Πώς θα μειώσουμε τον θόρυβο του PC;

koulee

Νεοφερμένος

Ο koulee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
καλησπέεεερααα.....για πείτε μου ρε παιδιά με ποιόν τρόπο μπορούμε να μειώσουμε τον θόρυβο που κάνουν τα ανεμηστηράκια...το βράδυ δεν θέλω να τοκ λείνω το pc διότι κάνει down load..αλλά ο θόρυβος είναι αρκετά ενοχλητικός:mad:...έχει δει κανείς σας ποτέ καμιά πατέντα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
1.αγοραζεις πιο αθορυβα.
2.αγοραζεις μεγαλυτερης διαμετρου αλλα μικροτερων στροφων
3.κανεις υδροψυξη
4.παιρνεις tower-ψυγειο (-20 βαθμους,)
5.ωτοασπιδες
6.σφιγγεις τα δοντια και το συνηθιζεις . Εγω συνηθισα θορυβο που σε οποιον τον βαζω, παθαινει σοκ
7.φροντιζεις να κουραζεσαι και οταν πας για υπνο τεζαρεις ετσι κι αλλιως
8.βαζεις ροοστατες (κυριως στου επεξεργαστη) και ετσι μειωνεις τις στροφες και ο θορυβο. Το downloading δε χρειαζεται πολυ processing power οποτε δε θα χεις προβλημα θερμοκρασιας.
9.μπορεις να ηχομονωσεις το κουτι σου, αλλα αυτο θελει προσοχη γιατι αυξανει την θερμοκρασια του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν αντικατασταστησεις τα ανεμηστηρακια σου με μεγαλυτερα και πιο λεπτά.Ετσι μειωνεις το θορυβο απο αυτα.Αλλη πατέντα δε μου ρχεται στο μυαλο αυτη τη στιγμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Εμένα ευτυχώς δεν κάνει σχεδόν καθόλου θόρυβο, παρόλαυτά δεν ξέρω τρόπο. Αλλά με ενδιαφέρει να μάθω.
Αντε καλε, που είστε;;; Δωστε μας τα φώτα σας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μια αλλη λυση ειναι η μειωση της συχνοτητας του επεξεργαστη.
Ξερω σιγουρα οτι γινεται σε επεξεργαστες της AMD(λεγεται cool &quiet ).
Εγκαθιστας τους drivers ,κανεις καποιες ρυθμισεις απο bios και απο το power management των windows επιλεγουμε minimal pοwer.Ετσι μειωνεται η θερμοτητα και δουλευουν λιγοτερο τα ανεμηστηρακια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Virtuosofriend

Νεοφερμένος

Ο Virtuosofriend αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Εδώ θα βρείς μερικές "πατέντες" για να μειώσεις το θόρυβο.
Ο θόρυβος προέρχεται , απο το φανάκι του PSU, CPU , GFX card και απο το σπιναρισμα των HDD.
Τα φανάκια αλλάζουν, σου προτείνα γενικά τα φανάκια της Zalman, αφου γενικά έχουν λίγα dB (μικρότερος θόρυβος) και απάγουν σωστά τη θερμοκρασία.
Και ναι αλλάζει και το φανάκι της κάρτας γραφικών, ακόμα και εαν είναι το θηρίο X1950, 8880 κτλ.
Τώρα για το PSU, υπάρχει κάλυμα, για να μειώσεις το θόρυβο.

Η πιο αποτελεσματική λύση, είναι πάντως η υδρόψυξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lady3321

Νεοφερμένος

Η Peace brothers αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Συμφωνώ με τα Zalman κάνουν απίστευτη δουλειά.Την προηγούμενη βδομάδα άλλαξα τα φουρφούρια στο pc του καλού μου το οποίο ακουγόταν στο δρόμο :D τόσο θόρυβο έκανε.Τώρα καταλαβαίνεις οτι είναι ανοιχτό μόνο από το λαμπάκι.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
koulee μήπως θα σου ήταν εύκολο να μας πει γιατί επεξεργαστή μιλάμε; Αν μιλάμε για κάποιον παλιό, pentium 3, ίσως να μην είναι καλή ιδέα. Πολλοί παλιοί επεξεργαστές ήταν φούρνοι από άποψη θερμοκρασίας και αν βάλεις ένα οποιοδήποτε φτηνό αθόρυβο ανεμηστηράκι υπάρχει περίπτωση η θερμοκρασία να ανέβει και άλλο. Αυτό θα έχει επιπτώσεις στην σταθερότητα του υπολογιστή και όχι μόνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Kατεβάζεις το speed fan control από το techteam.gr και από εκεί ρυθμίζεις τι στροφές στα βεντιλατέρ σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αυτό μπορεί να αποτελέσει μεγάλο πρόβλημα. Δεν είναι έτσι απλό. Τα αθόρυβα ανεμηστηράκια δεν έχουν μόνο χαμηλότερα rpm στο fan αλλά και πολύ καλύτερη ψήκτρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koulee

Νεοφερμένος

Ο koulee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
thanks a lot παίδες απ ότι ρώτησα εχθές και εγώ η πιο καλή λύση είναι η υδρόψηξη..θενκς ενυγουει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ναι μεν είναι η καλύτερη λύση, ωστόσο με λιγότερα λεφτά θα έχεις σχεδόν ίδιο αποτέλεσμα!
Γιατί δεν δοκιμάζεις zalman;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Virtuosofriend

Νεοφερμένος

Ο Virtuosofriend αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Ναί, αλλα η υδρόψυξη, σε συνδυασμό θορύβου + θερμοκρασίας υπερβαινει κάθε τι άλλο.
Για να μην αναφέρω για την εμφάνιση του PC, τα σημερινά fan έχουν τεράστια copper βάσεις και πραγματικά είναι άσχημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν το case δεν έχει κάποια διαφάνεια δεν νομίζω να είναι πρόβλημα αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Virtuosofriend

Νεοφερμένος

Ο Virtuosofriend αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Ε ναί σωστό και αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Killerakos

Νεοφερμένος

Ο giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ο δικός μου Η/Υ δεν κάνει καθόλου θορυβώ άμα σου κάνει ακόμα μετά από αυτό που θα σου πω δεν ξερό μετά τη να κανείς θα έχεις τον Η\Υ ανοιχτώ για 3 μέρες και θα φτιάξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FILIPPOS

Νεοφερμένος

Ο FILIPPOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 57 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπέεεερααα.....για πείτε μου ρε παιδιά με ποιόν τρόπο μπορούμε να μειώσουμε τον θόρυβο που κάνουν τα ανεμηστηράκια...το βράδυ δεν θέλω να τοκ λείνω το pc διότι κάνει down load..αλλά ο θόρυβος είναι αρκετά ενοχλητικός:mad:...έχει δει κανείς σας ποτέ καμιά πατέντα???
Μόνο υδρόψυξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

michael925508

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εγώ τον έχω συνιθίσει! :D Πέρα από όλα τα άλλα πυ μπορείς να κάνεις μπορείς να κάνεις και αυτό που κάνει 0% θόρυβο : https://www.youtube.com/watch?v=PtufuXLvOok :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Διαφορα πραγματα που κυκλοφορουν οπως ενα ιδος ταπετσαριας απο ηχομονοτικο υλικο, κατι ιδικα καουτια για τους σκληρους δισκους κλπ, βοηθανε στην ηχομονοση του pc; Ανεβαζουν ομως την θερμοκρασια η ειναι ακινδινα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Την ανεβαζουν. Ομως αν εχεις καλη ψυξη μπορει να μη φτασει σε επιπεδα που να σου προκαλει προβλημα. Εναλλακτικά βαζεις υδροψθξη (ή κουτι ψυγειο απο τις βοριες χωρες), και εχεις μονο 2 ανεμιστηρες να ανανεωνουν αερα στο κουτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top