Τράπεζες: Πρακτικές στα όρια της νομιμότητας

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Τις προάλλες που ήμουν στην τράπεζα να βάλω το νοίκι (ΚΛΕΦΤΕΣ!) ήταν ένας κύριος και φώναζε μες στον κόσμο ότι είναι παράνομο και καταχρηστικό να χρεώνουν προμήθεια (1.20) στον καταθέτη σε λογαριασμό 3ου. Ισχύει αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εννοείται πως είναι. Τους δίνεις στην ουσία χρήματα για να τους καταθέσεις χρήματα τα οποία εκμεταλλεύονται. Σε καμία άλλη χώρα δεν παίρνουν προμήθεια οι τράπεζες για κατάθεση χρημάτων σε λογαριασμό τρίτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
:mad:! Ευτυχώς μέσα στην τράπεζα πρόσφατα έβαλαν μηχάνημα που καταθέτεις σε λαγαριασμούς της τράπεζας. Το καλό είναι ότι συνέχεια βλέπω δυσαρεστημένους εντός τραπεζών και αντιδρούν. Είναι και αυτή μια αρχή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Φαντάσου πως ακόμα κι εγώ βαριέμαι να τους βάλω τις φωνές πάντως.. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Είναι καταχρηστικό που χρεώνεται μια υπηρεσία που για την εκτέλεση αυτής της υπηρεσίας απαιτείτε η απασχόληση ενός υπάλληλου;

Δεν νομίζω. Καταχρηστικός είναι εκείνος ο τεχνοφοβικός που αρνείται να μάθει να χρησιμοποιεί ένα ΑΤΜ ή ένα Internet Banking και συγχρόνως απαιτεί να μην πληρώσει κάτι. Καταχρηστικός είναι εκείνος ο τεχνοφοβικός που πιάνει μια θέση στην ουρά για να πληρώσει ή να μεταφέρει χρήματα, καθυστερώντας άλλους που πρέπει να εκτελέσουν μια ενέργεια που δεν υπάρχει διαφορετικός τρόπος.

Φαντάστητε να είχατε ένα κατάστημα και να έπρεπε να εξηγήσετε σε κάποιον που δεν ξέρει τις βασικές αριθμητικές πράξεις ότι του δώσατε σωστά ρέστα.

Υ.γ.: @Kajira, στο εξωτερικό ναι μεν δεν υπάρχει χρεώση για μεταφοράς χρημάτων σε τρίτον που διαθέτει λογαριασμός ΕΝΤΟΣ της ίδιας τράπεζας, αλλά αυτό ισχύει όταν ΔΕΝ απασχολείς υπάλληλο. ΑΚΡΙΒΩΣ όπως συμβαίνει και στην χώρα μας. :) Όποτε ο κύρος που έκανε φασαρία για το 1,2? ήταν άκυρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Όμως υπάρχει νόμος, αν δεν κάνω λάθος, που το απαγορεύει αυτό. Αλλιώς ας έλεγαν ότι για καταθέσεις προς τρίτους δεν εξυπηρετούν μέσω των ταμείων. Άλλωστε είναι πολύ εύκολη η χρήση του μηχανήματος, απ ότι κατάλαβα. Αλλά το υποκατάστημα γνωστής τράπεζας, στην οποία βάζω το νοίκι δεν το είχε αυτό το μηχάνημα/ επιλογή μέχρι πρόσφατα και το είπαν και οι ίδιοι:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όμως υπάρχει νόμος, αν δεν κάνω λάθος, που το απαγορεύει αυτό.
Νοπ

Αλλιώς ας έλεγαν ότι για καταθέσεις προς τρίτους δεν εξυπηρετούν μέσω των ταμείων.
Για ποίο λόγο; Εξάλλου το λένε ότι μέσω μηχανημάτων είναι δωρεάν

Άλλωστε είναι πολύ εύκολη η χρήση του μηχανήματος, απ ότι κατάλαβα.
Συμφωνώ

Αλλά το υποκατάστημα γνωστής τράπεζας, στην οποία βάζω το νοίκι δεν το είχε αυτό το μηχάνημα/ επιλογή μέχρι πρόσφατα και το είπαν και οι ίδιοι:hmm:
Είχαν σίγουρα ΑΤΜ, επίσης θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το Internet Banking ή έστω το PhoneBanking.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Τον υπάλληλο Πάνο θα τον πλήρωνε ούτως ή άλλως η τράπεζα και αυτή είναι η δουλειά του στο ταμείο. Από που και εώς που όμως η τράπεζα θα απαιτεί προμήθεια για κάτι που της αποφέρει χρήματα; :confused: Είναι σαν να μου λες πως επειδή απασχολώ σερβιτόρο όταν πληρώνω τον λογαριασμό του καφέ μου θα πρέπει να του δώσω και προμήθεια για το αφεντικό! (και φαντάσου πως εκεί υπάρχει και πραγματική παροχή υπηρεσίας, δλδ το σερβίρισμα του καφέ, η τράπεζα δεν παρέχει τίποτα στον πελάτη που καταθέτει χρήματα σε λογαριασμό τρίτου της ίδιας τράπεζας!)
Στην Ελλάδα ειδικώς οι τράπεζες κλέβουν απ' όπου μπορούν.

ΥΓ: Στο Internet banking υπαρχει προμήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ΥΓ: Στο Internet banking υπαρχει προμήθεια.
Σε Eurobank, Τράπεζα Πειραιώς, Millenium, Citibank, HSBC, Alpha Bank σίγουρα δεν υπάρχει προμήθεια ή εκτός με θεωρείς ψεύτη.

Επίσης και άσχετο, σε πολλές τράπεζες δεν έχουν προμήθεια ΟΥΤΕ για την πληρωμή ΔΕΗ, Νέρο, ΦΠΑ και γενικά για (κάποιες) πάγιες εντολές δεν πληρώνεις προμήθεια αν χρησιμοποιήσεις Internet Banking

Από που και εώς που όμως η τράπεζα θα απαιτεί προμήθεια για κάτι που της αποφέρει χρήματα;
Από και εώς που μια υπηρεσία δεν πρέπει να χρεώνεται; :confused:

Είναι σαν να μου λες πως επειδή απασχολώ σερβιτόρο όταν πληρώνω τον λογαριασμό του καφέ μου θα πρέπει να του δώσω και προμήθεια για το αφεντικό!
Είναι σαν μου λες ότι επειδή εγώ θέλω να πληρώσω τον λογαριασμό του καφέ από την θέση μου και όχι από το μηχάνημα που υπάρχει στην είσοδο/έξοδο του κατάστηματος δεν θα ήταν παράλογο να μην θέλω να πληρώσω κάτι για αυτή την πολυτέλια που θέλω.

(και φαντάσου πως εκεί υπάρχει και πραγματική παροχή υπηρεσίας, δλδ το σερβίρισμα του καφέ, η τράπεζα δεν παρέχει τίποτα στον πελάτη που καταθέτει χρήματα σε λογαριασμό τρίτου της ίδιας τράπεζας!)
Χμ και πως ακριβώς θα έστελνα χρήματα σε κάποιον που ζει διαφορετικό τόπο από τον δικό μου; ΑΑΑ σορρύ έχεις δίκιο, ξέχασα τους παρακατώ τρόπους:
https://www.youtube.com/watch?v=aZcvmefRTPU
https://www.youtube.com/watch?v=43v5XkfQPOc

Στην Ελλάδα ειδικώς οι τράπεζες κλέβουν απ' όπου μπορούν.
Πήραν παράδειγμα από τους πολίτες ...

"η παραοικονομία στην Ελλάδα υπολογίζεται σήμερα στα 55 δισ. ευρώ, καθώς αντιστοιχεί σχεδόν στο 29% του ΑΕΠ."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάνο οι πολίτες κλέβουν γιατί το Ελληνικό κράτος τους κατακλέβει με κάθε δυνατό και αδύνατο τρόπο. Αυτό δεν σημαίνει φυσικά πως κανείς τους έχει δίκιο ή πως κάνει καλά, αλλά όταν ολόκληρο κράτος δίνει το σχετικό παράδειγμα είναι λογικό οι πολίτες του να κάνουν επίσης το ίδιο.

Η Πειραιώς μου παίρνει προμήθεια για να πληρώσω μέσω ίντερνετ λογαριασμούς ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ και πιστωτικών καρτών άλλων τραπεζών. Για τη συγκεκριμένη προμήθεια πάντως δεν έχω καμία ένσταση, είναι όντως παροχή υπηρεσίας.

Αλλά όταν καταθέτω εγώ χρήματα σε λογαριασμό τρίτου που έχει λογαριασμό στη συγκεκριμένη τράπεζα δεν βρίσκω που ακριβώς είναι η παροχή υπηρεσίας. Είναι σαν να πω εγώ στον εργοδότη μου πως θέλω εξτρά χρήματα για να βάλω τα χρήματα στο τάδε συρτάρι που είναι πιο πέρα στο γραφείο μου, γιατί με σήκωσε για να το φτάσω! Για μένα δεν υπάρχει παροχή υπηρεσίας αφού μιλάμε για λογαριασμό της ΙΔΙΑΣ τράπεζας και μιλάμε για χρήματα που της δίνω και μπορεί να τα εκμεταλλευτεί ποικιλοτρόπως μέχρι να της τα ζητήσει ο πελάτης της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η Πειραιώς μου παίρνει προμήθεια για να πληρώσω μέσω ίντερνετ λογαριασμούς ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ και πιστωτικών καρτών άλλων τραπεζών.
Αν σε ενδιαφέρει στην Eurobank πότε δεν πλήρωσα προμήθεια για ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ, μάλιστα το διαφημίζει κάπου ...

πάντως για τις κάρτες άλλων τραπεζών λογικό είναι να υπάρχει προμήθεια και μάλιστα "μεγάλη" αφού μιλάμε για έμβασμα έστω και αν είναι εσωτερικού.

Αλλά όταν καταθέτω εγώ χρήματα σε λογαριασμό τρίτου που έχει λογαριασμό στη συγκεκριμένη τράπεζα δεν βρίσκω που ακριβώς είναι η παροχή υπηρεσίας.
Ε τότε μην χρησιμοποιείς τα ταμεία της Τράπεζας. Ούτε και εγώ δεν χρησιμοποιώ τα ταμεία για αυτό το λόγο.

ΟΜΩΣ η δικιά μου ελευθερία σταματάει εκεί που αρχίζει του άλλου όποτε δεν μπορώ να απαγορέψω στην Τράπεζα να ακολουθεί όποια τιμολογιακή πολιτική θέλει :).


Hint: Όταν κάνετε έμβασμα εσωτερικού μέσω Internet Banking, να δίνετε τον λογαριασμό του Πιστωτή σε IBAN μορφή επειδή τότε η χρέωση είναι ακόμη χαμηλώτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το να μη χρησιμοποιώ τα Ταμεία είναι παράλογο. Είναι υποχρεωμένη η Τράπεζα να με εξυπηρετεί για κάτι τέτοιο και μάλιστα δωρεάν, διότι όπως σου εξήγησα δεν υπάρχει καμία παροχή υπηρεσίας, αλλά απλώς κάνει την δουλειά της. Και στο φινάλλε με την λογική σου και τα μηχανήματα θα έπρεπε να είχαν προμήθεια: καίνε ρεύμα και κοστίζουν, άσε που πιάνουν και χώρο κι επιπλέον πολλές φορές απασχολείται και υπάλληλος επειδή ο πελάτης δεν ξέρει πως να τα χρησιμοποιήσει.

Εγώ πάντως δεν λέω πως όλα στραβά τα κάνουν οι τράπεζες, μόνο και μόνο επειδή είναι ..τράπεζες. Αλλά η αλήθεια είναι πως πολλάκις έχουν αποδείξει πως κλέβουν με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο, όπως πχ στην περίπτωση παραπάνω ή στα λεγόμενα έξοδα δανείου σε σύναψη στεγαστικών δανείων κυμαινόμενου επιτοκίου τα οποία ενώ έχουν πολλάκις κριθεί ως καταχρηστικά από τα δικαστήρια (και αν προσφύγεις, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα κερδίσεις ακόμα και με τον πιο μάπα δικηγόρο), παρόλα αυτά και με την δικαιολογία πως δεν υπάρχει σχετικός νόμος ενώ το δεδικασμένο δεσμεύει μόνο τους συγκεκριμένους διαδικούς εκείνες εξακολουθούν να τα χρεώνουν σε στεγαστικά και καταναλωτικά δάνεια! Και κάνουν και αίτηση ακύρωσης κατά της σχετικής Υ.Α. που εκδόθηκε και τους απαγορεύει να θέτουν σχετικούς τέτοιους όρους προκειμένου να την ακυρώσουν.. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω το νόημα της συζήτησης αυτής.
Μήπως κάποιοι θεωρείτε ότι οι τράπεζες είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα;
Ιδιωτικές επιχειρήσεις είναι.
Αν δεν σας αρέσει η τιμολογιακή τους πολιτική, μην χρησιμοποιείτε τράπεζες, ή μην χρησιμοποιείτε τις συγκεκριμένες τράπεζες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Εμένα πέραν της συζήτησης περί προμήθειας, μου έκανε εντύπωση η αντίδραση που προκληθηκε και στους υπόλοιπους πελάτες. Εγώ παρατηρούσα ήρεμα, αφού άκουσα ότι υπάρχει και το μηχάνημα (που ήταν και δίπλα μου ,χαχαχα, γκαβή τελείως) που γίνεται το ίδιο πράγμα χωρίς προμήθεια. Παίρνεις την αποδειξούλα σου και μπάη μπάη βρωμομάσχαλε μπροστινέ της σειράς.

Έδιτ : μετά τον σύντομο λόγο του κυριούλη που παραπονέθηκε, άρχισαν όλοι να μουρμουράνε και να φωνάζουν κιόλας μερικοί. Το αποκορύφωμα ήταν μια κυρία που είπε "ναι το άκουσα και στις ειδήσεις". Jesus. Υπάρχουν άτομα που έχουν την τιβι ως έμπιστο μέσο να ενημερώνονται για όλα, χωρίς να χωράει αμφισβήτηση. Γι αυτό και ρώτησα την Κωνσταντίνα, μήπως υπάρχει κάτι νομικό που να το στηρίζει αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το να μη χρησιμοποιώ τα Ταμεία είναι παράλογο.
Γιατί δεν χρησιμοποιείς ΑΤΜ;

Είναι υποχρεωμένη η Τράπεζα να με εξυπηρετεί για κάτι τέτοιο και μάλιστα δωρεάν, διότι όπως σου εξήγησα δεν υπάρχει καμία παροχή υπηρεσίας, αλλά απλώς κάνει την δουλειά της.
Δεν υπάρχει παροχή υπηρεσία; Ωραία στείλε μου με άλλο τρόπο αύριο 10 ευρώ με κάποιον δωρεάν τρόπο και σου δίνω 1000?. Σε πάει το στοίχημα;

αλλά απλώς κάνει την δουλειά της.
Χμ δλδ εγώ μπορώ να προσλάβω έναν υπάλληλο και να μην τον πληρώνω επειδή απλώς κάνει την δουλεία του;
Επίσης, γιατί ο δικηγόρος μου ζητάει αμοιβή; Απλώς την δουλεία του κάνει ... Δεν μου λες; Του ρίχνουμε καμία μήνυση για κατάχρηση.

Και στο φινάλλε με την λογική σου και τα μηχανήματα θα έπρεπε να είχαν προμήθεια: καίνε ρεύμα και κοστίζουν, άσε που πιάνουν και χώρο κι επιπλέον πολλές φορές απασχολείται και υπάλληλος επειδή ο πελάτης δεν ξέρει πως να τα χρησιμοποιήσει.
Τα μηχανήματα δεν έχουν ΙΚΑ :D

Επίσης, ένα μεγάλο μέρος των πελατών μια τράπεζας δεν κάνουν τίποτα περισσότερα από το να διαθέτουν έναν λογαριασμό και ο εργοδότης να καταθέτει τον μισθό τους και την επόμενη μέρα να τα "σηκώνουν". Από αυτούς του πελάτες πως βγάζει κέρδος;

Εγώ πάντως δεν λέω πως όλα στραβά τα κάνουν οι τράπεζες, μόνο και μόνο επειδή είναι ..τράπεζες. Αλλά η αλήθεια είναι πως πολλάκις έχουν αποδείξει πως κλέβουν με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο, όπως πχ στην περίπτωση παραπάνω ή στα λεγόμενα έξοδα δανείου σε σύναψη στεγαστικών δανείων κυμαινόμενου επιτοκίου τα οποία ενώ έχουν πολλάκις κριθεί ως καταχρηστικά από τα δικαστήρια (και αν προσφύγεις, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα κερδίσεις ακόμα και με τον πιο μάπα δικηγόρο), παρόλα αυτά και με την δικαιολογία πως δεν υπάρχει σχετικός νόμος ενώ το δεδικασμένο δεσμεύει μόνο τους συγκεκριμένους διαδικούς εκείνες εξακολουθούν να τα χρεώνουν σε στεγαστικά και καταναλωτικά δάνεια! Και κάνουν και αίτηση ακύρωσης κατά της σχετικής Υ.Α. που εκδόθηκε και τους απαγορεύει να θέτουν σχετικούς τέτοιους όρους προκειμένου να την ακυρώσουν.. :mad:
Τα δάνεια κυμαινόμενου επιτοκίου, είναι μια υπόθεση που τρέχει από το 95 αν δεν κάνω λάθος. Αν δεν θεωρείς σάπιο το σύστημα που υπηρετείς, τότε φαντάζομαι αναγνωρίζεις ότι η υπόθεση δεν είναι τόσο απλή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Λία το θέμα είναι πως όλα, ακόμα και οι ιδιωτικές επιχειρήσεις, υπάγονται στον νόμο. Και ο νόμος ορίζει πως "απαγορεύεται η καταχρηστική άσκηση δικαιώματος".

Πάνο μου μπερδεύεις τα πράγματα μεταξύ τους. Το να καταθέσω εγώ χρήματα σε λογαριασμό τρίτου δεν σημαίνει πως υπάρχει υπηρεσία, η τράπεζα δεν τα μεταφέρει όπως πχ ένα κούριερ. Επίσης σκέψου ένας δικηγόρος να σε χρέωνε όχι μόνο για τις νομικές του υπηρεσίες, αλλά και γιατί απασχόλησες την γραμματέα του να σου ανοίξει την πόρτα. Διότι τέτοιου τύπου "υπηρεσία" προσφερεί η τράπεζα όταν δέχεται να καταθέσει χρήματα σε λογαριασμό τρίτου.

Και επιπλέον δεν βγάζεις ποτέ κέρδος από κάθε πελάτη. Κάποιοι έρχονται απλά να ρωτήσουν ή χρησιμοποιούν μέρος των υπηρεσιών σου. Συμβαίνει σε όλες τις επιχειρήσεις, γιατί οι τράπεζες να αποτελούν εξαίρεση; (Βασικά το επιχείρημα αυτό που κολλάει; )

Για τα δάνεια κυμαινόμενου επιτοκίου, οι τράπεζες έχουν χάσει άπειρες δίκες. Όσοι πήγαν δικαστικά πήραν τα έξοδα φακέλου πίσω. Το θέμα είναι πως οι πιο πολλοί δεν πήγαν κι έτσι τα περί καταχρηστικότητας απλώς ήταν κενό χαρτί κι οι τράπεζες έβγαλαν (και βγάζουν ακόμα) πολλά λεφτά χωρίς ουσιαστικό έρεισμα (αδικαιολόγητο πλουτισμό το λένε :P). Φυσικά δεν φταίνε οι τράπεζες, οι νομοθέτες φταίνε που δεν κατοχυρώνουν νομικά διά παντός την απαγόρευση σύναψης τέτοιων συμβάσεων με τέτοιους όρους.. Σε κάθε περίπτωση όμως κάθε οργανισμός που επιλέγει να χρησιμοποιεί οποιοδήποτε τέτοιο παραθυράκι γνωρίζοντας συνειδητά πως παρανομεί είναι για μένα αφορμή να χρησιμοποιήσω κάθε δυνατό και πιθανό νόμιμο τρόπο προκειμένου να διασφαλίσω τα δικαιώματά μου (οκ, βαριέμαι να κάνω φασαρία για 1,20 και μάλιστα τη στιγμή που δεν τα πλήρωσα εγώ, αλλά τα 200 ευρώ που μου ζητήσανε για έξοδα δανείου για το καταναλωτικό δάνειο που πήρα, δεν τα είδανε ποτέ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Γιατί δεν χρησιμοποιείς ΑΤΜ;
Αυτό το είχα απορία. Αν κάνω κατάθεση σε ATM πότε θα μπορώ να αξιοποιήσω τα χρήματα που κατέθεσα;
Δεν υπάρχει παροχή υπηρεσία; Ωραία στείλε μου με άλλο τρόπο αύριο 10 ευρώ με κάποιον δωρεάν τρόπο και σου δίνω 1000?. Σε πάει το στοίχημα;
Δώσε μου αριθμό λογαριασμού και θα τον βρω τον τρόπο να στα στείλω δωρεάν, δεν μπορεί να μην υπάρχει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αυτό το είχα απορία. Αν κάνω κατάθεση σε ATM πότε θα μπορώ να αξιοποιήσω τα χρήματα που κατέθεσα;

εξαρτάται απ τον τύπο κατάθεσης
αν είναι χωρίς φάκελο, το επόμενο δευτερόλεπτο.
αν είναι με φάκελο, ρωτάς την τράπεζα κάθε πότε κάνουν καταμέτρηση καθότι άλλες κάνουν κάθε μέρα κι άλλες κάθε δύο μέρες
Δλδ μπορείς να κάνεις χρήση του ποσού μετά την καταμέτρηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Δεν υπάρχει παροχή υπηρεσία; Ωραία στείλε μου με άλλο τρόπο αύριο 10 ευρώ με κάποιον δωρεάν τρόπο και σου δίνω 1000?. Σε πάει το στοίχημα;
Oχι, δεν υπάρχει παροχή υπηρεσίας προς αυτόν που θέλει να καταθέσει χρήματα σε κάποιον λογαριασμό τρίτου.
Αν εσύ έχεις λογαριασμό στη χ τράπεζα η τράπεζα παρέχει υπηρεσία σε εσένα και αν θεωρείς τις χρεώσεις που σου κάνει λογικές οκ πάω πάσο, δικαίωμά σου. Ότνα όμως εγώ θα έρθω να καταθέσω στο ΔΙΚΟ ΣΟΥ λογαριασμό - που εσύ έχεις επιλέξει τη χ τράπεζα - και μου ζητάει να πληρώσω γιαυτό...ε όσο να ναι είναι λίγο άκυρο...

Αν στα στείλω δωρεάν θα μου δώσεις τα 1000?? Γιατί τελευταία φορά που πήγα σε τράπεζα για κατάθεση και είχα μαζί μου εκτυπωμένο ένα mail με τις αποφάσεις των δικαστηρίων που έχουν κρίνει παράνομες τις εν λόγω χρεώσεις και τους το έδειξα...ω τι θαύμα...δεν πλήρωσα προμήθεια! :) Κι αυτό κάτι λέει ε...


Επίσης, ένα μεγάλο μέρος των πελατών μια τράπεζας δεν κάνουν τίποτα περισσότερα από το να διαθέτουν έναν λογαριασμό και ο εργοδότης να καταθέτει τον μισθό τους και την επόμενη μέρα να τα "σηκώνουν". Από αυτούς του πελάτες πως βγάζει κέρδος;
χα...θελεις να κάτσεις να υπολογίσεις πόσα ακριβως βγάζει η τράπεζα εκμεταλλευόμενη έστω και για μια μέρα τα χρήματα που καταθέτει κάθε μήνα στους λογαριασμούς των εργαζομένων στην εταιρεία που δουλεύω ο εργοδότης μας?
Επίσης δεν με ενδιαφέρει αν θα βγάλει κέρδος από μένα, γιατί ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ. Στην ουσία είναι το αφεντικό μου, που για δική του διευκόλυνση μας πληρώνει μέσω τράπεζας αντί να μας δίνει τα λεφτά σε φακελάκι καθε μήνα. Γιατί θα έπρεπε να έχει κέρδος η τράπεζα (που anyway έχει) απο τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ χρήματα που κάποιος άλλος επέλεξε να μου καταθέτει εκεί???:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν στα στείλω δωρεάν θα μου δώσεις τα 1000?? Γιατί τελευταία φορά που πήγα σε τράπεζα για κατάθεση και είχα μαζί μου εκτυπωμένο ένα mail με τις αποφάσεις των δικαστηρίων που έχουν κρίνει παράνομες τις εν λόγω χρεώσεις και τους το έδειξα...ω τι θαύμα...δεν πλήρωσα προμήθεια! :) Κι αυτό κάτι λέει ε...
Δημοσια δεσμευση για 1000 ευκολα ευρω...και την χαραμιζεις ετσι; Επρεπε απλα να πεις "δεχομαι το στοιχημα" βρε κουτο!

χα...θελεις να κάτσεις να υπολογίσεις πόσα ακριβως βγάζει η τράπεζα εκμεταλλευόμενη έστω και για μια μέρα τα χρήματα που καταθέτει κάθε μήνα στους λογαριασμούς των εργαζομένων στην εταιρεία που δουλεύω ο εργοδότης μας?
Και ποσα βγαζει επισης, με χρηματα ηλεκτρονικά που δεν διαθετει καν....αστα γιατι συγχιζομαι και με τις τραπεζες και με οσους μεσα στην αγνοια τους τις υποστηριζουν!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top