Η γυναικεία ομορφιά όπως διαμορφώνεται από τα ΜΜΕ

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Με αφορμή την υπέροχη εκπομπή "Το κουτί της Πανδώρας"

(https://video.google.com/videoplay?docid=629196907592660403)

θα ήθελα να αναφερθούμε στο σεξισμό που υφίστανται οι σύγχρονες γυναίκες. Κι αναρωτιέμαι: είμαστε σε ένα τριπάκι να γίνουμε ομορφότερες, πιο περιποιημένες, πιο πιο πιο... για να μοιάσουμε τελικά σε τι; Από όσο λέει μια φωτογράφος στην εκπομπή, τα μοντέλα που φωτογραφίζονται στα περιοδικά δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα, δηλαδή περνάνε από κομπιούτερ και φτιάχνονται από ατέλειες σε τέλειες. Οπότε το τέλειο που βλέπουμε εμείς είναι ένα ψέμα. Γιατί λοιπόν πάμε να το φτάσουμε; Γιατί οι γυναίκες υποβαλλόμαστε στη διαδικασία αυτή; Για να αρέσουμε στον εαυτό μας, στις άλλες γυναίκες ή στους άντρες; Και τελικά είναι τόσο σημαντικός ο εξωτερικός παράγοντας ώστε να κοντεύουμε να αρρωστήσουμε από το κυνήγι του; Ποια είναι η γνώμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Σεξισμό δεν υφίστανται μόνο οι σύγχρονες γυναίκες. Σεξισμό υφίστανται όλοι.

Όπου υπάρχει υπαγωγή σε φυλετικούς διαχωρισμούς, let there be sexism.
Γιατί υποκείμεθα όλοι το σεξισμό; Γιατί συνεχίζει να υφίσταται;

Ένας εξής απλός λόγος είναι ο προφανής για μένα: οι κατεστημένες αντιλήψεις είναι βολικές για τη νόρμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Από όσο λέει μια φωτογράφος στην εκπομπή, τα μοντέλα που φωτογραφίζονται στα περιοδικά δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα, δηλαδή περνάνε από κομπιούτερ και φτιάχνονται από ατέλειες σε τέλειες.

στα λογια του bacon

"there is no excellent beauty that has not some strangeness in its proportion"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Πιστεύω ότι η βιομηχανία της μόδας δεν έχει πλέον την αίγλη και την εξουσία που είχε στα 90s. Τι εννοώ; Οι σχεδιαστές μόδας άρχισαν να κάνουν εκσταρτείες κατά της ανορεξίας και να μπαίνουν και μοντέλα που απέχουν απ το σκελετικό σχέδιο που επικρατούσε. Πλέον δεν βλέπω και πολλές να κυνηγάνε το όνειρο του "μοντέλου" ή έστω να μοιάζουν σε αυτά. Έχει αυξηθεί ο αριθμός των γυναικών που περιποιούνται τον εαυτό τους για να αισθάνονται πρωτίστως άνετα και μετά να αρέσουν σε όποιους φαίνεται ελκυστικό το όλο στυλ τους. Και όσο για το "ψέμα" των φωτογραφιών των μοντέλων, μην υπερβάλλουμε, είναι όμορφες κοπέλες με ωραία σιλουέτα, το photoshop και η επεξεργασία είναι ένα +10-15% στην όλη εικόνα. Έχεις προσωπικά βιώματα επί του θέματος "κυνήγι της ομορφιάς"¨; Γιατί το παρουσιάζεις με έναν τόνο άγχους και συνεχούς προσπάθειας :worry:. Επειδή, από τον στενό αλλά και ευρύτερο φιλικό μου κύκλο, δεν γνωρίζω καμία κηνυγό της "άπιαστης" και άσπιλης ομορφιάς. Οι γυναίκες που επιλέγουν να διαμορφώσουν ολόκληρη τη ζωή τους σε ένα πρότυπο που απαιτεί από αυτές συνεχή και επιμελή φροντίδα του εαυτού τους, ακόμα και πόνο και τεράστια ποσά σε αισθητικούς και πλαστικούς, δεν είναι θύματα της βιομηχανίας της μόδας όσο θύματα του εαυτού τους. Δεν αντιλαμβάνομαι δηλαδή τη διαφορά (ως αισθητικό αποτέλεσμα) μεταξύ μιας γυναίκας που προσέχει τη διατροφή και την εμφάνισή της και μίας γυναίκας που τρέχει με άγχος και ανασφάλειες από αισθητικό σε αισθητικό. Οι τελευταίες δεν είναι θύματα σεξισμού, αλλά τον επιζητούν ορισμένες φορές ως τροφή για την συνεχώς πεινασμένη ανασφάλειά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Julius Caesar

Νεοφερμένος

Ο Julius Caesar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών, επαγγέλεται Τοπογράφος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Άσχημα νέα. Η εξωτερική εμφάνιση είναι σημαντική για την πρώτη γνωριμία (όχι για μακροχρόνια σχέση κατ' ανάγκην). Δεν πρόκειται περί "σεξισμού" (μάθαμε τώρα να χρησιμοποιούμε αυτή τη λέξη αδιακρίτως, όπως και το "φασίστας", "ακροδεξιός" κτλ.) αλλά περί νόμου της φύσης. Τα παγώνια έχουν πολύχρωμα φτερά και τα ελάφια κέρατα όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά για την προσέγγιση του άλλου φύλου. You can't beat mother nature.

Υ.Γ. Μήπως κι εμείς οι άντρες θα πρέπει να πούμε ότι γίνομαστε θύματα "σεξισμού" επειδή γυναίκες προτιμούν τους πιο πλούσιους ή πιο μπρατσωμένους;

Όσο για τη νευρική ανορεξία συμβάλλουν τα κάτισχνα μοντέλα (που ούτε και σε εμένα αρέσουν), αλλά πάει πολύ να υποστηρίξουμε ότι μια ψυχική νόσος που υπάρχει από τον 17ο αι. οφείλεται στην τηλεόραση και τα περιοδικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Μου έλεγε πρόσφατα μια φίλη μου οτι βγήκε το πρωί μια βόλτα και έπαθε σοκ με την εμφάνιση των γυναικών στο δρόμο, οτι ήταν οι μισές ντυμένες και βαμμένες στην τρίχα λες και πάνε στα μπουζούκια κι οι άλλες μισές απεριποίητες. Εσάς ποια είναι η εντύπωση που έχετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Εγω εχω την εντυπωση οτι οι μισες γυναικες ασχολουνται μονο με την ανταυγεια, το νυχι και την Louis Vuitton τους και ειναι ολες ιδιες μεταξυ τους. Και αυτο που με ενοχλει πιο πολυ ειναι το τελευταιο. Να καταλαβω την αναγκη καποιου να ξεχωρισει αλλα πως να ξεχωρισει οντας ιδιος; Γιατι να προσπαθεις να γινεις η καλυτερη βερζιον ενος καλουπιου και να μη γινεις ο καλυτερος "εσυ";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μου έλεγε πρόσφατα μια φίλη μου οτι βγήκε το πρωί μια βόλτα και έπαθε σοκ με την εμφάνιση των γυναικών στο δρόμο, οτι ήταν οι μισές ντυμένες και βαμμένες στην τρίχα λες και πάνε στα μπουζούκια κι οι άλλες μισές απεριποίητες. Εσάς ποια είναι η εντύπωση που έχετε;
ζουμε σε ακραια εποχη..γιαυτο και τα περιεργα..

ανορεξικοι ανθρωποι μαζι με βουλιμικους..παραβαμμενες γυναικες παρεα με τελειως παρατημενες..ρεκορ αμβλωσεων μαζι με ρεκορ εξωσωματικων..

ζουμε σε εποχη αλλαγων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Μου έλεγε πρόσφατα μια φίλη μου οτι βγήκε το πρωί μια βόλτα και έπαθε σοκ με την εμφάνιση των γυναικών στο δρόμο, οτι ήταν οι μισές ντυμένες και βαμμένες στην τρίχα λες και πάνε στα μπουζούκια κι οι άλλες μισές απεριποίητες. Εσάς ποια είναι η εντύπωση που έχετε;

Συγγνώμη, αλλά νομίζω ότι πάντα έβλεπε κανείς στο δρόμο και περιποιημένους και απεριποίητους ανθρώπους. Και πάντα θα βλέπει.
Που το περίεργο;

Πάντως εγώ δεν έχω δει και πολλές γυναίκες πρωϊνιάτικα να είναι ντυμένες σαν να επρόκειτο να πάνε στα μπουζούκια. Δεν ξέρω βέβαια τι εννοείς, αλλά δεν βλέπω και που είναι το κακό να είναι κανείς περιποιημένος, όχι μόνο όταν βγαίνει από το σπίτι του, αλλά και μέσα σε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πάντως εγώ δεν έχω δει και πολλές γυναίκες πρωϊνιάτικα να είναι ντυμένες σαν να επρόκειτο να πάνε στα μπουζούκια. Δεν ξέρω βέβαια τι εννοείς,
και εγω για να ειμαι ειλικρινης,στην πατρα αλλα και στα τει πχ που βλεπω(το πρωι και απογευμα τουλαχιστον,,οι περισσοτερες γυναικες ειναι ντυμενες απλα με παντελονι ,τζιν ή κατι τετοιο..σπανια βλεπω πολυ φτιαγμενες γυναικες ή με μινι ή προκλητικα ρουχα..και αυτες ξεχωριζουν ..
τα βραδια στα μαγαζια μπορει να ειναι αλλιως βεβαια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο η μόδα που επηρεάζει τους ...ελαφρόμυαλους - αν μου επιτραπεί. Σημαντική είναι η ανάγκη του ανθρώπου για αυτοπροβολή και αποδοχή από ένα σύνολο. Είναι η ανάγκη του καθένα από εμάς να επιβεβαιωθούμε τόσο στα μάτια των άλλων όσο και στα δικά μας. Ο άνθρωπος είναι εγωκεντρικός είτε αυτό γίνεται συνειδητά, είτε υποσυνείδητα. Και επειδή το να ξεχωρίσεις για την ποιότητα του ήθους ή την εργασία σου, ή τον χαρακτήρα σου θεωρείται πολύ δύσκολο σήμερα, ένας κοινός τρόπος είναι η μόδα, η αυτοπροβολή μέσω της εξωτερικής εμφάνισης.
Δεν έχω πρόβλημα όταν κάποιος θέλει να περιποιείται και να φροντίζει τον εαυτό του με τέτοιους τρόπους. Με πειράζει και με προβληματίζει όταν το κάνει για λάθος λόγους, χάνοντας την ουσία.
Είμαι ένας άνθρωπος που πέρα από τον χρόνο που αφιερώνω σε εμένα και τον εκμεταλλεύομαι ...πνευματικά, θέλω να αφιερώσω και χρόνο στο σώμα μου, και ίσως και στην εμφάνισή μου. Αλλά δεν θα ασχοληθώ με την μόδα, ούτε θα κοιτάξω να πάρω 500 Ευρώ τσάντα για να νιώσω καλύτερα... Πιστεύω πολύ στο προσωπικό στυλ και τον αέρα, την ενέργεια που απορρέει ο άνθρωπος και αυτό είναι αρκετό για μία εξωτερική εμφάνιση γοητευτική και ελκυστική.
Τίποτα όμως δεν αξίζει όσο ένας καλλιεργημένος νους...

θυμάμαι που σε ένα Thread μιλούσαμε Χιμέλα για τις γυναίκες και είχα πει πως κάτι τέτοιες εμένα με κάνουν να ντρέπομαι για λογαριασμό του γυναικείου φύλου και να γίνομαι πιο αυστηρή με εμάς τις γυναίκες, και πολύ εύστοχα τότε μου απάντησες πως αυτές δεν είναι πραγματικές γυναίκες....
;) Πόσο δίκιο είχες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Πιστεύω πολύ στο προσωπικό στυλ και τον αέρα, την ενέργεια που απορρέει ο άνθρωπος και αυτό είναι αρκετό για μία εξωτερική εμφάνιση γοητευτική και ελκυστική.
Τίποτα όμως δεν αξίζει όσο ένας καλλιεργημένος νους...

Μπράβο, χαίρομαι που το ακούω αυτό
από έναν νέο άνθρωπο... :)




...Πες τώρα πόσο κοστίζει το ντύσιμο που έχεις στη φωτό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Πάντως αυτό που παρατηρώ πιο πολύ είναι οτι τα κορίτσια εχουν ανορεξικά μοντέλα ως πρότυπο,και αυτό μου προκαλεί θλίψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
να μαθουν τα παιδια,,να μην κανουν κατι μονο και μονο επειδη το κανουν καποιοι αλλοι ,,
αν πανε να πεσουνε στον γκρεμο αλλοι θα πεσουν και αυτοι?

να κανει η καθε κοπελα οτι την κανει πραγματικα ομορφη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τον Αύγουστο του 2009, σε κάποιο άρθρο του περιοδικού Glamour για το γυναικείο σώμα, παρουσιάστηκε η παρακάτω εικόνα:


https://blog.glamour.com/health-fitness/blogs/vitamin-g/0814-lizzie-miller_vg.jpg

Το mailbox του αρχισυντάκτη, γέμισε από emails τα οποία ρωτούσαν να μάθουν γι' αυτή τη γυναίκα που χωρίς να έχει τις τέλειες αναλογίες, είχε κερδίσει τις εντυπώσεις του γυναικείου αλλά και του ανδρικού κοινού!

"Η πιο όμορφη φωτογραφία που έχω δει ποτέ σε γυναικείο περιοδικό", έγραψε κάποιος αναγνώστης. "Επιτέλους μια γυναίκα με αληθινό στομάχι", έγραφε κάποιος άλλος.

Έτσι το περιοδικό ξεκίνησε μια καμπάνια με φωτογραφίες μοντέλων που τα σώματα τους δεν θύμιζαν παιδάκια της Μπιάφρας, αλλά αληθινές καθημερινές γυναίκες, αποδεικνύοντας πως εμείς οι αναγνώστες, οι θεατές, μπορούμε να διαμορφώσουμε τις εικόνες που θέλουμε να βλέπουμε:






Είναι άλλωστε τα παρακάτω σώματα, πιο ερωτικά από αυτά που παρουσιάστηκαν παραπάνω;




Πόσες φορές στο blog του photoshopdisasters, έχουμε δει, παραμορφωμένα γυναικεία σώματα σαν αυτό εδώ:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μονο οι φωτογραφιες των undead εμφανιζονται σε μενα. Οι πρωτες, δεν..

Παντως εχουν ξεφυγει τοσο πολυ που καποια μερα θα τα βλεπουν αυτα και θα λενε "μα πως μας αρεσε αυτο; ". Ακομα και για το σκοπο της παρουσιασης ρουχων,
αυτοι οι σκελετοί δεν ειναι καταλληλοι. Αφενος δεν καθεται καλα το ρουχο, και αφεταιρου, δε σου δινει μια ευστοχη εικονα του πως θα ηταν πανω σου. Γιατι η πλειοψηφια των γυναικων δεν ειναι σκελετωμενη (ευτυχως).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
οτι ανασφαλειες υπαρχουν , υπαρχουν αλλα κακως υπαρχουν τετοιου ειδους , μια γυναικα οφειλει να καταλαβει οτι δε χρειαζεται να ειναι αδυνατη επειδη της το λενε στην τηλεοραση , ειναι βασικοι κανονες αυτα .Οπως και να το κανουμε δε μπορω να θεωρησω το χτυπημα στον εγκεφαλο φυσιολογικο επειδη το εχει η πλειοψηφια:P


Σημείωση:
Τα μηνύματα από 17 έως 20 προήλθαν από το θέμα "Σχέση εξ αποστάσεως με μεγαλύτερο;".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
οτι ανασφαλειες υπαρχουν , υπαρχουν αλλα κακως υπαρχουν τετοιου ειδους , μια γυναικα οφειλει να καταλαβει οτι δε χρειαζεται να ειναι αδυνατη επειδη της το λενε στην τηλεοραση , ειναι βασικοι κανονες αυτα

(οφ τόπικ): Αν όμως οι άντρες θέλουν αδύνατες γυναίκες επειδή τους το λένε στην τηλεόραση, οι γυναίκες τι οφείλουν να κάνουν; Να μείνουν για πάντα μόνες τους;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
To έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό...και οι γυναίκες επηρεάζονται λιγότερο από τη showbiz σε σχέση με τους άντρες. Αυτοί τις περισσότερες φορές δεν μπορούν να καταλάβουν τι είναι πλαστική, τι είναι ψεύτικο (μαλλιά, νύχια, βλεφαρίδες, κλπ) και νομίζουν ότι οι διάσημες απλά "γυμνάζονται, κάνουν διατροφή και προσέχουν πολύ" για να είναι έτσι. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
(οφ τόπικ): Αν όμως οι άντρες θέλουν αδύνατες γυναίκες επειδή τους το λένε στην τηλεόραση, οι γυναίκες τι οφείλουν να κάνουν; Να μείνουν για πάντα μόνες τους;:hmm:
οχι γιατι παντα υπαρχουν και αντρες που ειναι μια χαρα εγκεφαλικα :)
don t worry:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top