναι φυσική αντίδραση του ανθρώπου . Το ζήτημα είναι κάποιος να είναι ρεαλιστικός ως προς τα "μέτρα ασφαλείας του" . Οταν κλείνεις τελείως τις διόδους επικοινωνίας με τους άλλους ανθρώπους ναι μεν θα προστατευτείς απο κάθε τι αρνητικό(ίσως και όχι) αλλά επίσης θα αποκλείσεις κάθε τι καλό για εσένα . Νομίζω οτι δεν αποτελεί λύση, καθώς οδηγεί σε μια μοναχική και χαμηλών προσδοκιών ζωή . Εαν δεν υπάρχει τίποτα να ευχαριστηθείς επειδή δεν θες να υπάρχει τίποτα να σε βλάψει,δεν έχει διαφορά απο το να ζείς σαν άβουλο πλάσμα :P .

Πρέπει να είναι κάποιος σε θέση να αναγνωρίσει τα χαρακτηριστικά που μπορούν να γενικευθούν απο μια κακή εμπειρία και οτι αποτελούν ενδείξεις παρά αυστηρά όρια μεταξύ του τι μπορεί να βλάψει και τι όχι . Οι ανθρώπινες σχέσεις είναι σαν τα σκατά αρκετές φορές . Εαν κάποιος περιμένει να βουτήξει μέσα χωρίς να λερωθεί προφανώς έχει μη ρεαλιστικές απαιτήσεις . Εξάλλου η δοκιμασία της εμπιστοσύνης αποτελεί θεμέλιο για μια πιο ουσιαστική μορφή της . Σε άλλες σχέσεις θεωρείται αυτονόητη ενώ στην ουσία μπορεί να μην είναι,ειδικά εφόσον δεν έχει δοκιμαστεί . Λόγου χάρη θεωρούμε οτι με την οικογένεια μας μπορούμε να νιώθουμε εμπιστοσύνη,είναι αυτονόητο οτι θέλουν το καλό μας . Με τόσα που έχουμε δεί στις ειδήσεις όμως αυτό αποτελεί περισσότερο δική μας πεποίθηση(εξαιτίας του τρόπου που έχουμε μεγαλώσει και των αξιών της κοινωνίας) παρά γεγονός .
 

Αντώνης+

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης+ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος άνετα να μην εμπιστεύεται κανένα απολύτως αλλά να ευχαριστιέται τα πάντα, είναι καθαρά θέμα εκπαίδευσης ;)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος άνετα να μην εμπιστεύεται κανένα απολύτως αλλά να ευχαριστιέται τα πάντα, είναι καθαρά θέμα εκπαίδευσης ;)

Δεκτό αυτό . Εαν δεν σε αφορούν τέτοιοι βαθύτεροι μηχανισμοί των ανθρωπίνων σχέσεων μπορείς να περνάς καλά χωρίς να τα σκέφτεσαι αυτά . Ωστόσο δεν αποτελεί τον κανόνα για την πλειοψηφία(θέλω να ελπίζω :laugh:) .
 

Αντώνης+

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης+ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Δεκτό αυτό . Εαν δεν σε αφορούν τέτοιοι βαθύτεροι μηχανισμοί των ανθρωπίνων σχέσεων μπορείς να περνάς καλά χωρίς να τα σκέφτεσαι αυτά . Ωστόσο δεν αποτελεί τον κανόνα για την πλειοψηφία(θέλω να ελπίζω :laugh:) .
Ούτε κι εγώ :D
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Δεκτό αυτό . Εαν δεν σε αφορούν τέτοιοι βαθύτεροι μηχανισμοί των ανθρωπίνων σχέσεων μπορείς να περνάς καλά χωρίς να τα σκέφτεσαι αυτά . Ωστόσο δεν αποτελεί τον κανόνα για την πλειοψηφία(θέλω να ελπίζω :laugh:) .
Δεν είναι ΜΟΝΟ οι ανθρώπινες σχέσεις πηγή ευτυχίας στη ζωή. Από την άλλη θεωρώ οτι είναι πολύ εύκολο να επιλέξεις μόνο ανθρώπους τους οποίους εμπιστεύεσαι με κλειστά μάτια και να μείνεις με αυτούς από το να ψάχνεις συνεχώς κι άλλους. Εκτός αν δε σε πειράζει να πληγώνεσαι αν κάποιος σε προδώσει και το έχεις δει φιλοσοφικά οτι όλα στη ζωή είναι. Ναι, όλα στη ζωή είναι, αλλά τη ζωή μας εμείς την φτιάχνουμε. Κι αν όπως λες πέφτουμε πάνω στα σκατά συνέχεια, καλό είναι να επαναπροσδιορίσουμε τις επιλογές μας. :yes::kissing:
 

Αντώνης+

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης+ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Δεν είναι ΜΟΝΟ οι ανθρώπινες σχέσεις πηγή ευτυχίας στη ζωή. Από την άλλη θεωρώ οτι είναι πολύ εύκολο να επιλέξεις μόνο ανθρώπους τους οποίους εμπιστεύεσαι με κλειστά μάτια και να μείνεις με αυτούς από το να ψάχνεις συνεχώς κι άλλους. Εκτός αν δε σε πειράζει να πληγώνεσαι αν κάποιος σε προδώσει και το έχεις δει φιλοσοφικά οτι όλα στη ζωή είναι. Ναι, όλα στη ζωή είναι, αλλά τη ζωή μας εμείς την φτιάχνουμε. Κι αν όπως λες πέφτουμε πάνω στα σκατά συνέχεια, καλό είναι να επαναπροσδιορίσουμε τις επιλογές μας. :yes::kissing:
Δεν είναι ναι, συμφωνώ, αλλά πάντα εκεί καταλήγουμε στις διαπροσωπικές σχέσεις, για να βρούμε την ψυχική ικανοποίηση
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Δεν είναι ΜΟΝΟ οι ανθρώπινες σχέσεις πηγή ευτυχίας στη ζωή. Από την άλλη θεωρώ οτι είναι πολύ εύκολο να επιλέξεις μόνο ανθρώπους τους οποίους εμπιστεύεσαι με κλειστά μάτια και να μείνεις με αυτούς από το να ψάχνεις συνεχώς κι άλλους. Εκτός αν δε σε πειράζει να πληγώνεσαι αν κάποιος σε προδώσει και το έχεις δει φιλοσοφικά οτι όλα στη ζωή είναι. Ναι, όλα στη ζωή είναι, αλλά τη ζωή μας εμείς την φτιάχνουμε. Κι αν όπως λες πέφτουμε πάνω στα σκατά συνέχεια, καλό είναι να επαναπροσδιορίσουμε τις επιλογές μας. :yes::kissing:

Η εμπειρία με τους πολλούς σε βοηθάει να ξεχωρίσεις ποίοι απο αυτοί αξίζουν να μπουν στο "ράφι" σου ως αναπόσπαστα κομμάτια της καθημερινότητας σου :yes: . Δεν αυξάνεις το δείγμα με το οποίο έρχεσαι σε επαφή για να έχεις περισσότερους φίλους,αλλά για να φροντίσεις οτι δεν άφησες απ'έξω αυτούς που θα ήταν οι πιο αξιόλογοι :redface: .

Οταν λεω οτι οι ανθρώπινες σχέσεις είναι σκατά,εννοώ οτι μπορούν να εξελιχθούν έτσι . Καλώς ή κακώς ελέγχουμε μόνο τις πράξεις και τις σκέψεις που σχετίζονται με εμάς . Εαν κάποιος αύριο μεθαύριο δεν έχει την ίδια στάση απεναντί μας,σίγουρα θα μας ρίξει,αλλά πρέπει να γνωρίζουμε οτι είναι μέρος της ζωής . Αλλά ναι,όσο πιο ικανοί γινόμαστε να στο ξεσκαρτάρουμε τι σίγουρα θα μας δημιουργήσει πρόβλημα,τόσο λιγότερο θα πρέπει να ζούμε αυτές τις άβολες καταστάσεις . Αυτός είναι ο λόγος που πρέπει να αξιοποιούμε τις κακές εμπειρίες μας με σύνεση :D .
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Δεν είναι ναι, συμφωνώ, αλλά πάντα εκεί καταλήγουμε στις διαπροσωπικές σχέσεις, για να βρούμε την ψυχική ικανοποίηση

Η εμπειρία με τους πολλούς σε βοηθάει να ξεχωρίσεις ποίοι απο αυτοί αξίζουν να μπουν στο "ράφι" σου ως αναπόσπαστα κομμάτια της καθημερινότητας σου :yes: . Δεν αυξάνεις το δείγμα με το οποίο έρχεσαι σε επαφή για να έχεις περισσότερους φίλους,αλλά για να φροντίσεις οτι δεν άφησες απ'έξω αυτούς που θα ήταν οι πιο αξιόλογοι :redface: .
Θα απαντήσω και στους δύο το ίδιο: ουκ εν τω πολλώ το εύ. :yes:
 

Αντώνης+

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης+ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Θα απαντήσω και στους δύο το ίδιο: ουκ εν τω πολλώ το εύ. :yes:
Εννοείται, γι αυτό άλλωστε ένας είναι ο καλύτερος μας φίλος, ένα άτομο (τη φορά) παντρευόμαστε και μία εξωσυζυγική σχέση διατηρούμε.
Όμως χρειαζόμαστε και την δεξαμενή με όλο το ετερόκλητο περιεχόμενο της, ακόμα και την πλέμπα, πάντα υπάρχουν ρόλοι που θα δώσουμε σε κάποιους και είναι αναγκαίο αυτό στη ζωή μας.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Όμως χρειαζόμαστε και την δεξαμενή με όλο το ετερόκλητο περιεχόμενο της, ακόμα και την πλέμπα, πάντα υπάρχουν ρόλοι που θα δώσουμε σε κάποιους και είναι αναγκαίο αυτό στη ζωή μας.
Ειλικρινά δε βρίσκω λόγο για να έχω στη ζωή μου ανθρώπους - "πλέμπα". Θα ήθελες να το εξηγήσεις;:hmm:
 

Αντώνης+

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης+ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ειλικρινά δε βρίσκω λόγο για να έχω στη ζωή μου ανθρώπους - "πλέμπα". Θα ήθελες να το εξηγήσεις;:hmm:
Η ζωή είναι πολύπλοκο θέμα, υπάρχουν πράγματα που πρέπει να ειπωθούν ή να γίνουν χωρίς την συμμετοχή σου :D
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Η ζωή είναι πολύπλοκο θέμα, υπάρχουν πράγματα που πρέπει να ειπωθούν ή να γίνουν χωρίς την συμμετοχή σου :D
Σίγουρα. Αλλά να επιλέξω να ΜΗΝ κάνω παρέα με ανθρώπους που θεωρώ οτι δε μού προσφέρουν κάτι, μπορώ να το κάνω. Εκτός αν μιλάμε για συγγενείς, μόνο εκεί το δικαιολογώ να μην μπορείς να το αποφύγεις.
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Θεωρώ μερικοί άνθρωποι δεν εμπιστεύονται τόσο εύκολα και άλλοι απλώς δυσκολεύονται να ΜΗΝ εμπιστευτούν εύκολα... νομίζω ότι το αν εμπιστεύεσαι εύκολα ή όχι έχει να κάνει με το πόσο πονηρός/καχυποπτος/σκληραγωγημενος είσαι.. αν χρειάστηκες από νωρίς να ωριμασεις απότομα ή αν σε έχουν προδόσει, σίγουρα θα είσαι και πιο καχύποπτος.. αν όμως μεγάλωσες μόνο με απόλυτη αγάπη και ασφάλεια, τότε εμπιστεύεσαι τους άλλους και πιο εύκολα...
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Θεωρώ ότι η εμπιστοσύνη πηγάζει από το γεγονός πως ο άνθρωπος είναι κοινωνικό ον και θέλει να μοιράζεται κάποια πράγματα με άλλους.Το πού θα τα εμπιστευτεί εξαρτάται από την σοβαρότητα και το πόσο προσωπικά είναι αυτά που θέλει να πει πχ αν είναι κάτι οικογενειακό θα το εμπιστευτεί σε κάποιον συγγενή ή σε πολύ κοντινό φίλο ή στον σύντροφο,αν είναι κάτι λιγότερο σοβαρό μπορεί να το πει σε μια απλή φίλη ή ακόμα και σε κάποιο άτομο που απλά μιλάνε που και που.Τώρα η εμπιστοσύνη σίγουρα επηρεάζεται από το άτομο με το οποίο επικοινωνείς τα "μυστικά" σου.Αν αυτό το άτομο πχ μεταφέρει αυτά που του είπες αλλού,τότε η εμπιστοσύνη σπάει σε μεγάλα κομμάτια τα οποία δεν είναι εύκολο να ξανακολλήσουν.Επίσης επηρεάζεται από τα λόγια που λέει ο άλλος και από την αντιμετώπιση του.Πιο εύκολα θα εμπιστευτείς κάτι σε κάποιον που διαθέτει λίγη σοβαρότητα πάρα σε κάποιον που συνέχεια είναι μέσα στο καλαμπούρι και κουτσομπολεύει τους πάντες.Για να το πάω σε προσωπικό επίπεδο,εμπιστεύομαι πάρα πολύ δύσκολα λόγω παλιών άσχημων βιωμάτων τα οποία με έκαναν να σταματήσω γενικά να εμπιστεύομαι την πλειονότητα των ανθρώπων.
 

Αντώνης+

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης+ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Σίγουρα. Αλλά να επιλέξω να ΜΗΝ κάνω παρέα με ανθρώπους που θεωρώ οτι δε μού προσφέρουν κάτι, μπορώ να το κάνω. Εκτός αν μιλάμε για συγγενείς, μόνο εκεί το δικαιολογώ να μην μπορείς να το αποφύγεις.
Συγγενείς :angry: Πονεμένη ιστορία

Θεωρώ μερικοί άνθρωποι δεν εμπιστεύονται τόσο εύκολα και άλλοι απλώς δυσκολεύονται να ΜΗΝ εμπιστευτούν εύκολα... νομίζω ότι το αν εμπιστεύεσαι εύκολα ή όχι έχει να κάνει με το πόσο πονηρός/καχυποπτος/σκληραγωγημενος είσαι.. αν χρειάστηκες από νωρίς να ωριμασεις απότομα ή αν σε έχουν προδόσει, σίγουρα θα είσαι και πιο καχύποπτος.. αν όμως μεγάλωσες μόνο με απόλυτη αγάπη και ασφάλεια, τότε εμπιστεύεσαι τους άλλους και πιο εύκολα...
Είναι παράμετροι που επηρεάζουν βέβαια όσο είναι νωπά τα "τραύματα" αλλά οι άνθρωποι αλλάζουμε (ευτυχώς) και βλέπουμε τα πράγματα από άλλο πρίσμα.
Η προδοσία για παράδειγμα, μπορεί να λειτουργήσει "θετικά" στον ψυχισμό και ο προδομένος να γίνει τελικά πιο ανοιχτός στους ανθρώπους.
Και θα έλεγα, με κίνδυνο να ξεσηκώσω θύελλα διαμαρτυριών, ότι αυτή είναι και η σωστή αντίδραση, γιατί αν από ένα δυο δυσάρεστα περιστατικά κρίνουμε τον κόσμο όλο αρνητικά, πάει μπάταρε η βάρκα ;)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

efiger

Νεοφερμένος

Η efiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
αν χρειάστηκες από νωρίς να ωριμασεις απότομα ή αν σε έχουν προδόσει, σίγουρα θα είσαι και πιο καχύποπτος.. αν όμως μεγάλωσες μόνο με απόλυτη αγάπη και ασφάλεια, τότε εμπιστεύεσαι τους άλλους και πιο εύκολα...


Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό.Αν κάποιος ζει απολύτως υπερπροστατευμένος δεν έχει τα απαραίτητα εφόδια να αντιμετωπίσει μερικές πιο δύσκολες καταστάσεις.Γενικότερα εμπιστεύομαι αρκετά εύκολα . Αν και με έχει ΄φερε πολλές φορές σε κατάσταση να πληγωθώ, πιστεύω ότι καλό είναι όταν γνωρίζεις κάποιον να ξεκινάς έχοντας κάποια εμπιστοσύνη έστω(όχι απόλυτη) και να μην τεστάρεις συνέχεια το άλλο άτομο, τουλάχιστον με τρόπο που γίνεται φανερός. Προφανώς και αποτελεί κάποια άμυνα και γενικότερα πάντα πρέπει να δεις στην πορεία αν ο άλλος είναι άξιος εμπιστοσύνης(έχω κάνει άκρη φίλη γι αυτο το λόγο) αλλά πρέπει να ξεκινάς όντας θετικός απέναντι στο άλλο άτομο, έιτε σε φιλικό είτε σε πιο προσωπικό επίπεδο.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό.Αν κάποιος ζει απολύτως υπερπροστατευμένος δεν έχει τα απαραίτητα εφόδια να αντιμετωπίσει μερικές πιο δύσκολες καταστάσεις.Γενικότερα εμπιστεύομαι αρκετά εύκολα . Αν και με έχει ΄φερε πολλές φορές σε κατάσταση να πληγωθώ, πιστεύω ότι καλό είναι όταν γνωρίζεις κάποιον να ξεκινάς έχοντας κάποια εμπιστοσύνη έστω(όχι απόλυτη) και να μην τεστάρεις συνέχεια το άλλο άτομο, τουλάχιστον με τρόπο που γίνεται φανερός. Προφανώς και αποτελεί κάποια άμυνα και γενικότερα πάντα πρέπει να δεις στην πορεία αν ο άλλος είναι άξιος εμπιστοσύνης(έχω κάνει άκρη φίλη γι αυτο το λόγο) αλλά πρέπει να ξεκινάς όντας θετικός απέναντι στο άλλο άτομο, έιτε σε φιλικό είτε σε πιο προσωπικό επίπεδο.


Η ζωή αναγκάζει όλους μας να μάθουμε να αντιμετωπίζουμε δύσκολες καταστάσεις άσχετα αν μεγαλώσαμε προστατευμένοι ή όχι. Απλά η χρονική στιγμή μπορεί να ειναι διαφορετική.
΄Οταν γνωρίζεις ανθρώπους καλό είναι να προσπαθείς εσύ να τους εμνεύσεις εμπιστοσύνη. Το αν κάνουν κι αυτοί το ίδιο, είναι δικό τους θέμα και ασφαλώς αντιδράς ανάλογα σ΄αυτό που είναι διατεθειμένοι να σου δώσουν.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ζωή αναγκάζει όλους μας να μάθουμε να αντιμετωπίζουμε δύσκολες καταστάσεις άσχετα αν μεγαλώσαμε προστατευμένοι ή όχι. Απλά η χρονική στιγμή μπορεί να ειναι διαφορετική.
΄Οταν γνωρίζεις ανθρώπους καλό είναι να προσπαθείς εσύ να τους εμνεύσεις εμπιστοσύνη. Το αν κάνουν κι αυτοί το ίδιο, είναι δικό τους θέμα και ασφαλώς αντιδράς ανάλογα σ΄αυτό που είναι διατεθειμένοι να σου δώσουν.

Πιο καλό είναι να μην προσπαθείς για να παίρνεις και ένα feedback για τον εαυτό σου.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιο καλό είναι να μην προσπαθείς για να παίρνεις και ένα feedback για τον εαυτό σου.
Γιατί δεν περίμενες να πάει 21 Ιανουαρίου 2021 ν΄απαντήσεις;
Να κάναμε και γενέθλια στο post!:birthday:

Επί του θέματος, πράγματι το "προσπαθώ" ήταν ατυχές ρήμα.
Αυτό που ήθελα να πω ήταν να τους "δείξεις" τον αληθινό εαυτό σου, να σ΄εκτιμήσουν και να κερδίσεις την εμπιστοσύνη τους.
Ξέρεις ειδικά σ΄αυτό το θέμα δεν έχω κανένα πρόβλημα. Οι άνθρωποι μ΄εμπιστεύονται πολύ γρήγορα. Φαίνεται κάτι τους "βγάζω" και θέλουν να πουν πράγματα που ποτέ δεν τόλμησαν να πουν σε άλλους. Βιβλίο θα μπορούσα να γράψω!
Από πλευράς μου μέχρι πριν από κάποια χρόνια χάριζα εύκολα την εμπιστοσύνη μου. Τώρα όμως (αφού έχω φάει τα μούτρα μου και μάλιστα από άτομα που θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά ότι δεν θα το έκαναν ποτέ) είμαι περισσότερο επιφυλακτική. Θα πρέπει να κοπιάσουν λίγο μέχρι να την κερδίσουν.
 

Guest 254537

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαλάκες υπάρχουν πολλοί.κάποιοι το πήραν εργολαβία. 😂😂
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top