Windows XP Home Edition boot from CD. Έχω πρόβλημα, "κρεμάει"

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παταω f12-boot menu επιλεγω cd-rom ,λεει ελεγχος παραμετρων αλλα η οθονη μενει μαυρη και δεν φορτωνει τους οδηγους!και με το αυθεντικο του πλαισιου και με αντιγραμμενο απο τον ιντερνετ εκανε το ίδιο,και στο cd-r και το dvd-r( οδηγους) που τα έβαλα έκανε το ίδιο..έβγαλα όλο το υλικο που είχα βαλει απο τη τελευταια φορα που είχα κανει καθαρη εγκατασταση windows με το ίδιο Cd και έκανε το ίδιο!...απο την απλη δισκετα εκκινησης κανει boot..Ο υπολογιστης λειτουργει μια χαρα..απλα θελω να τον καθαρισω λογω ιων κλπ..

Δεν ξερω τι να κανω!(μου είπαν να βγαλω την μπαταρια και να μηδενισω το bios ,το έκανα και δεν έγινε τιποτα)
είμαι απελπισμενος!η μητρικη είναι καινουρια (εγω την έβαλα)

ΒΟΗΗΗΗΗΗΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!1:eek::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Γιατί δε δοκιμάζεις να ξεκινήσεις την εγκατάσταση (ουσιαστικό το ίδιο περιβάλλον εγκατάστασης/ κονσόλας αποκατάστασης) με χρήση των δισκετών εκκίνησης;

Επίσης ψάξε στο BIOS για καμία λάθος παραμετροποίηση (πχ σε USB θύρες ή άλλες συσκευές υλικού). :hmm:

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Επίσης ψάξε στο BIOS για καμία λάθος παραμετροποίηση (πχ σε USB θύρες ή άλλες συσκευές υλικού).

αφου το βραχυκυκλωσα και μετα φορτωσα optimized defaults που λειτουργουσαν τοσο καιρο πριν με το ίδιο υλικο!τι εννοεις παραμετροποιηση?

Γιατί δε δοκιμάζεις να ξεκινήσεις την εγκατάσταση (ουσιαστικό το ίδιο περιβάλλον εγκατάστασης/ κονσόλας αποκατάστασης) με χρήση των δισκετών εκκίνησης;


αυτο δεν το δοκιμασα(θα το δω..),αλλα θελω να μαθω γιατι δεν φορτωνει απο το cd όπως έχω κανει τοσες φορες(και με τις δισκετες παλι δεν πρεπει να έχω και το cd μεσα να φορτωσει το λειτουργικο?)...οι οδηγοι είναι ide, μηπως υπαρχει κει κανα προβλημα?
υπαρχει περιπτωση να έχει καμια σχεση ο δισκος(master boot record κλπ?)αφου μονο η μνημη φορτωνει.


.την τελευταια φορα που έκανα boot απο το cd και επαναγκατασταση ,είχα μια ram 1gb 667 buffalo και μετα έβαλα και ένα άλλο ίδιο.τα δοκιμασα με όλους τους συνδιασμους έβγαλα τη δευτερη τιποτα!ένα άλλο boot cd που κατεβασα απο το internet (όχι λειτουργικο συστημα)αφου φορτωσε αρχικα μετα βγηκαν ανακατεμενες ασπρες γραμμς στην οθονη και κολλησε...(σύμπτωση?)μυστηριο......

ευχαριστω για τις συμβουλες παντως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
αφου το βραχυκυκλωσα και μετα φορτωσα optimized defaults που λειτουργουσαν τοσο καιρο πριν με το ίδιο υλικο!τι εννοεις παραμετροποιηση?
Κάποτε δε μου ξεκίναγαν τα Windows όταν είχα τη ρύθμιση του BIOS για USB 2.0 στο Enable (δε γνωρίζω για ποιο λόγο ακριβώς, με τον καιρό είχε φτιάξει πάντως). Τα Windows δεν ξεκινούσαν καν.
αυτο δεν το δοκιμασα(θα το δω..),αλλα θελω να μαθω γιατι δεν φορτωνει απο το cd όπως έχω κανει τοσες φορες(και με τις δισκετες παλι δεν πρεπει να έχω και το cd μεσα να φορτωσει το λειτουργικο?)...οι οδηγοι είναι ide, μηπως υπαρχει κει κανα προβλημα?
υπαρχει περιπτωση να έχει καμια σχεση ο δισκος(master boot record κλπ?)αφου μονο η μνημη φορτωνει.
Δε νομίζω να έχει σχέση ο δίσκος (άλλωστε το boot από CD έχει να κάνει μόνο με CPU και RAM κατά κύριο λόγο). Αλλά τώρα που το σκέφτομαι, μπορεί να φταίει κι αυτός (δλδ όταν το πρόγραμμα ανίχνευσης υλικού πάει να τσεκάρει το σκληρό, ίσως κάτι δεν πάει καλά και κολλάει όλο το σύστημα).
- Δοκίμασε να αποσυνδέσεις και το σκληρό δίσκο και ύστερα να κάνεις boot από το CD (έτσι για δοκιμή μήπως και περάσει στο επόμενο step).
- Βεβαιώσου ότι το jumper στο πίσω μέρος της συσκευής CD/DVD είναι τοποθετημένο σύμφωνα με τις ρυθμίσεις του BIOS (Master - Slave).
.την τελευταια φορα που έκανα boot απο το cd και επαναγκατασταση ,είχα μια ram 1gb 667 buffalo και μετα έβαλα και ένα άλλο ίδιο.τα δοκιμασα με όλους τους συνδιασμους έβγαλα τη δευτερη τιποτα!ένα άλλο boot cd που κατεβασα απο το internet (όχι λειτουργικο συστημα)αφου φορτωσε αρχικα μετα βγηκαν ανακατεμενες ασπρες γραμμς στην οθονη και κολλησε...(σύμπτωση?)μυστηριο......

ευχαριστω για τις συμβουλες παντως..
Μπορείς να τσεκάρεις τις RAM για σφάλματα με το memtest86 (υπάρχει έκδοση για δισκέτα). Κάνεις boot από δισκέτα και το memtest τσεκάρει τη RAM για σφάλματα (1 ram module κάθε φορά).

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!Δεν είχα σκεφτει σρκετες απο αυτες!(για να βγαλω το δισκο) πχ...:hmm::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αν θέλεις, δώσε μας το μοντέλο της μητρικής σου αλλά και τα λοιπά στοιχεία του συστήματος σου (σκληροί δίσκοι, drives, GPU κτλ).

Επίσης θα πρότεινα τα μόνα περιφερειακά που θα έχεις συνδεμένα στον υπολογιστή κατά τη διάρκεια αυτής της διαδικασίας, να είναι η οθόνη, το πληκτρολόγιο και το ποντίκι. Οτιδήποτε άλλο (εξωτ. σκληρός, USB stick κτλ) να το αποσυνδέσεις.

Τέλος, δεν κατάλαβα τι εννοείς η μητρική είναι καινούρια. Έχεις δουλέψει με αυτήν την μητρική ως τώρα και κάνεις format ή άλλαξες μητρική τώρα και κάνεις format για να τα περάσεις όλα από την αρχή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
έβαλα καινουρια μητρικη(GA-945GM-S2 https://www.gigabyte.com.tw/Products/Motherboard/Products_Spec.aspx?ProductID=2331 ,μνημη(1GB 667 BUFFALO),ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ(3GHZ PENTIUM 4 65nm)ενσωματωμενη καρτα γραφικων intel 950(για οικονομια τοτε) ,και δισκο matrox 250gb diamondback πριν κανα χρονο και περασα φρεσκα τα xp home(του πλαισιου 2002).επίσης ένα τροφοδοτικο 350 watt no name που προυπηρχε..Μολις πηρα αυτη την καρτα γραφικων-έχει θεση η μητρικη- https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510675 και αυτο το 500 τροφοδοτικο
https://www.my-shop.gr/eshop/catalog/product_info.php?products_id=24129
(καλα είναι? θα φτασουν τα watts?)αλλα δεν τα βαζω πανω μεχρι να ξεκαθαρισω που υπαρχει το προβλημα..υπαρχει περιπτωση να έχει προβλημα η μητρικη?αφου όλα λειτουργουν καλα...θα παρω και κανα διπυρηνο επεξεργαστη σε μερικους μηνες(περιμενω μηπως υποστηριξει η μητρικη κανα 45άρι στο μελλον.)...και άλλα δυο dimm ram του 1gb για να κλεισω..drives έχω ένα dvd-rw lg και ένα cd-rw ide και ταδυο...θα βαλω sata και τα δυο να παρω παλι lg ή κανα samsung ή sony?Ποια είναι τα καλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Από τη στιγμή που έχεις εγκαταστήσει στο ίδιο ακριβώς σύστημα τα ίδια ακριβώς Windows (χωρίς να υπάρχει κάποια αλλαγή), τα οποία ως τώρα δούλευαν, τότε δεν μπορεί να φταίει η μητρική σου. Αν έχεις προσθέσει κάποια περιφερειακά όπως σου είπα να τα αφαιρέσεις να δεις αν προχωράει.

Είπες ότι δεν φτάνεις ποτέ σε μπλε οθόνη όπου αρχίζει να φορτώνει drivers έτσι;

υγ: δοκίμασε και αυτά που πρότεινε ο Petros και πες μας.
υγ2: δεν υπάρχει περίπτωση να έχει χαλάσει το δισκάκι; Έχεις δοκιμάσει άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο δισκος έφταιγε....το έβγαλα και φορτωσε κανονικα,.έβαλα και την καρτα και το τροφοδοτικο,... χίλια ευχαριστω scandal !έπεσες μέσα!;):clapup:

στο δισκο είχα xp home και ubuntu linux και επελεγα λειτουργικο με τον loader του linux
μετα όμως ,όταν έφτιαχνα με το acronis διαφορα partition μου εμφανισε ένα μικρο που δεν το έδειχνε ο έλεχχος δισκων των windows...και το formαρα!:worry:
μετα απο αυτο δεν έβγαινε ο loader του linux αλλα φορτωνε απευθειας windows(και καπως πιο αργα)!τωρα πώς να κανω fix mbr ('η τι άλλες εντολες) για φτιαξω τα πραγματα?δε θελω να σβηστα partition γιατι έχω πολα αποθηκευμενα μεσα,αλλα δεν με ενδιαφερει πλεον για το linux.....ακουω προτασεις...

έσβησα τελικα κατι linux και primary partitions και φορτωσε τελικα!:clapup::clapup:


η ουσια είναι τωρα.Τι φταιει?μηπως τα πολλα primary -4πρεπει να ήταν έφταιγε?-μηπως το resize που έκανα σε μερικα ...?
μηπως να μη χρησιμοποιω το acronis?τι είναι καλυτεα να χρησιμοποιω για partitions?Μήπως αυτο? https://partitionlogic.org.uk/ ?

μηπως το cd των windows?πραγματικα μπερδευτικα...θα το ψαξω σιγα σιγα....ελπιζω όμως να μπορω να ξαναβαλω τα linux dual boot(λετε να φταιει αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top