Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αν και νομίζω ότι υπάρχει κιάλλο τέτοιο θέμα θα πώ ξανά ότι είμαι κατά της έκτρωσης ότι και να γίνει, δεν θα ήθελα με τίποτα να σκοτώσω μια ψυχή επειδή είμαι ηλίθια εγώ ή απρόσεκτη, η έκτρωση είναι για μένα ο τεμαχισμός ενώς μωρού απλά για να μην καταλάβει κανείς εγγυμοσίνη ή γιατί είμουν χαζή να προσέξω...

Πρέπει να αναλαμβ'ανουμε ευθύνη και να αγαπήσουμε αυτό το μικρό "ατύχημα" που όταν μεγαλώσει και μας χαμογελάει θα λέμε ευχαριστώ στην ζωή που μας το χάρησε απλόχερα αυτό το υπέροχο πλάσμα:)

Νινα αν είσαι συγχαριτήρια κούκλα μου, θα δείς ότι δεν θα το μετανοιώσεις ποτέ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
νινα μου οι γονεις σου το ξερουν οτι ισως εισαι εγκυος?ο φιλος σου?εγω στα 20 και κατι εμαθα πως περιμενω παιδακι.τωρα στα 25 ειμαι μαμα μιας 4χρονης κουκλιτσας!:Dδε σκεφτηκα ουτε μια στιγμη να κανω εκτρωση παρολο που οι συνθηκες δεν ηταν οι καλυτερες.το θετικο ειναι οτι με στηριξαν οι γονεις μου.
επαθαν σοκ οταν εμαθαν πως ειμαι εγκυος βεβαια αλλα ενταξει,το ξεπερασαν:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
το θεμα ειναι τι θα εκανες αν σου συνεβαινε νωριτερα?θα εκανες ποτε?προφανως για σενα εξαρταται απο την ηλικια σου

Α οκ, οπότε να απαντήσω:
Πιστεύω ότι αν είχα μείνει έγκυος στα 16, στα 19, στα 22 μου, θα έκανα έκτρωση.
Και αν η ζωή μου συνεχιζόταν, αν στα 30-35 μου έκανα πια ένα μωράκι, δε θα το σκεφτόμουν ποτέ ξανά.
Νομίζω ότι σήμερα, με τις μεθόδους αντισύλληψης που υπάρχουν, είναι δύσκολο να βρεθείς προ εκπλήξεως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
"Στατιστικά οι περισσότερες γυναίκες που έκαναν έκτρωση κάτω απο τα 18 τους...αργότερα δεν μπορούσαν να κρατήσουν παιδί...δλδ κατά τον 3ο μήνα της εγκυμοσύνης τους απέβαλλαν!!!"

Μη λέμε πράγματα ανυπόστατα! Θα'θελα να δω την στατιστική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
νινα μου οι γονεις σου το ξερουν οτι ισως εισαι εγκυος?ο φιλος σου?εγω στα 20 και κατι εμαθα πως περιμενω παιδακι.τωρα στα 25 ειμαι μαμα μιας 4χρονης κουκλιτσας!:Dδε σκεφτηκα ουτε μια στιγμη να κανω εκτρωση παρολο που οι συνθηκες δεν ηταν οι καλυτερες.το θετικο ειναι οτι με στηριξαν οι γονεις μου.
επαθαν σοκ οταν εμαθαν πως ειμαι εγκυος βεβαια αλλα ενταξει,το ξεπερασαν:)

¨Οπως είπα σε μια προηγούμενη απάντησή μου...οι γονείς μου εφόσον έχουν αποδεκτεί την σχέση μου, δεν μπορούν να αποκλείσουν και το γεγονός ότι μπορεί να μείνω και έγκυος κάποια μέρα!
Όταν το σιγουρεύψω θα τους το πω αμέσως και είμαι σίγουρη ότι θα χαρούν πάρα πολύ!

Πραγματικά χαίρομαι για'σένα που δεν το έριξες! Να ξέρεις ότι το ένοιωσε η κουκλίτσα σου και δεν θα σε πληγώσει ποτέ για την αγάπη που της έδειξες και της δείχνεις καθημερινά!:) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
"Στατιστικά οι περισσότερες γυναίκες που έκαναν έκτρωση κάτω απο τα 18 τους...αργότερα δεν μπορούσαν να κρατήσουν παιδί...δλδ κατά τον 3ο μήνα της εγκυμοσύνης τους απέβαλλαν!!!"

Μη λέμε πράγματα ανυπόστατα! Θα'θελα να δω την στατιστική!

Η γυναίκα μετά την έκτρωση

Εκεί που συμφωνούν όλοι οι γιατροί και ψυχολόγοι, άσχετα αν είναι υπέρ ή κατά των εκτρώσεων, είναι στις πολύ άσχημες επιπτώσεις που έχει η έκτρωση πάνω στην υγεία της γυναίκας, σωματική και ψυχική. Σωματικά, αυξάνονται οι πιθανότητες μελλοντικής στειρότητας και αποβολής σε μελλοντική εγκυμοσύνη. Ψυχολογικά, η γυναίκα κατέχεται από έντονα συναισθήματα ενοχής, πένθους, κατάθλιψης, που προσπαθεί να τα απωθήσει και έτσι δημιουργεί υποσυνείδητα ψυχικά τραύματα που μπορεί να τη συνοδεύουν σʼ όλη της τη ζωή. Οι δυνάμεις της ζωής και της μητρότητας, που ο Θεός έχει βάλει μέσα στην ψυχή της γυναίκας, και οι οποίες ενεργοποιούνται ιδιαίτερα όταν είναι έγκυος, δολοφονούνται στην κυριολεξία, όταν γίνεται έκτρωση. Ετσι η γυναίκα, χωρίς να το συνειδητοποιεί, υφίσταται πολλές οδυνηρές ψυχολογικές συνέπειες. Γιʼ αυτό, ενώ όπως είπαμε συνυπεύθυνος είναι και ο άνδρας-πατέρας και άλλοι, η γυναίκα είναι αυτή που πραγματικά υποφέρει και υφίσταται όλες τις ψυχοσωματικές συνέπειες.
Εάν πιστεύουμε στον Λόγο του Θεού, πρέπει να έχουμε υπόψη μας και κάτι άλλο πολύ σημαντικό σχετικά με τις συνέπειες, πέρα απʼ αυτά που λέει η επιστήμη. Οπως φαίνεται από πολλά περιστατικά στη Βίβλο μία αρχή αντισταθμίσματος και στον φυσικό και στον πνευματικό κόσμο: το αίμα του φόνου εξισορροπείται με το αίμα του φονέως. Πως γίνεται αυτό στην περίπτωση της έκτρωσης; Ίσως με το πεθάνει κάποιο άλλο παιδί στην οικογένεια, ίσως με την αποβολή ενός μελλοντικού εμβρύου. Οι αποβολές που συχνά συμβαίνουν, εκτός από φυσικούς λόγους μπορεί να έχουν και πνευματικούς, δηλ. μπορεί να είναι συνέπειες της αμαρτίας κάποιας προηγούμενης έκτρωσης. Η κατάρα — η κακή συνέπεια της αμαρτίας — του αθώου χυμένου αίματος, ακολουθεί τη ζωή αυτών που είναι υπεύθυνοι για εκτρώσεις. Μέσα στην Αγία Γραφή βλέπουμε πολλά περιστατικά που η κατάρα για το άδικα χυμένο αίμα ξέσπασε, πολλές φορές πολύ καιρό μετά, και είχε σαν αποτέλεσμα να πληρωθεί ένας φόρος αίματος για να εξισορροπηθεί το κακό που είχε γίνει. Γιʼ αυτό πρέπει πάντα να προειδοποιούμε, όσο σκληρό και αν ακούγεται, για το ενδεχόμενο μελλοντικών θανάτων σαν συνέπεια των εκτρώσεων.
Και η μόνη λύση για να αποφευχθούν μελλοντικές συνέπειες, αν έχει ήδη γίνει η έκτρωση, είναι η μετάνοια, η αποκήρυξη της αμαρτίας, και η πίστη στο αίμα του Ιησού Χριστού, ο οποίος έχει πάρει και τις αμαρτίες και τις συνέπειες των αμαρτιών μας πάνω στον σταυρό του Γολγοθά.

Πηγή

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Με συγχωρείτε αλλά αυτό δεν είναι στατιστική, είναι θρησκευτικό φυλλάδιο.
Είναι άλλο πράγμα να είμαστε κατά της έκτρωσης και άλλο να χρησιμοποιούμε αναπόδεικτα στοιχεία για να στηρίξουμε την αποψη μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Όπως είχα διαβάσει κάπου, εδώ ή αλλού δεν θυμάμαι, φόνος ξε-φόνος δεν θα αφήσω ένα συνονθύλευμα κυττάρων να καταστρέψει τη ζωή μου. Έτσι απλά...

Από τη στιγμή που παίρνω όσες προφυλάξεις μπορώ και δεν φέρομαι ανεύθυνα αν μου τύχει η ατυχία μου έτυχε τι να κάνουμε. Ο μεγαλύτερος μου φόβος είναι μην τυχόν μείνω έγγυος δεν το καταλάβω για να κάνω έκτρωση και περάσει τους 3 μήνες το παιδί...ίσως και να αυτοκτονούσα, δεν ξέρω. Οπότε έκτρωση και ξανά έκτρωση!!!

Ο κυριότερος λόγος που γίνονται εκτρώσεις δεν είναι η άγνοια, αλλά το συμφέρον: Μας συμφέρει να απαλλαγούμε από τις ευθύνες μας, είτε για λόγους κοινωνικούς, είτε προσωπικούς, είτε οικογενειακούς, είτε οικονομικούς κλπ. Στις περισσότερες περιπτώσεις πρόκειται για νεαρές κοπέλες που ζουν με τους γονείς τους, και κινούνται σε ένα ασφυκτικό κοινωνικό περιβάλλον ¾ όχι πραγματικά ηθικό, αλλά υποκριτικό. Οι γονείς τους, οι συγγενείς τους, οι γείτονες, ακόμα και οι φίλοι δεν ανέχονται την ιδέα της εγκυμοσύνης, δεν μπορούν να συγχωρέσουν το παραστράτημα της νεαρής κοπέλας, “ντρέπονται την κοινωνία” ... Καλύτερα λοιπόν να πεθάνει ένας άνθρωπος, παρά να υποφέρουμε τη “ντροπή”, αλλά και τις οικονομικές και πρακτικές επιβαρύνσεις ... Οι σημερινοί άνθρωποι, οι άνθρωποι που έχουν μάθει μόνο για δικαιώματα και όχι για υποχρεώσεις και καθήκοντα, είναι ιδιαίτερα ανεύθυνοι. Ακόμα και παντρεμένα ζευγάρια καταφεύγουν στην έκτρωση, όχι γιατί έχουν κανένα άλλο πρόβλημα, αλλά γιατί βαριούνται να αναλάβουν τις ευθύνες τους και να “μπουν σε νέους μπελάδες” ... :/:

Δεν σκεφτόμαστε τη ζωή που μέλλει να έρθει στον κόσμο, αλλά το δικό μας πρόβλημα που ανακύπτει με την απρόσμενη εγκυμοσύνη : Τί θα γίνει με μένα, τί θα πουν για μένα, τί θα κάνω εγώ, πως θα μπορέσω εγώ, πώς θα ζήσω εγώ ; Εγώ ... Για τον άλλον, γι’ αυτόν που βρίσκεται μέσα; Τί να γίνει; Θα πρέπει να θυσιαστεί για να μπορέσω Εγώ ... Πρόκειται λοιπόν για μια θυσία στο Εγώ, για μια ανθρωποθυσία στο Εγώ, ή από θρησκευτική άποψη θα μπορούσαμε να πούμε ότι πρόκειται για μια θυσία στον Θεό του Εγώ, που ξέρουμε ποιός είναι ... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ο κυριότερος λόγος που γίνονται εκτρώσεις δεν είναι η άγνοια, αλλά το συμφέρον: [...]
Δεν σκεφτόμαστε τη ζωή που μέλλει να έρθει στον κόσμο, αλλά το δικό μας πρόβλημα που ανακύπτει με την απρόσμενη εγκυμοσύνη : Τί θα γίνει με μένα, τί θα πουν για μένα, τί θα κάνω εγώ, πως θα μπορέσω εγώ, πώς θα ζήσω εγώ ; [...]
Πρώτον ακόμα και έτσι να είναι που είναι το κακό;
Δεύτερον θεωρώ ότι μεγάλο ποσοστό πιστεύει ότι πολύ απλά δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στην όλη κατάσταση, η οποία τελικά θα κατέληγε σε κακή ανατροφή του παιδιού. Είναι κανείς διατεθειμένος να ρισκάρει κάτι τέτοιο μόνο και μόνο για να μην "σκοτώσει" μια "ζωούλα";
Τρίτον, πρέπει να ορίσουμε από πότε και μετά θεωρούμε ζωούλα το σύνολο των κυττάρων που βρίσκονται στην μήτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Δεν ειναι θεμα ντροπης, ειναι θεμα προτεραιοτητων. Εγω ειμαι 22 και λεω με σιγουρια οτι αν μου συνεβαινε κατι τετοιο τωρα, δεν θα το κραταγα. Εσεις μπορειτε να λετε οτι θελετε για δολοφονιες κλπ, αλλα ειναι χειροτερο να φερεις ενα παιδι στον κοσμο ενω δεν υπαρχουν οι καταλληλες συνθηκες να το μεγαλωσεις. Και οταν οι γονεις δεν ειναι ετοιμοι για κατι τετοιο. Γενικα συμφωνω με fandago.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Εγω απο χριστινοηηθικη πλευρα δεν εχω προβλημα.Οταν μου ετυχε το συζητησα με την κοπελα μου και ο πρωτος και τελευταιος λογος ηταν φυσικα δικος της.Οι γυναικες κακα τα ψεματα τραβανε οτι τραβανε και απο σωματικης,αλλα κυριως απο ψυχολογικης αποψης απο μια εκτρωση.Βαλντερ συμφωνω μαζι σου στο πρωτο σκελος που λες για τους αντρες.Φυσικα αν σου τυχει θα πρεπει να σταθεις διπλα στην κοπελα.Αλλα διαφωνω στο οτι πρεπει απαραιτητα μια κοπελα που μενει εγγυος να το γεννησει.Και λες ας προσεχε.Οπως λεει και ο Παναγιωτης πιο πανω στην περιπτωση ατυχηματος τι γινεται?Εκτος αν εχεις βρει εσυ καποια μαρκα προφυλακτικων που δεν σπανε ποτε και με τιποτα και γραφεις με τετοια σιγουρια..
Υ.Γ. Οτι να ναι κανω.Εβλεπα την πρωτη σελιδα και νομιζα οτι εκει σταματουσε οποτε εγραψα απαντηση εκει..Σορρυ..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Απο τα κύτταρα δημιουργείται η ''ζωούλα'' επομένως είναι μια ζωή και δεν μπορούμε να το διαγράψουμε αυτό!!!
Κάθε άνθρωπος έχει την γνώμη του και εγω (όπως και πολλοι άλλοι) έχω την δική μου!

Ζούμε σε μια κοινωνία και θα πρέπει να αποδεχόμαστε αυτές τις καταστάσεις είτε είναι θρησκευτικές είτε απλά κοινωνικές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lotta

Νεοφερμένος

Η Vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
το ξερω οτι υπαρχουν 2 επιλογες..το κρατας η γινεσαι φονιας..ναι...ρωτησα τι επιλεγετε ομως τελικα...οσο για το αν δε θελεις δε μενεις εγκυος δεν ισχυει...σπανιο?????το μεγαλυτερο ποσοστο των γυναικων εδω στην ελλαδα εχει κανει εκτρωση...πως εμειναν αν δεν ηταν λογω ατυχηματος?αν παλι το ηθελαν δε θα εκαναν εκτρωση...:confused:

Το μεγαλύτερο ποσοστό των γυναικών εδώ στην Ελλάδα λοιπόν δεν έχουν όλες μυαλό.Παρασύρονται από τα πάθη, τους άντρες και πολλά άλλα .Μια γυναίκα που έχει μυαλό δεν αφήνει ποτέ στην τύχη μια πιθανή εγκυμοσύνη.Αν έχει γίνει λοιπόν καμιά στραβή λόγω ατυχήματος υπάρχει και το χαπάκι της επόμενης ημέρας...Πες μου εσύ λοιπόν γιατί να φτάνουμε στην έκτρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Το μεγαλύτερο ποσοστό των γυναικών εδώ στην Ελλάδα λοιπόν δεν έχουν όλες μυαλό.Παρασύρονται από τα πάθη, τους άντρες και πολλά άλλα .Μια γυναίκα που έχει μυαλό δεν αφήνει ποτέ στην τύχη μια πιθανή εγκυμοσύνη.Αν έχει γίνει λοιπόν καμιά στραβή λόγω ατυχήματος υπάρχει και το χαπάκι της επόμενης ημέρας...Πες μου εσύ λοιπόν γιατί να φτάνουμε στην έκτρωση.

Έτσι ακριβώς...πάρτε το χαπάκι αν έχετε υποψίες για εγκυμοσύνη και τέλος!
Μην το κουράζουμε άλλο παιδιά...ότι και να πούμε είναι λίγο!
Ο καθένας εδω προσπαθεί να φέρει αντιδικία!!! Έλεος βρε παιδιά...όταν νοιώσετε την απόρριψη απο το παιδί που θα θέλετε να έρθει στην ζωή...τότε θα καταλάβετε τι θα πει κάνω έκτρωση!

Δεν λέω, υπάρχουν διάφορες καταστάσεις οικογενείων, αλλά όπως είπε και η φίλη μας, αν θές να μην σου συμβεί...τότε πρόσεχε τι κάνεις και με ποιόν και μην παρασύρεστε από το πάθος κ.λ.π.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Κάθε περίπτωση είναι διαφορέτικη γιαυτό δεν μπορώ να είμαι απόλυτη σε τίποτα. Προσωπικά δεν είμαι κατά των εκτρώσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Απο τα κύτταρα δημιουργείται η ''ζωούλα'' επομένως είναι μια ζωή και δεν μπορούμε να το διαγράψουμε αυτό!!!
Κάθε άνθρωπος έχει την γνώμη του και εγω (όπως και πολλοι άλλοι) έχω την δική μου!

Ζούμε σε μια κοινωνία και θα πρέπει να αποδεχόμαστε αυτές τις καταστάσεις είτε είναι θρησκευτικές είτε απλά κοινωνικές!

Επισης η ζωουλα δημιουργειται και απο το ωαριο και το σπερματοζωαριο, μηπως θεωρεις και την αντισυλληψη εγκλημα? Και τα σπερματοκτονα?


Το μεγαλύτερο ποσοστό των γυναικών εδώ στην Ελλάδα λοιπόν δεν έχουν όλες μυαλό.Παρασύρονται από τα πάθη, τους άντρες και πολλά άλλα .Μια γυναίκα που έχει μυαλό δεν αφήνει ποτέ στην τύχη μια πιθανή εγκυμοσύνη.Αν έχει γίνει λοιπόν καμιά στραβή λόγω ατυχήματος υπάρχει και το χαπάκι της επόμενης ημέρας...Πες μου εσύ λοιπόν γιατί να φτάνουμε στην έκτρωση.

Εμ, το ατυχημα δεν ειναι απαραιτητο οτι θα το αντιληφθεις αμεσως. Και ολες οι μεθοδοι αντισυλληψης, ακομα και αν χρησιμοποιηθουν σωστα, εχουν ενα ποσοστο αποτυχιας. Και το χαπακι της επομενης μερας δεν σκοτωνει μια ζωη, εαν εχει υπαρξει γονιμοποιηση?:confused::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
πεστα ρε νινα θα μας τρελλανουν!!!το εγω μας πανω απολα....οταν ομως μπιπ...ειναι καλα...
συνολο κυτταρων???????????????????????δεν εχει διαβασει κανενα βιβλιο ο fandago?δεν εχει ενημερωθει????διαβασε το βιβλιο"αχ,αυτα τα μωρα ποσα ξερουν..."της dominique simonet και μετα ξαναπες για συνολα κυτταρων...συγνωμη κιολας αλλα δεν αντεχω να διαβαζω τετοια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Μηπως εννοεις "Αχ, αυτα τα εμβρυα ποσα ξερουν...":P

Ενιγουει, ακουγεται ακρως επιστημονικο το αναγνωσμα, παω να το γουγκλαρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Επισης η ζωουλα δημιουργειται και απο το ωαριο και το σπερματοζωαριο, μηπως θεωρεις και την αντισυλληψη εγκλημα? Και τα σπερματοκτονα?




Εμ, το ατυχημα δεν ειναι απαραιτητο οτι θα το αντιληφθεις αμεσως. Και ολες οι μεθοδοι αντισυλληψης, ακομα και αν χρησιμοποιηθουν σωστα, εχουν ενα ποσοστο αποτυχιας. Και το χαπακι της επομενης μερας δεν σκοτωνει μια ζωη, εαν εχει υπαρξει γονιμοποιηση?:confused::whistle:

Σορρυ κοπελιά, αλλά δεν είναι το ίδιο...δεν το σκοτώνει έτσι όπως εσύ νομίζεις, αλλά δεν αφίνει να ολοκληρωθεί η γονιμοποίηση!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Μιλόντας για ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη:

α)Θεωρώ εξαιρετικά δύσκολη την πιθανότητα να γίνει ατύχημα αν παίρνεις προφυλάξεις και να σου κάτσει στραβή. Δεν το εντάσσω στη σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας αλλά δεν τυχαίνει ούτε τόσο συχνά ούτε τόσο εύκολα.
Σε αυτήν την περίπωση υπάρχει και τίθεται πραγματικα το δίλλημα της έκτρωσης.

β)Αντίθετα είναι πολύ πιο πιθανό να την πάθεις αν πας "ξυπόλιτος στ' αγκάθια"

Σε αυτήν την περίπτωση έχεις γνώση ότι παίρνεις ένα ρίσκο και ότι αυτό έχει και τις αντίστοιχες συνέπειες και οφείλεις να αναλάβεις την ευθύνη των πράξεών σου.

Ποια είναι η ευθύνη?
Η το κρατάς και πέσε στα βαθιά και κολύμπα.
Η κάνεις έκτρωση έχοντας όλον τον απόηχο των τυχόν σωματικών/ψυχολογικών επιπτώσεων.
Δυστυχώς όμως αυτοί που λειτουργούν τόσο απερίσκεπτα συνήθως δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν στην ύψιστη ευθύνη ανατροφής ενός παιδιού, τι λέμε τώρα.

Δε νιώθω ούτε συμπόνοια, ούτε συμπάθεια για αυτούς που λειτουργούν κατά β περίπτωση.
Λυπάμαι που το λέω όσο σκληρό και αν ακούγεται, έτσι αισθάνομαι.

Είναι απαράδεκτο στη σήμερον ημέρα να φέρνεις εαυτόν στο δίλημμα της έκτρωσης, όταν εξαρχής ήξερες ότι δεν ήθελες παιδί, αλλά παραταύτα η απόλαυση απόλαυση.

Το πλέον απαράδεκτο βέβαια είναι όταν η έκτρωση καταντά μέσο "αντισύλληψης". Υπάρχουν πολλές γυναίκες που έχουν πάνω από 10 εκτρώσεις.
Ειλικρινά καλύτερα να τις στειρόσουν.


Το σεξ είναι πολύ όμορφο αλλά όποιος έχει σεξουαλική ζωή πρέπει να είναι και υπεύθυνος.
Πρώτα για τον εαυτό του, μετά για το συντροφό του και μετά για τα υπολοιπα που μπορεί να έρθουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top