Βιβλία Αυτοβελτίωσης

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Επικεντρώνεται στον τρόπο επιτυχίας αποτελεσμάτων και φέρνει αληθινά παραδείγματα ανθρώπων που ακολούθησαν αυτά τα βήματα και πέτυχαν τα αποτελέσματα που ήθελαν. Δηλαδή δεν μένει στην θεωρία αλλά εξηγεί πως κάποιοι άνθρωποι εφαρμόζοντας την θεωρία έφτασαν εκεί που ήθελαν.


Κατάλαβα, ενδιαφέρον ακούγεται, απλά είναι λίγο πιο Motivation παρά ας το πω "καθαρή" ψυχολογία !!!
Πολύ ωραίο το πρώτο, εννοείται, αλλά το δεύτερο που εμβαθύνει στην ψυχοσύνθεση ατόμων και εξετάζει την συμπεριφορά τους και την αλληλεπίδρασή τους από και προς ένα γενικότερο "σύστημα" (εξωτερικό παράγοντα/ ερέθισμα), με εξιτάρει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Στατιστικολόγος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Το βιβλίο αυτό επίσης αναλύει τον τρόπο που σκέφτονται οι άνθρωποι και γιατί το σκέφτονται. Πιστεύω ότι αν είσαι σε φάση που ψάχνεις για ΕΝΑ βιβλίο προσωπικής ανάπτυξης τότε αυτό είναι το κατάλληλο. Εάν θες να μπεις σε πιο βαθιά μέρη της ψυχολογίας τότε δεν ξέρω αλλά αν θες ένα βιβλίο για life coaching τότε είσαι εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Το βιβλίο αυτό επίσης αναλύει τον τρόπο που σκέφτονται οι άνθρωποι και γιατί το σκέφτονται. Πιστεύω ότι αν είσαι σε φάση που ψάχνεις για ΕΝΑ βιβλίο προσωπικής ανάπτυξης τότε αυτό είναι το κατάλληλο. Εάν θες να μπεις σε πιο βαθιά μέρη της ψυχολογίας τότε δεν ξέρω αλλά αν θες ένα βιβλίο για life coaching τότε είσαι εδώ.


Μου αρέσει πολύ και αυτό η αναζήτηση του λόγου που ο καθένας αντιδρά σε ένα συγκεκριμένο παράγοντα με τον τάδε τρόπο και ένας άλλος στον ίδιο πάλι παράγοντα αλλά με διαφορετικό τρόπο. Είναι επίσης κάτι που θα με ενδιέφερε πολύ και έχει νομίζω να κάνει με την προσωπικότητά του καθενός, τα βιώματά του και με τις σχέσεις που ανέπτυσσε από πολύ μικρός. Μου ακούγεται τρομερά ενδιαφέρον. Πιστεύω ότι και αυτό εισχωρεί σε πιο βαθιά θέματα της ψυχολογίας. Το life coaching μου αρέσει πολύ και έχω δει κάποια βίντεο από το ΤΕDx είναι όμορφα. Νομίζω και τα 2 αυτά είναι αλληλοσυνδεόμενα και θέλω να πω ότι ίσως πολλά πράγματα που σου λέει να κάνεις πχ ένα motivation video ή βιβλίο αρκετές φορές να προϋποθέτει ότι και εσύ έχεις τις "αντοχές" ώστε πχ να ενεργήσεις στο συγκεκριμένο παράγοντα έτσι ώστε να το καταφέρεις. Εάν σε ρωτήσω ο εάν ο συγγραφέας του βιβλίου είχε μία αφορμή και ποια αφορμή στην ζωή του, ώστε να γράψει το βιβλίο θα γίνει spoiler :P ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
[...]

Ααα επίσης γελάω με το κίνημα της αυτοβελτίωσης. Ακόμα και ο Tony Robbins το γυρνάει στα οικονομικά σιγά σιγά και στα πιο πρακτικά. :lol:

Δε γνωρίζω τι εστί κίνημα της αυτοβελτίωσης ή εάν είναι trend των ημερών, αλλά δε νομίζω πως είναι κακό οι άνθρωποι να θέλουν να βελτιωθούν. Τώρα το αν χρησιμοποιούν τα κατάλληλα μέσα για την αυτοβελτίωσή τους είναι μια διαφορετική κουβέντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Στατιστικολόγος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Εάν σε ρωτήσω ο εάν ο συγγραφέας του βιβλίου είχε μία αφορμή και ποια αφορμή στην ζωή του, ώστε να γράψει το βιβλίο θα γίνει spoiler :P ;

Ο συγγραφέας έγραψε αυτό το βιβλίο γιατί θέλει να βοηθάει ανθρώπους να πετυχαίνουν αυτά που θέλουν. Ζει μέσα από αυτό, και για αυτό έχει μπει σε αυτή τη διαδικασία. Έχει γράψει κι άλλα βιβλία όπως Ξυπνήστε τον γίγαντα μέσα σας και άλλα διάφορα. Δεν νομίζω ότι είχε μια συγκεκριμένη αφορμή για να το γράψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Βιβλία Αυτοβελτίωσης
Βιβλία και ομιλίες του Alan Watts.
Ασχολείται κυρίως με το Zen και τον Ταοϊσμό.

"You dont have to make up your mind what your nerve cells are gonna do, You delegated all that authority. Lao Tzu puts it in this way, 'The great Tao flows everywhere, both to the left and to the right. It loves and nourishes all things, but does not lord it over them, and when merits are accomplished, it lays no claim to them.' The more, therefore, you relinquish power, trust others, the more powerful You become. But in such a way that instead of having lay awake nights, controlling everything, you doing it beautifully by trusting the job to everyone else, they carry it on. So you can go to sleep at night and trust your nervous system to wake you up in the morning, you can even tell it 'I want to wake up at six o'clock' and it will wake you up just like a alarm clock. This seems a sort of paradox to say this, but the principle of unity, of coming to a sense of Oneness with the whole of the rest of universe, is not to try to obtain power over the rest of the universe, that will only disturb it and antagonize it and make it seem less One with you then ever. The way to become One with the Universe is to Trust IT."



Eπιπλέον:
Η σειρά βιβλίων του Οsho, ομιλίες και βιβλία του Jiddu Krishnamurti.

Kαλό ψάξιμο! <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Δε γνωρίζω τι εστί κίνημα της αυτοβελτίωσης ή εάν είναι trend των ημερών, αλλά δε νομίζω πως είναι κακό οι άνθρωποι να θέλουν να βελτιωθούν. Τώρα το αν χρησιμοποιούν τα κατάλληλα μέσα για την αυτοβελτίωσή τους είναι μια διαφορετική κουβέντα...

Είναι κίνημα των ημερών. Όχι δεν είναι κακό αλλά μετά το σωστά μέσα. Διαφορετική κουβέντα λοιπόν. :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
O αλαν watts πεταει συνεχεια feel good nonsense νομιζω πως πουλαει πλασιμπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top