Κατάχρηση εθίμων

Wolfina

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Με αφορμή το γεγονός ότι ακόμα ακούω κροτίδες και ταράζομαι. Για να "τηρεί" κάποιος ένα έθιμο πρέπει να το γνωρίζει και να το σέβεται. Πιστεύετε ότι γίνεται κατάχρηση των εθίμων σήμερα και γενικότερα αυτή η υπερβολή πρέπει να προκαλεί κάποιου είδους κοινωνική ανησυχία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Οχι, εγώ δεν πιστεύω οτι γίνεται κατάχρηση εθίμων.
Βέβαια, στις κροτίδες και τα λοιπά "όπλα" στα οποία αναφέρεσαι, όντως γίνεται κατάχρηση, όμως αρνούμαι να δεχτώ ως έθιμο αυτήν την άθλια συνήθεια.
Τα έθιμα μας ενώνουν με την παράδοση που έχουμε ως λαός, και έχουν τις ρίζες τους πολύ βαθειά στην ιστορία.
Οχι μόνο πρέπει να ανησυχούμε, αλλά πρέπει να εναντιωθούμε κιόλας απέναντι σε τέτοιες φονικές συνήθειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
εμένα πάντως μου αρέσει το μπαρούτι!!!:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
ακόμα ακούω κροτίδες και ταράζομαι.
me too...
Τι να πούμε και για τα ατυχήματα που προκάλεσαν? Είναι
πρωτόγονο και επικίνδυνο έθιμο…:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Με αφορμή το γεγονός ότι ακόμα ακούω κροτίδες και ταράζομαι. Για να "τηρεί" κάποιος ένα έθιμο πρέπει να το γνωρίζει και να το σέβεται. Πιστεύετε ότι γίνεται κατάχρηση των εθίμων σήμερα και γενικότερα αυτή η υπερβολή πρέπει να προκαλεί κάποιου είδους κοινωνική ανησυχία;
Να σου πω, μες στο μυαλό μου είσαι κατά κάποιον τρόπο. Αυτό σκεφτόμουν χθες, με αφορμή τις κροτίδες.


Εγώ πάντως έχω διαπιστώσει ότι το Πάσχα, το οποίο υποτίθεται είναι μία γιορτή με άλλο νόημα από αυτό που έχουμε δώσει σήμερα, το περιμένουν πολλά πιτσιρίκια για να παίξουν μ' ένα επικίνδυνο "έθιμο", τις κροτίδες. Κι ακούμε κάθε χρόνο για τραυματισμούς κτλ κτλ... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Βρε παιδιά, να προσέχουμε λίγο τι λέμε......
Δεν είναι έθιμο οι κροτίδες και τα βαρελότα.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μήπως ειναι το αντίστοιχο των πυροβολισμών των Κρητικών στις γιορτές?…από αυτή την άποψη είναι έθιμο…(δεν μπορούν όλοι να έχουν όπλα…)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfina

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Βρε παιδιά, να προσέχουμε λίγο τι λέμε......
Δεν είναι έθιμο οι κροτίδες και τα βαρελότα.......

Ομολογώ ότι ήταν μια απορία μου. Ξέρεις κάτι παραπάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Οχι, δεν το έχω ερευνήσει κιόλας, αλλά αν θέλει κάποιος ας το κάνει.
Πόσο παλιό μπορεί να είναι, και τι ακριβώς συμβολίζει ωστε να το κατατάξουμε στα έθιμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μήπως θέλει να πει "Κατάχρηση" ο ποιητής;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Βασικά κι εγώ την ίδια απορία έχω, απο που κι ως που είναι έθιμο τα βαρελότα όχι μόνο στην Ανάσταση αλλά και την Πρωτοχρονιά;:hmm:
Προφανώς το έχουμε ανάγει εμείς σε έθιμο θέλοντας να δείξουμε την χαρά μας και στις δύο περιπτώσεις.Απο την άλλη χωρίς να ξέρω κάτι αλλά εντελώς υποθετικά λίγο το σούβλισμα του αρνιού λίγο τα βαρελότα συνειρμικά σκέφτομαι επανάσταση του '21 (οι περισσότεροι θα έχετε δει τις ελαιογραφίες με τους αρματωλούς να σουβλιζουν αρνιά) αλλά δεν ξέρω τι σύνδεση μπορεί να έχουν αν έχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μήπως θέλει να πει "Κατάχρηση" ο ποιητής;;
off: Κατάχρηση είχε γράψει και το έκανα κατάχραση, γιατί αν θυμάμαι καλά απ' το σχολειό, είχαμε τονίσει τη διαφορά της σημασίας αυτών των λέξεων. Και σ' αυτήν την περίπτωση πάει το κατάχραση. Γιδάκι, μπορείς να μας διαφωτίσεις; :)

Αν είναι λάθος, ευχαρίστως να με διορθώσετε. Είναι αρκετά ενδιαφέρον το κατάχρηση vs κατάχραση.

Όποιος βρει (Γιδάκι, τ' ακούς; :P) κάτι pm me. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfina

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
off: Κατάχρηση είχε γράψει και το έκανα κατάχραση, γιατί αν θυμάμαι καλά απ' το σχολειό, είχαμε τονίσει τη διαφορά της σημασίας αυτών των λέξεων. Και σ' αυτήν την περίπτωση πάει το κατάχραση. Γιδάκι, μπορείς να μας διαφωτίσεις; :)

Αν είναι λάθος, ευχαρίστως να με διορθώσετε. Είναι αρκετά ενδιαφέρον το κατάχρηση vs κατάχραση.

Όποιος βρει (Γιδάκι, τ' ακούς; :P) κάτι pm me. :)


Να ο φταίχτης :P

"Κατάχραση" δεν είμαι σίγουρη τι σημαίνει ακριβώς :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πολλά απο τα έθυμα τα καταπατήσανε αυτό ειναι αλήθεια, στην Κάλυμνο ρίχνουν μπαρούτι στα βουνά και έχουν σκοτωθει και ακρομελιστει άτομα άλλα εκεί συνεχίζουν, δεν αλλάζουν αυτά, το θέμα ειναι ότι πρέπει να κοπούν ή έστω να ελατωθούν στο έλαχιστο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paty

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 1,385 μηνύματα.
χωρίς να γνωρίζω καλά το θέμα...δε θα ήταν καλύτερα να ασχολούνται με κροτίδες πυροτεχνήματα και τα σχετικά μονό όσοι έχουν άδεια..?Και αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο να δημιουργηθεί ένας σύλλογος ή κάτι παρόμοιο...και επίσης...να μη πωλούνται σε μαγαζιά ψιλικατζίδικα και λαϊκές αγορές(αν και νομίζω ότι εκεί πωλούνται παράνομα) όλα αυτά τα οποία προκαλούν τόσα προβλήματα όταν χρησιμοποιούνται από άσχετους που θέλουν να κάνουν το εφέ τους...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αδεια; Και ποιοι θα έπερναν τέτοια άδεια; Και τι θα άλλαζε;
Τώρα σκοτώνονται χωρίς άδεια, μετά θα σκοτώνονται με άδεια.
Δεν βλέπω καμιά διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top