Με ποιον συζητάμε τα προσωπικά μας; Φίλοι versus άγνωστοι

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Με ποιον συζητάμε τα προσωπικά μας? Με τον καλύτερο φίλο μας , με τους γονείς μας, με τον ψυχολόγο μας ή με τους αγνώστους? Τώρα τελευταία όλο και πιο πολλοί προτιμούν να γράφουν τα προσωπικά τους στα blog και να τα συζητάνε με αγνώστους.
Εγώ προσπάθησα να κρατώ ένα blog όμως δεν μπορούσα να γράφω τίποτα προσωπικό όσο ήταν public. Λένε ότι πολλές φορές εκφράζεις πιο εύκολα τις σκέψεις όταν μιλάς σε κάποιον που δεν ξέρεις.
Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Το "ωμος" μονο μπερδεψες, τα βαλες αναποδα! "Ομως" γραφεται:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Με τα πολυ κοντινα ατομα, και απο οικογενεια και απο φιλους, 2-3 ειναι οι ανθρωποι που εμπιστευομαι απολυτα τη γνωμη τους, και μ'αυτους συζηταω ο,τι με προβληματιζει. Για τη συζητηση ιντερνετικα για τα προσωπικα ειμαι κατα, κατ'αρχην γιατι δεν ξερεις ποτέ ποιος θα μπορει με λιγα κλικ να τσεκαρει τη ζωη σου(ακουγεται υπερβολικο μονο μεχρι να το ζησεις), και γιατι μερικοι αγνωστοι που δεν με ξερουν καν σαν χαρακτηρα/ανθρωπο/πως συμπεριφερομαι δεν θα μπορουσαν να με συμβουλευσουν σε ενα προσωπικο προβλημα καλυτερα απ'αυτους που με ζουν καθημερινα.

(Εχμ, το προηγουμενο ποστ πηγαινε στο ορθογραφια και συντακτικο, και απ'ο,τι βλεπω δε σβηνεται κιολας :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Αγαπητή Ρουμάνα, θα κάνω εγώ την αρχή στο πολύ ωραίο θέμα που άνοιξες.:clapup: (ούπς με πρόλαβε το κατερινάκι. Τα κακά του να γράφω επί μια ώρα!)

Μιλώντας για εμένα:

Όσο προχωρούν τα χρόνια, τα προσωπικά μου μένουν όλο και πιό κοντά σε μένα. Για να γίνω πιό κατανοητός:

Μέχρι το Γυμνάσιο, δεν τα συζητούσα με ένα άτομο μόνο ή έστω λίγα. Τα ήξερε όλη η πόλη. (Το κακό του να σε ξέρουν όλοι και να μη μπορείς να ελέγξεις το στόμα σου.) Παιδική αρρώστια θα μου πείς, καθότι στο Λύκειο τα προσωπικά μου πλέον τα συζήταγα μόνο με 3 φίλους που κάναμε πολύ στενή παρέα (με τον ένα -Χρήστο- είμαστε από την 1η δημοτικού μέχρι και σήμερα, στην κυριολεξία αδελφικοί φίλοι, με τους άλλους χαθήκαμε λίγο μετά το Λύκειο). Που και που τα έλεγα και με τη μάνα μου. (παρακαλώ όχι τομάτες... κι άλλοι δε θα μιλούσατε άραγε στη μάνα σας ή γενικά σε γονείς; )

Κάποτε κατάλαβα όμως ότι ο γονιός δε μπορεί να είναι απόλυτα και κολλητός φίλος σου, άσχετα αν σε νοιάζεται καλύτερα κι από φίλο. Άλλη χάρη έχει ο φίλος, πως να στο πω.:)

Όσο ήμουν φοιτητής στο ΕΜΠ, δεν είχα κάπου ιδιαίτερες ευκαιρίες να πω σε φίλο/η τα προσωπικά μου και στην κυριολεξία έβραζα. Ήθελα κάπου να το εκτονώσω, να μιλήσω. Δεν είχα κολλήσει με κάποιον/α για να γίνει τόσο κολλητός/ή πιά, ώστε να αρχίσω να τα λέω. Όταν καταστάλλαξα σε 2-3 άτομα για παρέα, δεν ξεστόμισα κάτι προσωπικό γιατί για να λέμε και του στραβού το δίκιο, δεν κυκλοφορούσα ωραίες κοπέλες για 2 περίπου χρόνια. Εποχή την οποία ούτε θέλω να θυμάμαι και ουδεμία σχέση έχει με τις ένδοξες ημέρες πρίν το ΕΜΠ που το γούστο βάραγε κορυφή.

Όταν μπήκα όμως στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο (ΑΣΟΕΕ), η ζωή μου άλλαξε σε απίστευτο βαθμό. Βρέθηκα ανάμεσα σε καταπληκτικά παιδιά (και δη τα κορίτσια, πανέμορφα). Τα γούστα μου, βάρεσαν ξανά κορυφή, έγινα πιό αυστηρός ξανά με τις επιλογές μου όπως επίσης απέκτησα και πάρα πολλούς φίλους. Κυριολεκτικά πάρα πολλούς! Έτσι είχα και πάλι προσωπικά για να τα πω κάπου αλλά και φίλους για να τα ακούσουν.

Πρώτη και καλύτερη, η τότε κολλητή μου (σήμερα δεν κρατάμε πολλή επαφή γιατί επέστρεψε Κύπρο), φοιτήτρια κι αυτή στην ΑΣΟΕΕ, αρκετά μεγαλύτερη και πανέμορφη. Πρώτη φορά είχα κολλητή.

Πάντα διαθέσιμος ήταν και ο αδερφός μου, ο οποίος θεωρώ ότι άσχετα από το ότι είναι 18 χρονών, μπορεί να με ακούσει, να με καταλάβει και να με διορθώσει. Μιλάμε για ειδική περίπτωση ανθρώπου.

Σήμερα...

...ή καλύτερα, μέχρι και σήμερα, είναι πάντα στο πλευρό μου αν θελήσω να μιλήσω (όποτε τυχαίνει και μιλάμε γιατί μένει μακριά και δεν βλεπόμαστε συχνά ούτε τηλεφωνιόμαστε). Όχι για πολλή ώρα μεν (δεν είναι ο τύπος "Τένια Μακρή"), αλλά όσο με ακούσει, θα με ακούσει.

Πέρα από την ειδική περίπτωση που λέγεται αδερφός μου λοιπόν όπως και ο Χρήστος με τον οποίο έχουμε καθημερινή επικοινωνία και ανταλλαγή προσωπικών δεδομένων, υπάρχουν και 2-3 φίλοι από τη σχολή που ξέρουν αρκετά για εμένα. Περιορίζομαι δηλαδή στον Χρήστο, σε 2-3 συμφοιτητές και ενίοτε τον αδερφό μου (με σειρά ποσότητας προσωπικών δεδομένων μου που μαθαίνουν από εμένα).

Μην ξεχάσω και το στέκι που "συζήταγα μαζί του" καθώς πέρσι το καλοκαίρι έζησε ξυστά μια ιδιαίτερη "εκτίμηση" που είχα για κάποια καλή φίλη (κακά τα ψέματα, οτι γούσταρα...γούσταρα και το πέσιμο το έκανα! ), άσχετα αν δεν πέτυχε το 3μηνο κέικ-πέσιμο και καταδίκασα τον τρόπο με τον οποίο "κάηκε" πρίν καν φτιαχτεί οτιδήποτε, άσχετα αν δεν συμφωνούμε σε κάποια πράγματα, πιστεύω ότι το όλο σκηνικό με ωρίμασε περισσότερο σε αυτόν τον τομέα!:) Δεν ξέρω αν είναι εμφανής η διαφορά, μπορεί να θέλετε να μου πετάξετε τομάτες, δε θα σας μαλώσω.:)

Αυτά! Η ιστορία της ζωής μου θα μπορούσε να πει κανείς αλλά είναι και η ώρα τέτοια που με ωθεί και ανοίγομαι ακόμα περισσότερο. Αφήστε που δεν έχω και τίποτα να φοβηθώ. Ποιός θα με παρεξηγήσει; Όλοι έχουν κάτι να πούν και ελπίζω να μη ντραπούν. Θα διαβάζω το παρόν θέμα με ενδιαφέρον.

ΥΓ: Τα blogs....χμμμ ούτε εκεί θα δίσταζα να μιλήσω για κάτι προσωπικό , απλά δεν είναι προσανατολισμένο το blog μου πρός τον αισθηματικό μου τομέα. Δεν ξέρω αν θα αναφέρω κάποια στιγμή οτιδήποτε.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ωραίο θέμα...

Εγώ έχω ζήσει αλλιώς τις φιλίες μου...
Από μικρή δεν πολυσυζητούσα, γιατί για κάποιο λόγο όλα τα προβλήματα της ηλικίας μου, μού φαίνονταν λίγο... βαρετά! Εννοώ, σίγουρα με απασχολούσε κι εμένα, πχ, τι είναι καλό να κάνεις με ένα αγόρι (ή να επιτρέψεις σε ένα αγόρι να θέλει ;)) στα 14 σου, αλλά κάπου ήξερα τι θα γινόταν, άρα δεν το ψείριζα σαν τις φίλες μου. Παράδειγμα αυτό, το ίδιο πχ με θέματα με γονείς...
Έτσι από την εφηβεία ήμουν "αλλιώς" από φίλες μου, ειδικά αφού η πιο κοντινή ήταν και λίγο του μελό, και να συζητάει για ώωωρες τι της απαγόρεψε να κάνει ο μπαμπάς της και γιατί.

Στα 16 μου μπήκα σε μία μεγάλη σχέση με συνομήλικό μου, ο οποίος έγινε και ο καλύτερός μου φίλος και κάπου απομακρύνθηκα από άλλους φίλους...

...και όταν χωρίσαμε, ξαναήρθα κοντά σε παλιούς φίλους από το σχολείο...

...αλλά κάπου δεν ήθελα να εξαντλώ το θέμα μαζί τους. Έτσι άρχισα να μπαίνω σε φόρουμ στο ίντερνετ κι από εκεί γνώρισα κάποια παιδιά, με τα οποία βγάζαμε τα απωθημένα μας από γκρίνιες κλπ, αν και ποτέ δε γνωριστήκαμε. Σε τελική, από msn γκρινιάζαμε ανελέητα, χωρίς να σκεφτόμαστε αξιοπρέπειες κλπ...

...Και συμπτωματικά με το δεύτερο μεγάλο χωρισμό μου με απογοήτευσαν οι φίλοι που ανέφερα, από το σχολείο... Και ξαναέδωσα βάρος στους ιντερνετικούς...

Βέβαια παράλληλα έμαθα ότι δεν μπορείς να βασίζεσαι σε αγνώστους. Δεν είναι υγιές να είναι μονομερής ο διάλογος, γιατί πολλές φορές "θάβεις" την ανάγκη για μία πραγματική αγκαλιά... και δεν είναι τόσο άμεση η σκέψη σου.

Άρα άρχισα να ανοίγομαι και σε άλλα άτομα και απέκτησα πραγματικούς φίλους... και πιο πραγματικά προβλήματα...! ;)

Τώρα, για το θέμα blog δεν μπορώ να πω κάτι, δεν κράτησα ποτέ τέτοιο ημερολόγιο...

Αλλά τα προσωπικά μου τα συζητάω με φίλους, πιο πολύ... Και πλέον μόνο κατ' επέκτασιν με ξένους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Δεν είμαι άνθρωπος που θα μοιραστώ εύκολα τα προσωπικά μου.
Τα προσωπικά μου τα συζητάω με δύο τρεις καλούς φίλους που τους ξέρω χρόνια με τους οποίους έχει χτιστεί αμοιβαία εμπιστοσύνη ως προς την εχεμύθεια και ως προς την καλή πρόθεση των συμβουλών που μπορεί να δοθούν.:)
Τα ίδια άτομα είναι γνώστες των οικογενειακών και επαγγελματικών προβλημάτων μου.
Κάποτε συζητούσα με τη μητέρα μου αλλά αυτό ήταν παλιά στο Τέξας. :P
Όπως είπε πολύ σωστά ο Val δεν μπορεί να είναι ο γονιός κολλητός φίλος ή έστω δεν τράβηξε στην περίπτωσή μου.
Όσον αφορά το «διαδικτυακό μοίρασμα» έχει τα θετικά και τα αρνητικά του αλλά γενικά προτιμώ το face to face με τους φίλους μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pepper-ann

Νεοφερμένος

Η Pepper-ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Με αυτό το θέμα ξύνεις πληγές... Η αλήθεια είναι ότι ο άνθρωπος στον οποίο λέω τα πάντα είναι το αγόρι μου. Γιατί δεν έχω άλλον. Τώρα θα μου πεις τι γίνεται όταν θέλω να μιλήσω για κάποιο πρόβλημα που έχω με το αγόρι μου. Τίποτα. Απλά το κρατάω μέσα μου. Δεν είναι ότι δεν έχω φίλες, αν μπορούν δηλαδή να χαρακτηριστούν ως τέτοιες. Απλά είμαι πάρα πολύ απογοητευμένη. Από το σχολείο δεν έχω κρατήσει κανέναν φίλο εκτός από 1 κοπέλα με την οποία συναντιόμαστε που και που. Από τη σχολή κάνω παρέα με 3 κοπέλες, με τις οποίες κάποια στιγμή είχα έρθει αρκετά κοντά και τους ανοίχτηκα. Δεν είμαι άνθρωπος που μετανιώνω για τις πράξεις μου αλλά για το γεγονός ότι τους εμπιστεύτηκα μετανιώνω απίστευτα... Γιατί έμαθα ότι πέφτει πολύυυυ κουτσομπολιό πίσω από την πλάτη μου. Δεν ξέρω, πως μπορείς μπροστά στον άλλο να δείχνεις ότι τον συμπονάς και μετά όταν δεν είναι αυτός μπροστά να τον «θάβεις»; Έτσι, αποφάσισα ότι τέρμα οι «φιλίες» για μένα, μόνο οι παρέες. Δε λέω ότι δεν υπάρχει αληθινή φιλία. Υπάρχει και πραγματικά ζηλεύω πολύ... Μάλλον δεν ήμουν τυχερή εγώ...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Γιδάκι
...Και συμπτωματικά με το δεύτερο μεγάλο χωρισμό μου με απογοήτευσαν οι φίλοι που ανέφερα, από το σχολείο... Και ξαναέδωσα βάρος στους ιντερνετικούς...
Pepper
Δεν είναι ότι δεν έχω φίλες, αν μπορούν δηλαδή να χαρακτηριστούν ως τέτοιες. Απλά είμαι πάρα πολύ απογοητευμένη. Από το σχολείο δεν έχω κρατήσει κανέναν φίλο εκτός από 1 κοπέλα με την οποία συναντιόμαστε που και που.


Εγώ πάντα βρίσκομαι ανάμεσα στην ανάγκη μου να μιλήσω, να επικοινωνήσω και την καχυποψία που προέρχεται από απογοητεύσεις με «πολύ καλούς» φίλους. Μπορώ να μιλήσω μόνο για θέματα που δεν θα με «κάψουν». Άρα δεν είμαι ποτέ 100% ειλικρινής (γιατί και η μισή αλήθεια είναι ένα μικρό ψέμα)… οπότε δεν μπορώ να θεωρώ κάποιον κολλητό μου.

Valder
ΥΓ: Τα blogs....χμμμ ούτε εκεί θα δίσταζα να μιλήσω για κάτι προσωπικό , απλά δεν είναι προσανατολισμένο το blog μου πρός τον αισθηματικό μου τομέα. Δεν ξέρω αν θα αναφέρω κάποια στιγμή οτιδήποτε.:hmm:

Τα blog, site-forum, chat κτλ είναι απλά άλλη μια πηγή γνωριμιών οποίες είτε θα γίνουν φιλίες έξω on the real life με την βοήθεια κάποιου meeting είτε παραμένουν virtual. Δεν δοκίμασα να γνωρίσω φίλους με αυτό τον τρόπο…ακόμα.

Είναι καλό που θα μπορούσες να μιλήσεις άνετα σε αγνώστους.

katerina ...(Εχμ, το προηγουμενο ποστ πηγαινε στο ορθογραφια και συντακτικο, και απ'ο,τι βλεπω δε σβηνεται κιολας :redface:)

Μην στενοχωριέσαι …έχει κάτι καλούς ανθρώπους που μας καθαρίζουν τα off topic...:D


δεν ξερεις ποτέ ποιος θα μπορει με λιγα κλικ να τσεκαρει τη ζωη σου(ακουγεται υπερβολικο μονο μεχρι να το ζησεις),

Το έζησες? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Παλιά ήμουν πολύ κλειστή, κρατούσα πολλά πράγματα μέσα μου και από ένα σημείο και μετά είδα ότι αυτό με έκανε να αισθάνομαι ασφυκτικά. Σε μια φάση έγινε ένα κλικ μέσα μου και άρχισα να συζητάω με περισσότερα άτομα. Ακόμα είμαι επιφυλακτική, αλλά αν ένα άτομο με εμπνεύσει τότε ακόμα και αν τον ξέρω λίγες ώρες μπορώ να ανοιχτώ πολύ. Κι αυτό με κάνει να χαίρομαι!

Όσον αφορά συζητήσεις με άτομα από internet, είμαι φαν του msn! Το λατρεύω, πόρωση!:P Είναι απίστευτο τι κοινά μπορείς να βρεις με άσχετα άτομα και τι εμπειρίες να μοιραστείς. Έχω κάνει απίστευτες συζητήσεις, αλλά όσο να 'ναι αλλιώς είναι το face to face.:hmm:

Παρόλα αυτά έχω κάποια στάνταρ άτομα στα οποία θα μιλήσω για όλα σχεδόν τα πράγματα που με αφορούν. Η αδερφή μου, 3 φίλες και πολλές φορές οι γονείς μου. Με ξέρουν καλύτερα, ενδιαφέρονται πραγματικά για μένα και δεν υπάρχει περίπτωση να μην μου πουν μια άποψη με ουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Φίλοι.........................οικογένεια.......................... άγνωστοι

:drunk: ...................:console:......................... :worry::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
μου ξέφυγε αυτό :P


Λοιπόν.....
υπάρχουν θέματα προσωπικά μου που θα τα συζητήσω με την αδερφή μου....
άλλα θέματα που θα τα συζητήσω με τη μία φίλη.... άλλο θέμα με την άλλη φίλη... κι άλλο θέμα... με σας που είστε ουσιαστικά οι άγνωστοι :P
(κάτι σαν τους γνωστούς αγνώστους μου ακούστηκε τώρα αυτό :P)

Ανάλογα λοιπόν με τη φύση του προβλήματος διαλέγω και το που θα μιλήσω... το που θα αποτανθώ για βοήθεια....
:)

Το κάθε άτομο ξεχωριστά έχει διαφορετικές δυνατότητες.... πράγματα και θέματα που μπορεί να αναλύσει η Χ φίλη μου, μια Ψ φίλη μου ίσως τα βλέπει με το τηλεσκόπειο και τουμπαλιν....
Επίσης... οι άγνωστοι... πολλές φορές ακριβώς επειδή δεν σε ξέρουν και κοιτάζουν τελείως απ έξω μια ιστορία χωρις καμια συναισθηματική φόρτιση, μπορουν να σου δώσουν τις καλύτερες συμβουλές....
Σε ένα φόρουμ που κυκλοφορεί αρκετός κόσμος με πολλαπλές εμπειρίες ο καθένας, είναι ουσιαστικά σαν να έχεις μια μικρή γειτονια που σου λέει ο καθένας την άποψη του βάση των εμπειριών του και αντικειμενικά (τις περισσοτερες φορές τουλάχιστον)

Αυτά βλέπω εγώ... με την εμπειρία των 35 χρόνων μου στη ζωή και των 7 χρόνων μου στους χώρους του Internet :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
μου ξέφυγε αυτό :P



Ανάλογα λοιπόν με τη φύση του προβλήματος διαλέγω και το που θα μιλήσω... το που θα αποτανθώ για βοήθεια....
:)

Ακριβώς έτσι σκέφτομαι και εγώ…Κάποια θέματα τα συζητάς με την οικογένεια, κάποια με τους φίλους …και κάποια δεν τα λες ούτε στον παπά...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όντως, το θέμα είναι να μην κρατάς μέσα σου πράγματα, που δεν πρέπει...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Εγω ολα τα προβληματα μου τα συζηταω με το κολλητο μου. Ειναι και σε μια ωριμη ηλικια και πιστευω πως μπορει να με καταλαβει καλυτερα απο ολους και να μου δωσει μια καλη συμβουλη οποτε τη χρειαζομαι. Με τη κολλητη μου παλι δεν τα συζηταω ολα, γιατι καπου καπου τη βλεπω να με ζηλευει. Ο'τι αφορα τις δημοσιευσεις στο ιντερνετ, ισως και να μπορουσα να γραψω εδω κατι προσωπικο, που να με ποναει για να βρω λιγη συμπονια απο τους αγνωστους, αλλα οχι και να περιμενω να μου πουνε τι να κανω και τι οχι στη πορεια. Μεχρι εκει δηλαδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Εννοείται με φίλους.. Και εννοώ τους ανθρώπους που θέλουν να σε ακούν, να σε προσέχουν και να σε βλέπουν να γελάς... Αυτό που αντιπαθώ αν και το υπομένω όσο μπορώ είναι οι άνθρωποι που δεν ξέρουν αν ζεις ή αν πέθανες(αν και κάποτε προσπαθήσατε να πείτε μια κουβέντα παραπάνω) και σε παίρνουν τηλέφωνο εκεί που τρως, είσαι με παρέα, στην τουαλέτα κτλ και χωρίς να σε ρωτήσουν τι κάνεις σου λένε κλαίγοντας για το χωρισμό τους με τη δίμηνη σοβαρή τους σχέση.. Αν πάλι δε βρίσκω τριγύρω έναν φίλο προτιμώ το σκύλο, τη γλάστρα ή απλά απασχολούμαι με κάτι άλλο μέχρι να ξεσκάσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
... Αυτό που αντιπαθώ αν και το υπομένω όσο μπορώ είναι οι άνθρωποι που δεν ξέρουν αν ζεις ή αν πέθανες(αν και κάποτε προσπαθήσατε να πείτε μια κουβέντα παραπάνω) και σε παίρνουν τηλέφωνο εκεί που τρως, είσαι με παρέα, στην τουαλέτα κτλ και χωρίς να σε ρωτήσουν τι κάνεις σου λένε κλαίγοντας για το χωρισμό τους με τη δίμηνη σοβαρή τους σχέση..

Άσε, κι εμένα...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Έχει λοιπόν κάτι ανθρώπους που είναι τόσο απασχολημένοι με το δικό τους πρόβλημα που δεν μπορούν να συνειδητοποιήσουν ότι είναι ενοχλητικοί…την πάτησα και εγώ και άκουγα επί μήνες τα προσωπικά μιας φίλης μου που με είχε τρελάνει. Στο τέλος την απέφευγα. Άλλωστε εγώ απλά την άκουγα δεν με είχε ανάγκη για να κάνει διάλογο…να ακούσει κάποια άλλη γνώμη. Εγω όμως κουράστηκα.

Πραγματικά νιώθω πολλές φορές πως για να μην γίνεσαι φορτωτική πρέπει να μιλήσεις στον ψυχολόγο( ίσος γονείς ) για τα σοβαρά προβλήματα και να προστατεύεις τις φίλες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σημασία -όπως είπαν κι άλλοι- έχει να τα συζητάς. Να τα βγάζεις από μέσα σου.
Για το ποιός θα σε ακούσει, σε βοηθά το ένστικτό σου.
Για μένα σημασία έχει αυτός που θα μοιραστείς το θέμα να μπορεί να δει πέρα από τον εαυτό του και να καταλαβαίνει πως ακόμα κι αν για εκείνον το πρόβλημα είναι αμελητέο, για σένα μπορεί να είναι το πιο σοβαρό πρόβλημα στον κόσμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Για μένα σημασία έχει αυτός που θα μοιραστείς το θέμα να μπορεί να δει πέρα από τον εαυτό του και να καταλαβαίνει πως ακόμα κι αν για εκείνον το πρόβλημα είναι αμελητέο, για σένα μπορεί να είναι το πιο σοβαρό πρόβλημα στον κόσμο!

Και συμπληρώνω...
γιατί μόνο έτσι μπορεί να είναι αποστασιοποιημένο το άτομο και αντικειμενικό ώστε να μπορεί να σε βοηθήσει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Isi+ΚΕ...

Δεν υπάρχουν τέτοιους φίλους μόνο στη θεωρία…στο τέλος όλοι παίρνουν κάτι μέσα τους από το δικό σου πρόβλημα…το κάνουν δικό τους και χάνεται η αντικειμενικότητα γιατί φιλτράρουν και αντιδράνε ανάλογα με τον χαρακτήρα τους, βιώματα, μόρφωση κτλ.

Τις περισσότερες φορές νομίζουμε ότι μιλάμε για ένα κοινό θέμα ..στην ουσία μιλάμε για τον εαυτό μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top