Τι γνώμη έχετε για τη βάπτιση ως μυστήριο και το νηπιοβαπτισμό;

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Δε νομίζω να ισχύει αυτό. Δοκίμασε να μην κάνεις θρησκευτικό γάμο ή βάπτιση στο παιδί σου σε κάποια επαρχιακή πόλη, χωριό ή νησί της Ελλάδος. Θα γελάσει κάθε πικραμένος και μόνο που θα το σκεφτείς.:/:

Έχεις δει όντως να γίνεται κάτι τέτοιο ή το υποθέτεις;
Ρωτώ, γιατί έχω διαφορετικές αναφορές.
Προσωπικά επειδή είμαι από χωριό συμφωνώ με τη Himela. Το θεωρούν αφύσικο να μην βαφτίσει κάποιος το παιδί . Έχω ακούσει άτομα να λένε ότι οι αβάπτιστοι μυρίζουν άσχημα όλοι τους τη ζωή... Και το θέμα είναι ότι δεν δέχονται κουβέντα. Δεν μπορείς να συζητήσεις. Φοράνε παρωπίδες. Είναι πολύ δύσκολο να κάνεις οικογένεια όπως την θες σε τέτοια κοινωνία αν δεν επιλέξεις να κάνεις θρησκευτικό γάμο και πόσο μάλλον να μη βαφτίσεις το παιδί. Δυστυχώς στιγματίζεσαι. Τώρα αν η λύση είναι να τους γράψεις , μπας και εξοικειωθούν με διαφορετικές αντιλήψεις δεν ξέρω. Εγώ προσωπικά δεν σκοπεύω να ζήσω με τέτοια άτομα. Όσο και να τα αγνοείς δεν είναι ευχάριστο να είσαι μέλος μιας τέτοιας κοινωνίας.
Εγω ειμαι υπερ της βαπτισης σε μικρη ηλικια διοτι ειμαι χριστιανη ορθοδοξη και θελω ναναι ευλογημενο απο βρεφος το μωρο. Τωρα, αν το παιδι μου ερθει μετα απο χρονια και μου πει "γιατι μου το κανες" θα απαντησω πως ηταν ανηλικο κ εγω αποφασιζα γιαυτο. Μολις μεγαλωσει ειναι ελευθερος/η να επιλεξει.
Καταλαβαίνω την πρώτη πρόταση . Για τους χριστιανούς είναι σημαντική η βάπτιση καθώς θεωρείται ευλογία και είναι λογικό να θες να την έχει το παιδί σου από την βρεφική ηλικία.
Απλώς θεωρώ ότι είναι επιλογή η οποία αποτελεί μέρος της ταυτότητας του. Θεωρώ ότι την ταυτότητα μας έχουμε το δικαίωμα να την ορίζουμε εμείς στην σωστή ηλικία, όπου θα έχουμε μια άλφα συνείδηση και γνώθι σ'αυτόν .
Με την ίδια λογική (σε πιο ακραία μορφή) σε ανατολικές κοινωνίες όπου οι γονείς κάνουν καθοριστικές επιλογές για την ζωή των παιδιών τους όπως για παράδειγμα γάμο σε πολύ μικρή ηλικία μπορεί να χρησιμοποιηθεί το ίδιο επιχείρημα. Για μένα δεν στέκει.
Προφανώς και όταν είναι ανήλικο το παιδί κάποιες αποφάσεις δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις ή την ωριμότητα για να τις πάρει . Λύση είναι να το κάνει όταν είναι έτοιμο. Εσύ μπορείς να του μιλήσεις για τον χριστιανισμό και οτιδήποτε άλλο αλλά μόνο του θα επιλέξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Εφόσον είναι σημαντικό για τους γονείς και εφόσον το παιδί όταν μεγαλώσει μπορεί κάλλιστα να το απαρνηθεί, σαν να μην έγινε ποτέ, τότε προφανώς και πιστεύω ότι δεν υπάρχει θέμα με τον νηπιοβαπτισμό. Εδώ δε μιλάμε για περιτομή ή για οτιδήποτε που θα του μείνει και μετέπειτα, εδώ μιλάμε για λίγο νερό. Δείτε πόσοι άθεοι υπάρχουν, ενώ είναι βαπτισμένοι. Τους εμπόδισε το τελευταίο να απαρνηθούν τον Θεό? Όχι. Οπότε σταματήστε να ασχολείστε με ανοησίες. Υπάρχουν πολλά περισσότερα προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Προσωπικά επειδή είμαι από χωριό συμφωνώ με τη Himela. Το θεωρούν αφύσικο να μην βαφτίσει κάποιος το παιδί . Έχω ακούσει άτομα να λένε ότι οι αβάπτιστοι μυρίζουν άσχημα όλοι τους τη ζωή... Και το θέμα είναι ότι δεν δέχονται κουβέντα. Δεν μπορείς να συζητήσεις. Φοράνε παρωπίδες. Είναι πολύ δύσκολο να κάνεις οικογένεια όπως την θες σε τέτοια κοινωνία αν δεν επιλέξεις να κάνεις θρησκευτικό γάμο και πόσο μάλλον να μη βαφτίσεις το παιδί. Δυστυχώς στιγματίζεσαι. Τώρα αν η λύση είναι να τους γράψεις , μπας και εξοικειωθούν με διαφορετικές αντιλήψεις δεν ξέρω. Εγώ προσωπικά δεν σκοπεύω να ζήσω με τέτοια άτομα. Όσο και να τα αγνοείς δεν είναι ευχάριστο να είσαι μέλος μιας τέτοιας κοινωνίας.

Καταλαβαίνω την πρώτη πρόταση . Για τους χριστιανούς είναι σημαντική η βάπτιση καθώς θεωρείται ευλογία και είναι λογικό να θες να την έχει το παιδί σου από την βρεφική ηλικία.
Απλώς θεωρώ ότι είναι επιλογή η οποία αποτελεί μέρος της ταυτότητας του. Θεωρώ ότι την ταυτότητα μας έχουμε το δικαίωμα να την ορίζουμε εμείς στην σωστή ηλικία, όπου θα έχουμε μια άλφα συνείδηση και γνώθι σ'αυτόν .
Με την ίδια λογική (σε πιο ακραία μορφή) σε ανατολικές κοινωνίες όπου οι γονείς κάνουν καθοριστικές επιλογές για την ζωή των παιδιών τους όπως για παράδειγμα γάμο σε πολύ μικρή ηλικία μπορεί να χρησιμοποιηθεί το ίδιο επιχείρημα. Για μένα δεν στέκει.
Προφανώς και όταν είναι ανήλικο το παιδί κάποιες αποφάσεις δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις ή την ωριμότητα για να τις πάρει . Λύση είναι να το κάνει όταν είναι έτοιμο. Εσύ μπορείς να του μιλήσεις για τον χριστιανισμό και οτιδήποτε άλλο αλλά μόνο του θα επιλέξει.

Μα δεν μπορω να σκεφτω ετσι. Για μενα ειναι κακο να μην ευλογηθει το βρεθος. Ευλογια παιρνει την 1η μερα, την 7η κ την 40στη. Επειτα η βαπτιση. Πραγματικα ας επιλεξει μετα. Το ρυζογαλο καλα τα λεει. Ειμαι χριστιανη κ πιστευω σε αυτο, δεν μπορω να δεχτω κατι αλλο. Δηλαδη δεχομαι πως υπαρχει σαν αποψη, αλλα δεν θελω να την ασπαστω. Ειναι εναντια μου, νομιζω πως αν δεν του δωσει ο ιερεας την ευχη, θα του κανω κακο. Ενω ετσι κανω καλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Μα δεν μπορω να σκεφτω ετσι. Για μενα ειναι κακο να μην ευλογηθει το βρεθος. Ευλογια παιρνει την 1η μερα, την 7η κ την 40στη. Επειτα η βαπτιση. Πραγματικα ας επιλεξει μετα. Το ρυζογαλο καλα τα λεει. Ειμαι χριστιανη κ πιστευω σε αυτο, δεν μπορω να δεχτω κατι αλλο. Δηλαδη δεχομαι πως υπαρχει σαν αποψη, αλλα δεν θελω να την ασπαστω. Ειναι εναντια μου, νομιζω πως αν δεν του δωσει ο ιερεας την ευχη, θα του κανω κακο. Ενω ετσι κανω καλο.

Καλή μου ελπίζω να είσαι καλά! :flowers:
Εκεί βασίζονται όλες οι θρησκείες: στο φόβο των ανθρώπων για το κάτι ανώτερο από αυτούς που δεν μπορούν να εξηγήσουν ή να το δουν αλλά με την πλύση εγκεφάλου που τους γίνεται πιστεύουν πραγματικά οτι είναι εκεί και τους απειλεί.

Ο παπάς μπορεί να δώσει ευλογία και χωρίς να πληρωθεί για τους πολυελαίους, χωρίς να ντυθούν όλοι με τα καλά τους, χωρίς να συγκεντρωθεί κάθε καρυδιάς καρύδι, χωρίς να πληρώσουν οι γονείς τα μαλλιοκέφαλά τους σε βαπτιστικά και λοιπά άχρηστα κι ανόητα κατ' εμέ πράγματα. Αλλά δυστυχώς όλο αυτό έχει γίνει μια βιομηχανία που κάνει τρελούς τζίρους βασιζόμενη όπως είπα στο φόβο των ανθρώπων προς το ανώτερο αλλά και στο φόβο εναντίωσης προς το πρέπον που ζητά η κοινωνία.

Το παιδί όταν μεγαλώσει, ενηλικιωθεί, μορφωθεί για την πίστη και επιλέξει να βαπτιστεί, με γεια του με χαρά του. Ως τότε το να βαπτίζεται κάποιος πριν καλά καλά περπατήσει ή μιλήσει μού φαίνεται η μεγαλύτερη υποκρισία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Καλή μου ελπίζω να είσαι καλά! :flowers:
Εκεί βασίζονται όλες οι θρησκείες: στο φόβο των ανθρώπων για το κάτι ανώτερο από αυτούς που δεν μπορούν να εξηγήσουν ή να το δουν αλλά με την πλύση εγκεφάλου που τους γίνεται πιστεύουν πραγματικά οτι είναι εκεί και τους απειλεί.

Ο παπάς μπορεί να δώσει ευλογία και χωρίς να πληρωθεί για τους πολυελαίους, χωρίς να ντυθούν όλοι με τα καλά τους, χωρίς να συγκεντρωθεί κάθε καρυδιάς καρύδι, χωρίς να πληρώσουν οι γονείς τα μαλλιοκέφαλά τους σε βαπτιστικά και λοιπά άχρηστα κι ανόητα κατ' εμέ πράγματα. Αλλά δυστυχώς όλο αυτό έχει γίνει μια βιομηχανία που κάνει τρελούς τζίρους βασιζόμενη όπως είπα στο φόβο των ανθρώπων προς το ανώτερο αλλά και στο φόβο εναντίωσης προς το πρέπον που ζητά η κοινωνία.

Το παιδί όταν μεγαλώσει, ενηλικιωθεί, μορφωθεί για την πίστη και επιλέξει να βαπτιστεί, με γεια του με χαρά του. Ως τότε το να βαπτίζεται κάποιος πριν καλά καλά περπατήσει ή μιλήσει μού φαίνεται η μεγαλύτερη υποκρισία.


Ας το πούμε με απλά λογάκια, να το καταλάβεις. Η mindcircus είναι χριστιανή ορθόδοξη. Στην ορθοδοξία, το βάπτισμα είναι πολύ σημαντικό. Οπότε η mindcircus θέλει να βαπτίσει τα παιδιά της. Μέχρι εδώ καλά?

Μπορείτε να μου πείτε γιατί σας είναι δύσκολο να καταλάβετε γιατί θέλει ένας γονιός να βαπτίσει το παιδί του?

Το αν αυτοί που πιστεύουν είναι δειλοί, ανόητοι και ό,τι άλλο θέλετε, ας το αφήσουμε καλύτερα. Άσε που δε θυμάμαι να ρώτησε τη γνώμη σου για τα πιστεύω της.

Και για να τελειώνει το θέμα, η βάπτιση, όταν αυτή δεν συνοδεύεται από πλύση εγκεφάλου στα μετέπειτα χρόνια( που στην Ελλάδα σχεδόν ποτέ δε συνοδεύεται), δεν προκαλεί κανένα κακό. Το παιδί μπορεί κάλλιστα όταν μεγαλώσει, να απαρνηθεί το χριστιανισμό, επίσημα και ανεπίσημα. Τώρα γιατί εσείς ψάχνετε προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν, εγώ δεν ξέρω. Μάλλον εθελοτυφλείτε μου φαίνεται. Δεν είναι δυνατόν να μην βλέπετε πως στην ελληνική κοινωνία(και στις δυτικές επίσης), ο καθένας μπορεί να πιστεύει σε ό,τι θέλει. Δεν είναι δυνατόν να μην βλέπετε πόσα παιδιά και νέοι είναι άθεοι, ενώ είναι βαπτισμένοι. Τι σημαίνουν όλα αυτά? Ότι η βάπτιση, όταν δε συνοδεύεται από πλύση εγκεφάλου, δεν έχει καμία απολύτως επίδραση στη σκέψη και αντίληψη του παιδιού. Ακόμα και όταν πηγαίνουν το παιδί στην εκκλησία τα πρώτα χρόνια του, κάθε Κυριακή, επίσης δεν υπάρχει καμία απολύτως επίδραση στη σκέψη και αντίληψη του παιδιού.

Οπότε αντί να ασχολείστε με ανοησίες, γιατί δεν κοιτάτε κανένα σοβαρότερο πρόβλημα, ε? Και αφήστε τους άλλους να κάνουν αυτό που θέλουν, όσο και να μην σας αρέσει.

Τέλος είναι αστείο πώς αλλάζουν τα πράγματα. Παλαιότερα οι άθεοι καταπιέζονταν για τα πιστεύω τους και τώρα κάνουν ακριβώς το ίδιο. Τραγικοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Προς Ρυζογαλο: Αν ακολουθησουμε το σκεπτικο σου, οτι δηλαδη η βαπτιση δεν επηρεαζει με κανενα τροπο το παιδι, μπορει να διατυπωθει και η αντιστροφη ερωτηση. Γιατι να βαπτιστει το παιδι εφοσον μπορει να το κανει μετεπειτα, αν θελει φυσικα, και μαλιστα συνειδητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Προς Ρυζογαλο: Αν ακολουθησουμε το σκεπτικο σου, οτι δηλαδη η βαπτιση δεν επηρεαζει με κανενα τροπο το παιδι, μπορει να διατυπωθει και η αντιστροφη ερωτηση. Γιατι να βαπτιστει το παιδι εφοσον μπορει να το κανει μετεπειτα, αν θελει φυσικα, και μαλιστα συνειδητα;


Ένα βαπτισμένο παιδί στα μάτια των χριστιανών είναι ευλογημένο. Σκέψου το πολύ απλοϊκά, ότι οι γονείς θεωρούν ένα βαπτισμένο παιδί, πιο τυχερό. Επομένως, ποιος γονιός δε θα ήθελε να είναι το παιδί του "τυχερό" από πολύ νωρίς?

Το αν σας φαίνονται παράλογα ή οτιδήποτε, δεν παίζει ρόλο, καθώς αυτές τις πεποιθήσεις τις έχουν πολλοί. Και επομένως, εφόσον μια βάπτιση κάνει τους γονείς χαρούμενους, τότε γιατί να τους την στερήσουμε? Αφού όπως προείπα, δε θα αποτελέσει εμπόδιο στο παιδί με κανέναν τρόπο.

Πρόβλημα θα ήταν αν ο γονέας ασκούσε πίεση στο παιδί και το τρομοκρατούσε. Αλλά αυτό δεν συναντάται στις δυτικές κοινωνίες και κυρίως στην Ελλάδα που μας αφορά και περισσότερο. Όποιος έχει αμφιβολίες, απλά ας αναλογιστεί την μεγάλη αύξηση των άθεων νέων στην Ελλάδα και τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζονται. Ενδείξεις μπορούμε να βρούμε και στο ίντερνετ, όπου ο αθεϊσμός είναι περισσότερο διαδεδομένος σε νέους και νέες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ένα βαπτισμένο παιδί στα μάτια των χριστιανών είναι ευλογημένο. Σκέψου το πολύ απλοϊκά, ότι οι γονείς θεωρούν ένα βαπτισμένο παιδί, πιο τυχερό. Επομένως, ποιος γονιός δε θα ήθελε να είναι το παιδί του "τυχερό" από πολύ νωρίς?

Το αν σας φαίνονται παράλογα ή οτιδήποτε, δεν παίζει ρόλο, καθώς αυτές τις πεποιθήσεις τις έχουν πολλοί. Και επομένως, εφόσον μια βάπτιση κάνει τους γονείς χαρούμενους, τότε γιατί να τους την στερήσουμε? Αφού όπως προείπα, δε θα αποτελέσει εμπόδιο στο παιδί με κανέναν τρόπο.

Πρόβλημα θα ήταν αν ο γονέας ασκούσε πίεση στο παιδί και το τρομοκρατούσε. Αλλά αυτό δεν συναντάται στις δυτικές κοινωνίες και κυρίως στην Ελλάδα που μας αφορά και περισσότερο. Όποιος έχει αμφιβολίες, απλά ας αναλογιστεί την μεγάλη αύξηση των άθεων νέων στην Ελλάδα και τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζονται. Ενδείξεις μπορούμε να βρούμε και στο ίντερνετ, όπου ο αθεϊσμός είναι περισσότερο διαδεδομένος σε νέους και νέες.

Ελα τωρα, ο γονεας δεν ειναι αναγκη να βαλει το πιστολι στον κροταφο του παιδιου για να το πιεσει ή να το τρομοκρατησει. Συνηθως το κανει με πλαγιο τροπο, αν και θελω να πιστευω οτι οι νεες φουρνιες γονιων ειναι πιο ελαστικες. Οσον αφορα το θεμα μας, το εχεις παρει πολυ πατριωτικα και χωρις λογο. Συζητηση κανουμε και κανεις δεν πιεζει την mindcircus να μην βαφτισει το παιδι της. Απλα παραδεχτηκες κι εσυ, εστω και αθελα σου, αυτο που εχει ειπωθει σε τοσα μηνυματα: ειναι ενα τζερτζελο που ευχαριστει τους γονεις και τους προστατευει απο την κοινωνικη κατακραυγη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Η συζήτηση γενικά μου θυμίζει κάτι που λέγανε παλιά στην τηλεόραση όταν διαφωνούσαν κάποιοι, "αι απόψεις διύστανται".:P
Το πράγμα είναι απλό και σας το λέω εγώ που δεν πιστεύω. Τα παιδάκια στην ηλικία που βαπτίζονται δεν έχουν ακόμα μνήμες, εγώ δεν θυμάμαι το παραμικρό και βαπτίστηκα 11 μηνών. Εμείς οι μεγάλοι όταν βλέπουμε να βαπτίζουν ένα μωράκι, μας φαίνεται λιγουλάκι βάρβαρο και ότι θα μπορούσε να έχει και τραυματική επίδραση πάνω του. Ξαφνικά το τσιτσιδώνουν ακόμα κι αν είναι χειμώνας, το κρατάει ένας αγριάνθρωπος με μούσια μακρυά από τους γονείς του και το βουτάει μέσα σε νερό, κάποιες στιγμές ακόμα και όλο του το κεφαλάκι. Θυμάμαι ακόμα τα βαφτίσια του ανηψιού μου που πλάνταξα στο κλάμα μαζί του.:redface:
Για εκείνα πάντως είναι στιγμιαία η όποια τρομάρα, μετά είναι μια χαρά. ΄Ολοι μας πιστοί και μη πιστοί βαπτιστήκαμε κάποτε κι αυτό δεν μας εμπόδισε να διαλέξουμε τον δικό μας δρόμο στο θέμα θρησκεία. Το ίδιο μπορούν να κάνουν και τα μικράκια που πρόκειται να βαπτιστούν στο μέλλον, όμως το θέμα του πανηγυριού και του ξεπαραδιάσματος, γονιών και νονών, είναι κάτι που μπορούμε να το φτιάξουμε σιγά σιγά.
Για να μην καλεί κανείς κανέναν και να γίνονται οι βαπτίσεις μόνο με τους γονείς και τον/ην νονό/νά, να μην αγοράζουμε βαπτιστικά αλλά ένα απλό όμορφο ρουχαλάκι που θα του φοράγαμε έτσι κι αλλιώς, να μην ανάβουν πολυέλαιοι και λοιπές σαχλαμάρες, να μην φτιάχνουμε μπομπονιέρες και όλα τα συμπαραμαρτούντα μιας βάπτισης και θα σου πω εγώ πως θα πέσει το κόστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Ένα βαπτισμένο παιδί στα μάτια των χριστιανών είναι ευλογημένο.[...]Σκέψου το πολύ απλοϊκά, ότι οι γονείς θεωρούν ένα βαπτισμένο παιδί, πιο τυχερό. Επομένως, ποιος γονιός δε θα ήθελε να είναι το παιδί του "τυχερό" από πολύ νωρίς?...
Μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο αυτο;Ενα βαφτισμενο παιδι..ευλογιμενο..πιο τυχερο..δηλαδη πιστευεις οτι ολα τα παιδια που πεθαινουν στην ελλαδα,θα σου βαλω εγω..,δεν ειναι βαφτισμενα;Δηλαδη το παιδακι που σκοτωθηκε πριν λιγες μερες στην αιγινα,επανω στο τουριστικο πλοιαριο..δεν ηταν βαφτισμενο;
Μου το εξηγεις λιγο;
Και δηλαδη πιστευεις οτι ο ΧΡΙΣΤΟς..θα προστατευει περισσσοτερο τα βαφτισμενα παιδια απο τα αβαπτιστα;Δηλαδη..αυτη ειναι η αποψη σου για τον Χριστο;Εναν δικαιο θεο;Που θα κανει τυχερα..δηλαδη θα προστατευει τα παιδια οσων γονιων τα βαπτισαν;.Ενω αυτοι που δεν βαπτισαν τα παιδια τους..θα τα κανει ατυχα;και δεν ντρεπεσαι με αυτα που λες;Ο θεος αν υπαρχει..λογικα ειναι δικαιος.Βρισκεις εσυ δικαιοσυνη σε αυτο που λες..ή ρατσισμο;Και εκδικηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Ελα τωρα, ο γονεας δεν ειναι αναγκη να βαλει το πιστολι στον κροταφο του παιδιου για να το πιεσει ή να το τρομοκρατησει. Συνηθως το κανει με πλαγιο τροπο, αν και θελω να πιστευω οτι οι νεες φουρνιες γονιων ειναι πιο ελαστικες. Οσον αφορα το θεμα μας, το εχεις παρει πολυ πατριωτικα και χωρις λογο. Συζητηση κανουμε και κανεις δεν πιεζει την mindcircus να μην βαφτισει το παιδι της. Απλα παραδεχτηκες κι εσυ, εστω και αθελα σου, αυτο που εχει ειπωθει σε τοσα μηνυματα: ειναι ενα τζερτζελο που ευχαριστει τους γονεις και τους προστατευει απο την κοινωνικη κατακραυγη :)


Δεν υπάρχει τίποτα πιο λυπηρό από κάποιο άτομο, που μάλιστα έχει κάμποσα χρόνια στην πλάτη του, να μην είναι σε θέση να επεξεργαστεί και να ερμηνεύσει τις πληροφορίες με λογικό τρόπο. Είναι λυπηρό πώς κανείς μπορεί να φτάσει, στηριζόμενος σε ό,τι έγραψα εδώ, ότι πιστεύω ότι η βάπτιση είναι ένα τζέρτζελο που στόχο έχει να ευχαριστήσει τους γονείς και να τους προστατεύσει από την κοινωνική κατακραυγή. Πουθενά δεν είπα κάτι τέτοιο. Είπα, καημένοι φίλοι μου, ότι η βάπτιση, για έναν θρησκευόμενο, σημαίνει πολλά πράγματα, πράγματα καλά, τα οποία θέλουν να έχουν τα παιδιά τους. Και για αυτό κακόμοιροι φίλοι μου, λέω,΄ότι εφόσον δεν αποτελεί πρόβλημα στο παιδί, τότε γιατί να μην μπορέσει ο γονέας να κάνει αυτό που πιστεύει, καλώς ή κακώς, ότι θα βοηθήσει το παιδί?

Επίσης, καημένοι μου φίλοι, ποτέ δεν είπα ότι πλύση εγκεφάλου= βάζω στον κρόταφο πιστόλι. Τρομοκρατία είναι να λέει στο παιδί ο γονέας, ότι αν δεν πιστεύει στο χριστιανισμό, τότε η γιαγιά θα είναι δυστυχισμένη, ο Χριστούλης θα κλάψει κλπ κλπ. Αλλά ξαναλέω, δύστυχα παιδιά μου, ότι η συντριπτική πλειοψηφία των γονέων μένουν στη βάπτιση. Αλλά και την βάπτιση να καταργήσετε, ακούστε ένα ωραίο που ο εγκέφαλος μερικών δεν μπόρεσε να σκεφτεί, λοιπόν ακόμα και τη βάπτιση να καταργήσετε λέγω, ο γονιός που θέλει να καταπιέσει το παιδί, θα το κάνει. Η βάπτιση δεν είναι καταπίεση και δεν προκαλεί κανένα τραύμα. Το αν ένας στους 10^6, αποκτήσει ψυχολογικό τραύμα, τότε guess what?? Έτοιμοι? Τότε η βάπτιση δεν προκαλεί κανένα τραύμα.


Μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο αυτο;Ενα βαφτισμενο παιδι..ευλογιμενο..πιο τυχερο..δηλαδη πιστευεις οτι ολα τα παιδια που πεθαινουν στην ελλαδα,θα σου βαλω εγω..,δεν ειναι βαφτισμενα;Δηλαδη το παιδακι που σκοτωθηκε πριν λιγες μερες στην αιγινα,επανω στο τουριστικο πλοιαριο..δεν ηταν βαφτισμενο;
Μου το εξηγεις λιγο;
Και δηλαδη πιστευεις οτι ο ΧΡΙΣΤΟς..θα προστατευει περισσσοτερο τα βαφτισμενα παιδια απο τα αβαπτιστα;Δηλαδη..αυτη ειναι η αποψη σου για τον Χριστο;Εναν δικαιο θεο;Που θα κανει τυχερα..δηλαδη θα προστατευει τα παιδια οσων γονιων τα βαπτισαν;.Ενω αυτοι που δεν βαπτισαν τα παιδια τους..θα τα κανει ατυχα;και δεν ντρεπεσαι με αυτα που λες;Ο θεος αν υπαρχει..λογικα ειναι δικαιος.Βρισκεις εσυ δικαιοσυνη σε αυτο που λες..ή ρατσισμο;Και εκδικηση;

Εσύ κυρία μου, ή υποθέτω δεσποινίς, δε θέλω να σας προσβάλλω κιόλας, δεν έχετε ιδέα το τι λέμε. Εγώ λέω τι πιστεύουν πολλοί, το αν τα πιστεύουν καλώς ή κακώς, στο θέμα της βάπτισης δε μας αφορά. Θα σας παρακαλούσα να διαβάζετε καλύτερα. Καληνύχτα σας lady :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο λυπηρό από κάποιο άτομο, που μάλιστα έχει κάμποσα χρόνια στην πλάτη του, να μην είναι σε θέση να επεξεργαστεί και να ερμηνεύσει τις πληροφορίες με λογικό τρόπο. Είναι λυπηρό πώς κανείς μπορεί να φτάσει, στηριζόμενος σε ό,τι έγραψα εδώ, ότι πιστεύω ότι η βάπτιση είναι ένα τζέρτζελο που στόχο έχει να ευχαριστήσει τους γονείς και να τους προστατεύσει από την κοινωνική κατακραυγή. Πουθενά δεν είπα κάτι τέτοιο. Είπα, καημένοι φίλοι μου, ότι η βάπτιση, για έναν θρησκευόμενο, σημαίνει πολλά πράγματα, πράγματα καλά, τα οποία θέλουν να έχουν τα παιδιά τους. Και για αυτό κακόμοιροι φίλοι μου, λέω,΄ότι εφόσον δεν αποτελεί πρόβλημα στο παιδί, τότε γιατί να μην μπορέσει ο γονέας να κάνει αυτό που πιστεύει, καλώς ή κακώς, ότι θα βοηθήσει το παιδί?

Επίσης, καημένοι μου φίλοι, ποτέ δεν είπα ότι πλύση εγκεφάλου= βάζω στον κρόταφο πιστόλι. Τρομοκρατία είναι να κατευθύνει ο γονέας με πιεστικό τρόπο, ότι αν δεν πιστεύει στο χριστιανισμό, τότε η γιαγιά θα είναι δυστυχισμένη, ο Χριστούλης θα κλάψει κλπ κλπ. Αλλά ξαναλέω, δύστυχα παιδιά μου, ότι η συντριπτική πλειοψηφία των γονέων μένουν στη βάπτιση. Αλλά και την βάπτιση να καταργήσετε, ακούστε ένα ωραίο που ο εγκέφαλος μερικών δεν μπόρεσε να σκεφτεί, λοιπόν ακόμα και τη βάπτιση να καταργήσετε λέγω, ο γονιός που θέλει να καταπιέσει το παιδί, θα το κάνει. Η βάπτιση δεν είναι καταπίεση και δεν προκαλεί κανένα τραύμα. Το αν ένας στους 10^6, αποκτήσει ψυχολογικό τραύμα, τότε guess what?? Έτοιμοι? Τότε η βάπτιση δεν προκαλεί κανένα τραύμα.




Εσύ κυρία μου, ή υποθέτω δεσποινίς, δε θέλω να σας προσβάλλω κιόλας, δεν έχετε ιδέα το τι λέμε. Εγώ λέω τι πιστεύουν πολλοί, το αν τα πιστεύουν καλώς ή κακώς, στο θέμα της βάπτισης δε μας αφορά. Θα σας παρακαλούσα να διαβάζετε καλύτερα. Καληνύχτα σας lady :))
Καλε μου φιλε...ξερω πολυ καλα τι λες.Και το οτι δενε χω ιδεα για τι λετε..δεν ξερω απο που βγαινει.
Σου εχω κανει και παραθεση σε αυτα που λες.ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΑ.
Αρχική Δημοσίευση από Ρυζόγαλο

Ένα βαπτισμένο παιδί στα μάτια των χριστιανών είναι ευλογημένο. Σκέψου το πολύ απλοϊκά, ότι οι γονείς θεωρούν ένα βαπτισμένο παιδί, πιο τυχερό. Επομένως, ποιος γονιός δε θα ήθελε να είναι το παιδί του "τυχερό" από πολύ νωρίς?
ΑΥΤΑ,,ΕΣΥ ΤΑ ΕΓΡΑΨΕΣ.
Αν εσυ στο μυαλο σου εχεις εναν Χριστο..εκδηκιτικο και ανοητο...το εχεις παρει λαθος.
Αν ο Χριστος ειναι θεος..δεν μπορει παρα να ειναι δικαιος και οχι ρατσιστικος και εκδικητικος.Τα δικα μας χαρακτηριστικα δεν θα τα φορτωνουμε στον Χριστο.
Ο χριστος ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΒΑΦΤΙΖΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΛΟΓΙΜΕΝΟ.
Ολα αυτα ειναι καταλειπα του ΚΡΑΤΟΥΣ της εκκλησιας..που θελει να τρωει τα λεφτα του κοσμου.
Ο Χριστος σαν φιλοσοφια ηταν απολυτα δικαιος...ασχετα αν πιστευω εγω οτι ειναι θεος η οχι.
και επισης φιλη μου,αν υπαρχει θεος...και καταδικαζει παιδια επειδη οι γΟνεις τους δεν τα βαφτισαν..ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΘΕΛΩ.
Ομως ο Χριστος αυτα τα πραγματα ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΕΙ.
Ο χριστος τουλαχιστον ηταν ενας απολυτα δικαιος ανθρωπος.Δεν με νοιαζει αν ειναι θεος ή οχι.Συμφωνω με την φιλοσοφια του.Αυτο με ενδιαφερει εμενα.
Αλλα με του Χριστου.ΟΧΙ ΜΕ ΤΗς ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗς ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ...και με ολο αυτο το κατασκευασμα που εκαναν και χρησιμοποιησαν το ονομα του Χριστου.
Τις κακιες μας και τα κομπλεξ μας..μην τα φορτωνουμε στον Χριστο,.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Και θες να μου πεις εσυ τωρα καλο μου ρυζογαλο,οτι αν υπαρχει ενας θεος...μια ανωτερη δυναμη,,θα μετραει κουκιά;;;
Δηλαδη: -Αυτοι βαπτισαν τα παιδια τους.
-Αυτοι δεν τα βαπτισαν.
Αυτοι που τα βαπτισαν τα ευλογω..αυτοι που δεν τα βαπτισαν δεν τα ευλογω
.Για σενα...ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΥς ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥς,η ιδια ή ιδιος...το ειπες...τα βαπτισμενα ειναι ευλογημενα και ειναι τυχερα, τα αβαπτιστα δεν ειναι ευλογημενα και δεν ειναι τυχερα.Ε αυτο δεν ειναι αποψη των πραγματικων ακολουθων του χριστου.
Και τι γινεται με τα κακομοιρα τα ΑΘΩΑ παιδια..διοτι παντα αθωα ειναι τα παιδια,τουλαχιστον τα μωρα,που ειχαν την απιστευτη ατυχια να γεννηθουν στην αιγυπτο;'Ή στο ιραν;ή στο πακισταν;
Ο καλος Χριστουλης..αυτα τα παιδια τα καταδικαζει να μη ειναι ευλογημενα,και να μη ειναι τυχερα;;;
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ; ΕΜ ΤΕΤΟΙΟΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΜΑΡΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ.
Λοιπον...μην μεταφερεις τα δικα σου πιστευω,στο ονομα του Χριστου.
Δυστυχως αυτοι που λενε οτι πιστευουν περισοτερο,οι φανατικοι,ειναι αυτοι που εχουν παρερμηνευσει απιστευτα τον λογο του Χριστου,τον εχουν κανει στα δικα τους μετρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ειστε ετοιμοι -παλι- για καυγά. Ο καθενας εχει την αποψη του. Συμφωνω με την Κλαιρη, πολυ αντικειμενικη, λογικη κ σωστη.
Επισης, δε με θεωρω υποκριτρια (προς Χιμελα) επειδη θελω να βαφτισω τα παιδια μου. Εγω δε σας προσβαλλω κι ας διαφωνω με τις αποψεις σας...
Τελοσπαντων, αυτα ειχα να πω. Και συμφωνω με Κλαιρη, θα τα προτιμουσα κι εγω πιο απλοικα με χαμηλο εως μηδενικο κοστος. Δεχομαι τα περι εμποριου της εκκλησιας. Στον χριστιανισμο πιστευω αλλα η εκκλησια με εχει απογοητευσει αρκετες φορες. Ομως δεν ειναι ολοι οι ιερεις συμφεροντολογοι. Εχω γνωρισει αξιοσεβαστους ιερεις που δε σε κοιτουν βεβαιως στην τσεπη. Τα ιδια πιστευω κ για τον γαμο. Πιο απλοικα κ με μικρο εως καθολου κοστος. Τωρα αν θελει καποιος να το γλεντηαει οκ. Εγω αναφερομαι μονο στο κομματι του μυστηριου σαν μυστηριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Ειστε ετοιμοι -παλι- για καυγά. Ο καθενας εχει την αποψη του. Συμφωνω με την Κλαιρη, πολυ αντικειμενικη, λογικη κ σωστη.
Επισης, δε με θεωρω υποκριτρια (προς Πουπουλινα) επειδη θελω να βαφτισω τα παιδια μου. Δε με γνωριζεις, πως με λες ετσι; Εγω δε σας προσβαλλω κι ας διαφωνω με τις αποψεις σας...
Τελοσπαντων, αυτα ειχα να πω. Και συμφωνω με Κλαιρη, θα τα προτιμουσα κι εγω πιο απλοικα με χαμηλο εως μηδενικο κοστος. Δεχομαι τα περι εμποριου της εκκλησιας. Στον χριστιανισμο πιστευω αλλα η εκκλησια με εχει απογοητευσει αρκετες φορες. Ομως δεν ειναι ολοι οι ιερεις συμφεροντολογοι. Εχω γνωρισει αξιοσεβαστους ιερεις που δε σε κοιτουν βεβαιως στην τσεπη. Τα ιδια πιστευω κ για τον γαμο. Πιο απλοικα κ με μικρο εως καθολου κοστος. Τωρα αν θελει καποιος να το γλεντηαει οκ. Εγω αναφερομαι μονο στο κομματι του μυστηριου σαν μυστηριο.
Που ειπα εγω οτι εισαι υποκριτρια που θες να βαφτισεις τα παιδια σου;Μπορεις να μου το δειξεις;
Εγω αλλα πραγματα λεω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Και θες να μου πεις εσυ τωρα καλο μου ρυζογαλο,οτι αν υπαρχει ενας θεος...μια ανωτερη δυναμη,,θα μετραει κουκιά;;;
Δηλαδη: -Αυτοι βαπτισαν τα παιδια τους.
-Αυτοι δεν τα βαπτισαν.
Αυτοι που τα βαπτισαν τα ευλογω..αυτοι που δεν τα βαπτισαν δεν τα ευλογω
.Για σενα...ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΥς ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥς,η ιδια το ειπες...τα βαπτισμενα ειναι ευλογημενα και ειναι τυχερα, τα αβαπτιστα δεν ειναι ευλογημενα και δεν ειναι τυχερα.Ε αυτο δεν ειναι αποψη των πραγματικων ακολουθων του χριστου.
Και τι γινεται με τα κακομοιρα τα ΑΘΩΑ παιδια..διοτι παντα αθωα ειναι τα παιδια,τουλαχιστον τα μωρα,που ειχαν την απιστευτη ατυχια να γεννηθουν στην αιγυπτο;'Ή στο ιραν;ή στο πακισταν;
Ο καλος Χριστουλης..αυτα τα παιδια τα καταδικαζει να μη ειναι ευλογημενα,και να μη ειναι τυχερα;;;
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ; ΕΜ ΤΕΤΟΙΟΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΜΑΡΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ.
Λοιπον...μην μεταφερεις τα δικα σου πιστευω,στο ονομα του Χριστου.
Δυστυχως αυτοι που λενε οτι πιστευουν περισσσοτερο,οι φανατικοι,ειναι αυτοι που εχουν παρερμηνευσει απιστευτα τον λογο του Χριστου,τον εχουν κανει στα δικα τους μετρα.

Εγω δεν πιστευω πως τα παιδακια που δε βαφτιζονται, δεν ειναι τυχερα ή ευλογημένα. Αισθανονται καλα ετσι οι γονεις τους κι ετσι δεν υπαρχει προβλημα. Εγω ομως αν δεν τα βαπτισω, ειναι εναντια μου. Η πιστη μου θελει να τους ριξω λαδι αγιασμενο, να τους φορεσω αγιασμενο σταυρο, να ειναι το φυλαχτο τους. Αλλοι γονεις δεν πιστευουν σε αυτα. Εμενα μου φαινεται αδιανοητο. Αν το κανω, μεσα μου γαληνευω, συγκινουμαι, αισθανομαι ευτυχης κ πληρης. Δεν ξερω αν αισθσνεστε κι εσεις που δεν πιστευετε το ιδιο, αλλα πραγματικα στα δυσκολα, βαζω την πιστη μου μπροστα κι αισθανομαι πολυ συχνα, σχεδον καθημερινα, ευτυχισμενη κ γεματη. Δεν μπορω σχετικα με τη θρησκεια να εξηγησω πολλες φορες πολλα πραγματα... Ειναι η πιστη ομως βαθια μεσα μου κ πιστεύω πως αυτο μου δινει δυναμη. Αισθανομαι μεσα απο αυτην την πιστη πολυ συχνα την ευτυχια κ την πληροτητα. Ετσι πιστευω συμβαινει κι οταν βαπτιζω τα παιδια μου. Αν ομως αυριο ερθουν κι εμφανιστουν ως μιτμι, πουπουλινα, χιμελα, δεν θα μπορεσω παρα να το δεχτω. Παιδια μου ειναι, ειμαι πλαι τους στις επιλογες τους, θα τις σεβαστω. Μπορει οχι μονο στο θεμα θρησκειας αλλα κ σε πολλα να τα ακουσω για τα καλα.. Γιατι μου δωσες αυτο το ονομα, γιατι με γεννησες, γιατι με βαφτισες, γιατι γιατι γιατι... Γιατι μωρο μου εκανα αυτο που πιστευα καλυτερο για σενα... Γιατι οτι ενιωθα πιστευα πως κι εσυ το νιωθεις.. Γιατι σε μεγαλωσα να με αμφισβητησεις κ ειναι σωστο... ειναι ωρα να ωριμασεις κ να διαλεξεις τον δρομο σου κι εγω.. Μαζι σου! Αλλο ονομα; Αλλη θρησκεια; Μαζι σου. Μονο νασαι καλος ανθρωπος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Που ειπα εγω οτι εισαι υποκριτρια που θες να βαφτισεις τα παιδια σου;Μπορεις να μου το δειξεις;
Εγω αλλα πραγματα λεω.

Το διορθωσα.. Η χιμελα το εγραψε;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Εγω δεν πιστευω πως τα παιδακια που δε βαφτιζονται, δεν ειναι τυχερα ή ευλογημένα. Αισθανονται καλα ετσι οι γονεις τους κι ετσι δεν υπαρχει προβλημα. Εγω ομως αν δεν τα βαπτισω, ειναι εναντια μου. Η πιστη μου θελει να τους ριξω λαδι αγιασμενο, να τους φορεσω αγιασμενο σταυρο, να ειναι το φυλαχτο τους. Αλλοι γονεις δεν πιστευουν σε αυτα. Εμενα μου φαινεται αδιανοητο. Αν το κανω, μεσα μου γαληνευω, συγκινουμαι, αισθανομαι ευτυχης κ πληρης. Αν μου λεγε πχ ο αντρας μου να μην τα βαπτισουμε, δε θα το αντεχα κ δε θα το δεχομουν.. Δεν μπορω σχετικα με τη θρησκεια να εξηγησω πολλες φορες πολλα πραγματα... Ειναι η πιστη ομως βαθια μεσα μου κ πιστεύω πως αυτο μου δινει δυναμη. Αισθανομαι μεσα απο αυτην την πιστη πολυ συχνα την ευτυχια κ την πληροτητα.
Και καλα κανεις και τα πιστευεις αυτα.Εναι δικαιωμα σου.Το οτι εγω σου ειπα οτι:
Επισης, δε με θεωρω υποκριτρια (προς Πουπουλινα) επειδη θελω να βαφτισω τα παιδια μου. Δε με γνωριζεις, πως με λες ετσι
,μπορεις να μου πεις που το ειπα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Το διορθωσα.. Η χιμελα το εγραψε;)
Ξερεις...επειδη υπαρχει και ενας χρονος που μεσολαβει στα μηνυματα,τω ρα το ειδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Οι λόγοι που θα στα τρώνε οι ψυχοθεραπευτές ως ενήλικα, τώρα και σταμπαρισμένοι στα προσκλητήρια της βάπτισής σου. :look: :loltooth:
430611318_10229278180592347_5719502013713715947_n.jpg
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top