Έκφραση στο Διαδίκτυο: Ελευθερία ή/και Ελευθεριότητα;

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Κάποια μέλη καταθέτουν την γνώμη τους και κάποια άλλα αντιδρούν στα πρώτα. :yes:

Για έναν μυστήριο λόγο, όσοι είναι κατά στο θέμα, λένε κάτι χωρίς να μαλώνουν τους υπέρ.
Μόνο οι υπέρ μαλώνουν τους κατά.

Περίεργο...


Η ενδόμυχη ανάγκη κάποιων ατόμων να αρκουδίζουν με όποιον δεν συμφωνεί μαζί τους
φανερώνεται μόνο σε περιπτώσεις θεμάτων με ομοφυλοφιλία, ναρκωτικά, βεγκανισμό
ληστείες, έμφυλο πόλεμο, αντιρατσισμό, αντιφασισμό κτλ.

Σε περιπτώσεις όπου κάποιος άνθρωπος δεν ανήκει σε τέτοιες κατηγορίες ως πρωταγωνιστής
ας βασανιστεί, μαχαιρωθεί, κατακρεουργηθεί κτλ.

Δεν είδαν, δεν άκουσαν...

:cool:


Σταμάτα να κοιτάς τη δουλειά των άλλων και να τους κατηγορείς. Κοίτα τη δουλειά σου. Δεν είσαι ο τέλειος,ο αψεγάδιαστος. Μόνο ότι κάνεις εσύ είναι το σωστό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Σταμάτα να κοιτάς τη δουλειά των άλλων και να τους κατηγορείς. Κοίτα τη δουλειά σου. Δεν είσαι ο τέλειος,ο αψεγάδιαστος. Μόνο ότι κάνεις εσύ είναι το σωστό;

Άλλο ένα άκυρο μηνυμα.

Δεν κατηγόρησα.

Διαπίστωση εκανα!

:yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Η παρατήρησή του, αν και δεν έχει σχέση με το thread, είναι εύστοχη. Πλέον πολλοί φοβούνται να πουν τι πιστεύουν για τέτοια ζητήματα, γιατί αν το πουν, θα χαρακτηριστούν πάρα πολύ άσχημα και σχεδόν κανείς δεν θα τους υποστηρίξει. Να πει κανείς πως δεν γουστάρει τους ομοφυλόφιλους και δεν θέλει να τους βλέπει να φιλιούνται (χωρίς να το επιβάλλει ή να καταπατήσει τα δικαιώματά τους), τότε γεια σας. Θα χαρακτηριστεί κομπλεξικός, αμόρφωτος, απάνθρωπος, ρατσιστής, ή ότι άλλη γενίκευση σκεφτούν, και μετά θα αρχίσουν επιθέσεις. Συμβαίνει όλο και πιο συχνά αυτό. Λες και είναι κακό να μην γουστάρει κανείς μια μερίδα ανθρώπων... Δημοκρατία έχουμε, εφόσον δεν τους κάνει κακό και λέει απλά τη γνώμη του, ποιο το πρόβλημα ακριβώς? Οι άλλοι όμως που στοχοποιούν αυτόν που λέει τη γνώμη του και του κάνουν επίθεση, δεν τους λες και δημοκράτες.

ps
και εγώ σιδερώνω από μικρός:giveup: ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Όπως έχω πει πολλές φορές αλλά ίσως κάποιοι δεν το ξέρετε, υπάρχει νόμος που απαγορεύει τα ρατσιστικά, ξενοφοβικά ή ομοφοβικά σχόλια στο ίντερνετ.
www.newsit.gr/ellada/telos-kai-me-n...rnet-stin-ellada-kai-ta-prostima/1188651/amp/

Αυτό σημαίνει ότι μπορείς φυσικά να μην γουστάρεις όποιον θέλεις, αυτό όμως ενδεχομένως έχει επιπτώσεις αν το εκφράσεις με άσχημο και προσβλητικό τρόπο στο διαδίκτυο σε δημόσιο χώρο.

Ελπίζω να είμαι κατανοητή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Όπως έχω πει πολλές φορές αλλά ίσως κάποιοι δεν το ξέρετε, υπάρχει νόμος που απαγορεύει τα ρατσιστικά, ξενοφοβικά ή ομοφοβικά σχόλια στο ίντερνετ.
www.newsit.gr/ellada/telos-kai-me-nomo-ta-ratsistika-omofovika-kai-sykofantika-sxolia-sto-diadiktyo-oles-oi-allages-sto-internet-stin-ellada-kai-ta-prostima/1188651/amp/

Αυτό σημαίνει ότι μπορείς φυσικά να μην γουστάρεις όποιον θέλεις, αυτό όμως ενδεχομένως έχει επιπτώσεις αν το εκφράσεις με άσχημο και προσβλητικό τρόπο στο διαδίκτυο σε δημόσιο χώρο.

Ελπίζω να είμαι κατανοητή. :)


Και επειδή υπάρχει νόμος τι σημαίνει? Ότι είναι και σωστό να υπάρχει λογοκρισία? Τους νόμους άνθρωποι τους φτιάχνουν. Παλιά θα υπήρχαν νόμοι τελείως απάνθρωποι για τις γυναίκες (ίσως και υπάρχουν σε ανατολικές χώρες), τι σημαίνει αυτό?

Εκτός αν το εννοείς διαφορετικά, γιατί υπάρχει ένα σημείο που θέλει διευκρίνηση. Λες βγήκε νόμος που απαγορεύονται τα ρατσιστικά κ.λ.π. αλλά λες επίσης "ότι επιπτώσει υπάρχουν αν το εκφράσεις με άσχημο και προσβλητικό τρόπο"... Κάτι δεν μου κάθεται καλά...

Τελικά εγώ αν πω "Θεωρώ πως οι ομοφυλόφιλοι έχουν κάποιο ψυχικό πρόβλημα και δεν θεωρώ σωστό να τους εξισώσουμε με τους στρέιτ, γιατί έτσι αγνοούμε το πρόβλημα" τότε αυτό που σίγουρα θα χαρακτηριζόταν ρατσιστικό απο πολλούς, επιτρέπεται ή όχι? Γιατί και ευγενικά το είπα και δεν στοχοποίησα συγκεκριμένο πρόσωπο(το οποίο νομίζω νομικά είναι και το παράνομο, η στοχοποίηση). Είπα απλώς την αποψή μου.

Τώρα κάποιος μπορει να πει "τους είπες ψυχικά άρρωστους, άρα τους προσέβαλες"... Αυτό όμως τι σημαίνει, να μην λέει κανείς τη γνώμη του μην και παρεξηγηθεί κανείς? Γιατί ξαναλέω, δεν στοχοποίησα πρόσωπο, απλά είπα την άποψή μου ευγενικά. Γιατί αν η απάντηση είναι ναι, τότε bye bye freedom of speech.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Μαλιστα...

Εξισώσαμε την διαπίστωση οσων μετεχουν
και οσους δεν νοιάζονται και κοιτανε την παρτολα τους... με τον ρατσισμό!!!

Δηλαδή σωνει και καλά να έχουμε αποψη η ενδιαφερον.

Όταν τελειώνουν τα επιχειρήματα, έρχεται η ώρα των απειλών...

:yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Δεν μπορώ εγώ να κρίνω αν ένας νόμος είναι καλός ή σωστός, δεν είμαι νομοθέτης. Ο νόμος υπάρχει, κι αυτό πολύ απλά σημαίνει ότι ολοι μας είμαστε υπευθυνοι για αυτα που γράφουμε στο δημόσιο χώρο του διαδικτύου.

Εγώ όμως θέλω να σε ρωτήσω κάτι. Έστω ότι εσύ έχεις πράσινα μάτια. Βγαίνω λοιπόν εγώ και γράφω "μισώ οσους έχουν πράσινα μάτια, είναι άρρωστοι και μην τους κάνετε παρέα". Παράλληλα βρίσκω υποστηρικτές και δημιουργείται όντως ένα "κίνημα" κατά των ανθρώπων με πράσινα μάτια με αποτέλεσμα εσύ να τρως bullying και να είσαι δυστυχισμένος εξ' αυτού για κάτι που δε φταις. Δεν θα σου φαινόταν σωστό να υπάρχει ο νομοθέτης που μπορεί να αποτρέψει αυτό το bullying που θα δεχοσουν μέσω διαδικτύου; Δε θα ένιωθες ευγνώμων για αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Δεν μπορώ εγώ να κρίνω αν ένας νόμος είναι καλός ή σωστός, δεν είμαι νομοθέτης. Ο νόμος υπάρχει, κι αυτό πολύ απλά σημαίνει ότι ολοι μας είμαστε υπευθυνοι για αυτα που γράφουμε στο δημόσιο χώρο του διαδικτύου.

Εγώ όμως θέλω να σε ρωτήσω κάτι. Έστω ότι εσύ έχεις πράσινα μάτια. Βγαίνω λοιπόν εγώ και γράφω "μισώ οσους έχουν πράσινα μάτια, είναι άρρωστοι και μην τους κάνετε παρέα". Παράλληλα βρίσκω υποστηρικτές και δημιουργείται όντως ένα "κίνημα" κατά των ανθρώπων με πράσινα μάτια με αποτέλεσμα εσύ να τρως bullying και να είσαι δυστυχισμένος εξ' αυτού για κάτι που δε φταις. Δεν θα σου φαινόταν σωστό να υπάρχει ο νομοθέτης που μπορεί να αποτρέψει αυτό το bullying που θα δεχοσουν μέσω διαδικτύου; Δε θα ένιωθες ευγνώμων για αυτό;

Εσύ που τα λες αυτα, που ειδες να καταφερεται μέλος εναντίον των ομοφυλοφιλων;

έχουμε δικαιωμα κάποιοι να αδιαφορούμε
και να διαφωνούμε με όσους κοντραρουν αυτους που μιλάνε. Αλλιώς ανοιξτε θεμα μόνο για όσους συμφωνούν.

Αρα κάποιος άλλος λόγος σε οδηγεί στο κηρυγμα!

:yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Δεν μπορώ εγώ να κρίνω αν ένας νόμος είναι καλός ή σωστός, δεν είμαι νομοθέτης. Ο νόμος υπάρχει, κι αυτό πολύ απλά σημαίνει ότι ολοι μας είμαστε υπευθυνοι για αυτα που γράφουμε στο δημόσιο χώρο του διαδικτύου.

Εγώ όμως θέλω να σε ρωτήσω κάτι. Έστω ότι εσύ έχεις πράσινα μάτια. Βγαίνω λοιπόν εγώ και γράφω "μισώ οσους έχουν πράσινα μάτια, είναι άρρωστοι και μην τους κάνετε παρέα". Παράλληλα βρίσκω υποστηρικτές και δημιουργείται όντως ένα "κίνημα" κατά των ανθρώπων με πράσινα μάτια με αποτέλεσμα εσύ να τρως bullying και να είσαι δυστυχισμένος εξ' αυτού για κάτι που δε φταις. Δεν θα σου φαινόταν σωστό να υπάρχει ο νομοθέτης που μπορεί να αποτρέψει αυτό το bullying που θα δεχοσουν μέσω διαδικτύου; Δε θα ένιωθες ευγνώμων για αυτό;


Να είδες? Είπες "μην τους κάνετε παρέα" το οποίο σημαίνει προσανατολισμός, το οποίο σημαίνει ενεργά μοιράζεις μίσος και εντείνεις κατάσταση. Αυτό είναι προφανώς κατακριτέο και προφανώς δεν είναι όμοιο με το να λέει κανείς τη γνώμη του. Την διαφορά την βλέπεις? Και δεν σε ρωτάω υποτιμητικά, ειλικρινά είμαι περίεργος...

Επίσης χρησιμοποίησες και πιο βαριές εκφράσεις όπως "μισώ", αλλά δεν μένω εδώ. Έστω ότι το είπες. Οπότε είπες "Εγώ προσωπικά μισώ τα άτομα με πράσινα μάτια, γιατί θεωρώ ότι είναι άρρωστοι". Ας το είπες. Δικαίωμά σου. Δεν κατευθύνεις κανέναν, απλά λες την άποψή σου. Τώρα αν κάποιος με την ίδια πεποίθηση έρθει με σένα, ή αν κάποιος με την ίδια πεποίθηση πάρει έξτρα κίνητρο και σκοτώσει κάποιον με πράσινα μάτια, αυτό δεν σημαίνει ότι το πρόβλημα ήταν που είπες την γνώμη σου. Αυτό σημαίνει έλλειψη παιδείας που υπάρχουν τέτοια άτομα που πιστεύουν αυτά και έλλειψη ασφάλειας που ο καθένας μπορεί να κάνει κακό στον άλλον. Η ελευθερία λόγου δεν ευθύνεται πουθενά.

Αν μπεις στη διαδικασία να κατηγορήσεις το δικαίωμα να λέμε ό,τι θέλουμε, τότε πολύ γρήγορα θα φτάσουμε σε εξαιρετικά άσχημη κατάσταση. Πολύ απλά, με τέτοιους νόμους, θα σταματήσουν και αυτοί που προσβάλλουν και εξαπλώνουν μίσος(οκ καλά μέχρι εδώ), αλλά θα εμποδίζεις και όόόλους του υπόλοιπους(που είναι περισσότεροι, αν και δεν μένω εδώ) να εκφράζονται ευγενικά με σεβασμό και ας παρεξηγούνται άλλοι. Και πέρα από ότι θα κόψεις μαχαίρι την ελευθερία λόγου, μετά αυτό θα προχωρήσει και θα φτάσει στο σημείο να εμποδίζεις τον άλλον να μιλήσει για το οτιδήποτε. Σταδιακά πηγαίνει. Θα πατήσουν πάνω σε αυτό και ολοένα θα σου κλείνουν το στόμα να μην λες τίποτα. Διαφωνείς πουθενά εδώ? Υποθέτω ναι, αλλά παράξενο που δεν είναι τόσο εμφανείς οι κίνδυνοι που παραμονεύουν με την σταδιακό περιορισμό ελεύθερου λόγου... Δεν πρέπει ποτέ να παίξουμε με την ελευθερία λόγου μας. Δεν είναι εκείνο το πρόβλημα. Ποτέ δεν ήταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για την ωραία συζήτηση, θα το αναλύσω περισσότερο μόλις μπορέσω. Προς το παρόν θέλω να σου πω ότι σαφώς έχει διαφορά μια άποψη που περιέχει σεβασμό με μια άποψη που τροφοδοτεί το μίσος. Οι νόμοι φτιάχτηκαν για τη δεύτερη περίπτωση, νομίζω είναι αυτονόητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Επισης να σας γνωστοποίησω οτι επειδή μόνο μαλακες δεν είμαστε αν θέλαμε όσοι αδιαφορούμε, να κανουμε διακρίσεις στους ανθρώπους και ήμασταν και ρατσιστές, θα μιλουσαμε σε πρώτο προσωπο φερόμενοι ως οτι γουσταρουμε και θα μπορούσαμε να λέμε διαφορα.

Συνεπως αφηστε τον κοσμο να μιλησει ορισμενοι κι ορισμενες στα θεματα και θα δειτε ότι τελικά κανεις δεν μισεί κανέναν μεταξύ μας.

Έχετε κουράσει...



:yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Να είδες? Είπες "μην τους κάνετε παρέα" το οποίο σημαίνει προσανατολισμός, το οποίο σημαίνει ενεργά μοιράζεις μίσος και εντείνεις κατάσταση. Αυτό είναι προφανώς κατακριτέο και προφανώς δεν είναι όμοιο με το να λέει κανείς τη γνώμη του. Την διαφορά την βλέπεις? Και δεν σε ρωτάω υποτιμητικά, ειλικρινά είμαι περίεργος...

Επίσης χρησιμοποίησες και πιο βαριές εκφράσεις όπως "μισώ", αλλά δεν μένω εδώ. Έστω ότι το είπες. Οπότε είπες "Εγώ προσωπικά μισώ τα άτομα με πράσινα μάτια, γιατί θεωρώ ότι είναι άρρωστοι". Ας το είπες. Δικαίωμά σου. Δεν κατευθύνεις κανέναν, απλά λες την άποψή σου. Τώρα αν κάποιος με την ίδια πεποίθηση έρθει με σένα, ή αν κάποιος με την ίδια πεποίθηση πάρει έξτρα κίνητρο και σκοτώσει κάποιον με πράσινα μάτια, αυτό δεν σημαίνει ότι το πρόβλημα ήταν που είπες την γνώμη σου. Αυτό σημαίνει έλλειψη παιδείας που υπάρχουν τέτοια άτομα που πιστεύουν αυτά και έλλειψη ασφάλειας που ο καθένας μπορεί να κάνει κακό στον άλλον. Η ελευθερία λόγου δεν ευθύνεται πουθενά.

Αν μπεις στη διαδικασία να κατηγορήσεις το δικαίωμα να λέμε ό,τι θέλουμε, τότε πολύ γρήγορα θα φτάσουμε σε εξαιρετικά άσχημη κατάσταση. Πολύ απλά, με τέτοιους νόμους, θα σταματήσουν και αυτοί που προσβάλλουν και εξαπλώνουν μίσος(οκ καλά μέχρι εδώ), αλλά θα εμποδίζεις και όόόλους του υπόλοιπους(που είναι περισσότεροι, αν και δεν μένω εδώ) να εκφράζονται ευγενικά με σεβασμό και ας παρεξηγούνται άλλοι. Και πέρα από ότι θα κόψεις μαχαίρι την ελευθερία λόγου, μετά αυτό θα προχωρήσει και θα φτάσει στο σημείο να εμποδίζεις τον άλλον να μιλήσει για το οτιδήποτε. Σταδιακά πηγαίνει. Θα πατήσουν πάνω σε αυτό και ολοένα θα σου κλείνουν το στόμα να μην λες τίποτα. Διαφωνείς πουθενά εδώ? Υποθέτω ναι, αλλά παράξενο που δεν είναι τόσο εμφανείς οι κίνδυνοι που παραμονεύουν με την σταδιακό περιορισμό ελεύθερου λόγου... Δεν πρέπει ποτέ να παίξουμε με την ελευθερία λόγου μας. Δεν είναι εκείνο το πρόβλημα. Ποτέ δεν ήταν.
Μετέφερα τα ποστ σε αυτό το θέμα ώστε να το συζητήσουμε.

Ήθελα να πω λοιπόν οτι το διαδίκτυο και η επικοινωνία μέσω αυτού είναι κάτι πολύ καινούριο και πρόσφατο. Πριν το διαδίκτυο υπήρχαν μόνο οι εφημερίδες, τα περιοδικά, τα ραδιόφωνα και προσφάτως και η τηλεόραση. Για να κοινοποιήσει κάποιος την άποψή του έπρεπε να τη στείλει σε κάποιο περιοδικό και να είναι τυχερός να του την τυπώσουν. Με την έλευση του διαδικτύου, ο καθένας έχει το ελεύθερο να γράφει σε δημόσιο χώρο την άποψή του, κάτι το οποίο είναι υπέροχο, αλλά μπορεί να είναι και επικίνδυνο.

Αν παλιότερα σε συναντούσα στο πάρκο και σε έβριζα, είχες το δικαίωμα να μού κάνεις μήνυση για εξύβριση και προσβολή και θα πλήρωνα για αυτό (ακόμα έχουμε αυτό το δικαίωμα). Αν βγω στο tade-site.gr και σε βρίσω, γιατί πρέπει να μείνω ατιμώρητη; Τί αλλάζει; Πάλι δε σε προσβάλλω; Πάλι δημόσια δεν το κάνω;

Η ανάγκη για να μπει κάποιο φρένο στην ελευθεριοστομία στο ίντερνετ άργησε να γίνει αντιληπτή, αλλά ευτυχώς έγινε. Ο νομοθέτης, όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά στις περισσότερες δυτικές χώρες, αποφάσισε οτι δεν μπορεί να είναι επιτρεπτά ρατσιστικά, ξενοφοβικά ή ομοφοβικά σχόλια και έθεσε νόμο για αυτό. Και σίγουρα ο νόμος δεν έχει να κάνει με το να βγεις και να πεις κάτι light αλλά με το να πεις κάτι βαρύ και προσβλητικό που εμπεριέχει εκφράσεις μίσους, γι' αυτό και στο παράδειγμά μου πάνω έβαλα τη λέξη μίσος.

Μπορεί εσύ να μη συμπαθείς τους γκέι, ας πούμε πως είναι δικαίωμά σου, θεωρώ άδικο να τους τσουβαλιάζεις αλλά ας πούμε το δέχομαι. Δε νομίζω όμως οτι ως νέος άνθρωπος θέλεις κάποιος άλλος άνθρωπος μικρότερος ή συνομήλικός σου να υποφέρει εξαιτίας των λεγομένων σου; Κι όμως υπάρχουν νέα παιδιά που υποφέρουν από το μπούλινγκ που δέχονται μέσω διαδικτύου λόγω της εθνικότητάς τους, του χρώματός τους, του σεξουαλικού προσανατολισμού τους. Υπάρχουν περιπτώσεις που φτάνουν σε αυτοκτονίες. Είναι κάτι αυτό που εσύ το θέλεις; Δε νομίζω να το θέλει κανείς. Εμένα με κάνει να αισθάνομαι καλύτερα να ξέρω οτι κάποιος έχει μεριμνήσει για την προστασία αυτών των ανθρώπων με κάποιο τρόπο. Εσένα;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.


Επιτέλους! Μπήκαμε ως σελίδα και εμείς στο στόχαστρο του Εθνικού λογοκριτή μας κ. Παναγιώτη Δημητρά! Με μηνυτήρια αναφορά του προς το Τμήμα Ρατσιστικής Βίας με την πρόφαση ότι ο κ. Τηλέμαχος Χορμοβίτης, του οποίου άρθρα φιλοξενούνται στη σελίδα μας συχνά, καθώς και οι συντάκτες της σελίδας, ενεπλάκησαν σε «τρανσοφοβική ρητορική» στο άρθρο του κ. Χορμοβίτη «Έμφυλες Ταυτότητες»: κάτι έχει πάει πολύ στραβά», ο κ. Δημητράς ισχυρίζεται ότι:

«Κυρίως στις τελευταίες δύο παραγράφους, τα αναφερόμενα συνιστούν μέσω διαδικτύου υποκίνηση, πρόκληση, διέγερση, προτροπή σε πράξεις ή ενέργειες που μπορούν να προκαλέσουν διακρίσεις, μίσος ή βία κατά ομάδας προσώπων, που προσδιορίζονται με βάση την ταυτότητα φύλου».


Ας δούμε όμως τι λέει στις δύο τελευταίες παραγράφους ο κ. Χορμοβίτης.

«Πριν λίγους μήνες, στην Αγγλία πάλι, τρανς ακτιβιστές διέλυσαν, με μπουνιές και κλωτσιές, συγκέντρωση φεμινιστριών, που ήταν αντίθετες με την κομπογιαννίτικη άποψη πως «αρκεί να νιώθεις γυναίκα, για να είσαι». Για τους τρανς ακτιβιστές είναι ανεπίτρεπτος ακόμη και ο διάλογος για ένα τόσο ευαίσθητο και σύνθετο θέμα που επηρεάζει τις ζωές εκατομμυρίων ανθρώπων. Αυτοί και μόνο αυτοί κατέχουν την απόλυτη αλήθεια και όσοι τολμούν να αμφισβητήσουν την ορθοδοξία τους, δεν είναι τίποτε άλλο παρά ρατσιστές και τρανσοφοβικοί, που δεν έχουν δικαίωμα δια να ομιλούν.
Το τρανς κίνημα, αυτή η καινούργια τερατογένεση της «πολιτικής ορθότητας», δεν είναι μόνο ένα κίνημα αυταρχικό και ανελεύθερο, που χρησιμοποιεί την βία του κράτους αλλά και την ωμή βία για να επιβάλλει τις απόψεις του σε όλη την κοινωνία. Με τις παλαβές και αντιεπιστημονικές θεωρίες που προωθεί, βάζει σε κίνδυνο την ψυχική ισορροπία της νέας γενιάς και το μέλλον των κοινωνιών μας».


Προσπαθώ να την βρω «πρόκληση, διέγερση, προτροπή σε πράξεις ή ενέργειες που μπορούν να προκαλέσουν διακρίσεις, μίσος ή βία κατά ομάδας προσώπων», αλλά αδυνατώ. Τι είδους ανάγνωση έκανε ο κ. Δημητράς; Το να ρωτάμε κάτι τέτοιο είναι σαν να απαντάμε κιόλας. Δεν έκανε καν ανάγνωση, αλλά θα σας πω ποιο είναι το σκεπτικό του: θεωρεί ότι όλο και κάποιος θα εκνευριστεί με αυτά που έγραψε ο κ. Χορμοβίτης και θα επιτεθεί σε τρανς άτομα. Με την ίδια λογική, και η μηνυτήρια αναφορά του κ. Δημητρά άνετα θα μπορούσε να θεωρηθεί ότι «προκαλεί, διεγείρει και προτρέπει σε πράξεις ή ενέργειες διακρίσεων, μίσους και βίας εναντίον των συντακτών της Ελεύθερης Αγοράς». Γιατί όχι; Εξάλλου ο κ. Δημητράς και οπαδούς έχει και δείχνει να ενοχλείται αυτός και εκείνοι από οτιδήποτε με το οποίο εκείνος διαφωνεί.

Η διαφορά είναι ότι, σε αντίθεση με τον κ. Δημητρά, ο νους μας δεν είναι τόσο θολωμένος, ώστε να βλέπουμε παντού προτροπές σε βία και μισαλλοδοξία. Μισαλλόδοξος είναι μάλλον ο ίδιος με όλους τους διαφωνούντες με αυτόν. Πραγματικά, αν καλοσκεφτεί κανείς τον ισχυρισμό του εδώ, θα ήταν σαν να ζητούσε να ασκηθεί ποινική δίωξη στον Νίτσε για προτροπή σε βία, διότι ο Χίτλερ, μέσα στην ψυχασθένεια που τον χαρακτήριζε, διάβασε για τον «Υπεράνθρωπο» και αποφάσισε ότι έπρεπε να ξεπαστρέψει έξι εκατομμύρια Εβραίων… Γελοιότητες.

Επίσης ο κ. Δημητράς αναφέρει:

«Ας σημειωθεί πως και η αναφορά στην έρευνα του Πανεπιστημίου Brown είναι σκόπιμα διαστρεβλωμένη εμφανίζοντας ως αντικειμενική διαπίστωση πως το 87% των παιδιών που δηλώνουν τρανς επηρεάστηκαν ενώ αφορά εντύπωση του 87% των γονέων τους περί επιρροής των παιδιών τους, το 77% των οποίων γονέων άλλωστε δεν πίστευε πως η δήλωση αυτή των παιδιών τους ήταν σωστή»


Για να καταλάβουμε την ένσταση: τα παιδιά έδωσαν την εντύπωση στους γονείς τους ότι επηρεάστηκαν από τον περίγυρό τους (οι γονείς ρωτήθηκαν στην έρευνα και όχι τα παιδιά) και οι γονείς ανέφεραν αυτήν τη διαπίστωση στην έρευνα. Τι σημαίνει «αντικειμενική διαπίστωση» ακριβώς; Οι γονείς τι ακριβώς μετέφεραν που χαρακτηρίζεται ως μη αντικειμενικό ενώ αν το μετέφεραν τα παιδιά απευθείας θα αποτελούσε αντικειμενικό στοιχείο; Είναι αντικειμενική η έρευνα ή δεν είναι; Εφόσον οι γονείς έλαβαν από τα παιδιά τους την εντύπωση ότι επηρεάστηκαν και δεν τα πίστεψαν, τι θα άλλαζε αν τα παιδιά έλεγαν απευθείας ότι επηρεάστηκαν με τους γονείς πάλι να μην τα πιστεύουν; Τι προσπαθεί να κάνει ο κ. Δημητράς εδώ; Να παίξει με τις λέξεις; Και πώς αυτό εμπίπτει στο ότι υπάρχει προσπάθεια προτροπής σε βία; Ένας θεός ξέρει…

Απο εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Μετέφερα τα ποστ σε αυτό το θέμα ώστε να το συζητήσουμε.

Ήθελα να πω λοιπόν οτι το διαδίκτυο και η επικοινωνία μέσω αυτού είναι κάτι πολύ καινούριο και πρόσφατο. Πριν το διαδίκτυο υπήρχαν μόνο οι εφημερίδες, τα περιοδικά, τα ραδιόφωνα και προσφάτως και η τηλεόραση. Για να κοινοποιήσει κάποιος την άποψή του έπρεπε να τη στείλει σε κάποιο περιοδικό και να είναι τυχερός να του την τυπώσουν. Με την έλευση του διαδικτύου, ο καθένας έχει το ελεύθερο να γράφει σε δημόσιο χώρο την άποψή του, κάτι το οποίο είναι υπέροχο, αλλά μπορεί να είναι και επικίνδυνο.

Αν παλιότερα σε συναντούσα στο πάρκο και σε έβριζα, είχες το δικαίωμα να μού κάνεις μήνυση για εξύβριση και προσβολή και θα πλήρωνα για αυτό (ακόμα έχουμε αυτό το δικαίωμα). Αν βγω στο tade-site.gr και σε βρίσω, γιατί πρέπει να μείνω ατιμώρητη; Τί αλλάζει; Πάλι δε σε προσβάλλω; Πάλι δημόσια δεν το κάνω;

Η ανάγκη για να μπει κάποιο φρένο στην ελευθεριοστομία στο ίντερνετ άργησε να γίνει αντιληπτή, αλλά ευτυχώς έγινε. Ο νομοθέτης, όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά στις περισσότερες δυτικές χώρες, αποφάσισε οτι δεν μπορεί να είναι επιτρεπτά ρατσιστικά, ξενοφοβικά ή ομοφοβικά σχόλια και έθεσε νόμο για αυτό. Και σίγουρα ο νόμος δεν έχει να κάνει με το να βγεις και να πεις κάτι light αλλά με το να πεις κάτι βαρύ και προσβλητικό που εμπεριέχει εκφράσεις μίσους, γι' αυτό και στο παράδειγμά μου πάνω έβαλα τη λέξη μίσος.

Μπορεί εσύ να μη συμπαθείς τους γκέι, ας πούμε πως είναι δικαίωμά σου, θεωρώ άδικο να τους τσουβαλιάζεις αλλά ας πούμε το δέχομαι. Δε νομίζω όμως οτι ως νέος άνθρωπος θέλεις κάποιος άλλος άνθρωπος μικρότερος ή συνομήλικός σου να υποφέρει εξαιτίας των λεγομένων σου; Κι όμως υπάρχουν νέα παιδιά που υποφέρουν από το μπούλινγκ που δέχονται μέσω διαδικτύου λόγω της εθνικότητάς τους, του χρώματός τους, του σεξουαλικού προσανατολισμού τους. Υπάρχουν περιπτώσεις που φτάνουν σε αυτοκτονίες. Είναι κάτι αυτό που εσύ το θέλεις; Δε νομίζω να το θέλει κανείς. Εμένα με κάνει να αισθάνομαι καλύτερα να ξέρω οτι κάποιος έχει μεριμνήσει για την προστασία αυτών των ανθρώπων με κάποιο τρόπο. Εσένα;:/:
Καταρχάς συγγνώμη προκαταβολικά για το μεγάλο ποστ. Επίσης, αν και συνήθως έτσι πάει δυστυχώς, θα παρακαλούσα να δούμε τη συζήτηση, όχι για το ποιος θα κερδίσει, αλλά μπας και μάθουμε κάτι. Δεν ξέρω τι είδους άτομο είσαι, αλλά το λέω, μην και δω μετά κάτι που δεν βγάζει νόημα ή κάτι άσχετο, απλά και μόνο επειδή το βλέπεις σαν διαγωνισμό. Άγνωστοι μεταξύ αγνώστων είμαστε.


Φοβάμαι πως θα επαναλάβω ορισμένα πράγματα... Το να βρίσεις κάποιον, είτε από κοντά, είτε στο ίντερνετ είναι λάθος. Στοχοποιείς, το κάνεις συγκεκριμένο. Δεν έχουμε να πούμε κάτι άλλο εδώ.

Όλοι οι άνθρωποι έχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά με κάποιους, είτε είναι θρησκεία, είτε πολιτική, είτε σεξουαλικές προτιμήσεις. Αυτά πιστεύω πως ο καθένας μπορεί να τα σχολιάζει αρνητικά, χωρίς να φοβάται. Δεν στοχοποιεί συγκεκριμένα κάποιον, αλλά ομάδες ανθρώπων, πράγμα τελείως διαφορετικό. Το ότι υπάρχουν ομοφυλόφιλοι ή οτιδήποτε που τραμπουκίζονται ξαναλέω, είναι πρόβλημα παιδείας και ελλιπούς ασφάλειας. Το να έχω την άποψη εγώ, ότι οι ομοφυλόφιλοι είναι ψυχικά άρρωστοί και να μην τους εξισώνω με τους στρέιτ, δεν ευθύνεται για τον τραμπουκισμό που δέχονται. Και αυτό είναι το κλειδί, αυτό πρέπει να γίνει αντιληπτό. Πρέπει να έχω το δικαίωμα να σχολιάζω και να λέω τη γνώμη μου. Αν επειδή εγώ είπα αυτό, κάποιος πάει και σκοτώσει έναν ομοφυλόφιλο και πει "ένας λιγότερο ψυχικά άρρωστος στην κοινωνία" δεν φταίω εγώ. Εγώ δεν σκότωσα κανέναν, δεν παρακίνησα κανέναν να σκοτώσει, εγώ είπα απλώς την άποψή μου. Σκληρή? Άσχημη? Προσβλητική για αυτόν που ανήκει σε αυτήν την ομάδα? Ναι, αλλά τι να κάνουμε, έχω ελευθερία λόγου. Ο άλλος που σκότωσε θα είναι αυτός που θα έχει τα ψυχικά προβλήματα. Το ότι τον σκότωσε, θα φταίει και η έλλειψη ασφάλειας στους πολίτες. Εγώ όμως που το είπα, δεν έχω μερίδιο ευθύνης για αυτό και πρέπει να γίνει αντιληπτό. Το να κατηγορήσεις εμένα που το είπα και να πάρεις μέτρα να μην ξαναπώ τίποτα παρόμοιο, επειδή πιθανόν αν δεν το διάβαζε ο άλλος, να μην τον σκότωνε κιόλας, είναι τελείως λάθος. Το πρόβλημα ποτέ δεν ήμουν εγώ. Ένα άτομο με παιδεία, ένα άτομο που μπορεί να έχει ό,τι απόψεις θέλει, αλλά έχει συναίσθηση του σωστού και του λάθους, αν διάβαζε αυτό που είπα, δεν θα πείραζε κανέναν. Μια κοινωνία που προστατεύει τους πολίτες δεν θα άφηνε και τον τρελό να τον σκοτώσει. Πρέπει να γίνει αντιληπτή η διαφορά του "λέω την γνώμη μου, όποια και να είναι αυτή" με το "παρακινώ ενέργειες και πράξεις μίσους". Είναι τόσο προφανής η διαφορά, που δεν μπορώ να το κάνω πιο απλό.


Και επίσης, κοιτάω και στο μέλλον, πράγμα που εσύ ίσως δεν κάνεις. Και ειλικρινά δεν το λέω για να σε προσβάλλω, συζήτηση κάνουμε. Εσύ πιστεύω λες "ακόμα και μία ψυχή να σωθεί, επειδή ένας τρελός διάβασε αυτό που είπες και ξεχείλισε το ποτήρι και σκότωσε, καλύτερα να μην το έλεγες εξαρχής, αν είναι να σωθεί έστω και ένας". Αυτό είναι επικίνδυνο, γιατί με απόλυτη βεβαιότητα στο λέω, πάντα θα υπάρχουν άτομα που θα παρεξηγούνται, πάντα θα υπάρχουν άτομα που θα πληγώνονται και πάντα θα υπάρχουν άτομα τρελά με ακραίες απόψεις. Τι θέλω να πω? Τώρα λέμε για τους ομοφυλόφιλους, οι οποίοι σήμερα, θεωρούνται φυσιολογικοί, οπότε κάτι τελείως κακό για την ομάδα αυτή, μπορεί να θεωρηθεί και παράλογο ας πούμε. Ας πάρουμε μια άλλη μερίδα ανθρώπων, όποια θες. Ας πάρουμε τους transgender π.χ. Αν πω το εξής : " Όι ομοφυλόφιλοι είναι φυσιολογικοί. Πρέπει να έχουν ίσα δικαιώματα με τους στρέιτ. Ωστόσο οι transgenders πιστεύω δεν είναι το ίδιο με τους γκέι που θέλουν να παρουσιάσουν, γιατί δεν μιλάμε απλά για σεξουαλικές πεποιθήσεις, αλλά για μια κατάσταση που το άτομο νιώθει ξένο στο ίδιο του το σώμα. Άρα υπάρχει μια ψυχοεγκεφαλική αρρώστια κ.λ.π"

Αυτό το τελευταίο, οι περισσότεροι, ευτυχώς για μένα, θα συμφωνήσουν. Εγώ ας πούμε υποστηρίζω τους γκέι, αλλά δεν υποστηρίζω τα θέλω των transgender, άσχετο απλά το ανέφερα. Τι γίνεται όμως τώρα στην κοινωνία? Έχουν φωνή τα άτομα αυτά, παρεξηγούνται που δεν τους αποκαλείς έτσι πως θέλουν, αντιδράνε, σε αποκαλούνε ρατσιστή κ.λ.π. (με μια αναζήτηση του θέματος στην Αμερική, θα καταλάβεις). Με την λογική τη δική σου, αν εγώ τους αποκαλέσω έτσι όπως τους αποκάλεσα, όχι μόνο τους κάνω να αισθάνονται άσχημα, αλλά μπορεί κάποιος τρελός να σκοτώσει 1-2. Άρα τι, να μην το πω?

Και επειδή μπορεί να είσαι υπέρ αυτών και να θεωρείς φυσιολογικό το να αισθάνεσαι ξένος στο ίδιο σου το σώμα, πες ότι μιλάμε τώρα για άτομα που πιστεύουν στις γάτες και τις έχουν για Θεούς και πες ότι είναι κάμποσοι και όχι 5-6 στον κόσμο. Αν εγώ πω "Θεωρώ δείγμα έντονης εγκεφαλικής βλακείας, άτομα στον 21ο αιώνα να προσκυνάνε τις γάτες". Και πες ότι κάποιος φανατικός κάποιας θρησκείας, ή γενικά πυροβολημένος, πάει και τους φάει, εγώ θα φταίω? Αν πληγωθούν αυτοί που προσκυνάνε γάτες, που τους προσέβαλα, εγώ θα την πληρώσω, θα μου κόψουν τον λόγο?



Αυτός είναι ο κίνδυνος, σταδιακά, θα κόβεται η φωνή για το οτιδήποτε. Δεν θα μείνουμε στο να μην λέμε άσχημα λόγια για τους μαύρους, τους γκέι κ.λ.π. (που ακούγεται ωραίο) αντιθέτως θα πηγαίνει ολοένα και πιο μακριά. Γιατί όσο αντιδράνε, τόσο ένα βήμα πιο μπροστά. Τώρα μπορεί να λες "ακραίο, δεν θα γίνει ποτέ", αλλά θα εθελοτυφλείς. Γιατί μπορεί τώρα να φαίνεται μακριά, αλλά αν έχουν προηγηθεί όόόόλοι οι άλλοι περιορισμοί και είναι πιο σύνηθες πια, θα είναι 1000 φορές πιο εύκολο να το πας ένα βήμα παραπέρα. Για αυτόν τον λόγο πιστεύω ότι η ελευθερία λόγου δεν φταίει. Ας κοιτάξουμε την παιδεία πρώτα.

Άλλο παράδειγμα της δύναμης του σταδιακών περιορισμών, μπορείς να βρεις και αλλου. Παρε για παραδειγμα την Ελλάδα πριν χρόνια που και καλά ήταν καλά και όλοι έπαιρναν παχουλους μισθους. Και πες ότι κάποιος τους έλεγε με τι ποσα θα ζουσαν σε μερικα χρονια. Πιστεύεις με το χερι στην καρδια, ότι θα έλεγαν "α ισως εχεις δικιο, μπορει" ή θα έλεγαν "σιγα μην γινει κατι τετοιο και σιγα μην το επιτρεψουμε". Έλα όμως που αν κατεβαζεις λιγο λιγο τα πράγματα, συνηθιζεις. Ελα ομως που αν συνηθισεις, όταν πανε να στο κατεβασουν ακόμα πιο κατω, εσυ λες οκ, επειδη συγκρινεις την κατασταση που θα ερθει με αυτήν που είσαι εκείνη τη στιγμή και όχι με το πώς ήσουν πριν χρόνια. Αυτά τα "ολίγα" λολ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Μου αρεσει η πολυφωνια που υπαρχει στο διαδικτυο, καθως δινει την ευκαιρια στον καθενα που θελει να εκφραστει την δυνατοτητα να το κανει. Αυτο ομως δεν σημαινει πως οποιος εκφραζεται λεει και τα σωστα πραγματα η περναει μηνυματα που θα κανουν τον κοσμο μας καλυτερο. Για αυτο το λογο, πιστευω πως ο καθενας απο εμας που εχει προσβαση στο διαδικτυο πρεπει να φιλτραρει την πληροφορια που του δινεται και να την αξιολογει. Εγω βρισκω δημοκρατικο το γεγονος οτι ο καθενας εχει τη δυνατοτητα να εισακουστει, αλλα σιγουρα κρινω αναγκαιο πως το κοινο του διαδικτυου πρεπει να ειναι εκπαιδευμενο ετσι ωστε να χρησιμοποιει τις πληροφοριες και δυνατοτητες που του δινονται μεσω του διαδικτυου με σωστο τροπο.

Το γεγονος οτι η επικοινωνια στο διαδικτυο ειναι απροσωπη, (και οχι ανωνυμη οπως διαβασα παραπανω, κατι που ειναι διαφορετικο για εμενα) πιστευω πως δινει σε πολλους το εναυσμα να εκφραζονται με αγενεια, αυθαδεια η και χυδαιοτητα πολλες φορες. Πιστευω οτι οι περισσοτεροι, αν οχι ολοι, που στο διαδικτυο παρουσιαζονται με τα χαρακτηριστηκα που ανεφερα παραπανω, σε μια προσωπικη επικοινωνια δεν θα ελεγαν ουτε τα μισα. Ο λογος ειναι οτι εκει ξερουν πως θα δεχτουν επιπληξη επι προσωπικου. Ενω, στο διαδικτυο ολοι ειναι αγνωστοι μεταξυ αγνωστων. Επισης, το γεγονος οτι μερικοι εκφραζονται στο διαδικτυο με αγενεια, ασεβεια και προσβλητικα, το βρισκω δειλο γιατι θεωρω οτι χρησιμοποιουν την οθονη ως μεσο για να πουν αυτα που θελουν να πουν χωρις να κινδυνευουν να αναγνωριστουν. Με την ελευθερια του λογου μπορεις να πεις την αποψη σου, το πως θα την πεις ομως ειναι θεμα διαγωγης του καθε ανθρωπου που επιλεγει να εκφραστει.

Δεν λεω πως πρεπει να υπαρχει λογοκρισια στο διαδικτυο και πουθενα. Η ελευθερια λογου ειναι ενα δικαιωμα που για εμενα ειναι σημαντικο για την δημοκρατια και την εξελιξη των ανθρωπων. Το να ανταλλασσεις αποψεις, ιδεες και προβληματισμους οπως και γνωσεις μονο καλο μπορει να προσφερει.

Παρόλα αυτα, ειναι γνωστο πως οτιδηποτε καταχραζεται επιφερει και τα αρνητικα αποτελεσματα. Αρα λοιπον, το να υπαρχουν ορια ακομα στην ελευθερια λογου πιστευω πως ειναι αναγκαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top