Τι ευθύνεται κυρίως για την παραβατικότητα των ανηλίκων;

Παραβατικότητα ανηλίκων

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 23)
  • Η οικογένεια

    Ψήφοι: 13 56.5%
  • Το σχολείο

    Ψήφοι: 1 4.3%
  • Τα λανθασμένα πρότυπα

    Ψήφοι: 6 26.1%
  • Οι οικονομικές συνθήκες

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Αλλο (Αναφέρετε ποιό)

    Ψήφοι: 2 8.7%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ ή είμαι ο κουμπάκιας.

    Ψήφοι: 1 4.3%

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
η μηπος, θυμασαι την ιστορια με τα παιδια που ηταν σατανιστες (εκεινοι οι τρεις δεν θυμαμαι ονοματα)

Κατσούλας, Δημοτροκάλης και Μαριέτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
epote has a valid point σε πολλά απο αυτά που είπε.
Εγώ ψήφισα τα λανθασμένα πρότυπα, διότι και η οικογένεια ανήκει σε αυτά, οπότε είναι γενικότερο.
Και σε συνδυασμό αυτού που είπε ο epote, πιστευω οτι όταν τα πρότυπα του παιδιού δεν μπορούν να συγκρατήσουν τις "λάθος" παρορμήσεις της ανθρώπινης φύσης τους, τότε γίνεται και το παιδί έτσι και δεν μαθαίνει να συγκρατείται. Πχ όταν ο ένας γονέας ξυλοφορτώνει τον άλλο, τότε και το παιδί έχει αυξημένες πιθανότητες να γίνει βίαιο διότι θα θεωρεί οκ να μην συγκρατεί τα νεύρα του.
Αλήθεια ως παραβατικότητα των ανηλίκων τι ορίζετε; Πχ εγώ δεν έχω πρόβλημα με συναινετικές συμπεριφορές, όσο κοινωνικά κατακριτέες κι αν είναι. Πχ δεν έχω πρόβλημα να κάνουν οποιουδήποτε είδους σεξ αν συναινούν όλες οι πλευρές, αλλά έχω και μεγάλο μάλιστα με το να βιάζουν, να σκοτώνουν ή να ξυλοφορτώνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
πιστευω να θυμασαι αγορακι κοντα σε κατι σιδιροδρομικες γραμμες.

η μηπος, θυμασαι
αν είσαι κάτω των 15 δικαιολογείσαι γιατί δεν έχεις διδαχθεί ακόμα την έννοια της πιθανότητας. Αν είσαι πάνω από 15 (ή βάλε τη σωστή ηλικία δεν θυμάμαι πλέον ακριβώς πότε τα κάναμε στο σχολείο) σε παρακαλώ να ανατρέξεις στο αντίστοιχο σχολικό βιβλίο (ή σε όποιο άλλο βολευεσαι) να θυμιθείς την έννοια της πιθανότητας.
jesus!


[end of story από εμένα η όποια αντιπαράθεση μαζί σου γιατί ο τόνος σου με προκαλεί να βγω συμπεριφορών που ανήκουν στα επιτρεπτά όρια εδώ μέσα και επιπλέον ο πολιτισμός μου μου υπαγορεύει τουλάχιστον ισάξιους συνομιλητές σε επίπεδο τόνου και ύφους. Αν θέλεις να ειρωνεύεσαι υπάρχουν τα τηλεπαράθυρα.]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βασικά ο epote είναι μαθηματικός οπότε σίγουρα ξέρει την έννοια της πιθανότητας :D
Πάντως epote σε παρακαλώ, πρόσεξε λίγο πως εκφράζεσαι! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
όπως έγραψα και πιο πάνω δεν συνεχίζω να αντιπαρατίθεμαι με το συγκεκριμένο χρήστη για τους λόγους που εξηγησα. Σε ευχαριστώ, however,για την πληροφορία. Με λειπεί βέβαια ιδιαίτερα αν εξασκεί το επάγγελμα έτσι και εντός τάξεων αλλά ας κρατάει ο καθένας τους χαρακτηρισμούς του για τον εαυτό του. ΄Προτίθεμαι να το κάνω εγώ τουλάχιστον. Αν και μάλλον με κατατάσσει σε κάποιου είδους "αγέλη" αυτό κατά τον συμπαθέστατο epote...
anyway....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
εγω ξερω την πιθανοτητα, εσυ την ξερεις?

εχεις καποια στοιχεια που να δειχνουν οτι τα ποκεμον ειναι πιο πιθανο να σε κανουν εγγληματια η το υποθετεις?

γιατι τα αγορακια της γενια μας μεγαλωναν με τζι αι τζο και ραμπο, οχι τριχοτα αρκουδακια που λενε πικατσου

λεω εγω τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
εγω ξερω την πιθανοτητα, εσυ την ξερεις?

αποδεδειγμένα με μαθηματικά τεκμήρια τη γνωρίζω. Αν ενδιαφέρεσαι μπορώ να σου πω ιδιαιτέρως (δεν έχω διάθεση αυτοδιαφήμισης)- και να σου δείξω- τα τεκμήρια που το αποδεικνύουν.

-------------------------------------------------------------------------------

Διαβάσατε το κείμενο που δημοσιεύθηκε χτες στη "Ε" από έναν πιτσιρικά? Το είδα σήμερα [το έφερε κάποιος στο γραφείο] και επειδή εδώ οι απόψεις για αυτό ξεκινούσαν από την ανατολή και εφταναν στη δύση [από "τι βλακείες είναι αυτές?" μέχρι "το παιδάκι έχει πιο πολύ μυαλό από όλους μας!"] αναρωτιέμαι για τις απόψεις σας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τα αγοράκια (και τα κοριτσάκια) πάντως στις μέρες μας, (με τρώει εμένα από άλλο θέμα :P ) μεγαλώνουν και με Grand Theft Auto. Ένα παιχνίδι που όπως (όλοι) ξέρετε κερδίζεις ΕΚΤΙΜΗΣΗ όταν κλέβεις χτυπάς και βιάζεις κόσμο (το έπαιξα....).
Ένα πιτσιρίκι που να μην ξέρει το παιχνίδι δεν έχω βρει ακόμα!... Και μιλάω πάντα για παιδιά κάτω των 18 ετών...
Σαν παράδειγμα το αναφέρω επειδή μου έχει τραβήξει την προσοχή τώρα τελευταία. Δεν είναι μόνο τα παιχνίδια. Είναι η τηλεόραση, ο τύπος, ή ίδια η ζωή έχει γίνει ένα με τη βια.


Στην εποχή μας μάγκαςκαι cool ήταν αυτός που σώζει από το κακό. Αυτός που ορθώνεται πάνω απ' το "κακο" κάνοντας "καλές πράξεις".
Τώρα μάγκας είναι αυτός που καταστρέφει, χτυπάει λεηλατεί (ψυχές και αντικείμενα...το ίδιο του κάνει).

Αρχική Δημοσίευση από Monaxos:
Τέλος, φταίει και το κοινωνικό σύστημα με τα πρότυπα βίας που προβάλλει καθημερινά. Ο μάγκας είναι αυτός που μαμαει κ δέρνει και δεν μασάει μία, ενώ ο άλλος είναι ο "σπασίκλας". Τι θες να είσαι; Ο σπασίκλας που όλοι τον έχουν γραμμένο κανονικότατα ή ο γόης του σχολείου; Χμ........ Δεν νομίζω πως τίθεται ιδιαίτερο δίλημμα στα παιδιά.
+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Η τηλεόραση και όλο το συνοθύλευμα της που πρακτικά αναιρεί κάθε προσπάθεια να αντισταθμιστεί αυτό που λέει ο epote.
Αποτέλεσμα λάθος πρώτυπα. Αν ισχύει αυτό που λέει ο εποτε ότι δηλαδή
το 90% των ανθρωπων ειναι ανοητα αυταρεσκα πιθικια σε πληρη αγνοια της ματαιοτητας τους
φανταστείτε τι γίνεται όταν προβάλλονται και ως κερδισμένοι αυτοί οι καραγκιόζηδες.

Εγώ το λέω ότι αν δεν είσαι μ@@@ς στην κοινωνία δεν πας μπροστά, σε όλους τους τομείς (κοινωνικά,επαγγελματικά, ερωτικά αν θέλετε). Απλά ποια το διαφημίζουμε κιόλας εμέσως και το περνάμε και για πρώτυπο. Τι πρωτότυπο το μόνο που φαίνεται στην κοινωνία μας να είναι μια απίστευτη σαπίλα.

Κάτι το οποίο πέρα από τα ήθη που πλασάρει η tv έχει μεγάλη σημασία είναι και η ατιμωρησία. Φαίνεται διαρκώς ότι όσο μεγαλύτερη καφρίλα κάνεις τόσο λιγότερο θα τιμωρηθείς. Και αυτό το έχουν σαν αντίδραση και οι οικογένειες τους, που έχουν βαλθεί σε ένα απίστευτο κακομάθημα τα παιδιά τους καθώς η τηλεόραση και έρευνες προτάσουν τους γονείς ώς τα απόλυτα θύματα και το παιδί καλυμένο πάντα από την δικαιολογία "ε παιδί είναι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Κυρίως οι γονείς;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top