Θα αλλάζατε το θρήσκευμα στο πιστοποιητικό γεννήσεως σε άθεος;

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
θα το κανατε? κ αν ναι? πιστευετε? οτι θα επιρεαζε κατι στον κοινωνικο περιγυρο σας? στην ευρεση εργασιας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Εγώ δεν θα το έκανα, γιατί πιστεύω ότι στην Ελλάδα υπάρχουν αρκετοί που θα μπορούσαν να μου δημιουργήσουν πρόβλημα στον εργασιακό τομέα:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Ένας πολύ κοντινός συγγενής μου το έχει κάνει αυτό. Συνάντησε μεγάλες δυσκολίες για να του επιτραπεί. Πολύ προ Δαφέρμου είχε απαιτήσει να γράφει η ταυτότητα του αυτό που ήθελε και όχι ΧΟ.

Εκτός από τα πρώτα χαζά σχόλια, δεν ξέρω να του έχει κοστίσει σε κάτι. Και να φανταστείς ζει σε χωριό όπου όλοι ξέρουν τι ποιεί και η δεξιά σου και η αριστερά σου. :D

Πάντως αποφάσισε να βαφτίσει τα παιδιά του χριστιανούς σε λιτή τελετή απλα για να μην τα περιθωριοποιήσει κοινωνικά (αλλιώς παιδί αλλιώς ενήλικός) και τελικά να επιλέξουν τα ίδια στο μέλλον. Oύτως ή άλλως με τέτοιο πατέρα (και μάνα να συμπληρώσω) δεν κόβω τα παιδιά να γίνονται και power χριστιανοι! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κάποτε θα το αλλάξω. Ίσως όταν (χτύπα ξύλο) πεθάνει η μητέρα μου, μιας και προτιμώ αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να μην τη στεναχωρήσω. Για κάποιο μυστήριο λόγο θα την στεναχωρούσε πολύ κάτι τέτοιο, ίσως επειδή έχει μεγαλώσει σε επαρχία. Οπότε αφού σε μένα δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο effect προς το παρόν, ας το καθυστερήσω.
Αλήθεια, γνωρίζει κανείς τι γίνεται με το πτώμα ενός δηλωμένου άθεου; Με το ζόρι του κάνουν κηδεία; Δεν είμαι σίγουρη οτι υπάρχει πολιτική ταφή στην Ελλάδα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Υπάρχει πολιτική ταφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Αλήθεια, γνωρίζει κανείς τι γίνεται με το πτώμα ενός δηλωμένου άθεου; Με το ζόρι του κάνουν κηδεία; Δεν είμαι σίγουρη οτι υπάρχει πολιτική ταφή στην Ελλάδα :hmm:

Νομίζω απλά τον θάβουν στο νεκροταφείο χωρίς κάποια τελετή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Υπάρχει πολιτική ταφή.
Κι εγώ αυτό πίστευα, αλλά μετά απο αυτό το κείμενο του Νίκου Δήμου, δεν είμαι και τόσο σιγουρη :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Virtuosofriend

Νεοφερμένος

Ο Virtuosofriend αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Είναι κάτι που δεν με ακουμπά. Ουτέ πιστεύω σε κάτι συγκεκριμένο και ούτε με νοιάζει εαν θα με χαρακτηρίσουν, άθεο, χριστιανό ή μωαμεθανό. Οπότε δεν θα το άλλαζα.
Aς λέει ότι είναι επίσημο για το Ελλάντα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Λέει στο πιστοποιητικό γένησσης το θρήσκευμα??
Δεν θυμάμαι να το είχα διαλέξει.Τα έχω πάρει τώρα. Είμαστε εντελώς κολημένοι στο θέμα.

Κάτσε να το μελετήσω λίγο το θέμα.

Πώς αλλάζει πάντως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Μα αφου το θρησκευμα δεν γραφεται πια στις ταυτοτητες... Ετσι νομιζω δηλαδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δλδ αλλάζουμε μόνο ότι φαίνεται; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ναι, για τα μάτια του κόσμου.
Που αλλού θα μπορούσες να το αλλάξεις που να μη φαίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Δεν πιστεύω αλλά δεν με ενδιαφέρει κιόλας τι γράφει. Όπως έλεγε και κάποια ψυχή: "Μην πειράζεις ποτέ τα κακώς κείμενα" ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δεν θα το άλλαζα γιατί πρώτον δεν είμαι άθεος και δεύτερον και να ήμουν ποιός ο λόγος να το διατυμπανίζω ; Αν το άλλαζα θα το έκανα βουδιστής ή spiritual ή εσωτεριστής ή χριστιανός γενικά και αόριστα (χωρίς να περιορίζομαι από το ορθόδοξος ή το καθολικός ή προτεστάντης) ή δωδεκαθειστής ή πανθρησκευτικός (αν υπάρχει τέτοιος όρος όπως λέμε πανσεξουαλικός):D Συγκριτικός νομίζω είναι ο σωστός όρος ; Δεν πιστεύω σε μια συγκεκριμένη θρησκεία αλλά ούτε η αθεία με περιγράφει. Πιστεύω μόνο ότι πολλές θρησκείες σου δίνουν την δυνατότητα ψυχικής και πνευματικής ανάτασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν θα το άλλαζα γιατί πρώτον δεν είμαι άθεος και δεύτερον και να ήμουν ποιός ο λόγος να το διατυμπανίζω ;

Με την ίδια λογική, οι χριστιανοί το διατυμπανίζουν που κάθε χριστιανού το πιστοποιητικό γεννήσεως γράφει το θρήσκευμα του. Ένας άθεος δηλαδή σημαίνει οτι το διατυμπανίζει αν επιθυμεί απλά τα επίσημα έγγραφα που τον αφορούν να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα; :confused::confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Με την ίδια λογική, οι χριστιανοί το διατυμπανίζουν που κάθε χριστιανού το πιστοποιητικό γεννήσεως γράφει το θρήσκευμα του. Ένας άθεος δηλαδή σημαίνει οτι το διατυμπανίζει αν επιθυμεί απλά τα επίσημα έγγραφα που τον αφορούν να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα; :confused::confused::confused::confused:

Και αυτό είναι μια λογική. Ως ανοιχτός σε κάθε θρησκεία το δίκαιο θα ήταν να
μην αναγράφεται τίποτα σχετικά με το θρήσκευμα αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι πρακτικό και ρεαλιστικό. Αυτά είναι προσωπικά δεδομένα. Επιπλέον γράφοντας όμως άθεος ουσιαστικά ούτε εσύ προστατεύεις τα προσωπικά σου δεδομένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
θα αλλάζατε το θρήσκευμα στο πιστοποιητικο γέννησης

Θα άλλαζα πιστοποιητικό γέννησης. Κάθε μέρα πείθομαι περισσότερο πως θέλω να μετακομίσω στην ζούγκλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Δεν πιστεύω αλλά δεν με ενδιαφέρει κιόλας τι γράφει. Όπως έλεγε και κάποια ψυχή: "Μην πειράζεις ποτέ τα κακώς κείμενα" ;)
Συγνώμη που θα στο πω αλλά αυτή η ψυχή σου έλεγε βλακείες. Αυτή η αδιαφορία για τα κακώς κείμενα του τόπου μας αλλά και η πλήρη απάθεια σε οποιαδήποτε δράση να διορθωθούν κάποια πράγματα εκός και τσούζεται το ιδιέταιρε μου κολαράκι είναι μια από τις αιτίες αυτής της παρακμής του τόπου αυτού.

Σε προσωπικό τώρα επίπεδο πάλι χαζομάρα είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Και αυτό είναι μια λογική. Ως ανοιχτός σε κάθε θρησκεία το δίκαιο θα ήταν να
μην αναγράφεται τίποτα σχετικά με το θρήσκευμα αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι πρακτικό και ρεαλιστικό. Αυτά είναι προσωπικά δεδομένα. Επιπλέον γράφοντας όμως άθεος ουσιαστικά ούτε εσύ προστατεύεις τα προσωπικά σου δεδομένα.
Συμφωνώ οτι το καλύτερο θα ήταν να μην αναγράφεται καθόλου.
Απο τη στιγμή όμως που ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΜΑΙ να αποκακλύψω ένα προσωπικό μου δεδομένο, δεν νομίζω οτι είναι ξιπασμός να μην θέλω να πω ψέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Δεν πιστεύω αλλά δεν με ενδιαφέρει κιόλας τι γράφει. Όπως έλεγε και κάποια ψυχή: "Μην πειράζεις ποτέ τα κακώς κείμενα" ;)

Δεν μπορω να δεχτω ουτε κατα διανοια να γραφει ενα εγγραφο για μενα οτι ειμαι κατι... που δεν ειμαι! Χριστιανος δηλαδη. Δεν καταλαβαινω πως μπορει κανεις να νιωθει απαθης με την ψευτοταμπελοποιηση του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top