Τα καλά και τα κακά των διακοπών

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πείτε σε αυτό το θέμα τι σας άρεσε και τι όχι στις διακοπές ή σε κάποιο ταξίδι που κάνατε.
Έτσι δίνουμε μία συνολική εικόνα της εμπειρίας μας, μιας και υπογραμμίζουμε τα καλά της, αλλά και δεν ξεχνάμε τα μειονεκτήματα.
Ελπίζω το θέμα να είναι ιδιαίτερα χρήσιμο ώστε να σχολιάζουμε τα προβλήματα του τουρισμού στην Ελλάδα, αλλά και να αναδείξουμε κρυμμένες πτυχές. Πώς ήταν τα μεταφορικά μέσα, τι αξίζει από την τοπική κουζίνα, ποιος μας φέρθηκε με αγένεια, πού ήταν βρώμικα, κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αμοργός

Μου άρεσε:

  • Το νερό. Τι χρώμα, και τι βυθός... καταλαβαίνω γιατί γύρισαν εκεί το Απέραντο Γαλάζιο... Είδαμε τεράστια ψάρια, και άλλα, από ζαργάνα μέχρι χταπόδι, ενώ μαζέψαμε υπέροχα κοχύλια.
  • Το φαγητό. Ζουμερές ντομάτες, νόστιμη κάππαρη, ξινομυζήθρα παντού!
  • Οι κατσίκεεες! Παντού κατσίκες!!
  • Τα γλυκά στην Καλλιστώ... οργασμικά.-
  • Η θέα από ένα πλάτωμα στο τέλος της Χώρας. Μετρούσες τα αστέρια ένα-ένα.
  • Η Χώρα. Μικρή, χαλαρή, νεο-χίπικη, με αυθόρμητες μουσικές κομπανίες και τέλεια μαγαζάκια.

Μειονεκτήματα:

  • Οι τιμές. Λόγω μειωμένης ανάπτυξης του τουρισμού, δε βρίσκεις μικρό αμαξάκι για λιγότερο από 60 ευρώ (!!) και δωμάτιο για κάτω από 50, ή ξενοδοχείο για κάτω από 70. Ογδόντα πληρώσαμε στο κέντρο της Βιέννης, με πρωινό, για όνομα...!
  • Οι παραλίες. Δε λέω, όμορφες, αλλά γενικά το νησί δεν έχει αρκετή επιφάνεια παραλίας, οπότε οι λίγες καλές και γνωστές είναι είτε γεμάτες με κόσμο, είτε έχουν πίσες.
  • Τα σκουπίδια. Με εξαίρεση τις διάσημες παραλίες, κάποιες άλλες είχαν μέσα από μπουκάλια και φρίσμπι μέχρι καρέκλες και σακούλες... Α, και μέδουσες.
  • Οι δυσεύρετες σκιές. Αγοράστε δικιά σας ομπρέλα κι ελπίστε να μπορέσετε να τη στερεώσετε στα βράχια και τον αέρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.


Αθήνα

Μου άρεσε :

  • Η έλλειψη αθηναίων

Μειονεκτήματα:

  • Δεν έλειπα εγώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Φετος οι διακοπες μου ηταν μονο καμπινγκ. Κανω αρκετα χρονια αλλα συνηθως επελεγα καποιες μερες καμπινγκ καποιες σε δωματιο.

Σε οσα κυκλαδητικα νησια εχω κανει σε οργανωμενο, ειχα μεινει ευχαριστημενη. Στη Φολεγανδρο ομως δεν εχω ξαναδει χειροτερο απο αποψη τουαλετας και μπαρ/εστιατοριου. Ο,τι πιο μπαγιατικο και ξινισμενο. Την πρωτη μερα απο ταξιδι πηγαμε να φαμε κει κ τελικα εμεινα νηστικη μεχρι το βραδυ να φαω φυσιολογικα στη Χωρα. Για τις τουαλετες δε δινω λεπτομερη αναφορα γιατι λυπαμαι οσους τρωνε τωρα...
Που πηγαινα τουαλετα?
Ευκολο- wc με τιτλο ''κατσε στους θαμνους και χαζευε ταστερια'' η ...εχει ωραια βουνα κι απο κει αγναντευεις θαλασσα.....:redface::P
Ντουζιερες για μπανακι, απο κει ειμεθα κομπλε.

Με λιγα λογια, αν θελετε καμπινγκ Φολεγανδρο, προτιμειστε ελευθερο.
Ακριβουτσικο νησι-αφου ουσιαστικα απο 3 μηνες αυτους ζουνε ολο το χειμωνα οι ντοπιοι, αγονη γραμμη χωρις ιδιαιτερα καλες συνθηκες για καλλιεργειες και φανταστικο σπιτικο φαγητο σε ολες τις ταβερνες (γυρισα με κανα δυο κιλακια), τρομερες παραλιες- εχω ανεβασει φωτος-, τουρισμος οχι ιδιαιτερος φετος, απο,τι μας ενημερωσαν και οι ντοπιοι- φιλοξενοι και αγαπημενοι με τον τοπο τους. Η ζωη του νησιου ειναι τη μερα. 1 κλεινουν ολα, το γνωριζα και γιαυτο το επελεξα φετος σε αντιθεση με περυσι που κοιμομουν τουλαχιστον 8 το πρωι. Δηλαδη, κοιμομαστε 1 ξυπνουσαμε 8 κι απολαμβαναμε παραλια, φαγητο, ηλιο, διαβασμα, ηρεμια! Το απογευμα βολτες στη Χωρα, παγωτακι, καφεδακι, μπυριτσα, υπνο! Συγκοινωνια οχι ιδιαιτερα καλη (για να πας σε μια παραλια, επρεπε να αλλαξεις 3 λεωφορεια), ομως προκειται για νησι ολο κι ολο 12 χιλιομετρων το οποιο αν εχεις διαθεση το γυρνας με τα ποδια. Ενα βραδυ καναμε τρομερο ποδαροδρομο, φοβερο....
Οι παραλιες ολες κι ολες 4-5 τις οποιες γυρισα με σκαφος. Μαλιστα σε μερικους ορμους και τεχνητες σπηλιες δεν μπορεις να πας αλλιως.
Φαγητο ντοπιο- ματσατα με κοκκορα η κατσικι η σουτζουκακια! Ειναι σα χυλοπιτες πιο χοντρες ομως-ζυμαρι που κοβουν και μαγειρευουν εκεινη τη στιγμη.
Σουρωτο, τυρι σα μυζηθρα ας πουμε, μαλακο.
Καρπουζενια- σα μουσταλευρια με γευση καρπουζιου
και λουκουμαδες με μελι, γιαμ γιαμ!

Β.Ευβοια εκανα ελευθερο, πρωι βραδυ σε μια παραλια. Και τι! παραλια...... αγρια φυση! Τη νυχτα βλεπεις αστερια, πολλα αστερια να πεφτουν με μεγαλη διαρκεια παρατηρεις τις ακτινες τους... ετυχα σε νυχτια που χε βροχη αστεριων.... φεγγαρι δε βλεπεις, σκεπαζεται απο τους υπεριψωμενους βραχους....και παραδιπλα μια ταβερνα οταν δε θελαμε να φτιαξουμε κατι εμεις. Πολυ καλο φαγητο κι εκει. Τυροπιταρι εφαγα, τυροπιτα με χοντρο φυλλο και μπολικο τυρακι ντοπιο.

Δεν εχω να πω κακα για το καμπινγκ γενικα, μου αρεσει πολυ και οι ιδανικες διακοπες για μενα ειναι λιγο απολα και σωστη επιλογη μερους αναλογως τη φαση που βρισκεσαι. Δε βαφτηκα, δε ντυθηκα, δε στολιστηκα. Εκανα σωστες επιλογες και γεμισα μπαταριες. Γυρισα Αθηνα με κατεβασμενα μουτρα κι αυριο ξαναφευγω να κανω μερικα μπανακια ακομα.

Αχ θαλασσα με τους θαλασσινους, θαλασσακι μου!
Ναι ειμαι καταμαυρη επειτα απο αυτο που σας περιεγραψα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.


Αθήνα

Μου άρεσε :

  • Η έλλειψη αθηναίων

Μειονεκτήματα:

  • Δεν έλειπα εγώ

Μακραν το καλυτερο ποστ:P


αρνητικα :

το καθημερινο μπανιο μετα τη θαλασσα,το βαριεμαι:redface:
τα κουνουπια
το συνηθισμενο πρωινο σε ολα τα ξενοδοχεια


Θετικα:

ολα τα υπολοιπα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Οι διακοπές συνήθως μόνο καλά έχουν, και αν συναντήσεις μερικές αναποδιές, το θεωρείς περιπέτεια, και ξεφεύγεις από τα συνηθισμένα.

Το μόνο αρνητικό που συνάντησα ειδικά φέτος, είναι ότι χάλασε το στομάχι μου από την πολύ κακή διατροφή (συνήθως σε goodys) και 1-2 κιλά που πήρα μαζί με (πιστεύω) αύξηση της χοληστερίνης, και προσπαθώ τώρα να έρθω σε μια σειρά και να χάσω μερικά κιλάκια, πράγμα όχι και τόσο εύκολο.

Κατά τα άλλα ξεκουράστηκα, και στενοχωριέμαι που έληξαν οι διακοπές μου νωρίς κι εφέτος, αφού πήρα την άδεια τέλη Ιούνη, για να προλάβουν να πάρουν και οι υπόλοιποι συνάδελφοι στην δουλειά, και τώρα τρώω το υπόλοιπο καλοκαίρι στην μάπα...

(Άδειασε και το στέκι απ' ό,τι βλέπω, πολλοί λείπουν από εδώ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είναι από πέρσι στη Τζια αλλά δεν πειράζει:

Το καλό: Το ότι είχαμε τη σκυλίτσα της φίλης μου μαζί και όλοι οι άλλοι λουόμενοι την αποδέχτηκαν, της έφεραν νεράκι (όταν δεν είχαν προσέξει ότι είχαμε τα πάντα), μας πρότειναν να την κρατήσουν στη σκιά τους (όταν η ομπρέλα μας λύγισε από τον αέρα), και τη χαιρέτησαν με χαρά όταν φεύγαμε.

Το κακό: Η γειτονική παρέα που έβαλε το 2χρονο αγοράκι να κάνει πιπί στα ρηχά. Όταν τους κάναμε παρατήρηση, απάντησαν με φωνές και μπινελίκια, και φυσικά με γκρίνιες για το σκύλο μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Βαζατε την σκυλιτσα στη θαλασσα και διπλα κολυμπουσε κοσμος; Η μονο στην παραλια την ειχατε;

Καλα ειναι οταν εχεις ορεξη για διακοπες και ταιριαζεις στα θελω με την υπολοιπη παρεα. Κακο ειναι τα πολλα ατομα γι αυτο κι εγω πλεον αποφευγω πολλα πολλα και πολλοι μαζι διακοπες. Τα ζησαμε, τα φαγαμε καλα κι αλλο δεν τα θελουμε..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiffany.

Νεοφερμένος

Η tiffany αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αιάντειο (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλά και μόνο η λέξη διακοπές είναι υπέροχη. Κάκα το κάψιμο από τον ήλιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Έχετε ακούσει κι εσείς ότι κάτι έχει γίνει κι έχουν ξεπεταχτεί σε όλη την Ελλάδα φίδια; Μια κυρία εχτές μου έλεγε ότι έβλεπε ένα φίδι στο πάρκο που έκοβε βόλτες. Δεν ξέρω τί με φρικαρει περισσότερο, τα φίδια ή τα ποντίκια...:scare2:
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,358 μηνύματα.
Τα καλά
Εντάξει υπερτερουν:
Διασκέδαση νέα μέρη ευκαιρία να σαι μαζί με αγαπημένους σου συνεχώς να κάνεις πράγματα που θες να χαρεις τις μερςςμα φας να μη φας (εγώ στις διακοπές τρώω ελαχιστα έχω λαχτάρα να μαι σε κίνηση)

Τα κακά ;
Η κουραση και η μουρμουρα του άντρα μου κ των παιδιων μου
Οτι πρεπει να κάνω πισω πολλες φορες κ να μη φτάνει το 24 ωρο
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
Ε αφήστε και καμιά φορά τα παιδιά σας σε πεθερικά να πάτε διακοπές σαν άνθρωποι. Δεν ειναι κακό. -.-

Μην ειμαστε και συνέχεια απο πίσω τους !
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 825 μηνύματα.
Καλά: ξεκουράζεσαι, γνωριζεις μέρη, παίρνεις ενέργεια, περνάς χρόνο με την οικογένεια ή το ταίρι, ή τους φίλους (αν πας μ αυτούς), χαίρεσαι, βγαίνεις απ το άγχος, ξυπν'ας ό,τι ώρα θέλεις, κάνεις πράματα που δεν τα κάνεις όταν εργάζεσαι

κακά: ....χμμμ, πέρα απ το οικονομικό, δε βλέπω άλλο αρνητικό.
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Το καλό είναι πως φεύγεις και το κακό πως επιστρέφεις.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,681 μηνύματα.
Προσωπικά νιώθω τύψεις που πάω διακοπές, τύψεις για το σκληρά εργαζόμενο προσωπικό, για όσους δεν μπορούν να πάνε και νιώθω άσχημα για τους γύρω μου που δεν σέβονται το περιβάλλον.
Το καλό είναι πως παίρνω λίγο χρόνο να αδειάσω το μυαλό μου και να στηρίξω μικρά τοπικά μαγαζιά στο μέρος που πάω.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.
Προσωπικά νιώθω τύψεις που πάω διακοπές, τύψεις για το σκληρά εργαζόμενο προσωπικό, για όσους δεν μπορούν να πάνε και νιώθω άσχημα για τους γύρω μου που δεν σέβονται το περιβάλλον.
Το καλό είναι πως παίρνω λίγο χρόνο να αδειάσω το μυαλό μου και να στηρίξω μικρά τοπικά μαγαζιά στο μέρος που πάω.
Τύψεις γιατί να νιώθεις για το προσωπικό; ενσυναισθηση θα έλεγα περισσότερο κατα τη γνωμη μου.
Δεν φταις εσύ, ούτε κάθε άνθρωπος που θα απολαύσει τον καφέ του πχ στο beach bar, που οι μισοί εργοδότες έχουν άθλιες συνθήκες εργασιας και ελλείψεις στο προσωπικό. Η αποχή δεν είναι λύση, και αυτά τα παιδιά θέλουν να βγάλουν το μεροκάματο τους ή τα έξοδα του χειμώνα. Αλλαγή νοοτροπίας χρειάζεται από τη ρίζα, σεβασμό κι κατανόηση προς τα παιδιά αυτά που αυτό είναι μια τεράστια συζήτηση από μονη της.
 

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
μου άρεσε που δεν είχε σήμα το κινητό. Μακάρι να εξακολουθεί, έχω καιρό να πάω. Αν και φοβάμαι πως χάθηκε κι αυτό. (Σαμοθράκη μετά τα Θέρμα, Χορευτό, Χιλιαδού Εύβοιας, όσιος Δαυίδ). Ο ορισμός της ελευθερίας
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Τα καλά: Η θάλασσα.
Τα κακά: Οι άλλοι άνθρωποι στη θάλασσά μου, ο καύσωνας.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,556 μηνύματα.
Tα καλά - η χαλάρωση
Τα κακά - η ζέστη (πάνω από 32 βαθμούς δεν παίζεται)
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τα καλά: η αποτοξίνωση από την δουλεια, η θάλασσα, το φαγητό, η τρέλα.
Τα κακα: οι 17 ώρες πτήσης 😵💫
 
Top