Φτιάχνω το σπίτι μου, από τα θεμέλια μέχρι την κουζίνα!

Neverland_fairy

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Neverland_fairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,150 μηνύματα.
Εφόσον κάνεις ενιαίο χώρο καθιστικό+κουζίνας σίγουρα οι μυρωδιές θα γεμίζουν τον αέρα.
Το καινοτόμο που έχουν οι design κουζίνες είναι ο πάγκος στο κέντρο της κουζίνας, που διαθέτει νεροχύτη μα και τραπέζι καθημερινού φαγητού (καθώς και ντουλάπια από τη μία ή και τις 2 πλευρές). Η κουζίνα αν και εντοιχισμένη, παραμένει στην πλευρά του τοίχου, κοντά στο ψυγείο (συνήθως) με έμφαση στον απορροφητήρα.

Να στο πω πιο απλά: απέφυγε τα ανοιχτόχρωμα έπιπλα, πλένε συχνά τα καλύμματά τους, χρησιμοποίησε αρωματικά σπρέυ χώρου με αυτοματισμό (για να μην αγχώνεσαι να τα ρυθμίσεις) και φρόντιζε να αερίζεις συχνά το σπίτι. Επίσης να προσέχεις το φίλτρο του απορροφητήρα ώστε να το αλλάζεις εγκαίρως...(και να αποφεύγεις το πολύ τηγάνισμα :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Εφόσον κάνεις ενιαίο χώρο καθιστικό+κουζίνας σίγουρα οι μυρωδιές θα γεμίζουν τον αέρα.
Το καινοτόμο που έχουν οι design κουζίνες είναι ο πάγκος στο κέντρο της κουζίνας, που διαθέτει νεροχύτη μα και τραπέζι καθημερινού φαγητού (καθώς και ντουλάπια από τη μία ή και τις 2 πλευρές). Η κουζίνα αν και εντοιχισμένη, παραμένει στην πλευρά του τοίχου, κοντά στο ψυγείο (συνήθως) με έμφαση στον απορροφητήρα.

Να στο πω πιο απλά: απέφυγε τα ανοιχτόχρωμα έπιπλα, πλένε συχνά τα καλύμματά τους, χρησιμοποίησε αρωματικά σπρέυ χώρου με αυτοματισμό (για να μην αγχώνεσαι να τα ρυθμίσεις) και φρόντιζε να αερίζεις συχνά το σπίτι. Επίσης να προσέχεις το φίλτρο του απορροφητήρα ώστε να το αλλάζεις εγκαίρως...(και να αποφεύγεις το πολύ τηγάνισμα :P).


Α γειά σου αυτό με το τραπέζι νυπτήρα μου άρεσε πολλύ σαν ιδέα, όλοι το έχουν ή δεξιά ή αριστερά, το βαρέθηκα το ίδιο και το ίδιο, όσο για τον αποροφυτήρα μην μου το θυμήζεις, πώς βρωμιζει αυτή η συσκευή ποτέ δεν κατάλαβα.

Το άνοιγμα του σπιτιού πρέπει να είναι καθημερινό και αρκετές ώρες την μέρα, άν είναι δυνατόν και όλη μέρα, οι γιατροί λένε ότι πρέπει να αερίζεται ο χόρος για να φέυγουν τυχών αλεργείες, ακόμα και παιδί να υπάρχει το λιγότερο 4-5 ώρες καθημερηνα, είναι ζήτημα υγείας, οσο για μένα άστο, είμαι περίπτωση... 24το 24ωρο ανοικτα, όσο κρύο και να κάνει απομονόνω την ζέστη ανοίγω χαραμάδες και όταν περάσει πολλή ώρα μεταφέρομαι, ανοίγουμε σπίτια λέμε;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Τα!
Νομιζατε οτι με ξεφορτωθηκατε μια και καλη αλλα μπααα...

Ανασταινω αυτο το μηνυμα λοιπον γιατι φτιαχνουμε πιτι με τον καλο μου και μαλλον θα εχω πολλεεεεεες ερωτησεις, και η πρωτη εξ αυτων ειναι:

Τι γνωμη εχετε για την θερμανση δαπεδου; Εχει κανεις; Τι εχετε ακουσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Τα!
Νομιζατε οτι με ξεφορτωθηκατε μια και καλη αλλα μπααα...

Ανασταινω αυτο το μηνυμα λοιπον γιατι φτιαχνουμε πιτι με τον καλο μου και μαλλον θα εχω πολλεεεεεες ερωτησεις, και η πρωτη εξ αυτων ειναι:

Τι γνωμη εχετε για την θερμανση δαπεδου; Εχει κανεις; Τι εχετε ακουσει;

Λοιπόν ενδοδαπέδια ψύξη θέρμανση είναι καλή αλλα ασύμφωρη, κάποιες φορές και η κακή τοποθέτηση μπορεί να σου κάνει ζημιά, αν αποφασισεις να βάλεις ιδικά ψύξη πρέπει να προσέχεις να βρείς επαγγελματία 1000 τα 100 πρίν καταλίξεις να έχεις πληρώσει 5000 για το σέτ και να μην είσαι ικανοποιημένη, αλλα αν τα καταφέρεις σκέψου πώς το ρέυμα σου ανευένει απο 15-20% πάνω έως 200% πάνω, εσύ επιλέγεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Εχω ακουσει οτι ειναι ανθυγιεινη γιατι οπως ανεβαινει ο ζεστος αερας προς τα πανω λεει, ανεβαινει και η σκονη μαζι λεει, και την αναπνεουμε, λεει.

Ξερετε κατι σχετικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Λοιπόν, όπως θα έχεις μάθει, η θέρμανση δαπέδου αποτελείται από σωλήνες με νερό στους 40-50 βαθμούς ομοιόμοφρα κατανεμειμένες. Αξίζει για το θέμα αισθητικής του χώρου, μιας και σε απαλλάσσει από τα διάσπαρτα καλοριφέρ, δεν έχεις απώλειες θερμότητας, αν θέλεις βάζεις πρόσθετα σώματα (πχ πετσετοκρεμάστρες στο μπάνιο). Γενικά έχεις καλύτερη απόδοση λόγω της κατανομής θερμότητας από όλο το δάπεδο, αν και η τοποθέτηση είναι πιο δαπανηρή.

Μειονεκτήματα: αν γίνει ζημιά ή έχεις βλάβη, πρέπει να ξηλώνεις έως και όλο το δάπεδο...
Χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή στους αρμούς διαστολής του δαπέδου, ενώ ειδικά για ξύλινα δάπεδα πρέπει να είσαι σίγουρη για την ποιοτική τους κατασκευή, μη "σκάσουν".

Αυτό με τη σκόνη δεν το έχω ακούσει, ξέρω ότι αν έχεις καλά χαλιά, καλό είναι να μην τα τοποθετήσεις από πάνω.

Για όλα τα παραπάνω δεν έχει πιάσει, σε σχέση με τα πλεονεκτήματά της.
Τι δάπεδα έχετε/ θα βάλετε; Με χαλιά τι θα κάνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Κοιτα στις εταιρειες που εχουμε ρωτησει, εχουν 10 χρονια εγγυηση η οποια καλυπτει και την επισκευη του δαπεδου.
Δαπεδο μαλλον ξυλο θα βαλουμε. Απο χαλια δεν εχουμε τιποτα ακομα, το βλεπουμε στην πορεια.
Ειμαι κι εγω επιφυλακτικη γιατι δεν ειναι διαδεδομενη αλλα απο την αλλη με ψηνει να περπαταω ξυπολυτη σε ζεστα πατωματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σόρι για το διαδοχικό ποστ, αλλά βρήκα:
1. Εδώ αντικρούει την ανάδευση σκόνης.
2. "
Ο αέρας στην περίπτωση της θέρμανσης δαπέδου, θερμαίνεται από την επαφή του με το δάπεδο, τους τοίχους, τα έπιπλα κ.τ.λ., σε χαμηλή θερμοκρασία, και αυτός είναι ο λόγος που δεν υπάρχουν ρεύματα κινούμενου αέρα στους χώρους που θερμαίνονται με θέρμανση δαπέδου. Αυτό είναι πολύ σημαντικό στοιχείο, ειδικά για χώρους με μεγάλο ύψος, εσωτερικά ανοιγματα κ.τ.λ. Επίσης, αυτός είναι ο λόγος που σε χώρους με θέρμανση δαπέδου δεν υπαρχει μετακίνηση και εναπόθεση καμμένης σκόνης." Πηγή
3. "
Καθαροί Χώροι Χωρίς Προβλήματα
Γιατί κατά τη θέρμανση δεν απανθρακώνεται η σκόνη του αέρα και δεν μαυρίζουν τοίχοι, κουρτίνες κ.α. , ενώ κατά τη ψύξη δεν δημιουργούνται ρεύματα αέρος." Πηγή

Κι άλλα παρόμοια, αν κάνεις γούγλινγκ "θέρμανση δαπέδου σκόνη".

Βέβαια, η δική μας Ντού λέει:
όταν έχτιζα το σπίτι, το είχα εξετάσει και το είχα απορρίψει για τους εξής λόγους:
1. Αντιοικονομικό: κοστίζει πανάκριβα και αποσβένει πολύ αργότερα. Στη Σουηδία, Γερμανία κλπ, που βάζουν ενδοδαπέδια, αποσβένουν γρηγορότερα λόγω των πολύ χαμηλών θερμοκρασιών που επικρατούν στη διάρκεια του χειμώνα.
2. Μπορείς να αποκτήσεις φλεβίτιδες κλπ. Όσον αφορά τη σκόνη που λες, η ίδια σκόνη υπάρχει και όταν το σπίτι έχει κανονικό καλοριφέρ..λίγο τραβηγμένο το βρίσκω ότι θα είσαι με ένα σφουγγαρόπανο στο χέρι.

Το κύριο πλεονέκτημα για μένα είναι η σωστή κυκλοφορία του θερμού αέρα και η εξοικονόμηση σε πετρέλαιο (μετά βέβαια από μακροχρόνια χρήση, κλπκλπ).
Είναι από το parents.gr, δες όλο το thread αν θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Ααα θενκ γιου θενκ γιου! Βασικα ηθελα να διαβασω προσωπικες εμπειριες οποτε το parents.gr βοηθαει αρκετα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δες κι εδώ (γενικά το μηχανικόσ.γρ) αλλά κι εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ειμαι κι εγω επιφυλακτικη γιατι δεν ειναι διαδεδομενη αλλα απο την αλλη με ψηνει να περπαταω ξυπολυτη σε ζεστα πατωματα...

ενδοδαπέδια θέρμανση δεν έχω αλλά έχω παρκέ σε όλο το σπίτι εκτός του μπάνιου
Ακόμα και η κουζίνα μου είναι υπερυψωμένη ένα σκαλάκι και είναι επίσης παρκέ
Περπατάμε χειμώνα καλοκαίρι ξυπόλυτοι στο σπίτι
Το χειμώνα με κάλτσες και το καλοκαίρι χωρίς
Το παρκέ είναι ότι καλύτερο θα μπορούσα να έχω στο σπίτι μου και αν χρειαστεί ποτέ να μετακομίσω δε μπορώ να φανταστώ να ζω σε ένα σπίτι με μάρμαρα η πλακάκια

Κοινώς, αν σε ενδιαφέρει να περπατάς ξυπόλυτη δεν είναι απαραίτητη η ενδοδαπέδια θέρμανση αλλά ένα παρκέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Μωρε κι εμεις παρκε θα βαλουμε παντου αλλα και παλι.. Δεν ειναι το ιδιο..
Τωρα διαβαζω κι ολα αυτα που μου στειλε το Γιδι - ΘΕΝΞ - και ψηνομαι πιο πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μερικές φώτο από το σπίτι μετά την ανακαίνιση..








:redface::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Περιττό να σου πω ότι στην τέταρτη φωτογραφία πέρασα το παράθυρο για τηλεόραση.:redface:
Είναι πολύ ωραία!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
καλα μιλαμε καγιρακι τελεια... :clapup: ειναι το σπιτι σου??
καλα βρε μονη σου τα σκεφτηκες ολα αυτα?? μπραβο:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
το χρήμα και ο βήχας δεν κρύβονται λέμεεεεεεεεεεεε
σύννεφο η Bisazza :P
Μπράβο Ντινάκι, σούπερ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Με τιμές μανούλας που είναι επαγγελματίας, όλα γίνονται πιο εύκολα και απλά :D
Moonlight η μαμά μου τα σκέφτηκε όλα αυτά που είναι αρχιτέκτων εσωτερικών χώρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Με τιμές μανούλας που είναι επαγγελματίας, όλα γίνονται πιο εύκολα και απλά :D
Moonlight η μαμά μου τα σκέφτηκε όλα αυτά που είναι αρχιτέκτων εσωτερικών χώρων :)


λοιπον θα πεις εκ μερους μου της μαμας οτι ειναι σουπερ στο γουστο εγω νομιζα οτι εβλεπα εικονες απο περιοδικο:clapup: να της το πεις μη το ξεχασεις οτι εχει τον θαυμασμο μου:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Καλά και που να δεις και κομπλε τα σπίτια τους :P ζημιά :P
οι ανακαινίσεις είναι σε σπίτι που το Ντινάκι πήγε πολύ πρόσφατα και φυσικά σιγά μην έμενε σε τέτοια μπας κλας μπάνια που ήταν :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Κρύβε λόγια εσύ! :redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top