Γιατί δεν κάνουμε συχνά μικρές φιλανθρωπίες;

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
lol αδερφε, τα γεγονοτα ειναι τοσο απλα:

Αν δωσεις 3 δολαρια, θα αγορασουν ενα εμβολιο κατα του μυνιγκιτιδοκοκου πχ το οποιο θα κανουν σε ενα παιδι και αυτο το παιδι δεν θα παιθανει.

Ψεύδος και φενάκη! Τα παιδιά της Αφρικής πάσχουν από τέτοιο υποσιτισμό, που τα εμβόλια δεν τα πιάνουν συνήθως, λόγω κατάρρευσης του ανοσοποιητικού τους, απ' την πείνα...

Με αηδιάζουν οι άνθρωποι που βροντοφωνάζουν τις ...αγαθοεργίες τους!

Κι εμένα, κι εμένα...

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ξιπασιά απ' το να πιστεύεις ότι είσαι καλύτερος άνθρωπος απ' τους άλλους, επειδή έδωσες ένα οποιοδήποτε ποσόν για "φιλανθρωπία".

Ο Ιησούς είπε: "Δίνετε απ' το υστέρημα κι όχι απ' το περίσσευμά σας".

Ο Νίτσε είπε: "Δεν δίνω ποτέ ελεημοσύνη, δεν είμαι αρκετά φτωχός για κάτι τέτοιο".

Ο Όττο λέει: "Όπου λείπει η αγάπη, περισσεύει η φιλανθρωπία"...

Αισθάνομαι ένα βάρος στην ψυχή μου, εκτός απ' το βάρος που νιώθω στο στομάχι μου απ' την πίτσα.
Κλικ, 3$... συν Ο.80 ευρώπουλα για τη σόδα.

Αισθάνομαι την κοιμισμένη μου συνείδηση ν' απειλεί πως θα ξυπνήσει.
Κλικ, 3$, συν ένα ευρόπουλο για το αταράξ μου.

Σώσε ένα παιδάκι ακόμη, φτηνά είναι, τιμή ευκαιρίας μιλάμε.
Κλικ, 3$, συν 0.50 ευρώπουλα για ένα γλειφιτζούρι.

Δεν έκανα την καλή μου πράξη σήμερα, τι θα πω στο κατηχητικό;
Κλικ 3$, συν 0.20 ευρώπουλα για το κεράκι.

Χρειάζομαι μια θέση στον παράδεισο.
Κλικ 3$, όμως δεν είμαι σίγουρος ακόμη για τις τιμές των ενοικίων εκεί πάνω.
Κλικ 3$, Κλικ 3$, Κλικ 3$, τώρα μάλλον είμαστε καλά.

Για μια τέτοια μεγάλη καρδιά σαν τη δική μου, μια θεσούλα δεν φτάνει επ' ουδενί. Χρειάζομαι οικόπεδο να χτίσω μια βιλίτσα, σε μπροστινό σύννεφο κατά προτίμηση.
Κλικ 3$, συν 1 ευρώπουλο το χαρτόσημο.
Πόσο να πάνε άραγε οι αντικειμενικές αξίες στους ουρανούς;
Κλικ 3$, Κλικ 3$, Κλικ 3$, τώρα θα πρέπει να είμαι εντάξει.

Πολλά σαν να έδωσα, λίγο ακόμη και θ' αγοράσω ρετιρέ στα Ηλύσια Πεδία
Κλικ 3$, κλικ 3$.

Χρειάζομαι και πάρκινγκ για το δάφνινο στεφάνι μου.
Κλικ 3$.

Γαμώτο, στα Ηλύσια πεδία ζητούν και πιστοποιητικό υστεροφημίας για να σ' αφήσουν να κατοικήσεις.
Ανοίγω ένα θέμα στο στέκι, κλικ 3$, είστε όλοι ανάλγητοι και καθάρματα ρε βολεμένα γουρούνια,
κλικ 3$, η δόξα μου θα μείνει σκαλισμένη με χρυσά γράμματα στα γρανιτένια τείχη της ιστορίας των ευεργετών της ανθρωπότητας (ουχ χρυσά γράμματα...κλικ 3$).

Καλύτερα με πλατινένια...
Κλικ 3$, συν 1,5 ευρώπουλα για τη σφαίρα που θα μου τινάξει τα μυαλά...

Ήρθε ο λογαριασμός: 57$ συν 4 ευρώπουλα. Πόσο να κάνουν άραγε σε ευρώ όλα σούμα; Βοηθήστε ρε, πόσο πάει η ισοτιμία της ψυχής;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν και συμφωνώ ότι η καθαρή συνείδηση δεν εξαγοράζεται με ένα κλικ καθώς και με άλλα που αναφέρθηκαν παραπάνω, δεν μπορώ να μην θυμηθώ λίγα χρόνια πριν, ένα κορίτσι που σώθηκε χάρις το ενδιαφέρον χιλιάδων ανθρώπων που με ένα κλικ δήλωσαν την δυσαρέσκειά τους.
Εδώ και χρόνια η Διεθνής Αμνηστία χρησιμοποιεί τις επιστολές διαμαρτυρίας για να επηρεάσει αποφάσεις, πολύ πριν την έλευση του internet που έκανε τα πράγματα πιο απλά.
Φαίνεται πως κάποιες φορές μερικά κλικ πιάνουν πραγματικά τόπο.

Στις 3 Ιανουαρίου 2006, η δεκαοκτάχρονη Nazanin καταδικάστηκε σε θάνατο για δολοφονία από το δικαστήριο στο Ιράν αφού σύμφωνα με τις υπάρχουσες πληροφορίες παραδέχτηκε πως μαχαίρωσε σε βαθμό θανάτου το ένα από τα τρία άτομα που προσπάθησαν να βιάσουν την ίδια και την δεκαεξάχρονη ανιψιά της σε ένα πάρκο στο Karaj (προάστιο της Τεχεράνης) τον Μάρτιο του 2005. Ήταν τότε δεκαεπτά ετών. Η ποινή της θα επανεξεταστεί από το αρμόδιο Εφετείο και εάν εγκριθεί θα προωθηθεί στο Ανώτατο Δικαστήριο για επισημοποίηση.

Ένα χρόνο και πάνω από 330.000 υπογραφές, αργότερα:

At the end of May, the Iranian head of Judiciary overturned her death sentence, and sent the case back to a lower court. Nazanin's re-trial ended on Jan 10 2007.

In this new trial, Nazanin was exonerated on the charge of murder, but sentenced to pay blood money. This sentence will be appealed, in the mean time Nazanin's lawyers have paid bail (collected by donations) so Nazanin can be released from prison. Nazanin was released from prison and reunited with her family Wednesday January 31.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpap

Νεοφερμένος

Η elpap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Γιατι δέν εμπιστευόμαστε :hmm:αυτούς που διαχειρίζονται τις φιλανθρωπικές μας κινήσεις:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Ήρθε ο λογαριασμός: 57$ συν 4 ευρώπουλα. Πόσο να κάνουν άραγε σε ευρώ όλα σούμα; Βοηθήστε ρε, πόσο πάει η ισοτιμία της ψυχής;:/:

Ισοτιμία ψυχής = 38.34 +4 = 42.34 ευρώ. :P

Και μην ξεχνάς το κλικ, ώστε να μπορούμε να επιδοθούμε στις φαντασιώσεις μας, άνετα. :)
Γεγονός είναι πως αν δεν σημειώσουμε την αναγκαιότητα της υποκρισίας, τότε μένουμε στην επιφάνεια του θέματος.


Αν και συμφωνώ ότι η καθαρή συνείδηση δεν εξαγοράζεται με ένα κλικ καθώς και με άλλα που αναφέρθηκαν παραπάνω, δεν μπορώ να μην θυμηθώ λίγα χρόνια πριν, ένα κορίτσι που σώθηκε χάρις το ενδιαφέρον χιλιάδων ανθρώπων που με ένα κλικ δήλωσαν την δυσαρέσκειά τους.
Εδώ και χρόνια η Διεθνής Αμνηστία χρησιμοποιεί τις επιστολές διαμαρτυρίας για να επηρεάσει αποφάσεις, πολύ πριν την έλευση του internet που έκανε τα πράγματα πιο απλά.
Φαίνεται πως κάποιες φορές μερικά κλικ πιάνουν πραγματικά τόπο.

Εδώ κολλάει το Λαζοπουλικό:

όσο καλός και να είναι ο κηπουρός,
τον κάκτο δε τον κάνει να ανθίσει


και είναι πολύ πιθανό να χρειάζεται άλλου είδους λίπασμα,
από το κλικ συστάσεως 40-40-20 που παρουσιάζει πενία φωσφόρου :/:

Και τέλοσπάντων, αν η -κάθε- ηθική αντλεί την εγκυρότητά της από ενδοανθρώπινα-ιστορικά δεδομένα, τότε πολύ φοβάμαι πως η κουβέντα θα καταλήξει να ʽδαγκώσειʼ την ουρά της.

Ποιό θα είναι το κριτήριο που θα ορίσει και θα σημασιοδοτήσει το ʽηθικόʼ, η δεδομένη ιστορική-κοινωνική κυριαρχούσα άποψη, η αυθαίρετα επιλεγμένη ατομική άποψη, η ʽφύσηʼ και οι ʽνόμοιʼ της, οι ʽαποκαλυπτικέςʼ θεικές εντολές?


Γιατι δέν εμπιστευόμαστε :hmm:αυτούς που διαχειρίζονται τις φιλανθρωπικές μας κινήσεις:/:


Θες χορηγό για να χορηγήσεις στο ελάχιστο; Διαμεσολαβητή?

Σκέψου πόσο αφελές μοιάζει αυτό.

Σα να ζητάς να εμπιστευτείς κάποιον να πάει το ποτήρι με το νερό που γεμίζεις από τη δική σου βρύση όταν κορακιάζει ο γείτονας. Punto νόημα :confused:
Η φιλανθρωπία δεν κρίνεται από την παρότρυνση αλλά από τις δυνατότητες που προσφέρει σε όσους την επεκτείνουν χωρίς κατευθυντήριες εντολές, ποδηγεσίες και χρήσματα.

Ή θεωρείς τη μόνη ιερή υποχρέωση βοήθειας αυτή που προσφέρεται σε μακρυνές ηπείρους;

Τσέκαρε, σήμερα κιόλας, έξω από το μετρό τι παίζει και αυτοαναρωτήσου αν εμπιστεύεσαι την ίδια σου την καρδιά τι τα θες τα κλικ, καρδιά μου;

Το πολύ ένα κλικ να σε κάνει κλικαδόρο. :P




υ.γ.Με τη φιλανθρωπία περνάει ο καιρός ή με τον καιρό περνάει η φιλανθρωπία;

Δεν το υποβαθμίζω, ρωτάω σοβαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Παιδιά φοβερό αυτό με την ταχυπληρωμή μέσω ταχυδρομίου, μιας που δεν θέλω με τίποτα τις πιστωρικές, πόσες μέρες κάνει για να έρθει η ειδοποιηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top