Διακοπή συμβολαίου φοιτητικού σπιτιού λόγω ελαττωμάτων

t3mp

Νεοφερμένος

Ο t3mp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
γεια σας νοίκιασαν οι γονείς μου για μενα ενα φοιτητικό σπιτι αυγουστο του 2017 με διετές συμβόλαιο . Ολα πηγαίναν καλα μεχρι τον νοεμβριο που αρχισαν οι πρωτες βροχές , μικρη ποσότητα νερου μπηκε στο εσωτερικό του τοιχου και φαινοταν οτι υπαρχει μικρο προβλημα στο εσωτερικό με πολυ λιγο μουχλα. αρκετούς μηνες μετα βρεχει για μερικες μερες και το προβλημα γίνεται τεράστιο ολη η γωνια του τοιχου γεμιζει νερο και φτανει μεχρι το πατωμα, γεμιζοντας υγρασια ολο το σπιτι κ αρκετη ποσοτητα μουχλας( αν και το νερο υποχωρεί μεχρι την επομενη βροχη). νομιζω οτι για λογου υγειας (πχ υγρασια) μπορω να σπασω το συμβολαιο( αν και ηθελα να το κανω και για αλλους οχι τοσο σοβαρους λογους . Το προβλημα μου ειναι οτι είμαστε στην μεση του εξαμηνου και δεν μπορω να ξενοικιάσω τωρα γιατι πρεπει να παρακολουθώ τα μαθήματα . η καλυτερη ιδεα που εχω ειναι να ξενοικιάσω μετα την εξεταστική( λογικα ιουνιος) και να ψαξω για νεο και καλύτερο διαμερισμα ιουλιο-αυγουστο ωστε μεχρι σεπτεμβρη να ειναι ετοιμο. Θα μπορουσατε να μου δωσετε συμβουλες για αυτο το θεμα πχ εσεις τι θα κάνατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Δεν είναι υποχρεωμένος ο ιδιοκτήτης του ακινήτου να επιδιορθώσει τη βλάβη και να την αποκαταστήσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
τον ειδοποιείς πως νοίκι δεν έχει μέχρι να το φτιάξει. Κι ας σου κάνει έξωση αυτός άμα τον συμφέρει. Έτσι κι αλλιώς, αν δεν το φτιάξει, πως θα το ξανανοικιάσει; (Εξαρτάται κι από πόσα ενοίκια έχεις δώσει εγγύηση και ποιό το ύψος μηνιαίου μισθώματος).
Βέβαια, πιο βολικό θα ήταν αυτό να είχε γίνει πιο νωρίς, τώρα οι βροχές τελειώνουν λογικά. Οπότε μπορεί να κάνει πασαλείμματα και να πει πως το έφτιαξε. Αλλά αν θες να αλλάξεις διαμέρισμα έτσι κι αλλιώς, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ζημιά σαν πρόφαση για να σπάσεις το συμφωνητικό χωρίς πέναλτυ. (Άσχετα από το τι λέει το ιδιωτικό συμφωνητικό, σε μη επιπλωμένα διαμερίσματα, η ελάχιστη μίσθωση εξακολουθεί να είναι τριετής)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

t3mp

Νεοφερμένος

Ο t3mp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
ναι απο οσο ειναι ειναι προβλημα που πρεπει να το επιδιορδιοθωσει ο ιδιοκτητης αλλα αυτο που φοβαμαι ειναι οτι και να το διορθωσει μπορει να ξαναβγεί ( λογικα το κτηριο δεν εχει κατάλληλη μόνωση απο την κατασκευη του). Αυτος μπορει να πει οτι το προβλημα λυθηκε και λογο του καιρου που γινετε καλυτερος μπορει να μην ξαναεμφανιστει συντομα αλλα απο του χρονου τον νοεμβρη να ξαναμπαινουν νερα (και τοτε θα ειναι πια πολυ αργα ) . Για αυτο θελω να φυγω και να ξεμπερδευω ,γιατι δεν ξερω κατα ποσο μπορει να επιδιορθωθεί μια οικοδομή 35-40 χρονων .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Σωστά, και στην αθήνα αλλά και σε όλη την ελλάδα αλλά και παγκοσμίως, τις οικοδομές στα 35-40 χρόνια τις γκρεμίζουμε, ως μη επισκευάσιμες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Γιατί έχω την εντύπωση πως απλά θες να φύγεις και ψάχνεις αφορμή; Δώσε του την ευκαιρία να το φτιάξει σωστά κι αν δεν το κάνει τότε βλέπεις τι θα κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t3mp

Νεοφερμένος

Ο t3mp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γιατί έχω την εντύπωση πως απλά θες να φύγεις και ψάχνεις αφορμή; Δώσε του την ευκαιρία να το φτιάξει σωστά κι αν δεν το κάνει τότε βλέπεις τι θα κάνεις.

Το σπιτι εχει και αλλα προβληματα που ομως θα μπορούσα να αντεξω .Αλλα αυτο ηταν μεχρι να αρρωστησω , δεν ξερω αν ηταν η αιτια αλλα επιδεινώνει την κατάσταση. Και παραλιγο να βραχεί και ο υπολογιστής
Δεν ειναι μονο εκεινο το σημειο που εχει το προβλημα σε αλλα σημεια ακομα και απο τα πλαγια και πανω απο το κρεβατι μου μπαινουν νερα και η μπογια εχει φουσκώσει και σπάσει σε καποια σημεια.
Προσπάθησα να επικοινωνήσω με τον ιδιοκτήτη αλλα δεν πηρα απαντηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Δεν ανέφερες αν πρόκειται για διαμέρισμα ή μονοκατοικία. Εϊναι όροφος πάνω από το ταβάνι σου; Αν ναι, έχει σημασία, γιατί ναι μεν η ευθύνη αναμφισβήτητα ανήκει στον ιδιοκτήτη, όμως στο σημείο που βρίσκεται κι αν πάνω είναι ιδιοκτησία κάποιου άλλου, τότε τα έξοδα είναι αυτού του άλλου κι ο ιδιοκτήτης του σπιτιού που μένεις θα πρέπει να ζητήσει από εκείνον να γίνει άμεσα επισκευή, ως οφείλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Καταρχήν συμφωνα με τον Αστικο Κώδικα το ελάχιστο χρονικο οριο των μισθώσεων για κατοικια είναι τα 3 έτη ακομα και αν έχει συμφωνηθεί μικροτερο διάστημα σε ένα μπακαλοχαρτο που παιρνεις από τους μεσιτες (το ιδιωτικο συμφωνητικο) το οποιο αν και μπακαλοχαρτο πρέπει οπωσδήποτε να το φτιάξεις προσεκτικά (3-4 βασικά σημεια) και το λέω μπακαλοχαρτο διοτι κάποιοι οροι που αναφέρονται μεσα ειτε δεν ισχυουν ειτε δεν θα γινουν δεκτοι από ένα δικαστηριο αν ποτέ καταληξετε εκει. Επειδή όμως ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μπλέκεις και ορισμένοι έχουν και ψυχωση με τα σπιτια τους (παραπανω από οση χρειάζεται) καλο θα είναι να το φτιάξεις εξαρχής σωστά.


Τωρα θεωρητικά αν κάποιος σπάσει το συμβολαιο πριν την 3ετια ο μισθωτής μπορει να διεκδικησει με αγωγη του σε δικαστηριο τα υπολοιπα ενοικια αν μαλιστα αποδειξει ότι δεν μπορεσε να το νοικιάσει και άρα έχει απωλεια κερδών. Όμως εσυ όπως έγραψες εμφάνισες πρόβλημα υγειας το οποιο αν μπορέσει να αποδειχθεί (φυσικά με χαρτι γιατρου - όλα με χαρτιά πρέπει να τα κάνεις σφραγισμένα και με υπογραφή) ότι προήλθε από την υγρασία που υπάρχει μέσα στο μισθιο και μάλιστα ο μισθωτης δεν ΈΚΑΝΕ τιποτα για να την επισκευάσει τοτε μπορεις με βάση τον Αστικο Κώδικα να σπάσεις την μίσθωση να καταγγειλεις την συμφωνια και να σηκωθείς και να φυγεις. Ο άλλος λογος αν θυμαμαι καλα είναι αν κάποιος ενοικιαστης είναι δημοσιος υπάλληλος και του έρθει μετάθεση. Οποτε σπάει αυτόματα η συμφωνια. Η λυση επισης είναι να σου κάνει μια φιλικη υπευθυνη δηλωση ο μισθωτης (ρωτα και δικηγορο) ότι δέχεται να φυγεις χωρις να έχει άλλες αξιώσεις.


Σε κάθε περιπτωση για μένα θα πρέπει να έχεις ένα αποδεικτικο ότι ΄ζητησες από τον μισθωτη να κατασκευάσει την ζημιά και δεν το έπραξε. Στείλτου ένα μήνυμα και άμα λάχει και μια συστημένη επιστολή και αν είναι και από δικηγορο η τελευταια ακομα καλύτερα. Πηγαινε σε έναν δικηγόρο δώσε ένα 40-50άρι να στο γράψει και να το στειλει. Αν στειλεις εξώδικο είναι +50 ευρώ τα έξοδα του δικαστικού επιμελητή που θα κάνει την επιδοση. Δεν χρειάζεται πάντα.


Δεν είμαι δικηγόρος αλλα .... εχω κάποια εμπειρια με τα δικαστηρια. Και να θυμασαι το πολύ σημαντικο. Σε μια πολυκατοικια ιδιοκτητων με εσενα ενοικιαστη οι ιδιοκτητες θα υποστηριξουν ο ένας τον άλλον δεν είναι απιθανο να δεις σε ένα δικαστηριο και τον από πάνω ή τον παρα διπλα που μέχρι τοτε "δεν ασχολιοτανε και καλα..." δυστυχως το μπουλινκ από ιδιοκτητες σε ενοικιαστες δεν είναι σπάνιο. Τη ν βλέπουν ανωτεροτητα επειδή έχουν δικο τους διαμέρισμα. Ενώ το συμβολαιο γράφει ξεκάθαρα ότι ιδια δικαιώματα έχουν ενοικιαστες ΚΑΙ ιδιοκτήτες. Αλλα δεν είναι ολοι οι άνθρωποι δικαιοι και κάποιους τους ενδιαφέρει να τα έχουν καλά με τους διπλανούς τους που θα μεινουν χρονια μαζι ενώ εσυ σε 2-3 χρονια θα την κοπανήσεις.


Για αυτό σε ένα άλλο θρέντ λέγαμε ότι από το να έχεις τον κάθε μλκα πάνω από το κεφάλι σου και να σε πρηζει την μια με τα κοινόχρηστα την άλλη να μη μπορειτε να συνενοηθειτε για το πετρελαιο κτλπ πάς σε μια τραπεζα σηκωνεις ένα στεγαστικο και φτιάχνεις ένα δικο σου. Ακομα και αν ζοριστείς.


Όλα τα παραπανω αν πέσεις σε κακούς ανθρώπους. Δεν είναι ολοι έτσι. Ρωτα και έναν δικηγορο πες τον πατερα σου αν εχει κάποιον γνωστο να σας βοηθησει διάβασε και αυτά που σου έγραψα γιατι πλήρωσα για να τα μάθω ψυχολογικά και χρηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

t3mp

Νεοφερμένος

Ο t3mp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Δεν ανέφερες αν πρόκειται για διαμέρισμα ή μονοκατοικία. Εϊναι όροφος πάνω από το ταβάνι σου; Αν ναι, έχει σημασία, γιατί ναι μεν η ευθύνη αναμφισβήτητα ανήκει στον ιδιοκτήτη, όμως στο σημείο που βρίσκεται κι αν πάνω είναι ιδιοκτησία κάποιου άλλου, τότε τα έξοδα είναι αυτού του άλλου κι ο ιδιοκτήτης του σπιτιού που μένεις θα πρέπει να ζητήσει από εκείνον να γίνει άμεσα επισκευή, ως οφείλει.

τελευταίος οροφος ειναι , δεν εχει τιποτα απο πανω

Καταρχήν συμφωνα με τον Αστικο Κώδικα το ελάχιστο χρονικο οριο των μισθώσεων για κατοικια είναι τα 3 έτη ακομα και αν έχει συμφωνηθεί μικροτερο διάστημα σε ένα μπακαλοχαρτο που παιρνεις από τους μεσιτες (το ιδιωτικο συμφωνητικο) το οποιο αν και μπακαλοχαρτο πρέπει οπωσδήποτε να το φτιάξεις προσεκτικά (3-4 βασικά σημεια) και το λέω μπακαλοχαρτο διοτι κάποιοι οροι που αναφέρονται μεσα ειτε δεν ισχυουν ειτε δεν θα γινουν δεκτοι από ένα δικαστηριο αν ποτέ καταληξετε εκει. Επειδή όμως ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μπλέκεις και ορισμένοι έχουν και ψυχωση με τα σπιτια τους (παραπανω από οση χρειάζεται) καλο θα είναι να το φτιάξεις εξαρχής σωστά.


Τωρα θεωρητικά αν κάποιος σπάσει το συμβολαιο πριν την 3ετια ο μισθωτής μπορει να διεκδικησει με αγωγη του σε δικαστηριο τα υπολοιπα ενοικια αν μαλιστα αποδειξει ότι δεν μπορεσε να το νοικιάσει και άρα έχει απωλεια κερδών. Όμως εσυ όπως έγραψες εμφάνισες πρόβλημα υγειας το οποιο αν μπορέσει να αποδειχθεί (φυσικά με χαρτι γιατρου - όλα με χαρτιά πρέπει να τα κάνεις σφραγισμένα και με υπογραφή) ότι προήλθε από την υγρασία που υπάρχει μέσα στο μισθιο και μάλιστα ο μισθωτης δεν ΈΚΑΝΕ τιποτα για να την επισκευάσει τοτε μπορεις με βάση τον Αστικο Κώδικα να σπάσεις την μίσθωση να καταγγειλεις την συμφωνια και να σηκωθείς και να φυγεις. Ο άλλος λογος αν θυμαμαι καλα είναι αν κάποιος ενοικιαστης είναι δημοσιος υπάλληλος και του έρθει μετάθεση. Οποτε σπάει αυτόματα η συμφωνια. Η λυση επισης είναι να σου κάνει μια φιλικη υπευθυνη δηλωση ο μισθωτης (ρωτα και δικηγορο) ότι δέχεται να φυγεις χωρις να έχει άλλες αξιώσεις.


Σε κάθε περιπτωση για μένα θα πρέπει να έχεις ένα αποδεικτικο ότι ΄ζητησες από τον μισθωτη να κατασκευάσει την ζημιά και δεν το έπραξε. Στείλτου ένα μήνυμα και άμα λάχει και μια συστημένη επιστολή και αν είναι και από δικηγορο η τελευταια ακομα καλύτερα. Πηγαινε σε έναν δικηγόρο δώσε ένα 40-50άρι να στο γράψει και να το στειλει. Αν στειλεις εξώδικο είναι +50 ευρώ τα έξοδα του δικαστικού επιμελητή που θα κάνει την επιδοση. Δεν χρειάζεται πάντα.


Δεν είμαι δικηγόρος αλλα .... εχω κάποια εμπειρια με τα δικαστηρια. Και να θυμασαι το πολύ σημαντικο. Σε μια πολυκατοικια ιδιοκτητων με εσενα ενοικιαστη οι ιδιοκτητες θα υποστηριξουν ο ένας τον άλλον δεν είναι απιθανο να δεις σε ένα δικαστηριο και τον από πάνω ή τον παρα διπλα που μέχρι τοτε "δεν ασχολιοτανε και καλα..." δυστυχως το μπουλινκ από ιδιοκτητες σε ενοικιαστες δεν είναι σπάνιο. Τη ν βλέπουν ανωτεροτητα επειδή έχουν δικο τους διαμέρισμα. Ενώ το συμβολαιο γράφει ξεκάθαρα ότι ιδια δικαιώματα έχουν ενοικιαστες ΚΑΙ ιδιοκτήτες. Αλλα δεν είναι ολοι οι άνθρωποι δικαιοι και κάποιους τους ενδιαφέρει να τα έχουν καλά με τους διπλανούς τους που θα μεινουν χρονια μαζι ενώ εσυ σε 2-3 χρονια θα την κοπανήσεις.


Για αυτό σε ένα άλλο θρέντ λέγαμε ότι από το να έχεις τον κάθε μλκα πάνω από το κεφάλι σου και να σε πρηζει την μια με τα κοινόχρηστα την άλλη να μη μπορειτε να συνενοηθειτε για το πετρελαιο κτλπ πάς σε μια τραπεζα σηκωνεις ένα στεγαστικο και φτιάχνεις ένα δικο σου. Ακομα και αν ζοριστείς.


Όλα τα παραπανω αν πέσεις σε κακούς ανθρώπους. Δεν είναι ολοι έτσι. Ρωτα και έναν δικηγορο πες τον πατερα σου αν εχει κάποιον γνωστο να σας βοηθησει διάβασε και αυτά που σου έγραψα γιατι πλήρωσα για να τα μάθω ψυχολογικά και χρηματικά.

αυτο με τα 3 χρονια απο οτι εχω δει ισχυει μονο οταν το σπιτι ειναι δηλωμένο ως κυρία κατοικία σου. δεν ισχυει με δευτερευον και εξοχικα . και λογικα κυρια κατοικια μου θεωρείτε το πατρικό μου μιας και τα χαρτια τα υπέγραψε ο πατερας μου.

1. ΔΙΑΡΚΕΙΑ: Η μίσθωση κύριας κατοικίας έχει τριετή ελάχιστη διάρκεια, υποχρεωτική και για τα δύο μέρη, ακόμα και αν έχει συμφωνηθεί βραχύτερος χρόνος. Συντόμευση της τριετίας επιτρέπεται μόνο με νεότερη συμβολαιογραφική πράξη, καταρτιζόμενη τουλάχιστον έξη μήνες μετά την έναρξη της μίσθωσης.

4. ΧΡΗΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ: Στις παραπάνω ρυθμίσεις υπάγονται μόνο οι μισθώσεις στις οποίες το μίσθιο χρησιμοποιείται ως κύρια κατοικία του μισθωτή. Δεν υπάγονται στις διατάξεις αυτές οι μισθώσεις για δευτερεύουσα ή εξοχική κατοικία, ή προσωρινή διαμονή. Αν το μίσθιο χρησιμοποιείται για οικογενειακή στέγη, πρέπει κατά τη σύνταξή του να αναγράφεται το πλήρες ονοματεπώνυμο της/του συζύγου.

τελος διαβασα αυτα τωρα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει, δεν χρειάζεται να δειξω οτι αρρώστησα αλλα οτι οι συνθήκες ειναι επικίνδυνες.
Λύση της μίσθωσης. Πώς επέρχεται. Όροι και Προϋποθέσεις:
– Από τη μίσθωση απειλείται κίνδυνος για την υγεία του μισθωτή και όσων συνοικούν μαζί του, ακόμη και εάν γνώριζε την ύπαρξη των επικίνδυνων αυτών συνθηκών (π.χ. εμφάνιση υγρασίας και μούχλας στην οροφή του μισθίου προερχόμενη από την ταράτσα της πολυκατοικίας βλ. απόφαση 270/2005 ΕφΑθ). Η καταγγελία γίνεται αμέσως, χωρίς να χρειάζεται να ταχθεί προηγουμένως προθεσμία στον εκμισθωτή (588 ΑΚ)

Αρθρο: 588

Ημ/νία: 23.02.1946

Περιγραφή όρου θησαυρού: ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΜΙΣΘΩΤΗ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ-ΚΙΝΔΥΝΟ ΥΓΕΙΑΣ

Τίτλος Αρθρου
Κίνδυνος της υγείας του μισθωτή.

Κείμενο Αρθρου

Στη μίσθωση κατοικίας, αν η χρήση τού μισθίου συνεπάγεται σπουδαίο κίνδυνο για την υγεία του μισθωτή ή των οικείων του που συγκατοικούν, ο μισθωτής έχει δικαίωμα να καταγγείλει τη μίσθωση χωρίς να τάξει προθεσμία, και αν ακόμη κατά τη σύναψη της μίσθωσης ή την παράδοση του μισθίου γνώριζε τις επικίνδυνες συνθήκες ή παραιτήθηκε από τα σχετικά δικαιώματά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Αφου το γράφει ο αστικος κώδικας ισχυει. Αρα μπορεις να φυγεις χωρις να μπορει να σε κυνηγησει. Αλλα για μενα καλυτερα απεδειξε με κάποιο τροπο ότι τον ειδοποίησες , και αφου δεν έκανε τιποτα τοτε το ξενοικιασες. Μπορεις να του στειλεις και μια συστημένη με 4-5 γραμμές και να κρατησεις ένα αντιγραφο. Αν σε αποφευγει στα τηλέφωνα ή κανει τον κινέζο. Αν δεν απαντησει στειλε και ένα δευτερο μηνυμα και πές του εγω θα ξενοικιάσω ή πες του το προφορικα αλλα να έχεις και έναν μάρτυρα μπροστα πχ κάποιον συγγενή σου τον πατέρα σου. Πιάνεται.


Το 4. ξέρεις τι σου λεει .... ότι αν πέσεις σε κανενα στραβάδι. Μπορει να σου κάνει αγωγη επειδή ξέρω γω ειχες μια κοπέλα χωρισατε και μετά βρηκες άλλη. Θα σου πει δεν γράφει το ονομα της στο συμβολαιο αρα δεν μπορει να μένει!


Για μενα ναι σηκω και φυγε. Αμα είναι ανάποδος κάποιος δεν θα βγάλεις άκρη. Με προβληματικους δεν γινονται σωστές συμφωνιες. Εμενα τις προάλλες μου κάνει ο σπιτονοικοκυρης να λέει θα βάψω τη σκάλα και θα μοιραστουμε τη δαπάνη Του κανω καλα εισαι με τα καλα σου ρε αγορι μου θα πληρώσω εγω το δικο σου βάψιμο στη σκάλα χαχαχα τι μου το ειπες τωρα εμενα αυτό. Δεν το ξαναειπε.


Θα κατσω εγω να πληρώσω να βαψει το σπιτι του.Και τα κοινόχρηστα θα πρέπει να ξεκαθαρίζεις πριν κανεις το συμβολαιο. Θα πρέπει να είναι ένα σταθερο ποσο. Αν συμφωνει ή θα βγαινουν από γραφειο με βαση όμως τα χιλιοστά δεν θα πληρώνεις εσυ το ιδιο με ένα 3αρι δεν εισαι κοροϊδο. Και όταν λέμε κοινόχρηστα εννοουμε ρευμα - καθαρισμος και νερο. Οχι πάσης φυσεως δαπανες επισκευης που γράφει μέσα το συμβολαιο (για αυτό το ειπα μπακαλοχαρτο). Δεν θα μου λέει εμενα ο άλλος δεν σου δινω θέση για πάρκιν μέσα και μετά θα μου λέει να θέλουμε να καθαρισουμε τον κήπο μέσα βάλτε και εσεις. Ζητα από εκεινους που παρκάρουν μέσα να βάλουν φιλε. Σορρυ. Θέση δεν μου δινεις ευνοεις άλλους αρα δεν θα με υπολογιζεις και στους καθαρισμούς των κηπων σας.


Άσε ρε φιλε την έχει δει ο καθενας που πηρε κληρονομιές από παπουδες και μπαρμπάδες κάτι σπιτάκια επιχειρηση για να κάθεται και να εισπράτει χρημα. Και ψάχνονται και για ψιλου πηδημα να σε συρουν στα δικαστηρια. Μου λεγε ένας φιλος που έψαχνε μαγαζι να ανοιξει επιχειρηση ρε τι είναι αυτοι μου λεει περιμενουν από ένα διαμερισμα να γινουνε πλούσιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofiii1995

Νεοφερμένος

Η sofiii1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, σπουδάζω 4ο έτος και σκέφτομαι να εγκαταλείψω τη σχολή και να ξενοικιάσω και το σπίτι μέχρι το τέλος Ιουνίου. Πολύ πιθανόν να μην πάρω την εγγύηση πίσω. Θα έχω όμως πρόβλημα με τα υπολειπόμενα ενοίκια ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίντα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, σπουδάζω 4ο έτος και σκέφτομαι να εγκαταλείψω τη σχολή και να ξενοικιάσω και το σπίτι μέχρι το τέλος Ιουνίου. Πολύ πιθανόν να μην πάρω την εγγύηση πίσω. Θα έχω όμως πρόβλημα με τα υπολειπόμενα ενοίκια ή όχι;

Δηλαδή χρωστάς πολλά νοίκια προηγουμένων μηνών?
Προφανώς και θα πρέπει να ξεχρεώσεις τα χρωστούμενα , εκτός απο τον τελευταίο μήνα ή τους δυο τελευταίους μήνες αναλόγως το ποσό που έδωσες στη εγγύηση. Μη φύγεις όμως χωρίς να έχεις πληρώσει τα χρωστούμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofiii1995

Νεοφερμένος

Η sofiii1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Δηλαδή χρωστάς πολλά νοίκια προηγουμένων μηνών?
Προφανώς και θα πρέπει να ξεχρεώσεις τα χρωστούμενα , εκτός απο τον τελευταίο μήνα ή τους δυο τελευταίους μήνες αναλόγως το ποσό που έδωσες στη εγγύηση. Μη φύγεις όμως χωρίς να έχεις πληρώσει τα χρωστούμενα.


Όχι τα χω δώσει όλα τα ενοίκια όπως και κάθε αρχές του μηνός και του τρέχοντος μαζί. Εγγύηση ένα μήνα μπροστά είχα δώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top