Ιστορικές Αλήθειες (Για την ιστορία του ελληνικού έθνους από το 1900 έως σήμερα)

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Με μια πρόχειρη ματια στο άνω ανταλλακτήριο ιδεών,
ανακάλυψα την "χουλιγκανική" διαλλεκτική. :D
Αναρωτιέμαι εάν πρώτα "συζητούν" εκεί και μετά πετάνε πέτρες ο ένας στον άλλον,
ή εάν πρώτα πετάνε πέτρες και ύστερα συζητούν.
Θα με ενδιέφερε να διαβάσω αναρτήσεις σας στο συγκεκριμένο θέμα όμως.
Συμφωνώ απόλυτα...
Το παρέθεσα απλώς για περαιτέρω αναζήτηση. Στο κάτω κάτω της γραφής, στην απρόσκοπτη διακίνηση ιδεών της δημοκρατίας, οφείλουμε να ακούμε όλες τις φωνές, ακόμα και τις ''παραφωνίες''...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Διαφωνώ ως προς τον τρόπο έκφρασης των συμμετεχόντων.
Αν το 50% ήταν επιχειρήματα και το υπόλοιπο χαρακτηρισμοί και βρισίδια, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να το διαβάσω.
Αλλά εδώ έχουμε να κάνουμε με 10% επιχειρήματα και 130% βρισίδια. :)

Στο θέμα μας:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
..............η ιστορία απέδειξε πως, όπως τη διδαχθήκαμε εδώ στην Ελλάδα από τους λογής-λογής ρασοφόρους αντιμασσώνους, μας εκδικείτε ως φαρσέρ:(:mad:! Εσύ, για παράδειγμα, αναφέρεσαι στον τεκτονισμό με τόσο έκδηλη άγνοια περί αυτού, ώστε μου θυμίζεις χριστεπώνυμους ρασοφόρους, που ως "βασιλικότεροι του βασιλέως", σίγουρα δεν θα αναγνώριζαν ακόμη και τον Ιησού Χριστό, μες στο θολωμένο από εμπάθεια μυαλό τους:redface:! ........................

Μάξιμε καλέ μου φίλε, είμαι φιλικά προσκείμενος προς κάθε σύστημα σκέψης και δράσης, που δεν αποδέχεται κανέναν περιορισμό για την αναζήτηση της αλήθειας:redface:!

Θεωρώ πως ο τεκτονισμός προϋποθέτει ανιδιοτέλεια, αλλά είναι προσωπικό ζήτημα του κάθε τέκτονα, το αν κατορθώνει να κοσμείται από μία τέτοια αρετή. Ο καθείς υπό τον ουρανό κρίνεται από το έργο και την πίστη του σ΄αυτό:redface:! Πάντως και οι τέκτονες, όπως και κάθε άλλος πολίτης, συμμετέχουν ή όχι στα τεκταινώμενα ως πρόσωπα, με τις προσωπικές τους θρησκευτικές και πολιτικές επιλογές:redface:!

Φίλε μου, η γλώσσα που μου έδωσαν είναι η Ελληνική, που όμοια της σε όλο τον κόσμο, δεν υπάρχει.

Ως εκ τούτου, λοιπόν, η επόμενη απορία μου είναι η εξής;
ο Πλάτωνας, στον μύθο του σπηλαίου, ποια θέση θα έδινε στους Τέκτονες;
Πάντως εγώ, νοιώθω τις αλυσίδες και τις σιδεριές. Ακόμα νοιώθω το άρωμα τις μούχλας, του ιδρώτα των διπλανών μου που θα ξεχώριζα ανάμεσα σε μυριάδες άλλους ιδρωμένους.
Αν ερχόμουν σε επαφή με κάποιο αφρόλουτρο, το πιθανότερο είναι να χτυπιόμουν στις αλυσίδες στην προσπάθεια μου να αποφύγω το έντονο άρωμά του.

Επίσης νοιώθω την ματαιοδοξία των να κυριαρχήσουν στον πλανήτη.
Και αυτό γιατι ο θάνατος, δεν κάνει εκπτώσεις. Οταν κάνει την επιλογή του, την έχει κάνει.
Σε αγγίζει απλά και δεν έχεις το δικαίωμα να αρνηθείς, απλά ακολουθείς τον ανηφορικό δρόμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Η πλάνη δεν είναι τύφλωση, η πλάνη είναι ανανδρία. Σίγουρα οι δρόμοι που θα ακολουθήσει ο καθένας για την γνώση-σοφία είναι διαφορετικός.Αλλά όχι να άγεται και φέρεται από άβουλους ανθρώπους...
Σε όλες τις ομάδες(θρησκείες,ποδόσφαιρο,πολιτική,φίλοι,οικογένεια κτλπ.) υπάρχει ειδική μεταχείριση στα μέλη τους και εχθρότητα προς την εξω-ομάδα(σύμφωνα με έρευνες τόσο της ψυχολογίας όσο και της κοινωνιολογίας), πράγμα που για μένα σημαίνει ότι υπάρχει αν όχι φανατισμός, αλληλοσυγκάλυψη και σε τελική ανάλυση...μίσος για το διαφορετικό!!!!
Δεν μπαίνω καν στον κόπο να αξιολογήσω την αστρολογία-παραψυχολογία-μεταφυσική και τις όποιες απόψεις τους γιατί δεν ανήκουν ούτε στον χώρο της επιστήμης ούτε καν τον ευρύτερο πνευματικό. Απλά κορο'ι'δεύουν τους ''πτωχούς τω πνεύματι''.

Πλάνη ; Μιλάς λες και είσαι ο Σωτηρόπουλος. Καμμία πολυσυλλεκτική ομάδα και πολυσυλλεκτική κοινωνία ή κοινότητα δεν μπορεί να είναι εχθρική απέναντι σε κανέναν. Καμμία ομάδα στην οποία δεν επικρατεί αυστηρή ομοιογένεια όσον αφορά τα πολιτικά και τα θρησκευτικά πιστεύω, δεν μπορεί να είναι δικτατορική. 'Εχεις άγνοια. Ούτε είναι οι πάντες που ασχολούνται με την Αστρολογία Παραψυχολογία Μεταφυσικοί απατεώνες. Ισοπεδώνεις άδικα, επειδή απ'οτι φαίνεται δεν έχεις ερευνήσει σωστά και αντικειμενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τώρα ξεκαρδιζόμαστε στα γέλια......:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:!!!
Εγώ τους φοβάμαι όσους εν κρυπτώ και παραβύστω αποφασίζουν για μένα χωρίς εμένα.
Η χιτλερική κρυψίνοια πάντως καλά κρατεί.....

Δεν βλέπω καμμιά κρυψίνοια. 'Οποιος θέλει μαθαίνει τι γίνεται στην εποχή της υπερτεχνολογίας, σχεδόν τίποτα δεν μπορεί να μείνει κρυφό, αλλά αν πχ είναι άθεος ή δεν πιστεύει στην ύπαρξη της ψυχής και στην αθανασία της, απλά δεν ασχολούνται μαζί του και καλά κάνουν σε αντίθεση με κάθε είδους πιστούς του πίστευε και μη ερεύνα που κάνουν προσηλυτισμό και καίγονται να μας πείσουν ότι η θρησκεία τους είναι η καλύτερη, εκεί δεν υπάρχει καν θρησκεία, αλλά συνένωση και συμφιλίωση των διαφορετικών πιστεύω και εξέτασή τους από μια σοβαρή σκοπιά, εξορθολογισμός της πίστης σύμφωνα με το πνεύμα το ελληνικό. Ο ελληνικός τρόπος του φιλοσοφείν, της έρευνας και της αναζήτησης της αλήθειας δηλαδή, ενάντια σε κάθε θρησκευτικό δογματισμό και φανατισμό. Αν δούμε πάντως ποιοί είναι οι διώκτες του Τεκτονισμού εκεί να δεις ξεκαρδίσματα στα γέλια. Κάτι γραφικοί και αμόρφωτοι θρησκόληπτοι τύποι στα όρια της ψυχασθένειας όπως ο Σωτηρόπουλος και ο Τσέβης, οι υλιστές μηδενιστές ή άνθρωποι του υπόκοσμου που κοιτάνε μόνο την καλοπέρασή τους και το τομάρι τους και θεωρούν κάθε αναζήτηση χαμένο χρόνο και παράνοια, αρκετοί παππάδες γιατί πιστεύουν ότι απειλείται το μαγαζάκι τους, συνωμοσιολόγοι που το μόνο που θέλουν είναι να κάνουν καλό τζίρο τα ευφάνταστα βιβλιαράκια τους και πάσης φύσεως κυράτσες που το έχουν ρίξει στην γελοία Μεταφυσική του ποδαριού (αυτές που τρέχουν στους μεταφυσικούς του μάρκετινγκ, σε κάτι καθαριστές αύρας :D σε κάτι τύπους που ισχυρίζονται ότι βλέπουν ότι στην προηγούμενη ζωή σου ήσουν αυτοκράτειρα, στους trendy lightworkers και σε άλλες τέτοιες μαρκετίστικες ηλιθιότητες της εποχής).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Με την τόσο θετική σου στάση απέναντι στον τεκτονισμό, αρχίζω και ανησυχώ...
Τώρα δεν κατάλαβες τι εννοώ με την ανέλιξη που είπα....Εννοώ, λοιπόν, πως όταν υπάρχουν σε δικαστήριο/πανεπιστήμιο ή αλλού Μασόνοι έχουν βασιλική μεταχείριση και ο ένας υποστηρίζει τον άλλο είτε για θέση(πανεπιστημιακή) είτε για θέμα δικαιοσύνης( γνωστός δικηγόρος δεν έχει χάσει ποτέ μάχη διότι ισχυρίζονται πως αυτός και οι άλλοι του δικαστικού σώματος ανήκουν στην Μασονία...γι'αυτό παίρνει συνεχώς αναβολές μέχρι να εμφανιστούν οι δικαστικοί Μασόνοι για αδελφική βοήθεια)....
Ότι υπάρχουν άνθρωποι με ''χαμοθεούς'' σύμφωνοι, αλλά ας τους ανακαλύψουμε επιτέλους και να μην συγκαλύπτουμε την κατάσταση....
Όσο για τον Βενιζέλο, σίγουρα τα όποια νέα στοιχεία θα διαφωτίσουν πολλά φλέγοντα ζητήματα, γύρω από αυτόν,ποικιλοτρόπως....

Α, μην ανησυχείς τόσο... Δεν μπορώ να γίνω τέκτων... Αδυνατώ να αποδεχτώ την ύπαρξη του ΜΑΤΣ, οπότε τελειώνει εκεί η ιστορία...

Όλα αυτά που περιγράφεις, πρώτον δεν μπορείς με κανέναν απολύτως τρόπο να τα επιβεβαιώσεις... Ή μάλλον ούτε καν ενδείξεις δεν μπορείς να μας παρουσιάσεις... Οι ισχυρισμοί περί του δικηγόρου, προσπερνώντας την φαιδρότητά τους, μπορούν κάλλιστα να έχουν διαδοθεί από συναδέλφους του, όχι και τόσο φιλικά προσκείμενους προς αυτόν...

Ας πατήσουμε επιτέλους πάνω σ' αυτήν την καημένη τη Γη...


:redface:: Ποια και με ποιο τίμημα;:hmm:

Έχουν αναφερθεί πιο πάνω...

Το τίμημα το βλέπουμε και τώρα...

Αρχικά θα σου πω οτι με έχεις προϊδεάσει πως είσαι φιλικά προσκείμενος προς τον τεκτονισμό. :redface:

Και ποιο είναι το πρόβλημα??? Ακόμη κι αν είναι τέκτονας ο Νωέας...

Ποιο κάτω παραθέτω μια παράγραφο απο αυτές που είναι για τους τέκτονες προϋπόθεση για τη συνέχιση της ενεργού συμμετοχής τους σε αυτόν.

Σεβασμός προς τον Νόμο.
ΟΕλευθεροτεκτονισμός, ως απόλυτα νόμιμη κοινωνική οργάνωση, απαιτεί από τα μέλη του, αλλά και προβάλλει ως απαραίτητη προϋπόθεση για τη συνέχιση της ενεργού συμμετοχής τους σε αυτόν, απόλυτο σεβασμό προς τους νόμους της χώρας στην οποία ζουν και εργάζονται και κατόπιν προς τις καταστατικές αρχές του, που άλλωστε τελούν πάντοτε υπό τον έλεγχο της Γ.Σ. των μελών αυτού και της καταγεγραμμένης παράδοσης.

Η απορία μου είναι η εξής : αν ο τεκτονισμός απαιτεί απο τους τέκτονες απόλυτο σεβασμό προς τους νόμους της χώρας στην οποία ζουν και εργάζονται, (όπως η χώρα μας που μας ενδιαφέρει άμεσα), ποια είναι σήμερα η θέση τους;
Ακροτελεύτιο άρθρο 120 και πώς το αντιλαμβάνονται;:(
Πού είναι σήμερα;:(
Αλλά και τί προτείνουν;:(

Είναι πολύ εύκολο να λες οτι είσαι πατριώτης (για να μη μακρηγορήσω), αλλά σήμερα που η Ελλάδα μας βάλλεται απο όλους τους συμμάχους και φίλους, (αν έχεις τέτοιους φίλους, οι εχθροί περισσεύουν).
Σήμερα που η Ελλάδα βάλλεται και το πολιτικό σύστημα (ΠΑΣΟΚ) υπογράφει την κατάργηση του συντάγματος, πού είναι οι τέκτονες να το προστατεύσουν;:(

Μήπως φοβούνται να μπουν μπροστά ή μήπως η υποκρισία περισσεύει; :hmm::hmm::hmm:

Μήπως ξεχνάμε ότι μιλάμε για μία σχετικά μυστική οργάνωση???
Μήπως ξεχνάμε ότι δεν πρόκειται για μία πολιτική οργάνωση???
Και τι περιμένεις??? Να βγουν όλοι οι lvl 33 τέκτονες και να την πέσουν στον Γιωργάκη και να του πουν "Αποτάξου το μνημόνιον!"??
Ή να του ρίξουν την κυβέρνηση αύριο???
Ας είμαστε σοβαροί επιτέλους...

Η πλάνη δεν είναι τύφλωση, η πλάνη είναι ανανδρία. Σίγουρα οι δρόμοι που θα ακολουθήσει ο καθένας για την γνώση-σοφία είναι διαφορετικός.Αλλά όχι να άγεται και φέρεται από άβουλους ανθρώπους...
Σε όλες τις ομάδες(θρησκείες,ποδόσφαιρο,πολιτική,φίλοι,οικογένεια κτλπ.) υπάρχει ειδική μεταχείριση στα μέλη τους και εχθρότητα προς την εξω-ομάδα(σύμφωνα με έρευνες τόσο της ψυχολογίας όσο και της κοινωνιολογίας), πράγμα που για μένα σημαίνει ότι υπάρχει αν όχι φανατισμός, αλληλοσυγκάλυψη και σε τελική ανάλυση...μίσος για το διαφορετικό!!!!
Δεν μπαίνω καν στον κόπο να αξιολογήσω την αστρολογία-παραψυχολογία-μεταφυσική και τις όποιες απόψεις τους γιατί δεν ανήκουν ούτε στον χώρο της επιστήμης ούτε καν τον ευρύτερο πνευματικό. Απλά κορο'ι'δεύουν τους ''πτωχούς τω πνεύματι''.

Αγαπητέ, έχεις παρατηρήσει πως χρησιμοποιείς εκφράσεις θρησκευτικού φανατισμού, για να προβάλλεις την αντίστασή σου σε κάθε θρησκευτικό ή άλλο κίνημα???
Αντιλαμβάνεσαι την αντίφαση και την υποκρισία που κρύβουν τα έτσι χρησιμοποιούμενα λόγια σου???
Ή το αντιφατικόν της υπογραφής σου, που το παρατήρησε ο Δόκτωρας, αλλά το πέρασες στο άσχετο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Α, μην ανησυχείς τόσο... Δεν μπορώ να γίνω τέκτων... Αδυνατώ να αποδεχτώ την ύπαρξη του ΜΑΤΣ, οπότε τελειώνει εκεί η ιστορία...
Αμ δε που τελειώνει εκεί η ιστορία, αμ δε! Το μόνο που σίγουρα έχει τελειώσει, είναι η χθεσινή ημέρα.

Σαφέστατα όμως, την στιγμή που είμαστε σε θέση να επεξεργαστούμε τις όποιες πληροφορίες, είμαστε συμμέτοχοι στην συνέχιση της ιστορίας, έστω και αν η συμβολή μας αγγίζει το κλάσμα με αριθμητή το ένα και παρονομαστή το άπειρο.
Μοναχά ο όνος του Μπουριντάν έχει το ακαταλόγιστο, γιατι βρίσκεται ακριβώς στην μέση. Όταν παίρνεις ή όχι θέση, ε τότε φίλε μου, αναμφισβήτητα συμμετέχεις, έστω και αν νομίζεις το αντίθετο.
Όλα αυτά που περιγράφεις, πρώτον δεν μπορείς με κανέναν απολύτως τρόπο να τα επιβεβαιώσεις... Ή μάλλον ούτε καν ενδείξεις δεν μπορείς να μας παρουσιάσεις... Οι ισχυρισμοί περί του δικηγόρου, προσπερνώντας την φαιδρότητά τους, μπορούν κάλλιστα να έχουν διαδοθεί από συναδέλφους του, όχι και τόσο φιλικά προσκείμενους προς αυτόν...
Αχ αυτές οι ενδείξεις, αυτές θολώνουν τα νερά περισσότερο από τις αποδείξεις, με αποτέλεσμα να βλέπουμε μοναχά την θολούρα και όχι την κουτσουλιά στον ώμο που μας χάρισε το περιστέρι. Ασε, αν είσαι στο Κολοράντο, υπάρχει πιθανότητα να σε κουτουλίσει κανένας κόνδορας, έ τότε ανάλογη με την τροφή του είναι και η τοξικότητα της κουτσουλιάς του.
Θέλω να πω ότι, ενώ εσύ μιλάς για αποδείξεις π.χ. της καθαρότητας του πολιτικού συστήματος, είναι αυτοί που διαχειρίστηκαν και κατά συνέπεια φέρουν την ευθύνη στην συνείδηση της συντριπτικής πλειοψηφίας του λαού.
Ας πατήσουμε επιτέλους πάνω σ' αυτήν την καημένη τη Γη...
Στων Ψαρών την ολόμαυρη ράχη …
η Δόξα περπατά πάντα μονάχη…..
όλοι εμείς είμαστε εδώ, για να αποδεχτούμε ή όχι την σύγχρονη συνομωσία και να αθωώσουμε όλους όσοι συμμετείχαν, με το ελαφρυντικό της μη ύπαρξης αποδείξεων.
Συμπερασματικά θέλω να δηλώσω, ΝΑΙ! ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ (SIEMENS), ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΝ (αυτοί που μπορούν) ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ, ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΑΔΙΚΗΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ. Αρα, τυπικά είναι ΑΘΩΟΙ, όλοι! Αν κατάλαβα καλά, αυτό μας είπες! :redface::redface::redface::redface::redface::redface::redface::redface::redface::redface:
Και ποιο είναι το πρόβλημα??? Ακόμη κι αν είναι τέκτονας ο Νωέας...
Είναι δικό του θέμα, αρκεί να το υποστηρίζει επαρκώς, ώστε να αποφεύγει αντιφάσεις όπως…
Μήπως ξεχνάμε ότι μιλάμε για μία σχετικά μυστική οργάνωση???
Ισως έχεις την εντύπωση ότι μιλάς σε πολύ χαζούς!
Ναι, είναι μυστική η οργάνωση. Αλλά αυτός είναι κατά την γνώμη σου τόσο σοβαρός λόγος προκειμένου να τους τοποθετήσεις στο απυρόβλητο;
Όταν συμφέρει, παίρνουν μερίδιο από την επανάσταση του 1821.:clapup:
Όταν δεν συμφέρει, αποποιούνται την ευθύνη τους που απορρέει από την συμμετοχή τους στην χούντα.:hmm:
Όταν συμφέρει…:clapup:όταν δεν συμφέρει…:hmm:αμπέμπαμλόμ,:eek::eek: τουκίσεμπλόμ, :eek:αμπέμπαμλόμ, τουκίσεμπλόμ,μπλίμ, μπλόμ!
Φτού και βγαίνω.:P:P:P
Μήπως ξεχνάμε ότι δεν πρόκειται για μία πολιτική οργάνωση???
Είναι αφελέστατο να λες ποιο πάνω ότι είναι μυστική οργάνωση και εδώ να αντιφάσκεις γνωρίζοντας ότι δεν πρόκειται για μία πολιτική οργάνωση.
Και τι περιμένεις??? Να βγουν όλοι οι lvl 33 τέκτονες και να την πέσουν στον Γιωργάκη και να του πουν "Αποτάξου το μνημόνιον!"??
Ή να του ρίξουν την κυβέρνηση αύριο???
Ε, αφού είναι τόσο μυστική η οργάνωση αυτή, εγώ με την χαζομάρα που με διακατέχει, λέω ότι είναι συμμέτοχοι σε αυτά που συμβαίνουν στον τόπο μας και αυτό γιατι συνάγεται ως συμπέρασμα. Δεν βλέπουμε καθαρή στάση. Τι να κάνουμε, να αρχίσουμε πάλι το αμπέμπαμλόμ…;
Ας είμαστε σοβαροί επιτέλους...


[FONT=&quot]Αν εγώ δηλώσω γελοίος,:redface: θα σε πειράξει που δεν είμαι σοβαρός ; :mad::mad::mad:[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Warning!!! Έπεται σεντόνι... :redface:


Αμ δε που τελειώνει εκεί η ιστορία, αμ δε! Το μόνο που σίγουρα έχει τελειώσει, είναι η χθεσινή ημέρα.

Σαφέστατα όμως, την στιγμή που είμαστε σε θέση να επεξεργαστούμε τις όποιες πληροφορίες, είμαστε συμμέτοχοι στην συνέχιση της ιστορίας, έστω και αν η συμβολή μας αγγίζει το κλάσμα με αριθμητή το ένα και παρονομαστή το άπειρο.
Μοναχά ο όνος του Μπουριντάν έχει το ακαταλόγιστο, γιατι βρίσκεται ακριβώς στην μέση. Όταν παίρνεις ή όχι θέση, ε τότε φίλε μου, αναμφισβήτητα συμμετέχεις, έστω και αν νομίζεις το αντίθετο.

Ας αρχίσουμε λοιπόν... Το ξέρω ότι θα το μετανιώσω, αλλά δε βαριέσαι...

Το ξέρω πως έχω περιορισμένη αντιληπτική ικανότητα, οπότε οφείλω να ομολογήσω, πως μου διαφεύγει το βαθυστόχαστον του εν λόγω συλλογισμού σας...

Θα επιμείνω δε στην ασχετοσύνη μου... Διότι δεν μπορώ να αρνηθώ το προφανές όσον αφορά την συνέχιση της ιστορίας...

Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι κάποιος πιάστηκε από μία θέση μου, αγνοώντας το υπόλοιπο ποστ και πιθανότατα χάνοντας και το νόημα της φράσης μου που σχολίασε...

Υπάρχει και η πιθανότητα να θέλει να μου πει, πως κάποτε μπορεί να αλλάξει η αντίληψη μου περί θείου και τότε να μπορώ να ασπαστώ τον Τεκτονισμό... Αλλά πάντα μιλάμε με τα τωρινά δεδομένα...

Ποιος είναι αυτός ο όνος??(Ρωτάω ειλικρινά)

Αχ αυτές οι ενδείξεις, αυτές θολώνουν τα νερά περισσότερο από τις αποδείξεις, με αποτέλεσμα να βλέπουμε μοναχά την θολούρα και όχι την κουτσουλιά στον ώμο που μας χάρισε το περιστέρι. Ασε, αν είσαι στο Κολοράντο, υπάρχει πιθανότητα να σε κουτουλίσει κανένας κόνδορας, έ τότε ανάλογη με την τροφή του είναι και η τοξικότητα της κουτσουλιάς του.
Θέλω να πω ότι, ενώ εσύ μιλάς για αποδείξεις π.χ. της καθαρότητας του πολιτικού συστήματος, είναι αυτοί που διαχειρίστηκαν και κατά συνέπεια φέρουν την ευθύνη στην συνείδηση της συντριπτικής πλειοψηφίας του λαού.

Δεν μπορούμε να κατηγορούμε τίποτα και κανέναν χωρίς αποδείξεις αγαπητέ...
Αν μου βρείτε απόδειξη της καθαρότητας του πολιτικού συστήματος δε, τότε θα :worship::worship:

Όσο κι αν δεν μας αρέσει όμως, για να μας πάρουν στα σοβαρά πρέπει να παρουσιάσουμε αποδείξεις... Ότι το πολιτικό σύστημα είναι σάπιο (μιας και πιάσατε αυτό) είναι ηλίου φαεινότερον... Σωρεία αποδείξεων υπάρχουν, ακόμα και οι ίδιοι οι πολιτικοί παραδέχονται ότι είναι διεφθαρμένοι...

Τώρα για τις ενδείξεις, είναι ο προάγγελος των αποδείξεων, καλώς ή κακώς... Βάσει αυτών και μόνο μπορούμε να διατυπώσουμε μια θεωρία και στην συνέχεια να την αποδείξουμε, με κύριο άξονα την ανάλυση των ενδείξεων αυτών... Η διατύπωση μίας θεωριάς χώρις πρώτερες ενδείξεις για την ορθότητά της είναι απλώς γελοία...

Στων Ψαρών την ολόμαυρη ράχη …
η Δόξα περπατά πάντα μονάχη…..
όλοι εμείς είμαστε εδώ, για να αποδεχτούμε ή όχι την σύγχρονη συνομωσία και να αθωώσουμε όλους όσοι συμμετείχαν, με το ελαφρυντικό της μη ύπαρξης αποδείξεων.
Συμπερασματικά θέλω να δηλώσω, ΝΑΙ! ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ (SIEMENS), ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΝ (αυτοί που μπορούν) ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ, ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΑΔΙΚΗΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ. Αρα, τυπικά είναι ΑΘΩΟΙ, όλοι! Αν κατάλαβα καλά, αυτό μας είπες! :redface::redface::redface::redface::redface::redface::redface::redface::redface::redface:

Λάθος καταλάβατε...

Περιγράφετε ριζικά διαφορετικές καταστάσεις... Άλλο να υπάρχουν κατάφωρες αποδείξεις και μέσο ενός εντέχνως δυσλειτουργικού συστήματος οι (αποδεδειγμένα) ένοχοι να χρίζονται κατά συνθήκη αθώοι ή όταν δεν συμβαίνει αυτό να τιμωρούνται με ποινές που ξεπερνούν κάθε μέτρο γελοιότητας...
Και κάτι τελείως διαφορετικό είναι το να μην υπάρχει η παραμικρή αποδείξη και να κάνουμε απλές υποθέσεις, για την συμπεριφορά κάποιων ατόμων, τα οποία επίσης, κατά την συντριπτική τους πλειοψηφία, δεν γνωρίζουμε ποια είναι...

Άρα τι κάνουμε??
Δεν ξέρουμε ποιον κατηγορούμε(!!!), αλλά ούτε και γιατί τον κατηγορούμε... Απλώς κάτι δεν μας αρέσει και σε ποιον να το φορτώσουμε??? Α, ποιος δεν μπορεί να υπερασπιστεί επαρκώς την θέση του??? Ώραία... Σ' αυτόν...

Πολύ καλό... Μήπως όμως αντί να επιδιδόμαστε σε κυνήγι μαγισσών, να κυνηγήσουμε τους αλήθινούς εγκληματίες, που μαγικά εξαφανίζουν και συρρικνώνουν την Ελλάδα και τους Έλληνες(ή τους Ελλαδίτες που λέει κι ο Νωέας)??

Είναι δικό του θέμα, αρκεί να το υποστηρίζει επαρκώς, ώστε να αποφεύγει αντιφάσεις όπως…

Ωραία, χαίρομαι γι' αυτό...
Για τις αντιφάσεις, παρακάτω...

Ισως έχεις την εντύπωση ότι μιλάς σε πολύ χαζούς!
Ναι, είναι μυστική η οργάνωση. Αλλά αυτός είναι κατά την γνώμη σου τόσο σοβαρός λόγος προκειμένου να τους τοποθετήσεις στο απυρόβλητο;
Όταν συμφέρει, παίρνουν μερίδιο από την επανάσταση του 1821.:clapup:
Όταν δεν συμφέρει, αποποιούνται την ευθύνη τους που απορρέει από την συμμετοχή τους στην χούντα.:hmm:
Όταν συμφέρει…:clapup:όταν δεν συμφέρει…:hmm:αμπέμπαμλόμ,:eek::eek: τουκίσεμπλόμ, :eek:αμπέμπαμλόμ, τουκίσεμπλόμ,μπλίμ, μπλόμ!
Φτού και βγαίνω.:P:P:P

Δεν προσπαθώ να τοποθετήσω κανέναν και τίποτε στο απυρόβλητο... Όλοι κρινόμαστε, αρκεί να κρινόμαστε σωστά και για τις πράξεις μας και μόνο... Όχι για αποκυήματα της φαντασίας άλλων...

Και για να ξεκαθαρίσουμε κάτι... Ότι υπήρχαν τέκτονες μέλη της Επανάστασης και τέκτονες μέλη της "επανάστασης"(sic), δεν μου λέει απολύτως τίποτε... Αυτό έλεγα από την αρχή του θέματος, αλλά δεν το καταλαβαίνετε και με κάνει να ελπίζω να μιλούσα σε χάζους, που δεν περνιούνται για έξυπνοι και βλέπουν την ουσία των λόγων του άλλου κι όχι ό,τι θέλουν να ακούσουν... Τέκτονες κι εδώ, τέκτονες κι εκεί... Τυχαίο?? Πιθανότατα...

Είναι αφελέστατο να λες ποιο πάνω ότι είναι μυστική οργάνωση και εδώ να αντιφάσκεις γνωρίζοντας ότι δεν πρόκειται για μία πολιτική οργάνωση.

Ακριβώς επειδή μπορεί κόσμος να εισέλθει σ' αυτήν την οργάνωση, πρέπει να έχει και μία γνώση περί τίνος πρόκειται...

Οπότε μπορούμε να ξέρουμε ότι δεν είναι πολιτική οργάνωση... Ίσως να μας συνέφερε να είναι, στην γνωστή μας τάση για αποποιήση ευθυνών και δημιουργία αποδιοπομπαίων τράγων, αλλά τι να κάνουμε...

Ε, αφού είναι τόσο μυστική η οργάνωση αυτή, εγώ με την χαζομάρα που με διακατέχει, λέω ότι είναι συμμέτοχοι σε αυτά που συμβαίνουν στον τόπο μας και αυτό γιατι συνάγεται ως συμπέρασμα. Δεν βλέπουμε καθαρή στάση. Τι να κάνουμε, να αρχίσουμε πάλι το αμπέμπαμλόμ…;

Δικαίωμά σας...
Βέβαια υπάρχει και η πιθανότητα να μην βλέπουμε καθαρή στάση, γιατί δεν παίρνουν θέση... Ίσως επειδή δεν έχουν λόγο να πάρουν θέση...
Θα ήθελα να ακουσω από που συνάγεται τούτο το συμπέρασμα...

[FONT=&quot]Αν εγώ δηλώσω γελοίος,:redface: θα σε πειράξει που δεν είμαι σοβαρός ; :mad::mad::mad:[/FONT]

Όχι, καθόλου...
Απλά θα σας δώσω το ακαταλόγιστο και δεν θα σας δίνω σημασία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.


...
Είναι δικό του θέμα, αρκεί να το υποστηρίζει επαρκώς, ώστε να αποφεύγει αντιφάσεις όπως…
....

Καλέ μου φίλε Μάξιμε, μου θύμισες μία ιστορία, που μου 'λεγε ο μικρασιάτης παππούς μου, από τη Σμύρνη!
Ήταν εκεί σαν καπνεργάτης, με τα γεγονότα της Καταστροφής. Κάποια στιγμή, στην προσπάθει'α του να ξεφύγει από διώκτες του, επειδή ήταν μέλος της "Εθνικής Άμυνας", πέφτει σ' ένα μπλόκο κι ο επικεφαλής τον ρωτάει: "Είσαι χριστιανός, ω ρε γκιαούρη;". Κι εκείνος του απαντάει: "Μόνον γκιαούρης, τσαμπάζη μου!". Ο επικεφαλής ξέσπασε στα γέλια και χάρη σ' εκείνα τα γέλια ίσως σώθηκε ο παππούς κι έμαθα την ιστορία του:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ποιος είναι αυτός ο όνος??(Ρωτάω ειλικρινά)

Ακριβώς επειδή μπορεί κόσμος να εισέλθει σ' αυτήν την οργάνωση, πρέπει να έχει και μία γνώση περί τίνος πρόκειται...

Οπότε μπορούμε να ξέρουμε ότι
δεν είναι πολιτική οργάνωση... Ίσως να μας συνέφερε να είναι, στην γνωστή μας τάση για αποποιήση ευθυνών και δημιουργία αποδιοπομπαίων τράγων, αλλά τι να κάνουμε...

Οφείλω να ομολογήσω, ότι με κουράζει αφάνταστα η ατέρμονη συζήτηση.

Αδιαφορώ λοιπόν, για τον χαρακτήρα των τεκτονικών στοών και επικεντρώνομαι στον ρόλο τους όσον αφορά την παρουσία-απουσία τους στην διαμόρφωση της καθημερινότητας μας. Αν η μυστικότητα τους επιτρέπει να θέτουν εαυτούς στο απυρόβλητο, τότε να ζητήσουμε και συγνώμη. Αλλά αν ουσιαστική είναι η δραστηριότητα τους, τότε οφείλουν να αναλογισθούν για την στάση που έχουν απέναντι στην οικονομική κατάσταση που είμαστε υποχρεωμένοι να αποδεχθούμε σήμερα. Και αυτό γιατι όταν πρωταγωνιστείς στα δρώμενα ή θέτεις εαυτόν απέναντι ή δεν πράττεις το προς την πατρίδα σου ορθό και κατά συνέπεια συγκαλύπτεις με την ανοχή που καταδεικνύεις.

Συνοψίζοντας δεν μπορώ να δεχτώ πρωταγωνιστές στο απυρόβλητο.



Ο όνος του μπουριντάν, όταν βρέθηκε ανάμεσα σε ένα δεμάτι σανό και έναν κουβά με νερό, επειδή πεινούσε και διψούσε το ίδιο, δεν ήταν σε θέση να αρχίσει ούτε να φάει, αλλά ούτε και να πιεί νερό.
Οπότε άφησε τον μπουριντάν μοναχό του.
Αν ρωτάς και πού πήγε, θα σου το πώ αμέσως. Ψόφησε φίλε μου. Τα τίναξε όπως λέμε.

Αλλά για να απαντήσω και στον φίλο μου τον Νωέα, θα πω ότι και εμένα ο παππούς μου ήταν στην Μικρά Ασία, αλλά πολεμώντας. Εχω και εγώ ακούσματα. Όπως ότι για πολύ μικρό χρονικό διάστημα θα έπιαναν τον Κεμάλ. Βλέπεις η διχόνοια ή ακόμα και αυτοί που σκόπιμα την προκαλούν, κάνει καλά το καταστροφικό έργο της. Αλλά και άλλες ιστορίες, για τον Σαγγάριο, το Εσκί Σεχίρ και το πετάλωμα των αιχμαλώτων και και και …
Ηταν βλέπεις στους τυχερούς που επέστρεψαν μετά από τέσσερα χρόνια πόλεμο στο σπίτι τους.
Αυτό όμως που δεν μπορώ να καταλάβω καθόλου, είναι η αναμονή της στρατιάς για έναν ολόκληρο χρόνο. Απρακτη και δίχως πρωτοβουλίες, λες και περίμενε τον σφαγέα της... ή λες και κάποιος την οδήγησε στο σφαγείο της μεγάλης ιδέας. Αλλά εδώ και από την το μέγεθος της καταστροφής φαίνεται το πόσο λάθος ήταν τελικά η Μικρασιατική εκστρατεία και αυτό γιατι έφερε την συρρίκνωση του Ελληνισμού.

Περασμένες ιστορίες διηγώντας τες να κλαίς…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
[/SIZE] Οφείλω να ομολογήσω, ότι με κουράζει αφάνταστα η ατέρμονη συζήτηση.

Αδιαφορώ λοιπόν, για τον χαρακτήρα των τεκτονικών στοών και επικεντρώνομαι στον ρόλο τους όσον αφορά την παρουσία-απουσία τους στην διαμόρφωση της καθημερινότητας μας. Αν η μυστικότητα τους επιτρέπει να θέτουν εαυτούς στο απυρόβλητο, τότε να ζητήσουμε και συγνώμη. Αλλά αν ουσιαστική είναι η δραστηριότητα τους, τότε οφείλουν να αναλογισθούν για την στάση που έχουν απέναντι στην οικονομική κατάσταση που είμαστε υποχρεωμένοι να αποδεχθούμε σήμερα. Και αυτό γιατι όταν πρωταγωνιστείς στα δρώμενα ή θέτεις εαυτόν απέναντι ή δεν πράττεις το προς την πατρίδα σου ορθό και κατά συνέπεια συγκαλύπτεις με την ανοχή που καταδεικνύεις.

Συνοψίζοντας δεν μπορώ να δεχτώ πρωταγωνιστές στο απυρόβλητο.

Μία καλή συζήτηση οφείλει να είναι ατέρμονη...:redface:

Όπως ανέφερα και πριν όμως...
Κανείς δεν βρίσκεται στο απυρόβλητο...
Αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε ακριβώς την δραστηριότητά τους, αν έχει οποιαδήποτε σχέση με αυτή την κατάσταση, ώστε να μπορέσουμε να επιρρίψουμε έστω και την παραμικρή ευθύνη σε αυτούς... Ειδικότερα εφόσον δεν έχουμε κανένα στοιχείο ανάμιξης τους στην πολιτική σκηνή...

Κι όχι ότι ένας πολιτικός ή οποιοσδήποτε συμμετέχων στις εξελίξεις είναι τέκτονας, δεν σημαίνει και ανάμιξη της οργάνωσης αυτής στις εξελίξεις...

Ο όνος του μπουριντάν, όταν βρέθηκε ανάμεσα σε ένα δεμάτι σανό και έναν κουβά με νερό, επειδή πεινούσε και διψούσε το ίδιο, δεν ήταν σε θέση να αρχίσει ούτε να φάει, αλλά ούτε και να πιεί νερό.
Οπότε άφησε τον μπουριντάν μοναχό του.
Αν ρωτάς και πού πήγε, θα σου το πώ αμέσως. Ψόφησε φίλε μου. Τα τίναξε όπως λέμε.

Ευχαριστώ για την διαφώτιση...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μία καλή συζήτηση οφείλει να είναι ατέρμονη...:redface:

Όπως ανέφερα και πριν όμως...

Κανείς δεν βρίσκεται στο απυρόβλητο...
Αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε ακριβώς την δραστηριότητά τους, αν έχει οποιαδήποτε σχέση με αυτή την κατάσταση, ώστε να μπορέσουμε να επιρρίψουμε έστω και την παραμικρή ευθύνη σε αυτούς... Ειδικότερα εφόσον δεν έχουμε κανένα στοιχείο ανάμιξης τους στην πολιτική σκηνή...

Κι όχι ότι ένας πολιτικός ή οποιοσδήποτε συμμετέχων στις εξελίξεις είναι τέκτονας, δεν σημαίνει και ανάμιξη της οργάνωσης αυτής στις εξελίξεις...


Ναι, η ατέρμονη - αέναη συζήτηση, διατηρεί την ελπίδα να μας οδηγήσει κάπου. Εστω στο πουθενά.

Οσο για τους Τέκτονες, θα σου πώ ότι ενώ δεν είναι πολιτική οργάνωση, μου φαίνεται εντελώς παράδοξο να πρωταγωνιστούν και να επηρεάζουν καθοριστικά τις εξελίξεις σε όλον τον κόσμο.
Αλλά και αυτό δεν είναι το θέμα. Είναι αναμφισβήτητη η δυναμική που φανερώνουν. Και σήμερα είναι επιτακτική η ανάγκη να αντιληφθούν ότι ο κόσμος δεν αποδέχεται στην συντριπτική του πλειοψηφία την υποτέλεια μας στις επιταγές του ΔΝΤ. Αρα η γνώμη μου είναι ότι επιβάλλεται να αποδείξουν ότι μπορούν και θέλουν να κινηθούν προς την κατεύθυνση του συμφέροντος της πατρίδας τους, στην οποία βάση το καταστατικό τους, οφείλουν υπακοή στους νόμους. Εδώ υπάρχει και το ακροτελεύτιο άρθρο 120 και δεν βλέπω ως τώρα καμιά κίνηση – δήλωση - … ( μη μου πεις, οι τελείς είναι για ότι κάνουν και θέλουν να μείνει μυστικό).

Αρα, δεν κρίνω αυτό που είναι ή ακόμα αυτό που θέλουν να είναι, παρά μοναχά κάπου είχα διαβάσει, σε κάποιο περιοδικό που αποφεύγω να ονομάσω, ότι εργάζονται για την αναμόρφωση της Ευρώπης.
Από αυτό συνάγεται το συμπέρασμα ότι η οικονομική συγκυρία σήμερα τους θέλει πρωταγωνιστές και απο δικές τους κινήσεις - ενημερώσεις.

Φανερές – μυστικές – μισοφανερές και όχι, εγώ σίγουρα δέχομαι τις επιπτώσεις. Εσύ δεν γνωρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Μπορείτε να συντονιστείτε με το θέμα μας τώρα που είναι η Ιστορία;;..... Αρκετά πια....!!!
Ανήκει στη διακριτική ευχέρεια του καθενός είτε να απορρίψει, είτε να αποδεχτεί τη μασονία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μπορείτε να συντονιστείτε με το θέμα μας τώρα που είναι η Ιστορία;;..... Αρκετά πια....!!!
Ανήκει στη διακριτική ευχέρεια του καθενός είτε να απορρίψει, είτε να αποδεχτεί τη μασονία.

Το ότι συσχετίσθηκε ο ρόλος των μασόνων με την ιστορία, ήταν αναπόφευκτο μιας και κατά καιρούς διαφαίνεται ότι πρωταγωνιστούν.
Εξ’ άλλου έχεις την ευχέρεια να χαρακτηρίσεις of topic, την απάντηση με αναφορά.


Εδώ θα ήθελα να σε ρωτήσω, ποια ιστορία θες να συζητήσουμε;
Αυτή που είναι γραμμένη;
Τους πρωταγωνιστές της;
Αυτούς που έγιναν ήρωες;
Αυτούς που πρόδωσαν ή αυτούς που προδόθηκαν;

Μήπως αυτούς που εξακολουθούν ακόμα και σήμερα να προδίδουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Για να είμαι όμως ειλικρινής, ουσιωδέστερη θεωρώ ότι είναι η ανασκάλεψη της ιστορίας με σκοπό το αποτέλεσμα να μας διδάξει και να βγουν συμπεράσματα για το μέλλον της Ελλάδας και όχι μια στάσιμη αντιπαράθεση ιδεών.
Συμφωνώ στο να βρούμε τους προδότες, να βρούμε τους ήρωες, ακόμα να ανακαλύψουμε τα αίτια που βρίσκονται κρυμμένα (βλέπε φάκελος της Κύπρου) και αν συνεχίσω θα γεμίσω κάποιες σελίδες που δεν το θέλω.

Αν όμως όλα αυτά δεν έχουν διδακτικό συμπέρασμα, τολμώ από τώρα να χαρακτηρίσω την συζήτηση ανούσια – ατέρμονη και κατά συνέπεια κουραστική για εμένα προσωπικά. Εξ’ άλλου δεν δηλώνω ιστοριογράφος, ούτε και αυτό είναι στις προθέσεις μου. Την ιστορία κάποιοι δημιούργησαν, κάποιοι άλλοι έγραψαν και με σημαντικές παραλήψεις μάλιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
[/size] Το ότι συσχετίσθηκε ο ρόλος των μασόνων με την ιστορία, ήταν αναπόφευκτο μιας και κατά καιρούς διαφαίνεται ότι πρωταγωνιστούν.

Aπό πού φαίνεται αυτό ποτέ δεν κατάλαβα. Είναι σαν να λέμε "είμαι χριστιανός ορθόδοξος, είμαι και πολιτικός όμως, άρα κάθε χριστιανός ορθόδοξος παίζει ρόλο στην ιστορία". Ο ΓΑΠ, Ο Σαμαράς, η Ντόρα, ο Τσίπρας, η Παπαρήγα κ.α επιφανείς πολιτικοί πρωταγωνιστές του σήμερα δεν είναι μασόνοι, κάποιοι από αυτούς τους πολιτικούς ανήκουν στη Λέσχη Bilderberg που δεν είναι τεκτονισμός. Τί εστί Νικόλαος Λάος ψάξτε να το βρείτε. Εδώ ο Ν.Λάος λέει για τις διαφορές Τεκτονισμού - "Πεφωτισμένων".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Aπό πού φαίνεται αυτό ποτέ δεν κατάλαβα. Είναι σαν να λέμε "είμαι χριστιανός ορθόδοξος, είμαι και πολιτικός όμως, άρα κάθε χριστιανός ορθόδοξος παίζει ρόλο στην ιστορία". Ο ΓΑΠ, Ο Σαμαράς, η Ντόρα, ο Τσίπρας, η Παπαρήγα κ.α επιφανείς πολιτικοί πρωταγωνιστές του σήμερα δεν είναι μασόνοι, κάποιοι από αυτούς τους πολιτικούς ανήκουν στη Λέσχη Bilderberg που δεν είναι τεκτονισμός. Τί εστί Νικόλαος Λάος ψάξτε να το βρείτε. Εδώ ο Ν.Λάος λέει για τις διαφορές Τεκτονισμού - "Πεφωτισμένων".

Προκειμένου να βάλω τελεία και παύλα, απαντώ.

Ποσώς με ενδιαφέρει ο τεκτονισμός και η ανάλυση του.


Απλά θέλω να επισημάνω οτι θέση μου είναι να δω την στάση των στοών, απέναντι στην οικονομική καταβαράθρωση της χώρας μου.


Σήμερα τα κατώτερα κοινωνικά στρώματα έχουν υποστεί άνευ προηγουμένου απώλειες στα εισοδήματα τους.

Συνάγεται συμπερασματικά το εξής. Αφού είναι πρωταγωνιστές και μη μου πεις όχι γιατι αδυνατώ να το δεχτώ, η συμβολή τους αργά ή γρήγορα θα φανεί. Και τότε τα συμπεράσματα θα είναι απτά. Σήμερα θα συμφωνήσω οτι είναι απλά μυστικά.

Μπορεί αυτές τις κουβέντες μου να τις υποτιμάς, αλλά σε βάθος χρόνου μοναχά θα δεις αποτέλεσμα. Οπως λέει και το άσμα, << είμαστε δυο, είμαστε τρεις... εγώ συμπληρώνω και λέω οτι αν ζητάς δημόσια τοποθέτηση σήμερα και διαβάζουν 5-10 άτομα, σε έναν χρόνο θα είναι ένα δείγμα ενδεχομένως αρκετά ισχυρό. Μπορεί και όχι, ποιος ξέρει;


Ξέρεις ποιος είναι ο λόγος που πιστεύω σε αυτό;

Η ερώτηση είναι για το αυτονόητο.
Αφού πρωταγωνιστείς, θέλω να βλέπω το αποτέλεσμα φανερά και όχι να αναρωτιέμαι αν έχεις επηρεάσει την οικονομία λόγω του ότι ανήκεις σε μια ομάδα στελεχών του τραπεζικού συστήματος και η απομύζηση του κρατικού πλούτου είναι και δικές σου ενέργειες.


Αλλά όσο και αν η συζήτηση έχει ενδιαφέρον, θα πρέπει να ανοιχτεί σε άλλο θέμα γιατι συζητάμε σε βάρος του θέματος, το οποίο είναι αρκετά δύσκολο να επικεντρωθεί κανείς δίχως αυτό που κάνουμε.
Δεν πρόκειται να απαντήσω σε κανένα άλλο σχόλιο που δεν αφορά το θέμα και αυτό γιατι όταν ανοίγεις ένα θέμα έχεις κάποια πράματα στο μυαλό σου και δεν είναι ευχάριστο να νοιώθεις ας το πω κάπως, για να κλείσω δίχως αιχμηρά σχόλια.
. _ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.

Προκειμένου να βάλω τελεία και παύλα, απαντώ.

Ποσώς με ενδιαφέρει ο τεκτονισμός και η ανάλυση του.


Απλά θέλω να επισημάνω οτι θέση μου είναι να δω την στάση των στοών, απέναντι στην οικονομική καταβαράθρωση της χώρας μου.


. _ :)

Αν σας ενδιέφερε η συνέντευξη όμως, θα είχατε μάθει έστω ποιοί επιχείρησαν και επιχειρούν ακόμα την πολιτικοποίησή του και αυτό είναι ουσιώδες για όλα τα άλλα. Τελεία και παύλα και από τη μεριά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Τι θα λέγατε αν μιλούσαμε, όσο το δυνατόν πιο πολιτισμένα, για ιστορικά θέματα που πολλές φορές δημιουργούν πολλαπλές έριδες;

Όλβιος όστις ιστορίης έσχεν μάθησιν. ~Ευριπίδης~
Καλό διάλογο....

Ας ξεκινήσουμε τη συ(ν)-ζήτησή μας από την Μικρασιατική Εκστρατεία.
Θεωρείτε ορθή τη Μεγάλη Ιδέα και τη συνακόλουθη έκφρασή της από τους παράγοντες της εποχής;
Ποιός ευθύνεται, εντέλει, για τη Μικρασιατική Καταστροφή;
Πώς κρίνεται τη ''δίκη των Εξ'';
Θεωρείται τον Βενιζέλο ως έναν χαρισματικό πολιτικό; Ήταν εθνάρχης ή ολετήρας του ελληνισμού;
Ποιός ο ρόλος του Βασιλιά και της αυλής του; Καθώς και ποιές ευθύνες υπέχουν οι βασιλικοί για τη μικρασιατική καταστροφή;


Εξαιρετικό το θέμα σας. Να τολμήσω κι εγώ μερικά ερωτήματα - επιχειρήματα;



Ποιος έστειλε ελληνικές μεραρχίες στην Σμύρνη, χωρίς καμία υποδομή καταδικάζοντάς τες σε βέβαιη σφαγή μετά από το αίτημα του Άγγλου πρωθυπουργού και των συμμάχων; Ποιος επέμεινε να παραταθεί η παραμονή των στρατευμάτων στην Σμύρνη (παντελώς ανενημέρωτα για τους λόγους που πήγαιναν εκεί) παρ’ όλη την δυσαρέσκεια του ελληνικού λαού; Ποιος όρισε ως αρμοστή τον Στεργιάδη, τον μισέλληνα και φιλοβρετανό ; (ήταν αυτός που την πρώτη ημέρα είπε στους εκεί Έλληνες έφερα μαζί μου και βούρδουλα και αυτός που την κοπάνησε με ξένο πλοίο μια μέρα πριν την σφαγή και έμεινε κρυμμένος μέχρι το τέλος της ζωής του φοβούμενος την θανατική καταδίκη) .Ποιος έκανε εκλογές εν μέσω πολέμου, γνωρίζοντας τα αποτελέσματά τους, ώστε να μην χρεωθεί την καταστροφή, την οποία γνώριζε με βεβαιότητα πως θα ακολουθούσε (μέχρι και ο φίλος του Καζαντζάκης απορεί); Ποιος υποτίμησε τον στρατό των Ποντίων, που ήθελαν απλά ανεξαρτησία προσφέροντας την βοήθειά τους; Ποιος εξαίρεσε τους Ίωνες; Ποιος δεν είχε σχέδιο ανασυγκρότησης και άμυνας, πριν την αποστολή των στρατευμάτων; Ποιος πρότεινε το Δεκέμβριο του 1918 την προσάρτηση του Πόντου στην Αρμενία και την ξαναπρότεινε τον Απρίλιο του 1920;



Όσο για το μετά….ποιός υπέγραψε την συνθήκη της Λωζάνης και των αναγκαστικών ανταλλάξιμων πληθυσμών; Των ανταλλάξιμων περιουσιών και των εξευτελιστικών ποσοστών που δόθηκαν στους πρόσφυγες εξαιτίας των καταχρήσεων των χρημάτων αυτών από την εξουσία; Ποιος διέλυσε όλες τις εργατικές οργανώσεις (ουαί κι αλίμονο στις εργατικές παρατάξεις), με τον νόμο περί ιδιωνύμου; Ποιος πρότεινε τον σφαγέα του Ελληνισμού, Κεμάλ (και μετέπειτα φίλο του), για νόμπελ Ειρήνης το 1934;;;;;;;;;;;

Μήπως ο Ελευθέριος Βενιζέλος;; Ίσως,θα έπρεπε να βρίσκεται στην δίκη των 6;;;

Μήπως;;; λέω μήπως;;; ήταν ένα πολύ καλά οργανωμένο και μελετημένο σχέδιο η Μικρασιατική Καταστροφή;;; Εγώ θα μείνω με την απορία.....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Εξαιρετικό το θέμα σας. Να τολμήσω κι εγώ μερικά ερωτήματα - επιχειρήματα;



Ποιος έστειλε ελληνικές μεραρχίες στην Σμύρνη, χωρίς καμία υποδομή καταδικάζοντάς τες σε βέβαιη σφαγή μετά από το αίτημα του Άγγλου πρωθυπουργού και των συμμάχων; Ποιος επέμεινε να παραταθεί η παραμονή των στρατευμάτων στην Σμύρνη (παντελώς ανενημέρωτα για τους λόγους που πήγαιναν εκεί) παρ’ όλη την δυσαρέσκεια του ελληνικού λαού; Ποιος όρισε ως αρμοστή τον Στεργιάδη, τον μισέλληνα και φιλοβρετανό ; (ήταν αυτός που την πρώτη ημέρα είπε στους εκεί Έλληνες έφερα μαζί μου και βούρδουλα και αυτός που την κοπάνησε με ξένο πλοίο μια μέρα πριν την σφαγή και έμεινε κρυμμένος μέχρι το τέλος της ζωής του φοβούμενος την θανατική καταδίκη) .Ποιος έκανε εκλογές εν μέσω πολέμου, γνωρίζοντας τα αποτελέσματά τους, ώστε να μην χρεωθεί την καταστροφή, την οποία γνώριζε με βεβαιότητα πως θα ακολουθούσε (μέχρι και ο φίλος του Καζαντζάκης απορεί); Ποιος υποτίμησε τον στρατό των Ποντίων, που ήθελαν απλά ανεξαρτησία προσφέροντας την βοήθειά τους; Ποιος εξαίρεσε τους Ίωνες; Ποιος δεν είχε σχέδιο ανασυγκρότησης και άμυνας, πριν την αποστολή των στρατευμάτων; Ποιος πρότεινε το Δεκέμβριο του 1918 την προσάρτηση του Πόντου στην Αρμενία και την ξαναπρότεινε τον Απρίλιο του 1920;



Όσο για το μετά….ποιός υπέγραψε την συνθήκη της Λωζάνης και των αναγκαστικών ανταλλάξιμων πληθυσμών; Των ανταλλάξιμων περιουσιών και των εξευτελιστικών ποσοστών που δόθηκαν στους πρόσφυγες εξαιτίας των καταχρήσεων των χρημάτων αυτών από την εξουσία; Ποιος διέλυσε όλες τις εργατικές οργανώσεις (ουαί κι αλίμονο στις εργατικές παρατάξεις), με τον νόμο περί ιδιωνύμου; Ποιος πρότεινε τον σφαγέα του Ελληνισμού, Κεμάλ (και μετέπειτα φίλο του), για νόμπελ Ειρήνης το 1934;;;;;;;;;;;

Μήπως ο Ελευθέριος Βενιζέλος;; Ίσως,θα έπρεπε να βρίσκεται στην δίκη των 6;;;

Μήπως;;; λέω μήπως;;; ήταν ένα πολύ καλά οργανωμένο και μελετημένο σχέδιο η Μικρασιατική Καταστροφή;;; Εγώ θα μείνω με την απορία.....:hmm:
Εξαιρετικές οι απορίες σου.
Ελπίζω και αναμένω αντάξιες απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top