Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Ντεβιλ νομίζω ότι έχεις ξεφύγει πολύ από το πρόβλημα ... νομίζεις ότι η έκτρωση γίνεται μονο από κοπέλες οι οποίες θέλουν να καλό περνάνε και να μη έχουν ευθύνες;
Το θέμα αυτό έχει πολλές Πλευρές και το να αποδέχεσαι τη απαγορεύση της έκτρωσης με βεβιασμένα παράδειγματα αποτελεί δείγμα βλακείας .
Υπάρχουν γυναίκες με σοβαρά προβλήματα που αναγκάζονται να ρίξουν το παιδί τους...
Είναι πολύ μεγάλο ζήτημα η έκτρωση και η εγκυμοσύνη και οι πιο λογικές απόψεις ειναι εκείνες που στηριζονται σε λογικά επιχειρήματα ...εσύ βλέπεις το δέντρο και όχι το δάσος...
Ίσως μια πιο διεξοδικη έρευνα στο θέμα να σε κάνει να σκεφτείς καλυτερα και να πεις τη άποψη σου...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,565 μηνύματα.
Ντεβιλ νομίζω ότι έχεις ξεφύγει πολύ από το πρόβλημα ... νομίζεις ότι η έκτρωση γίνεται μονο από κοπέλες οι οποίες θέλουν να καλό περνάνε και να μη έχουν ευθύνες;
Το θέμα αυτό έχει πολλές Πλευρές και το να αποδέχεσαι τη απαγορεύση της έκτρωσης με βεβιασμένα παράδειγματα αποτελεί δείγμα βλακείας .
Υπάρχουν γυναίκες με σοβαρά προβλήματα που αναγκάζονται να ρίξουν το παιδί τους...
Είναι πολύ μεγάλο ζήτημα η έκτρωση και η εγκυμοσύνη και οι πιο λογικές απόψεις ειναι εκείνες που στηριζονται σε λογικά επιχειρήματα ...εσύ βλέπεις το δέντρο και όχι το δάσος...
Ίσως μια πιο διεξοδικη έρευνα στο θέμα να σε κάνει να σκεφτείς καλυτερα και να πεις τη άποψη σου...


Εσεις πάντως δεν γράφετε καμια αποψη στο θέμα. Μάλλον έχετε ανασφάλεια στο να στηριξετε μια άποψη. Εγω τουλάχιστον την έγραψα την δικιά μου. Η οποια ειναι ξεκάθαρη. Συμφωνω με την νομοθεσια των ΗΠΑ γιατι θεωρω οτι θα ρυθμισουν το ζήτημα.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εσεις πάντως δεν γράφετε καμια αποψη στο θέμα. Μάλλον έχετε ανασφάλεια στο να στηριξετε μια άποψη. Εγω τουλάχιστον την έγραψα την δικιά μου. Η οποια ειναι ξεκάθαρη. Συμφωνω με την νομοθεσια των ΗΠΑ γιατι θεωρω οτι θα ρυθμισουν το ζήτημα.

Θα επιχειρήσεις να απαντήσεις σε τίποτα από όσα σου παρέθεσα με πηγές ή να υποθέσω ότι δεν έχεις κάποιο αντεπιχείρημα;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,565 μηνύματα.
Κόψε το κύρηγμα γιατί εκτίθεσαι.
Δοκίμασε για μια φορά όταν σου λέει κάποιος κάτι για το οποίο προφανώς δεν έχεις διαβάσει ποτέ τίποτα, να το ψάξεις έστω στο γκουγκλ πριν απαντήσεις.
Θα σε βοηθήσω:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2709326/
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/preventing-unsafe-abortion
https://www.guttmacher.org/fact-sheet/induced-abortion-worldwide
https://www.nytimes.com/2018/05/31/opinion/sunday/abortion-banned-latin-america.html
Ενδεικτικά,
"Every year, worldwide, about 42 million women with unintended pregnancies choose abortion, and nearly half of these procedures, 20 million, are unsafe. Some 68,000 women die of unsafe abortion annually, making it one of the leading causes of maternal mortality (13%). Of the women who survive unsafe abortion, 5 million will suffer long-term health complications. "

5 λεπτά μου πήρε και ακύρωσα όλα αυτά που έβγαλες απ'το μυαλό σου. Δεν μιλάμε για υποθετικά σενάρια, μιλάμε για ένα καθεστώς που συναντάται στις υποανάπτυκτες χώρες ακόμα και υπήρξε στο παρελθόν παντού.

Οι "ανώριμες" κοπελίτσες που λες σε ποιον ανοίγουν τα πόδια τους άραγε; Αυτοί γιατί μπορούν να φύγουν με ελαφρά από μια εγκυμοσύνη άραγε; Μαζί σου, προφυλάξεις και σεξουαλική διαπαιδαγώγηση από νωρίς στα σχολεία, δωρεάν παροχή προφυλακτικών, γενικά πρόνοια.
Τι από αυτά κάνουν οι ΗΠΑ άραγε;
Χμ.
https://www.thoughtco.com/abstinence-only-sex-education-3533767
Mπράβο, πιάσαμε το πρόβλημα από τη ρίζα του.

Εξάλλου έχουμε δει πόσο ενδιαφέρονται οι ΗΠΑ για τα παιδιά και τους πήρε ο πόνος για τις εκτρώσεις, γι'αυτό κινητοποιηθήκαν άμεσα να λύσουν το πρόβλημα των school shootings, γι'αυτό τα ιδρύματά τους ("μα να το φέρει το παιδί στο κόσμο και να το δώσει σε ίδρυμα!!!) λειτουργούν άψογα και γι'αυτό δεν κυκλοφορούν τέτοιες εικόνες ντροπής.:rolleyes:

Α, για τις εξαιρέσεις που έθεσες (βιασμός και αιμομιξία) θέλω να επαναλάβει λίγο ο @Nihilist αυτά που είχε πει τη προηγούμενη φορά στο συγκεκριμένο θέμα γιατί το είχε θέσει πολύ σωστά και κατανοητά για όποιον είναι διατεθειμένο να ακούσει.


Μια χαρα ενδιαφέρονται οι ΗΠΑ αλλα για οσους επισης ενδιαφέρονται και οι ιδιοι. Δεν ειναι Ελλαδα να μοιράζουν παροχές στον κάθε τεμπέλη που παριστάνει τον κοινωνικα ανημπορο και δεν πηγαινει ουτε για δουλεια ουτε πουθενά. Απλα δεν μπορειτε να το καταλαβετε αυτο γιατι έτσι έχουμε μαθει απο μικροι στην Ελλάδα. Ολοι να ψάχνουν τσάμπα παροχές. Προφανως αυτα στις ΗΠΑ δεν υπάρχουν και θεωρουν κάποιοι οτι ειναι κράτος σκληρο.

Οι ανωριμες κοπελιτσες δέχονται σεξουαλικη επαφή χωρις προφυλακτικο (δεν ειναι οτι δεν ξέρουν) και μετά το μετανιώνουν. Και επειδη το μετάνιωσαν αυτες πρέπει να τους επιτρέπεται να ριξουν το παιδι; αν δεν ειναι απο βιασμο ή αιμομιξια θα πρέπει να το κρατησουν. Δεν ειναι α! εντάξει μωρε δεν το θέλω πάω και το ριχνω. Αυτη ειναι η γνωμη μου τωρα τα υπολοιπα στατιστικά που μου έβαλες και νουμερα τα θεωρω λιγο άκυρα.

Οι ΗΠΑ εναι τοσες πολιτειες ειναι λογικο μεσα σε τοσα δισεκατομυρια κοσμου να υππάρχουν και ηλιθιοι άνθρωποι εδω η άλλη γεννησε μονη της και το έριξε απο το φωταγωγο το παιδι.

Θα επιχειρήσεις να απαντήσεις σε τίποτα από όσα σου παρέθεσα με πηγές ή να υποθέσω ότι δεν έχεις κάποιο αντεπιχείρημα;


Πηγές παρέθεσες. Οχι αντιμετωπιση. Ουτε καν άποψη.

Μολις διαβασω αντιμετωπιση και οχι πολιτικαλ κορεκτ γενικολογιες του στυλ

"δες το θέμα πιο διεξοδικα... διαβασε γενικα" κτλπ τοτε ναι θα απαντησω και εγω.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Εσεις πάντως δεν γράφετε καμια αποψη στο θέμα. Μάλλον έχετε ανασφάλεια στο να στηριξετε μια άποψη. Εγω τουλάχιστον την έγραψα την δικιά μου. Η οποια ειναι ξεκάθαρη. Συμφωνω με την νομοθεσια των ΗΠΑ γιατι θεωρω οτι θα ρυθμισουν το ζήτημα.

Αν θεωρείς ανασφάλεια το ότι δε προτρέχω σε βεβιασμένες αποφάσεις....πάω πάσο ειλικρινά. Μιλάμε για ζητημα που επηρεάζει μια ζωή ...αλλά βέβαια δε σου λέει κάτι αυτό...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,565 μηνύματα.
Αν θεωρείς ανασφάλεια το ότι δε προτρέχω σε βεβιασμένες αποφάσεις....πάω πάσο ειλικρινά. Μιλάμε για ζητημα που επηρεάζει μια ζωή ...αλλά βέβαια δε σου λέει κάτι αυτό...


Ναι το θεωρω επειδη δεν έχεις αποψη επι του θέματος. Δεν παιρνεις άποψη επιλέγοντας την ουδετεροτητα επειδη μαλλον δεν θές να γινεις κακιά. Για κάποια μεριδα ανθρωπων.


Φτανει πια με αυτους που τα κάνουνε καλα με ολους .... χορτάσαμε. Δεν βγάζει πουθενά.


Εμενα η γνωμη μου ειναι αυτη και την έγραψα απευθειας. Μολις αναλάβετε το θάρρος και της δικιάς σας γνωμης τοτε θα μπειτε να με ειρωνευτειτε. ;)

η αντιδραση μου στο προηγουμενο ποστ:

ωριμη αποφαση μετα την 1η αντιδραση:


(σοβαρα αυτη τη στιγμη δεν πιστευω οτι ειμαι καν οφφ τοπικ απλα δεν ξερω τι να πρωτοσχολιασω και πως
δεν εχω ουτε το κουραγιο ουτε τη δυναμη i'm out)

α οκ το εκανε η ολιβια για μενα ολα καλα


Συγγνώμη Λαιδη δεν ήθελα να σας κουράσω :D
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Ναι το θεωρω επειδη δεν έχεις αποψη επι του θέματος. Δεν παιρνεις άποψη επιλέγοντας την ουδετεροτητα επειδη μαλλον δεν θές να γινεις κακιά. Για κάποια μεριδα ανθρωπων.


Φτανει πια με αυτους που τα κάνουνε καλα με ολους .... χορτάσαμε. Δεν βγάζει πουθενά.


Εμενα η γνωμη μου ειναι αυτη και την έγραψα απευθειας. Μολις αναλάβετε το θάρρος και της δικιάς σας γνωμης τοτε θα μπειτε να με ειρωνευτειτε. ;)

Συγγνώμη Λαιδη δεν ήθελα να σας κουράσω :D

Ξέρεις τι λένε ...μη κρίνεις για να μη κριθείς. Άρα η θα δεχεσαι τη άποψη του καθένα όπως και εσύ έχεις το δικαίωμα να κρίνεις. Η δε θα κρίνεις καθόλου αφου ξέρεις τι είσαικαι θα κάθεσαι στα αυγά σου!
Η επιλογή είναι δική σου!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια χαρα ενδιαφέρονται οι ΗΠΑ αλλα για οσους επισης ενδιαφέρονται και οι ιδιοι. Δεν ειναι Ελλαδα να μοιράζουν παροχές στον κάθε τεμπέλη που παριστάνει τον κοινωνικα ανημπορο και δεν πηγαινει ουτε για δουλεια ουτε πουθενά. Απλα δεν μπορειτε να το καταλαβετε αυτο γιατι έτσι έχουμε μαθει απο μικροι στην Ελλάδα. Ολοι να ψάχνουν τσάμπα παροχές. Προφανως αυτα στις ΗΠΑ δεν υπάρχουν και θεωρουν κάποιοι οτι ειναι κράτος σκληρο.

Οι ανωριμες κοπελιτσες δέχονται σεξουαλικη επαφή χωρις προφυλακτικο (δεν ειναι οτι δεν ξέρουν) και μετά το μετανιώνουν. Και επειδη το μετάνιωσαν αυτες πρέπει να τους επιτρέπεται να ριξουν το παιδι; αν δεν ειναι απο βιασμο ή αιμομιξια θα πρέπει να το κρατησουν. Δεν ειναι α! εντάξει μωρε δεν το θέλω πάω και το ριχνω. Αυτη ειναι η γνωμη μου τωρα τα υπολοιπα στατιστικά που μου έβαλες και νουμερα τα θεωρω λιγο άκυρα.

Οι ΗΠΑ εναι τοσες πολιτειες ειναι λογικο μεσα σε τοσα δισεκατομυρια κοσμου να υππάρχουν και ηλιθιοι άνθρωποι εδω η άλλη γεννησε μονη της και το έριξε απο το φωταγωγο το παιδι.




Πηγές παρέθεσες. Οχι αντιμετωπιση. Ουτε καν άποψη.

Μολις διαβασω αντιμετωπιση και οχι πολιτικαλ κορεκτ γενικολογιες του στυλ

"δες το θέμα πιο διεξοδικα... διαβασε γενικα" κτλπ τοτε ναι θα απαντησω και εγω.

Δεν σου είπα ούτε να το δεις πιο διεξοδικά ούτε τίποτα, σου είπα ότι όσα λες απλά δεν ισχύουν και το υποστήριξα με πηγές και επίσημα στατιστικά. Έχεις δίκιο, δεν παρέθεσα άποψη, παρέθεσα γεγονότα. Ξέρεις πώς λέγεται μία άποψη που αντικρούεται από πηγές; Μπούρδα.
"Αυτη ειναι η γνωμη μου τωρα τα υπολοιπα στατιστικά που μου έβαλες και νουμερα τα θεωρω λιγο άκυρα.":rolleyes:
Είπες ότι αν απαγορευτούν οι εκτρώσεις δεν θα συνεχιστούν έστω παράνομα όπως υποστήριξα εγώ, αλλά οι γυναίκες θα φοβούνται ακόμα και να μένουν έγκυες πόσο μάλλον να κάνουν έκτρωση. Σου έδειξα ότι αυτό δεν ισχύει και ένα τεράστιο ποσοστό γυναικών καταφεύγει ήδη κάθε χρόνο σε επικίνδυνες εκτρώσεις, εκ των οποίων πολλές ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ή αποκτούν άλλα προβλήματα υγείας που αλλιώς θα αποφεύγονταν.
Πώς το βρήκες άκυρο αυτό εφόσον ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΗΔΗ;
Γράφεις ότι μια χαρά ενδιαφέρονται οι ΗΠΑ εκτός από όσους ψάχνουν τζάμπα παροχές και σου παρέθεσα περιπτώσεις παιδιών, ΠΑΙΔΙΩΝ, τα οποία με κανέναν τρόπο δεν μπορείς να υποστηρίξεις ότι "παριστάνουν τα ανήμπορα για να μη δουλέψουν" τα οποία τα έχουν γραμμένα, τα αφήνουν να πεθαίνουν σε σχολεία, σε ιδρύματα, σε κλουβες.
Πώς είναι αυτό άκυρο;
Μου λες ότι όλες οι κοπέλες μένουν έγκυες επειδή πηδιούνται γνωρίζοντας τους κινδύνους και σου αναφέρω ότι η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση σε πολλές πολιτείες έχει ακόμα ως μοναδική γραμμή την ΑΠΟΧΗ και υπάρχουν πολλοί νέοι που δεν ξέρουν τα βασικά για όσα βρίσκονται ανάμεσα στα πόδια τους.
Πώς είναι αυτό άκυρο;

Και τέλος πάντων να σου πω και κάτι δεν με νοιάζουν όλα αυτά. Ακόμα και από επιπολαιότητα να έμεινε κάποια έγκυος και δεν θέλει να γίνει μητέρα, έχει ένα αναφαίρετο δικαίωμα που λέγεται αυτοδιάθεση σώματος. Θα το γκουγκλάρεις ή να το κάνω πάλι εγώ;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,565 μηνύματα.
Ξέρεις τι λένε ...μη κρίνεις για να μη κριθείς. Άρα η θα δεχεσαι τη άποψη του καθένα όπως και εσύ έχεις το δικαίωμα να κρίνεις. Η δε θα κρίνεις καθόλου αφου ξέρεις τι είσαικαι θα κάθεσαι στα αυγά σου!
Η επιλογή είναι δική σου!

Εν παση περιπτωση εγω έγραψα τη γνωμη μου και οτι απλά συμφωνω με αυτη την νομοθεσια με εξαιρεση βεβαια τις περιπτωσεις βιασμων και αιμομιξιας. Σε ολες τις άλλες περιπτωσεις θεωρω οτι η κοπελα δέχτηκε να κάνει σεξ χωρις προφυλακτικο και άρα ειναι και αυτη υπευθυνη για οτι συμβει.

Να μην γνωριζει αποκλειεται. Ειναι σαν να μου λες οτι ξέρω πως αυτο που κάνω θα προκαλέσει κακο σε κάποιον και μετά επειδη δεν θέλω να ζοριστω να βρω λυση θα επιλέξω την ευκολη να τον πετάξω απο το γκρεμο. Επισης αν η κοπελα ή και ο άντρας ξέρουν πως σε περιπτωση έκτρωσης θα υποστουν τεράστια χρηματικα προστιμα ακομα και φυλακιση πιστευω θα μειωθουν οι "ανευθυνες" συνερευσεις και αρα ολες οι πιθανες συνέπειες τους.

Δεν θα γράψω άλλα. Γιατι το κουράζουμε. Ειναι η θέση μου επι του θέματος. Σαφης και ξεκάθαρη.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Εν παση περιπτωση εγω έγραψα τη γνωμη μου και οτι απλά συμφωνω με αυτη την νομοθεσια με εξαιρεση βεβαια τις περιπτωσεις βιασμων και αιμομιξιας. Σε ολες τις άλλες περιπτωσεις θεωρω οτι η κοπελα δέχτηκε να κάνει σεξ χωρις προφυλακτικο και άρα ειναι και αυτη υπευθυνη για οτι συμβει.

Να μην γνωριζει αποκλειεται. Ειναι σαν να μου λες οτι ξέρω πως αυτο που κάνω θα προκαλέσει κακο σε κάποιον και μετά επειδη δεν θέλω να ζοριστω να βρω λυση θα επιλέξω την ευκολη να τον πετάξω απο το γκρεμο. Επισης αν η κοπελα ή και ο άντρας ξέρουν πως σε περιπτωση έκτρωσης θα υποστουν τεράστια χρηματικα προστιμα ακομα και φυλακιση πιστευω θα μειωθουν οι "ανευθυνες" συνερευσεις και αρα ολες οι πιθανες συνέπειες τους.

Δεν θα γράψω άλλα. Γιατι το κουράζουμε. Ειναι η θέση μου επι του θέματος. Σαφης και ξεκάθαρη.
Οκ εγώ απλά σου λέω να δεις πιο αναλυτικά για τις εκτρώσεις για να δεις ότι δε έχεις ολοκληρωμένη άποψη για το θέμα . Λαμβάνεις 2 περιπτώσεις ! Ενώ δε ειναι έτσι...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,565 μηνύματα.
Και τέλος πάντων να σου πω και κάτι δεν με νοιάζουν όλα αυτά. Ακόμα και από επιπολαιότητα να έμεινε κάποια έγκυος και δεν θέλει να γίνει μητέρα, έχει ένα αναφαίρετο δικαίωμα που λέγεται αυτοδιάθεση σώματος. Θα το γκουγκλάρεις ή να το κάνω πάλι εγώ;


Οχι δεν έχει. Προσωπικα δεν θα της το αναγνωριζα ως δικαστής. Δεν έχει να κάνει με γκούγκλ αυτο. Ειναι η γνώμη μου. Δεν θα κάνουμε πχ ενα συμβολαιο και μετά θα γυρισεις να μου πεις το σκιζω και τελειωσαμε επειδη ειναι δικο σου αναφαιρετο δικαιωμα .... να φυγεις απο την συμφωνια και εδω σε αυτο το παράδειγμα δεν μιλάμε καν για ανθρωπινη ζωη αλλα και πάλι ειναι ανέντιμο.

Τι θα πει αυτοδιάθεση... ο άλλος δεν έχει γνωμη .... μονο εσυ έχεις. Αυτα ειναι φεμινιστικοι αυταρχισμοι. Δεν τους δέχομαι και καλυτερα οποια τους έχει να μου τους προβάλει εξαρχης να το λήξουμε χωρις να μπλέξουμε μετά. Εσενα μπορει να μην σε ενδιαφέρει εμενα με ενδιαφέρει ομως. Αυτά.

Τα υπολοιπα για αυτες που ενω απαγορευεται η έκτρωση πάνε και την κάνουν σου απάντησα.

Μάλλον απαντάει ο Αϊνσταιν. Η βλακεια ειναι χωρις ορια. Η ανθρωπινη βλακεια και δυστυχως αναμεσα μας κυκλοφορουν και πολλοι ηλιθιοι. Η άλλη πέταξε το παιδι απο το φωταγωγο.


Η Λυση που προτεινω λοιπον ειναι αυτη αυστηρη νομοθεσια.

Αφου λοιπον υπάρχουν πάντα οι ηλιθιοι που θα πάνε εναντια στο νομο και κάποιοι θα δολοφονησουν κιολας .... να τους καταργησουμε τους νομους;;; αυτο υποστηριζεις;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Οχι δεν έχει. Προσωπικα δεν θα της το αναγνωριζα ως δικαστής. Δεν έχει να κάνει με γκούγκλ αυτο. Ειναι η γνώμη μου. Δεν θα κάνουμε πχ ενα συμβολαιο και μετά θα γυρισεις να μου πεις το σκιζω και τελειωσαμε επειδη ειναι δικο σου αναφαιρετο δικαιωμα ....

Μου κάνει τρομερή εντύπωση που συμφωνείς τόσο με την Αμερική στα περισσότερα και λές κάτι τέτοιο...δικαστής δεν είμαι,αλλά νομίζω δεν γίνεται ανάλογα τα καπρίτσια του καθενός να μην αναγνωρίζονται δικαιώματα.Όσον αφορά τουλάχιστον τις ΗΠΑ απ'όσο γνωρίζω ισχύει συνταγματικά μιλώντας η περίφημη αρχή του "Rule of law" . Ακόμα και τα πιο φρικτά και ανήκουστα εγκλήματα να έχει κάνει κάποιος διατηρεί κανονικά κάθε δικαίωμα του αναφαίρετο. Οποιαδήποτε διαφορετική γνώμη(διότι γνώμη δικαστή/πολίτη θα είναι) έρχεται σε άμεση σύγκρουση με το ίδιο το σύνταγμα λοιπόν,και παρεκλίνει απο την αρχή του "Rule of law" . Όμως ο Δικαστής ενσαρκώνει το σύνταγμα και όχι τις προσωπικές του προτιμήσεις ως προς τι θα έπρεπε να ήταν νόμιμο ή οχι,ή τι θα έπρεπε να αναγνωρίζεται ή οχι .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Α, για τις εξαιρέσεις που έθεσες (βιασμός και αιμομιξία) θέλω να επαναλάβει λίγο ο @Nihilist αυτά που είχε πει τη προηγούμενη φορά στο συγκεκριμένο θέμα γιατί το είχε θέσει πολύ σωστά και κατανοητά για όποιον είναι διατεθειμένο να ακούσει.

Η ανθρώπινη αξία είναι υπέρτατη. Και η εσκεμμένη παύση της ανθρώπινης ζωής είναι η μεγαλύτερη προσβολή αυτής της αξίας, μεγαλύτερη απ’ ό,τι ο βιασμός. Όμως ο βιασμός της εγκύου θεωρείται πιο άξιος προστασίας απ’ ό,τι ο «φόνος» του εμβρύου, τόσο νομικά όσο και ηθικά. Αυτό δηλαδή που λέει ο Ντέβιλ. Και εφόσον η έγκυος είναι προφανώς άνθρωπος, το έμβρυο εξ αντιδιαστολής συνάγεται πως δεν είναι άνθρωπος και άρα η έκτρωση δεν είναι φόνος. Διαφορετικά, αν ήταν και οι δύο άνθρωποι, θα ήταν παραδοξολογία να θεωρείται σπουδαιότερος ο βιασμός αντί του φόνου.

Αυτός ο απλός συλλογισμός δείχνει την αντίφαση και την αμηχανία στην οποία καταλήγουν όσοι ισχυρίζονται πως η άμβλωση είναι φόνος και άρα πρέπει να απαγορεύεται, ενώ ταυτόχρονα δέχονται και εξαιρέσεις για προσβολές ήσσονος του φόνου σημασίας.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,565 μηνύματα.
Μου κάνει τρομερή εντύπωση που συμφωνείς τόσο με την Αμερική στα περισσότερα και λές κάτι τέτοιο...δικαστής δεν είμαι,αλλά νομίζω δεν γίνεται ανάλογα τα καπρίτσια του καθενός να μην αναγνωρίζονται δικαιώματα.Όσον αφορά τουλάχιστον τις ΗΠΑ απ'όσο γνωρίζω ισχύει συνταγματικά μιλώντας η περίφημη αρχή του "Rule of law" . Ακόμα και τα πιο φρικτά και ανήκουστα εγκλήματα να έχει κάνει κάποιος διατηρεί κανονικά κάθε δικαίωμα του αναφαίρετο. Οποιαδήποτε διαφορετική γνώμη(διότι γνώμη δικαστή/πολίτη θα είναι) έρχεται σε άμεση σύγκρουση με το ίδιο το σύνταγμα λοιπόν,και παρεκλίνει απο την αρχή του "Rule of law" . Όμως ο Δικαστής ενσαρκώνει το σύνταγμα και όχι τις προσωπικές του προτιμήσεις ως προς τι θα έπρεπε να ήταν νόμιμο ή οχι,ή τι θα έπρεπε να αναγνωρίζεται ή οχι .


Ο Κώδικας Ιατρικής Δεοντολογιας Άρθρο 31 - Νόμος 3418/2005 οριζει οτι ο ιατρος μπορει να αρνηθει το αναφαιρετο δικαιωμα της καθεμιας (οπως η ιδια το εχει ορισει) εφοσον αντικειται στην ηθική και την συνειδηση του. Μονο εάν υπάρχει σοβαρος κινδυνος για την ζωή της απο την κύηση που σε αυτη τη περιπτωση ουτε εγω θα διαφωνουσα.

Εφοσον λοιπον ειναι αναφαιρετο δικαιωμα γιατι ο κώδικας Ιατρικης Δεοντολογιας δινει αυτη την επιλογη στον γιατρο;

Και αφου ειναι αναφαιρετο δικαιωμα κάποιου και έχει να κανει με την αυτοδιαθεση του για το σωμα του ... γιατι απαγορευονται οι αυτοκτονιες; αν ειναι ετσι και ο αλλος αποφασιζει να αυτοκτονησει και ειναι λοιπον δικαιωμα του να πάει να φουντάρει αφου σωμα του δεν ειναι;


Ως εκ τουτου λοιπον ένας ακομα λογος που κάποιες μπορει να καταφευγουν σε παρανομες εκτρωσεις και μονες τους ειναι επειδη ο γιατρος τους το αρνηθηκε. Να μια απο τις απαντησεις που έψαχνε η ολιβια.

Η ανθρώπινη αξία είναι υπέρτατη. Και η εσκεμμένη παύση της ανθρώπινης ζωής είναι η μεγαλύτερη προσβολή αυτής της αξίας, μεγαλύτερη απ’ ό,τι ο βιασμός. Όμως ο βιασμός της εγκύου θεωρείται πιο άξιος προστασίας απ’ ό,τι ο «φόνος» του εμβρύου, τόσο νομικά όσο και ηθικά. Αυτό δηλαδή που λέει ο Ντέβιλ. Και εφόσον η έγκυος είναι προφανώς άνθρωπος, το έμβρυο εξ αντιδιαστολής συνάγεται πως δεν είναι άνθρωπος και άρα η έκτρωση δεν είναι φόνος. Διαφορετικά, αν ήταν και οι δύο άνθρωποι, θα ήταν παραδοξολογία να θεωρείται σπουδαιότερος ο βιασμός αντί του φόνου.

Αυτός ο απλός συλλογισμός δείχνει την αντίφαση και την αμηχανία στην οποία καταλήγουν όσοι ισχυρίζονται πως η άμβλωση είναι φόνος και άρα πρέπει να απαγορεύεται, ενώ ταυτόχρονα δέχονται και εξαιρέσεις για προσβολές ήσσονος του φόνου σημασίας.


Ο βιασμος ειναι κάτι που έγινε χωρις η άλλη να το συναινεσει. Ενω η κυηση έγινε με την συναινεση της εστω και έμμεσα. Οταν αφηνεις τον αλλον να έχει απροκαλυπτες σεξουαλικές επαφές μαζι σου τοτε αυτοματα συμφωνεις σε οτιδηποτε προκυψει απο αυτο. Δεν υπάρχει καμια αντιφαση και καμια αμηχανια τουλαχιστον εκ μερους μου.

Αν θα προσέφευγα εναντιον του νομου θα ηταν για την περιπτωση του βιασμου. Το υπολοιπο με καλυπτει. Επειδη πολλοι στην Ελλαδα έχουν ή νομιζουν πως έχουν ενα καρο "αναφαιρετα" δικαιωματα έχουμε καταντησει να ειμαστε ενα τεράστιο μπάχαλο.

Οπως αναφαιρετο δικαιωμα των μεταναστων ειναι να έχουν στεγη. Οποτε καταλαμβανουν ιδιοκτησιες που ανηκουν σε άλλους.

https://www.protothema.gr/greece/ar...usxU97UaZXFdCEsQKbIqALD2Ug3yDNs7aAIGo9PDdEK-I
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.
Η κυβερνήτης της Αλαμπάμα Κέι Άιβι υπέγραψε τον νόμο που απαγορεύει την άμβλωση σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις

ας συγχαρουμε την ηθικη και την συγκινητικη ευαισθησια ολων αυτων των "προοδευτικων" ανθρωπων που δεν μπορουν να επιτρεψουν -εν ετη 2019 παρακαλω- το αντιχριστιανικο εγκλημα της αμβλωσης και την αποτροπαια ελευθερια μιας γυναικας να διαχειστει το σωμα της οπως εκεινη επιθυμει
εξαλου ολοι ξερουμε οτι το μονο χειροτερο απο ενα βιαστη ειναι ενας γιατρος που δεχεται να συμβαλει στη διαδικασια της εκτρωσης



(ψοφος, γαγκραινα και εμπολα ειλικρινα)


Ανεξάρτητα αν συμφωνώ η όχι με τον νόμο,είναι τραγικό να λες να πεθάνει κάποιος.

Νομιζω ότι μερικοί έχουν ξεφύγει εδώ μέσα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Οπότε για να κάνεις έναν άνθρωπο υπεύθυνο θα τον αναγκάσεις να κάνει την ΑΝΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ να μεγαλώσει ένα παιδί που δεν θέλει και που δεν ξέρει ή δεν μπορεί να το μεγαλώσει. Makes sense.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και αφου ειναι αναφαιρετο δικαιωμα κάποιου και έχει να κανει με την αυτοδιαθεση του για το σωμα του ... γιατι απαγορευονται οι αυτοκτονιες; αν ειναι ετσι και ο αλλος αποφασιζει να αυτοκτονησει και ειναι λοιπον δικαιωμα του να πάει να φουντάρει αφου σωμα του δεν ειναι;
Έχεις μπλέξει τόσα άσχετα θέματα στις απαντήσεις σου για την δημιουργία εντυπώσεων, μπας και καλύψεις το ότι δεν μπορείς να υποστηρίξεις τη θέση σου.
Η αυτοκτονία τι εννοείς απαγορεύεται; Θα με φυλακίσουν αν αυτοκτονήσω;
Αν μου διαφεύγει κάποιος νόμος ενημέρωσέ με, αν και υπόψη μου έχω μόνο την αντίσταση του παπαδαριού σε ένα σύμπτωμα μιας ψυχικής ασθένειας.

Αν θα προσέφευγα εναντιον του νομου θα ηταν για την περιπτωση του βιασμου. Το υπολοιπο με καλυπτει. Επειδη πολλοι στην Ελλαδα έχουν ή νομιζουν πως έχουν ενα καρο "αναφαιρετα" δικαιωματα έχουμε καταντησει να ειμαστε ενα τεράστιο μπάχαλο.

Οπως αναφαιρετο δικαιωμα των μεταναστων ειναι να έχουν στεγη. Οποτε καταλαμβανουν ιδιοκτησιες που ανηκουν σε άλλους.
Άλλος ένας άκυρος παραλληλισμός.
Ναι, σε ένα κράτος πρόνοιας, οι πρόσφυγες και οι άποροι θα έπρεπε να έχουν βοήθεια.

Οχι δεν έχει. Προσωπικα δεν θα της το αναγνωριζα ως δικαστής. Δεν έχει να κάνει με γκούγκλ αυτο. Ειναι η γνώμη μου. Δεν θα κάνουμε πχ ενα συμβολαιο και μετά θα γυρισεις να μου πεις το σκιζω και τελειωσαμε επειδη ειναι δικο σου αναφαιρετο δικαιωμα .... να φυγεις απο την συμφωνια και εδω σε αυτο το παράδειγμα δεν μιλάμε καν για ανθρωπινη ζωη αλλα και πάλι ειναι ανέντιμο.

Τι θα πει αυτοδιάθεση... ο άλλος δεν έχει γνωμη .... μονο εσυ έχεις. Αυτα ειναι φεμινιστικοι αυταρχισμοι. Δεν τους δέχομαι και καλυτερα οποια τους έχει να μου τους προβάλει εξαρχης να το λήξουμε χωρις να μπλέξουμε μετά. Εσενα μπορει να μην σε ενδιαφέρει εμενα με ενδιαφέρει ομως. Αυτά.

Τα υπολοιπα για αυτες που ενω απαγορευεται η έκτρωση πάνε και την κάνουν σου απάντησα.
Κοίτα σύμπτωση, δεν είσαι ούτε θα γίνεις ποτέ δικαστής επομένως δεν είναι στο χέρι σου. Ξαναλέω, "γνώμες" που ακυρώνονται από γεγονότα δεν είναι γνώμες, είναι άγνοια. Και αν παραμένουν "γνώμες" ακόμα και αφού έχει επισημανθεί η πραγματικότητα, είναι πείσμα.
Για ποιον "άλλον" μιλάς πάλι; Υποθέτω για τον άντρα. Αν και όποτε αποκτήσει τη δυνατότητα να κυοφορεί αυτός και να υπομένει το λούκι πριν, κατά τη διάρκεια και μετά της γέννας, θα το ξανασυζητήσουμε. Μέχρι τότε, ναι, η άποψη της εκάστοτε γυναίκας που είναι έγκυος μετράει πολύ παραπάνω από του οποιουδήποτε και αυτό δεν είναι "φεμινιστικός αυταρχισμός" (λολ), είναι απλή λογική.

Μάλλον απαντάει ο Αϊνσταιν. Η βλακεια ειναι χωρις ορια. Η ανθρωπινη βλακεια και δυστυχως αναμεσα μας κυκλοφορουν και πολλοι ηλιθιοι. Η άλλη πέταξε το παιδι απο το φωταγωγο.
Εμένα μου λες...
(Κι άλλο άσχετο γεγονός για δημιουργία εντυπώσεων! Άραγε, τι είναι καλύτερο, να κυοφορεί κάποια ένα παιδί μέχρι το τέλος, να το φέρνει στη ζωή και μετά να το πετάει από το φωταγωγό, ή να κάνει μία ασφαλή έκτρωση; Χμμ δίλημμα!)
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εμένα μου λες...
(Κι άλλο άσχετο γεγονός για δημιουργία εντυπώσεων! Άραγε, τι είναι καλύτερο, να κυοφορεί κάποια ένα παιδί μέχρι το τέλος, να το φέρνει στη ζωή και μετά να το πετάει από το φωταγωγό, ή να κάνει μία ασφαλή έκτρωση; Χμμ δίλημμα!)
Να προσπαθεί να κάνει έκτρωση στον εαυτό της με κρεμάστρα και τελικά να πεθαίνει από αιμορραγία αλλά ο Ντέβιλ νομίζει ότι αυτό είναι αστικός μύθος και οι γυναίκες που πάνε στις πορείες με κρεμάστρες παλαβές.

 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,565 μηνύματα.
Έχεις μπλέξει τόσα άσχετα θέματα στις απαντήσεις σου για την δημιουργία εντυπώσεων, μπας και καλύψεις το ότι δεν μπορείς να υποστηρίξεις τη θέση σου.
Η αυτοκτονία τι εννοείς απαγορεύεται; Θα με φυλακίσουν αν αυτοκτονήσω;
Αν μου διαφεύγει κάποιος νόμος ενημέρωσέ με, αν και υπόψη μου έχω μόνο την αντίσταση του παπαδαριού σε ένα σύμπτωμα μιας ψυχικής ασθένειας.


Άλλος ένας άκυρος παραλληλισμός.
Ναι, σε ένα κράτος πρόνοιας, οι πρόσφυγες και οι άποροι θα έπρεπε να έχουν βοήθεια.


Κοίτα σύμπτωση, δεν είσαι ούτε θα γίνεις ποτέ δικαστής επομένως δεν είναι στο χέρι σου. Ξαναλέω, "γνώμες" που ακυρώνονται από γεγονότα δεν είναι γνώμες, είναι άγνοια. Και αν παραμένουν "γνώμες" ακόμα και αφού έχει επισημανθεί η πραγματικότητα, είναι πείσμα.
Για ποιον "άλλον" μιλάς πάλι; Υποθέτω για τον άντρα. Αν και όποτε αποκτήσει τη δυνατότητα να κυοφορεί αυτός και να υπομένει το λούκι πριν, κατά τη διάρκεια και μετά της γέννας, θα το ξανασυζητήσουμε. Μέχρι τότε, ναι, η άποψη της εκάστοτε γυναίκας που είναι έγκυος μετράει πολύ παραπάνω από του οποιουδήποτε και αυτό δεν είναι "φεμινιστικός αυταρχισμός" (λολ), είναι απλή λογική.


Εμένα μου λες...
(Κι άλλο άσχετο γεγονός για δημιουργία εντυπώσεων! Άραγε, τι είναι καλύτερο, να κυοφορεί κάποια ένα παιδί μέχρι το τέλος, να το φέρνει στη ζωή και μετά να το πετάει από το φωταγωγό, ή να κάνει μία ασφαλή έκτρωση; Χμμ δίλημμα!)


Που ξέρεις οτι δεν ειμαι δικαστης ; τα ξέρεις ολα εσυ; παντογνωστρια εισαι;

η γυναικα δεν κυοφορησε απο μονη της. Κάποιος μ@@@κας την φουσκωσε. Και τον λέω μ@@@κα επειδη ετσι τον αντιμετωπιζετε. Οταν θέλετε να κάνετε παιδάκια τον ψάχνετε οταν θέλετε μετά να μην τα κρατησετε "Δικο μου ειναι το σωμα οτι θέλω το κάνω" βλέπω τα επιχειρηματα και τους παραλληλισμους οποτε και οπως θέλεις τα χρησιμοποιεις. Για αυτο δεν βγαινει άκρη. Δεν ειμαι εγω το προβλημα. Εσεις έχετε εγωϊσμουλη.


Γεμάτα τα δικαστηρια απο τέτοιες υποθέσεις. Για αυτο αν σκέφτεσαι έτσι ειτε πες το εξαρχης να το ξέρει ο αντρας ειτε βρες κάποιον σαν τον τσιπρα να λεει σε ολα yeswoman μπας και ταιριάξετε. Αλλα και αυτοι καποια στιγμη βαριούνται να ξέρεις.


Κατα τα αλλα ειμαι εγω ο φαλοκρατης οταν λέω οτι οι πιο πολλες ψαχνουν εναν αντρα να αγκιστρωθουν πάνω του και να διαιωνισουν το ειδος τους και οταν αποφασισουν για έκτρωση .... "δικο μου ειναι το σωμα" ο αντρας δεν εχει κανενα λογο.



Ε σορρυ αλλα πες με οπως θές δεν μπορω να συζητάω με κάποιες που έχουν τέτοια εγωϊστική νοοτροπια. Βρές καποιον να ταιριάζετε καλυτερα και να δέχεται τον εγωϊσμο σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Που ξέρεις οτι δεν ειμαι δικαστης ; τα ξέρεις ολα εσυ; παντογνωστρια εισαι;

η γυναικα δεν κυοφορησε απο μονη της. Κάποιος μ@@@κας την φουσκωσε. Και τον λέω μ@@@κα επειδη ετσι τον αντιμετωπιζετε. Οταν θέλετε να κάνετε παιδάκια τον ψάχνετε οταν θέλετε μετά να μην τα κρατησετε "Δικο μου ειναι το σωμα οτι θέλω το κάνω" βλέπω τα επιχειρηματα και τους παραλληλισμους οποτε και οπως θέλεις τα χρησιμοποιεις. Για αυτο δεν βγαινει άκρη. Δεν ειμαι εγω το προβλημα. Εσεις έχετε εγωϊσμουλη.


Γεμάτα τα δικαστηρια απο τέτοιες υποθέσεις. Για αυτο αν σκέφτεσαι έτσι ειτε πες το εξαρχης να το ξέρει ο αντρας ειτε βρες κάποιον σαν τον τσιπρα να λεει σε ολα yeswoman μπας και ταιριάξετε. Αλλα και αυτοι καποια στιγμη βαριούνται να ξέρεις.


Κατα τα αλλα ειμαι εγω ο φαλοκρατης οταν λέω οτι οι πιο πολλες ψαχνουν εναν αντρα να αγκιστρωθουν πάνω του και να διαιωνισουν το ειδος τους και οταν αποφασισουν για έκτρωση .... "δικο μου ειναι το σωμα" ο αντρας δεν εχει κανενα λογο.



Ε σορρυ αλλα πες με οπως θές δεν μπορω να συζητάω με κάποιες που έχουν τέτοια εγωϊστική νοοτροπια. Βρές καποιον να ταιριάζετε καλυτερα και να δέχεται τον εγωϊσμο σου.

Projecting at its finest.
Δεν τα ξέρω όλα, γι' αυτό γράφω πολλές φορές ότι αν δεν ισχύει κάτι που αναφέρω να με διορθώσει κάποιος που ξέρει καλύτερα, ή ότι θα ψάξω παραπάνω θέματα που αναφέρονται. Το έγραψα λετζίτ στο προηγούμενό μου ποστ. Κάτι που δεν έχεις κάνει ποτέ, ακόμα και σε περιπτώσεις που είναι οφθαλμοφανές ότι δεν ξέρεις τίποτα για ένα θέμα. Αυτό είναι εγωισμός.
Τώρα δεν θα κάτσω να παίξω τη κολοκυθιά "και πού το ξέρεις ότι δεν είμαι δικαστής", "και πού ξέρω ότι είσαι", δεν είσαι, πάμε παρακάτω.
Δεν μίλησα ποτέ για κανέναν μαλάκα που την...φούσκωσε. Η έκτρωση για εμένα είναι οκ επιλογή ακόμα και στα πλαίσια μιας υγιούς σχέσης, ακόμα κι αν υπάρχει η δυνατότητα να ανατραφεί ένα παιδί. Αυτό δεν καταλαβαίνεις. Η έκτρωση δεν είναι ένα θέμα που μπορείς να τεθείς κατά υπό προϋποθέσεις. Ή θεωρείς ότι είναι φόνος και άρα σε κάθε μα κάθε περίπτωση απαγορεύεται (στον βιασμό, στην αιμομιξία, σε θανατηφόρες παθήσεις), ή δεν το θεωρείς.
Κατά τ'άλλα ναι, εσύ είσαι φαλλοκράτης.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top