Eίναι πάντοτε θεμιτή η ελπίδα;

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Και τι τον κάνει να ελπίζει για το μέλλον;

Τίποτα, απλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία! Ευτυχώς!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τίποτα, απλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία! Ευτυχώς!!!


θα ηθελα να ρωτησω ολους οσοι ελπιζουν σε επανασυνδεσεις και σε ενα καλυτερο μελλον και γενικοτερα ονειρευονται το αυριο πως θαναι και καλυτερο.
Δε σας φερνει θλιψη αυτη η σκεψη?
Μονο εγω ξεχνω πως υπαρχει αυριο και νομιζω πως το τωρα(τωρα που σας γραφω, αυτα που κανω τωρα, αυτα που θα κανω σημερα και για τους επομενους κοντινους μηνες- κι αυτο με αμφιβολιες γιατι τα παντα ρει και ολα αλλαζουν- )εχει σημασια και φερνει την ευτυχια?
Αδυνατω, δεν μπορω, μου ειναι δυσκολο, μου μοιαζει φλιβερο, φανταστικο, εξωπραγματικο - πως να το πω αλλιως να γινω πιστευτη- να σκεφτομαι το αυριο!!
ειμαι του - βλεποντας και κανοντας κι οπου μας βγαλει- αλλιως στην αλλη περιπτωση περνουν τα χρονια και χανεις το νοημα σκεπτομενος/η για ενα αυριο που δεν ηρθε ποτε ετσι οπως το φανταστηκες.
...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οσο και να προσπαθησουμε να το εκλογικευσουμε το συναισθημα, θα αποτυχουμε...και μαλιστα παταγωδως!
Πως γινεται η ελπιδα να προσφερει θλιψη?! Ειναι αδυνατον...αυτη ειναι που εκ των πραγματων δινει δυναμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Το "ευτυχώς" δεν πάει στο ότι μπορεί να υπάρξει επανασύνδεση, αλλά στην ελπίδα γενικά. Η ελπίδα είναι καλό πράγμα, χωρίς αυτήν η καθημερινότητα θα ήταν πολύ πιο μαύρη και οι προσπάθειες πολύ λιγότερες!

Φυσικά και το σήμερα είναι αυτό που πρέπει να μας ενδιαφέρει πιο πολύ, φυσικά και αύριο μπορεί να αλλάξουν όλα ή ακόμα και να μην υπάρχουμε, όμως 3.δεν μπορούμε να μη σκεφτόμαστε και το μέλλον καθόλου. Αν ήταν έτσι δεν θα σπουδάζαμε, δεν θα κάναμε καμία σχέση.
Όποτε αφού πρέπει να σκεφτόμαστε το μέλλον, γιατί να μην το σκεφτόμαστε αισιόδοξα, με την ελπίδα πως 2. όλα θα γίνουν όπως θέλουμε;;; Γιατί όχι;
Δεν μπορώ να καταλάβω, 1.τι θλίψη να σου δημιουργεί η αισιοδοξία;;;; :confused:

1. αλλο πραγμα η ελπιδα, αλλο η αισιοδοξια.
2. μα.. γινεται να γινονται ολα οπως τα θελουμε??
3. το μελλον μας ειναι οι σπουδες και η σχεση? αυτο ειναι το τωρα! δηλ. τωρα θελω να διαβασω γιατι εχω ορεξη( θυμαμαι οταν ερχοταν ο καιρος εξεταστικης πολλες φορες δεν ειχα ορεξη παρολο που ολο το εξαμηνο ελεγα, ελα μωρε ενα μηνα πριν και τα ξεπεταω. τελικα γρηγορα ανακαλυψα πως θα διαβαζω οποτε θελω εκεινη τη στιγμη ομως! και ποσως με ενδιαφερει αν θα περασω το μαθημα. το αποτελεσμα παντα ηταν θεαματικο. τα περνουσα με την πρωτη.)
επισης, θελεις να μου πεις πως ονειρευεσαι πχ μια μελλοντικη σχεση η παιδια η γαμους(το παω μακρια) οταν δεν ξερεις καλα καλα αν αυριο θα υπαρχεις? γιατι να ελπιζω, οπως λετε, σε μια σχεση οταν δεν ειναι υπαρκτη? η γιατι να ελπιζω σε μια συγκατοικηση οταν δεν ξερω αν αυριο χωρισω με τον ανθρωπο μου?
η γιατι να ελπιζω σε ενα ταξιδι το πασχα πχ που θελω να παω οταν δεν ξερω που με βρει ο απριλης?
(θα αναγκαστω ομως να το κανονισω απο τωρα για πιο φτηνα εισιτηρια:P )

η ελπιδα δηλαδη ειναι τα αυριανα σχεδια?
υσ. την λεξη ''ελπιδα'' ειναι απο τις λιγες φορες(σημερα) που τη χρησιμοποιω στο λεξιλογιο μου, κοιτα να δεις..:) ενω την ακουω πολυ συχνα.

ισως ειμαι ασυνηθιστη, δεν ξερω, παντως ουτε ονειρα κανω. βαζω στοχους. νομιζω η ελπιδα ετσι οπως νοειται και τα ονειρα ετσι οπως μου δινετε να καταλαβω μονο απραξια φερνουν και πολλες σκεψεις που μολις ελθεις στην πραγματικοτητα θλιβεσαι γιατι δεν εχουν γινει.

Οσο και να προσπαθησουμε να το εκλογικευσουμε το συναισθημα, θα αποτυχουμε...και μαλιστα παταγωδως!
Πως γινεται η ελπιδα να προσφερει θλιψη?! Ειναι αδυνατον...αυτη ειναι εκ των πραγματων δινει δυναμη...

στην πρωτη σου φραση θα συμφωνησουμε εντελως!! ομως..., ας μην ξεχνουμε πως υπαρχουν ανθρωποι που δε λειτουργουν ουτε με τη λογικη ουτε με το συναισθημα. Αλλα ενστικτωδως, κατι τελειως διαφορετικο απο τα αλλα δυο.

Τη δευτερη φραση εξακολουθω να μην την καταλαβαινω. Γιατι να μου δωσει δυναμη το ονειρο μου για το μελλον και να μη μου δωσει τη δυναμη το παρον μου που ειναι ωραιο? Κι οταν δεν ειναι ωραιο, κοιταζω εκεινη τη στιγμη, να το αλλαξω να το κανω ωραιο. Καταλαβαινεις τι θελω να πω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
1. αλλο πραγμα η ελπιδα, αλλο η αισιοδοξια.
Δεν νομίζω ... η αισιοδοξία προϋποθέτει ελπίδα!

2. μα.. γινεται να γινονται ολα οπως τα θελουμε??
Όχι, αλλά γιατί να μη ελπίζουμε στο καλύτερο;

3. το μελλον μας ειναι οι σπουδες και η σχεση? αυτο ειναι το τωρα! δηλ. τωρα θελω να διαβασω γιατι εχω ορεξη( θυμαμαι οταν ερχοταν ο καιρος εξεταστικης πολλες φορες δεν ειχα ορεξη παρολο που ολο το εξαμηνο ελεγα, ελα μωρε ενα μηνα πριν και τα ξεπεταω. τελικα γρηγορα ανακαλυψα πως θα διαβαζω οποτε θελω εκεινη τη στιγμη ομως! και ποσως με ενδιαφερει αν θα περασω το μαθημα. το αποτελεσμα παντα ηταν θεαματικο. τα περνουσα με την πρωτη.)
Όχι δεν είναι το τώρα μόνο, είναι και το αύριο. Γιατί σπουδάζεις; μήπως για να έχεις εφόδια στη ζωή σου;
Γιατί κάνεις σχέση; Μήπως γιατί ελπίζεις με αυτόν τον άνθρωπο να είσαι για όσο καιρό περνάς καλά και εφόσον περνάς καλά, να κρατήσει όσο περισσότερο μπορεί; Αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να κάνεις κάποια σχέση.

επισης, θελεις να μου πεις πως ονειρευεσαι πχ μια μελλοντικη σχεση η παιδια η γαμους(το παω μακρια) οταν δεν ξερεις καλα καλα αν αυριο θα υπαρχεις? γιατι να ελπιζω, οπως λετε, σε μια σχεση οταν δεν ειναι υπαρκτη? η γιατι να ελπιζω σε μια συγκατοικηση οταν δεν ξερω αν αυριο χωρισω με τον ανθρωπο μου?

Γιατί ρε παιδιά όταν μιλάμε για επένδυση σε μια σχέση, το μυαλό σας πάει αμέσως στο γάμο και τα παιδιά; Ποιός σου είπε ότι η ελπίδα για μια σχέση, συνδέεται με γάμο και παιδιά;
Το να ελπίζεις να είσαι καλά με τον άνθρωπό σου είναι κακό;
Δηλαδή, τι πρέπει να λες, αύριο θα χωρίσω; Ή αύριο μπορεί να χωρίσω, οπότε μην συγκατοικήσω, μην κάνω τίποτα;
Οι σχέσεις εξελίσσονται, όπως εξελίσσονται και οι άνθρωποι. Το να ελπίζεις να εξελιχθεί καλά κάτι, δεν το βλέπω κακό.


η γιατι να ελπιζω σε ενα ταξιδι το πασχα πχ που θελω να παω οταν δεν ξερω που με βρει ο απριλης?
(θα αναγκαστω ομως να το κανονισω απο τωρα για πιο φτηνα εισιτηρια:P )

Δεν ξέρεις που θα σε βρει όντως. Ελπίζεις να σε βρει όμως σε θέση να κάνεις αυτό το ταξίδι!

η ελπιδα δηλαδη ειναι τα αυριανα σχεδια?
υσ. την λεξη ''ελπιδα'' ειναι απο τις λιγες φορες(σημερα) που τη χρησιμοποιω στο λεξιλογιο μου, κοιτα να δεις..:) ενω την ακουω πολυ συχνα.
Η ελπίδα είναι ότι αύριο θα υπάρχεις και θα είσαι καλά, ώστε να κάνεις αυτά που θέλεις.

ισως ειμαι ασυνηθιστη, δεν ξερω, παντως ουτε ονειρα κανω. βαζω στοχους. νομιζω η ελπιδα ετσι οπως νοειται και τα ονειρα ετσι οπως μου δινετε να καταλαβω μονο απραξια φερνουν και πολλες σκεψεις που μολις ελθεις στην πραγματικοτητα θλιβεσαι γιατι δεν εχουν γινει.
Τα όνειρα φέρνουν απραξία, όταν τα κάνεις μόνο και δεν προσπαθείς να τα πραγματοποιήσεις!
Και οι στόχοι ένα είδος ονείρων είναι! Και αυτοί όταν δεν πραγματοποιούνται - γιατί δεν πραγματοποιούνται πάντα- πικρή γεύση αφήνουν! Τους βάζεις όμως, τους βάζεις και ελπίζεις να τους πραγματοποιήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εδω και ωρα κοιταζω το μηνυμα σου...φραση - φραση :hmm:

Κοιτα... ετσι οπως τα θετεις δεν εχεις αδικο.. συμφωνω σε ολα.
αυτα λεγονται ελπιδα?
Ισως, μετα δυσκολιας λεω ισως, να θελω να πω κατι αλλο που με δυσκολευει. Αν το βρει καποιος ας μας βοηθησει.
Δηλαδη, δεν καθομαι να σκεφτω αν αυριο θα ναι καλα τα πραματα. Απλως μενω στη σημερινη μερα. Τωρα σχετικα με τις σπουδες, δεν τις ειχα ποτε σαν αφορμη για ναχω εφοδια αλλα επειδη μου αρεσαν τις εκανα, τα εφοδια απλως ηρθαν, δε τα κυνηγησα ποτε. Οπως συμβαινει και τωρα. Καθε φορα που μου αρεσει κατι, το κανω, ερχεται, και μετα απο καιρο αφου το σκεφτομαι σαν παρελθον συνειδητοποιω πως τη στιγμη που το ηθελα και το κανα , πετυχε.
κι οταν κατι δε πετυχαινει(σπανιως νιωθω πως κατι απετυχε, απλως δε πηγε καλα), λεω δε πειραζει, παμε στο επομενο αφου επεξεργαστουμε τα λαθη που καναμε.

Το ιδιο και με τις σχεσεις. Δεν ονειρευτηκα ποτε καλες σχεσεις(απο πολυ μικρη με οσο μυαλο και συνειδηση διεθετα), αλλα επειδη ειμαι καλος(θελω να πιστευω για μερικους ανθρωπους) και δυνατος ανθρωπος που αντεχει στα δυσκολα, ωστε να στηριξω μια σχεση με οσα μεσα διεθετα, επελεξα ανθρωπους που κατα την τοτε κριση μου ηταν δυνατοι ωστε να στηριξουν μια σχεση και καλοι ανθρωποι. οποτε σε ολα αυτα που λες, οι καλες σχεσεις ηρθαν κι αυτες απο μονες τους(ανεξαρτητα αν κρατουν η οχι πιστευω πως οι καλες σχεσεις δεν ειναι απαραιτητο να κρατουν για παντα διοτι τα παντα αλλαζουν , οι συνθηκες, τα συναισθηματα κλπ).

τα ονειρα για μενα ειναι οπως το λεει η λεξη, ονειρα.

σε συζητηση που ειχα με εναν φιλο και του λεγα ακριβως τα ιδια, μου λεγε πως και τα ονειρα, οπως λες κι εσυ, ειναι στοχοι και πως ειναι το ιδιο πραγμα. διαφωνησα και του ειπα πως τα ονειρα ειναι αυτα που βλεπουμε στον υπνο μας. ειδα προσφατα πως μου κλεψαν το αμαξι(αυτο ηταν εφιαλτης )δεν ειναι ομως πραγματικο. ενω οι στοχοι ειναι πραγματοποιησιμοι, αμεσοι και κοντινοι. χειροπιαστοι. ενα ονειρο μπορει και να μην πραγματοποιηθει οσο κι αν προσπαθησεις(πχ να θες να γινεις βατραχος η να θελεις να ρθει ο προγκηπας με ενα λευκο αλογο να σε παρει απο το τζακι της σταχτοπουτας)! ενας στοχος ομως αν προσπαθησεις τον πετυχαινεις.

τα ονειρα απο μικρη με παραπεμπουν στα παραμυθια, που ομως ξερω πως ειναι παραμυθια...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
σε συζητηση που ειχα με εναν φιλο και του λεγα ακριβως τα ιδια, μου λεγε πως και τα ονειρα, οπως λες κι εσυ, ειναι στοχοι και πως ειναι το ιδιο πραγμα. διαφωνησα και του ειπα πως τα ονειρα ειναι αυτα που βλεπουμε στον υπνο μας. ειδα προσφατα πως μου κλεψαν το αμαξι(αυτο ηταν εφιαλτης )δεν ειναι ομως πραγματικο.

Ναι, αυτά που βλέπουμε στον ύπνο μας είναι όνειρα με την κυριολεκτική σημασία.
Υπάρχει όμως και η μεταφορική σημασία, που αφορά σε αυτό που θες κάποια στιγμή να γίνει.
Π.χ. το να γίνεις επιτυχημένη στη δουλειά σου. Δεν σου υπογράφει κανείς συμβόλαιο ότι θα γίνει, ούτε όμως και ότι δεν θα γίνει.
Θα βάλεις τα δυνατά σου να το πραγματοποιήσεις και ελπίζεις να τα καταφέρεις.


ενω οι στοχοι ειναι πραγματοποιησιμοι, αμεσοι και κοντινοι. χειροπιαστοι. ενα ονειρο μπορει και να μην πραγματοποιηθει οσο κι αν προσπαθησεις(πχ να θες να γινεις βατραχος η να θελεις να ρθει ο προγκηπας με ενα λευκο αλογο να σε παρει απο το τζακι της σταχτοπουτας)! ενας στοχος ομως αν προσπαθησεις τον πετυχαινεις.

Δεν είναι όλοι οι στόχοι πραγματοποιήσιμοι, άμεσοι και χειροπιαστοί, ούτε όλα τα όνειρα μη πραγματοποιήσιμα, μακροπρόθεσμα ή ανεδαφικά.
Το να βάλεις στόχο να γίνεις π.χ. Πρόεδρος της Δημοκρατίας σε 5 χρόνια, δεν είναι ούτε πραγματοποιήσιμο, ούτε άμεσο, ούτε χειροπιαστό.
Το να έχεις όνειρο να γευματίσεις την Πρωτοχρονιά σε καραβάκι στο Σηκουάνα, και πραγματοποιήσιμο είναι και κοντινό και χειροπιαστό.
Θέλω να σου πω ότι δεν είναι θέμα αν το ονομάζεις στόχο ή όνειρο, αλλά τι περιλαμβάνει αυτός ο στόχος ή το όνειρο.


Όνειρα του τύπου "να φιλήσω το βάτραχο και να γίνει πρίγκηπας" νομίζω κάνει κανείς το πολύ μέχρι τα 5 του. :/:


τα ονειρα απο μικρη με παραπεμπουν στα παραμυθια, που ομως ξερω πως ειναι παραμυθια...:)

Τα παραμύθια είναι φαντασία, δεν είναι όνειρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top