Διαδίκτυο και πνευματική ιδιοκτησία

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Ανοίγω αυτό το θέμα σχετικά με τις προτεινόμενες ευρωπαϊκές τροπολογίες που πιστεύω πως θα επηρεάσουν ριζικά το πώς διακινείται πληροφορία και content στο διαδίκτυο.

Πολύ περιληπτικά το άρθρο 13 καθιστά τα διάφορα sites και πλατφόρμες υπεύθυνα για το content που ανεβάζουν οι χρήστες τους και επιβάλλουν χρήση τεχνικών μέσων που μόνο μεγάλες εταιρίες του χώρου διαθέτουν αυτή τη στιγμή (κυρίως το google δηλαδή). Το άρθρο 11 από την άλλη επιτρέπει σε sites να χρεώνουν για "αναπαραγωγή" ακόμα και στο επίπεδο του link (link tax). Σας παραπέμπω σε σχετικό άρθρο που κάνει το γύρο του Ελληνικού διαδικτύου καθώς και στο https://saveyourinternet.eu/ (για να μην "αντιγράφω" κι εγω και πληρώνουμε Link tax μια μέρα :P ). Αξίζει να σημειωθεί ότι στις ηνωμένες πολιτείες υπήρξε αντίστοιχη διαμάχη για το SOPA / PIPA πριν αρκετά χρόνια.

Προσωπικά καταλαβαίνω την ανάγκη να προστατευθούν τα πνευματικά δικαιώματα και με ενοχλεί που η ανωνυμία των χρηστών είναι ασπίδα για αυτούς που τα καταπατούν πολλές φορές, αλλά οι κίνδυνοι που δημιουργεί η έτσι υλοποιημένη προστασία είναι αρκετά μεγαλύτεροι. Αν γίνει enforcement των απαιτήσεων πρακτικά υπάρχουν 2-3 εταιρίες στον πλανήτη που μπορούν να έχουν user generated content, και από τεχνικής απόψεως και λόγω του νομικού κόστους. Η λογική είναι προφανώς να γίνει blanket ban του user generated content ώστε να έχει η κάθε πλατφόρμα εξ ορισμού άδικο σε οποιαδήποτε νομική αναμέτρηση. Τέλος υπάρχουν πολλά παραδείγματα, κυρίως στο youtube που εφαρμόζει ήδη τέτοιες πρακτικές, για χρήση του copyright για σίγαση περιεχομένου ακόμα και σε περιπτώσεις που υπήρχε fair use νομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,775 μηνύματα.
Mε το άρθρο 13 συμφωνώ και θα δώσω ένα παράδειγμα.

Έστω ότι κάποιος μαθητής ανεβάζει το bulling του συμμαθητή του στο διαδίκτυο π.χ. youtube. Αν ο χρήστες είναι υπεύθυνοι για το περιεχόμενό που ανεβάζουν το youtube θα απαντήσει στο γονέα του παιδιού που θέλει να κατεβάσει το video (δεν φταίω εγώ μαν απευθύνσου στον χρήστη Makis13 που είναι υπεύθυνος νομικα για το περιεχόμενο που ανεβάζει).

Όπως θα νομικά υπεύθυνο ειναι το στεκι αν εμφανιστεί κάτι illegal στο domain του έτσι πρέπει να γινεται και με facebook, youtube κ.λπ.

Ποια ειναι σωστή τακτική σε τέτοιες περιπτώσεις που εφαρμόζει η apple στο App Store της. Ανεβάζεις το ψηφιακό περιεχόμενο στη πλατφόρμα και παράλληλα εμφανίζεις παράλληλες εξουσιοδοτήσεις, γραπτά παραχώρησεις πνευματικών δικαιωμάτων τρίτων και υπογραφές όλων των ανθρώπων που εμφανίζονται και αν αυτοί είναι ανήλικοι υπογραφές από τις κηδεμόνες τους.

Όσο αφορά το link tax (άρθρο 11) είμαι αντίθετος και χωρίς λογική. Όποιος site θέλει να πληρώνεται ας βάλει χρέωση για να μπορεί να δει το επι πληρωμή περιεχόμενο. Για μένα η λύση είναι να μαζικά να μπλοκάρονται οι χρήστες που χρησιμοποιούν adblock (προφανώς δεν το κάνουν γιατί δεν τους συμφέρει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Ανοίγω αυτό το θέμα σχετικά με τις προτεινόμενες ευρωπαϊκές τροπολογίες που πιστεύω πως θα επηρεάσουν ριζικά το πώς διακινείται πληροφορία και content στο διαδίκτυο.

Πολύ περιληπτικά το άρθρο 13 καθιστά τα διάφορα sites και πλατφόρμες υπεύθυνα για το content που ανεβάζουν οι χρήστες τους και επιβάλλουν χρήση τεχνικών μέσων που μόνο μεγάλες εταιρίες του χώρου διαθέτουν αυτή τη στιγμή (κυρίως το google δηλαδή). Το άρθρο 11 από την άλλη επιτρέπει σε sites να χρεώνουν για "αναπαραγωγή" ακόμα και στο επίπεδο του link (link tax). Σας παραπέμπω σε σχετικό άρθρο που κάνει το γύρο του Ελληνικού διαδικτύου καθώς και στο https://saveyourinternet.eu/ (για να μην "αντιγράφω" κι εγω και πληρώνουμε Link tax μια μέρα :P ). Αξίζει να σημειωθεί ότι στις ηνωμένες πολιτείες υπήρξε αντίστοιχη διαμάχη για το SOPA / PIPA πριν αρκετά χρόνια.

Προσωπικά καταλαβαίνω την ανάγκη να προστατευθούν τα πνευματικά δικαιώματα και με ενοχλεί που η ανωνυμία των χρηστών είναι ασπίδα για αυτούς που τα καταπατούν πολλές φορές, αλλά οι κίνδυνοι που δημιουργεί η έτσι υλοποιημένη προστασία είναι αρκετά μεγαλύτεροι. Αν γίνει enforcement των απαιτήσεων πρακτικά υπάρχουν 2-3 εταιρίες στον πλανήτη που μπορούν να έχουν user generated content, και από τεχνικής απόψεως και λόγω του νομικού κόστους. Η λογική είναι προφανώς να γίνει blanket ban του user generated content ώστε να έχει η κάθε πλατφόρμα εξ ορισμού άδικο σε οποιαδήποτε νομική αναμέτρηση. Τέλος υπάρχουν πολλά παραδείγματα, κυρίως στο youtube που εφαρμόζει ήδη τέτοιες πρακτικές, για χρήση του copyright για σίγαση περιεχομένου ακόμα και σε περιπτώσεις που υπήρχε fair use νομικά.
^This
Το contentID του youtube δεχεται ηδη πολλα πραπονα, αυτη η νομοθεσια το κανει χεροτερο

Ειναι μια γενικοτερα επικινδυνη κατευθυνση στο θεμα της ελευθεριας του λογου. Ποιος ξερει τι θα μπορει να οριζεται ως παραβιαση αυτου του νομου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Έστω ότι κάποιος μαθητής ανεβάζει το bulling του συμμαθητή του στο διαδίκτυο π.χ. youtube. Αν ο χρήστες είναι υπεύθυνοι για το περιεχόμενό που ανεβάζουν το youtube θα απαντήσει στο γονέα του παιδιού που θέλει να κατεβάσει το video (δεν φταίω εγώ μαν απευθύνσου στον χρήστη Makis13 που είναι υπεύθυνος νομικα για το περιεχόμενο που ανεβάζει).
Σε αυτό συμφωνώ κι εγω, και είναι και περίπου το σημερινό status quo. Προφανώς και πρέπει να υπάρχει διέξοδος για κάποιον που προσβάλλονται τα δικαιώματά του (που technically δεν είναι πνευματικά το bullying οπότε δεν τον πιάνει το άρθρο 13 αλλά i get your point) να ζητήσει απ την πλατφόρμα κι όχι απ το χρήστη. Οι περισσότερες πλατφόρμες σήμερα έχουν τέτοιες δικλείδες αλλά παραμένει ευθύνη του προσβαλλόμενου μέλλους να ζητήσει το takedown.

Εδώ μιλάμε για "κάνω μήνυση στο youtube γιατί ανέβηκε στην πλατφόρμα του το video και ήταν ευθύνη του να το καταλάβει και να μην ανέβει ποτέ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Πιστεύω ότι θα φέρουν μια αλλαγή στο Ιντερνετ και ο καθένας με τις δυνάμεις του θα προβάλλεται από το να στηρίζεται σε κλεμμένα και τα λοιπά.
Θα μου πείτε ότι είχα το Σοσιαλδημοκρατικός ε για αυτό και εγώ τώρα στο youtube ανέβασα τον εαυτό μου προχτές.
Αν είναι να γίνει καλύτερο το ιντερνετ είμαι υπερ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Παιδιά από χτες μου δημιουργήθηκαν μερικές απορίες για τα άρθρα 11 και 13. Όποιος τις ξέρει να μπορεί να μου απαντήσει θα με ευχαριστούσε:

Εγώ παίρνω πίνακες της ΕΛΣΤΑΤ και κάνω δικά μου γραφήματα για τους δείκτες. Θα μπορώ τώρα να ξαναβάζω τα γραφήματα ή οχι επειδή τα στοιχεία είναι από την ΕΛΣΤΑΤ και τα γραφήματα είναι δικά μου;
2ον πάω σε ημερίδες που γίνονται live και το βίντεο ανεβαίνει στο vimeo θα μπορώ να πάρω το κομμάτι που μιλάω και ρωτώ μαζί με την απάντηση ή θα φάω copyright επειδή τα δικαιώματα ανήκουν στο κύκλο ιδεών αλλά εκείνη την ώρα που θέτω την ερώτηση με παίρνει η κάμερα και παίζομαι στο live;
Τι ισχύει για τα 2 παραπάνω μια επεξήγηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Παιδιά από χτες μου δημιουργήθηκαν μερικές απορίες για τα άρθρα 11 και 13. Όποιος τις ξέρει να μπορεί να μου απαντήσει θα με ευχαριστούσε:

Εγώ παίρνω πίνακες της ΕΛΣΤΑΤ και κάνω δικά μου γραφήματα για τους δείκτες. Θα μπορώ τώρα να ξαναβάζω τα γραφήματα ή οχι επειδή τα στοιχεία είναι από την ΕΛΣΤΑΤ και τα γραφήματα είναι δικά μου;
2ον πάω σε ημερίδες που γίνονται live και το βίντεο ανεβαίνει στο vimeo θα μπορώ να πάρω το κομμάτι που μιλάω και ρωτώ μαζί με την απάντηση ή θα φάω copyright επειδή τα δικαιώματα ανήκουν στο κύκλο ιδεών αλλά εκείνη την ώρα που θέτω την ερώτηση με παίρνει η κάμερα και παίζομαι στο live;
Τι ισχύει για τα 2 παραπάνω μια επεξήγηση

Δεν είμαι copyright lawyer , τα παρακάτω είναι η δυνητικά λάθος γνώμη μου :

Οι πηγές που αναφέρεις δεν είναι πιθανόν να ασχοληθούν με το copyright. Ειδικά η ΕΛΣΤΑΤ υπάρχει για να δίνει τα στοιχεία στον κόσμο, δεν νομίζω να κυνηγάει copyright. Για την ημερίδα δεν ξέρω, αλλά το βρίσκω λογικό να μην υπάρχει θέμα.

Τώρα στην υποθετική περίπτωση που η ΕΛΣΤΑΤ είχε copyright στα δεδομένα της και απαγορεύε κάποια χρηση τους στην EULA (πχ την επεξεργασία και αναδημοσίευσή τους) κι εσύ το έκανες, ήδη θα σε κυνήγαγε με την υπάρχουσα νομοθεσία.

Παρόμοια αν ο οργανωτής της ημερίδας έμπαινε σε διαδικασία να περιορίσει το τι χρήση αφήνει στο video του και ειχε copyright επ αυτού θα υπήρχε πρόβλημα να χρησιμοποιήσεις το υλικό του (εδώ περιπλέκεται λίγο η υπόθεση με το γεγονός ότι μιλάς ο ίδιος και τι συμφωνία εχεις κάνει.

Το άρθρο 13 όμως δεν έχει σχέση με αυτό. Άπτεται στο αν ανεβάζοντας σ' ενα forum το "παράνομο" υλικό που δημιούργησες, φέρει ευθύνη το forum.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Δεν θα υπαρχει προβλημα με την ΕΛΣΤΑΤ
Το βιντεο απο την ημεριδα θα χτυπαει στο 13 και ισως το 11. Ο αλγοριθμος του youtube δεν προκειτα να ασχοληθει, βλεπει copyrighted material και θα το κατεβασει, σιγα να μη δικινδυνεψει η εταιρεια να φαει μυνησεις. Ο content creator πλεον για να ειναι ασφαλης πρεπει να καθεται σε ενα τελειως αδειο δωματιο και απλα να μιλαει χωρις να μπορει να κανει παραθεση σε τιποτα

Παραθετω καποια βιντεο του Vee σχετικα με το θεμα που εξηγει καλυτερα τα προβληματα με τα δυο αρθρα
https://www.youtube.com/watch?v=dbhTHw1U3VY
https://www.youtube.com/watch?v=nsWCJLrR7uo
https://www.youtube.com/watch?v=_I-7XC_dxwc
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Το θέμα με το copyright έχει καταντήσει αστείο πλέον...

Κάποτε είχα διαβάσει ότι ακόμη και φωτογραφίες που ΕΣΥ βγάζεις από μνημεία (π.χ. Παρθενώνας), θα υπόκεινται σε copyright που δεν θα έχεις ΕΣΥ :wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,775 μηνύματα.
Το θέμα με το copyright έχει καταντήσει αστείο πλέον...

Κάποτε είχα διαβάσει ότι ακόμη και φωτογραφίες που ΕΣΥ βγάζεις από μνημεία (π.χ. Παρθενώνας), θα υπόκεινται σε copyright που δεν θα έχεις ΕΣΥ :wacko:


O Παρθενώνας είναι παλιο κτήριο και δεν έχει copyright. Μπορείς να τον βάλεις σε ταινίες ακόμα και σε τσόντες δίχως πρόβλημα. Αξιοθέατα πιο πρόσφατα (όπως το πιο ψηλό κτήριο στο κόσμο) έχουν copyright και αν θέλουν οι κάτοχοι αυτόν μπορούν να απαγορεύσουν τα πάντα.

Δεν νομίζω να αλλάξει αυτή η τακτική ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
O Παρθενώνας είναι παλιο κτήριο και δεν έχει copyright. Μπορείς να τον βάλεις σε ταινίες ακόμα και σε τσόντες δίχως πρόβλημα. Αξιοθέατα πιο πρόσφατα (όπως το πιο ψηλό κτήριο στο κόσμο) έχουν copyright και αν θέλουν οι κάτοχοι αυτόν μπορούν να απαγορεύσουν τα πάντα.

Δεν νομίζω να αλλάξει αυτή η τακτική ποτέ.
Ακόμη και για τον Παρθενώνα, όμως, θα πρέπει να ζητήσεις άδεια σε περίπτωση που θέλεις να εκμεταλλευτείς εμπορικά μία φωτογραφία σου (πχ εξέδωσες ένα βιβλίο για τον τουρισμό, το οποίο πωλείς). Συνήθως το Υπουργείο Πολιτισμού δεν σου παραχωρεί τέτοια άδεια, αν δεν τους δώσεις δωρεάν αντίτυπο και δεν πληροίς μία σειρά άλλων προϋποθέσεων. Όσο για τις ταινίες, είναι δυστυχές που δεν δίνεται η άδεια για γυρίσματα στους χώρους των μνημείων. Η Ελλάδα επιδεικνύει πολύ μεγάλο συντηρητισμό ως προς αυτό (φαντάσου δηλαδή να γυριστούν και τσόντες, όπως λες :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Δυστυχώς πέρασε
Μακάρι να υλοποιηθεί λιγο σωστά η εφαρμοστική νομοθεσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Rip memes
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,775 μηνύματα.
Αργά ή γρήγορα θα γινόταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top