Αναζητήσεις κομματιών!

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
χμ...δεν θυμαμαι ποιο εβαλε στην συγκεκριμενη σκηνη αλλα μετικα απο το lake hoyse που εχω ειναι αυτα:
Paul McCartney -This Never Happened Before
Nick Drake - Time Has Told Me
Eels - Ant Farm
The Clientele - (I Can't Seem To) Make You Mine
Carole King - It's Too Late



Γεια ριξε τους μια ματια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
https://www.imdb.com/title/tt0410297/soundtrack

ops δεν πρόσεξα ότι είχαν απαντήσει :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
αν μ'αγαπας να το φορας παντοτιναα για να θυμασαι πως υπηρξαμε αγκαλιαα...(btw ψαχνω αυτο το τραγουδι μηπως ξερει κανεις πως λεγεται?)

νομιζω πως λεγεται "το δαχτυλιδι" και το λεει ο σχοινας.. αλλα δεν παιρνω κι ορκο... παντως πολυ ωραιο τραγουδι... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
νομιζω πως λεγεται "το δαχτυλιδι" και το λεει ο σχοινας.. αλλα δεν παιρνω κι ορκο... παντως πολυ ωραιο τραγουδι... :)

θα το δοκιμασω.Thanks evouli:kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Άυτό ειναι σίγουρα το θυμάμε και εγώ, πολύ καλό τραγούδι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
αν μ'αγαπας να το φορας παντοτιναα για να θυμασαι πως υπηρξαμε αγκαλιαα...(btw ψαχνω αυτο το τραγουδι μηπως ξερει κανεις πως λεγεται?)

https://stixoi.info/stixoi.php?info=Lyrics&act=details&song_id=8447

Το δαχτυλίδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
ενταξει το κατεβασα! ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Άκουσα τις προάλλες στο ραδιόφωνο νομίζω κάποιες live εκτελέσεις κομματιών του Πασχάλη Τερζή, όπως "έχω μια αγάπη" (βγήκε το 2004) κλπ. και κάπου πήρε το μάτι μου ότι έχει βγάλει ένα live το 2005/6. Ισχύει; Εγώ ήξερα μόνο το "Τραγούδια μιας ζωής" (2002). Υπάρχει κάτι άλλο;

Συνφορουμίτες, τα φώτα σας (αν γνωρίζει κανείς βέβαια) :)

edit:
Επίσης ψάχνω ένα πολύ γνωστό ξένο παλιό μπλουζ (πολύ γνωστό) για το οποίο το μόνο που θυμάμαι είναι ένας στίχος στο ρεφραιν: "the way I dance with you"). Βοηθάει καθόλου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Eνα τραγουδι με στιχους στο ρεφρεν¨λενε πως την χωρα που ναυαγησες ταξιδευουν οι μαγισσες΄ μηπωε ξερει καποιος τον τιτλο του κι ποιος το λεει?Μου αρεσε πολυ το ακουσα στους singles σημερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Παλιά φωτογραφία
στην άδεια παραλία
σιωπή
κοιτάζω απʼτο μπαλκόνι
το δρόμο που θολώνει
η βροχή.

Λένε πως στη χώρα που ναυάγησες
βασιλεύουν οι μάγισσες

βουλιάζουνε στο βυθό και σε βγάζουνε
στον αφρό.

Λένε πως μας άφηνες στα κύματα
φυλαχτά και μηνύματα
τα βρήκανε τα παιδιά και χαθήκανε
ξαφνικά.

Η πόλη σαν καράβι
τα φώτα της ανάβει
γιορτή.
Θυμάμαι που γελούσες
να μείνω μου ζητούσες
παιδί.

Λένε πως στη χώρα που ναυάγησες
βασιλεύουν οι μάγισσες
βουλιάζουνε στο βυθό και σε βγάζουνε
στον αφρό.

Λένε πως μας άφηνες στα κύματα
φυλαχτά και μηνύματα
τα βρήκανε τα παιδιά και χαθήκανε
ξαφνικά.

Είναι Ξύλινα Σπαθιά και λέγεται Σιωπή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Eνα τραγουδι με στιχους στο ρεφρεν¨λενε πως την χωρα που ναυαγησες ταξιδευουν οι μαγισσες΄ μηπωε ξερει καποιος τον τιτλο του κι ποιος το λεει?Μου αρεσε πολυ το ακουσα στους singles σημερα.
Χριστινάκι, αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι αυτό:

Σιωπη
Παλιά φωτογραφία στην άδεια παράλια ,σιωπή
κοιτάζω από το μπαλκόνι το δρόμο που θολώνει η βροχή
Λένε πως στην χώρα που ναυάγησες βασιλεύουν οι μάγισσες
βουλιάζουνε στον βυθό και σε βγάζουνε στον αφρό
Λένε πως μας άφηνες στα κύματα φυλαχτά και μηνύματα
τα βρήκανε τα πουλιά και χαθήκανε ξαφνικά
Η πόλη σαν καράβι τα φώτα της ανάβει ,γιορτή
θυμάμαι που γελούσες να μείνω μου ζητούσες , παιδί
Λένε πως στην χώρα που ναυάγησες βασιλεύουν οι μάγισσες
βουλιάζουνε στον βυθό και σε βγάζουνε στον αφρό
Λένε πως...

Αυτό μπόρεσα να βρω, ελπίζω να σου αρκεί :D
Αυτό έψαχνες; :)

edit: Για μία ακόμα φορά με πρόλαβαν! Η Isiliel πάντως βρήκε περισσότερα από μένα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
isiliel :kissing: :clapup::clapup:εμετα το αβαταρ με βοηθας κι εδω ευχαριστω πολυ κουκλα μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Για δύο λεπτά σε πρόλαβα George;)

Καλύτερα να πούμε και πως βρίσκει κανείς τραγουδάκια που ψάχνει:

Ας πούμε για να βρούμε το συγκεκριμένο τραγουδάκι που δε ξέρουμε Τίτλο ή Καλλιτέχνη.
Πάμε Google και γράφουμε τις πιο χαρακτηριστικές λέξεις από τους στίχους που θυμόμαστε με + ανάμεσα.

π.χ. χώρα + ναυάγησες + μάγισσες
9 φορές στις 10 θα έχουμε επιτυχία!
Όταν οι στίχοι είναι πιο κοινότυποι (π.χ. "σ'αγαπώ, μ'αγαπάς" κτλ) , είναι λίγο πρόβλημα...

Σε περιπτώσεις όπως του Giorgos, γράφουμε όλο το στίχο με "..."

π.χ. "the way I dance with you"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Συνφορουμίτες, τα φώτα σας (αν γνωρίζει κανείς βέβαια) :)

edit:
Επίσης ψάχνω ένα πολύ γνωστό ξένο παλιό μπλουζ (πολύ γνωστό) για το οποίο το μόνο που θυμάμαι είναι ένας στίχος στο ρεφραιν: "the way I dance with you"). Βοηθάει καθόλου;

Νομιζω οτι ψαχνεις το careless whisper του George Michael.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ας πούμε για να βρούμε το συγκεκριμένο τραγουδάκι που δε ξέρουμε Τίτλο ή Καλλιτέχνη.
Πάμε Google και γράφουμε τις πιο χαρακτηριστικές λέξεις από τους στίχους που θυμόμαστε με + ανάμεσα.

π.χ. χώρα + ναυάγησες + μάγισσες
9 φορές στις 10 θα έχουμε επιτυχία!
Όταν οι στίχοι είναι πιο κοινότυποι (π.χ. "σ'αγαπώ, μ'αγαπάς" κτλ) , είναι λίγο πρόβλημα...

Βασικά, καλύτερο είναι να γράφουμε κανονικά τη φράση, με όλες τις λέξεις, αλλά εντός εισαγωγικών ώστε να την ψάξει ως φράση. Αν είναι πιο κοινότυπη προσθέτουμε και τη λέξη lyrics (στίχοι αν το τραγούδι είναι ελληνικό) εκτός των εισαγωγικών. Το μόνο κακό είναι οτι πρέπει να πετύχουμε ακριβώς τη φράση, μέχρι και τα κόμματα δηλαδή, άρα καλύτερα να γράψουμε μικρότερη φράση αλλά να είμαστε σίγουροι οτι είναι έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πιο σωστό όπως το λέει η Michelle, αρκεί να είμαστε σίγουροι για τη φράση που θυμόμαστε!

π.χ. μου έχει τύχει να έχω ακούσει κομμάτι στο ραδιόφωνο αλλά να μην έχω καταλάβει καλά όλες τις λέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Για δύο λεπτά σε πρόλαβα George;)

Καλύτερα να πούμε και πως βρίσκει κανείς τραγουδάκια που ψάχνει:

Ας πούμε για να βρούμε το συγκεκριμένο τραγουδάκι που δε ξέρουμε Τίτλο ή Καλλιτέχνη.
Πάμε Google και γράφουμε τις πιο χαρακτηριστικές λέξεις από τους στίχους που θυμόμαστε με + ανάμεσα.

π.χ. χώρα + ναυάγησες + μάγισσες
9 φορές στις 10 θα έχουμε επιτυχία!
Όταν οι στίχοι είναι πιο κοινότυποι (π.χ. "σ'αγαπώ, μ'αγαπάς" κτλ) , είναι λίγο πρόβλημα...

Σε περιπτώσεις όπως του Giorgos, γράφουμε όλο το στίχο με "..."

π.χ. "the way I dance with you"
Τώρα μόλις πήγαινα να κάνω edit το post μου για να το προσθέσω. Μες στο μυαλό μου το 'χα να το γράψω με το αρχικό post, αλλά το ξέχασα στο τέλος. Τι να πω; "Ου γαρ έρχεται μόνον" :P
Ναι, έτσι είναι, Google και πάλι Google! Απλώς απορώ γιατί σε μένα το μόνο που έβγαλε ήταν αυτό το πραγματάκι! :hmm: (edit: αναφέρομαι στο Χριστινάκι. Με εμένα δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη :P )
Νομιζω οτι ψαχνεις το careless whisper του George Michael.
Θενξ Κατερινάκι :kissing: Αυτό ακριβώς είναι που ψάχνω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Λίγο offtopic, αλλά το Σιωπή από Ξύλινα Σπαθιά ήταν ένα κομμάτι που με σημάδεψε... πολλαααααα χρόνια πίσω... Νομίζω γυμνάσιο ήμουν! Κομματάρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 15 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top