Υγιεινή διατροφή

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ο άνθρωπος δεν ειναι κατασκευσμένος από την φύση του να τρώει πολλά γεύματα την ημέρα αλλά όποτε βρίσκει τροφή. Για αυτά τα παλιά χρόνια οι άνθρωποι τρώγανε μια φορά και μερικές φορές καθόλου γεύμα την ημέρα.

Όταν ένας οργανισμός από πολλά μικρά γεύματα την ημέρα τρώει ένα μεγάλο στην αρχή επειδή ο μεταβολισμός θα σταματήσει να λειτουργεί συνεχεία θα χοντρύνει αλλά στην θα προσαρμοστεί το αυτόματο νευρικό σύστημα και θα χάσει κιλά και λίπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Καλα εκτος του οτι ειναι τελειως ανθυγιεινο αυτο που κάνεις και θα διαλυσεις τον οργανισμο σου.

Το σωμα μας οπως ολοι οι βιολογικοι οργανισμοι ειναι εξαιρετικα προσαρμοστικο. Το να μην φας 10 ωρες δεν θα σε σκοτωσει, ολες οι τροφοσυλεκτικες κοινωνιες (ακομα και συγχρωνες, δεν ειμαστε ολοι ο δυτικος πολιτισμος) τρωνε ετσι. Μετα απο μερικες μερες το σωμα θα προσαρμοστει και θα κραταει αποθεματα γλυκοζης και στο συκωτι και περιφεριακα για ακριβως αυτες τις καταστασεις. Δεν δουλευουμε με ρυθμο ωρων η ημερων αλλα βδομαδων.

Ρωτα εναν γιατρο να σου πει. (Οχι απο εδω μέσα εκτος και αν ειναι ο φοκος).

Effect of Alternate-Day Fasting on Weight Loss, Weight Maintenance, and Cardioprotection Among Metabolically Healthy Obese Adults: A Randomized Clinical Trial. JAMA Internal Medicine, May 2017.

Alternate-day fasting in nonobese subjects: effects on body weight, body composition, and energy metabolism. American Journal of Clinical Nutrition, January 2005.

The Obesity Code, by Jason Fung, MD (Greystone Books, 2016).

Intermittent fasting interventions for treatment of overweight and obesity in adults: a systematic review and meta-analysis. JBI Database of Systematic Reviews and Implementation Reports, February 2018.

Metabolic Effects of Intermittent Fasting. Annual Review of Nutrition, August 2017.

Early Time-Restricted Feeding Improves Insulin Sensitivity, Blood Pressure, and Oxidative Stress Even without Weight Loss in Men with Prediabetes. Cell Metabolism, May 2018.

Να πηγαινει κάποιος νηστικος γυμναστηριο 10 ωρες πρωτη φορά το ακούω

Aρα δεν εχεις πειρα. Το να κανεις γυμανστικη σου δινει εμπειρια στο δικο σου σωμα και στις συγκεκριμενες μεθοδους που χρησημοποιεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Απορία νούμερο 2: πόσο σημαντικό είναι ένα post workout meal? Θέλω να το συνδιασω με το intermittent fasting αλλά όταν κάνω strength training καλό δεν θα ήταν να τρώω και λίγη πρωτεΐνη μετά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
πόσο σημαντικό είναι ένα post workout meal?

Εξαρταται απο το πως οριζεις το "σημαντικο". Δεν προκειται να δεις αμμεσα καποια ιδιαιτερη διαφορα αν το παραλειπεις. Παρολα αυτα οσον αφορα την σχετικη του αξια με αλλα γευματα ειναι αρκετα σημαντικο. Αν δεν θελεις να τρως λογο fasting τουλαχιστον παρε λευκινη/ισολευκινη. Ενα απο τα βασικα "προβληματα" μετα απο γυμναστικη (ειδικα με αντιστασεις) ειναι οτι το σωμα επειδη χρειαζεται πρωτεινη διασπα τον ανδρογονικο υποδοχεα που μειωνει την δραστικοτητα της τεστοστερονης. Χρειαζεσαι αμινοξεα διαθεσημα για να μειωσεις αυτο το φαινομενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,742 μηνύματα.
Ο άνθρωπος δεν ειναι κατασκευσμένος από την φύση του να τρώει πολλά γεύματα την ημέρα αλλά όποτε βρίσκει τροφή. Για αυτά τα παλιά χρόνια οι άνθρωποι τρώγανε μια φορά και μερικές φορές καθόλου γεύμα την ημέρα.

Όταν ένας οργανισμός από πολλά μικρά γεύματα την ημέρα τρώει ένα μεγάλο στην αρχή επειδή ο μεταβολισμός θα σταματήσει να λειτουργεί συνεχεία θα χοντρύνει αλλά στην θα προσαρμοστεί το αυτόματο νευρικό σύστημα και θα χάσει κιλά και λίπος.


Ναι βρε γιατρε αλλα μην χαλάσουμε και το στομάχι μας πλακωνοντάς του 2000 θερμιδες σε ένα γευμα.

Καραδοκει και η ΓΟΠ η οποια αν στραβώσει και το στομάχι γινει κήλη μέσα στον οισοφαγο (διαφραγματοκηλη) θα ΤΡέχεις να στο ράβει ο χειρουργος κατα Nissen για να μπορεις να ξαναφάς. ;)


Το στομαχι δεν ειναι κατασκευασμενο για να του ριχνεις εναν κουβα τροφιμα μεσα. Μια φορά την ημέρα. Προσωπικά θεωρω οποιον προτεινει τέτοια τουλαχιστον επικινδυνο να πάρει κοσμο στο λαιμο του. Το κακο επισης με τους επικινδυνους ειναι οτι επειδη συνηθως εχουν πολυ εγωϊσμο δεν θα μπουν στη διαδικασια μολις τους διορθωσει κάποιος να πουν ναι ειπα βλακεια.


Το φυσιολογικο ειναι πρωϊνο γευμα - δεκατιανο - μεσημεριανο - απογευμα και ελαφρυ βραδινο.


Το οτι κάποιος δεν θέλει να ρώει συνέχεια ή δεν μπορει ή βαριέται κτλπ δεν ειναι δικο μας προβλημα ουτε του στομαχιου του. Απλα το στομαχι μολις θα κάνει την έξαρση μετα ειτε θα αναγκαστει κάποιος να αλλάξει τροπο ζωής (οποτε θα επανέλθει σε αυτα που λέμε εδω) , ειτε θα πρέπει να παιρνει φάρμακα (λαπαραζολες και ιστοριες τέτοιες καταστολεις του γαστρικού υγρου) ειτε θα πρέπει να πάει για επέμβαση ειδάλλως ο καρκινος του οισοφάγου επειδη εχει διαλυσει το στομάχι του και πλέον το στομαχι δεν συγκρατει τα υγρά και τα παλινδρομει προς τον οισοφάγο θα υποστει ανωμαλιές - προκαρκινικο στάδιο με τα χρονια κτλπ.




Τα χουμε ξαναπει οι περισσοτεροι τρέχουν και ταλαιπωρουν και τους γιατρους διοτι δεν ενημερώνονται και δεν προσέχουν. Τις προάλλες ένας μου λεει εχω ταχυκαρδιες.


Ολη μέρα καπνιζε - επινε καφέδες - δεν γυμναζοτανε και τρεφοταν απο τον .. σουβλατζη της γειτονιάς. Εφοσον δεν ειχε κάποιο δομικο προβλημα στην καρδια του θα το δημιουργουσε ο ιδιος απο μονος του διοτι ολα αυτα οδηγουν σε υπέρταση και οπως ξέρουμε ολοι (ή σχεδον ολοι) η υπερταση δημιουργει βλάβες και στην καρδια οπως και στα αγγεια. Τα χουμε ξαναπει η ΥΓΕΙΑ δεν ειναι ΜΟΝΟ θέμα τυχης ειναι και επιλογών - αποφασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Καραδοκει και η ΓΟΠ η οποια αν στραβώσει και το στομάχι γινει κήλη μέσα στον οισοφαγο (διαφραγματοκηλη) θα ΤΡέχεις να στο ράβει ο χειρουργος κατα Nissen για να μπορεις να ξαναφάς.

Νομιζω ο ντεβιλ δεν με βλεπει, αλλα για τους υπολοιπους, να πουμε εδω οτι η γαστρικη παλινδρομιση δεν εχει σαν αιτια μεγαλα γευματα. Επισης στη προσπαθεια του να το παιξει εξυπνος τα εχει κανει αχταρμα μεσα στο κεφαλι του με διαφραγματοκοιλες και nissen, η διαφραγματοκοιλη ειναι ορισμενες φορες αλλα οχι παντα παραγωντας που μπορει να οδηγησει σε παλινδρομιση. Η αντιμετωπιση ειναι σχεδον παντα συντηρητικη (με φαρμακα) και οχι χειρουργικη γιατι ειδικα η θολοπλαστικη εχει αβεβαια αποτελεσματα μακροπροθεσμα. Ακομα και χειρουργικα εχει πιο καινουριες μεθοδους.


Το στομαχι δεν ειναι κατασκευασμενο για να του ριχνεις εναν κουβα τροφιμα μεσα. Μια φορά την ημέρα. Προσωπικά θεωρω οποιον προτεινει τέτοια τουλαχιστον επικινδυνο να πάρει κοσμο στο λαιμο του.

Οπως του ειπαμε 100 φορες αλλα αρνηται να καταλαβει, το σωμα προσαρμοζεται χωρις προβλημα. Αν τα γευματα των 2000 θερμιδων ηταν προβλημα ολοι οι παχυσαρκοι και ολοι οι αθλητες θα ειχαν παλινδρομιση.

ειδάλλως ο καρκινος του οισοφάγου επειδη εχει διαλυσει το στομάχι του και πλέον το στομαχι δεν συγκρατει τα υγρά και τα παλινδρομει προς τον οισοφάγο θα υποστει ανωμαλιές - προκαρκινικο στάδιο με τα χρονια κτλπ.

ζντουφ. Οτι. Νανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το κακο επισης με τους επικινδυνους ειναι οτι επειδη συνηθως εχουν πολυ εγωϊσμο δεν θα μπουν στη διαδικασια μολις τους διορθωσει κάποιος να πουν ναι ειπα βλακεια.



Oh the irony!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,742 μηνύματα.


Καλα ειναι δυνατον να προτεινεις να τρώει κάποιος ένα γευμα που περιλαμβάνει ολες τις θερμιδες σχεδον που χρειάζεται και να λές μετά για μένα το Oh the irony; εντάξει λιγη υπευθυνοτητα δεν βλάπτει.

Καταλαβαινω οτι εισαι στη φάση του πειραματισμου με το σώμα σου αλλα προσωπικα εγω ασχολουμαι με αυτα εδω και μια 5ετια τουλάχιστον συστηματικά.


Ειναι επικινδυνα ολα αυτα που προτεινεις τα μεγάλα γευματα μπορει να δημιουργησουν προβληματα με το στομάχι.


Το οτι μια μεθοδος έχει δημοσιευτει στο διαδικτυο της έχουνε κολλησει και μια ταμπέλα ψαγμενη δεν σημαινει οτι ειναι και αξιοπιστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλα ειναι δυνατον να προτεινεις να τρώει κάποιος ένα γευμα που περιλαμβάνει ολες τις θερμιδες σχεδον που χρειάζεται και να λές μετά για μένα το Oh the irony; εντάξει λιγη υπευθυνοτητα δεν βλάπτει.

Καταλαβαινω οτι εισαι στη φάση του πειραματισμου με το σώμα σου αλλα προσωπικα εγω ασχολουμαι με αυτα εδω και μια 5ετια τουλάχιστον συστηματικά.


Ειναι επικινδυνα ολα αυτα που προτεινεις τα μεγάλα γευματα μπορει να δημιουργησουν προβληματα με το στομάχι.


Το ότι ασχολείσαι 5 χρόνια δεν σημαίνει τίποτα απολύτως. Τα αποτελέσματα σου ποια είναι? Από που ξεκίνησες? Τι κατάφερες σε αυτά τα 5 χρόνια? Οι επιδώσεις σου ποιες είναι αυτά τα χρόνια στις 3 μεγάλες ασκήσεις? Ποιες ήταν όταν ξεκίνησες? Έχεις σταθερό πρόγραμμα ή κάνεις ότι σου κατέβει κάθε μέρα? Γιατί έχεις γράψει και πράγματα "μπορεί να κάνω και μονόζυγο σήμερα", πράγμα που με κάνει να σκεφτώ ότι το πρόγραμμα σου είναι ad hoc. Αυτά τα ρωτάω όχι γιατί έχουν καμία σημασία με το αν αυτά που λέω εγώ ή εσύ είναι σωστά, αλλά γιατί το παίζεις εμπειρική αυθεντία.

Παραθέτω ξανά τις έρευνες που σου έγραψε ο epote γιατί μάλλον τον έχεις μπλοκ και δεν διαβάζεις τι γράφει

Effect of Alternate-Day Fasting on Weight Loss, Weight Maintenance, and Cardioprotection Among Metabolically Healthy Obese Adults: A Randomized Clinical Trial. JAMA Internal Medicine, May 2017.

Alternate-day fasting in nonobese subjects: effects on body weight, body composition, and energy metabolism. American Journal of Clinical Nutrition, January 2005.

The Obesity Code, by Jason Fung, MD (Greystone Books, 2016).

Intermittent fasting interventions for treatment of overweight and obesity in adults: a systematic review and meta-analysis. JBI Database of Systematic Reviews and Implementation Reports, February 2018.

Metabolic Effects of Intermittent Fasting. Annual Review of Nutrition, August 2017.

Early Time-Restricted Feeding Improves Insulin Sensitivity, Blood Pressure, and Oxidative Stress Even without Weight Loss in Men with Prediabetes. Cell Metabolism, May 2018.

Προσωπικά δεν μπορώ να πάρω στα σοβαρά οτιδήποτε και αν πεις σε αυτό το θέμα γιατί αφενός είσαι άτομο που βασίζεται αποκλειστικά στην αυθεντία "ρώτα ένα γιατρό να σου πει" και αφεταίρου αρκετά εγωιστής ο οποίος προσκολάται σε αυθεντίες που συμφωνούν με αυτά που λέει.

"Ρώτα ένα γιατρό, όχι από εδώ μέσα εκτός κι αν είναι ο fockos".

Ο fockos τώρα θεωρείται από εσένα σωστή αυθεντία γιατί συμφώνησε μαζί σου σε ένα άλλο θέμα, οπότε ο λόγος του μετράει. Η Ερινής ας πούμε είναι γτπ επειδή έχετε κόντρα. Και κατά πάσα πιθανότητα κανένας από τους δύο δεν έχει ουσιαστικές γνώσεις πάνω στο θέμα ή εμπειρία, απλά είναι "γιατροί". Τουλάχιστο η Ερινής το παραδέχτηκε πράγμα που είναι προς τιμή της.

Επισης όταν ο fockos σου είπε τα αντίθετα από αυτά που περίμενες σε αυτό το θέμα, άρχισες τα "ναι βρε γιατρέ μου, αλλά..." εκεί γέλασα πραγματικά.



Το οτι μια μεθοδος έχει δημοσιευτει στο διαδικτυο της έχουνε κολλησει και μια ταμπέλα ψαγμενη δεν σημαινει οτι ειναι και αξιοπιστη.


Συμφωνώ, αλλά το ίδιο ισχύει και για κάτι που σου είπε ο γυμναστής σου, ο γιατρός, ο μάγος της φυλής κ.ο.κ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,742 μηνύματα.
Το ότι ασχολείσαι 5 χρόνια δεν σημαίνει τίποτα απολύτως. Τα αποτελέσματα σου ποια είναι? Από που ξεκίνησες? Τι κατάφερες σε αυτά τα 5 χρόνια? Οι επιδώσεις σου ποιες είναι αυτά τα χρόνια στις 3 μεγάλες ασκήσεις? Ποιες ήταν όταν ξεκίνησες? Έχεις σταθερό πρόγραμμα ή κάνεις ότι σου κατέβει κάθε μέρα? Γιατί έχεις γράψει και πράγματα "μπορεί να κάνω και μονόζυγο σήμερα", πράγμα που με κάνει να σκεφτώ ότι το πρόγραμμα σου είναι ad hoc. Αυτά τα ρωτάω όχι γιατί έχουν καμία σημασία με το αν αυτά που λέω εγώ ή εσύ είναι σωστά, αλλά γιατί το παίζεις εμπειρική αυθεντία.

Παραθέτω ξανά τις έρευνες που σου έγραψε ο epote γιατί μάλλον τον έχεις μπλοκ και δεν διαβάζεις τι γράφει



Προσωπικά δεν μπορώ να πάρω στα σοβαρά οτιδήποτε και αν πεις σε αυτό το θέμα γιατί αφενός είσαι άτομο που βασίζεται αποκλειστικά στην αυθεντία "ρώτα ένα γιατρό να σου πει" και αφεταίρου αρκετά εγωιστής ο οποίος προσκολάται σε αυθεντίες που συμφωνούν με αυτά που λέει.

"Ρώτα ένα γιατρό, όχι από εδώ μέσα εκτός κι αν είναι ο fockos".

Ο fockos τώρα θεωρείται από εσένα σωστή αυθεντία γιατί συμφώνησε μαζί σου σε ένα άλλο θέμα, οπότε ο λόγος του μετράει. Η Ερινής ας πούμε είναι γτπ επειδή έχετε κόντρα. Και κατά πάσα πιθανότητα κανένας από τους δύο δεν έχει ουσιαστικές γνώσεις πάνω στο θέμα ή εμπειρία, απλά είναι "γιατροί". Τουλάχιστο η Ερινής το παραδέχτηκε πράγμα που είναι προς τιμή της.

Επισης όταν ο fockos σου είπε τα αντίθετα από αυτά που περίμενες σε αυτό το θέμα, άρχισες τα "ναι βρε γιατρέ μου, αλλά..." εκεί γέλασα πραγματικά.






Συμφωνώ, αλλά το ίδιο ισχύει και για κάτι που σου είπε ο γυμναστής σου, ο γιατρός, ο μάγος της φυλής κ.ο.κ.


Θέλεις να βάλουμε φωτογραφιες να δουμε τι πέτυχα; θα βάλω ... ή μαλλον θα ΞΑΝΑ βάλω εγω και μετά βάλε και εσυ να δουμε οι εξαντλητικές διαιτες που κάνεις (επειδη δεν έχεις μάλλον υπομονή να ακολουθησεις ενα σταθερο προγραμμα) τι αποτελέσματα έχουνε.

Οσο για τον εποτε προφανως και δεν θέλω περαιτέρω κουβέντες διοτι καταλαβα πως δεν μπορει να με βοηθησει σε τιποτα με αυτα που γράφει απεναντιας θα μου κάνει και ζημιά. Επισης υπηρξε ιδιαιτερα ασεβής και επιθετικός κατα το παρελθον. Οποτε θα σε παρακαλουσα να μην μου εκθέτεις πράγματα που έχει γράψει και τα οποια έχω επιλέξει μέχρι νεοτέρας να αγνοώ οπως σωστά παρατήρησες.

Ο φοκος δεν εγραψε αυτα που νομιζεις. Το αποκλειω να συμφωνησει ο φοκος στο οτι το φορτωμα του στομαχιου με ενα γευμα υπερ θερμιδικο θα βοηθησει τον οργανισμο και δεν θα αποβει επικινδυνο για την υγεια του στομαχιού. Αυτα τα πράγματα ειναι αυτονοητα και πασιγνωστα για οποιονδηποτε ειναι σοβαρος και υπεύθυνος μονο εσυ και ο .... εποτές διαφωνείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Το οτι μια μεθοδος έχει δημοσιευτει στο διαδικτυο της έχουνε κολλησει και μια ταμπέλα ψαγμενη δεν σημαινει οτι ειναι και αξιοπιστη.

Δεν είναι απλά μια μέθοδος που έχει δημοσιευτεί στο διαδίκτυο. Τα άρθρα που σου παρέθεσαν δεν είναι από το Σουπερ Κατερίνα αλλά από επιστημονικά περιοδικά ( Annual Review of Nutrition, Cell Metabolism, American Journal of Nutrition κ.ά.).Εκτός αν είσαι διδάκτωρ διατροφολογίας or sth like that ίσως θα μπορούσες να κατανοήσεις ότι αυτοί που έγραψαν τις έρευνες και οι επόμενοι που τις ενέκριναν για δημοσίευση θα ξέρουν κάτι παραπάνω από εσένα και από εμένα. Ίσως θα μπορούσες να σκεφτείς ότι ένα πρόγραμμα που δεν ακολουθείς εσύ γιατί σε βολεύει κάτι άλλο πιο κοινό δεν είναι απίθανο να είναι ευεργετικό και βολικό για κάποιον άλλον από τα 7 δις ανθρώπων πάνω στη γη. Ίσως. Αλλά μπα, ε? Εσύ ξέρεις καλύτερα. :hi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,742 μηνύματα.
Δεν είναι απλά μια μέθοδος που έχει δημοσιευτεί στο διαδίκτυο. Τα άρθρα που σου παρέθεσαν δεν είναι από το Σουπερ Κατερίνα αλλά από επιστημονικά περιοδικά ( Annual Review of Nutrition, Cell Metabolism, American Journal of Nutrition κ.ά.).Εκτός αν είσαι διδάκτωρ διατροφολογίας or sth like that ίσως θα μπορούσες να κατανοήσεις ότι αυτοί που έγραψαν τις έρευνες και οι επόμενοι που τις ενέκριναν για δημοσίευση θα ξέρουν κάτι παραπάνω από εσένα και από εμένα. Ίσως θα μπορούσες να σκεφτείς ότι ένα πρόγραμμα που δεν ακολουθείς εσύ γιατί σε βολεύει κάτι άλλο πιο κοινό δεν είναι απίθανο να είναι ευεργετικό και βολικό για κάποιον άλλον από τα 7 δις ανθρώπων πάνω στη γη. Ίσως. Αλλά μπα, ε? Εσύ ξέρεις καλύτερα. :hi:


Τι γράφουν αυτα τα άρθρα ξέρεις; αναφέρεται κανενα άρθρο απο αυτά στην επιδραση του στομαχιού που μπορει να έχει το υπερβολικο φορτωμα με θερμιδες σε ενα γευμα ή απλα διατηρουν μια επιφυλαξη στο τέλος της μελέτης; γιατι εγω ξέρω οτι καθενας που θέλει να καλυψει τα νώτα του γράφει απαλλακτικές σημειώσεις ή παρατηρησεις στο τέλος.

Αν ισχυει το παραπάνω που μάλλον ισχυει ειναι σαν να με βάζεις εμενα ενάντιο στην μελέτη για να ακυρώσεις τα λεγομενα μου. Πράγμα που δεν ισχυει γιατι εγω δεν κοντράρω την μελέτη που έχει μέσα επιφυλαξη ως προς κάποια πράγματα.

Με την ιδια λογική ειναι σαν να λέει κάποιος σε κάποιον να γυμναστει γιατι κανει καλο στη υγεια και να πετάγεται κάποιος αλλος και να αναφέρει οτι δεν κάνει καλο στην υγεια επειδη μελέτης σε ανθρώπους με καρδιολογικά προβληματα έχουν δειξει οτι οι γυμναστικές δεν κάνουν καλο. Χαιρω πολύ. Ειναι μια μελέτη ειδικά για οσους έχουν καρδιολογικά προβληματα. Με την ιδια λογική οι μελέτες που αναφέρεστε ειναι ειδικά για ανθρώπους που έχουν οισοφάγο (απο σιδερο) και μπορουν και σε ενα γευμα μονο να φάνε ενα ολοκληρο γουρουνοπουλο.

Για τους υπολοιπους ειναι επικινδυνο αυτο ομως. Υπάρχουν αλλες τοσες μελέτες που λένε οτι τα μικρα γευματα ειναι προτιμοτερα αλλα δεν υπάρχει λογος να τις παραθέσω γιατι ειναι πασιγνωστες και αυτονοητες. Πιστευω και το γιατρο που θα μου τις πει δεν έχει λογο να μου πει ψέμματα.


Στη τελική δε πα να κανετε οτι θέλετε με νοιαζει νομιζεις; δεν ξερω κανεναν και δεν με ενδιαφέρει ο καθενας τι κάνει στη ζωή του. Εγω απλά μπηκα να γράψω την διαφορετική αποψη. Ειμαι απολυτα σιγουρος οτι αυτο που γράφω ειναι σωστο και θα βοηθουσε κάποιος.


Το σωστο γευμα τρώγεται

α) στο τραπέζι.
β) χωρις άγχος και βιασυνη
γ) μασώντας καλά και οχι λαιμαργα
δ) κανονικο σε ποσοτητα και οχι υπερβολές.
ε) 1-2 ωρες πριν τον ύπνο

Eιναι σαν την ιεροτελεστεια στο γυμναστηριο πρέπει στην αρχη και για 10 λεπτά να ζεστάνεις ολους τους μυες που θα συμμετάσχουν στο προγραμμα που έχεις για την συγκεκριμένη ημέρα.



οποιοσδηποτε δεν τηρει τα παραπάνω μπορει να κινδυνεψει στο μέλλον απο κάποια πάθηση του στομαχιού ή απο τραυματισμούς.

Ειπα και ελάλησα και ευθυνη δεν έχω. Καντε οτι νομιζετε τι με νοιαζει εμενα; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Βρε παιδιά, ας φάει ο καθένας ό,τι θέλει κι ας κάνει ό,τι διατροφή θέλει, γιατί πρέπει να πείσουμε τους άλλους οτι αυτά που τρώμε εμείς είναι καλύτερα; :ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,742 μηνύματα.
Βρε παιδιά, ας φάει ο καθένας ό,τι θέλει κι ας κάνει ό,τι διατροφή θέλει, γιατί πρέπει να πείσουμε τους άλλους οτι αυτά που τρώμε εμείς είναι καλύτερα; :ermm:


Κοιτα η τακτική να τρως λιγοτερα γευματα για μενα σιγουρα ειναι καλυτερη. Αυτη ειναι η γνώμη μου και δεν αλλαζει γιατι την ακολουθω. Το θεωρω απιστευτη ταλαιπωρια να εισαι πχ απο το πρωϊ ως το μεσημέρι χωρις φαγητο και ξαφνικά το μεσημέρι να φάς 1500 θερμιδες και το βράδυ άλλες τοσες. Γιατι οταν θές να πάρεις ογκο τοσες θα φάς. Με 2000 θερμιδες ογκο δεν παιρνεις.


1500 θερμιδες σε μεσημεριανο ξέρεις τι σημαινει;;;; Μιση κατσαρολα μακαρονια τα 100γρ αβραστα μακαρονια βγάζουν 2 μεγάλα πιάτα και 300γρ κοτοπουλο. Και αλλες 2-3 κουταλιες λάδι. Και άλλες 2 φέτες ψωμι.



Ε αν δεν ειναι αυτο ταλαιπωρια για το στομαχι που ολη μέρα το χεις αφησε τελειως άδειο τοτε τι ειναι;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Τι γράφουν αυτα τα άρθρα ξέρεις; αναφέρεται κανενα άρθρο απο αυτά στην επιδραση του στομαχιού που μπορει να έχει το υπερβολικο φορτωμα με θερμιδες σε ενα γευμα ή απλα διατηρουν μια επιφυλαξη στο τέλος της μελέτης; γιατι εγω ξέρω οτι καθενας που θέλει να καλυψει τα νώτα του γράφει απαλλακτικές σημειώσεις ή παρατηρησεις στο τέλος.

Αν ισχυει το παραπάνω που μάλλον ισχυει ειναι σαν να με βάζεις εμενα ενάντιο στην μελέτη για να ακυρώσεις τα λεγομενα μου. Πράγμα που δεν ισχυει γιατι εγω δεν κοντράρω την μελέτη που έχει μέσα επιφυλαξη ως προς κάποια πράγματα.

Δεν σε βάζω ενάντιο σε καμία μελέτη. Προσπαθώ απλά να σου εξηγήσω ότι η διατροφή και γενικότερα η υγεία εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες και πέρα από κάποια αναμφισβήτητα facts (πχ. oι φακες εχουν σίδηρο) είναι πολύ ρευστά πράγματα και για αυτό και μελετούνται εντατικά παγκοσμίως. Κοινώς δεν επηρεάζονται όλοι οι άνθρωποι με τον ίδιο τρόπο από ένα πρόγραμμα διατροφής ή γενικότερα ένα lifestyle. Για αυτό και κάθε μελέτη πρέπει να έχει και μια επιφύλαξη. Για κανένα ζήτημα υγείας δεν έχει βγει σοβαρός επιστήμονας να πει με βεβαιότητα ότι αυτός έχει τη λύση και ξέρει το σωστό και όλα τα άλλα είναι λάθος.
Με την ιδια λογική ειναι σαν να λέει κάποιος σε κάποιον να γυμναστει γιατι κανει καλο στη υγεια και να πετάγεται κάποιος αλλος και να αναφέρει οτι δεν κάνει καλο στην υγεια επειδη μελέτης σε ανθρώπους με καρδιολογικά προβληματα έχουν δειξει οτι οι γυμναστικές δεν κάνουν καλο. Χαιρω πολύ. Ειναι μια μελέτη ειδικά για οσους έχουν καρδιολογικά προβληματα. Με την ιδια λογική οι μελέτες που αναφέρεστε ειναι ειδικά για ανθρώπους που έχουν οισοφάγο (απο σιδερο) και μπορουν και σε ενα γευμα μονο να φάνε ενα ολοκληρο γουρουνοπουλο.

Για τους υπολοιπους ειναι επικινδυνο αυτο ομως. Υπάρχουν αλλες τοσες μελέτες που λένε οτι τα μικρα γευματα ειναι προτιμοτερα αλλα δεν υπάρχει λογος να τις παραθέσω γιατι ειναι πασιγνωστες και αυτονοητες. Πιστευω και το γιατρο που θα μου τις πει δεν έχει λογο να μου πει ψέμματα.

Άτοπο το παράδειγμα διότι πάλι όποιος πει σε καρδιοπαθή ότι δεν υπάρχει άσκηση στον κόσμο που να του κάνει καλό και να παλουκωθεί στον καναπέ του δεν ξέρει τι λέει. Δεν είναι άσπρο μαύρο.

Και πάλι όμως δεν είναι όλα για όλους. Αν κάποιος είναι λαίμαργος και κάνει καθιστική ζωή τα πολλά μικρά γεύματα μπορεί να τον κάνουν να πεινάει και αν τρώει όλη μέρα. Ο καθένας κάνει κουμάντο στον εαυτό του και βρίσκει τον τρόπο ζωής και διατροφής που τον βολεύει. Άλλον οργανισμό, προτιμήσεις και ωράριο έχεις εσύ, άλλον εγώ και άλλον η θεία μου. ;)
Στη τελική δε πα να κανετε οτι θέλετε με νοιαζει νομιζεις; δεν ξερω κανεναν και δεν με ενδιαφέρει ο καθενας τι κάνει στη ζωή του. Εγω απλά μπηκα να γράψω την διαφορετική αποψη. Ειμαι απολυτα σιγουρος οτι αυτο που γράφω ειναι σωστο και θα βοηθουσε κάποιος.
Την έγραψες και προχθές αλλά μάλλον θεώρησες ότι δεν έγινες πλήρως σαφής, ε?

Και πάλι δε διαφωνώ ότι αυτό που κάνεις εσύ είναι σωστό και μπορεί να προσφέρεις motivation σε κάποιον. Το ίδιο όμως μπορεί να ισχύει και με κάποιο άλλο διατροφικό πρόγραμμα.

Το σωστο γευμα τρώγεται

α) στο τραπέζι.
β) χωρις άγχος και βιασυνη
γ) μασώντας καλά και οχι λαιμαργα
δ) κανονικο σε ποσοτητα και οχι υπερβολές.
ε) 1-2 ωρες πριν τον ύπνο

Eιναι σαν την ιεροτελεστεια στο γυμναστηριο πρέπει στην αρχη και για 10 λεπτά να ζεστάνεις ολους τους μυες που θα συμμετάσχουν στο προγραμμα που έχεις για την συγκεκριμένη ημέρα.



οποιοσδηποτε δεν τηρει τα παραπάνω μπορει να κινδυνεψει στο μέλλον απο κάποια πάθηση του στομαχιού ή απο τραυματισμούς.

Μάλιστα. Έχεις κάτι να προτείνεις για κάτι παλικάρια που δουλεύαμε μαζί το καλοκαίρι και έκαναν 12 -15 ώρες βάρδιες σε 24ωρη βάση την περίοδο της σεζόν? Βαριά χειρονακτική δουλειά, μέσα στη ζέστη, χωρίς ψυγειάκι για να βάλουν το ταπεράκι τους, χωρίς γραφείο να κάτσουν να φάνε κάτω από το ερκοντισιον. Καλά όλα αυτά αλλά δεν μπορούν να τα ακολουθήσουν όλοι για πολλούς λόγους. Για αυτό και πάντα ταιριάζει μια μικρή επιφύλαξη που λέγαμε και πιο πάνω. :flowers:

Signing off!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο άνθρωπος και μιλάμε μόνο για τον homo sapiens έχει 300.000 χρόνια στον πλανήτη. Τα 290.000 από αυτά ζούσε ως κυνηγός τροφοσυλλέκτης χωρίς γνώσεις γεωργίας. Αυτό σήμαινε πως είτε είχε φαγητό, είτε δεν είχε. Όταν σκότωνες ελάφι σε θερινούς μήνες το κρέας θα χάλαγε σε 24 ώρες το πολύ. Δεν είχες κανέναν απολύτως τρόπο να το διατηρήσεις. Αυτό σήμαινε πως έπρεπε να φας όσο το δυνατόν περισσότερο μπορούσες προτού χαλάσει, γιατί το πότε θα σκότωνες ήταν αμφίβολο. Ειδικά τους χειμερινούς μήνες μπορούσες να περάσεις αρκετές βδομάδες χωρίς φαγητό επειδή απλά δεν μπορούσες να βρεις κάτι, είτε λόγο έλλειψης τροφής στο περιβάλλον είτε ακραίων καιρικών συνθηκών. Αυτό είναι το περιβάλλον στο οποίο προσαρμόστηκαν τα σώματα μας και τα γονίδια μας, όχι το περιβάλλον του κατεβαίνω στη γωνία όποτε θέλω και χτυπάω τρία πιτόγυρα και έχω και ένα ψυγείο γεμάτο σνακς για να τρώω κάθε δύο ώρες. Όλα αυτά είναι τεχνητά πράγμα και ως εκ τούτου παρά φύσιν.

Ώπως παρά φύσιν είναι επίσης να διάγεις μια καθιστική ζωή καθώς δεν είμαστε φτιαγμένοι να καθόμαστε αλλά να κινούμαστε. Γι αυτό και αποκτάς ένα κάρο μυοσκελετικά προβλήματα από το καθισιό.

Πριν μερικές βδομάδες με είχε πιάσει μια γρίπη που κυκλοφορούσε.Είχα 4-5 μέρες που καθόμουνα μέσα έπινα ζεστά και ήμουν με την κουβέρτα.Κάθε μέρα ήμουνα σκατά. Μια μέρα μάλωσα με τους δικούς μου για ένα άσχετο θέμα και νευρίασα τόσο που βγήκα έξω χωρίς καν μπουφάν και πήγα μια βόλτα καμιά ώρα. Πρέπει να είχε 4-5 βαθμούς. Την επόμενη μέρα μόλις ξύπνησα δεν είχα τίποτα. Ούτε πυρετό, ούτε συνάχι, ούτε ρίγος, ούτε βουλωμένη μύτη.

Οι ακραίες συνθήκες της σημερινής μοντέρνας ζωής ήταν η νόρμα της καθημερινότητας για πολλές χιλιάδες χρόνια για το ανθρώπινο είδος. Οι πολλές προφυλάξεις όχι μόνο δεν κάνουν καλό αλλά μας κάνουν και κακό καθώς αποδυναμώνουν το σώμα μας.

Το να λέμε λοιπόν ότι άμα δε φας για 12 ώρες, ή δεν κάνεις 5 γεύματα τη μέρα θα πεθάνεις και θα λιποθυμάς είναι για γέλια, αν σκεφτεί κανείς πως οι πρόγονοι μας τρέχανε καμιά 40αριά χιλιόμετρα μέχρι το θήραμα τους να πέσει κάτω από την εξάντληση και την υπερθέρμανση (έτσι κυνηγούσε ο άνθρωπος πριν την εφεύρεση των τόξων) όντας πολλές φορές μέρες νηστικοί ή χωρίς ουσιαστική τροφή. Για την ακρίβεια έχει τόσο μεγάλη διαφορά από αυτό για το οποίο φτιάχτηκε το σώμα μας από την σημερινή χρήση του που θα μπορούσες να την πεις και νοσηρή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
1500 θερμιδες σε μεσημεριανο ξέρεις τι σημαινει;;;; Μιση κατσαρολα μακαρονια τα 100γρ αβραστα μακαρονια βγάζουν 2 μεγάλα πιάτα και 300γρ κοτοπουλο. Και αλλες 2-3 κουταλιες λάδι. Και άλλες 2 φέτες ψωμι.

Η δυο πιτογυρα με πιτα σωστη (λαδωμενη) απολλα η μια μικρη πιτσα των 6 κομματιων η δυομισι σοκολατες μεγαλες.

Εντωμεταξυ το παλικαρι δεν εχει ιδεα καν απο ποσοτητες φαγητων. 100γρ μακαρονια ειναι 350 θερμιδες, οχι μιση κατσαρολα, βγαζουν ενα πολυ μετριο πιατο. 300γρ κοτοπουλο σκετο στηθος (ψημενο) ειναι 500 θερμιδες και ειναι περιπου ενα ολοκληρο στηθος (οχι το μισο, ολο).

Καλυτερα να ελεγε οτι ειναι δυο μποστανια λαχανο μπας και εντυπωσιασει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,742 μηνύματα.
Δεν σε βάζω ενάντιο σε καμία μελέτη. Προσπαθώ απλά να σου εξηγήσω ότι η διατροφή και γενικότερα η υγεία εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες και πέρα από κάποια αναμφισβήτητα facts (πχ. oι φακες εχουν σίδηρο) είναι πολύ ρευστά πράγματα και για αυτό και μελετούνται εντατικά παγκοσμίως. Κοινώς δεν επηρεάζονται όλοι οι άνθρωποι με τον ίδιο τρόπο από ένα πρόγραμμα διατροφής ή γενικότερα ένα lifestyle. Για αυτό και κάθε μελέτη πρέπει να έχει και μια επιφύλαξη. Για κανένα ζήτημα υγείας δεν έχει βγει σοβαρός επιστήμονας να πει με βεβαιότητα ότι αυτός έχει τη λύση και ξέρει το σωστό και όλα τα άλλα είναι λάθος.


Άτοπο το παράδειγμα διότι πάλι όποιος πει σε καρδιοπαθή ότι δεν υπάρχει άσκηση στον κόσμο που να του κάνει καλό και να παλουκωθεί στον καναπέ του δεν ξέρει τι λέει. Δεν είναι άσπρο μαύρο.

Και πάλι όμως δεν είναι όλα για όλους. Αν κάποιος είναι λαίμαργος και κάνει καθιστική ζωή τα πολλά μικρά γεύματα μπορεί να τον κάνουν να πεινάει και αν τρώει όλη μέρα. Ο καθένας κάνει κουμάντο στον εαυτό του και βρίσκει τον τρόπο ζωής και διατροφής που τον βολεύει. Άλλον οργανισμό, προτιμήσεις και ωράριο έχεις εσύ, άλλον εγώ και άλλον η θεία μου. ;)

Την έγραψες και προχθές αλλά μάλλον θεώρησες ότι δεν έγινες πλήρως σαφής, ε?

Και πάλι δε διαφωνώ ότι αυτό που κάνεις εσύ είναι σωστό και μπορεί να προσφέρεις motivation σε κάποιον. Το ίδιο όμως μπορεί να ισχύει και με κάποιο άλλο διατροφικό πρόγραμμα.



Μάλιστα. Έχεις κάτι να προτείνεις για κάτι παλικάρια που δουλεύαμε μαζί το καλοκαίρι και έκαναν 12 -15 ώρες βάρδιες σε 24ωρη βάση την περίοδο της σεζόν? Βαριά χειρονακτική δουλειά, μέσα στη ζέστη, χωρίς ψυγειάκι για να βάλουν το ταπεράκι τους, χωρίς γραφείο να κάτσουν να φάνε κάτω από το ερκοντισιον. Καλά όλα αυτά αλλά δεν μπορούν να τα ακολουθήσουν όλοι για πολλούς λόγους. Για αυτό και πάντα ταιριάζει μια μικρή επιφύλαξη που λέγαμε και πιο πάνω. :flowers:

Signing off!!

Αυτο ειναι αντιστοιχο με το να φορτώσεις δουλειά για 3 άτομα σε έναν. Αυτο θα ηταν προβλημα το αφεντικού (αυτου που παιρνει τις αποφάσεις) και οχι του εργαζομενου αν άρχιζε να δυσλειτουργει. Ένας κακος εργοδοτης δεν θα το καταλαβει αυτο και θα συνεχιζει να ειναι απαιτητικος φθείροντας την ιδια του την επιχειρηση. Οπως ακριβως και ενας άνθρωπος θα φθειρει το στομάχι του με τις κακές συνήθειες. Το στομάχι ειναι ο εργάτης και ο εγκέφαλος ειναι το αφεντικο και αποφασιζει πως θα ζήσει και τις καθημερινές συνήθειες.

Έχω ναι. Να αφιερώσουν μια ώρα την ημέρα για 4 γευματα των 15 λεπτών περίπου. Αν με ρωτουσαν αυτη θα ηταν η προταση μου. Τωρα αν δεν θέλουν να την κάνουν ή δεν μπορουν ειναι δικο τους ζήτημα. Και εγω έχω δουλέψει 12 ωρες χειρωνακτική εργασια. Αλλα κάναμε 2-3 breaks για φαγητό και λιγη χαλάρωση.

Κατα τα άλλα αν καταλαβαινω καλά θεωρεις οτι δεν ειμαστε και οι ιδιοι υπεύθυνοι για το αν θα αρρωστησουμε ή οχι; ειναι μονο τυχαιο γεγονος;

Πριν μερικές βδομάδες με είχε πιάσει μια γρίπη που κυκλοφορούσε.Είχα 4-5 μέρες που καθόμουνα μέσα έπινα ζεστά και ήμουν με την κουβέρτα.Κάθε μέρα ήμουνα σκατά. Μια μέρα μάλωσα με τους δικούς μου για ένα άσχετο θέμα και νευρίασα τόσο που βγήκα έξω χωρίς καν μπουφάν και πήγα μια βόλτα καμιά ώρα. Πρέπει να είχε 4-5 βαθμούς. Την επόμενη μέρα μόλις ξύπνησα δεν είχα τίποτα. Ούτε πυρετό, ούτε συνάχι, ούτε ρίγος, ούτε βουλωμένη μύτη.


Nαι μην ξεχνάς οτι οι άνθρωποι που ζουσανε τα παλιά χρονια δεν έχουν καμια σχέση με τους σημερινους διοτι ζουσαν σε περιβαλλον λιγοτερο τοξικο.

Έχω να αρρωστήσω με γρίπη απο το 2008. Και κάτι ψιλο αρρωστιες που ειχα στα ενδιάμεσα χρονια ήταν για 1-2 μέρες μέχρι 38 πυρετό.

Η τελευταια φορά που έκανα πυρετο οπάνω απο 38 ηταν το 2008 οπου κάθε χρονο σχεδον αρρώσταινα επειδη ήμουν συστηματικος καπνιστής. Το 2011 έκοψα τελειως το κάπνισμα και δεν αρρωστησα ποτέ ξανα ουτε απο γριπη ουτε απο αναπνευστικο.

Το κάπνισμα έφταιγε. Έκοψα μια κακια συνήθεια και τελειωσαν ολα. Δεν εφταιγε ουτε η κακη μου τύχη ουτε οι "ασταθμητοι-άγνωστοι" παράγοντες τους οποιους δεν μπορουμε να προβλέψουμε. Οταν καπνιζεις στενεύουν οι αεραγωγοι (ειναι οι τρυπούλες που μεταφέρουν μεσα σε σωλήνες τον αέρα τον πνεύμονα) και γινεσαι ευάλωτος να εισέλθει και να εγκατασταθει ενας μικροοργανισμος πχ πνευμονιοκοκκος και να σου προκαλέσει προβληματα. Τα πράγματα ειναι απλά καμιά φορά.

Ο γιατρος μου ειχε πει πως δεν έχω άσθμα αλλα θα αποκτησω αν συνεχισω να καπνίζω. Ειναι κάτι που οφειλεται αποκλειστικά στο καπνισμα μου ειπε μολις κοψεις το κάπνισμα θα σταματησεις να έρχεσαι και εδώ και να απασχολεις και μένα με κάτι που μπορεις να διορθώσεις και μονος σου.

Το απογευμα που έπεσα να ξαπλώσω άκουγα κατι φωνές και τον γειτονα να θέλει να τα σπάσει ολα μέσα στο σπιτι. Εγω μολις ειχα χαλαρώσει .... ειχα φάει την φιλετάρα μου (κοτοπουλο) με πατατες ψημένες στο φουρνο και σπανάκι με λεμονάκι 2 φέτες ψωμι και μετά απο μια ωρα έπεσα να ξαπλώσω. Το απογευμα που ξύπνησα πηγα για τρέξιμο. Αυτος ηταν στο μπαλκονι και έπινε καφέ και κάπνιζε. Σαπίλα δηλαδη. Νεύρα - κακη διατροφη - καπνισμα - αγυμνασια και γενικα ολα αυτα μαζι κάνουν ενα εκρηκτικο κοκτέηλ ταλαιπωριας του οργανισμου στην αντίπερα οχθη έχουμε ... ελαφρα διατροφη - γυμναστική - οχι καπνισμα - οχι καφεϊνη - χαλαρωση του πνευματος και του σώματος με μεσημεριανο ύπνο μετα την δουλειά.

Και αν βγεις και το βράδυ μια βολτα (Παρασκευη βράδυ) να χαλαρωσεις με την κοπελα ή τους φιλους σου εισαι βασιλιάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αυτο ειναι αντιστοιχο με το να φορτώσεις δουλειά για 3 άτομα σε έναν. Αυτο θα ηταν προβλημα το αφεντικού (αυτου που παιρνει τις αποφάσεις) και οχι του εργαζομενου αν άρχιζε να δυσλειτουργει. Ένας κακος εργοδοτης δεν θα το καταλαβει αυτο και θα συνεχιζει να ειναι απαιτητικος φθείροντας την ιδια του την επιχειρηση. Οπως ακριβως και ενας άνθρωπος θα φθειρει το στομάχι του με τις κακές συνήθειες. Το στομάχι ειναι ο εργάτης και ο εγκέφαλος ειναι το αφεντικο και αποφασιζει πως θα ζήσει και τις καθημερινές συνήθειες.

Έχω ναι. Να αφιερώσουν μια ώρα την ημέρα για 4 γευματα των 15 λεπτών περίπου. Αν με ρωτουσαν αυτη θα ηταν η προταση μου. Τωρα αν δεν θέλουν να την κάνουν ή δεν μπορουν ειναι δικο τους ζήτημα. Και εγω έχω δουλέψει 12 ωρες χειρωνακτική εργασια. Αλλα κάναμε 2-3 breaks για φαγητό και λιγη χαλάρωση.

Ντάξει λογικά η κρίση δεν σε έχει αγγίξει και η δουλειά σου έχει μηδενικό άγχος και χρησιμότητα στον παραγωγικό τομέα, για αυτό τα λες αυτά με τόση άνεση. Δεν επιτρέπουν οι συνθήκες όλο τον κόσμο να κάνει 5 γεύματα τη μέρα. Άλλος μπορεί να μειώνεται η παραγωγικότητα του άμα φάει οπότε τρώει όταν τελειώσει. Αν φάει σωστά και θρεπτικά δεν υπάρχει θέμα. Δεν είναι ούτε πρωτάκουστο, ούτε ισότιμο με τη δίαιτα του ανανά το fasting.
Κατα τα άλλα αν καταλαβαινω καλά θεωρεις οτι δεν ειμαστε και οι ιδιοι υπεύθυνοι για το αν θα αρρωστησουμε ή οχι; ειναι μονο τυχαιο γεγονος;

Μαρέσει που νομίζεις ότι καταλαβαίνεις καλά κιόλας. Έχεις κολλήσει ότι θα αρρωστήσει όποιος δεν κάνει τη ζω(άρα)η σου. Με το fasting ασχολούνται άνθρωποι σε όλο τον κόσμο. Κάποιους ανθρώπους τους έχει βοηθήσει στην αντιμετώπιση ασθενειών όπως ο διαβήτης τύπου 2. Η επιστημονική κοινότητα το δέχεται σαν διατροφική μέθοδο και λέει ότι μπορεί να είναι μια χαρά οκ. Και εσύ μας λες ότι θα πάθε καρκίνο όποιος τρώει μια φορά τη μέρα.
Εγώ θεωρώ ότι δεν είναι όλοι οι οργανισμοί ίδιοι. Εσύ αρρώσταινες και συνέβαλλε σε αυτό το κάπνισμα. Ένας παππούς στο χωριό μου κάπνιζε ντουμάνι και πέθανε 90+ χρονών στον ύπνο του. Ο αδερφός της μάνας μου κάπνιζε επίσης ντουμάνι και θυμάμαι να μου λένε να πάω να τον δω γιατί δεν θα ξανάρθει στο χωριό και λίγα χρόνια και πολλή ταλαιπωρία μετά πέθανε από καρκίνο. Εγώ δεν έχω καπνίσει ποτέ μου γιατί από μικρή με ενοχλούσε η μυρωδιά του, έχω να αρρωστήσω πολύ από το δημοτικό και έχω αλλεργικό άσθμα. C'est la vie. Φάε τη βρώμη σου, πέρνα απέξω από νοσοκομεία και γέλα υποτιμητικά αλλά α) κράτα πιο μικρό καλάθι και β) μην είσαι τόσο σίγουρος ότι όλοι οι άνθρωποι στη γη είτε ζουν όπως εσύ είτε είναι μίζεροι και δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,742 μηνύματα.
Ντάξει λογικά η κρίση δεν σε έχει αγγίξει και η δουλειά σου έχει μηδενικό άγχος και χρησιμότητα στον παραγωγικό τομέα, για αυτό τα λες αυτά με τόση άνεση. Δεν επιτρέπουν οι συνθήκες όλο τον κόσμο να κάνει 5 γεύματα τη μέρα. Άλλος μπορεί να μειώνεται η παραγωγικότητα του άμα φάει οπότε τρώει όταν τελειώσει. Αν φάει σωστά και θρεπτικά δεν υπάρχει θέμα. Δεν είναι ούτε πρωτάκουστο, ούτε ισότιμο με τη δίαιτα του ανανά το fasting.


Μαρέσει που νομίζεις ότι καταλαβαίνεις καλά κιόλας. Έχεις κολλήσει ότι θα αρρωστήσει όποιος δεν κάνει τη ζω(άρα)η σου. Με το fasting ασχολούνται άνθρωποι σε όλο τον κόσμο. Κάποιους ανθρώπους τους έχει βοηθήσει στην αντιμετώπιση ασθενειών όπως ο διαβήτης τύπου 2. Η επιστημονική κοινότητα το δέχεται σαν διατροφική μέθοδο και λέει ότι μπορεί να είναι μια χαρά οκ. Και εσύ μας λες ότι θα πάθε καρκίνο όποιος τρώει μια φορά τη μέρα.
Εγώ θεωρώ ότι δεν είναι όλοι οι οργανισμοί ίδιοι. Εσύ αρρώσταινες και συνέβαλλε σε αυτό το κάπνισμα. Ένας παππούς στο χωριό μου κάπνιζε ντουμάνι και πέθανε 90+ χρονών στον ύπνο του. Ο αδερφός της μάνας μου κάπνιζε επίσης ντουμάνι και θυμάμαι να μου λένε να πάω να τον δω γιατί δεν θα ξανάρθει στο χωριό και λίγα χρόνια και πολλή ταλαιπωρία μετά πέθανε από καρκίνο. Εγώ δεν έχω καπνίσει ποτέ μου γιατί από μικρή με ενοχλούσε η μυρωδιά του, έχω να αρρωστήσω πολύ από το δημοτικό και έχω αλλεργικό άσθμα. C'est la vie. Φάε τη βρώμη σου, πέρνα απέξω από νοσοκομεία και γέλα υποτιμητικά αλλά α) κράτα πιο μικρό καλάθι και β) μην είσαι τόσο σίγουρος ότι όλοι οι άνθρωποι στη γη είτε ζουν όπως εσύ είτε είναι μίζεροι και δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

:bye:


Kάτσε που πάς;;; δεν θες απάντηση σε αυτα που έγραψες;

Τι σ αρεσει πιο πολύ .... που "νομιζω εγω πως καταλαβαινω καλά κιολας" ή εσύ που βγάζεις συμπεράσματα χωρις να γνωριζεις τον άλλον; η αληθεια ειναι πως ναι η δουλειά μου έχει μηδενικο άγχος και μηδενική φυσικά χρησιμοτητα στον παραγωγικο τομέα :loltooth: :loltooth: :loltooth: γελάω αυτη τη στιγμή που διαβάζω αυτα που έγραψες! Aσχολουμαι με τα οικιακά .... και δεν έχω πολύ αγχος !


Επισης μια μικρή διορθωση αν μου επιτρέπεις ... οταν πλέον μιλάμε οτι κάποιοι δεν μπορούν ουτε να γευματισουν με την ησυχια τους τοτε δεν μιλάμε για κοσμο οπως έγραψες αλλα για σκλάβους. Προφανως και δεν θα δεχομουν να κάνω τέτοια δουλειά σε καθημερινή βάση (δεν λεμε να τυχει 2-3 φορές το μήνα) γιατι δεν ειμαι σκλάβος κανενος.

Δεν γελάω υποτιμητικά προφανως με τους αρρωστους. Αλλα θα γελουσα σιγουρα με κάποιον που νομιζει οτι θα τον σώσουν μονο τα φάρμακα και πηγαινει στο γιατρο να του γράφει χαπάκια για να μπορει να τρωει προβατινες και να πινει αλκοολ ολη τη μέρα. Με αυτους γελάω ναι γιατι κοροϊδευουν τους εαυτους τους και ειναι και αρκετοί.

Επισης γελάω με αυτους και με αυτες που νομιζουν οτι θα κάνουν μια διαιτα μια βδομάδα ή εναν μηνα θα την ονομάσουν φάστιν (για γρηγορα αποτελεσματα) και μετά θα φτιάξουν κορμι θανατηφορο ετοιμο για παραλια! Βεβαια η πραγματικοτητα απεχει παρασαγγας και ειναι πιο επιπονη.


Σώμα και φυσικη κατασταση και δυναμη σεσοβαρο βαθμο ολα αυτά θα πρέπει να δαπανησεις χρονια και υπομονη για να τα φτιάξεις και δεν προκειται να στα εξασφαλισει καμια φαστιν διαιτα. Πρέπει να γινουν τροπος ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top