• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Kαρκίνος του στήθους

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Δεν σου λεω τιποτα καινουριο, αλλα ξερεις οτι η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια.:)

το μονο που μπορω να κανω για προληψη εγω ιο ιο μου ειναι να μην ειμαι εκτεθειμενη στον ηλιο για καρκινο του δερματος.;) αυτο μου ειπε ο γιατρος μου τουλαχιστον...ποτε ηλιοθεραπεια ξανα απο δω και περα.
για τα αλλα δεν μπορω να κανω κατι...απλα προσεχω διατροφη...και ο θεος να βαλει το χερι του:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ναι, αλλα επισης εννοουσα και συχνους ελεγχους. Αλλα ειμαι σιγουρη οτι αυτα τα ξερεις καλυτερα απο μενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Ναι, αλλα επισης εννοουσα και συχνους ελεγχους. Αλλα ειμαι σιγουρη οτι αυτα τα ξερεις καλυτερα απο μενα!

σαφως;)απο ιατρικα εγω αλλο τπτ:P:P:P
γιατρος χωρις πτυχιο εχω γινει:D:D:D:D:D
που σαι πειρατη να συναγωνιστουμε; :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εδώ είμαι κι εγώ, και δεν αμφισβητώ ούτε στο ελάχιστο τις γνώσεις σου......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μαστογραφια κοριτσια... μη το αμελειτε...
οτι τρωμε βλακειες, αυτο ειναι δεδομενο!
μαστογραφια παντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
μαστογραφια κοριτσια... μη το αμελειτε...
οτι τρωμε βλακειες, αυτο ειναι δεδομενο!
μαστογραφια παντα!

ετσι;)
το προλαμβανειν ειναι καλυτερο του θεραπευειν;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Η καλύτερη ενημέρωση και η εγρήγορση μπορεί να σώσει ζωές.


ΑΠΛΑ ΒΗΜΑΤΑ ΠΡΟΛΗΨΗΣ :
  1. ΑΥΤΟΕΞΕΤΑΣΗ
    Παρατηρήστε το σώμα σας και γνωρίστε το στήθος σας! Κάθε γυναίκα, από 20 ετών και πάνω, μπορεί και πρέπει να εντάξει την αυτοεξέταση στήθους στο μηνιαίο πρόγραμμά της- ιδανικά την όγδοη ημέρα του κύκλου της ή σε κάποια τακτή ημερομηνία. Οποιαδήποτε μεταβολή παρατηρήσετε στο σχήμα, το μέγεθος ή το δέρμα του στήθους, πρέπει να επικοινωνήσετει άμεσα στο γυναικολόγο.
  2. ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ
    Συμπεριλάβετε την κλινική εξέταση του μαστού στις τακτικές γυναικολογικές σας επισκέψεις. Αν είστε μεταξύ 20 και 40 ετών, μια φορά κάθε 2-3 χρόνια είναι αρκετή, ενώ μετά τα 40 πρέπει να επαναλαμβάνετε την εξέταση σε ετήσια βάση.
  3. ΤΑΚΤΙΚΗ ΜΑΣΤΟΓΡΑΦΙΑ
    Ο έλεγχος με μαστογραφία πρέπει να μπαίνει στο ετήσιο πρόγραμμα κάθε γυναίκας πάνω από 45 ετών. Αυτό άλλωστε συμβαίνει και με εκατομμύρια γυναικες στον κόσμο, που προλαμβάνουν έγκαιρα την όποια πιθανότητα εμφάνισης καρκίνου του στήθους. Γίνετε κι εσείς μία από αυτές! Η μαστογραφία μπορεί να μειώσει τη θνησιμότητα μέχρι και 30%.
Παράγοντες κινδύνου για εμφάνιση του καρκίνου του στήθους
Αν και η ακριβής αιτία της ασθένειας παραμένει άγνωστη, μελέτες απέδειξαν ότι ο κίνδυνος ανάπτυξης αυξάνει με τους ακόλουθους προδιαθεσικούς παράγοντες:
  1. Ηλικία (70% αφορά γυναίκες άνω των 50 ετών)
  2. Πρώιμη εμμηνορρυσία (πριν από τα 12 έτη)
  3. Όψιμη εμμηνόπαυση (μετά τα 55 έτη)
  4. Οικογενειακό ιστορικό πρώτης γενιάς
  5. Πρώτη κύηση μετά τα 30
  6. Προηγούμενο ιστορικό καρκίνου του ενδομητρίου
  7. Έκθεση σε ακτινοβολία
  8. Ύπαρξη καρκίνου του μαστού στον ένα μαστό αυξάνει τον κίνδυνο εκδήλωσης στον άλλον
  9. Κατανάλωση αλκοόλ. Σύμφωνα με τους περισσότερους μεγάλους οργανισμούς υγείας, το επίπεδο ασφαλούς κατανάλωσης είναι ένα ποτήρι την ημέρα για τις γυναίκες και δύο για τους άντρες (λόγω διαφορά στο μεταβολισμό)
  10. Υπερβολικό σωματικό βάρος. Η τακτική άσκηση για 3-4 ώρες την εβδομάδα (π.χ. έντονο περπάτημα) μειώνει τον κίνδυνο για καρκίνο του στήθους μέχρι και 30 %.
  11. Διατροφικοί παράγοντες. Διατροφή με υψηλή περιεκτικότητα σε φρούτα και λαχανικά έχει σημαντική προστατευτική δράση. Τρώτε ψωμί ολικής αλέσεως, φασόλια, μπανάνες, λιγότερο κόκκινο κρέας. Περιορίστε γλυκά, κέικ και ό,τι περιέχει συντηρητικά και προτιμήστε γαλακτομικά με χαμηλά λιπαρά.
πηγη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω οτι το μόνο που μπορεί να μας γλυτώσει απο τα χειρότερα είναι αυτό που γράφει ακριβώς απο πάνω η ρουμάνα. Δλδ η πρόλυψη και ειδικά η αυτοεξέταση. Το 1 φορά τον χρόνο που θα πάμεστο γιατρό δεν μας εγκυάται τίποτα. Μια γνωστή μου που προσβλήθηκε απο καρκίνο του μαστού και υποβλήθηκε σε μαστεκτωμή και χημειοθεραπείες, μέσα σε διάστημα λιγότερο του μήνα είδε την διαφορά στην ψιλάφηση του στήθους της και ευτυχώς γιατι το πρόλαβε και δεν εξαπλώθηκε παραπέρα!
Δυστυχώς υπάρχουν και ραγδαίεες εξελίξεις σε αυτά τα θέματα και καλό είναι να υπάρχει απαγρύπνηση. Μην μένουμε λοιπόν καθυσηχασμένες οτι μια φορά τον χρόνο εξεταζόμαστε οπότε οκ του χρόνου αν ειναι θα βγει κάτι!
Προσωπικά λόγω μεγάλου στήθους και ακόμα μεγαλήτερου φόβου για κάτι τέτοιο (τουλάχιστον έτσι λένε όσο μεγαλήτερο τόσο πιο επικύνδυνο) ψηλαφίζω το στήθος μου κάθε φορά που κάνω μπάνιο.
Οσο για την διατροφή είμαι πεπεισμένη πως ακόμα και τροφές που ως τώρα δεν εχουν ενοχοποιηθεί για καρκινόματα, και μόνο απο το νερό, τον αέρα ή το έδαφος που είναι μολυσμένα από χίλια δυο, αμέσα μολύνονται κι αυτά οπότε ακόμα και τα βιολογικά γνωμη μου δεν είναι και τόοοοσο αθώα.. Οπότε τρώω απ'όλα και ο Θεός βοηθός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
απο προχτες πιανω κατι... εχω τρομοκρατηθει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Σε τι φαση του κυκλου σου εισαι? Οι αδενες πρηζονται νομιζω στην μεση του κυκλου, εαν πας σε γιατρο το πιο πιθανο ειναι να σε εξετασει και να σου πει να ξαναπας σε 20 μερες. Δεν σε προτρεπω να μην πας, απλα νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο να υπαρχουν αλλαγες στο στηθος κατα τη διαρκεια του κυκλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
λιγο μετα τα μεσα. δενε ιναι σαν το κλασσικο πρηξιμο καλο μου, ειναι κατι καλοσχηματισμενο σε μια συγκεκριμενη θεση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
λιγο μετα τα μεσα. δενε ιναι σαν το κλασσικο πρηξιμο καλο μου, ειναι κατι καλοσχηματισμενο σε μια συγκεκριμενη θεση..
αν είναι κοντά στη μασχάλη παίζει να είναι κύστη από το ξύρισμα αλλά καλύτερα πήγαινε στον γυναικολόγο σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εχω ραντεβου μαζι του.. σε 10 μερες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
αν είναι κοντά στη μασχάλη παίζει να είναι κύστη από το ξύρισμα αλλά καλύτερα πήγαινε στον γυναικολόγο σου
Πολύ πιθανό, δες αν είναι πολύ συμπαγές. Δλδ αν το πιάνεις σαν κάτι πολύ σκληρό και αν είναι σε μεγεθος ενος καρυδιού πχ. ΚΑι καλού κακού κάνε έστω ενα τηλεφωνο στον γυναικολόγο σου , μήπως πρέπει να το δεί για να μην λεχεις το άγχος. Αλλιώς μπορεί να είναι απλός ρεθισμός του αδένα και να φύγει στις επομενες μέρες ;).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ναι,μεγεθος καρυδιου η μεγαλης ρογας σταφυλιου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Παρε τον γιατρο σου απο Δευτέρα για καλο και για κακό ίσως να μην ειναι τίποτα σοβαρό αλλά καλό είναι να το τσεκάρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
βασικα δεν εχω γιατρο.. εχω αλλαξει κανα δυο γυναικολογους, και ραντεβου με τον επομενο ειπαμε εχω σε 10 μερες..και ειναι αυτος που μαλλον θα "μεινω" γιατι εχω ακουσει τα καλυτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Περιττό να πω ότι περιμένουμε νέα από σένα Giovanna…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top