Άγιο φως... ή μήπως όχι;

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Συγνώμη βρε παιδιά, τι θα πει "να το δει με τα μάτια του"; Αφού ο ιερέας μπαίνει μόνος του μέσα στον τάφο και αργότερα βγαίνει έξω και δίνει το φως στους πιστούς. Οπότε και να πας δεν θα δεις κάτι παραπάνω από έναν ιερέα να μοιράζει τη φλόγα, όπως στις υπόλοιπες εκκλησίες. Δεν πρόκειται για κάτι που γίνεται μπροστά στα μάτια των πιστών...

Υ.Γ. Πολύ γέλασα με το "είναι σκεπτικιστής, αυτό είναι αίρεση" :P τι είπε το άτομο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loupo

Νεοφερμένος

Ο π.Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Συγνώμη βρε παιδιά, τι θα πει "να το δει με τα μάτια του"; Αφού ο ιερέας μπαίνει μόνος του μέσα στον τάφο και αργότερα βγαίνει έξω και δίνει το φως στους πιστούς. Οπότε και να πας δεν θα δεις κάτι παραπάνω από έναν ιερέα να μοιράζει τη φλόγα, όπως στις υπόλοιπες εκκλησίες. Δεν πρόκειται για κάτι που γίνεται μπροστά στα μάτια των πιστών...


Την ώρα που βγαίνει το άγιος φως πριν ακόμα βγει ο Ιερέας από τον Πανάγιο Τάφο κεριά αρκετών πιστών ανάβουν από μόνα τους , όπως και τα καντήλια έξω από τον Πανάγιο Τάφο αλλά και λάμψεις που εμφανίζονται στον θόλο του ναού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Την ώρα που βγαίνει το άγιος φως πριν ακόμα βγει ο Ιερέας από τον Πανάγιο Τάφο κεριά αρκετών πιστών ανάβουν από μόνα τους , όπως και τα καντήλια έξω από τον Πανάγιο Τάφο αλλά και λάμψεις που εμφανίζονται στον θόλο του ναού.
Δηλαδή αν είσαι άπιστος γιατί να μην ανάψουν και σε σένα; Θα μου πεις μόνο πιστοί βρίσκονται εκεί, αλλά αν πήγαινα εγώ γιατί να μη μου ανάψουν; Είναι επιβεβαίωση της πίστης τους μήπως;

Επίσης πως μπορώ να ξέρω ότι δεν τα ανάβουν μόνοι τους; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loupo

Νεοφερμένος

Ο π.Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Δηλαδή αν είσαι άπιστος γιατί να μην ανάψουν και σε σένα; Θα μου πεις μόνο πιστοί βρίσκονται εκεί, αλλά αν πήγαινα εγώ γιατί να μη μου ανάψουν; Είναι επιβεβαίωση της πίστης τους μήπως;

Επίσης πως μπορώ να ξέρω ότι δεν τα ανάβουν μόνοι τους; :)


Αν άναβε σε όλους γιατί να γίνετε η αφή του Αγιου φωτός και να μη μαζευόμασταν όλοι μαζί εκεί να μας άναβε ο θεός τις λαμπάδες και να πηγαίναμε στο καλό? ;)

Αν βρεθείς ποτέ εκεί θα δεις ότι από το πουθενά του διπλανού σου άναψαν οι λαμπάδες ή ακόμα και οι δικές σου.
Δεν είπε κανείς ότι ανάβουν σε αυτούς με την μεγαλύτερη πίστη.
Μπορεί να ανάβουν και σε αυτούς που αμφιβάλουν. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αν άναβε σε όλους γιατί να γίνετε η αφή του Αγιου φωτός και να μη μαζευόμασταν όλοι μαζί εκεί να μας άναβε ο θεός τις λαμπάδες και να πηγαίναμε στο καλό? ;)
Θα ήθελες να μου δώσεις μια εξήγηση, γιατί ανάβουν οι λαμπάδες; Εσύ δηλαδή πως το εξηγείς;

Επίσης επειδή δεν ξέρω, έχουν αφήσει ποτέ κάποιον να καταγράψει το συμβάν μέσα στον τάφο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.


"Πάτερ, φάπες αυτοίς,
ου γαρ οίδασι τι ποιούσι
"

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
εγώ πάλι αναρωτιέμαι, αντί να κάνει ο Θεός κάθε Πάσχα ένα θαύμα και να ανάβει τα κεριά, πράγμα που δεν εξυπηρετεί και σε τίποτα, γιατί δεν κάνει ένα θαύμα ώστε να πάψουν τέτοια περιστατικά;

Ιερομόναχος βίαζε δόκιμους μοναχούς
Την απόλυτη φρίκη ζούσαν οι δόκιμοι μοναχοί της Αγίας Σκέπης στην Κερατέα, που καταγγέλλουν τον ιερομόναχο Νύφωνα -κατά κόσμον Ελευθέριος Αναστασόπουλος- ότι ασελγούσε κατ' εξακολούθηση σε βάρος τους.
Παρά τις καταγγελίες, όμως, επικρατούσε ο νόμος της σιωπής.
Μέχρι που οι μοναχοί βρήκαν το θάρρος να καταγγείλουν το περιστατικό στο Αστυνομικό Τμήμα της Κερατέας.
Συνολικά πέντε καταγγελίες έγιναν εναντίον του ιερομόναχου Νύφωνα, ανάμεσα στις οποίες και ενός 17χρονου νεαρού. Μετά από έρευνα ωστόσο προέκυψε ότι ο ιερομόναχος είχε ασελγήσει σε βάρος και άλλων 17 ανηλίκων!
Οι αστυνομικοί συνέλαβαν τον 68χρονο ιερομόναχο, εναντίον του οποίου ασκήθηκε ποινική δίωξη σε βαθμό κακουργήματος για ασέλγεια σε βάρος ανηλίκων κατʼ εξακολούθηση. Όπως εκτιμάται μάλιστα, η αρρωστημένη δράση του ξεκίνησε από το 1980 και αρκετά αδικήματα έχουν παραγραφεί. Παράλληλα, εκδόθηκε εισαγγελική διάταξη για να δημοσιοποιηθεί το όνομά του.
Ο συλληφθείς, που είναι παλαιοημερολογίτης, αναμένεται να οδηγηθεί εντός της ημέρας στην 25η τακτική ανακρίτρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
εγώ πάλι αναρωτιέμαι, αντί να κάνει ο Θεός κάθε Πάσχα ένα θαύμα και να ανάβει τα κεριά, πράγμα που δεν εξυπηρετεί και σε τίποτα, γιατί δεν κάνει ένα θαύμα ώστε να πάψουν τέτοια περιστατικά;

Ιερομόναχος βίαζε δόκιμους μοναχούς
Την απόλυτη φρίκη ζούσαν οι δόκιμοι μοναχοί της Αγίας Σκέπης στην Κερατέα, που καταγγέλλουν τον ιερομόναχο Νύφωνα -κατά κόσμον Ελευθέριος Αναστασόπουλος- ότι ασελγούσε κατ' εξακολούθηση σε βάρος τους.
Παρά τις καταγγελίες, όμως, επικρατούσε ο νόμος της σιωπής.
Μέχρι που οι μοναχοί βρήκαν το θάρρος να καταγγείλουν το περιστατικό στο Αστυνομικό Τμήμα της Κερατέας.
Συνολικά πέντε καταγγελίες έγιναν εναντίον του ιερομόναχου Νύφωνα, ανάμεσα στις οποίες και ενός 17χρονου νεαρού. Μετά από έρευνα ωστόσο προέκυψε ότι ο ιερομόναχος είχε ασελγήσει σε βάρος και άλλων 17 ανηλίκων!
Οι αστυνομικοί συνέλαβαν τον 68χρονο ιερομόναχο, εναντίον του οποίου ασκήθηκε ποινική δίωξη σε βαθμό κακουργήματος για ασέλγεια σε βάρος ανηλίκων κατʼ εξακολούθηση. Όπως εκτιμάται μάλιστα, η αρρωστημένη δράση του ξεκίνησε από το 1980 και αρκετά αδικήματα έχουν παραγραφεί. Παράλληλα, εκδόθηκε εισαγγελική διάταξη για να δημοσιοποιηθεί το όνομά του.
Ο συλληφθείς, που είναι παλαιοημερολογίτης, αναμένεται να οδηγηθεί εντός της ημέρας στην 25η τακτική ανακρίτρια.


επειδη προτιμαει τα θαυματα που φερνουν χρημα στην επιχειρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loupo

Νεοφερμένος

Ο π.Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Επίσης επειδή δεν ξέρω, έχουν αφήσει ποτέ κάποιον να καταγράψει το συμβάν μέσα στον τάφο;



Μέσα στο κουβούκλιο δε μπορούν να μπουν κάμερες
(ε! ας μην τα ισοπεδώνουμε και όλα).

Αλλά πριν την αφή της φλόγας μπαίνει μέσα ο Στρατός και ψάχνει σχολαστικά τον Πανάγιο τάφο και μετά τον σφραγίζουν οι ίδιοι.
Όταν λοιπόν φτάσει ο Έλληνας Πατριάρχης γίνεται σωματικός έλεγχος και μετά εισέρχεται μέσα στον Πανάγιο τάφο. (νομίζω δεν είμαι σίγουρος) ότι και τα κεριά του τα δίνουν εκείνη την ώρα δε τα φέρνει ο ίδιος μαζί του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Καταλαβαίνεις πιστεύω ότι με αυτά που είπες θα έχω ακόμα απορίες:

  • Ποιος στρατός;
  • Ποιος επιλέγει ποια άτομα θα τον ελέγξουν;
  • Ποιος κάνει τον σωματικό έλεγχο; (εδώ οι εγκληματίες έχουν βρει πολύ καλούς τρόπους να κρύβουν κάτι μικρό αν θέλουν)
  • Ποιος του δίνει τα κεριά;
Καταλαβαίνεις βέβαια ότι ένα άτομο απ' όλους αυτούς να έχει "περίεργες" προθέσεις, χάλασε η αλυσίδα εμπιστοσύνης :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν βρεθείς ποτέ εκεί θα δεις ότι από το πουθενά του διπλανού σου άναψαν οι λαμπάδες ή ακόμα και οι δικές σου.
Mιλάς σαν να εχεις βρεθει προσωπικα εκει. Αληθευει ; Αν οχι, πως εισαι σιγουρη ; Εχουμε ντοκουμεντα ;

Μέσα στο κουβούκλιο δε μπορούν να μπουν κάμερες
(ε! ας μην τα ισοπεδώνουμε και όλα).
Αντιλαμβανεσαι ποσο "βολικο" ειναι αυτο ετσι ; Το να ζηταει καποιος αποδειξεις, να το βαφτιζουμε "ισοπεδωση" !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Mιλάς σαν να εχεις βρεθει προσωπικα εκει. Αληθευει ; Αν οχι, πως εισαι σιγουρη ; Εχουμε ντοκουμεντα ;

Αντιλαμβανεσαι ποσο "βολικο" ειναι αυτο ετσι ; Το να ζηταει καποιος αποδειξεις, να το βαφτιζουμε "ισοπεδωση" !

Αν και δεν πιστεύω ότι ανάβει η φλόγα από τον καλό θεούλη ούτε εγώ να σε ρωτήσω κάτι Lorien;

Mιλάς σαν να εχεις βρεθει προσωπικα εκει. Αληθευει ; Αν οχι, πως εισαι σιγουρος ; Εχουμε ντοκουμεντα ότι δεν ανάβει από τον καλό θεούλη;

Καλό είναι να το αμφισβητείς αλλά παρουσίασε και κάτι που το διαψεύδει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Καλό είναι να το αμφισβητείς αλλά παρουσίασε και κάτι που το διαψεύδει

Βασικη αρχη της λογικης, της φιλοσοφιας και των μη κλινικα ηληθιων:

Το βαρος της αποδειξης πεφτει σε αυτον που κανει τον ισχυρισμο, δεν ΓΙΝΕΤΑΙ να αποδηξεις κατι αρνητικο.

Οπως εσυ ΔΕΝ μπορεις να αποδειξεις οτι εγω δεν εχω 8 ποδια, 3 κεφαλια και κανω οτι πιανω χρυσαφι. Πρεπει ΕΓΩ να το αποδειξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Καλό είναι να το αμφισβητείς αλλά παρουσίασε και κάτι που το διαψεύδει :P
Αν είχα πλήρη πρόσβαση στα στοιχεία, δεν θα ήταν δύσκολο. Απλά κάποιοι δεν το θέλουν αυτό.

Για το πως μπορεί να ανάβει ένα κερί "μόνο" του, νομίζω έχουν μπει βίντεο στο ίδιο θέμα πιο πίσω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Για το πως μπορεί να ανάβει ένα κερί "μόνο" του, νομίζω έχουν μπει βίντεο στο ίδιο θέμα πιο πίσω.

τα καιρακια που βαζουν στα παιδικα παρτι που αναβουν μονα τους αφου τα σβησει τραγουδοντας χαπι μπερθντει του γιου προφανως ο θεος τα αναβει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loupo

Νεοφερμένος

Ο π.Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Mιλάς σαν να εχεις βρεθει προσωπικα εκει. Αληθευει ; Αν οχι, πως εισαι σιγουρη ; Εχουμε ντοκουμεντα ;


Πρώτον είμαι σίγουρος και όχι σίγουρη :D

ναι το εχω δει από κοντά.



Βασικη αρχη της λογικης, της φιλοσοφιας και των μη κλινικα ηληθιων:


Δηλαδή με αποκαλείς κληνικά ηλίθιο επειδή πιστεύω σε κάτι που δεν πιστεύεις εσύ?
Ευχαριστώ πολύ



τα καιρακια που βαζουν στα παιδικα παρτι που αναβουν μονα τους αφου τα σβησει τραγουδοντας χαπι μπερθντει του γιου προφανως ο θεος τα αναβει

Σιγα μην είχε την ανάγκη ο θεός να ασχοληθεί με τα κεράκια των γεννεθλίων μας... :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν και δεν πιστεύω ότι ανάβει η φλόγα από τον καλό θεούλη ούτε εγώ να σε ρωτήσω κάτι Lorien;
Mιλάς σαν να εχεις βρεθει προσωπικα εκει. Αληθευει ; Αν οχι, πως εισαι σιγουρος ; Εχουμε ντοκουμεντα ότι δεν ανάβει από τον καλό θεούλη;
Καλό είναι να το αμφισβητείς αλλά παρουσίασε και κάτι που το διαψεύδει :P
Mε προλαβε ο epote...

ναι το εχω δει από κοντά.
Τοτε παω πασο. Δεν το δεχομαι, αφου απο κοντα πολυς κοσμος εχεις δει πολλα "μαγικα" που δεν πιστευει στα ματια του, αλλά το δεχομαι σαν προσωπικη σου εμπειρια και δε μπορω να πω τιποτα επ αυτου. Μονο το οτι στη θεση σου θα το ψαχνα και λιγο. Θα ηθελα και τη γνωμη σου για τα ποστς 1 και 14 (και τα υπολοιπα) αυτου του τοπικ βεβαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Loupo

Νεοφερμένος

Ο π.Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Mε προλαβε ο epote...

Τοτε παω πασο. Δεν το δεχομαι, αφου απο κοντα πολυς κοσμος εχεις δει πολλα "μαγικα" που δεν πιστευει στα ματια του, αλλά το δεχομαι σαν προσωπικη σου εμπειρια και δε μπορω να πω τιποτα επ αυτου. Μονο το οτι στη θεση σου θα το ψαχνα και λιγο. Θα ηθελα και τη γνωμη σου για τα ποστς 1 και 14 (και τα υπολοιπα) αυτου του τοπικ βεβαια...


Πίστεψε με ότι το έχω ψάξει πολύ στην ζωή μου και δε σου απαντάω απ΄έξω αλλά μέσα από τα πράγματα.
Τα έχω ζήσει , τα έχω δει , τα έχω πιάσει…
Δεν νομίζω να χρειάζεται να βγει με Λινκ ο παπάς για να καλύψουμε την περίεργη πλευρά μας αρκεί να ανοίξουμε τα μάτια μας.
Το θαύμα δε γίνετε μόνο μέσα στον Πανάγιο Τάφο Αλλά σε ολόκληρο το ναό της Αναστάσεως.
Ας μη ζητάμε μόνιμα αποδείξεις και Θαύματα από τον Θεό και τους Αγίους για να είμαστε κοντά του.
Απλά ας ανοίξουμε τα μάτια μας και τις καρδιές μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loupo

Νεοφερμένος

Ο π.Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
ΕΓΩ ειμαι ο θεος, με πιστευεις?
Οχι?
Οκ δεν μπορεις να αποδειξεις οτι ΔΕΝ ειμαι αρα ΕΙΜΑΙ.




Μπορώ πάρα πολύ εύκολα ακόμα και με την λογική ενός μικρού παιδιού να αποδείξω ότι δεν είσαι θεός τουλάχιστον έτσι όπως ορίζω και πιστεύω εγώ τον Θεό μου.
Και ο Χριστιανικός Θεός δεν γνωρίζετε και δεν ορίζεται με το να προσπαθείς να ορίσεις ως Θεό αυτό που δεν ξέρεις τι είναι , αλλά αντίθετα θεός για τους Χριστιανούς είναι αυτό που γνωρίζουνε τι είναι.
Την αοριστία σου έχεις δικαίωμα να την κρατάς για εσένα και να την πιστεύεις σαν Θεό σου , αλλά δε συμβαίνει τουλάχιστον για εμάς τους Χριστιανούς.
Ξέρουμε πολύ καλά τι πιστεύουμε και ποιός είναι ο θεός μας και έχουμε τρανότατες αποδείξεις για εκείνον τις οποίες δε θα μπω στον κόπο να τις αναφέρω , διότι έχεις αρνητική προαίρεση σε ότι και αν πω.
Άλλωστε με το να μας βρίζεις δείχνεις ότι έχεις έλλειψη επιχειρημάτων .
Έχεις το δικαίωμα να ζεις και να απολαμβάνεις αυτά τα λίγα που μπορείς να αγγίξεις , να δεις και να γευτείς γύρω σου.
Και εμείς έχουμε το δικαίωμα να ζούμε , να γευόμαστε , να αισθανόμαστε και να απολαμβάνουμε , Εκείνον που δεν θέλησες και δεν μπόρεσες να γνωρίσεις.
Εμείς αισθανόμαστε χαρούμενοι και ευτυχισμένοι με την επιλογή μας.
Εύχομαι και εσύ να αισθάνεσαι το ίδιο με τις δικές σου επιλογές...
;)

Αυτά τα ολίγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Παρακαλω, αλλα σε τι ακριβως πιστευω εγω στο οποιο δεν πιστευεις εσυ?

Ερωτηση:

ΕΓΩ ειμαι ο θεος, με πιστευεις?

Οχι?

Οκ δεν μπορεις να αποδειξεις οτι ΔΕΝ ειμαι αρα ΕΙΜΑΙ.

Για περιπτώσεις σαν τη δική σου, φίλε μου Εποτ, γράφτηκε στη Βίβλο: " Εγώ είπα, Θεοί εστέ..."!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top