Όνειρα που "βγαίνουν": Προφητικά ή συμπτώσεις;

Τα όνειρα είναι...

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 52)
  • Προφητικά

    Ψήφοι: 13 25.0%
  • Συμπτώσεις

    Ψήφοι: 18 34.6%
  • Ο κουμπάκιας δεν κοιμάται ποτέ :P

    Ψήφοι: 12 23.1%
  • Δεν σχετίζονται με το μέλλον αλλά αποτελούν ανεκπλήρωτες επιθυμίες

    Ψήφοι: 9 17.3%

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν ειναι τα ονειρα καποια περιεργη ικανοτητα. Οπως αναφερθηκε, πολλα αντιλαμβανομαστε και σκεπτομαστε υποσυνειδητα. Ε , στον υπνο μπορει να ερθουν στην επιφανεια.

Οι ανθρωποι που πιστευουν στα προφητικα ονειρα, συνηθως δεν το χουν ψαξει και απλα θελουν να το πιστευουν. Οπως και με τις συμπτωσεις και αλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στέφανος

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Εγώ πάντος πιστέυω πως τα όνειρα είναι προφητικά.
Μιας και μερικά από τα όνειρα που έχω δει έγιναν πραγματικότητα!!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Σήμερα είδα για δεύτερη φορά μέσα σε δυο βδομάδες ότι πέθανε η μαμά μου:(
Και ενώ δεν πιστεύω στα όνειρα, δεν μου χει ξανατύχει να δω το ίδιο όνειρο για δεύτερη φορά, οπότε προβληματίζομαι. Ξέρει κανείς τι μπορεί να σημαίνει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Eγω ξερω οτι ειναι ο θανατος ειναι μακροζωια..(οχι οτι εγω τα πιστευω):P

αλλα εχω ακουσει οτι τα ονειρα ειναι φοβοι ή επιθυμιες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Eγω ξερω οτι ειναι ο θανατος ειναι μακροζωια..(οχι οτι εγω τα πιστευω):P
μακάρι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Eγω ξερω οτι ειναι ο θανατος ειναι μακροζωια..(οχι οτι εγω τα πιστευω):P

αλλα εχω ακουσει οτι τα ονειρα ειναι φοβοι οι επιθυμειες...

Ακριβώς έτσι..

Εγώ από 3 χρονών βλέπω στον ύπνο μου ότι πεθαίνει η μητέρα μου..(βλ. ο χειρότερος φόβος μου..) :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ημουν ντεμι, μεχρι προσφατα...
και προφητικα, και συμπτωσεις...
ειδικα οσο αφορα τα δικα μου ονειρα, δε μποροω να κρινω ακριβως ψ\ωστε να παω σε μια απο τις δυο κατηγοριες...

με βαση τα ονειρα που βλεπει η θεια μου ομως, λεω ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΦΗΤΙΚΑ..
σε σημειο που μου τα λεει και ανατριχιαζω..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
ημουν ντεμι, μεχρι προσφατα...
και προφητικα, και συμπτωσεις...
ειδικα οσο αφορα τα δικα μου ονειρα, δε μποροω να κρινω ακριβως ψ\ωστε να παω σε μια απο τις δυο κατηγοριες...

με βαση τα ονειρα που βλεπει η θεια μου ομως, λεω ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΦΗΤΙΚΑ..
σε σημειο που μου τα λεει και ανατριχιαζω..:worry:

Oυσιαστικά Τζιοβάνα όλα τα όνειρα ανήκουν στην ίδια κατηγορία. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.
Oυσιαστικά όλα τα όνειρα προέρχονται ή ανήκουν σ'αυτό που λέμε Συλλογικό Ασυνείδητο. Αυτή είναι προσωπική μου άποψη. Ακόμα και οι προσωπικοί μας φόβοι, πόθοι, ενοχές και φαντασιώσεις δεν είναι κατά βάθος δικές μας, αλλά είναι υποσύνολα ενός τεράστιου "Κόσμου" που έχει δικούς του κανόνες και νόμους που για μας φαίνονται αλλόκοτοι ενώ κατά βάθος έχουν λογική. Την έννοια του Συλλογικού Ασυνείδητου την διατύπωσε ο Καρλ Γιουνγκ, και σήμερα θα την βρούμε διατυπωμένη και ως Μορφογεννετικά πεδία. Κάποτε οι Εσωτεριστές και οι Παραψυχολόγοι την περιέγραψαν με τον όρο ''Ακασικά Αρχεία''. Ουσιαστικά όλοι αυτοί οι όροι περιγράφουν το ίδιο πράγμα ακριβώς. Το όνειρο εκτός από το να περιγράφει την παρούσα ψυχική μας κατάσταση, μπορεί και να προβλέπει αν κάποιος ξέρει να διαβάζει τα σύμβολα αλλά και προκαλεί γεγονότα ως αυτοεκπληρούμενη προφητεία. Υπάρχουν εργαστήρια που εκπαιδεύουν τον νου να ονειρεύονται συγκεκριμένα πράγματα ώστε να αποφεύγουν την επικίνδυνη αυτοεκπλήρωση. Λέγεται ψυχικός επαναπρογραμματισμός. Συνήθως οι πιο καθαρές συνειδήσεις έχουν αυτή τη δυνατότητα να παρακάμπτουν τελείως τον συνειδητό νου και όχι μόνο να προβλέπουν αλλά να επεμβαίνουν στην ροή των γεγονότων.

'Ενα κλασσικό παράδειγμα μιας και ερευνώ πολύ τον κινηματογράφο, είναι η ταινία ''Νεκρή Ζώνη'' που τελικά ο ήρωας παύει να προβλέπει μοιρολατρικά, αλλά αρχίζει να οραματίζεται το μέλλον με σκοπό να το αλλάξει. Στην τελική σκηνή του έργου, ο ήρωας πυροβολείται από την αστυνομία και λίγο πριν πεθάνει οραματίζεται την αυτοκτονία του πολιτικού Γκρεκ Στίλσον, ενός αδίστακτου υποψήφιου προέδρου των ΗΠΑ που ετοιμάζει πυρηνικό ολοκαύτωμα, σχηματίζοντας στο μυαλό του την εικόνα ενός αμερικάνικου περιοδικού που γράφει στο εξώφυλο ''Ο Στίλσον βρέθηκε νεκρός στο διαμέρισμά του''. Πράγματι μετά από χρόνια, ο Στίλσον αυτοκτονεί. Δεν είναι καθόλου σίγουρο αν ο πολιτικός αυτοκτόνησε επειδή το προέβλεψε ο διαισθητικός. Για την αυτοκτονία του δεν ευθύνεται αυτό αλλά το γεγονός ότι ο διαισθητικός ανακοίνωσε στον Στίλσον την ''προφητεία'' του γι'αυτόν λίγο πριν πεθάνει.

Φυσικά αυτό αρχικά φαίνεται επιστημονική φαντασία, αλλά τέτοιοι πομποί και δέκτες υπάρχουν και εκπαιδεύονται. Είναι περιβόητα τα πειράματα του Ρώσου Βασίλιεφ, ο ψυχοτρονικός πόλεμος και όλα αυτά. Με όλες αυτές τις σύγχρονες εξελίξεις της Παραψυχολογίας εξηγούνται φαινόμενα όπως αυτό της Κατάρας, της Ευχής ή της Προσευχής. Αν ο Στίλσον δεν ήξερε το μέλλον του, πιθανόν να μην το ζούσε. Ποτέ μην στέλνετε σκοτεινά μηνύματα με αυτοκτονίες, φόνους, ατυχήματα που έχετε ονειρευτεί για το μέλλον σε άτομα. Αν είναι πολύ ευαίσθητοι δέκτες και έχουν εκπαιδευτεί να δέχονται τα μηνύματα του Συλλογικού Ασυνείδητου (κάτι σαν διάμεσα αλλιώς μέντιουμ) κινδυνεύουν άμεσα από ασυνήθιστη και πρωτόγνωρη φόρτιση γιατί αφυπνίζονται παλιές μνήμες και προγραμματισμοί από το Ασυνείδητο.
Την ίδια ζημιά προκαλεί σε κάποιες περιπτώσεις και η ύπνωση. Για κάποια άτομα καλό θα ήταν να μην γυρίζουν πολύ πίσω στην παιδική ηλικία ή ακόμα και στην προγεννητική φάση με τεχνικές όπως το rebirthing κλπ γιατί θα τρομάξουν από πράγματα που έχουν ζήσει και τα έχουν απωθήσει από την μνήμη. Κάποια σκυλιά για να το πω μεταφορικά πρέπει να μένουν κοιμισμένα.
Σχετικά με το όνειρο, όταν ξυπνάς από εφιάλτη η πρώτη δουλειά που πρέπει να κάνεις είναι να "καθαρίσεις" το όνειρο, να αποβάλλεις την πεποίθηση ότι θα συμβεί και να μετριάσεις την αρνητική ενέργεια με συγκεκριμένες τεχνικές διαλογισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
omg! σορι καλο μου, παραειναι μεγαλο για να το διαβασω... ισως οταν σβησει η φωτια να μαι περισσοτερο συγκεντρωμενη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
omg! σορι καλο μου, παραειναι μεγαλο για να το διαβασω... ισως οταν σβησει η φωτια να μαι περισσοτερο συγκεντρωμενη..

Oκέυ, και μετά ανοίξτε κι ένα θέμα στην ίδια κατηγορία ''Ψυχολογία-Ψυχιατρική'' για την ψυχολογία και την αδύναμη μνήμη αυτού του λαού που επί δεκαετίες ψηφίζει παρ'ολα αυτά τους δυο μεγάλους. Οι εκλογές είναι κοντά, ας δράσουν επιτέλους, μια ευκαιρία στα 4 χρόνια έχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αρκετα ενδιαφεροντα αυτα που εγραψες!
Μια μικρη ενσταση μονο ως προς αυτο το σημειο:
Ακόμα και οι προσωπικοί μας φόβοι, πόθοι, ενοχές και φαντασιώσεις δεν είναι κατά βάθος δικές μας
Πώς γινεται να μην ειναι δικά μας;Ειναι πραγματα τα οποια εχουν να κανουν μονο με τους εαυτους μας.
Αν δεν ειναι δικά μας τοτε καποιος προσπαθει να μας τα επιβάλλει υποσυνειδητα.

αλλά είναι υποσύνολα ενός τεράστιου "Κόσμου" που έχει δικούς του κανόνες και νόμους που για μας φαίνονται αλλόκοτοι ενώ κατά βάθος έχουν λογική.
Αυτο μου φαινεται αλλοκοτο παντως.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Εγώ πάντως θέλω να πιστεύω πως δε βγαίνουν προφητικά, γιατί είδα σε όνειρο πως το κινητό που θέλω να αγοράσω θα κάνει 480 ευρώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dracula82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Συμπτώσεις. Δεν πιστεύω στα όνειρα, στο κακό μάτι, στα "σημάδια" κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiaVolita69

Νεοφερμένος

Η DiaVolita69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Καλημέρα σας παιδιά! :)
Θα ήθελα να θέσω ένα θέμα για τα όνειρα... Όχι με προβλέψεις και τα παρόμοια, αλλά να τα δούμε όσο μπορέσουμε από ψυχολογικής οπτικής γωνίας.

Είμαστε πολλοί (και γω μαζί) που ανάλογα με την ψυχολογική κατάσταση της ημέρας "μεταφράζουν'' τα όνειρα.:ermm:

Όμως, υπάρχουν και τα προφητικά όνειρα?
Πως ξεχωρίζουμε ένα προφητικό όνειρο από ένα άλλο το οποίο είναι αποτέλεσμα ψυχολογικού στρές? Ή μήπως μπορεί να συμβαίνουν και τα δύο ταυτόχρονα?Στατιστικά, τα προφητικά όνειρα αφορούν δυσάρεστα γεγονότα που συμβαίνουν μέσα στο οικίο μας περιβάλλον (θάνατος).
Η κατάλληλη ψυχολογική "μετάφρασή" τους μπορεί να αλλάξει το πως να διαχειριζόμαστε την καθημερινότητά μας? Γιατί μερικά όνειρα, μας επειρρεάζουν ολόκληρη τη μέρα και, τη ζωή μερικές φορές.

(Η κατάστασή μου είναι σοβαρή??? Μεσημεριάτικα τέτοιο θέμα ε? :hehe: ) Ο λόγος που το "εμπνεύστηκα" ήταν το σημερινό μου όνειρο (μετά από χτεσινό έντονο διαπληκτισμό στην οικογένεια) που λέει ότι έτρεχα σε ένα εργοτάξιο της Εγνατίας Οδού, μέσα στα σκαμένα χώματα και προσπαθούσα να φύγω από εκεί όπου τελικά βρέθηκα με ένα σκυλάκι στην αγκαλιά μέσα σε ένα πάρκο που είχε μια βρύση που έτρεχε νερό και πήγα εκεί το ζωντανό να πιεί νερό αλλά δεν ήπιε...
....και πολλά άλλα :1eye: μέσα στη νύχτα. Και το περίεργο είναι ότι εδώ και κάποιες μέρες μόνο, άρχισα να τα θυμάμαι το πρωί.. Είναι φυσιολογικό να μην τα θυμόμαστε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiaVolita69

Νεοφερμένος

Η DiaVolita69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Με αφορμή μία συζήτηση που είχα σήμερα σκέφθηκα να ανοίξω το παρόν θέμα. Σας έχει τύχει να δείτε ένα όνειρο το οποίο "βγήκε" σε σύντομο χρονικό διάστημα; Ήταν ευχάριστο ή δυσάρεστο; Τι σκέψεις κάνατε, πώς το πήρατε όταν είδατε ότι "βγήκε"; Πιστεύετε ότι είναι πράγματι προφητικά ή απλώς συμπτώσεις; :hmm:





ps Ελπίζω να είναι στο σωστό φόρουμ. Α, και η αναζήτηση δεν μου έβγαλε παρόμοιο θέμα.. :whistle: :P
Υπάρχει το Ζώδια και Ονειροκρίτης, αλλά τα περισσότερα ποστς εκεί (σχεδόν όλα) ασχολούνται με τα ζώδια. Μάλιστα είχε ρωτήσει κάποιος γιατί να είναι μαζί στο ίδιο θέμα..


Καλημέρα.
Εχουν ακουστεί όλες οι εκδοχές σχεδον για το τι ειναι ένα ονειρο, και αυτο γιατι ειναι ένα θέμα άρρηκτα συνδεδεμενο με την παραψυχολογία απο αρχαιοτάτων χρόνων, και τίς θρησκείες όλων των λαων τουτου του πλανητη.
Πιστευω σε αυτο που ειπε ο Φρόυντ, οτι τα όνειρα ειναι μια πόρτα στο υποσεινηδειτο.
Είναι αναλογο με το τι πιστεύει ο καθένας - ειτε σε Θεο είτε σε παραψυχολογία- και τα ερμηνεύει ανάλογα. Οι γονεις και οι πιο παλιοι απο εμας πίστευαν ότι όλα τα όνειρα ειναι προφητικά και έφτιαχναν τη μέρα τους ανάλογα..
Όταν κοιμόμαστε, όλοι μας βλέπουμε όνειρα άσχετα αν δε τα θυμόμαστε -που δεν ξέρω αυτο αν ειναι κατι φυσιολογικο, :wacko: δηλαδη, μια δικλέιδα ασφαλείας του μυαλού- γιατι εδώ και χρόνια δε τα θυμάμαι το πρωι.
Ο εγκέφαλός μας είναι ένας πομποδέκτης όπως μας λενε, και υπάρχουν άνθρωποι με ισχυρό δέκτη ή πομπό ή και τα δύο.
Το ερώτημα μου είναι, μπορούμε να διαχειριζόμαστε την καθημερινότητά μας προς το καλύτερο, αν "μεταφράσουμε" ψυχολογικά και οχι παραψυχολογικά αυτο το όνειρο που μας προξενησε έντονα συναισθηματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

icfan

Νεοφερμένος

Ο icfan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
O Φρόιντ επίσης αναφέρει πως όλα ανεξαιρέτως τα όνειρα αποτελούν ικανοποίηση επιθυμιών (απωθημένων και μη) τα οποία διαχωρίζει σε τρεις βασικές κατηγορίες :

1) Τα όνειρα που παρουσιάζουν απροκάλυπτα μια μη απωθημένη επιθυμία (αυτού του είδους τα όνειρα συναντώνται σε άτομα νεαρής ηλικίας)
2) Αυτά που εκφράζουν συγκαλυμμένα μια απωθημένη επιθυμία ( τα οποία αποτελούν την πλειονότητα των ονείρων μας)
3)Τα όνειρα που παριστάνουν μια μεν απωθημένη επιθυμία χωρίς όμως επαρκή συγκάλυψη ( συνήθως συνοδεύονται από άγχος )
Με τον όρο συγκάλυψη εννοούμε τις διαδικασίες τις οποίες ακολουθεί ο εγκέφαλος (μετάθεση, συμπύκνωση, “επαναστροφή” κτλ.) έτσι ώστε οι ονειρικές ιδέες να μην είναι ευδιάκριτες

Όσον αφορά τα “προφητικά” όνειρα αρκεί να σκεφτούμε το εξής : Ο άνθρωπος έχει την τάση να πιστεύει σε ό,τι επιθυμεί (βλέπε Θεός)

P.S. Όσον αφορά την ψηφοφορία νομίζω πως επιβάλλετε να προστεθούν περισσότερες επιλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiaVolita69

Νεοφερμένος

Η DiaVolita69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
1) Τα όνειρα που παρουσιάζουν απροκάλυπτα μια μη απωθημένη επιθυμία (αυτού του είδους τα όνειρα συναντώνται σε άτομα νεαρής ηλικίας)

-Αυτό γιατι στα νεαρά ατομα, τα ερεθισματα και οι αισθήσεις ακομα και στη ζωη και συμπεριφορά τους ειναι απροκάλυπτα και οπως λενε οτι σκευτονται ετσι και βλεπουν ονειρα οπως τα σκευτονται ολη την ημερα.


2) Αυτά που εκφράζουν συγκαλυμμένα μια απωθημένη επιθυμία ( τα οποία αποτελούν την πλειονότητα των ονείρων μας)
3)Τα όνειρα που παριστάνουν μια μεν απωθημένη επιθυμία χωρίς όμως επαρκή συγκάλυψη ( συνήθως συνοδεύονται από άγχος )

-Όσο προχωράει η ηλικια και τα ερεθισματα επιρρεάζουν λιγοτερο την λογικη, τότε συμβαίνει να γινονται κάποιες "μειξεις" την ωρα της REM κατάστασης και μας δημιουργουν τα όνειρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Φυσικά αυτό αρχικά φαίνεται επιστημονική φαντασία, αλλά τέτοιοι πομποί και δέκτες υπάρχουν και εκπαιδεύονται. Είναι περιβόητα τα πειράματα του Ρώσου Βασίλιεφ, ο ψυχοτρονικός πόλεμος και όλα αυτά. Με όλες αυτές τις σύγχρονες εξελίξεις της Παραψυχολογίας εξηγούνται φαινόμενα όπως αυτό της Κατάρας, της Ευχής ή της Προσευχής.
Για την ακριβεια , αυτα ακουγονται σαν σκετη φαντασια, μια και η επιστημη δε τα εχει δεχτει ακομα καθως δεν εχει αποδειχθει κατι, αλλα και οι ενδειξεις ειναι ασθενεις. Μπορει η παραψυχολογια να δινει μια εξηγηση (οχι να εξηγει με σιγουρια και υπευθυνοτητα) για ευχες και καταρες, αλλα η ιδια η Παραψυχολογια δεν εχει κερδισει τα παρασημα της ακομα, οποτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Πειράζει που και πάλι δεν συμφωνώ απόλυτα με κανένα. όσο και να γέρνω προς το τελυταίο, δεν μπορώ να το ψηφίσω γιατί πιστεύω ότι πέρα από αυτό είναι και εμπειρίες, είναι κομμάτια του ασυνήδειτου, είναι φόβοι, είναι πολλά...:yawn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Πειράζει που και πάλι δεν συμφωνώ απόλυτα με κανένα. όσο και να γέρνω προς το τελυταίο, δεν μπορώ να το ψηφίσω γιατί πιστεύω ότι πέρα από αυτό είναι και εμπειρίες, είναι κομμάτια του ασυνήδειτου, είναι φόβοι, είναι πολλά...:yawn:


Τώρα που το σκέφτομαι, αυτό κλίνει πιο πολύ στο ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ, οπότε ψηφίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top