Επηρεάζουν οι διαφορετικές πολιτικές πεποιθήσεις τις διαπροσωπικές μας σχέσεις;

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Αν ήταν αρκετά συντηρητική και βαθιά θρησκευόμενη,
δεν μπορούσες να κάνεις κ πολλά άλλα μαζί της. :P

Νομίζεις!! ;):hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Πάντως, αν ζούσαμε στη δεκαετία του 80, το ερώτημα του θέματος θα χτύπαγε φλέβα. Τώρα…εντάξει… Στους νέους στην Ελλάδα σήμερα, σε αντίθεση με εκείνους της δεκαετίας του 80, παρατηρείται (ακόμα και από έρευνες που έχουν γίνει) μία έντονη τάση αδιαφορίας για την πολιτική, αποδραματοποίησης της πολιτικής διαδικασίας και χαλάρωσης της πολιτικής ταύτισης. Έχω την αίσθηση ότι αυτό το κλίμα έχει επηρεάσει και τους φοιτητές, οι οποίοι ανέκαθεν ασχολούνταν περισσότερο με την πολιτική σε σύγκριση με τις υπόλοιπες ομάδες νέων.

Σήμερα το να δημιουργηθούν προβλήματα σε διαπροσωπικές σχέσεις, επειδή πχ η μία πλευρά είναι ΠαΣοΚ και η άλλη Ν.Δ, για πολλούς λόγους θα φαινόταν ανόητο σε πολύ κόσμο. Άλλωστε, σήμερα τα κίνητρα που διαμορφώνουν τις πολιτικές προτιμήσεις είναι κατ εξοχήν ιδιοτελή. Οι περισσότεροι πολίτες δεν ψηφίζουμε έχοντας κατά νου τις ιδεολογικές πεποιθήσεις ενός κόμματος -για τις οποίες αμφιβάλλω αν έχουμε και σαφή εικόνα - αλλά το ψηφίζουμε με βάση τις ατομικές μας προσδοκίες που περιμένουμε από αυτό. Εάν η κοπελιά σου, ο ξάδελφός σου κ.α… αναγκαστεί να υποκύψει στο νεποτισμό ή στο "πελατειακό σύστημα" και βρει μια ωραία θεσούλα χάρη σε μεσολαβητή κόμματος, το οποίο δεν υποστηρίζεις, εσύ τι θα κάνεις;; Θα τσακωθείς μαζί του για ιδεολογικούς λόγους; Ε, όχι δα!! (δεν απευθύνομαι στο καθένα, αναφέρομαι σε κάποια γενικότερη τάση). Εάν συνυπολογίσουμε και την διάχυτη αίσθηση μιας μείωσης των ιδεολογικών διαφορών των δύο μεγάλων κομμάτων, μείωση που ως ένα βαθμό αντανακλάται και στις πολιτικές πρακτικές τους, φαίνεται καθαρότερα ότι ελάχιστοι είναι εκείνοι που θα χαλάσουν τις καρδιές τους για τέτοια ζητήματα. (δεν αναφέρομαι στο πόσο σωστή ή λανθασμένη είναι η ιδέα του "όλοι ίδιοι είναι"…δεν μπορώ να το αναλύσω και βαθύτερα δηλαδή).

Εγώ προσωπικά αυτό που παρατηρώ απʼ το κοντινό μου περιβάλλον είναι ότι οι περισσότεροι απʼ τους συνομήλικούς μου (και άλλοι μικρότερης ηλικίας) προσπαθούν να ικανοποιήσουν τις όποιες επαγγελματικές τους επιθυμίες μέσω της δικής τους αυτενέργειας και της υποστήριξης των δικών τους ανθρώπων, διατηρώντας ταυτόχρονα μια στάση δυσπιστίας και δυσαρέσκειας απέναντι σε πολιτική και πολιτικούς, απʼ τους οποίους δεν περιμένουν τίποτα. "Γιατί λοιπόν να χαλάσουμε τις καρδιές μας γιʼ αυτούς απʼ την στιγμή που έχουμε ένα σωρό άλλα προβλήματα στο κεφάλι μας;;"
Τέλος πάντων, εγώ προσωπικά θα είχα πρόβλημα μόνο σε ακραίες περιπτώσεις, με ανθρώπους, π.χ, που υποστηρίζουν φανατικά τον ακροδεξιό χώρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου οι πολιτικές πεποιθήσεις στην Ελλάδα -σε σχέση με την απολιτική αν και δεξιάζουσα Ελβετία που βιώνω- επηρεάζουν τη συμπεριφορά μας και τις σχέσεις πιο πολύ.
Προσωπικά μεγάλωσα με μαμά πρώην κομμουνίστρια, σε φιλελεύθερο περιβάλλον, με έμμεσες δεξιές επιρροές. Τα σχολικά μου χρόνια επηρεάστηκαν από συντηρητικούς γνωστούς, τα φοιτητικά από μία πολύ αριστερή, οργισμένα κομμουνιστική σχολή.

Τι κατάλαβα;

Οι πολιτικές πεποιθήσεις γίνονται εμπόδιο όταν τις αφήνουμε να γίνουν.
Ένα παιδί με μπλούζα με στάμπα τις προπαγανδιστικές αφίσες της USSR και μότο κάθε συνδικαλιστική ιδέα που υπάρχει δε θα γίνει φίλος μου, όπως και δε θα γίνει κάποιος που παραληρεί τακτικά για τα ποσοστά των ξένων που απειλούν, την αδικία του να δίνονται παροχές σε "όσους δεν πάλεψαν και δεν τα κατάφεραν όπως εγώ με τα επιχειρηματικά".

Έχω ανάγκη ακόμα κι όταν βρεθώ κοντά με τέτοια άτομα, να νιώθω ότι μπορούν να με ακούσουν και ότι δε θα βυθιστούν σε ένα παραλήρημα ιδεών τους, αλλά θα είναι σε θέση να επιχειρηματολογήσουν, ακόμα κι όταν μιλήσουμε για πολιτική.

Il mondo è bello perch' è vario, μου έλεγαν, ενώ μου διηγούνταν για τις συνδικαλιστικές διαδηλώσεις των νιάτων τους, για να μπορώ να δω με άλλο μάτι τους γόνους επιχειρηματιών γύρω μας. (Ο κόσμος είναι όμορφος γιατί είναι ποικίλος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ουφ,
πάντως η κοινωνική μας "θέση" (δεν παίρνω θέση) επηρεάζει το ποιούς ξέρουμε, και
αυτό μεταβάλλει λανθασμένα τον δικό μας μικρόκοσμο σε "μικρογραφία της κοινωνίας".


Τι μ ήρθε τώρα :confused:
...ήμουν σε φαστφουντάδικο με μια ξανθιά κλασάτη χαζογκόμενα, και ο κόσμος μέσα της φάνηκε "κάπως".
Δλδ, πενηντάρηδες με βαμμένα μαλλιά και κουστούμια βιοτεχνίας, (όχι και τόσο) νεαρές κοπέλες που είχαν κάποτε κακές παρέες, τσαλακωμένοι χειρωνάκτες με λερωμένες φόρμες...

Άλλη δουλειά δεν είχα καλύτερη, και της εξήγησα το προφανές.
Αυτός εδώ είναι ο λαός, το "πόπολο", η υποτιμητικά λεγόμενη "μάζα".
Μπορεί η κοπελίτσα να γνώριζε κόσμο, πολύ κόσμο.
Μα όλοι είχαν κάποια στάνταρντς διαβίωσης.
Ήταν -με τον ένα ή τον άλλο τρόπο- προνομιούχοι.
Ενώ εδώ υπήρχε η "πλειοψηφία". Ο αληθινός κόσμος.

Αυτοί εδώ οι άνθρωποι που της φάνηκαν υποστάθμη, είναι ακριβώς εκείνοι που ανεβάζουν και κατεβάζουν τις κυβερνήσεις, αυτοί που υφίστανται τις κοινωνικές πιέσεις χωρίς δικλείδες και μαξιλαράκια. Πρέπει να με συνεπήρε λίγο η φάση, καθώς άρχισα να πλατειάζω για το ποιοί άνθρωποι γράφουν με το αίμα τους την Ιστορία, και μόνον εις όφελος των Ολίγων.

Ξέρω ότι ο Μπόρατ θα ρωτήσει για την συνέχεια :P
Η κορασίς έγειρε το κεφάλι, τα μάτια της υγρά. Μήπως είμαι ρατσίστρια, ψυθίρισε.
Ενώ εγώ έμεινα ενδεής, ακόμα μια φορά, στο ανυπέρβλητο μεγαλείο της γυναικείας ψυχοσύνθεσης. Πρώτη φορά στη ζωή της, η κατά τα άλλα ένθερμη σοσιαλίστρια αντιμετώπισε το ετεροβαρές της κοινωνικής μας διάρθρωσης. Το ψυχικόν κόστος ήταν τόσο δυσβάχτατο, που στράφηκε στην κόκα κόλα μου, και την ρούφηξε λαίμαργα.



:mad::mad::mad:




Υγ. "Έξω οι βάσεις των Αζτέκων από την Τσιάπας του Μεξικού"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Υπάρχει θέμα για οικογένεια και διαφορετικές πολιτικές πεποιθήσεις;
Πείτε μου ότι δεν είμαι η μόνη που μαλώνει συνέχεια με τον μπαμπά της για πολιτικά.
Και γενικά, συμφωνείτε με τον περίγυρό σας; Γονείς, φίλους, αδέρφια κτλ; Ή ο καθένας λέει τα δικά του και ανάβουν πάντα τα αίματα;
Πώς το αντιμετωπίζετε όταν δεν συμφωνείτε;

Επίσης, θέλω να ρωτήσω, είναι για σας κριτήριο το ποιες είναι οι πολιτικές πεποιθήσεις του υποψηφίου φίλου/φίλης σας, ή του "δεσμού" σας; Από την εμπειρία σας τι έχετε παρατηρήσει;
Γενικά πιστεύετε παίζει ρόλο η πολιτική στο αν μπορείς ή όχι να ""συνυπάρχεις"" με κάποιον φιλικά και μη; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Do I look like a give a frak?

Οι πολιτικές πεποιθήσεις δύσκολα αλλάζουν, οπότε πολύ απλά δεν δίνω απολύτως καμία σημασία στο τι πιστεύει ο/η άλλος/η, δεν συζητάω πολιτικά, δεν τσακώνομαι, δεν προσπαθώ να "πείσω". Έχω τις απόψεις μου, έχουν τα άλλα άτομα τις δικές τους, σεβαστές, μέχρι εκεί. Αν η χημεία μεταξύ δύο ατόμων είναι καλή, τύφλα να 'χουν οι πολιτικές πεποιθήσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Τώρα πως να το πω.. (χωρίς να με βρίσουν διάφοροι εδώ μέσα). :hmm:
Αν οι πολιτικές πεποιθήσεις κάποιου που γνωρίζω, είναι ότι πρέπει να καίμε τους μετανάστες, να τους δολοφονούμε κτλ, τότε δεν μπορώ να συνυπάρξω μαζί του σε κανένα χώρο.
Αν δεν πρόκεται γι αυτή τη συγκεκριμένη περίπτωση, ας ανήκει σε όποιο κόμμα επιθυμεί, και καθόλου δεν με πειράζει, δημοκρατία έχουμε.

(Με την ίδια λογική δεν θα μπορούσα να συνυπάρξω με κάποιον που δεν προστατεύει το περιβάλλον, ή τα ζωάκια).

Αυτά. Τα είπα. Βρίστε ελεύθερα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
μπορω ανετα να συνυπαρξω με ατομα διαφορετικών πεποιθήσεων οι οποίοι όμως είναι συζητήσιμοι ή τελος παντως πιστευουν αυτά που πιστεύουν με επιχειρήματα.

δεν μπορώ τους μονιμα ιγκνοραντ κ χωρίς άποψη. ή μάλλον όσους έχουν για άποψη τη μη-άποψη.
οχι οτι δεν κανω παρέα με αρκετούς τέτοιους αλλά σίγουρα θα τους εκτιμούσα καλύτερα αν μπορούσα να συζητήσω τα παντα μαζί τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
Για δες καιρό που διάλεξε αυτό το τόπικ να δημιουργηθεί... Πραγματικά φοβερή ειρωνεία της τύχης κι αυτό γιατί πριν από λίγη ώρα είχα αυτή ακριβώς την κουβέντα. Μάλλον και η Πρινσες για την επιστράτευση θα συζηταγε με τους δικούς της.

Που λέτε....

Να σε γεννάει και να σε μεγαλώνει η Δεξιά και να κοιμάσαι αγκαλιά με την Αναρχία, κι εσύ να είσαι κάτι άλλο, κάτι διαφορετικό κι από τα δυο αυτά και να μη μπορεί να βρεθεί κοινός τόπος πολιτικής συζήτησης, γιατί όλοι είναι ακραίοι στα μάτια σου πια κι εσύ ένας αγνός ιδεαλιστής με πάθος να διαφωνείς μαζί τους. Είναι δύσκολο να πείσεις έναν καραδεξιό συγγενή ότι η απεργία είναι δικαίωμα, αλλά εξίσου δύσκολο να πείσεις έναν αριστερό ότι το να επιστρατεύσεις διορισμένα λαμόγια του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ είναι εντελώς διαφορετικό και λιγότερο άδικο απο την επιστράτευση απλών εργατών του μόχθου.

Στην τελική ναι ειναι δύσκολο να βάλεις έναν ΑΝΕΛίτη κι έναν Συριζαίο στο ίδιο καλούπι και να τους πεις κάντε παρέα, αλλά ειλικρινά σας ρωτάω... Εϊμαστε τόσο εγωιστές και εγκάθετοι που αρνούμαστε να δεχτούμε ότι μπορεί η ιδέα του αλλουνού να είναι σωστότερη; Άραγε πότε θα καταλάβουμε ότι διαλέγουμε ανθρώπους κι όχι κομματόσκυλα του ίδιου χρώματος για να αναπαράγουμε τις ίδιες ανοησίες; Γιατί ναι, ανοησίες είναι, όλοι παίζουν πολιτικά παιχνίδια και αρνούμαι να τσακωθώ με άτομο που αγαπώ για τα κωλοκόμματα. Αν ο κολλητός μου λέμε τώρα, πχ βάλει τη ΝΔ πάνω από μένα και τσακωθεί μαζί μου, ε μη σώσει και ξανασηκώσει το τηλέφωνο να πει καλημέρα...

Καταλάβετέ το καλά, είτε μιλάμε για δέρμα είτε μιλάμε για κόμμα, δεν διαλέγετε χρώμα, διαλέγετε άνθρωπο.-


Και τώρα ας σχολιάσω και αυτό εδώ:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda:
Τώρα πως να το πω.. (χωρίς να με βρίσουν διάφοροι εδώ μέσα).
Αν οι πολιτικές πεποιθήσεις κάποιου που γνωρίζω, είναι ότι πρέπει να καίμε τους μετανάστες, να τους δολοφονούμε κτλ, τότε δεν μπορώ να συνυπάρξω μαζί του σε κανένα χώρο.
Αν δεν πρόκεται γι αυτή τη συγκεκριμένη περίπτωση, ας ανήκει σε όποιο κόμμα επιθυμεί, και καθόλου δεν με πειράζει, δημοκρατία έχουμε.

(Με την ίδια λογική δεν θα μπορούσα να συνυπάρξω με κάποιον που δεν προστατεύει το περιβάλλον, ή τα ζωάκια).

Αυτά. Τα είπα. Βρίστε ελεύθερα.

Τζίλντα παιδί μου, χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω:

Δημοκρατία έχουμε αρκεί να μην είναι Χρυσαυγίτης. Ε κι αυτοί τα ίδια λένε, ανεξιθρησκεία έχουμε αρκεί να είσαι Ορθόδοξος ή Δωδεκαθεϊστής.

Όσο γι αυτό με τα ζωάκια και το περιβάλλον, το προσπερνώ (not) γιατί μου θυμίζει ξανθό μοντέλο καλλιστείων που απαντά σε ερώτηση της κριτικής επιτροπής "Τι όνειρο ζωής έχεις;" με την κλασσική χαζοχαρούμενη απάντηση "Ειρήνη σε όλο τον κόσμο και φαϊ για τα παιδάκια του Τρίτου Κόσμου". Και φυσικά μόλις βγαίνει Μις Υφήλιος το ρίχνει στην κόκα και λανσάρει πανάκριβη σειρά αρωμάτων, των οποίων τα μπουκάλια κατασκευάζονται στον ακόμα πιό πεινασμένο Τρίτο Κόσμο.

Δε λέω, εσύ δεν είσαι μοντέλο σε καλλιστεία, ούτε η άποψή σου είναι τόσο ψεύτικη, αλλά πρέπει να δεχτείς ότι υπάρχουν και άνθρωποι που δεν μετράνε τόσο πολύ τις σταγόνες του νερού στο μπάνιο που κάνουν, ούτε νανουρίζουν τα μπρόκολα στο ψυγείο τους το βράδυ για να κοιμηθούν καλά και παγερά, ούτε έχουν κατοικίδιο. Και στο λέω εγώ που και προσέχω το νερό σχετικά ικανοποιητικά, και που έχω το γάτο μου και ουδέποτε τον είπα ζώο ή κατοικίδιο αλλά γιό μου επειδή τον λατρεύω όσο τίποτε άλλο στον κόσμο. Δέχομαι πχ ότι ο πατέρας μου δε γουστάρει τις γάτες. Ξυνό; Μπορεί; Περίεργο; Μπορεί, αλλά είναι η άποψή του και διαφέρει απ' τη δική μου. Αλλά τη δέχομαι.

Λοιπόν, δε μπορώ αυτά τα κολλήματα, τα κεκαλυμμένα φασιστικά-ρατσιστικά κολλήματα. Ή τους δέχεσαι όλους (και όταν λέμε όλους εννοούμε ΟΛΟΥΣ) και λέγεσαι δημοκράτης, ή απλά είσαι δημοκράτης αλα-καρτ, κοινός ρατσιστής και φασίστας και δεν δικαιούσαι να χρησιμοποιείς τον όρο "δημοκρατία έχουμε". Όχι εσύ Τζίλντα μόνο, γενικά μιλάω, δε μπορώ τους κολλημένους. Δέχομαι την ύπαρξή τους, δέχομαι ότι έχουν άποψη, σέβομαι το δικαίωμά τους να την εκφράσουν, μπορώ να είμαι μαζί τους αλλά αμα δω ότι πέφτει μπλοκάρισμα στη συνεννόηση απλά δε συνεχίζω τη συζήτηση, αλλάζω θέμα και συζητάω για το γάτο μου και τελειώνει εκεί η υπόθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Καλέ μου Valder, θα σου απαντήσω.
Αρχικά όλο αυτό που έγραψες, μου φαίνεται μήνυμα εντυπωσιασμού (για να μην χρησιμοποιήσω άλλη λέξη). Δεν θα χρησιμοποιήσω άλλη, γιατί «Δημοκρατία έχουμε»
Σχετικά με τα ζώα και το περιβάλλον λοιπόν.
Ποιος σου είπε ότι με νοιάζει εμένα αν κάποιος δεν πάει τις γάτες ή δεν πάει τους σκύλους? Δικαίωμά του και καλά κάνει. Ξέρεις πόσους φίλους έχω που δεν έρχονται σπίτι μου επειδή τους μυρίζει ο σκύλος? Πολλούς. Δεν παύουν να είναι φίλοι μου. Απλά συναντιόμαστε έξω.
Εγώ μιλώ για ακραίες περιπτώσεις, γι αυτούς που δεν τα προστατεύουν (έστω και με το να μην τα ενοχλούν), αλλά τα καίνε, τα βαράνε, τους κάνουν βασανιστήρια κτλ.
Σχετικά με την Χρυσή αυτή (που έγραψες).
Όσο κι αν σου φαίνεται ότι φωτογραφίζω τη Χρυσή Αυγή, λυπάμαι αλλά με την ψυχολογία δεν τα πας καλά. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους Χρυσαυγίτες, σε πάααρα πολλά μπορεί και να συμφωνώ μαζί τους. Γενικά με όλα τα κόμματα βρίσκω στοιχεία επικοινωνίας. Όμως και σε όλα τα κόμματα βρίσκω ανθρώπους που θέλουν να σφάξουν αλλοδαπούς, και πολλούς που το κάνουν, αλλά την ώρα που το κάνουν, αντί για τη μπλούζα της δικής τους παράταξης, φοράνε μπλούζα της Χρυσής Αυγής, γιατί εκτός από άδικοι είναι και δειλοί.
Ε όχι. Αυτό δεν είναι δημοκρατία. Όλα αυτά δεν είναι δημοκρατία. Δεν είναι δημοκρατία να σκοτώνουμε άλλους ανθρώπους, δεν είναι δημοκρατία να βασανίζουμε τα ζώα, ούτε είναι δημοκρατία να καίμε δάση για να τα κάνουμε οικόπεδα. Και όσο ζω, ποτέ μα ποτέ δεν θα καθίσω στο ίδιο τραπέζι για κρασάκι, με ανθρώπους που έχουν τέτοιες απόψεις και ακολουθούν τέτοιες πρακτικές. Αυτό είναι φασισμός.
Αυτό όλο που σου θυμίζει την τύπισσα των Καλλιστείων, μου δείχνει απλά ότι βγάζεις πάρα πολύ βιαστικά συμπεράσματα. Αν με είχες διαβάσει τόσο καιρό, θα καταλάβαινες ότι στη ζωή μου έχω ενεργό ρόλο και στην προστασία του περιβάλλοντος και στην προστασία των ζώων. Αν έχεις διαβάσει τις απόψεις μου, τότε απλά αυτά που γράφεις δεν βγάζουν νόημα. Αν δεν τις έχεις διαβάσει, απλά βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα από δυο γραμμές.
Ότι από τα δύο και να είναι, εσύ το ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παιδες,,αλλο οι αποψεις αλλο οι πραξεις

οταν σκοτωνεις ή χτυπας αλλους ή ζωα εχουμε επεμβαση νομου κλπ
αλλα το να πιστευεις σατανιστικα ή ακροδεξια ακροαριστερα οτι απιστευτο να ειναι αυτο

αν δεν το κανεις πραξη κανεις δεν μπορει να σε πειραξει(ετσι πρεπει να ναι τουλαχιστον-
και τις ιδεες τις πολεμας με αλλες ιδεες οχι με αποκλεισμους ή απαγορευσεις


Και όσο ζω, ποτέ μα ποτέ δεν θα καθίσω στο ίδιο τραπέζι για κρασάκι, με ανθρώπους που έχουν τέτοιες απόψεις και ακολουθούν τέτοιες πρακτικές. Αυτό είναι φασισμός.
μμ,αλλο μιλας με καποιον αλλο ασπαζεσαι τις ιδεες του

με ολους μπορουμε να μιλαμε αναλογα με τις αντοχες μας εγκεφαλικα,ποσο επηρεαζομαστε δηλαδη
ενας εγκληματολογος ψυχολογος πχ θα ειχε πολυ ενδιαφερον να μιλησει αναλυτικα με ενα serial killer για να μαθει τα βαθη της ψυχης και ισως να τον κανει καλυτερο

ο χριστος πχ καθοταν με αμαρτωλους ή αρρωστους,,για να τους κανει καλα.αλλιως του υγειεις τι να τους κανει?
οπου χριστός βαλε καθε ανθρωπο που μπορει να βοηθησει

ετσι μαθαινουμε πραγματα και γινομαστε καλυτεροι ως κοινωνια,,μαθαινοντας και απο τους διεστραμμενους-που καμια φορα ισως δεν ειναι τοσο κακοι οσο νομιζαμε.


και γω ιδεολογικα δεν συμφωνω με του κκεδες
αλλα εχει πολυ ενδιαφερον να μιλαω με καποιους χωρις να ειμαστε εχθροι

και στα ζευγαρια πχ ισως η καλυτερη ελξη ενωση-αν με πιανεις;)-γινεται μεταξυ ετερωνυμων-κοινως πχ ενας αναρχικος με μια θεουσα :shifty: 8)

ή μια πασοκτζου με αναν κεντροδεξιο-συνήθως:worry: οπως εγω πχ..
ή ακομα καλυτερα μια φανατικη φεμινιστρια με μένα:P

εκει ειναι το ενδιαφερον,,:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
Καλέ μου Valder, θα σου απαντήσω.
Αρχικά όλο αυτό που έγραψες, μου φαίνεται μήνυμα εντυπωσιασμού (για να μην χρησιμοποιήσω άλλη λέξη). Δεν θα χρησιμοποιήσω άλλη, γιατί «Δημοκρατία έχουμε»

Χτύπησα νεύρο;:P

Εγώ μιλώ για ακραίες περιπτώσεις, γι αυτούς που δεν τα προστατεύουν (έστω και με το να μην τα ενοχλούν), αλλά τα καίνε, τα βαράνε, τους κάνουν βασανιστήρια κτλ.

Το να μην προστατέψεις όλα τα αδέσποτα της γειτονιάς είναι δικαίωμά σου. Το να τα καίς είναι αρρώστια, όχι πολιτική πεποίθηση.:P

Σχετικά με την Χρυσή αυτή (που έγραψες).
Όσο κι αν σου φαίνεται ότι φωτογραφίζω τη Χρυσή Αυγή, λυπάμαι αλλά με την ψυχολογία δεν τα πας καλά.

Αν εσύ ξέρεις άλλους που να είναι κατά των μεταναστών οκέι...:P

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους Χρυσαυγίτες, σε πάααρα πολλά μπορεί και να συμφωνώ μαζί τους.

Α μπράβο, αυτό λέω κι εγώ γλυκιά μου!

Γενικά με όλα τα κόμματα βρίσκω στοιχεία επικοινωνίας. Όμως και σε όλα τα κόμματα βρίσκω ανθρώπους που θέλουν να σφάξουν αλλοδαπούς, και πολλούς που το κάνουν, αλλά την ώρα που το κάνουν, αντί για τη μπλούζα της δικής τους παράταξης, φοράνε μπλούζα της Χρυσής Αυγής, γιατί εκτός από άδικοι είναι και δειλοί.

Ενώ θα έπρεπε να φοράνε τη μπλουζα της ΝΔ και να λένε "προβοκάτσια κάνουμε μωρέ στους Χρυσαυγίτες".


(σε πολλά κόμματα βρίσκεις ανθρώπους που θέλουν να σφάξουν ή σφάζουν αλλοδαπούς και το κάνουν με λάθος μπλούζα γιατί είναι άδικο... Οκέι...:hehe:)

Αυτό όλο που σου θυμίζει την τύπισσα των Καλλιστείων, μου δείχνει απλά ότι βγάζεις πάρα πολύ βιαστικά συμπεράσματα. Αν με είχες διαβάσει τόσο καιρό, θα καταλάβαινες ότι στη ζωή μου έχω ενεργό ρόλο και στην προστασία του περιβάλλοντος και στην προστασία των ζώων. Αν έχεις διαβάσει τις απόψεις μου, τότε απλά αυτά που γράφεις δεν βγάζουν νόημα. Αν δεν τις έχεις διαβάσει, απλά βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα από δυο γραμμές.
Ότι από τα δύο και να είναι, εσύ το ξέρεις.

Άλλο το σου λέω ότι η άποψή σου μου θυμίζει κάτι, κι άλλο το να σου προσάπτω ότι είσαι κάτι τέτοιο. Αμα είχες λιγότερη κάψα να μου την πεις, θα το είχες προσέξει ότι το ξεκαθάρισα.:)

Στο συγχωρώ όμως γιατί θεωρώ τις τοποθετήσεις σου καλοπροαίρετες αν και κατά τι μαλθακές έως εκτός θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Η καλύτερή μου φίλη είναι ΧΑ κι εγώ ΜΛ-ΚΚΕ. Τα συμπεράσματα δικά σας.....8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Στην παρέα μου είμαστε 5 άτομα, οι 3 είναι ΧΑ, ο ένας αριστερός συριζα και εγώ θέλω ένα σύστημα τύπου Σουηδίας. Όταν πιάνουμε τα πολιτικά δουλευόμαστε μεταξύ μας και όλα καλά.
Οπότε όχι, τις περισσότερες φορές οι διαφορετικές πολιτικές πεποιθήσεις δεν επηρεάζουν τις διαπροσωπικές μας σχέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Στὸ θέμα τῆς παρέας, δὲν ἔχω πρόβλημα μὲ τὶς πολιτικὲς πεποιθήσεις τοῦ ἄλλου. Κοιτάω περισσότερο τὸν χαρακτῆρα του. Αὐτὸ βέβαια δὲ σημαίνει ὅτι θὰ γίνω κολλητὸς μὲ ἕναν ἀντιφὰ (φεῦ!) ἢ μὲ ἕναν συριζαῖο. Οὕτως ἢ ἄλλως οἱ διαφορὲς φαίνονται ἐξ ἀρχῆς καὶ δὲ νομίζω ὅτι ὑπάρχουν μεγάλα περιθώρια συνεννοήσεως. Γιὰ κάποιον περίεργο λόγο, μπορῶ πιὸ εὔκολα νὰ κάνω παρέα μὲ μὲ κκέδες ἢ μὲ φιλελεύθερους πάντοτε ὅμως στὸ πλαίσιο μιᾶς πολιτικῆς ἀντιπαράθεσης καὶ σίγουρα δὲν μπορῶ νὰ μιλήσω μὲ τὴν ἄνεση μὲ τὴν ὁποία μιλῶ σὲ ἕναν ὁμοϊδεάτη.

Σχετικὰ τώρα μὲ τὸ θέμα τῶν σχέσεων, πεῖτε με περίεργο καὶ κομπλεξικό, ἀλλὰ ἐγὼ εἶμαι ἀπόλυτος στὸ ὅτι δὲ θέλω μία γυναῖκα νὰ εἶναι ἀριστερή. Μπορεῖ νὰ κάνουμε καλὴ παρέα, νὰ εἶναι καλὸς χαρακτῆρας, νὰ ὑπάρχῃ ἀκόμα καὶ κάποια χημεία, ἀλλὰ ἐγὼ δὲν μπορῶ νὰ κάνω σχέση μὲ ἀριστερή. Αὐτὴ ἡ ἰδεολογία (ὁποιασδήποτε ἀπόχρωσης) εἶναι γιὰ μένα ἀπαγορευτικὸ στοιχεῖο γιὰ σχέση. Ὅσες φορὲς ἔχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο, στὸ τέλος κατάλαβα ὅτι ὑπάρχει μεγάλο χάσμα καὶ τὸ παράτησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Margaritisole

Νεοφερμένος

Ο Μαργαρίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
(το σκεφτόμουν αν πρεπει να το ανοίξω εδώ ή στο κοινωνικές σχέσεις και οικογένεια.. αν το έβαλα στο..λάθος σημείο ...U know what to do!)


Ο ακριβής τίτλος είναι "Επηρεάζουν οι πολιτικές μας πεποιθήσεις/κομματικές μας προτιμήσεις τις διαπροσωπικές μας σχέσεις?", αλλά δεν χωράει επάνω :P

Πριν λίγες μέρες είχα μια συζήτηση στο Msn για ένα άσχετο ζήτημα με μια φίλη με την οποία ... διαφωνούμε καθέτως :P, στη γνώμη μας για το ζήτημα αυτό, το οποίο είναι, τρόπον τινά, θέμα "κοινωνικής πολιτικής". Προς υπεράσπισή μου είχα (μεταξύ άλλων) τη γνώμη και κάποιων άλλων που είχαν δείξει να συμφωνούν μαζί μου στην άποψη που έχω για το εν λόγω θέμα... Κάποια στιγμή, λοιπόν, στη διάρκεια της ...μαραθώνιας κουβέντας μας είπε και το εξής : "Θεωρείς τυχαίο ότι αυτοί που ενστερνίζονται την άποψή σου, έχουν και τις ίδιες πολιτικές πεποιθήσεις με εσένα?"

Ομολογώ ότι σε εκείνη τη φάση (με το συγκεκριμένο άτομο δεν έχουμε τις ίδιες πολιτικές πεποιθήσεις) το... απέρριψα μέσα μου άρδην το επιχείρημα αυτό. Δλδ, θεώρησα ότι το να υποστηρίζω την Α ιδεολογία τόσο εγώ όσο και τα 2-3 άτομα αυτά ήταν κάτι εντελώς συμπτωματικό και η όποια ταύτιση απόψεων (δεδομένου ότι το αντικείμενο συζήτησης δεν ήταν πολιτικό) έχει να κάνει με χαρακτήρες.

Αλλά... 2 μέρες μετά έτυχε και ξανασκεφτόμουν τη συζήτηση αυτή και αναρωτήθηκα αν υπάρχει δόση αλήθειας στο σχόλιο αυτό.

Εννοώ... οποιοσδήποτε πάνω από 18-20 (ενίοτε και από μικρότερες ηλικίες ή από μεγαλύτερες) που επιλέγει ότι του ταιριάζει μια ιδεολογία και στρέφεται προς κάποιο κόμμα (αφήνω απέξω αυτούς που ψηφίζουν το όποιο κόμμα με γνώμονα το "ο μπαμπάς μου μου είπε ότι αυτό ψηφίζαμε πάππου προς πάππου, δεν ξέρω γιατί αλλά άμα όλοι έτσι κάνουν έτσι θα κάνω κι εγώ" ή τους "ο τάδε θα με βολέψει στο υπουργείο άμα βγει οπότε τον ψηφίζω") πόσο επηρεάζεται στην κρίση του απέναντι σε άλλους όταν συζητά μαζί τους?

Όχι σε επίπεδο πολιτικό και κομματικό, αλλά όταν οι συζητήσεις είναι γενικού περιεχομένου.. Ή πόσο επηρεάζεται η γνώμη μας απέναντι σε άλλους όταν δηλωμένα υποστηρίζουν κάτι άλλο από αυτό που υποστηρίζουμε εμείς?

Σίγουρα ο καθένας μας θα μπορούσε να πει ότι "καθόλου ο κολλητός μου/ο άντρας μου υποστηρίζει εντελώς αντίθετη παράταξη από μένα και όμως τα πάμε μια χαρά" αλλά αυτό θα το θεωρούσα εξαίρεση, έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου αυτή τη στιγμή. Αυτό που, βασικά, αναρωτιέμαι είναι, αν θέλετε, ο βαθμός "προκατάληψης" που έχουμε (ή δεν έχουμε) απέναντι στις νέες γνωριμίες και παρέες όταν είναι διαφορετικών πεποιθήσεων ή ακόμα κι αν είμαστε πιο θετικοί πχ. απέναντι στις νέες γνωριμίες που θα τύχουν αν μάθουμε/ξέρουμε ότι είναι ίδιων πεποιθήσεων με εμάς σε ιδεολογικό και/ή κομματικό επίπεδο.

Διαίρει και βασίλευε.

"Για να κυβερνάς με ασφάλεια και να διατηρείς την εξουσία σου, φρόντισε να σπείρεις τη διχόνοια ανάμεσα στους αντιπάλους σου."

Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Σε ερωτική σχέση θα ήθελα να έχουμε τις ίδιες απόψεις, αν και πρακτικά μόνο μια φορά μου έχει τύχει αυτό, οπότε προφανώς οι πολιτικές πεποιθήσεις δεν παίζουν επί της ουσίας ρόλο. Σε φιλικές σχέσεις, όσο και αν διαφωνούμε, δεν σταματάμε να είμαστε φίλοι, απλώς και μόνο και από αυτό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 106952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η καλύτερή μου φίλη είναι ΧΑ κι εγώ ΜΛ-ΚΚΕ. Τα συμπεράσματα δικά σας.....8)
Καθόλου περίεργο, τσιτάτα και αυτή, τσιτάτα και εσύ. Υποταγή στο κόμμα εσύ, υποταγή στον αρχηγό αυτή you see;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ὅσες φορὲς ἔχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο, στὸ τέλος κατάλαβα ὅτι ὑπάρχει μεγάλο χάσμα καὶ τὸ παράτησα.

εχμ
σε ποιο σταδιο το παρατησες;

γιατι απο την πλευρα της αλλης, μπορει αυτο να λεγεται "χυλοπιττα" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
εχμ
σε ποιο σταδιο το παρατησες;

γιατι απο την πλευρα της αλλης, μπορει αυτο να λεγεται "χυλοπιττα" :P

My thoughts exactly. :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top