Ανακύκλωση Τεχνολογικού Εξοπλισμού

mixalis-det

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Λέω σήμερα να θίξω το θέμα της ανακύκλωσης. Προσωπικά είμαι από τους ανθρώπους που ανακυκλώνουν ή τουλάχιστον όσο μπορούν να ανακυκλώσουν Τα καθημερινά απορίμματα ok πάνε στους μπλε κάδους του εκάστοτε δήμου.
Αλήθεια η καμένη μου tv ή 1002 άλλα πράγματα που μπορούν να βλάψουν σημαντικά το ήδη κατεστραμμένο περιβάλλον πού μπορούμε να τα πετάμε? Υπάρχει κάποια υπηρεσία του δημοσίου ή ιδιωτική που αναλαμβάνει αυτό θέμα? Στη Θεσσαλονίκη μόλις άρχισε αυτή η διαδικασία και μπράβο τους. Εδώ σε 'μας στην Αθήνα τί γίνεται?

Ας προσπαθήσει ο καθένας από 'μας να κάνει ό,τι μπορεί για τη φύση γιατί ούτε οι επιστήμονες ξέρουν σε τί περιβάλλον θα ζουν τα παιδιά μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Δοκίμασε να πάρεις πληροφορίες από την Ανακύκλωση Συσκευών Α.Ε.: 210- 53 19 762 - 5. Έχω την εντύπωση πως είναι συμβεβλημένη με καταστήματα που παραλαμβάνουν τις συσκευές και από εκεί τις παραλαμβάνει η εταιρεία ανακύκλωσης.
Αν μάθεις κάτι παραπάνω μοιράσου το και εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Μου στείλαν πρόσφατα αυτό:

"Σημεία ανακύκλωσης ηλεκτρονικού εξοπλισμού

Στη Γερμανία υπάρχει το μοναδικό εργοστάσιο στην Ευρώπη που μπορεί να
επεξεργαστεί τις ιδιαίτερες επικίνδυνες ουσίες που περιέχουν οι οθόνες.

Τα μεταλλικά μέρη των υπολογιστών μπορούν να πουληθούν για σίδερο στην
εγχώρια αγορά.

Οι πλακέτες των υπολογιστών διαθέτουν πολύτιμα μέταλλα (χρυσό, ασήμι,
πλατίνα) και μπορούν να ανακτηθούν και να πουληθούν.


Γι' αυτό είναι σημαντικό να μην πετάμε τις παλιές μας ηλεκτρονικές συσκευές
αλλά να τις παραδίδουμε στα σημεία συλλογής Αποβλήτων Ηλεκτρικού και
Ηλεκτρονικού Εξοπλισμού (ΑΗΗΕ) που αναφέρονται στο επισυναπτόμενο έγγραφο.



Οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές περιέχουν πολλά υλικά που αποτελούν πραγματικό
κίνδυνο για τη δημόσια υγεία και το περιβάλλον (μόλυβδος, υδράργυρος,
κάδμιο, χρώμιο κα.). Δυστυχώς όταν τελειώσει η ζωή τους πετιούνται στις
χωματερές. Όμως υπάρχει δυνατότητα να μειωθούν οι δυσάρεστες επιπτώσεις.

"

Ίσως σας ενδιαφέρει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • col_points.pdf
    152.5 KB · Εμφανίσεις: 254

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Αυτό ήταν πολύ χρήσιμο. Ευχαριστούμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalis-det

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ναι πράγματι πολύ χρήσιμο. Δεν πήρα ακόμα τηλ. την εταιρία που μου πρότεινες φίλη lugar λόγω σχολής-εξετάσεων. Αλλά σίγουρα δε θα τη πετάξω στα σκουπίδια τη tv προς το παρόν την έχω στη ντουλάπα:D:)

Μπράβο βρε παιδιά πολύ χαίρομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν και το είδα λίγο αργά,πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες! :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πριν λίγο έπαιζε η Tv (στη ΝΕΤ, διότι είμεθα και... κουλτουριάρηδες :P) και στο "Συμβαίνει τώρα" έδωσαν το ακόλουθο τηλέφωνο: 801 11 30 200 για πληροφορίες σχετικά με την ανακύκλωση ηλεκτρικών συσκευών.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top