Το πληκτρολόγιο αρχίζει να φθείρεται..!

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Καλησπέρα, το πληκτρολόγιο μου τον τελευταίο καιρό αρχίζει να φθείρεται στο κάτω μέρος που είναι για να ακουμπάς τους καρπούς σου και δεν ξέρω τι να κάνω.. Να το αλλάξω δεν παίζει διότι όταν το πήρα (μαζί με τον ποντίκι - ήταν μαζί) κόστιζε γύρω στα 50 ευρό και βλέπω ότι ένα ανάλογο του κάνει πάλι κάπου στα 50-60 ευρώ. Δεν θα ήθελα λοιπών να μου κάνετε προτάσεις για καινούρια οικονομικά αλλά να μου πείτε αν υπάρχει κάποια λύση για να επισκευάσω αυτό... Από κάτω παραθέτω μια φωτογραφία με την "ζημιά", επίσεις θα ήθελα να διευκρινίσω οτι η κάμερα που το τράβηξα έχει πολλά megapixels και κάνει πολύ focus οπότε όλο το υπόλοιπο δεν φένετε με "γυμνό" μάτι, εγώ μιλάω μόνο για το ξεφλούδισμα πάνω πάνω.

https://i.imgur.com/8mjVPnq.jpg

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τι να επισκευασεις σκριβως;;;
Αστο ετσι, και τι εγινε;

:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχω laptop. Είναι χαλασμένο τo space. Πρέπει να αλλάξω ολο το πληκτρολόγιο η μπορώ μεμονωμένα?
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Εχω laptop. Είναι χαλασμένο τo space. Πρέπει να αλλάξω ολο το πληκτρολόγιο η μπορώ μεμονωμένα?

:( Αν είχες macbook το νέο το μπροστινό καπάκι του laptop είναι κολλημενο με πληκτρολόγιο, μπαταρία και μπαταρία και αν χαλάσει κάποιο από αυτά πρέπει να τα αντικαταστήσεις όλα :(
https://www.ifixit.com/Teardown/MacBook+Pro+13-Inch+Touch+Bar+2018+Teardown/111384

Πες τι laptop έχεις καθώς η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:( Αν είχες macbook το νέο το μπροστινό καπάκι του laptop είναι κολημενα με πληκτρολόγιο, μπαταρία και μπαταρία και αν χαλάσει κάποιο από αυτά πρέπει να τα αντικαταστήσεις όλα :(
https://www.ifixit.com/Teardown/MacBook+Pro+13-Inch+Touch+Bar+2018+Teardown/111384

Πες τι laptop έχεις καθώς η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
Lenovo είναι. Εχω τσεκάρει οτι οι εγκοπες που έχει το -ας το πούμε- καπάκι του πλήκτρου εχουν σπάσει...
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Αν δεν πιέζεται καθόλου μάλλον φταίει η μεβράνη και δεν φτιάχνει και θέλει αντικατάσταση.

Aν είναι Thinkpad Lenovo αλλάζει πολύ εύκολα:


Αν είναι άλλο lenovo ψαχνεις στο youtube και κινείσαι ανάλογα δηλαδή ή παραγγέλνεις το ανταλακτικό και το φτιάχνεις μόνη σου ή το πας σε μαστόρι.
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Idealpad,κάπως ετσι. Επειδή το είδα,τα πλήκτρα για να δουλεύουν εχουν κάτι μικρά πλαστικά,εκείνα διαλύθηκαν κ δε κουμπώνουν στο καπάκι.
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@incognito

Δες εδώ, ebay ή σε άλλες σχετικές σελίδες. Μπορείς να το αλλάξεις και μόνη σου, δεν χρειάζεσαι μάστορα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Idealpad,κάπως ετσι. Επειδή το είδα,τα πλήκτρα για να δουλεύουν εχουν κάτι μικρά πλαστικά,εκείνα διαλύθηκαν κ δε κουμπώνουν στο καπάκι.
Αν το space "πιάνει" τότε μπορείς να αφαιρέσεις τα κλιπς από άλλο πληκτρολόγιο και να το αντικαταστήσεις. Αν δεν πιάνει καθόλου και έχει χαλάσει κάτω η μεβράνη θέλει αντικατάσταση.

Πάντως το πληκτρολόγιο είναι φθηνό και αν περάσουν κάποια χρόνια και θέλει να κρατησει το laptop κι αλλο αξίζει να το αντικαταστήσεις:

https://www.amazon.co.uk/Keyboard-L...PANQJ4R577Y&psc=1&refRID=9D7G53Q04PANQJ4R577Y

@incognito

Δες εδώ, ebay ή σε άλλες σχετικές σελίδες. Μπορείς να το αλλάξεις και μόνη σου, δεν χρειάζεσαι μάστορα.
Ebay θέλει προσοχή αν είναι εκτός Ε.Ε. γιατί θα κολήσει στο τελωνείο. Από το Νοέμβριο το ΕΛΤΑ υπολειτουργεί και πολλές παραγγελίες χάνονται. Επίσης τα περισσότερα προιόντα από ebay είναι κακής ποιότητας. Καλύτερα amazon (ευρωπαικό) που έχει μια ποιότητα κι ας είναι πιο ακριβά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top