Πρέπει τελικά να κοιτάμε την "πάρτη" μας ;

Evaki_555

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Καλημερα ! Τον τελευταίο καιρο σκεφτομαι το συγκεκριμένο ερώτημα. Γενικα βρίσκομαι σε μια περίοδο που προσπαθω να αναθεωρήσω καποια πραγματα για τον εαυτό μου και ενα απο αυτα ειναι οτι πάντοτε προσπαθω να βοηθάω τους άλλους, να τους ικανοποιώ, να λέω πάντα "ναι" ακομα και οταν καταβαθος δεν θελω και γενικότερα να ειμαι εκει γι'αυτους, στην προσπάθειά μου να νιώσω αποδεκτή. Σαφώς και οταν εγω εχω χρειαστεί βοηθεια εχω πεσει πολλες φορες σε κλειστές πόρτες απο άτομα που ειχα "σκιστεί" να ειμαι διπλα τους οταν με χρειάστηκαν. Θα σας πω ενα πολυ ανώδυνο παράδειγμα που ομως με ενόχλησε κάπως. Εδω και κάποιους μήνες η καλύτερη μου φιλη εχει μια σχεση και γενικα εχει απομακρυνθεί κάπως, απο την άποψη οτι δεν βγαινουμε τοσο συχνά ουτε μου απαντάει στα μηνυματα έγκαιρα. Οποτε εχει τσακωθεί με το αγορι της εγω σαν τη χαζή ακόμη και άυπνη και κουρασμενη να ειμαι τρέχω να της συμπαρασταθώ. Θυμαμαι χαρακτηριστικά πριν δυο βδομάδες δεν ενιωθα πολυ καλα ψυχολογικά και της εςτειλα ενα μηνυμα να βγούμε μια βολτα, το οποιο απαντήθηκε μετα απο 2 ημέρες και η απαντηση ηταν "δεν μπήκα σχεδον καθολου Facebook"... "σχεδον"...που σημαινει οτι μπήκε εστω μια φορα αλλα δεν μπήκε στον κόπο να μου απαντήσει. Εμενα αυτο το περιστατικό με θύμωσε κάπως αλλα ειπα μεσα μου "Κατσε ερχεται εξεταστικη και τοτε θα αρχίσει να σε βομβαρδίζει με μηνυματα για να την βοηθησεις"... οπως και εγινε. Προχθές με παιρνει τηλ επειδή δεν ένιωθε καλα λόγω οικογενειακών θεμάτων και ηθελε να ερθει σπιτι μου. Εγω μολις ειχα ξεκινήσει να διαβαζω. Εξαιτίας της έχασα μια ημερα διαβασμα, έχασα την αυτοσυγκέντρωση και την ηρεμία μου και γέμισα με αρνητική ενεργεια. Επίσης μου λεει "Θα ερθω σπιτι σου να διαβάσουμε"... το οποιο μεταφράζεται ως "θα ερθω σπιτι σου να με διαβασεις"... εφόσον εκεινη δεν εχει διαβασει τιποτα και εγω εχω βγάλει ολη την ύλη σχεδον. Ενω σπάνια βριςκω τα κότσια να πω αυτο που θελω, τωρα ειμαι περήφανη γιατι της ειπα οτι δεν μπορουμε να διαβάσουμε μαζι γιατι δεν συμβαδίζουμε και εγω θα μείνω πισω στο διαβασμα. Γενικα τωρα που θελει βοηθεια για το διαβασμα τα μηνυματα μου τα απαντάει σε χρονο dt. Και ολη αυτη η φαση με κανει να σκεφτομαι οτι πρεπει τελικα να σκεφτομαι μονο την πάρτη μου. Δεν ημουν ποτε "παρτακιας" στη ζωή μου, αλλα ολα αυτα με κάνουν να θελω να γινω. Να μη με νοιαζει τι κάνουν οι άλλοι. Οπως δεν τους νοιάζω και εγω, οταν δεν χρειάζονται κατι απο εμενα. Πετάχτηκε και μια αλλη ατακα τυπου "θα διαβάσουμε ολα τα μαθήματα μαζι"... και γέλασα απο μεσα μου γιατι ειναι λες και ψάχνει καθηγήτρια. Πριν μερικά χρονια ημουν τοσο ζώον που θα ελεγα ναι, τωρα δεν υπάρχει περιπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εύη καλησπέρα. Η αλήθεια είναι ότι όλο αυτό που περιγράφεις και όλα αυτά τα συναισθήματα, τις σκέψεις που εκφράζεις, τα βιώνω πάρα πολύ κι εγώ σε έντονο βαθμό αλλά και τα σκέφτομαι και εγώ πάρα πολύ τον τελευταίο χρόνο.

Δυστυχώς είμαι και εγώ άνθρωπος που δεν λέει "όχι" σε κάτι που δεν θέλει, και αναγκάζεται να πει ναι και να υποκύψει να κάνει κάτι, επειδή φοβάται και μετά καταλήγει να κάνει κάτι και να καταπιέζεται, το κάνω ακόμα να φανταστείς και στην πραγματική ζωή αλλά και το έχω κάνει και εδώ και μετά έτρεχα να σώσω μία κατάσταση την οποία οδηγήθηκα επειδή φοβήθηκα τι θα γινόταν αν έλεγα όχι. Δεν ξέρω εάν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω ... Και τώρα να φανταστείς πχ λέω κάτι είτε σε έναν φίλο μου, είτε εδώ, είτε οπουδήποτε με τον φόβο μην πέσουν να με φάνε. Πριν καιρό ωστόσο δεν έλεγα τίποτα και συμφωνούσα με όλους , τελευταία έχω αρχίσει και προσπαθώ να το καταπολεμήσω αλλά με δυσκολία, διότι δυστυχώς βίωσα μία τραγική κατάσταση στα σχολικά μου χρόνια που με έκανε αμύνομαι πλέον και να μην έχω το θάρρος να βγω μπροστά, είμαι βέβαια 22 χρονών αλλά είναι βιώματα μάλλον αποτέλεσμα βιωμάτων που δεν μπορώ να ξεπεράσω.

Έχω βοηθήσει επίσης ανθρώπους και που μου έχουν συμπεριφερθεί άσχημα επειδή τους είδα σε μία άσχημη στιγμή και επειδή εγώ είμαι ευάλωτη και ευαίσθητη και συναισθηματική δεν μπορώ να μην το κάνω ό,τι και να μου έχει κάνει ο άλλος. Και ξέρεις τι έγινε ; Μόλις αυτοί ξαναπάτησαν στα πόδια τους έκαναν πάλι τα ίδια αλλά δε το μετάνιωσα ότι βοήθησα, αλλά το μόνο που σκέφτηκα ήταν, γιατί να υπάρχει τόσο αχαριστία και μίσος σε μερικούς ανθρώπους; Λένε ότι εάν περάσεις δύσκολα συνήθως γίνεσαι καλύτερος άνθρωπος, αλλά δυστυχώς αυτό όπως φαίνεται δεν ισχύει για όλους.

Όσον αφορά την φίλη σου, καταλαβαίνω το περιστατικό και οι περισσότεροι έχουμε βιώσει ανάλογα περιστατικά που "φίλοι" μας είναι μόνο στις ανάγκες τους, όχι στις δικές μας και γενικά όποτε αυτοί χρειάζονται κάτι. Έχω επίσης φίλη από την παρέα που επίσης μα ξέχναγε όταν είχε το αγόρι της και δεν απαντούσε σε μηνύματα κλήσεις επειδή δεν είχε χρόνο επειδή διάβαζε αλλά για αυτόν είχε χρόνο να κάνει τα πάντα οποιαδήποτε στιγμή. Δεν ξέρω εάν φανεί εγωιστικό φυσικά δεν είναι υποχρεωμένη να ασχολείται με εμάς και να απαντάει σε κλήσεις και τηλέφωνα αλλά εμένα με εκνευρίζει πολύ περισσότερο όταν ο άλλος δεν είναι ευθύς και ειλικρινής με τους ανθρώπους και κρύβεται, ώστε να δικαιολογήσει μία κατάσταση. Επίσης μία άλλη κοπέλα έπιασε κολλητηλίκια με καθηγήτρια από το τμήμα μου και μετά από αυτό μας έγραψε την υπόλοιπη παρέα και ποτέ δεν είχε χρόνο. Δεν διαφωνώ ούτε συμφωνώ στις φιλικές σχέσεις καθηγητών μαθητών, είμαι κάθετη όμως στο να ξεγράφεις και να πουλάς άτομα που πέρασες μαζί τόσο καιρό.

Για το άλλο θέμα που αναφέρεις, στο τμήμα μου είμαστε εγώ που είμαι δεύτερη και μία άλλη κοπέλα που είναι πρώτη. Ξέρεις τι γίνεται σε κάθε εξεταστική και κάθε φορά που έχουμε παράδοση εργασίας ; Μάλλον τι γίνοταν καθώς τώρα έχουμε πάρει πτυχιακή ; Κάθε μέρα λαμβάναμε μηνύματα τόσο σε messenger, όσο και μηνύματα στην εκπαιδευτική πλατφόρμα από άτομα που δεν πατούσαν καν στην σχολή δεν τα ξέραμε καν ή εάν τα ξέραμε δεν μας έλεγαν ούτε καλημέρα και ξαφνικά τους γίναμε οι καλύτερες φίλες. Αρχικά εμείς και εγώ τους βοηθούσα ανέβαζα σημειώσεις σαν το βούρλο στην ομάδα του fb σος , ασκήσεις κλπ. Μία φορά λοιπόν που δεν πρόλαβα να ανεβάσω δέχτηκα τόσο βρίσιμο τόσο δηλητήριο από μερικά άτομα και μία κοπέλα την οποία βοήθησα τόσο πολύ έρχεται και μου κοπανάει " Οκ Σοφία, πήγαινε γράψε εσύ 10, και άσε εμάς να κοπούμε" Ξέρεις τι ενοχές που ένιωσα και πόσο άσχημα, αλλά κατάλαβα μετά ότι δεν είμαι υποχρεωμένη να βοηθάω κανέναν ούτε θα αναλάβω εγώ ευθύνες επειδή οι άλλοι είναι απλά αραλίκι. Οι περισσότεροι δούλευαν λέει και έβλεπες φωτογραφίες στο φβ να πίνουν καφέδες είτε δεν ξέρω τι και βεβαίωση δουλειάς στην εξεταστική ζητούσαν 3 -4 άτομα.

Τώρα που δεν είμαι εγώ και η άλλη κοπέλα καθημερινά στο τμήμα λόγω πτυχιακής ψάχνονται να βρουν άτομα να του βοηθήσουν και είναι η πρώτη εξεταστική που πραγματικά δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί δεν είχα μάθημα και θέλω να δω αν θα πλακωθούν όπως πλακώνονται κάθε χρόνο σε τέτοια περίοδο. Δεν ξέρεις τι τσακωμός πέφτει . Θα με βομβαρδίζουν με μηνύματα και θα κράζουν πάλι γιατί δεν απαντάω όπως έκαναν τόσες φορές.

Με όλα αυτά θέλω να καταλήξω ότι κάποιες φορές αναγκάζεσαι να γίνει κακός, να κλείνεις πόρτες και να κοιτάς την πάρτη σου, γιατί πολλές φορές φτάνουν να σε εκμεταλλευτούν και να σου την βγουν και από πάνω έχουν δεν έχουν δίκιο. Δεν φταις,δεν είσαι κακός άνθρωπος σε αναγκάζουν. Θεωρώ πως πρέπει να ξεκαθαρίσεις τα πράγματα με την φίλη σου ακόμα περισσότερο μόλις τελειώσει η εξεταστική και ηρεμήσετε και οι 2 σας ώστε να μπουν κάποια όρια, τα οποία πρέπει να υπάρχουν σε κάθε είδους σχέση για να είναι αρμονική και να μην καταπατούνται. Πάντως εγώ δυστυχώς δυσκολεύομαι να θέσω όρια γιατί φοβάμαι, δεν ξέρω εάν εσύ μπορείς να το κάνεις αλλά στο λέω επειδή έτσι πρέπει να γίνει. Και εγώ με την σειρά μου θέλω λίγους και καλούς τόσο καιρό με ενδιαφέρουν τι θα πουν οι άλλοι τι κάνουν οι άλλοι και καταλήγω να κάνω αυτό που θέλουν και να μη σέβομαι τον εαυτό μου πράγμα που είναι κακό και χάνω και τον σεβασμό σε μερικά αν όχι σε όλα !

Φοβάμαι ωστόσο ότι εάν γίνω παρτάκιας και κοιτάω μόνο εμένα ότι θα γίνω και κακός άνθρωπος. Είμαι άνθρωπος που θα τρέξει για τον άλλον να βοηθήσει ειδικά σε θέματα υγείας που θα του συμπαρασταθεί θα θα θα , αλλά όταν νιώθω ότι αυτό φτάνει σε εκμετάλλευση τρελαίνομαι!.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πρέπει να κοιτάμε μόνο την πάρτη μας, σε αυτόν τον κόσμο κανείς δεν εκτιμάει τι κάνουμε και αργά ή γρήγορα το ξεχνούν, συνεπώς μόνο την πάρτη σας παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evaki_555

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Εγω το ζώον έχασα μια μερα διαβάσματος για να κανω την παρηγορήτρα και να γεμιζω αρνητική ενέργεια με την κλάψα. Ακούγομαι κακιά αλλα εχω υπάρξει τοσο μεγαλο θυμα εκμετάλλευσης λόγω της υπερβολικής καλοσύνης μου που πλέον βαρεθηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγω το ζώον έχασα μια μερα διαβάσματος για να κανω την παρηγορήτρα και να γεμιζω αρνητική ενέργεια με την κλάψα. Ακούγομαι κακιά αλλα εχω υπάρξει τοσο μεγαλο θυμα εκμετάλλευσης λόγω της υπερβολικής καλοσύνης μου που πλέον βαρεθηκα.

Πες απλά ότι δεν μπορείς και κάτσε διάβασε μόνη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εγω το ζώον έχασα μια μερα διαβάσματος για να κανω την παρηγορήτρα και να γεμιζω αρνητική ενέργεια με την κλάψα. Ακούγομαι κακιά αλλα εχω υπάρξει τοσο μεγαλο θυμα εκμετάλλευσης λόγω της υπερβολικής καλοσύνης μου που πλέον βαρεθηκα.

Να σου πω κάτι σε καταλαβαίνω δεν γίνεσαι κακιά σκέψου ότι έκανες ένα καλό αυτό και μόνο πρέπει να σε γεμίζει. Θύμα εκμετάλλευσης εσύ ως προς ποια έννοια;


Πες απλά ότι δεν μπορείς και κάτσε διάβασε μόνη σου.

Ρε συ επειδή αυτά που βιώνει η Εύη τα ζω καθημερινά όταν έλεγα εγώ αυτό το απλό πράγμα, ξέρεις τι μου έσουρναν και τι έλεγαν ; Ή ρωτούσαν " έχεις κάτι μαζί μου ;" απλά για να σε λυγίσουν να τους βοηθήσεις ;
Λες δεν μπορείς και πέφτουν να σε φάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evaki_555

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Την ημερα που εγινε το περιστατικό και έχασα το διαβασμα μου ημουν υπερβολικά πολυ αγχωμένη ! Μετα δεν μπορουσα να συγκεντρωθώ με τίποτε. Επηρεάστηκα υπερβολικά πολυ απο την αρνητική της ενέργεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Την κοιτάξεις δεν την κοιτάξεις η κοινωνία είναι έτσι δομημένη που επωφελείται και από τις δύο επιλογές.Άρα κάνε ότι σε ευχαριστεί.Γενικά να κρατάς την ψυχραιμία σου.Μεγάλο πράγμα η ψυχραιμία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evaki_555

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Την κοιτάξεις δεν την κοιτάξεις η κοινωνία είναι έτσι δομημένη που επωφελείται και από τις δύο επιλογές.Άρα κάνε ότι σε ευχαριστεί.Γενικά να κρατάς την ψυχραιμία σου.Μεγάλο πράγμα η ψυχραιμία.

Δεν ειμαι καθολου ψύχραιμη σαν άτομο. Επηρεάζομαι πολυ εύκολα απο αρνητικές καταστάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Δεν ειμαι καθολου ψύχραιμη σαν άτομο. Επηρεάζομαι πολυ εύκολα απο αρνητικές καταστάσεις.

Την ημερα που εγινε το περιστατικό και έχασα το διαβασμα μου ημουν υπερβολικά πολυ αγχωμένη ! Μετα δεν μπορουσα να συγκεντρωθώ με τίποτε. Επηρεάστηκα υπερβολικά πολυ απο την αρνητική της ενέργεια.

Έχω το ίδιο θέμα ακριβώς, περισσότερο με επηρεάζει μία αρνητική παρά 1000 θετικά. Θα κολλήσω στο αρνητικό! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
ρε κοριτσια, καθεστε και παραπονιεστε για την ασχημη συμπεριφορα φιλων, συμφοιτητων κλπ κλπ. κι εχετε δικιο, κανεις δεν σας το στερει αυτο. σκεφτηκατε ομως πως εσεις οι ιδιες επιτρεψατε να συμβουν αυτες οι καταστασεις και πως δεν φταιει κανεις αλλος παρα εσεις που αφησατε να σας πατησουν? ειμαστε υπευθυνοι για τις δικες μας πραξεις και αποφασεις, οχι των αλλων. αν δωσατε χωρο σε αυτα τα ατομα να σας μειωσουν δεν φταινε αυτοι, αλλα εσεις που δεν το σταματησατε εξ αρχης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
ρε κοριτσια, καθεστε και παραπονιεστε για την ασχημη συμπεριφορα φιλων, συμφοιτητων κλπ κλπ. κι εχετε δικιο, κανεις δεν σας το στερει αυτο. σκεφτηκατε ομως πως εσεις οι ιδιες επιτρεψατε να συμβουν αυτες οι καταστασεις και πως δεν φταιει κανεις αλλος παρα εσεις που αφησατε να σας πατησουν? ειμαστε υπευθυνοι για τις δικες μας πραξεις και αποφασεις, οχι των αλλων. αν δωσατε χωρο σε αυτα τα ατομα να σας μειωσουν δεν φταινε αυτοι, αλλα εσεις που δεν το σταματησατε εξ αρχης.

Δεν αντιλέγω ρε συ (<3) ότι δεν έχεις δίκιο, σίγουρα έχουμε ευθύνη που αφήσαμε να τραβήξει μακριά αυτή η κατάσταση, αλλά εγώ προσωπικά δεν φανταζόμουν ότι κάποιοι θα εκμεταλλεύονταν την καλοσύνη μου και μετά θα νόμιζαν, ότι ήμουν υποχρεωμένη να κάνω κάτι και να επιβάλλεται ή πχ να μας πουλάει κάποιος για κάποιους άλλους. Σε κάποια έμπαιναν όρια σε κάποια άλλα όχι. Εεεε και που το σταμάτησα έγινα η κακιά ...αν δεν το σταμάταγα ναι θα ήμουν "χαζή". Δίνεις ευκαιρίες πόσες όμως ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ειμαι καθολου ψύχραιμη σαν άτομο. Επηρεάζομαι πολυ εύκολα απο αρνητικές καταστάσεις.
Ένας ακόμη λόγος για να αρχίσεις να είσαι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith's_child

Νεοφερμένος

Η lilith's_child αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Την κοιτάξεις δεν την κοιτάξεις η κοινωνία είναι έτσι δομημένη που επωφελείται και από τις δύο επιλογές.Άρα κάνε ότι σε ευχαριστεί.Γενικά να κρατάς την ψυχραιμία σου.Μεγάλο πράγμα η ψυχραιμία.
ναι σε αυτό συμφωνώ εγώ είμαι πχ απόλυτα ψύχραιμο άτομο σε όλες τις καταστάσεις της ζωής μου και όλοι μου λεν πχ πως μπορείς και είσαι τόσο ψύχραιμη και ειδικά με μερικά άτομα, εγώ τους απαντάω πως έτσι είμαι από φυσικού μου βέβαια


γενικά πάντως στη ζωή δεν θα έλεγα πως κοιτάω την πάρτυ μου δλδ ίσα ίσα βάζω πρώτα τους άλλους καθώς έτσι είμαι ως προσωπικότητα καλώς ή κακώς. Πχ την αδελφή μου την βάζω πάνω από όλα γιατί θεωρώ πως κανείς δεν μπορεί να την προστατεύσει όσο εγώ εκεί έξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evaki_555

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Σας ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις σας. Γενικα νιώθω οτι η φιλη μου με γεμίζει αρνητική ενέργεια. Πάντα θα βρει κατι να κλαφτεί και να παραπονεθεί. Πάντα ειμαι το ατομο που ακούει ολα τα προβλήματα. Ενταξει μου αρεσει το οτι με εμπιστεύεται αλλα κι εγω κουράζομαι να ακουω συνέχεια προβλήματα, κλάψα, μουρμούρα και τπτ θετικο. Με κουράζει ψυχολογικά αυτο. Μου δημιουργεί ενα σφίξιμο στο στομάχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Σας ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις σας. Γενικα νιώθω οτι η φιλη μου με γεμίζει αρνητική ενέργεια. Πάντα θα βρει κατι να κλαφτεί και να παραπονεθεί. Πάντα ειμαι το ατομο που ακούει ολα τα προβλήματα. Ενταξει μου αρεσει το οτι με εμπιστεύεται αλλα κι εγω κουράζομαι να ακουω συνέχεια προβλήματα, κλάψα, μουρμούρα και τπτ θετικο. Με κουράζει ψυχολογικά αυτο. Μου δημιουργεί ενα σφίξιμο στο στομάχι.

Της το έχεις πει , το έχετε συζητήσει ; Της έχει πει να αναζητήσει από κάποιον εξειδικευμένο, βοήθεια εάν αντιμετωπίζει προβλήματα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ναι, πρέπει να κοιτάς την πάρτη σου. Εγώ μετά από μερικες καταστάσεις και άτομα που με έριξαν πολύ ψυχολογικα έχω καταλάβει πως πρέπει να είμαστε και λίγο εγωιστές. Δεν είναι δυνατόν να γινόμαστε χαλί να μας πατήσουν και να αγνοούμε τις δικές μας ανάγκες συνέχεια. Άλλο να προσφέρεις βοήθεια μια φορά και άλλο να σε εκμεταλλεύονται και να σε χειρίζονται όπως θέλουν αυτοί. Είναι πολύ σημαντικό να θέτεις κάποια όρια, ακόμα και σε φιλικές σχέσεις. Πλεον και όχι θα πω, και τον εαυτό μου θα σκεφτώ πρώτα. Και πρέπει όλοι να μάθουμε να λέμε όχι και να μην είμαστε και τόσο ευγενικοί μερικες φορές. Όσο γι’αυτο που ειπώθηκε παραπάνω ότι φταίμε εμεις που αφήνουμε τα αλλά άτομα να μας εκμεταλλεύονται, ισχύει κατά ένα μέρος αλλά δεν πρέπει να κατηγορούμε τον εαυτό μας σε τέτοιες περιπτώσεις, γιατί αν είμαστε άσχημα ψυχολογικα αυτό μας ρίχνει ακόμα περισσότερο. Πρέπει απλά να χαιρόμαστε που τελικά καταλάβαμε τι συνέβαινε με αυτή την κατάσταση και τελικά είχαμε την δύναμη και το θάρρος να κόψουμε επαφές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherie

Δραστήριο μέλος

Η Cherie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Και μόνο που αυτό το άτομο σε κάνει να νιώθεις κοροϊδο δείχνει ότι δεν αξίζει να ασχολείσαι και να καταπιέζεσαι. Ακόμα και οι άνθρωποι που είναι "καλοί" με όλους και δεν φέρνουν αντιρρήσεις από ένα σημείο και μετά φτάνουν στα όρια τους και δεν σηκώνουν πολλά πολλά. Στο κάτω κάτω δεν γίνεται να είσαι έτσι όλη σου τη ζωή, θα σε εξουθενώσει ψυχολογικά και θα χάσεις και τον εαυτό σου. Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα για το αν είσαι παρτάκιας ή όχι αλλά για το αν νιώθεις κοντά με αυτήν την κοπέλα. Γενικά μεταξύ πραγματικών φίλων δεν υπάρχουν ούτε "τύψεις επειδή λέω όχι", ούτε "νιώθω ότι με εκμεταλλεύεται". Μπαίνεις στη διαδικασία να βοηθήσεις επειδή πραγματικά το θες και όταν δεν είσαι πάντα διαθέσιμη υπάρχει κατανόηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Σας ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις σας. Γενικα νιώθω οτι η φιλη μου με γεμίζει αρνητική ενέργεια. Πάντα θα βρει κατι να κλαφτεί και να παραπονεθεί. Πάντα ειμαι το ατομο που ακούει ολα τα προβλήματα. Ενταξει μου αρεσει το οτι με εμπιστεύεται αλλα κι εγω κουράζομαι να ακουω συνέχεια προβλήματα, κλάψα, μουρμούρα και τπτ θετικο. Με κουράζει ψυχολογικά αυτο. Μου δημιουργεί ενα σφίξιμο στο στομάχι.

Με γυρνάς κάποια χρόνια πίσω. Είχα κάποτε μια φίλη που έκανε έτσι ακριβώς. Όποτε είχε προβλημα μου έστελνε μηνύματα με έπαιρνε τηλ. Ήθελε κάπου να τα πει βλέπεις. Αντιθέτως, όταν είχα εγώ πρόβλημα και της το έλεγα είχε έναν μαγικό τρόπο να γυρνάει τη κουβέντα στη δίκη της σχέση και πάλι στα δικά της. Δεν ξέρω πως το έκανε αυτό. Περάσαμε μια δεκαετία φιλίας. Τα έβλεπα όλα αυτά αλλά δεν μιλούσα. Ώσπου είπα φτάνει. Με γέμιζε αρνητική ενέργεια με τη μιρλα της και παραπονιόταν για ανούσια πράγματα. Ευτυχώς, δεν είμαστε φίλες πια. Φέτος μου έστειλε μνμ για χρόνια πολλά στα γεννεθλια μου. Από το μήνυμα της κατάλαβα ότι ήθελε να μάθει νέα μου και να πιάσει τη κουβέντα. Αλλά δεν την άφησα να μάθει τίποτα. Ένα «ευχαριστώ, να είσαι καλά» απάντησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Ναι, πρέπει να κοιτάς την πάρτη σου. Εγώ μετά από μερικες καταστάσεις και άτομα που με έριξαν πολύ ψυχολογικα έχω καταλάβει πως πρέπει να είμαστε και λίγο εγωιστές. Δεν είναι δυνατόν να γινόμαστε χαλί να μας πατήσουν και να αγνοούμε τις δικές μας ανάγκες συνέχεια. Άλλο να προσφέρεις βοήθεια μια φορά και άλλο να σε εκμεταλλεύονται και να σε χειρίζονται όπως θέλουν αυτοί. Είναι πολύ σημαντικό να θέτεις κάποια όρια, ακόμα και σε φιλικές σχέσεις. Πλεον και όχι θα πω, και τον εαυτό μου θα σκεφτώ πρώτα. Και πρέπει όλοι να μάθουμε να λέμε όχι και να μην είμαστε και τόσο ευγενικοί μερικες φορές. Όσο γι’αυτο που ειπώθηκε παραπάνω ότι φταίμε εμεις που αφήνουμε τα αλλά άτομα να μας εκμεταλλεύονται, ισχύει κατά ένα μέρος αλλά δεν πρέπει να κατηγορούμε τον εαυτό μας σε τέτοιες περιπτώσεις, γιατί αν είμαστε άσχημα ψυχολογικα αυτό μας ρίχνει ακόμα περισσότερο. Πρέπει απλά να χαιρόμαστε που τελικά καταλάβαμε τι συνέβαινε με αυτή την κατάσταση και τελικά είχαμε την δύναμη και το θάρρος να κόψουμε επαφές.

Με αφορμή αυτό που έχω τονίσει στο παραπάνω μήνυμα και με βάση αυτά που γράφεις Evaki, έχω την εξής ερώτηση: Της έχεις μιλήσει ποτέ για αυτά που σε ενοχλούν; Το πρόβλημα που βλέπω εγώ είναι περισσότερο ότι δεν ανταποκρίνεται στις δικές σου ανάγκες, παρά ότι καλύπτει η ιδια τις ανάγκες της μέσα από τη σχέση σας. Αυτό ως ένα βαθμό το βρίσκω φυσιολογικό. Αν της έχεις μιλήσει και δεν έχει κάνει κάποια προσπάθεια, μάλλον απλά σε εκμεταλλεύεται. Αν δεν το έχεις κάνει, όμως, τότε δεν μπορείς να αποκλείσεις το ενδεχόμενο απλά να μην έχει αντιληθφεί ότι σε πληγωνει η συμπεριφορά της. Για κάποιο λόγο την επέλεξες ως φίλη, δεν αξίζει αυτός ο λόγος μια προσπάθεια πριν φτάσεις στο σημείο να αναρωτηθείς αν πρέπει να κοιτάμε την "πάρτη" μας; Εκτός κι αν απλά έκατσε, οπότε εξ αρχής δεν ήταν μια σχέση που να άξιζε τον κόπο και την ανοχή. Ούτε, εν τέλει, τη σπατάλη φαιάς ουσίας και την αναθεώρηση κοσμοθεωρίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top