Crowdfunding

ιδιοτροπος

Νεοφερμένος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπερα τι ξερετε για το crawfunding? τι γνωμη εχετε? και ποσο γνωστο ειναι στην ελλαδα?
 

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω για Ελλάδα, πάντως είναι πολύ καινούριο τώρα αναπτύσσεται και έξω. Είναι ένας πολύ καλός τρόπος για να διεξαχθούν online fundraising κάμπανιες για MKO, αλλά υπάρχουν και σαιτ που μπορείς σαν άτομο να δημιουργήσεις λογαριασμό και να ζητήσεις λεφτά για κάποιο σκοπό πχ. για μια εγχείρηση/για σπουδές. ΄Έχω τρέξει μια crowdfunding καμπάνια για μια ΜΚΟ και το βρήκα εξαιρετικό και ενδιαφέρον κυρίως επειδή εξελλίσσεται σαν διαφημιστική καμπάνια online, μεταδίδεται παντού μέσω ίντερνετ και άρα μπορεί να φέρει λεφτά πιο γρήγορα
 
Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Καλησπερα τι ξερετε για το crawfunding? τι γνωμη εχετε? και ποσο γνωστο ειναι στην ελλαδα?


Το crowdfunding προέρχεται απο τις λέξεις crowd πλήθος δηλαδή και funding που είναι η χρηματοδότηση μπορείς να το πείς χρηματοδότηση απο το πλήθος ή συμμετοχική χρηματοδότηση.Η συμμετοχική χρηματοδότηση έχει τις εξής μορφές

1)η συμμετοχική χρηματοδότηση υπο την μορφή δωρεάς που κατά τον νόμο 4351/2015 και ορίζει την δωρεά ώς έρανο ο οποίος μπορεί νά αφορά σε χρηματική ενίσχυση μίας ή περισσοτέρων δράσεων, φορέων ή προσώπων και να διενεργείται μέσω φυσικών ή ηλεκτρονικών καταθέσεων σε λογαριασμό ή λογαριασμούς τηρούμενους στο Πιστωτικό Ίδρυμα.

2) η συμμετοχική χρηματοδότηση για επενδυτικούς σκοπούς απο ιδιώτες(φυσικά πρόσωπα) όπου η προσφορά διενεργείται αποκλειστικά μέσω ηλεκτρονικού συστήματος, το οποίο διαχειρίζεται μια ανώνυμη εταιρεία παροχής επενδυτικών υπηρεσιών και σαν αντάλλαγμα για την λήψη χρηματοδότησης ο δημιουργός του project υποχρεώνεται σε παροχή μεριδίου ή μετοχικού κεφαλαίου σαν αντάλλαγμα.

3) συμμετοχική χρηματοδότηση υπο την μορφή δανειοδότησης που σε μας εδώ δεν υφίσταται νομικά είναι δημοφιλές στο Ηνωμένο Βασίλειο.Βάζεις το project σου σε μια ηλεκτρονική πλατφόρμα και σου βγάζει το ύψος του δανείου με αλγόρυθμο και το επιτόκιο που θα πληρώνεις.
 

ιδιοτροπος

Νεοφερμένος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
καλημερα,, ευχαριστω, για την απαντηση, το ξερω ολα αυτα φιλε μου, γιατι εγω ειμαι ο κατοχος μιας νεας ελληνικης πλατφορμας crowdfunding, απλως εκανα το ποστ , για να δω ποσοι το ξερουν στην ελλαδα,δεν θα την αναφερω εδω πια ειναι η πλατφορμα ,γιατι απαγορευετε, εκτος και μου το επιτρεψουν, !!!

Δεν γνωρίζω για Ελλάδα, πάντως είναι πολύ καινούριο τώρα αναπτύσσεται και έξω. Είναι ένας πολύ καλός τρόπος για να διεξαχθούν online fundraising κάμπανιες για MKO, αλλά υπάρχουν και σαιτ που μπορείς σαν άτομο να δημιουργήσεις λογαριασμό και να ζητήσεις λεφτά για κάποιο σκοπό πχ. για μια εγχείρηση/για σπουδές. ΄Έχω τρέξει μια crowdfunding καμπάνια για μια ΜΚΟ και το βρήκα εξαιρετικό και ενδιαφέρον κυρίως επειδή εξελλίσσεται σαν διαφημιστική καμπάνια online, μεταδίδεται παντού μέσω ίντερνετ και άρα μπορεί να φέρει λεφτά πιο γρήγορα
δεν ειναι καινουργια αυτη η ιδεα εχει πολλα χρονια στο εξωτερικο απλως εδω τωρα γινετε γνωστη, κ στο λεει ο κατοχος της νεας ελληνικης πλατφορμας
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το γνωρίζω μέσω crowdfunding campaigns που έχουν σχέση με τέχνες όπως η μουσική από διάφορες γνωστές πλατφόρμες.Eίναι ένας εξαιρετικός τρόπος να χρηματοδοτήσεις ή να επιβραβεύσεις πληρώνοντας κάποιο project ή δημιουργό και να είσαι σίγουρος πως το σύνολο των χρημάτων που εσύ επιλέγεις να δώσεις πηγαίνουν απευθείας εκεί που θες να πάνε.Είναι ειλικρινές και προωθεί την diy κουλτούρα και την αίσθηση κοινότητας προσφέροντας ανεξαρτησία από άλλους stakeholders όπως οι πολυεθνικές ας πούμε
Η πεμπτουσία της ελευθερίας και ευκαιρία to put your money where your mouth is όπως συνήθιζε να λέει ο παππούς μου στο χωριό
 

ιδιοτροπος

Νεοφερμένος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ηρθε η νεα ελληνικη πλατφορμα crowdfunding, www.givejoy.gr χρειαζετε τη βοηθεια σας να τη κοινοποιησετε στους φιλους σας στα σοσιαλ , ακομα και στο εξωτερικο, για να πουμε στους ξενους φιλους μας οτι και εμεις μπωρουμε !!!! να δημιουργουμε και να μη μας λενε τεμπεληδες!!!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top