• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πως σχετιζονται η αστατη ή πρωιμη σεξουαλικη επαφη με τον καρκινο;

Γιατί το εμβόλιο δεν είναι για τον καρκίνο συγκεκριμένα, αλλά για τον ιό του HPV (βασικά για ορισμένα στελέχη). Το οποίο έχει βρεθεί ότι είναι πολύ βασικός προδιαθεσικός παράγοντας για ανάπτυξη του καρκίνου στον τράχηλο της μήτρας (αν είσαι HPV θετική). Ο ιός του HPV (αλλιώς ανθρωπίνων θηλωμάτων μπορεί να το έχεις ακούσει), μεταδίδεται με την σεξουαλική επαφή και όλα τα συναφή υγρά και "ριζώνει" και μπορεί να οδηγήσει σε καρκίνο. Συστήνεται στις γυναίκες με ασταθή σεξουαλική ζωή γιατί ακριβώς δεν ξέρουν ή δεν προλαβαίνουν ή δεν τις ενδιαφέρει να μάθουν τι κουβαλάει ο/η σύντροφός τους και μπορεί να την πατήσουν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Συστήνεται στις γυναίκες με ασταθή σεξουαλική ζωή ....
Αυτό δεν στέκει λογικά. Το εμβόλιο γίνεται σε μικρή ηλικία και (συνήθως) πριν την πρώτη επαφή. Προφανώς δεν είναι δυνατόν να προβλεφθεί αν το κοριτσάκι όταν μεγαλώσει ΘΑ έχει ασταθή σεξουαλική ζωή.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρινακι96

Νεοφερμένος

Η μαρινακι96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Εγω το εμβολιο αυτο το εχω κανει πριν 4 χρονια. Ειναι σε τρεις δοσεις, ανα τρεις μηνες απ'οσο θυμαμαι. Ξερω οτι και στα 25 μπορεις να το κανεις αλλα οσο πιο νωρις τοσο το καλυτερο, συμφωνα με οσα εχω ακουσει. Προσφατα παρευρεθηκα σε μια ημεριδα του ΑΠΘ που διοργανωνε η ιατρικη σχολη και ενας καθηγητης γυναικολογιας ειπε οτι το εμβολιο ειναι απαραιτητο να γινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αυτό δεν στέκει λογικά. Το εμβόλιο γίνεται σε μικρή ηλικία και (συνήθως) πριν την πρώτη επαφή. Προφανώς δεν είναι δυνατόν να προβλεφθεί αν το κοριτσάκι όταν μεγαλώσει ΘΑ έχει ασταθή σεξουαλική ζωή.


Είπα "γυναίκες". Δεν αναφέρομαι στα κοριτσάκια, αλλά σε εκείνες που είναι μέσα στο όριο ηλικίας και έχουν ήδη προδιαγράψει μια κάποια πορεία τέλος πάντων. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Είπα "γυναίκες". Δεν αναφέρομαι στα κοριτσάκια, αλλά σε εκείνες που είναι μέσα στο όριο ηλικίας και έχουν ήδη προδιαγράψει μια κάποια πορεία τέλος πάντων.
1) Το εμβόλιο συνιστάται να γίνεται σε ηλικίες 12-15. Μπορεί να γίνει και μέχρι τα 20 αλλά με πολύ αμφίβολα αποτελέσματα. Δε νομίζω ότι είναι πολλές οι "γυναίκες" που στις ηλικίες αυτές έχουν "προδιαγεγραμμένη πορεία". Άρα;
2) Το εμβόλιο αυτό δέχεται πολλές επιθέσεις που (δυστυχώς) επηρεάζουν κάποιους. Οι πιο πολλοί πολέμιοί του είναι συνωμοσιολόγοι, θρησκόληπτοι και ομοιοπαθητικοί ψευτογιατροί. Έχω γράψει αναλυτικά εδώ: https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=3924797&postcount=103
3) Δεν βλέπω λόγο να συνεχίσω τη συζήτηση αυτή.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εγώ δεν το έχω κάνει.
Ήταν κατηγορηματικά κάθετοι ο παιδίατρος, ο γυναικολόγος και η παθολόγος μου που τους ρώτησα σε διαφορετικές συγκυρίες. Ενδείκνυται αν έχεις άστατη ή πρώιμη σεξουαλική ζωή, αλλά δεν έχω τίποτα από τα δύο.

@Ερίνυς ακόμα είσαι κατά του εμβολίου;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγω το εχω κανει.
Το οριο εχει ανεβει στα 45 για γυναικες και 26 για αντρες.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Λοιπόν για πείτε τα αγόρια του φόρουμ, θα κάνετε το εμβόλιο όσοι είστε κάτω των 26; Πλεον παρέχεται δωρεάν και το συνιστούν σε άντρες που κάνουν σεξ με κοπέλες, κυρίως για μην τους το μεταδώσουν. Ωστόσο σε μία συζήτηση που είχα, επομένως δεν είμαι 1000% σίγουρη γι αυτό που θα αναφέρω γιατί δε τό έχω ψάξει, νέες ευρήματα δείχνουν ότι ο HPV σχετίζεται και με καρκίνο φάρυγγα και προστάτη στους άντρες ενώ στις γυναίκες ανιχνεύεται σε πάνω από 99% των περιπτώσεων καρκίνου του τραχήλου της μήτρας.

Προσωπικά τό έχω κάνει στα 13 μου σε μία περίοδο που ήταν αρκετά αμφιλεγόμενο για λάθος λόγους και να ναι καλά η μαμά μου γι αυτό
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,307 μηνύματα.
Από πότε έγινε δωρεάν και για τους άρρενες το εμβόλιο κατά του HPV;

Θα το έκανα αλλά για την ώρα δεν κινδυνεύω από κάτι :laugh: :'(
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Από πότε έγινε δωρεάν και για τους άρρενες το εμβόλιο κατά του HPV;

Θα το έκανα αλλά για την ώρα δεν κινδυνεύω από κάτι :laugh: :'(
Γιάννη μου, αρχικά είναι τρείς δόσεις, μέχρι να τις ολοκληρώσεις ας ελπίσουμε να κάνεις σεξ because why not? Καί δεύτερον επίσης, γιατί όχι;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αλλά ναι στην Ελλάδα έγινε δωρεάν για τους άντρες μέχρι τα 26 απλά νομίζω πρέπει να τους πεις ότι δεν είσαι gay (αυτό το έχω ακούσει απο αγόρια φίλους μου που θα το κάνουν), μετά τα 26 κοστίζει γύρω στο 400ρι
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,307 μηνύματα.
Αλλά ναι στην Ελλάδα έγινε δωρεάν για τους άντρες μέχρι τα 26 απλά νομίζω πρέπει να τους πεις ότι δεν είσαι gay (αυτό το έχω ακούσει απο αγόρια φίλους μου που θα το κάνουν), μετά τα 26 κοστίζει γύρω στο 400ρι
Το αντίθετο βλέπω, το έχω ψάξει και παλαιότερα για αυτό το λέω. Είναι δωρεάν για άντρες μέχρι 26 ετών οι οποίοι όμως έρχονται σε ερωτική συνεύρεση με άλλους άντρες ( κοινώς για τους ομοφυλόφιλους μόνον ) ή για τους οροθετικούς.
Συγγενής μου άλλως τε λίαν προσφάτως σε επίσκεψη σε σχετικό γιατρό επληροφορήθην ότι δεν παρέχεται δωρεάν το εν λόγω εμβόλιο διότι όπως είπε συγκεκριμένα «δεν έχουμε μεγάλο ποσοστό ομοφυλόφιλων όπως στην Μεγάλη Βρετανία που είναι δωρεάν». Τώρα τι ανοησία είναι αυτή εφόσον και οι ετεροφυλόφιλοι μπορούν να το μεταδώσουν δεν γιγνώσκω.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Γθα
Το αντίθετο βλέπω, το έχω ψάξει και παλαιότερα για αυτό το λέω. Είναι δωρεάν για άντρες μέχρι 26 ετών οι οποίοι όμως έρχονται σε ερωτική συνεύρεση με άλλους άντρες ( κοινώς για τους ομοφυλόφιλους μόνον ) ή για τους οροθετικούς.
Συγγενής μου άλλως τε λίαν προσφάτως σε επίσκεψη σε σχετικό γιατρό επληροφορήθην ότι δεν παρέχεται δωρεάν το εν λόγω εμβόλιο διότι όπως είπε συγκεκριμένα «δεν έχουμε μεγάλο ποσοστό ομοφυλόφιλων όπως στην Μεγάλη Βρετανία που είναι δωρεάν». Τώρα τι ανοησία είναι αυτή εφόσον και οι ετεροφυλόφιλοι μπορούν να το μεταδώσουν δεν γιγνώσκω.
Με μεγάλη βεβαιότητα σε πληροφορώ ότι είναι λάθος αυτό που λες και αυτό γιατί μέχρι πρόσφατα ο HPV σχετιζόταν αποκλειστικά με τόν καρκίνο του τραχήλου της μήτρας που εμφανίζεται στις γυναίκες και γι αυτό αποφάσισαν να το παρέχουν στους άντρες για να μήν τό μεταδίδουν στις γυναίκες. Τα ποσοστά στελεχών HPV που προκαλούν τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά καί παγκοσμίως είναι εξαιρετικά υψηλά. Τώρα προφανώς ο συγκεκριμένος γιατρός μπορεί να μην είχε σωστή πληροφόρηση, πάντως στην Αθήνα παρέχεται δωρεάν στο νοσοκομείο αφροδισίων νοσημάτων που μου διαφεύγει το όνομα καί κάπου λίγο έλεος Με τη μνήμη μου, εκεί έκανα την πρώτη δόση του εμβολίου του κορονοϊου
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,307 μηνύματα.
Γθα

Με μεγάλη βεβαιότητα σε πληροφορώ ότι είναι λάθος αυτό που λες και αυτό γιατί μέχρι πρόσφατα ο HPV σχετιζόταν αποκλειστικά με τόν καρκίνο του τραχήλου της μήτρας που εμφανίζεται στις γυναίκες και γι αυτό αποφάσισαν να το παρέχουν στους άντρες για να μήν τό μεταδίδουν στις γυναίκες. Τα ποσοστά στελεχών HPV που προκαλούν τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά καί παγκοσμίως είναι εξαιρετικά υψηλά. Τώρα προφανώς ο συγκεκριμένος γιατρός μπορεί να μην είχε σωστή πληροφόρηση, πάντως στην Αθήνα παρέχεται δωρεάν στο νοσοκομείο αφροδισίων νοσημάτων που μου διαφεύγει το όνομα καί κάπου λίγο έλεος Με τη μνήμη μου, εκεί έκανα την πρώτη δόση του εμβολίου του κορονοϊου
δεν ξέρω απλά σε όσα sites να μπήκα τώρα για να δω λένε αυτό
Σύμφωνα με τις οδηγίες του EACS (European Aids Clinical Society, 26 October 2017), ο εμβολιασμός έναντι του HPV συστήνεται για τους άνδρες που κάνουν σεξ με άνδρες (ΑΣΑ) έως 40 ετών, ενώ στην Ελλάδα, βάσει του Εθνικού Προγράμματος Εμβολιασμού, υπάρχει πλήρης αποζημίωση για τους άνδρες που κάνουν σεξ με άνδρες ηλικίας 18-26 ετών.
Ωστόσο, δεν είναι λίγες οι φορές, κατά την επίσκεψη σας στις δομές μας, που μας παραθέτετε την άρνηση ορισμένων επαγγελματιών υγείας να σας κάνουν δωρεάν το εμβόλιο για τον HPV. Αυτό συμβαίνει πολλές φορές γιατί δεν υπάρχει σωστή ενημέρωση.
Οι άνδρες που έχουν σεξουαλικές επαφές με άνδρες έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα να εκτεθούν στον ιό HPV σε σχέση με τους ετεροφυλόφιλους άνδρες. Μεγάλο ποσοστό καρκίνων στο στόμα, στο φάρυγγα, στον πρωκτό και στο πέος σχετίζονται με τον HPV. Για το λόγο αυτό η πρόληψη μέσω του εμβολιασμού και η συστηματική εξέταση (δευτερογενής πρόληψη) όπου είναι εφικτή (π.χ. πρωκτός), μπορούν να προφυλάξουν την υγεία σου.
Υπήρξε συζήτηση στα τέλη του 2021 για να ενταχθεί στα δωρεάν για όλους τους άρρενες από το Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμού αλλά παρόλο που ήταν θετική σε μία τέτοια κίνηση δεν βγήκε κάποια συγκεκριμένη απόφαση λέει ένα άρθρο στο ΒΗΜΑ.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
δεν ξέρω απλά σε όσα sites να μπήκα τώρα για να δω λένε αυτό

Υπήρξε συζήτηση στα τέλη του 2021 για να ενταχθεί στα δωρεάν για όλους τους άρρενες από το Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμού αλλά παρόλο που ήταν θετική σε μία τέτοια κίνηση δεν βγήκε κάποια συγκεκριμένη απόφαση λέει ένα άρθρο στο ΒΗΜΑ.
Πρόσφατα φίλοι μου έκλεισαν ραντεβού πάντως. Ο ένας από αυτούς πήγε για δωρεάν τέστ για HIV στις δομές checkpoint που επειδή τους ξέρω προσωπικά λόγω εθελοντισμού εκεί είναι πλήρως καί σωστά ενημερωμένοι οι άνθρωποι.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
κανονικα πρεπει να το κανουν και τα 2 φυλα.-
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,440 μηνύματα.
Και εγώ το έκανα! Πριν 1 χρόνο. Είναι σημαντικό να γίνονται αυτά τα εμβόλια. Προστασία προστασία και πάλι προστασία.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρόσφατα φίλοι μου έκλεισαν ραντεβού πάντως. Ο ένας από αυτούς πήγε για δωρεάν τέστ για HIV στις δομές checkpoint που επειδή τους ξέρω προσωπικά λόγω εθελοντισμού εκεί είναι πλήρως καί σωστά ενημερωμένοι οι άνθρωποι.
Εχεμυθη σε παρακαλω πολυ οτι μαθαινεις και ειναι πιστοποιημενο να το ανεβαζεις .
Παντως οταν το εκανα στην κορη μου πριν 5 χρονια η γιατρος μας το ειχε κανει και στο γιο της (17 χρονων )και μου ειπε και για τον δικο μου καποια στιγμη αργοτερα οταν θα μπει στα ταμεια ...

Ο εμβολιασμος ΚΑΙ των δυο φυλων ισχυε απο την αρχη απλα για τους αντρες επρεπε να τον επιβαρυνθείς..Απο τοτε ηταν 3 δοσεις αλλα πιστευα θα αλλαζε και αυτο οπως πλεον αλλαξε και των γυναικων σε δυο ..
Έκτοτε λιγο το θεμα το εχω αφησει και πλεον πρεπει να αρχισω να το ξαναψαχνω .
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Εχεμυθη σε παρακαλω πολυ οτι μαθαινεις και ειναι πιστοποιημενο να το ανεβαζεις .
Παντως οταν το εκανα στην κορη μου πριν 5 χρονια η γιατρος μας το ειχε κανει και στο γιο της (17 χρονων )και μου ειπε και για τον δικο μου καποια στιγμη αργοτερα οταν θα μπει στα ταμεια ...

Ο εμβολιασμος ΚΑΙ των δυο φυλων ισχυε απο την αρχη απλα για τους αντρες επρεπε να τον επιβαρυνθείς..Απο τοτε ηταν 3 δοσεις αλλα πιστευα θα αλλαζε και αυτο οπως πλεον αλλαξε και των γυναικων σε δυο ..
Έκτοτε λιγο το θεμα το εχω αφησει και πλεον πρεπει να αρχισω να το ξαναψαχνω .
Εξαρτάται το εμβόλιο που κάνεις και τη χώρα που το κάνεις. Άσχετη-σχετικη πληροφορία αλλά στην Ινδία πχ έγιναν δοκιμές για να δούνε πόσο αποτελεσματική είναι η χορήγηση μόνο της μία δόσης του εμβολίου (του gardasil αν θυμάμαι καλά) και είχε δείξει αρκετά καλά αποτελέσματα.

Όσο για τα εμβόλια γενικότερα, πάλι σχετικό άσχετο,. πρόσφατα πήγα σε μία ταξιδιωτική ιατρό για να δω αν έχω αρκετά αντισώματα για την ηπατίτιδα α γιατί υπάρχει η πιθανότητα ακόμα νά φύγω Ινδία. Όταν της έδειξα τό βιβλιάριο με τα εμβόλια σοκαρίστηκε που τα είχα κάνει όλα, καί ειδικά το εμβόλιο για τόν HPV. Πρώτον απόρησα γιατί τόσο σοκ και μετά αναρωτήθηκα τί θά έχει δεί αυτή η γυναίκα στη ζωή της. Έπειτα, μου είπε ότι πέρα από αντισώματα για ηπατίτιδα α θά μου γράψει εξετάσεις για ηπατίτιδες b και c, καί με ρώτησε αν θέλω για αντισώματα για hiv καί ήμουν σε φάση "γιατί να μην θέλω δωρεάν εξέταση ειδικά για HIV". Και μου απάντησε ότι γενικά πολλοί δε θέλουν να κάνουν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γενικά ο, τι ξέρω θα τό ανεβάζω αλλά ότι τό εμβόλιο HPV είναι πλέον δωρεάν για άντρες μέχρι τα 26 είμαι 10000% σίγουρη γιατί έχω φίλους που πήγαν να το κάνουν
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εξαρτάται το εμβόλιο που κάνεις και τη χώρα που το κάνεις. Άσχετη-σχετικη πληροφορία αλλά στην Ινδία πχ έγιναν δοκιμές για να δούνε πόσο αποτελεσματική είναι η χορήγηση μόνο της μία δόσης του εμβολίου (του gardasil αν θυμάμαι καλά) και είχε δείξει αρκετά καλά αποτελέσματα.

Όσο για τα εμβόλια γενικότερα, πάλι σχετικό άσχετο,. πρόσφατα πήγα σε μία ταξιδιωτική ιατρό για να δω αν έχω αρκετά αντισώματα για την ηπατίτιδα α γιατί υπάρχει η πιθανότητα ακόμα νά φύγω Ινδία. Όταν της έδειξα τό βιβλιάριο με τα εμβόλια σοκαρίστηκε που τα είχα κάνει όλα, καί ειδικά το εμβόλιο για τόν HPV. Πρώτον απόρησα γιατί τόσο σοκ και μετά αναρωτήθηκα τί θά έχει δεί αυτή η γυναίκα στη ζωή της. Έπειτα, μου είπε ότι πέρα από αντισώματα για ηπατίτιδα α θά μου γράψει εξετάσεις για ηπατίτιδες b και c, καί με ρώτησε αν θέλω για αντισώματα για hiv καί ήμουν σε φάση "γιατί να μην θέλω δωρεάν εξέταση ειδικά για HIV". Και μου απάντησε ότι γενικά πολλοί δε θέλουν να κάνουν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γενικά ο, τι ξέρω θα τό ανεβάζω αλλά ότι τό εμβόλιο HPV είναι πλέον δωρεάν για άντρες μέχρι τα 26 είμαι 10000% σίγουρη γιατί έχω φίλους που πήγαν να το κάνουν
Και εγω ολα φροντισα να της τα εχω κανει ,τα παντα μεχρι και τωρα πριν μπει στην σχολη της καναμε το τελευταιο της μηνιγγίτιδας αν και δεν εχει μπει ακομα στο ταμειο και πραγματικα δεν ειναι και ενα αμελητέο ποσο που χρειαζεται και για τις δυο δοσεις αλλα με ολους αυτους που ερχεται σε επαφη πλεον λογο της δουλειας της δεν αφηνουμε τιποτα στην τυχη του ..
Αυτες τις μερες ετυχε να ερθει σε επαφη αναγκαστικα με καποιον που τελικα αποδείχθηκε οτι εχει ηπατίτιδα και χιλια αλλα δυο ..ευτυχως φροντισε και προλαβε και εβαλε γαντια ..
Προσοχη λοιπον και προληψη μεσα απο τα εμβολια !
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top