Δεν μου αρέσει η Ελλάδα του ομορφάντρα

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
04/02/2012
της Χριστίνας Ταχιάου




Η συνειδητοποίηση ήρθε πριν λίγα χρόνια και με βάρεσε σα χαστούκι: κατάλαβα ότι δε μ’ αρέσει η Ελλάδα. Τόσο απλά. Το χειρότερο, όμως, δεν ήταν αυτό. Το χειρότερο ήταν όταν κατάλαβα ότι δεν έχει κανένα νόημα να προσπαθήσω να αλλάξω κάποια από αυτά που θεωρούσα κακώς κείμενα: κατάλαβα ότι η Ελλάδα αρέσει στους Έλληνες. Άρα, το λάθος είμαι εγώ.

Κάποια στιγμή κατάλαβα ότι δεν νιώθω καν Ελληνίδα τέτοιας Ελλάδας. Ποια Ελλάδα να υπερασπιστώ και με ποια Ελλάδα να ταυτιστώ; Με την Ελλάδα που θεωρεί λογικό να δίνει φακελάκι; Με την Ελλάδα που κυκλοφορεί στο δρόμο λες και είναι μόνη της; Με την Ελλάδα που λατρεύει τα 100 ντεσιμπέλ; Με την Ελλάδα που φυσάει τον καπνό της στα μούτρα του απέναντι; Με την Ελλάδα που παραβιάζει όποιο νόμο γουστάρει; Με την Ελλάδα που δικαιολογεί την παρανομία; Με την Ελλάδα που νιώθει ανώτερη από τους «ξένους»; Με την Ελλάδα που καμαρώνει επειδή κατασκεύασε κάτι ελεεινής ασχήμιας χωριά; Με την Ελλάδα που θεωρεί λογικό να απλώνει ξαπλώστρες στις άλλοτε πανέμορφες παραλίες; Με την Ελλάδα που θεωρεί φυσιολογικό να πηγαίνει σε απίθανης αρπαχτής κλαμπ και καφέ και να παρακαλάει κάτι άθλιους φουσκωτούς τύπους της νύχτας να μη φάει πόρτα; Με την Ελλάδα που πιστεύει ότι δεν μπορεί να διοριστεί χωρίς μέσο; Με την Ελλάδα που φιλάει κατουρημένες ποδιές για να κάνει τη δουλειά της; Με την Ελλάδα που θεωρεί λογικό να πληρώνει ένα κάρο λεφτά σε μπουζούκια και μπαρ και μετά να οδηγεί μεθυσμένη; Με την Ελλάδα που πιστεύει «Και τι έγινε που έπιασαν τους Καραμπέρηδες; Αυτοί είναι το πρόβλημα;»; Με την Ελλάδα που απαιτεί να «φέρουν πίσω τα κλεμμένα» αλλά εξαιρεί τον εαυτό της από την επιστροφή; Με την Ελλάδα που διεκδικεί το δικαίωμά της να εξακολουθήσει να λειτουργεί κουτοπόνηρα; Με την Ελλάδα που πάσχει από έλλειψη φιλοδοξίας;

Όχι, δεν είμαι αγία. Όλα τα παραπάνω, τα απορρίπτει ο «ενήλικος» εαυτός μου. Ο «ανήλικος», έχει υπάρξει μέρος αυτού που τώρα απορρίπτω. Ίσως γι αυτό ενοχλούμαι τόσο πολύ τώρα. Το θέμα είναι ότι ο «ενήλικος» έχει περάσει στο άλλο άκρο. Θέλει τάξη, ησυχία, τυπικότητα κι αξιοκρατία.

Για μένα, η κρίση υπάρχει εδώ και χρόνια. Και δεν εννοώ την οικονομική, εννοώ την αισθητική, πολιτιστική, αξιακή κρίση. Η οικονομική κρίση δεν με εξέπληξε καθόλου. Αντίθετα, με εξέπληξε το γεγονός ότι τόσοι έξυπνοι άνθρωποι εξεπλάγησαν.

Την πρώτη φορά που είδα τη διαφήμιση με τον «ομορφάντραμου» ένιωσα ένα κρύο χέρι να μου σφίγγει το κεφάλι. Το ίδιο είχα νιώσει κι όταν είδα τις διαφημίσεις με την «αγαπούλα την κουκούλα» και «τη φουκαριάρα τη μάνα μου». Είναι οι διαφημίσεις που συμβολίζουν την Ελλάδα που δε μ’ αρέσει. Την Ελλάδα του γηπέδου, του βρώμικου, της φοροδιαφυγής, του μέσου, της διαφθοράς, του ψυχοπονιάρη, του τεμπέλη, του λαθραίου, του καταφερτζή, του αναίσθητου, του Ελληνάρα. Το χειρότερο είναι ότι όλοι, μικροί – μεγάλοι, απ΄ όλα τα στρώματα της κοινωνίας, γελάνε με τις διαφημίσεις αυτές. Το χαίρονται, ρε παιδάκι μου.

Φρικάρω. Φρικάρω με τις διαφημίσεις και με τη συνεχή αναπαραγωγή τους. Νιώθω ένα τσίμπημα δυστυχίας όποτε ακούω τη λέξη «ομορφάντρα μου». Μου έρχεται στο νου και η εικόνα: ασπρόμαυρη Ελλάδα, κοντοί κι άσχημοι άντρες, τσίκνα, βρωμιά ιδρώτα στο γήπεδο, λίπη και λίγδες. Όταν ακούω τη φράση «τι βάζω μέσα; Τη μάνα μου και τον πατέρα μου βάζω μέσα!» μου έρχεται στο νου ένα φέρετρο σκεπασμένο με την ελληνική σημαία.

«Γιατί όμως πιστεύεις ότι έχουν τόση απήχηση αυτές οι διαφημίσεις;» με ρώτησε η φίλη μου. Μα, επειδή, ο Έλληνας σε αυτήν ακριβώς την Ελλάδα νιώθει άνετα. Στην Ελλάδα της αγαπούλας, του ομορφάντρα μου και της φουκαριάρας της μάνας του. Στην Ελλάδα της δραχμής...



Η Χριστίνα Ταχιάου είναι δημοσιογράφος

https://www.protagon.gr/?i=protagon.el.article&id=12309



μου αρεσει το κειμενο,
ισως να μην ταυτιζομαι στο ολο του, αλλα οντως προσωπικα δεν μου κανει η ελλαδα που ζω,
ποσο μαλλον των οσων καυτηριαζει η αρθρογραφος.
Στο τι θα ηθελα ειναι μια ενδιαφερουσα συζητηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,850 μηνύματα.
Άρα, το λάθος είμαι εγώ.
Στην Ελλάδα της δραχμής...
Η Χριστίνα Ταχιάου είναι δημοσιογράφος



Γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη και αποφοίτησε από τη Νομική Σχολή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Πριν κατασταλάξει στη δημοσιογραφία, εργάστηκε στον κλάδο του τουρισμού, στην αεροπορική εταιρεία Swissair και στο Diners World Travel, σε πολύ καλύτερες από τη σημερινή εποχές. Μιλάει αγγλικά και γαλλικά, ενώ ταξιδεύει ασταμάτητα. Μαθαίνει μετά μανίας γερμανικά, γιατί όταν μεγαλώσει θέλει να γίνει οδηγός βουνού στις Άλπεις. Μένει ν’ αποφασίσει αν θα είναι στις γαλλικές ή τις γερμανικές, χωρίς ν’ αποκλείει και τις ελβετικές ή τις αυστριακές.

Το λέει μόνη της η κοπέλα, είναι λάθος. Εγώ πάλι αναγουλιάζω :sick: μ' όλες αυτές τις πολυταξιδεμένες κυρίες των σαλονιών με το μπλαζέ υφάκι, αυτές τις γιόγκα, τις φευγάτες - γάτες, τις μελιστάλαχτες αντουανέτες, που κάνουν σκι στις ονειρεμένες άλπεις, βγάζουν βόλτα το σκυλάκι μίνι, βάφουν τα μαλλιά τους ανταύγιες και τα νύχια τους περλέ.

Σιχαίνομαι τη σιχαμάρα τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...Το θέμα είναι ότι ο «ενήλικος» έχει περάσει στο άλλο άκρο. Θέλει τάξη, ησυχία, τυπικότητα κι αξιοκρατία.

..

:hmm::hmm::hmm:: Προφανώς μιλάει, από τη μεριά των "αξίων" ή, έστω, ως "σιωπηλή πλειοψηφία" της Ντόρας, που μας φρικάρει, εμάς της άλλης όχθης:P:P:P!

ΥΓ: Αυτά γεννάνε, είτε ο "προοδευτικός εθνομηδενισμός" είτε ο προδοτικός εθνικισμός(των Καρατζαφέρη, Άδωνι, Ψωμιάδη, Χρυσής Αυγής και διαφόρων ρασοφόρων Άνθιμων!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Σιχαίνομαι τη σιχαμάρα τους!

αρα δεν συμφωνεις με το κειμενο η ισως σε εκφραζει ο ομορφαντρας και οτι εκπροσωπει.... η τι αλλο?

:hmm::hmm::hmm:: Προφανώς μιλάει, από τη μεριά των "αξίων" ή, έστω, ως "σιωπηλή πλειοψηφία" της Ντόρας, που μας φρικάρει, εμάς της άλλης όχθης:P:P:P!

ΥΓ: Αυτά γεννάνε, είτε ο "προοδευτικός εθνομηδενισμός" είτε ο προδοτικός εθνικισμός(των Καρατζαφέρη, Άδωνι, Ψωμιάδη, Χρυσής Αυγής και διαφόρων ρασοφόρων Άνθιμων!).

ουτε και απο το δικο σου σχολιο καταλαβα αν και που διαφωνεις με το κειμενο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Φρικάρω. Φρικάρω με τις διαφημίσεις και με τη συνεχή αναπαραγωγή τους. Νιώθω ένα τσίμπημα δυστυχίας όποτε ακούω τη λέξη «ομορφάντρα μου». Μου έρχεται στο νου και η εικόνα: ασπρόμαυρη Ελλάδα, κοντοί κι άσχημοι άντρες, τσίκνα, βρωμιά ιδρώτα στο γήπεδο, λίπη και λίγδες. Όταν ακούω τη φράση «τι βάζω μέσα; Τη μάνα μου και τον πατέρα μου βάζω μέσα!» μου έρχεται στο νου ένα φέρετρο σκεπασμένο με την ελληνική σημαία.

τι το κακό έχει δηλαδή η ασπρόμαυρή ελλάδα των παππούδων μας που της φέρνει αποστροφή,παρά τα όσα προβλήματα της εποχής όλοι λένε ότι ήταν πιο ανθρώπινη.

από πότε το παράστημα κάποιου προκαλέι την δυστυχία ενός άλλού?και ποιος είμαι εγώ που θα κρίνω το ωραίο και θα νοιώσω αποστροφή με την απουσία του?

πόσο άσχημη μπορεί να είναι η μυρωδιά πια ενός φαγητού που την ώρα που ψήνεται πόσο μάλλον όταν αυτή συνδέεται και με μία από τις μεγαλύτερες ετήσιες συναθροίσεις οικογένιας και φίλων(βλέπε πάσχα) ώστε να μην αντέχεται?

όσων αφορα΄την συμετοχή σε μια δραστηριότητα στο γήπεδο ο ιδρώτας είναι υγεία αν μιλάμε για την εφίδρωση που προκαλείται από το στρίμωγμα στις κερκίδες,τα ίδια και χειρότερα προκαλείται σε συναυλίες-θεατρικές παραστάσεις κλπ κλπ

εν συντομία,θέλω να πω ότι ενώ στην αρχή κάτι πάει ως ουσία το άρθρο στο τέλος καταλήγει γραφικό.
είναι ξεκάθαρο ότι μιλάμε για κάποιον άνθρωπο μεγαλομένο με μεγαλοαστικά στερεότυπα.
τρώμε σούσι,καλοπιζόμαστε και κάνουμε σολαριουμ για αν είμαστε "ωραίοι" πάμε μόνο σε ιν στέκια της παραλιακής και του κωλονακίου και κρίνουμε αφ'υψηλού την πλέμπα.

επίσης έχω να δηλώσω ότι από τις πλέον ευχάριστες αναμνήσεις μου από την παιδική μου ηλικία είναι οι τυρ΄πιτες της γιαγιάς μου στον ξυλόφουρνο και να ψήνουμε με τους παππούδες μου στα κάρβουνα ωραιότατες πανσετούλες-μπριζόλες και λουκάνικα και να μου λένε ιστορίες.

υ.γ. τα περί φερέτρου και της ελληνικής σημαίας ούτε ο φώσκολος σε σενάριο δεν θα το έβαζε,στο κείμενο δεν ξέρω πως κολλάει,τι να πεις....μακάριοι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
αρα δεν συμφωνεις με το κειμενο η ισως σε εκφραζει ο ομορφαντρας και οτι εκπροσωπει.... η τι αλλο?

:hmm::hmm::hmm:: Γιατί; Ωραίο είναι το παιδί, που ήθελε διάφορα στο σάντουιτς...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Τὴ συγκεκριμένη κυρία πάντως δύσκολα τὴ βλέπω νὰ πηγαίνῃ στὴν Αὐστρία ποὺ ὀνειρεύεται. Τὸ πιθανότερο εἶναι νὰ συνεχίσῃ μέσα ἀπὸ τὴ σελίδα τοῦ κρατικοδίαιτου πασόκου Θεοδωράκη νὰ ἐκφράζεται μὲ ἀποτροπιασμὸ γιὰ τοὺς ἰθαγενεῖς Ἕλληνες ποὺ τῆς χαλοῦν τὴν ἀνώτερη αἰσθητική της. Τὸ ἔχουμε δεῖ πάλι αὐτὸ τὸ ἔργο. Πᾶμε παρακάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δεν βρισκω κατι κακο στο συγκεκριμενο αρθρο. Περιγραφει με αρκετη ακριβεια την ελληνικη πραγματικοτητα.Και την εχω δει αυτη τη πραγματικοτητα(Μαλιστα αυτη η πραγματικοτητα με ταιζε μεχρι πριν λιγο καιρο...Και μαλλον θα με ξαναταισει και στο μελλον).
Ισως στις ηλικιες 30+ να μην ειναι ετσι ακριβως τα πραματα,αλλα στις ηλικιες 18-30,αυτα που γραφει αποτελουν τον κανονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
τι το κακό έχει δηλαδή η ασπρόμαυρή ελλάδα των παππούδων μας που της φέρνει αποστροφή,παρά τα όσα προβλήματα της εποχής όλοι λένε ότι ήταν πιο ανθρώπινη.

από πότε το παράστημα κάποιου προκαλέι την δυστυχία ενός άλλού?και ποιος είμαι εγώ που θα κρίνω το ωραίο και θα νοιώσω αποστροφή με την απουσία του?

πόσο άσχημη μπορεί να είναι η μυρωδιά πια ενός φαγητού που την ώρα που ψήνεται πόσο μάλλον όταν αυτή συνδέεται και με μία από τις μεγαλύτερες ετήσιες συναθροίσεις οικογένιας και φίλων(βλέπε πάσχα) ώστε να μην αντέχεται?

όσων αφορα΄την συμετοχή σε μια δραστηριότητα στο γήπεδο ο ιδρώτας είναι υγεία αν μιλάμε για την εφίδρωση που προκαλείται από το στρίμωγμα στις κερκίδες,τα ίδια και χειρότερα προκαλείται σε συναυλίες-θεατρικές παραστάσεις κλπ κλπ

εν συντομία,θέλω να πω ότι ενώ στην αρχή κάτι πάει ως ουσία το άρθρο στο τέλος καταλήγει γραφικό.
είναι ξεκάθαρο ότι μιλάμε για κάποιον άνθρωπο μεγαλομένο με μεγαλοαστικά στερεότυπα.
τρώμε σούσι,καλοπιζόμαστε και κάνουμε σολαριουμ για αν είμαστε "ωραίοι" πάμε μόνο σε ιν στέκια της παραλιακής και του κωλονακίου και κρίνουμε αφ'υψηλού την πλέμπα.

επίσης έχω να δηλώσω ότι από τις πλέον ευχάριστες αναμνήσεις μου από την παιδική μου ηλικία είναι οι τυρ΄πιτες της γιαγιάς μου στον ξυλόφουρνο και να ψήνουμε με τους παππούδες μου στα κάρβουνα ωραιότατες πανσετούλες-μπριζόλες και λουκάνικα και να μου λένε ιστορίες.

υ.γ. τα περί φερέτρου και της ελληνικής σημαίας ούτε ο φώσκολος σε σενάριο δεν θα το έβαζε,στο κείμενο δεν ξέρω πως κολλάει,τι να πεις....μακάριοι.....




με τα παρακατω συμφωνεις η διαφωνεις?







Με την Ελλάδα που θεωρεί λογικό να δίνει φακελάκι; Με την Ελλάδα που κυκλοφορεί στο δρόμο λες και είναι μόνη της; Με την Ελλάδα που λατρεύει τα 100 ντεσιμπέλ; Με την Ελλάδα που φυσάει τον καπνό της στα μούτρα του απέναντι; Με την Ελλάδα που παραβιάζει όποιο νόμο γουστάρει; Με την Ελλάδα που δικαιολογεί την παρανομία; Με την Ελλάδα που νιώθει ανώτερη από τους «ξένους»; Με την Ελλάδα που καμαρώνει επειδή κατασκεύασε κάτι ελεεινής ασχήμιας χωριά; Με την Ελλάδα που θεωρεί λογικό να απλώνει ξαπλώστρες στις άλλοτε πανέμορφες παραλίες; Με την Ελλάδα που θεωρεί φυσιολογικό να πηγαίνει σε απίθανης αρπαχτής κλαμπ και καφέ και να παρακαλάει κάτι άθλιους φουσκωτούς τύπους της νύχτας να μη φάει πόρτα; Με την Ελλάδα που πιστεύει ότι δεν μπορεί να διοριστεί χωρίς μέσο; Με την Ελλάδα που φιλάει κατουρημένες ποδιές για να κάνει τη δουλειά της; Με την Ελλάδα που θεωρεί λογικό να πληρώνει ένα κάρο λεφτά σε μπουζούκια και μπαρ και μετά να οδηγεί μεθυσμένη; Με την Ελλάδα που πιστεύει «Και τι έγινε που έπιασαν τους Καραμπέρηδες; Αυτοί είναι το πρόβλημα;»; Με την Ελλάδα που απαιτεί να «φέρουν πίσω τα κλεμμένα» αλλά εξαιρεί τον εαυτό της από την επιστροφή; Με την Ελλάδα που διεκδικεί το δικαίωμά της να εξακολουθήσει να λειτουργεί κουτοπόνηρα; Με την Ελλάδα που πάσχει από έλλειψη φιλοδοξίας;

μερικες φορες μου δινεται η εντυπωση,
οτι οσα συμβαινουν στην ελλαδα ειναι λιγα, πολυ λιγα.
Θα επρεπε στο βαρελι, να ξυστει και αλλο ο πατος του, να αποκτησεις γυρω σου και αλλη λιγδα,
τοση οση υπαρχει φαινεται σχεδον ανυπαρκτη.

Αλλα ποτε δεν ξερεις, μπορει να γινει και αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
με τα παρακατω συμφωνεις η διαφωνεις?

Με την Ελλάδα που θεωρεί λογικό να δίνει φακελάκι; Με την Ελλάδα που κυκλοφορεί στο δρόμο λες και είναι μόνη της; Με την Ελλάδα που λατρεύει τα 100 ντεσιμπέλ; Με την Ελλάδα που φυσάει τον καπνό της στα μούτρα του απέναντι; Με την Ελλάδα που παραβιάζει όποιο νόμο γουστάρει; Με την Ελλάδα που δικαιολογεί την παρανομία; Με την Ελλάδα που νιώθει ανώτερη από τους «ξένους»; Με την Ελλάδα που καμαρώνει επειδή κατασκεύασε κάτι ελεεινής ασχήμιας χωριά; Με την Ελλάδα που θεωρεί λογικό να απλώνει ξαπλώστρες στις άλλοτε πανέμορφες παραλίες; Με την Ελλάδα που θεωρεί φυσιολογικό να πηγαίνει σε απίθανης αρπαχτής κλαμπ και καφέ και να παρακαλάει κάτι άθλιους φουσκωτούς τύπους της νύχτας να μη φάει πόρτα; Με την Ελλάδα που πιστεύει ότι δεν μπορεί να διοριστεί χωρίς μέσο; Με την Ελλάδα που φιλάει κατουρημένες ποδιές για να κάνει τη δουλειά της; Με την Ελλάδα που θεωρεί λογικό να πληρώνει ένα κάρο λεφτά σε μπουζούκια και μπαρ και μετά να οδηγεί μεθυσμένη; Με την Ελλάδα που πιστεύει «Και τι έγινε που έπιασαν τους Καραμπέρηδες; Αυτοί είναι το πρόβλημα;»; Με την Ελλάδα που απαιτεί να «φέρουν πίσω τα κλεμμένα» αλλά εξαιρεί τον εαυτό της από την επιστροφή; Με την Ελλάδα που διεκδικεί το δικαίωμά της να εξακολουθήσει να λειτουργεί κουτοπόνηρα; Με την Ελλάδα που πάσχει από έλλειψη φιλοδοξίας;

μερικες φορες μου δινεται η εντυπωση,
οτι οσα συμβαινουν στην ελλαδα ειναι λιγα, πολυ λιγα.
Θα επρεπε στο βαρελι, να ξυστει και αλλο ο πατος του, να αποκτησεις γυρω σου και αλλη λιγδα,
τοση οση υπαρχει φαινεται σχεδον ανυπαρκτη.

Αλλα ποτε δεν ξερεις, μπορει να γινει και αυτο.

πιστεύω ότι ήμουν σαφής στην τοποθέτησή μου

εν συντομία,θέλω να πω ότι ενώ στην αρχή κάτι πάει ως ουσία το άρθρο στο τέλος καταλήγει γραφικό.

(ομολογώ ότι συντακτικά κάπου το έχασα αλλά βγάζει νόημα και έτσι)

προφανώς και είμαι κατά οποιοσδήποτε λαμογιάς ακόμα και όταν με ευνοεί προσωπικά αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μπορώ να προσυπογράψω ένα αρθρο που λέει μέσα για δυστυχία επειδή της θυμίζει κοντούς και άσχημους άντρες.
ακόμα και αν είναι πρόκληση για την πρόκληση και δεν αποτελεί μέρος της ουσίας του άρθρου της,δεν αλλάζει και πολλά.

καλώς ή κακώς από την ασπρόμαυρη ελλάδα προερχόμαστε που μαζεύονταν 10 οικογένιες σε μία κοινή αυλή άναβαν τα κάρβουνα έπιναν και το κρασάκι τους τραγουδώντας και τα παιδιά να παίζουν μπάλα στις αλάνες.

η έλλειψη παιδείας στον κόσμο δεν έχει ως άμεσο λογικό συμπέρασμα ότι αν ζούσαν όλοι σε παλάτια,με γαλλικά και πιάνο και τέννις ο κόσμος θα γινόταν καλύτερος.
όποιος έχει έρθει σε επαφή με άτομα της "υψηλής(??????) κοινωνίας" μπορεί να με καταλάβει.
τα ράσα και το βάθος της τσέπης δεν κάνουν τον παπά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτοί οι άνθρωποι (δεν είναι η μοναδική) αφού καταπιέζονται τόσο πολύ σε αυτή τη χώρα δεν κάνουν ένα καλό στον εαυτό τους και τους άλλους. Γιατί δε φεύγουν;
Η απάντηση είναι γιατί τη βρίσκουν. Γιατί η τύπισσα έχει πλάσει έναν κόσμο που αυτή είναι ξεχωριστή, είναι διαφορετική. Όλοι οι άλλοι είναι λαϊκάτζες κι αυτή η σικάτη γκομένα. Δε φεύγει, γιατί στας Ευρώπας θα είναι λίγη.
Κυκλοφορεί με ποδήλατο και πρότυπό της είναι Amelie. H καλύτερή της φίλη είναι ο Βαγγέλης από το Αιτωλικό, που δεν άντεχε την κατακραυγή της μικρής αυτής κοινωνίας.
Μη σας κάνει εντύπωση που αποκάλεσε τα χωριά μας ελεεινής ασχήμιας. Είναι η ΛΑΙΚΗ παραδοσιακή αρχιτεκτονική που την ενοχλεί, όπως και κάθε τι λαϊκό. Την ενοχλεί το χάρτινο τραπεζομάντηλο και το χύμα κρασί στην ταβέρνα, γι' αυτό και δεν πηγαίνει σε ταβέρνα. Φυσικά και δεν αναγνωρίζει στην Άντζελα Δημητρίου τον τίτλο της Λαίδης.
Που τη χάνεις, που τη βρίσκεις είναι με κάτι τύπους που θέλουν να μοιάσουν στον Federer. Μέσα της εύχεται να βρει έναν Αλήτη και να της δείξει τι πάνει να πει λαϊκό ..ήσι, αφού πρώτα μοιραστούν μια μακαρονάδα και τα χείλη τους ενωθούν τυχαία, αλλά ωραία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εμενα κατι αλλο μου σκαλωσε, δεν εδωσα τοση σημασια στο τελος και δεν "ειδα" αυτα τα οποια θηξανε πολλοι!
Λεει λοιπον η συγγραφεας:
Αρχική Δημοσίευση από Χριστίνα Ταχιάου:
κατάλαβα ότι δε μ’ αρέσει η Ελλάδα. Τόσο απλά. Το χειρότερο, όμως, δεν ήταν αυτό. Το χειρότερο ήταν όταν κατάλαβα ότι δεν έχει κανένα νόημα να προσπαθήσω να αλλάξω κάποια από αυτά που θεωρούσα κακώς κείμενα: κατάλαβα ότι η Ελλάδα αρέσει στους Έλληνες. Άρα, το λάθος είμαι εγώ

Δεν σ'αρεσει η Ελλαδα; Γιατι δεν πας να ζησεις καπου που θα σου αρεσει;



Επισης, κατι αλλο... Ο "ενηλικος" δεν θα επρεπε να ενοχλειτε απο της σαχλαμαρες των "ανηλικων", θα επρεπε απλα να περναει τα "φωτα" του στους "νεοτερους", αυτοι που ενοχλουνται συνιθος ειναι οι "γεροπαραξενοι"

Δεν εχει αδικο σε κατι, ειναι ομως το τροπος που τα λεει..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
πιστεύω ότι ήμουν σαφής στην τοποθέτησή μου

για να ρωταω, σημαινει οτι δεν καλυφθηκα απο την απαντηση.
Ωστοσο αν οντως ειναι σαφης η τοποθετηση σου, και αυτο ειναι μια απαντηση....

Εμενα κατι αλλο μου σκαλωσε, δεν εδωσα τοση σημασια στο τελος και δεν "ειδα" αυτα τα οποια θηξανε πολλοι!
Λεει λοιπον η συγγραφεας:


Δεν σ'αρεσει η Ελλαδα; Γιατι δεν πας να ζησεις καπου που θα σου αρεσει;


εδω διαφοροποιουμε απο την αρθρογραφο,
εμενα μου αρεσει η ελλαδα γιατι εχει πολλα καλα στοιχεια (ηλιο, θαλασσα κλπ)
αλλα δεν μου αρεσουν καποιες ελληνικες νοοτροπιες
(μερικες απο αυτες τις εβαλα σε quote πιο πανω)
Επειδη πιστευω οτι η ελλαδα δεν ανηκει σε καποιον συγκεκριμενα,
μπορω να μεινω εδω και οτι δεν μου αρεσει να το πολεμησω.
Αυτο θεωρω σαν σωστη σταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
για να ρωταω, σημαινει οτι δεν καλυφθηκα απο την απαντηση.
Ωστοσο αν οντως ειναι σαφης η τοποθετηση σου, και αυτο ειναι μια απαντηση....

όπως λέει και ο καβάφης......"Είναι κι αυτή μια στάσις. Νοιώθεται"

ειλικρινά δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα να εξηγήσω το οτιδήποτε.
μπορεί να μην ήμουν όσο σαφής φαντάζομαι ό,τι ήμουν τέλικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
με τα παρακατω συμφωνεις η διαφωνεις?







...

:mad::mad::mad:: Διαφωνώ με τέτοιου είδους γενικεύσεις, που εν κατακλείδι κάνουν "εύλογο" το κάθε είδους @ωλοδάχτυλο, που μας βάζουν οι Μερκοζί, ΓΑΠ, Αντωνάκης, Λουκάς, Καρατζαφύρερ και λοιποί λωποδύτες της "δημοκρατικής Δύσης":P:P:P!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
όπως λέει και ο καβάφης......"Είναι κι αυτή μια στάσις. Νοιώθεται"

ειλικρινά δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα να εξηγήσω το οτιδήποτε.
μπορεί να μην ήμουν όσο σαφής φαντάζομαι ό,τι ήμουν τέλικα...


κοιτα δεν θελω να εκμευαιω απαντησεις,
εκανα ενα κειμενο quote,
η απαντηση που θα περιμενα ηταν
οχι δεν συμφωνω
ναι συμφωνω
η συμφωνω με τα μισα τα οποια ειναι αυτα,
προσθεσες και μια τεταρτη απαντηση την οποια δεν την ειχα υποψη.
Σαφως δεκτη και με καλυψε και η τεταρτη εκτιμηση....

:mad::mad::mad:: Διαφωνώ με τέτοιου είδους γενικεύσεις, που εν κατακλείδι κάνουν "εύλογο" το κάθε είδους @ωλοδάχτυλο, που μας βάζουν οι Μερκοζί, ΓΑΠ, Αντωνάκης, Λουκάς, Καρατζαφύρερ και λοιποί λωποδύτες της "δημοκρατικής Δύσης":P:P:P!



εχουν σχεση ολα αυτα με το κωλοδαχτυλο που αναφερεσαι της μερκοζι και του γαποντωναλουκαρα?
Δεν νομιζω.... και φυσικα μπορω να σου γραψω δυο σελιδες το γιατι και το πως,
αλλα θα ανοιγαμε τελειως αλλη συζητηση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
απο την στιγμη που δεν μπορει να βρει το νοημα της Ελλαδας και μιλαει τοσο απαξιωτικα για τα ηθη κ τα εθιμα μας(ακου το χωριο μου ασχημο....γνωριζει την λιμνη Κερκινη η μανταμ;;;την Λιμινη Αρτας;;)βασιζομενη μονο στα ελλατωματα μας....ναι,εχει δικιο....δεν ειναι Ελληνιδα....
οι Ελληνες κατοικουν στην Ελλαδα....κ η Ελλαδα στις καρδιες τους, παρολα.....
Δεν θεωρουμε οτι ειμαστε ανωτεροι των αλλων λαων....αλλα πολιτισμενοι...γιατι ακομα και τωρα στην κριση....οι Ελληνες παραγωγοι(ο απλος λαος,κ οχι οι κατευθυνομενοι) επιλεγουν να διαμαρτυρηθουν μοιραζοντας στους συμπολιτες τους τα αγαθα που παραγουν....δηλαδη με σκοπο το κοινο καλο....εδω γεννηθηκε το οραμα του πολιτισμου και θα ηταν τουλαχιστον αχαριστια να μην το αναγνωρισω στου παλαιοτερους...φυσικα και δεν μπορουμε να μεινουμε μονο σε αυτα που κληρονομησαμε,και αναγνωριζω κ εγω μια στασιμοτητα....αλλα δεν θα τα πεταξω ολα στον καλαθο των αχρηστων...

παρολα αυτα,η κυρια μπορει να εχει τις Αλπεις της.....και εμεις την Ελλαδα μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
μια τοσο ομορφη χωρα, εκτος των αλλων εχει ολα τα ανθη, καλα και κακα.
Πως να γινονταν αλλιως?
Να αφησουμε λοιπον να ανθιζει ο σπορος του ωχαδερφισμου, του γλυψιματος για να διοριστεις,
του σπεκουλαρισματος για να ανεβεις πιο ψηλα, να λαδωσεις για να κανεις την δουλεια σου, να φιλας τις κατουρημενες ποδιες των πολιτικων και τελος να πετιεσαι ανεργος η με ενα μισθο 500 ευρω που παιζει αν μπορεις να ζησεις και εσυ να κοιτας αμηχανος τους τοιχους....

Ειναι δυνατον να την θελει κανεις αυτη την ελλαδα?
Ναι γιατι οχι? ολα μπορουν να συμβουν στο πλανητη......
Δεν πειραζει ας ειμαι μονος μου και ας μην συμφωνει κανεις μαζι μου.
Ποτε δεν θα δεχτω οτιδηποτε μου θιγει την αξιοπρεπεια μου οπως μερικα κομματια περιγραφονται στο αρχικο κειμενο.
Δεν μου αξιζει να ζω σαν ανθρωπος αν τα δεχτω.
Πολιτισμο εχεις, οταν σαν ανθρωπος ζεις με αξιοπρεπεια,
και οχι οταν ζητιανευεις για αυτο.
Οταν λιγο πιο μακρυα μου πεθαινουν αστεγοι, (ναι ζω στη βρωμερη αθηνα.....)
ειναι γιατι και εγω το αφησα να συμβει, τοσο μπορεσα τοσα εκανα.


Κατα τα αλλα,
πειτε και στις κυριες κυριους του παρακατω βιντεο,
να πανε στις αλπεις.... εκτιμω οτι πιανουν τσαμπα χωρο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
μια τοσο ομορφη χωρα, εκτος των αλλων εχει ολα τα ανθη, καλα και κακα.
Πως να γινονταν αλλιως?
Να αφησουμε λοιπον να ανθιζει ο σπορος του ωχαδερφισμου, του γλυψιματος για να διοριστεις,
του σπεκουλαρισματος για να ανεβεις πιο ψηλα, να λαδωσεις για να κανεις την δουλεια σου, να φιλας τις κατουρημενες ποδιες των πολιτικων και τελος να πετιεσαι ανεργος η με ενα μισθο 500 ευρω που παιζει αν μπορεις να ζησεις και εσυ να κοιτας αμηχανος τους τοιχους....

Ειναι δυνατον να την θελει κανεις αυτη την ελλαδα?
Ναι γιατι οχι? ολα μπορουν να συμβουν στο πλανητη......
Δεν πειραζει ας ειμαι μονος μου και ας μην συμφωνει κανεις μαζι μου.
Ποτε δεν θα δεχτω οτιδηποτε μου θιγει την αξιοπρεπεια μου οπως μερικα κομματια περιγραφονται στο αρχικο κειμενο.
Δεν μου αξιζει να ζω σαν ανθρωπος αν τα δεχτω.
Πολιτισμο εχεις, οταν σαν ανθρωπος ζεις με αξιοπρεπεια,
και οχι οταν ζητιανευεις για αυτο.
Οταν λιγο πιο μακρυα μου πεθαινουν αστεγοι, (ναι ζω στη βρωμερη αθηνα.....)
ειναι γιατι και εγω το αφησα να συμβει, τοσο μπορεσα τοσα εκανα.


Κατα τα αλλα,
πειτε και στις κυριες κυριους του παρακατω βιντεο,
να πανε στις αλπεις.... εκτιμω οτι πιανουν τσαμπα χωρο.


δεν σου ειπε κανενας οτι θελει την Ελλαδα που περιγραφεις....αλλα ειναι ισοπεδωτικο το συμπερασμα της δημοσιογραφου....κ επιπλεον απαξιωνει στιγμες,εικονες,αισθηματα,ανθρωπους που βιωσαμε κ αγαπησαμε...

(πχ) θελεις να καθαρισεις το διαμερισμα σου,το οποιο εχεις αμελησει εδω κ πολυ καιρο,και εχουν δημιουργηθει προβληματα....το ευκολο θα ηταν να πεταξεις τα παντα απο μεσα,θα τελειωνες κ γρηγορα....αλλα μετα θα εχεις ενα αδειο σπιτι....απο ολες τις εννοιες.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
δεν σου ειπε κανενας οτι θελει την Ελλαδα που περιγραφεις....αλλα ειναι ισοπεδωτικο το συμπερασμα της δημοσιογραφου....κ επιπλεον απαξιωνει στιγμες,εικονες,αισθηματα,ανθρωπους που βιωσαμε κ αγαπησαμε...

(πχ) θελεις να καθαρισεις το διαμερισμα σου,το οποιο εχεις αμελησει εδω κ πολυ καιρο,και εχουν δημιουργηθει προβληματα....το ευκολο θα ηταν να πεταξεις τα παντα απο μεσα,θα τελειωνες κ γρηγορα....αλλα μετα θα εχεις ενα αδειο σπιτι....απο ολες τις εννοιες.:hmm:


μα εννοειται οτι δεν συμφωνω με το πνευμα ακριβως της δημοσιογραφου,
αλλωστε το εγραψα και στην αρχη.
Αυτο δεν σημαινει ομως οτι λεει και οτι της κατεβει επειδη θιγεται δεν ξερω τι ακριβως μεσα μου...
Εγω λεω οτι κακο υπαρχει διπλα μου και το βλεπω πρεπει επιτελους να ξεριζωθει.
Και μια τετοια συζητηση δεν μπορει να καταληγει ουτε στο να τα πεταξεις ολα, αλλα ουτε και στο να μην πεταξεις τιποτα επειδη η αρθρογραφος χωνει ατσαλα.
Η αληθεια ειναι αληθεια οσο και ατσαλα και αν την πεις, και εγω ειμαι οπαδος της αληθειας.
Και αν θελουμε να πουμε μερικες αληθειες, τιποτα απο ολα αυτα που γραφει η δημοσιογραφος δεν θα ειχε αφορμες να τα γραψει αν δεν υπηρχαν παρααααααα πολλες αφορμες.

Θα πει κανεις η ελλαδα εχει ολα τα στραβα? και εξω ειναι παναγιες?
οχι δεν το νομιζω, αλλα πια εκτιμω οτι στην ελλαδα η κολεξιον εχει μπαταρει ασχημα....
και σε αυτο εχεις ευθυνες και εσυ και εγω. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top