Περιουσιακά και διαζύγιο

p990i

Νεοφερμένος

Η p990i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Έχω το εξής προβλημα με τον πρώην συζυγό μου (είμαστε σε φάση διαζυγίου κατα αντιδικεία)
6 μήνες πρίν τον γάμο μας εν έτη 1995 πούλησα δύο ακίνητα που είχα προκειμένου να αγοραστει με τα χρήματα αυτά ένα διαμ/μα ,όπως και έγινε με την μόνη διαφορά ότι αυτό το διαμέριμα με δική μου προτοβουλία μπήκε στό όνομα του πρώην συζύγου μου.Τό έκανα γιά να μην αισθάνεται άσχημα και φιλοξενούμενος στό σπίτι της γυναίκας του μιάς και εκείνος ήτανε άνεργος και από φτωχή οικογένεια
Το 2005 και ενώ είχαμε αποκτήσει δύο παιδιά χωρίσαμε,εγώ ζήτησα να χωρίσουμε μιάς και δεν μπορούσα να ζήσω μαζί του .... είχε αλλάξει δραματικά η προσωπικότητα του ήτανε επιθετικός και προσβλητικός απέναντη μου,τρείς μήνες μετά των χωρισμό μας εκείνος αραβωνιάστικε.
Του ζήτησα να γράψει το σπίτι στά παιδιά μας,αρχικά το δέχτηκε υπό τον όρο να περιοριστέι η διατροφή σε ένα τυπικό ποσό,και δέχθηκε εκείνος την συντηριτική κατάσχεση του ακινήτου ως ασφαλιστική δικλίδα
Υπογράψαμε δύο φορές ιδιωτικό συμφωνητικό και όντως εγώ περιόρισα την διατροφή εκείνος όμως το μετάνιωσε και δεν μεταβίβασε ποτέ το σπίτι στά παιδιά μας.
Κάναμε τακτική αγωγή γιά τα αποκτήματα κινητά και ακίνητα καθώς επίσης και διεκδιτική γιά το σπίτι με δικάσιμο 9/2007
Έκανα ασφαλιστικά γιατί δεν έδινε ολόκληρη την διατροφή αλλά μόνο ένα μέρος της,όταν ήτανε η δικάσιμος ο δικηγόρος του πήρε αναβολή γύρω στίς δέκα μέρες και μέσα σε αυτές τίς δέκα μέρες ο πρώην σύζυγός μου πήρε 85.000 ευρώ από τράπεζα και προσημείωσε το σπίτι μας, επίσης πούλησε και ένα τζίπ που είχαμε πάρει κατά την διάρκεια του γάμου μας.Στήν δικάσιμο των ασφαλιστικών ισχυρίστκε ο μάρτυρας τους αλλά γράψανε και στίς προτάσεις τους ότι δεν υπάρχει περίπτωση το ακίνητο να πουληθεί η να υποθηκευτεί .......
Ο πρώην σύζυγός μου έχει ποινικό για την πράξη του αυτή? που προσημειωσε δηλαδη το ακίνητο ενω του είχαν κινοποιηθεί τα δικαστήρια και προκειπτει δόλος
Αν δεν πληρώσει το δάνειο (όπως υποπτευομαι) τι θα γίνει?
Οταν θα επιδικαστεί ένα ποσό το οποίο κάνει να πάρω από τον πρώην σύζυγό μου δεδομένου ότι δεν έχει άλλο περιουσιακο στοιχείο στό όνομα του πώς θα το διεκδικίσω?
Η γνώμη σας θα μου ήτανε πολύτιμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Νομίζω ότι μόνο ένας δικηγόρος μπορεί να σε συμβουλεύσει σωστά σε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Νομίζω ότι μόνο ένας δικηγόρος μπορεί να σε συμβουλεύσει σωστά σε αυτό.
Μπορεί να υπάρχει κάποιος δικηγόρος και στο φόρουμ χαμστεράκι. Αλλιώς να απαντούσαμε έτσι σε όλα τα θέματα στην κατηγορία αυτή.
Άλλωστε δεν νομίζω οτι η κοπέλα έχει αμελήσει να φροντίσει για δικηγόρο, απλώς θέλει μια δεύτερη γνώμη και καλά κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p990i

Νεοφερμένος

Η p990i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μπορεί να υπάρχει κάποιος δικηγόρος και στο φόρουμ χαμστεράκι. Αλλιώς να απαντούσαμε έτσι σε όλα τα θέματα στην κατηγορία αυτή.
Άλλωστε δεν νομίζω οτι η κοπέλα έχει αμελήσει να φροντίσει για δικηγόρο, απλώς θέλει μια δεύτερη γνώμη και καλά κάνει.


Μια δευτερη γνωμη θέλω ,ακριβώς αυτο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι εφοσον το σπιτι εχει υποθηκη πλεον, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να μεταβιβαστει. Σε καμια περιπτωση. Εκτος φυσικα αν αποδεσμευτει.

Το αμαξι που λες, αν το πηρατε κατα την διαρκεια του γαμου σας σου ανηκει το μισο (αρα τα μισα χρηματα τα οποια εισεπραξε κατα την πωληση του.). Κι ας ηταν στο ονομα του..

Παντως το να γραψεις το σπιτι στο ονομα του συζυγου σου στην αρχη.. :/:


Γενικοτερα να ρωτησω, κι ΑΝ ΘΕΣ φυσικα απαντας.
Ο συζυγος σου -μετα τον γαμο σας- εργαστηκε? Απεκτησε καθολου χρηματα? Καποιο ακινητο ισως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p990i

Νεοφερμένος

Η p990i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι εφοσον το σπιτι εχει υποθηκη πλεον, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να μεταβιβαστει. Σε καμια περιπτωση. Εκτος φυσικα αν αποδεσμευτει.

Το αμαξι που λες, αν το πηρατε κατα την διαρκεια του γαμου σας σου ανηκει το μισο (αρα τα μισα χρηματα τα οποια εισεπραξε κατα την πωληση του.). Κι ας ηταν στο ονομα του..

Παντως το να γραψεις το σπιτι στο ονομα του συζυγου σου στην αρχη.. :/:


Γενικοτερα να ρωτησω, κι ΑΝ ΘΕΣ φυσικα απαντας.
Ο συζυγος σου -μετα τον γαμο σας- εργαστηκε? Απεκτησε καθολου χρηματα? Καποιο ακινητο ισως?

Είχαμε μαζί μεσιτικό γραφείο (θεωρητικά ήτανε δικό του πρακτικά το κρατουσα εγώ)
Όσον αφορά το γιατί του έγραψα το σπίτι το έκανα επειδή ήθελα να αισθάνεται καλά και όχι φιλοξενούμενος όταν αποκτήσαμε παιδιά του ζήταγα να το μεταβιβάσει σε αυτά όμως εκείνος δεν ήθελε να το κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ο δικηγορος σου τι σου ειπε; (καθαρη περιεργεια..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Προς pp99oi:
Καλό θα ήταν να είχατε προβεί σε συντηρητική κατάσχεση κινητής και ακίνητης περιουσίας προκειμένου να μην μπορέσει να κάνει οποιαδήποτε εκποιητική πράξη αλλά από ότι φαίνεται δεν κάνατε κάτι τέτοιο. Επιπλέον, εκεί που ρωτάτε για το αν έχει ο άντρας σας ποινικό, τι εννοείτε; Αν εννοείτε εάν έχει τελέσει ποινικό αδίκημα προκειμένου να καταθέσετε έγκληση, θεωρώ πως μπορείτε μόνο να προσφύγετε στη καταδολίευση δανειστών. Εάν δεν πληρώσει το δάνειο, το οποίο θα πρέπει να προσπαθήσετε να ακυρώσετε με διάρρηξη της καταδολίευσης, θα τραπεί η προσημείωση σε υποθήκη και θα προβεί η τράπεζα σε αναγκαστική εκτέλεση, δηλαδή σε πλειστηριασμό.
Όταν θα επιδικαστεί το ποσό που σας αντιστοιχεί ως διατροφή, το οποίο προφανώς, κάτω από τις περιστάσεις είναι καλό να το ζητήσετε εξ ολοκλήρου και όχι με μηνιαία παροχή, θα ζητήσετε να ικανοποιηθείτε από το ποσό το δανείου. Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι και τώρα μπορείτε να καταθέσετε αίτηση για συντηρητική κατάσχεση προκειμένου να δεσμεύσετε το ποσό που έχει εκταμιευθεί ή θα εκταμιευθεί από τη τράπεζα.


Προς missdevil ή littlemissdevil: το εμπράγματο βάρος της υποθήκης, ακολουθεί το ακίνητο, επομένως, όταν ένα ακίνητο είναι υποθηκευμένο είναι δυνατό να μεταβιβαστεί. Καλό είναι, σε νομικά ή ιατρικά θέματα, αν δεν είμαστε οι ίδιοι ιατροί ή νομικοί να μην επιχειρούμε απαντήσεις που θα μπορούσαν να προβούν, υπό άλλες συνθήκες, ζωτικής σημασίας.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
τι σημαίνει καταδολίευση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Μπορεί να υπάρχει κάποιος δικηγόρος και στο φόρουμ χαμστεράκι. Αλλιώς να απαντούσαμε έτσι σε όλα τα θέματα στην κατηγορία αυτή.
Άλλωστε δεν νομίζω οτι η κοπέλα έχει αμελήσει να φροντίσει για δικηγόρο, απλώς θέλει μια δεύτερη γνώμη και καλά κάνει.
Αυτό ακριβώς έγραψα αλλά το πήρες διαμετρικά αντίθετα. Ότι ένας δικηγόρος μπορεί να τη συμβουλεύσει, (ποιος το απέκλυσε ότι είναι στο φόρουμ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Η έννοια της καταδολίευση δανειστών αναφέρεται αναλυτικά στο άρθρο 397 του Ποινικού Κώδικα. Λόγω έλλειψης χρόνου δεν μπορώ να το παραθέσω αυτή τη στιγμή. Σόρυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Η έννοια της καταδολίευση δανειστών αναφέρεται αναλυτικά στο άρθρο 397 του Ποινικού Κώδικα. Λόγω έλλειψης χρόνου δεν μπορώ να το παραθέσω αυτή τη στιγμή. Σόρυ.
δονγουόρι. δεν καίγομαι κιόλας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ντου;

Άρθρο 397​
Καταδολίευση δανειστών​
1. Ο οφειλέτης που με πρόθεση ματαιώνει ολικά ή εν μέρει την ικανοποίηση του δανειστή του, βλάπτοντας, καταστρέφοντας ή καθιστώντας χωρίς αξία, αποκρύπτοντας ή απαλλοτριώνοντας χωρίς ισότιμο και αξιόχρεο αντάλλαγμα οποιοδήποτε περιουσιακό του στοιχείο κατασκευάζοντας ψεύτικα χρέη ή ψεύτικες δικαιοπραξίες, τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι δύο ετών ή με χρηματική ποινή, αν η πράξη δεν υπόκειται σε βαρύτερη ποινή σύμφωνα με άλλη διάταξη.
2. Όμοια τιμωρείται όποιος επιχειρεί κάποια από αυτές τις πράξεις υπέρ του οφειλέτη.
3. Η ποινική δίωξη ασκείται μόνο ύστερα από έγκληση.


Κοινώς καταδολίευση είναι η εξαπάτηση των δανειστών!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
πάντως η δικανική γλώσσα είναι κομματάτσι δύσκολη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Συνήθεια είναι.. βέβαια τον πρώτο χρονο στην Νομική νόμιζα πως είμαι παντελώς στόκος.. δεν καταλαβαίνα γρι κι είχα πελαγώσει! :D (άμα αρχίσω να μιλάω έτσι, όλοι ρίχνουν τρελό γέλιο! :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Προς missdevil ή littlemissdevil: το εμπράγματο βάρος της υποθήκης, ακολουθεί το ακίνητο, επομένως, όταν ένα ακίνητο είναι υποθηκευμένο είναι δυνατό να μεταβιβαστεί. Καλό είναι, σε νομικά ή ιατρικά θέματα, αν δεν είμαστε οι ίδιοι ιατροί ή νομικοί να μην επιχειρούμε απαντήσεις που θα μπορούσαν να προβούν, υπό άλλες συνθήκες, ζωτικής σημασίας.:D

Για να το λες κατι περισσοτερο θα ξερεις.. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Misslittledevil: ναι, κάτι παραπάνω ξέρω αφού είμαι δικηγόρος, παρόλα αυτά ζητώ συγνώμη αν φάνηκα κάπως απότομη από τον τρόπο γραφής του σχολίου μου προς εσένα, οπότε σόρυ!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαμόγελο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημοσιογράφος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Δεν ξέρω/θυμάμαι τι ισχύει στην Ελλάδα. Ρωτώ. Έγκληση για καταδολίευση δανειστή μπορεί να κάνει η σύζυγος ή η τράπεζα ως δανειστής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
either of the two. Ανάλογα την περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top