Μέχρι πότε θα υπάρχει λογοκρισία;

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Ξέρεις, το σύμβολο του σταυρού απεικονίζει και την θυσία του Χριστού...
Η δε Σημαία δεν οικοιοποιείται μόνο από τους δημοσιογράφους που έχουν πόρσε ή το Κράτος.
Συμβολίζει ένα ολόκληρο Έθνος.
Και αν συμβαίνει, όλα αυτά να μη σημαίνουν τίποτα για σένα δεν χρειάζεται να προκαλείς τους άλλους, που για εκείνους κάτι σημαίνουν. Αλλοιώς έχεις πρόβλημα...
Τώρα, για τον Πανούση τι να πω?. Άστο καλύτερα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Ξέρεις, το σύμβολο του σταυρού απεικονίζει και την θυσία του Χριστού...
Η δε Σημαία δεν οικοιοποιείται μόνο από τους δημοσιογράφους που έχουν πόρσε ή το Κράτος.
Συμβολίζει ένα ολόκληρο Έθνος.
Και αν συμβαίνει, όλα αυτά να μη σημαίνουν τίποτα για σένα δεν χρειάζεται να προκαλείς τους άλλους, που για εκείνους κάτι σημαίνουν. Αλλοιώς έχεις πρόβλημα...
Τώρα, για τον Πανούση τι να πω?. Άστο καλύτερα....

Το συμβολο συμβολιζει τα παντα και τιποτα στην τεχνη.Αμα αυτος ηθελε να πει κατι δεν βλεπω τον λογο να μην το σκεφτω , και αμα δω οτι λεει βλακειες για μενα απλα δεν θα το εκτιμησω σαν εργο.Οχι ομως να στερεις το δικαιωμα απο καποιον αλλον να δει το εργο.Αυτο το θεωρω φασισμο.

Οταν πεθαινουν στρατιωτες προσπαθοντας να κανουν επαρση σημαιας σορρυ κιολας αλλα παιρνω μονος μου το δικαιωμα να μην με συγκινει οταν την βλεπω τοσο οσο θα θελανε μερικοι.Για μεα το παν ειναι να εχεις αληθινη πιστη.Αμα εχεις με γεια σου με χαρα σου.Ομως τα συμβολα εχουν γινει μεσο εκμεταλευσης.Εγω το θεωρω ανοητο να προκαλεισαι οταν καποιος καιει την ελληνικη σημαια.Δεν βρισκω κανεναν λογο ειλικρινα.

Ο Πανουσης αυτα που εχει πει τον κατατασουν στο μυαλο μου ως τα ποιο respect ατομα που υπαρχουν.Στην χωρα της Βισση και της Βανδη υπαρχει καποιος που τα χωνει με τον τροπο του και λεει μεγαλες αληθειες χωρις να το παιζει μαγκας οπως πολλοι θα καναν στην θεση του.Οτι και να πεις για τον Τζιμακο.....:D:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Mε βάση αυτή τη συλλογιστική όταν "πονάει κεφάλι..κόψει κεφάλι". Αν από κάποιους επιτήδειους τα ιερά σύμβολα γίνανε μέσα εκμετάλευσης, θα πρέπει να τα καταργήσουμε, ή μάλλον να τα κάψουμε, λησμονόντας ότι κάποιοι δώσανε η ζωή τους γι αυτά (ίσως εσύ τους θεωρείς αφελείς-δικαίωμά σου), ή ότι ο Χριστός δεν έζησε μέσα στο χρυσό και στα πλούτη, όπως οι παραπάνω επιτήδειοι. Επειδή λοιπόν κάποιοι καταχράστηκαν το δικαίωμα συνταξιοδότησης αναπήρων, θα πρέπει -με βάση αυτή τη θέση-να καταργήσουμε συνολικά αυτό το δικαίωμα. Δεν έπρεπε λοιπόν ποτέ να σηκώσουν στην Γερμανοκρατούμενη Αθήνα την Ελληνική σημαία κάποιοι αφελείς, γιατί απλά το βεβήλωσαν κάποιοι δοσίλογοι που συνεργάστηκαν με τους κατακτητές.

Δεν είμαι ούτε εθνικιστής, ούτε θρησκόληπτος, απλά διαπιστώνω ότι αν και είμαστε ιδιαίτερα ευαίσθητοι στα δικαιώματα κάποιων που θέλουν να λένε ότι δημιουργούν Τέχνη, δεν είμαστε καθόλου σε εκείνα εκείνων, που διαφωνούν ιδεολογικά ή φιλοσοφικά με μας.
Και ακριβώς αυτή είναι η έννοια του Φασισμού.
Εκτός επίσης από την θλιβερή Ελλάδα της Βανδή και της Βίσσυ, υπάρχει η Ελλάδα του Χατζηδάκη, του Τσιτσάνη, του Καβάφη, του Ελύτη,του Καβαδία,ακόμα και του Καζαντζίδη (που τραγούδησε όσο κανείς την ξενητειά, την αδικία, την εγκατάλειψη) , υπάρχει ακόμα η Ελλάδα όλων εκείνων των παιδιών, που,σε πείσμα πολλών, κλέβουν χρόνο από τα μαθήματά τους- όχι για να καίνε σημαίες-, αλλά για να μάθουν κλασσική μουσική, σκάκι και κυρίως ευγένεια και σεβασμό στα "πιστεύω" των άλλων.
Σε ότι αφορά τον αγαπημένο σου καλλιτέχνη, το "τι να πω" υποδήλωνε απλά αδυναμία μου να τον κρίνω γιατί απλά συμβαίνει να μην γνωρίζω αρκετά πράγματα γι αυτόν. Είναι δικαίωμά σου να τον τοποθετείς εκεί, αφού δεν καις δημοσίως όλους τους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Δεν είμαι ούτε εθνικιστής, ούτε θρησκόληπτος, απλά διαπιστώνω ότι αν και είμαστε ιδιαίτερα ευαίσθητοι στα δικαιώματα κάποιων που θέλουν να λένε ότι δημιουργούν Τέχνη, δεν είμαστε καθόλου σε εκείνα εκείνων, που διαφωνούν ιδεολογικά ή φιλοσοφικά με μας.
Και ακριβώς αυτή είναι η έννοια του Φασισμού.
Αυτό όμως έχει δύο όψεις. Δράση αντίδραση! Το παράδειγμα που έχω στο μυαλό μου είναι θρησκευτικού περιεχομένου συνεπώς δεν το παραθέτω έδω.

Εγώ πιστεύω χαλάρα ότι αν δεν είχε ασχοληθεί κανένας με εκείνο τον πίνακα όλοι θα γελάγαν στην πινακοθήκη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Εγω σου λεω οτι κανεις απο αυτους που παλεψαν για την ελευθερια που λες δεν θα ηθελε να βλεπει αυτη να γινετε ενα κλισε και τιποτα αλλο.Εχεις σαφεστατα δικιο σε αυτο που λες οτι επειδη καποιοι το βεβηλωνουν δεν παει να πει οτι δεν εχει αξια.Ομως εγω ξαναλεω οτι θεωρω οτι τα συμβολα βρισκονται μεσα μας και μονο.Και δυστυχως η καταχρηση τους μοιραια μειωνει και την αξια τους για ολους.

Ειναι σαν την προσευχη στο σχολειο.Ολοι την κανουν ελαχιστη την πιστευουν αλλα την κανουν γιατι ετσι πρεπει.Και εκει πιστευω εγω πως ειανι το λαθος.Να στεκομαστε στα πρεπει.Το αν καποιος καει την ελληνικη σημαια για μενα προσωπικα σημαινει 2 πραγματα : 1) Δεν μου δημιουργει προβλημα στο να συνεχισω να πιστευω αυτα που πιστευω και ουτε με ενοχλει γιατι στην τελικη το να νευριασω και να θιχτω απο κατι τετοιο δεν θα ειχε κανενα νοημα
2) Να κατανοησω τον λογο που το κανει.Το κανει ετσι...συμβολιζει κατι η πραξη του?Αν ναι τοτε θα το σκεφτω λιγο παραπανω..αν δω οτι η πραξη αυτη ειναι με αυτοσκοπο την πραξη και μονο αυτη τοτε απλα θα αδιαφορησω.

Καναμε ενα ψιλο οφ-τοπικ αλλα νταξ η συζητηση εχει νοημα και αξιζει.

Για μερικους το καψιμο της σημαιας ειναι μερος της ιδεολογιας τους.Παρολο που δεν την συμμεριζομαι ακουω τα επιχειρηματα τους.

Δυστυχως αυτα τα παιδια που αναφερεις ειανι πραγματικα λιγα..μειοψηφεια αναμεσα στην κουλτουρα των κλαμπ,του καταναλωτισμου και της πνευματικης αποξενωσης και των ισχυρων κομπλεξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top