Αποπλάνηση 11χρονης μέσω διαδικτύου

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Προφανως ολο αυτο γινεται, διοτι δε λαμβανουμε υπ' οψιν μας τη συναισθηματικη ωριμανση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Προφανως ολο αυτο γινεται, διοτι δε λαμβανουμε υπ' οψιν μας τη συναισθηματικη ωριμανση...

Βέβαια. Αλλά αν και δέχομαι ότι κάποια άτομα δεν λαμβάνουν υπόψην τη συναισθηματική ωρίμανση, ή ότι ακόμα ότι δεν τη δέχονται ή την θεωρούν urban legend, μου φαίνεται κάπως να μη λαμβάνονται υπόψην αντικειμενικά κριτήρια όπως η βιολογική ωρίμανση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.

Βασει των δικων σου πιστευω δεν το θεωρεις μεμπτο, βασει ομως των δικων μου, ο 40αρης με τη 15ονη(και αντιστροφα) ακομα και οταν υπαρχει συναινεση και των δυο πλευρων ειναι ανηθικο.
Ερώτηση αφελούς ακροατή: Το να κρίνουν τί είναι ηθικό και τι ανήθικο άνθρωποι εξαιρετικά πουριτανοί, συνεσταλμένοι, ή σεμνότυφοι, είναι ή δεν είναι ανήθικο; Η δημιουργία ενός δυστυχισμένου κόσμου, εκ προθέσεως, δεν είναι μια ανήθικη επιδίωξη; Δεν λέω τώρα για σένα Νεράίδα, μιλάω γενικά. Προφανώς άλλο θα έκριναν ηθικό και άλλο ανήθικο αυτοί απ'ότι εγώ. Εγώ ας πούμε πιστεύω ότι το σέξ είναι η μεγαλύτερη και ομορφότερη απόλαυση στον πλανήτη. Και μάλιστα η πιο πρόσφορη. Αν την αφήσουν έτσι βέβαια.

Θεωρεις οτι ειναι πολυ δυσκολο το να περιορισεις την προσβαση ενος εντεκαχρονου παιδιου στο διαδικτυο?! Ο εργοδοτης σου και μπορει να περιορισει, να εχει τον ελεγχο της χρησης του διαδικτυου και δεν μπορει ενας γονεας?! Ή ειναι δυσκολο να γνωριζει τα ορια και τα δικαιωματα ενα παιδι οσον αφορα στις εξοδους απο το σπιτι αναλογα με την ηλικια του?!
Άρα που είναι ο βιασμός; Οι γονείς επέτρεπαν στην μικρή να παίζει στο Φειςμπουκ, εκείνη έκλεισε τα ραντεβού της, εκανε και την δουλειά της, και μια εβδομάδα μετά θυμήθηκε ότι την βίασαν; Καλά ο άλλος είναι παιδεραστής, όμως ο βιασμός που είναι;

Μου ήρθε μια σκέψη τώρα. Ο γιός μου 11 χρονών μπαίνει στο διαδίκτυο ελεύθερα απο μένα, γνωρίζει τη Νεράιδα που είναι τεκνατζού την γοητεύει ανεπανόρθωτα και το κάνουνε. Μετά απο μια εβδομάδα μου λέει την τραγωδία της ζωής του επειδή η Νεράίδα τονε βρήκε μικρό και δεν ικανοποιήθηκε όσο έπρεπε και δεν θέλέι ξανά. Εγώ τι κάνω;

Αμ το ήξερα ότι άνοιξα τους ασκούς του Αιόλου με αυτό το ποστ, η νεανική σεξουαλικότητα είναι θέμα ταμπού. Πάντως εγώ ουδέποτε χαρακτήρισα την άποψη μου προοδευτική (εντός ή εκτός εισαγωγικών), ούτε τη δική σας συντηρητική, εσείς έχετε τη μύγα μάλλον.

Μάλλον θα έπρεπε να επιλέξω την Λία στο παραπάνω παράδειγμα για "εκπαιδεύτρια" του 11χρονου γιόκα μου. :)


Το κορίτσι το έβλαψε επειδή δεν είχε μάθει να λέει ΟΧΙ (αφού προφανώς δεν ήθελε) και θεώρησε ότι πρέπει να υποκύψει χωρίς να θέλει.
Αυτό πάντως το χωρίς να θέλει δεν το έχω διακρίνει κάπου ακόμη. Ούτε ξυλο έφαγε, ούτε με το ζόρι το έκανε, πώς χωρίς να θέλει;
Εκμετάλλευση το (συναινετικό) σεξ; :(
Το ίδιο ακριβώς αναρωτήθηκα.

Το διαδίκτυο είναι κομμάτι της ζωής μας εν έτει 2010, όχι απλά εκπαιδευτικό εργαλείο.
Και εδώ ΔΕΝ είναι το διαδίκτυο το πρόβλημα. Θα μπορούσε τον εν λόγω 40άρη να τον γνωρίσει και σε κάποια καφετέρια.
Μόνο στο διαδίκτυο και στο κομπιουτερ μπορείς να κάνεις δοκιμαστικά και ψηφιακά όσα εμείς, η γενιά του εξήντα, έπρεπε να κάνουμε στην πραγματικότητα και αναλογικά. Πηδάγαμε πραγματικά με τις μοτοσυκλέτες στο μοτοκρός, παίζαμε πραγματικό ξύλο με τους τραμπούκους στα διάφορα ροκ κλάμπ, και, όσες σεξουαλικές εμπειρίες είχαμε, καλές ή κακές, εκ των πραγμάτων τις ζούσαμε και τις τρώγαμε μέχρι το μεδούλι. Στο Ιντερνετ βγαίνεις στα τόρεντς και διπλα απο πανω και απο κάτω είναι διάφορες και δείχνουν τα βυζιά τους, τους κώλους τους τα κάνουν όλα.... Το μεγαλύτερο πρόβλημα κατα τη γνώμη μου στο διαδίκτυο είναι η αδιαφορία, η βαρεμάρα, η πλήξη. Εμείς κάναμε κρα, να δούμε γυμνή γυναίκα, και μας έκανε καλό. Αν κάναμε, σεξουαλικά, οτιδήποτε, το ρισκάραμε φυσικά. Πολλαπλές γυναίκες, παρτούζες, διάφορες στάσεις παραλλαγές πειράματα οτιδήποτε, πέρναγαν απο πάνω μας και μέσα απο την ψυχούλα μας. Και φυσικά οι χύμες με τη μοτοσυκλέτα πονάγανε πολύ περισσότερο απο το Need for Speed. Αλλιώς απλά καθόμασταν φοβισμένοι στην γωνία μας. Κι αυτό ίσχυε περισσότερο απο κάθε τί αλλο στο σέξ και στις σχέσεις. Δεν τα είχαμε δεί όλα να τα κάνουν χίλιοι άλλοι πρώτα, στο YouTube.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jesse__

Νεοφερμένος

Ο jesse__ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Μπαγγς:
Άρα που είναι ο βιασμός; Οι γονείς επέτρεπαν στην μικρή να παίζει στο Φειςμπουκ, εκείνη έκλεισε τα ραντεβού της, εκανε και την δουλειά της, και μια εβδομάδα μετά θυμήθηκε ότι την βίασαν;
:confused:


Ο παππούς μου είναι βαρειά άρρωστος με αμφίβολη πλέον την διακριτική ικανότητα και συναισθηματική αστάθεια . Κάποιοι μακρινοί συγγενής του μίλησαν ωραία ,του έδωσαν και φαί και αυτός αποφάσισε να τους γράψει την διαθήκη του .Δεν χρειάστηκε και πολύ κόπος , έτοιμη την είχαν και έτσι όπως καθόταν στο κρεβάτι , του ζητούσαν να υπογράψει απλώς .

Την επόμενη μέρα που του μιλήσαμε , ο παλιόγερος άλλαξε γνώμη αλλά είναι αργά πλέον . Καλά να πάθει ,να μάθει να μην είναι ώριμος σαν εμάς τους νέους . Ανισσόροπος , τι να λέμε τώρα . Μπράβο στους συγγενείς :)


π.σ. Μισέλ γενικά θαυμάζω τον φιλελευθερισμό (σου) αλλά η ιστορία απέδειξε ότι σε κάποια πράγματα πρέπει να υπάρχουν κάποια όρια . Όποτε δημιουργήθηκαν κοινωνίες χωρίς όρια από ένα απλό σχολείο στο Σάμερχιλ μέχρι ολόκληρες τοπικές κοινωνίες , η απουσία κάποιων μη ελαστικών κανόνων έφερε γρήγορα το αδιέξοδο , γεγονός που μόνοι τους οι απόλυτα ελεύθεροι άνθρωποι παραδέχτηκαν . Δεν εννοώ ότι είσαι υπέρ του βιασμού και εμείς κατά και θα έπρεπε να ντρέπεσαι . Εννοώ ότι το πολύ έξυπνο μυαλό σου μου δίνει την εντύπωση ότι ενώ έχει βεβαίως την αίσθηση του δικαίου , θεωρεί πάντα θεμιτό να επεκτείνει τα όρια του και να μην παίρνει τίποτα σαν δεδομένο . Συνήθως το αποτέλεσμα είναι να σκέφτεσαι πιο ελεύθερα και αντικειμενικά από τους άλλους . Εν προκειμένω όμως , τα όρια υπάρχουν και αυτό που δεν υπάρχει είναι κανένα όφελος από μια προσπάθεια να τα ταρακουνήσουμε . Ακόμα και αν δεν υπήρχε ο κλασσικός βιασμός , ακόμα και αν οι γονείς του παιδιού είναι τούβλα , ακόμα και αν όλα έμοιαζαν με ρομαντικό ραντεβού μέχρι την καταγγελία , δεν παύει να είναι έγκλημα (και όχι μια απλά όχι και τόσο ηθική πράξη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Αυτό πάντως το χωρίς να θέλει δεν το έχω διακρίνει κάπου ακόμη. Ούτε ξυλο έφαγε, ούτε με το ζόρι το έκανε, πώς χωρίς να θέλει;

Είναι γεγονός ότι για τη συγκεκριμένη υπόθεση γνωρίζουμε μόνο τα απολύτως βασικά (που αυτό είναι και το σωστό), όμως όπως όλοι γνωρίζουμε από άλλα περιστατικά σεξουαλικής κακοποίησης ανηλίκων, είναι πανεύκολο να κάνει κάποιος ένα παιδί να ενδώσει χωρίς άμεσο εξαναγκασμό και χωρίς καν να σηκώσει το μικρό του δαχτυλάκι.

Επειδή δεν έχω μεγάλη επαφή με παιδιά, θυμίστε μου, όταν λέμε για 11χρονα, για τι ηλικίες μιλάμε; Πρώτη γυμνασίου; Έκτη δημοτικού; Έτσι για να βάζουμε τα πράγματα στις σωστές τους διαστάσεις.

Σ' αυτές τις ηλικίες, εκτός από τη βιολογική ωρίμανση, δεν έχει επέλθει καν η πνευματική ωρίμανση, που έχει να κάνει τόσο με τις εμπειρίες, όσο και με την ανάπτυξη του εγκεφάλου. Σύμφωνα με κάποιες θεωρίες, τα παιδιά αρχίζουν να αντιλαμβάνονται τις αφηρημένες έννοιες μετά τα 14 (ίσως τώρα να είναι 1-2 χρόνια νωρίτερα, μιας και αυτές οι θεωρίες είναι αρκετά παλιές), πράγμα που σημαίνει ότι αδυνατούν να αντιληφθούν κάποια πράγματα, άρα γίνονται ευκολότερα θύματα χειρισμού (manipulation). Αυτός μπορεί να έχει τη μορφή έμμεσων εκβιασμών (είναι απόδειξη ότι μ'αγαπάς), υποβολής ιδεών (κι εσύ το θέλεις) κ.τ.λ.

Φυσικά, οποιοσδήποτε μπορεί να πέσει θύμα χειρισμού, ακόμα και οι ενήλικοι. Η διαφορά είναι ότι ο ενήλικος μπορεί να το καταλάβει, έστω και εκ των υστέρων, ενώ το παιδί αδυνατεί ακόμα κι αν του εξηγήσεις το μηχανισμό, επειδή το μυαλό του δεν μπορεί να κάνει αυτές τις λεπτές διακρίσεις. Δεν καταλαβαίνει ότι το "είναι απόδειξη ότι μ' αγαπάς" είναι εκβιασμός, ακόμα και μετά την πράξη συνεχίζει να θεωρεί ότι η συνεύρεση είναι απόδειξη της αγάπης. Αυτό το ξέρουμε από μαρτυρίες ανθρώπων που κακοποιήθηκαν ως παιδιά και οι οποίοι περιγράφουν την ντροπή και τα συναισθήματα συνενοχής που ένιωθαν, μιας και πίστευαν ότι κι αυτοί ήταν συνυπεύθυνοι για την κακοποίησή τους. Γι' αυτό μιλάμε για εξαναγκασμό, επειδή ο ενήλικος εκμεταλλεύεται τη φυσική πνευματική υπεροχή του για να πετύχει το σκοπό του (όπως θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί τη σωματική του υπεροχή).

Buggs, ρωτάς γιατί η κοπέλα το "θυμήθηκε" μια εβδομάδα μετά. Ίσως έφταιγε η ντροπή, η ενοχή; Αυτό είναι πολύ συνηθισμένο ακόμα και σε ενήλικες γυναίκες που έχουν πέσει θύμα βιασμού.

Επίσης λέτε ότι ήταν συναινετικό. Κι ενώ δέχομαι τα περί σεξουαλικότητας των παιδιών, είναι γεγονός ότι η σεξουαλικότητά τους διαφέρει πολύ απ' τη δική μας και ενδεχομένως καταχρηστικά να ονομάζεται έτσι. Δεν ξέρω πολλά γι' αυτό το θέμα, αλλά όσο μπορώ να θυμηθώ για τον εαυτό μου σ΄ αυτή την ηλικία, η όποια σεξουαλικότητά μου περιοριζόταν σε κάποιες παρορμήσεις (όχι αμιγείς ορμές), αρκετά ασχημάτιστες και χωρίς αντικείμενο. Αυτά τα ασαφή συναισθήματα πρέπει να περάσουν από τη φάση του ρομαντικού (πλατωνικού) έρωτα με κάποιο συγκεκριμένο πρόσωπο για να φτάσουν να αποκρυσταλλωθούν στη σεξουαλικότητα που βιώνουμε ως ενήλικοι. Αυτό νομίζω ότι συμβαίνει γύρω στα 15-16, άσχετα αν κοινωνικοί παράγοντες μεταθέτουν την πρώτη συνεύρεση λίγο πιο νωρίς ή πιο αργά.

Αυτό που προσπαθώ να πω με όλη αυτή την πολυλογία είναι το συναινετικό σεξ ενός 11χρονου δεν είναι το ίδιο με το συναινετικό σεξ ενός 20χρονου. Οι απαιτήσεις που έχουμε απ' τα παιδιά, πρέπει να είναι ανάλογες της ηλικίας τους. Κι ενώ ίσως έχει ενδιαφέρον να εξετάσουμε θεωρητικά την περίπτωση μιας 11χρονης που έχει φτάσει σε πλήρη σεξουαλική ωρίμανση και είναι σε θέση να λέει όχι, αυτό δεν είναι κάτι που μπορεί να συμβεί στην πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Επειδή δεν έχω μεγάλη επαφή με παιδιά, θυμίστε μου, όταν λέμε για 11χρονα, για τι ηλικίες μιλάμε; Πρώτη γυμνασίου; Έκτη δημοτικού; Έτσι για να βάζουμε τα πράγματα στις σωστές τους διαστάσεις.


Ανάλογα με το μήνα που έχουν γεννηθεί, μπορούν να είναι είτε 'Ε είτε 'ΣΤ Δημοτικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ερώτηση αφελούς ακροατή: Το να κρίνουν τί είναι ηθικό και τι ανήθικο άνθρωποι εξαιρετικά πουριτανοί, συνεσταλμένοι, ή σεμνότυφοι, είναι ή δεν είναι ανήθικο; Η δημιουργία ενός δυστυχισμένου κόσμου, εκ προθέσεως, δεν είναι μια ανήθικη επιδίωξη; Δεν λέω τώρα για σένα Νεράίδα, μιλάω γενικά. Προφανώς άλλο θα έκριναν ηθικό και άλλο ανήθικο αυτοί απ'ότι εγώ. Εγώ ας πούμε πιστεύω ότι το σέξ είναι η μεγαλύτερη και ομορφότερη απόλαυση στον πλανήτη. Και μάλιστα η πιο πρόσφορη. Αν την αφήσουν έτσι βέβαια.


Ειναι γνωστο και υπαρχει θεμα περι ηθικης και ανηθικοτητας εδω στο Στεκι, εαν σε ενδιαφερει περαιτερω αναλυση, οτι η "ηθικη" του καθε ενα διαμορφωνεται βασει των ερεθισματων που εχει δεχθει, αξιων που εχει διαδαχθει συνυφασμενα βεβαια της κουλτουρας του τοπου του, της εποχης του κ.ο.κ.
Απο κει και περα ζει κανεις σε μια κοινωνια με ορια και νομους που οφειλει να μην ξεπερασει και να συμμορφωθει για την ομαλη εξελιξη εκεινου και των υπολοιπων.

Τωρα βεβαια τι σχεση εχει τα περι απολαυσης του σεξ που ανεφερες, ειναι αλλο θεμα...κβατςςςς.


Άρα που είναι ο βιασμός; Οι γονείς επέτρεπαν στην μικρή να παίζει στο Φειςμπουκ, εκείνη έκλεισε τα ραντεβού της, εκανε και την δουλειά της, και μια εβδομάδα μετά θυμήθηκε ότι την βίασαν; Καλά ο άλλος είναι παιδεραστής, όμως ο βιασμός που είναι;

Μου ήρθε μια σκέψη τώρα. Ο γιός μου 11 χρονών μπαίνει στο διαδίκτυο ελεύθερα απο μένα, γνωρίζει τη Νεράιδα που είναι τεκνατζού την γοητεύει ανεπανόρθωτα και το κάνουνε. Μετά απο μια εβδομάδα μου λέει την τραγωδία της ζωής του επειδή η Νεράίδα τονε βρήκε μικρό και δεν ικανοποιήθηκε όσο έπρεπε και δεν θέλέι ξανά. Εγώ τι κάνω;


Σορρυ, αλλα τι γραφεις?!
Ανθρωπε μου, προκειται για ενα παιδι 11χρονων. Πρωτη φορα ακους να εκμυστηρευεται ενα παιδι τη σεξουαλικη κακοποιηση που εχει υποστει μετα απο αρκετο χρονικο διαστημα?!
Κβατςςςςς στο τετραγωνο.



Μάλλον θα έπρεπε να επιλέξω την Λία στο παραπάνω παράδειγμα για "εκπαιδεύτρια" του 11χρονου γιόκα μου.


Εγω θα σου προτεινα να σκεφτεσαι γενικοτερα πριν να γραψεις κατι...


Αυτό πάντως το χωρίς να θέλει δεν το έχω διακρίνει κάπου ακόμη. Ούτε ξυλο έφαγε, ούτε με το ζόρι το έκανε, πώς χωρίς να θέλει;


Συνεχιζω να αναρωτιεμαι αν εχεις υπ' οψιν σου αλλες περιπτωσεις αποπλανησης και σεξουαλικης κακοποιησης παιδιου...πφφφ
Διοτι εαν ειχες δε θα εξεφραζες την απορια σου αυτη.

Το ίδιο ακριβώς αναρωτήθηκα.
Σε αυτο απαντησε εκτενως κατω απο σενα η ruko...Εαν την εχεις αναγνωσει, δε θα αναρωτιεσαι πλεον, εφοσον εντελως τυχαια ξερεις, υπαρχει η πνευματικη και συναισθηματικη ωριμανση εκτος αυτης της βιολογικης...



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.

Άρα που είναι ο βιασμός; Οι γονείς επέτρεπαν στην μικρή να παίζει στο Φειςμπουκ, εκείνη έκλεισε τα ραντεβού της, εκανε και την δουλειά της, και μια εβδομάδα μετά θυμήθηκε ότι την βίασαν; Καλά ο άλλος είναι παιδεραστής, όμως ο βιασμός που είναι;
Φόρουμ είναι, ελευθερία λόγου έχουμε, άς αντιστρέψουμε λοιπόν την ερώτηση κάνοντας και την απαραίτητη εισαγωγή.

Κάπου 15 χρόνια περίπου και αφού απο ασήμαντη παράβαση είχαν κλείσει στην φυλακή έναν 55 με 60 χρονών, δε θυμάμαι καλά την ηλικία του, υπέστη βιασμό. Αποτέλεσμα αυτοκτόνησε γιατι απλά δέν άντεξε ούτε μερικές μέρες με το βάρος του γεγονότος.
Ερώτηση κρίσης: άν υποστείς σήμερα έναν βιασμό, πώς θα ενεργήσεις ;
Θα τολμίσεις να το πείς στον καλύτερο και ποιό έμπιστο φίλο σου ;
Μήπως θα βγείς στα κανάλια να ζητήσεις συμπαράσταση ;
Δέν συνεχίζω τις ερωτήσεις, μόνο μιά τελευταία έχω να σου κάνω.
Πόσο καιρό θα έκανες να τολμίσεις να πείς λέξη ;
Άν άντεχες το γεγονός, απλά δέν σε ρωτάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ειναι γνωστο και υπαρχει θεμα περι ηθικης και ανηθικοτητας εδω στο Στεκι, .....

Παντού υπάρχει αυτό το θέμα

Απο κει και περα ζει κανεις σε μια κοινωνια με ορια και νομους που οφειλει να μην ξεπερασει και να συμμορφωθει για την ομαλη εξελιξη εκεινου και των υπολοιπων.
Όλος ο καυγάς είναι ποιοί βάζουν τους νόμους και τα όρια υποθέτω. Φαντάσου σεξουαλικό κόσμο που θα φτιάχναμε αν ο νομοθέτης ήσουν εσύ, και αντίστοιχα αν ο νομοθέτης ήμουν εγώ. Και κάτι σημαντικό. "Ομαλή" εξέλιξη δεν εννοείται η ευτυχισμένη εξέλιξη; Ή μήπως τώρα η ευτυχία έγινε ανωμαλία;

Τωρα βεβαια τι σχεση εχει τα περι απολαυσης του σεξ που ανεφερες, ειναι αλλο θεμα...κβατςςςς.
κβάτζζζ είναι το κάψιμο της ασφάλειας όταν παίρνει υπερβολική τάση;; :)



Σορρυ, αλλα τι γραφεις?! Ανθρωπε μου, προκειται για ενα παιδι 11χρονων. Πρωτη φορα ακους να εκμυστερευεται ενα παιδι την σεξουαλικη κακοποιηση που εχει υποστει μετα απο αρκετο χρονικο διαστημα?!
Κβατςςςςς στο τετραγωνο.
Αναφέρομαι στο ΠΩΣ το παρουσίασες. Αφού το εκμνηστηρεύτηκε δηλαδή αφού το αποφάσισε, γιατί δεν ανέφερε και τα πάντα; Πόσο δηλαδή ΔΕΝ ήθελε, τι σκηνή βίας διαδραμματίστηκε. Δεν μας τα ανέφερες αυτά κι εγώ δεν ήμουν εκεί βέβαια να ξέρω τί έγινε. Κρίνω αποκλειστικά απο όσα έγραψες για το γεγονός. Εκεί κολλάει το μια εβδομάδα μετά. Δηλαδή άμ τα λές μια εβδομάδα μετά, αμ δεν αναφέρεις και τίποτα βίαιο, κι ύστερα τί;

Εγω θα σου προτεινα να σκεφτεσαι γενικοτερα πριν να γραψεις κατι...
Αυτό ήταν κραυγαλέο κοπλιμέν πρός την Λία, το οποίο φυσικά εσύ δεν κατάλαβες, ακριβώς επειδή σκέφτεσαι όπως σκέφτεσαι. Προσπάθησε να σκεφτείς λίγο αλλιώς. Θα εμπιστευόμουν στην Λία τον 11χρονο γιό μου, σε τόσο λεπτό θέμα ;) Τι σου λέει ;;



Συνεχιζω να αναρωτιεμαι αν εχεις υπ' οψιν σου αλλες περιπτωσεις αποπλανησης και σεξουαλικης κακοποιησης παιδιου...πφφφ Διοτι εαν ειχες δε θα εξεφραζες την απορια σου αυτη.
Δεν έχω εντριφίσει στο θέμα είναι η αλήθεια. Μόνο έτσι θα μπορούσα άραγε να έχω άποψη;

Φόρουμ είναι, ελευθερία λόγου έχουμε, άς αντιστρέψουμε λοιπόν την ερώτηση κάνοντας και την απαραίτητη εισαγωγή.

Κάπου 15 χρόνια περίπου και αφού απο ασήμαντη παράβαση είχαν κλείσει στην φυλακή έναν 55 με 60 χρονών, δε θυμάμαι καλά την ηλικία του, υπέστη βιασμό. Αποτέλεσμα αυτοκτόνησε γιατι απλά δέν άντεξε ούτε μερικές μέρες με το βάρος του γεγονότος.
Ερώτηση κρίσης: άν υποστείς σήμερα έναν βιασμό, πώς θα ενεργήσεις ; Θα τολμίσεις να το πείς στον καλύτερο και ποιό έμπιστο φίλο σου ; Μήπως θα βγείς στα κανάλια να ζητήσεις συμπαράσταση ; Δέν συνεχίζω τις ερωτήσεις, μόνο μιά τελευταία έχω να σου κάνω. Πόσο καιρό θα έκανες να τολμίσεις να πείς λέξη ; Άν άντεχες το γεγονός, απλά δέν σε ρωτάω.

Εξαρτάται. Μπορώ ή δεν μπορώ να πετύχω τον βιαστή ξανά κάπου; Δεν νομίζω ότι το θέτεις σωστά. Ενα μικρό παιδί δεν μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του μόνο του. Το παράδειγμα σου είναι πολύ άστοχο θα έλέγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κι εσύ με ποιά λογική ορίζεις κατώτατη ηλικία συναίνεσης μικρότερη από αυτή που ορίζει ο νόμος 2 γραμμές πιο κάτω από την κριτική που ασκείς; Και 2 χρόνια κάτω σε αυτές τις ηλικίες δεν είναι τόσο λίγο όσο παρουσιάζεις, πολλά 13χρονα κορίτσια δεν έχουν ούτε περίοδο ακόμη (δεν είναι δηλ. ούτε καν βιολογικά ώριμες γυναίκες).

Έγραψα "ίσως". Η ελάχιστη ηλικία σεξουαλικής συναίνεσης δεν έχει να κάνει με τα παιδιά που ωριμάζουν αργότερα, αλλά με αυτά που ωριμάζουν νωρίτερα, νομίζω.. Δεν κάνουν όλοι σεξ μόλις πατάνε τα 15! Το θέμα είναι αυτοί που συνειδητοποιημένα θέλουν να κάνουν, να μην εμποδίζονται από το νόμο.

π.σ. Μισέλ γενικά θαυμάζω τον φιλελευθερισμό (σου) αλλά η ιστορία απέδειξε ότι σε κάποια πράγματα πρέπει να υπάρχουν κάποια όρια . Όποτε δημιουργήθηκαν κοινωνίες χωρίς όρια από ένα απλό σχολείο στο Σάμερχιλ μέχρι ολόκληρες τοπικές κοινωνίες , η απουσία κάποιων μη ελαστικών κανόνων έφερε γρήγορα το αδιέξοδο , γεγονός που μόνοι τους οι απόλυτα ελεύθεροι άνθρωποι παραδέχτηκαν . Δεν εννοώ ότι είσαι υπέρ του βιασμού και εμείς κατά και θα έπρεπε να ντρέπεσαι . Εννοώ ότι το πολύ έξυπνο μυαλό σου μου δίνει την εντύπωση ότι ενώ έχει βεβαίως την αίσθηση του δικαίου , θεωρεί πάντα θεμιτό να επεκτείνει τα όρια του και να μην παίρνει τίποτα σαν δεδομένο . Συνήθως το αποτέλεσμα είναι να σκέφτεσαι πιο ελεύθερα και αντικειμενικά από τους άλλους . Εν προκειμένω όμως , τα όρια υπάρχουν και αυτό που δεν υπάρχει είναι κανένα όφελος από μια προσπάθεια να τα ταρακουνήσουμε . Ακόμα και αν δεν υπήρχε ο κλασσικός βιασμός , ακόμα και αν οι γονείς του παιδιού είναι τούβλα , ακόμα και αν όλα έμοιαζαν με ρομαντικό ραντεβού μέχρι την καταγγελία , δεν παύει να είναι έγκλημα (και όχι μια απλά όχι και τόσο ηθική πράξη)

:redface: Καταρχάς ευχαριστώ για τα καλά λόγια :redface:
Μα είπα κι εγώ ότι θεωρώ μεμπτή την πράξη του, απλά για διαφορετικούς λόγους. Δεν θεωρώ ανήθικο το ότι την είδε σεξουαλικά, ούτε ότι έκανε σεξ μαζί της. Αυτό που θεωρώ εγώ μεμπτό είναι ότι λόγω ηλικίας είναι υποτίθεται σε θέση να καταλάβει ότι η κοπελίτσα δεν ήθελε όντως να κάνει σεξ μαζί του και παρ'όλα αυτά αυτός προχώρησε. Και αυτό πολλές φορές γίνεται και σε διαφορετικές ηλικίες, όπου δεν είναι πλέον ποινικό αδίκημα, αλλά το θεωρώ εξίσου ανήθικο.

Δεν πιστεύω σε κοινωνία με παντελή έλλειψη κανόνων πάντως (αναρχία), κάνεις λάθος σε αυτό. Ωστόσο, πιστεύω πολύ στην ελευθερία του ατόμου (και την υπευθυνότητα που απαιτεί) και αντιπαθώ κάθε είδους προστατευτισμό.
Εν προκειμένω, αν δεν υπήρχαν τέτοιοι νόμοι (ή είχαν τα πραγματικά minimum όρια), θέλω να πιστεύω ότι οι γονείς θα έδιναν περισσότερο βάση στη σωστή διαπαιδαγώγηση του παιδιού τους σε τέτοια θέματα, ώστε να ξέρει να συναινεί μόνο όταν πραγματικά θέλει κάτι και να μην επιτρέπει κανέναν να το εξαναγκάσει με ψυχολογικούς εκβιασμούς. Έτσι, και δεν θα περιορίζονταν όσοι έχουν ωριμάσει αρκούντως σεξουαλικά νωρίτερα από το μέσο όρο, και δεν θα υπήρχε τέτοιου είδους εκμετάλλευση. Τέτοιοι νόμοι απλά κρύβουν το πρόβλημα κάτω από το χαλί. Διότι αν η κοπελίτσα είναι τόσο submissive που την εκμεταλλεύεται ο καθένας, λίγο δύσκολο να αλλάξει τόσο άρδην προσωπικότητα μέχρι τα 15-16.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ερώτηση αφελούς ακροατή: Το να κρίνουν τί είναι ηθικό και τι ανήθικο άνθρωποι εξαιρετικά πουριτανοί, συνεσταλμένοι, ή σεμνότυφοι, είναι ή δεν είναι ανήθικο; Η δημιουργία ενός δυστυχισμένου κόσμου, εκ προθέσεως, δεν είναι μια ανήθικη επιδίωξη; Δεν λέω τώρα για σένα Νεράίδα, μιλάω γενικά. Προφανώς άλλο θα έκριναν ηθικό και άλλο ανήθικο αυτοί απ'ότι εγώ. Εγώ ας πούμε πιστεύω ότι το σέξ είναι η μεγαλύτερη και ομορφότερη απόλαυση στον πλανήτη. Και μάλιστα η πιο πρόσφορη. Αν την αφήσουν έτσι βέβαια.

Άρα που είναι ο βιασμός; Οι γονείς επέτρεπαν στην μικρή να παίζει στο Φειςμπουκ, εκείνη έκλεισε τα ραντεβού της, εκανε και την δουλειά της, και μια εβδομάδα μετά θυμήθηκε ότι την βίασαν; Καλά ο άλλος είναι παιδεραστής, όμως ο βιασμός που είναι;

Μου ήρθε μια σκέψη τώρα. Ο γιός μου 11 χρονών μπαίνει στο διαδίκτυο ελεύθερα απο μένα, γνωρίζει τη Νεράιδα που είναι τεκνατζού την γοητεύει ανεπανόρθωτα και το κάνουνε. Μετά απο μια εβδομάδα μου λέει την τραγωδία της ζωής του επειδή η Νεράίδα τονε βρήκε μικρό και δεν ικανοποιήθηκε όσο έπρεπε και δεν θέλέι ξανά. Εγώ τι κάνω;



Μάλλον θα έπρεπε να επιλέξω την Λία στο παραπάνω παράδειγμα για "εκπαιδεύτρια" του 11χρονου γιόκα μου. :)


Αυτό πάντως το χωρίς να θέλει δεν το έχω διακρίνει κάπου ακόμη. Ούτε ξυλο έφαγε, ούτε με το ζόρι το έκανε, πώς χωρίς να θέλει;
Το ίδιο ακριβώς αναρωτήθηκα.

Μόνο στο διαδίκτυο και στο κομπιουτερ μπορείς να κάνεις δοκιμαστικά και ψηφιακά όσα εμείς, η γενιά του εξήντα, έπρεπε να κάνουμε στην πραγματικότητα και αναλογικά. Πηδάγαμε πραγματικά με τις μοτοσυκλέτες στο μοτοκρός, παίζαμε πραγματικό ξύλο με τους τραμπούκους στα διάφορα ροκ κλάμπ, και, όσες σεξουαλικές εμπειρίες είχαμε, καλές ή κακές, εκ των πραγμάτων τις ζούσαμε και τις τρώγαμε μέχρι το μεδούλι. Στο Ιντερνετ βγαίνεις στα τόρεντς και διπλα απο πανω και απο κάτω είναι διάφορες και δείχνουν τα βυζιά τους, τους κώλους τους τα κάνουν όλα.... Το μεγαλύτερο πρόβλημα κατα τη γνώμη μου στο διαδίκτυο είναι η αδιαφορία, η βαρεμάρα, η πλήξη. Εμείς κάναμε κρα, να δούμε γυμνή γυναίκα, και μας έκανε καλό. Αν κάναμε, σεξουαλικά, οτιδήποτε, το ρισκάραμε φυσικά. Πολλαπλές γυναίκες, παρτούζες, διάφορες στάσεις παραλλαγές πειράματα οτιδήποτε, πέρναγαν απο πάνω μας και μέσα απο την ψυχούλα μας. Και φυσικά οι χύμες με τη μοτοσυκλέτα πονάγανε πολύ περισσότερο απο το Need for Speed. Αλλιώς απλά καθόμασταν φοβισμένοι στην γωνία μας. Κι αυτό ίσχυε περισσότερο απο κάθε τί αλλο στο σέξ και στις σχέσεις. Δεν τα είχαμε δεί όλα να τα κάνουν χίλιοι άλλοι πρώτα, στο YouTube.

Ο Χριστος και η Παναγια και ολοι οι Αγιοι. Για να καταλαβω, θες να πεις πως το βρισκεις νορμαλ εσυ ολο αυτο? Οτι το κοριτσακι γουσταρε ας πουμε? Σε λιγο θα ακουσω οτι τα 11 χρονα κοριτσια ξερουν να φιλιουνται με γλωσσα, εδω καλα δε ξερουν πως να χρησιμοπιουν μια σερβιετα, μη και τη βαλουν με τη κολλα αναποδα. Συγνωμη που μιλαω ετσι, ας βαλουμε ενα -απαγορευεται δια ανηλικους Χ- στο θεμα. Ουτε στα 15 τους ειναι ακομα ξεβγαλμενα, παιδια ειναι οπως και να χει.
Δηλαδη αμα ερθει ο γιος σου 11 χρονων και σου πει γουσταρω μια 30αρα Νεραιδα ας πουμε,κι οχι μαρεσει και κοκκινιζω γιατι ειμαι αγορακι, αλλα γουσταρω να παω μαζι της:eek: θα σου φανει φυσιολογικο να τα γνωριζει αυτα?

Ισως δεν εχω καταλαβει τι λες, αν εχω καταλαβει σωστα, θα πεσω στα Ταρταρα. Αν οχι, θα ηθελα με απλα ελληνικα, ευκολα και κατανοητα για μια ταπεινη 23 χρονη να μου εξηγησεις τι θελεις να πεις, την ουσια δηλαδη.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.

Παντού υπάρχει αυτό το θέμα

Όλος ο καυγάς είναι ποιοί βάζουν τους νόμους και τα όρια υποθέτω. Φαντάσου σεξουαλικό κόσμο που θα φτιάχναμε αν ο νομοθέτης ήσουν εσύ, και αντίστοιχα αν ο νομοθέτης ήμουν εγώ. Και κάτι σημαντικό. "Ομαλή" εξέλιξη δεν εννοείται η ευτυχισμένη εξέλιξη; Ή μήπως τώρα η ευτυχία έγινε ανωμαλία;


Δειχνεις πολυ σιγουρος για την αποψη μου περι σεξουαλικοτητας και δε θα επρεπε...
Τα επομενα τα αντιπαρερχομαι, διοτι δεν τα αντιλαμβανομαι.

κβάτζζζ είναι το κάψιμο της ασφάλειας όταν παίρνει υπερβολική τάση;; :)


Περιορισου στις ελληνικες λεξεις, ολα τα υπολοιπα για σενα ειναι λεπτομεριες. :)

Αναφέρομαι στο ΠΩΣ το παρουσίασες. Αφού το εκμνηστηρεύτηκε δηλαδή αφού το αποφάσισε, γιατί δεν ανέφερε και τα πάντα; Πόσο δηλαδή ΔΕΝ ήθελε, τι σκηνή βίας διαδραμματίστηκε. Δεν μας τα ανέφερες αυτά κι εγώ δεν ήμουν εκεί βέβαια να ξέρω τί έγινε. Κρίνω αποκλειστικά απο όσα έγραψες για το γεγονός. Εκεί κολλάει το μια εβδομάδα μετά. Δηλαδή άμ τα λές μια εβδομάδα μετά, αμ δεν αναφέρεις και τίποτα βίαιο, κι ύστερα τί;


Αγορι μου, να αποφασισει τι ακριβως ενα 11ονο παιδι?!
Εαν θελει σεξ?!
Ιλεος, αδυνατω να εξηγω τα αυτονοητα. Κανε το χομγουορκ σου και μετα τα λεμε παλι..
Καβτς..

Αυτό ήταν κραυγαλέο κοπλιμέν πρός την Λία, το οποίο φυσικά εσύ δεν κατάλαβες, ακριβώς επειδή σκέφτεσαι όπως σκέφτεσαι. Προσπάθησε να σκεφτείς λίγο αλλιώς. Θα εμπιστευόμουν στην Λία τον 11χρονο γιό μου, σε τόσο λεπτό θέμα ;) Τι σου λέει ;;


Μαλλον εσυ δεν καταλαβες και πως θα μπορουσες αλλωστε (καποια πραγματα δεν αλλαζουν), πως το δικο μου σχολιο αναφεροταν στο συνολο των γραφομενων σου...προηγουμενων και επομενων!

Δεν έχω εντριφίσει στο θέμα είναι η αλήθεια. Μόνο έτσι θα μπορούσα άραγε να έχω άποψη;

Οχι βεβαια, ειπαμε, υποστηριζουμε την ελευθερια του λογου...
Με τη διαφορα ομως πως, εαν ησουν εστω και λιγο ενημερωμενος για βασικα πραγματα, δε θα υπηρχε φοβος να χασω τα καταξανθα μαλλια μου...

Το παράδειγμα σου είναι πολύ άστοχο θα έλέγα.


Ενω οσα εχεις γραψει εσυ, ηταν πασα, σουτ και γκολ!!!:confused:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Έγραψα "ίσως". Η ελάχιστη ηλικία σεξουαλικής συναίνεσης δεν έχει να κάνει με τα παιδιά που ωριμάζουν αργότερα, αλλά με αυτά που ωριμάζουν νωρίτερα, νομίζω.. Δεν κάνουν όλοι σεξ μόλις πατάνε τα 15! Το θέμα είναι αυτοί που συνειδητοποιημένα θέλουν να κάνουν, να μην εμποδίζονται από το νόμο.
Θα έλεγα ότι το θέμα είναι σε ποιά ηλικία αποδεχόμαστε την συνείδηση ενός παιδιού, την εμπιστευόμαστε και την σεβόμαστε επίσης. Δηλαδή, αν η κόρη μου , μου περιέγραφε αυτό το θέμα θα την ρωτούσα ερωτήσεις όπως (κατα σειρά πρωτεραιότητας):
Σε κτύπησε; Σε υποχρέωσε; Σου άρεσε; Μέχρι πόσο; πότε δεν σου άρεσε;Γιατί; κοκ.

Αν δεν ενεργούσα έτσι και απλά και μόνο καταδίκαζα το γεγονός, θα καταδίκαζα πρώτα το παιδί μου το ίδιο πιστεύω.

Μα είπα κι εγώ ότι θεωρώ μεμπτή την πράξη του, απλά για διαφορετικούς λόγους. Δεν θεωρώ ανήθικο το ότι την είδε σεξουαλικά, ούτε ότι έκανε σεξ μαζί της.
Α ρε Λία, πόσο χρονών θα είσαι βρέ όταν οι γιοί μου θα είναι στα 11 ;!! Τόσο τυχερός να είμαι ναι, Νεράιδα.

Δεν πιστεύω σε κοινωνία με παντελή έλλειψη κανόνων πάντως (αναρχία), κάνεις λάθος σε αυτό..... θέλω να πιστεύω ότι οι γονείς θα έδιναν περισσότερο βάση στη σωστή διαπαιδαγώγηση του παιδιού τους σε τέτοια θέματα, ώστε να ξέρει να συναινεί μόνο όταν πραγματικά θέλει κάτι και να μην επιτρέπει κανέναν να το εξαναγκάσει με ψυχολογικούς εκβιασμούς.
Η σημασία της διαπαιδαγώγησης είναι στο ΤΙ μαθαίνουμε τα παιδιά μας ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ. Οχι τι κάνουν αυτά ύστερα που τους το έχουμε μάθει. Ουτε πότε βέβαια.


Διότι αν η κοπελίτσα είναι τόσο submissive που την εκμεταλλεύεται ο καθένας, λίγο δύσκολο να αλλάξει τόσο άρδην προσωπικότητα μέχρι τα 15-16.
Εγώ θα περίμενα λίγο μέχρι να θεωρήσω υποχωρητικότητα την όλη φάση. Προσωπικά πιστεύω ότι τα παιδιά, όσο μικρότερα είναι, τόσο πιο αχαλίνωτη σεξουαλικότητα έχουν. Δεν θα αναφέρω προσωπικά δεδομένα μήν γίνει χαμός εδώ πέρα, όμως πραγματικά όσο πιο μικρός ήμουνα τόσο λιγότερο υπολόγιζα κοινωνικές συμβάσεις προκειμένου να κάνω σέξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ο Χριστος και η Παναγια και ολοι οι Αγιοι.

Όλοι αυτοί που ανέφερες κατα σύμπτωση σύμφωνα με την παράδοση ήταν άσχετοι με το σέξ :) Οπότε και ασχετοι με το θέμα. N'est pas?

Δειχνεις πολυ σιγουρος για την αποψη μου περι σεξουαλικοτητας και δε θα επρεπε...
Τα επομενα τα αντιπαρερχομαι, διοτι δεν τα αντιλαμβανομαι.

Πιο σίγουρος δεν θα μπορουσα να είμαι και για την άποψη σου περι σεξουαλικότητας όπως, φυσικά, και ότι δεν τα αντιλαμβάνεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Έγραψα "ίσως". Η ελάχιστη ηλικία σεξουαλικής συναίνεσης δεν έχει να κάνει με τα παιδιά που ωριμάζουν αργότερα, αλλά με αυτά που ωριμάζουν νωρίτερα, νομίζω.. Δεν κάνουν όλοι σεξ μόλις πατάνε τα 15! Το θέμα είναι αυτοί που συνειδητοποιημένα θέλουν να κάνουν, να μην εμποδίζονται από το νόμο.)

Μα δε νομίζω ότι κανείς από όσους υποστήριξαν το αντίθετο είπε ότι έχει την απέραντη σοφία κι ότι αποκλείεται να κάνει λάθος. Το ότι έβαλες το "ίσως" δεν σε διαφοροποιεί από τους υπόλοιπους τους οποίους έκρινες. Άλλωστε, η παρακάτω άποψή σου

Εν προκειμένω, αν δεν υπήρχαν τέτοιοι νόμοι (ή είχαν τα πραγματικά minimum όρια)

δείχνει ότι μάλλον δεν σε εκφράζει το "ίσως", αλλά ότι αυτό που πρεσβεύεις είναι ότι υπάρχουν άλλα minimun όρια, τα οποία θεωρείς πραγματικά. Αναρωτιέμαι από πού προκύπτει το συμπέρασμά σου και η σιγουριά σου. Έχεις κάποια ψυχολογικά ή άλλα δεδομένα που να αποδεικνύουν την συγκεκριμένη άποψη (επειδή, η αλήθεια είναι δεν έχω βρει πουθενά). Επίσης, ο ρόλος του συγκεκριμένου νόμου είναι να προστατεύει τον ανήλικο. Πώς θα προστατευτεί οπότε το 13χρονο χωρίς ΣΩΜΑΤΙΚΗ αν μη τι άλλο ωριμότητα αν αποκτήσει την "άδεια" να κάνει σεξ με το Νόμο; Και για ποιό λόγο να του τη δώσουμε; Για να μπορέσει να χαρεί το σεξ με το Νόμο κάποιο (αμφιλεγόμενο) ελάχιστο ποσοστό συνομηλίκων που έχει θεωρητικά σωματική και ψυχολογική ωριμότητα; Είναι σα να λες "να θυσιάσουμε 80 για να χαρεί ο 1". Είναι λογικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyripos_xalkida

Νεοφερμένος

Ο eyripos_xalkida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
(Δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα μηνύματα, γι' αυτό θα τοποθετηθώ επί του αρχικού).

Σίγουρα πρόκειται περί περιστατικού παιδοφιλίας. Κοινώς δηλαδή, για άτομο που έχει κάποιο ψυχολογικό ή συναισθηματικό "πρόβλημα" και γι' αυτό το λόγο η σεξουαλική συναναστροφή με παιδιά του προσφέρει ευχαρίστηση. Δεν ξέρω πως ή αν αντιμετωπίζεται μια τέτοια κατάσταση (αν είναι δυνατόν να μετριαστεί ο πόθος για επαφή με παιδιά σε άτομα που εκδηλώνουν τέτοια συμπεριφορά).
Αυτό που θέλω να θίξω είναι πως είναι αναγκαία η ύπαρξη μαθήματος σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης στα σχολεία, ώστε τα παιδιά ανάλογα με την ηλικία τους να αποκτήσουν μια εικόνα για την αναπαραγωγή και τις σεξουαλικές σχέσεις, ώστε γνωρίζοντας κάποια θέματα ίσως είναι σε θέση να προστατευτούν καλύτερα.
Μην ξεχνάμε ότι οι παιδόφιλοι είναι άτομα που συχνά επιζητούν να έχουν κάποια επαφή με παιδιά να κερδίζουν την εμπιστοσύνη τους και έπειτα να τους ασκούν ψυχολογική και σωματική βία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μπαγκς, τα παιδια πονηρευονται, ψαχνονται, σκαλιζονται, κρυφακουν τους μεγαλους, βλεπουν κρυφα τσοντες, κρυφοκοιταζουν τους μεγαλους για το τι κανουν, πως το κανουν και αναρωτιουνται. Δεν εχουν ομως συναισθηση του τι ειναι σεξ. Δεν ξερουν γιατι γινεται και τι προσφερει. Το μεγαλυτερο ποσοστο αγοριων που παιζουν τα πουλακια τους μικρα δεν τους αρεσει η το κανουν απλως σα παιχνιδι. Τα κοριτσακια κατα μεγαλυτερο ποσοστο αρχιζουν και ανακαλυπτουν τα κορμακια τους μετα τα 12-13 δε σημαινει πως ξερουν ομως που να αγγιχτουν η πως, δεν το ευχαριστιουνται, δεν ξερουν πως να το πω?

Κι ερχεται ενας ψυχασθενης, παιδεραστης, 40αρης βρωμιαρης κι αγγιζει παιδικο κορμι και παμε να του ριξουμε δικιο οτι το δε φυσιολογικο να το πηδηξει το παιδι? Και μου λες οτι ενα αγνο λευκο κορμακι που ακομα μυριζει γαλατιλα το σωματακι του του αρεσε?

Θα τρελαθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Πιο σίγουρος δεν θα μπορουσα να είμαι και για την άποψη σου περι σεξουαλικότητας όπως, φυσικά, και ότι δεν τα αντιλαμβάνεσαι.

Tι θα γινει επιτελους?! Κι εσυ φυλλα δαφνης μασουλας ρε παιδι μου?!:confused:
Δωστε και σε μας τιποτις!!!:redface:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Όλοι αυτοί που ανέφερες κατα σύμπτωση σύμφωνα με την παράδοση ήταν άσχετοι με το σέξ :) Οπότε και ασχετοι με το θέμα. N'est pas?

Μωρε Μπαγκς, εσυ εκει κολλησες κι οχι στην ουσια οσων ειπα η σου φαινονται ανοητα, χαζα, ασκοπο να με ενημερωσεις ξερω γω? Θελω να καταλαβω μα τω Θεω(καλα αστον Θεο αφου δε σαρεσε που τον ανεφερα:P) τι θελεις να πεις. Δεν καταλαβαινω, η υπαρχει προβλημα επικοινωνιας μεταξυ μας η εγω ειμαι χαζη, ξερω γω? Σε μια προταση μπορεις να μου πεις αν θεωρεις νορμαλ, σωστο αυτο που εκανε αυτος ο βρωμιαρης:mad:?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Μπαγκς, τα παιδια πονηρευονται, ψαχνονται, σκαλιζονται, κρυφακουν τους μεγαλους, βλεπουν κρυφα τσοντες, κρυφοκοιταζουν τους μεγαλους για το τι κανουν, πως το κανουν και αναρωτιουνται. Δεν εχουν ομως συναισθηση του τι ειναι σεξ. Δεν ξερουν γιατι γινεται και τι προσφερει. Το μεγαλυτερο ποσοστο αγοριων που παιζουν τα πουλακια τους μικρα δεν τους αρεσει η το κανουν απλως σα παιχνιδι. Τα κοριτσακια κατα μεγαλυτερο ποσοστο αρχιζουν και ανακαλυπτουν τα κορμακια τους μετα τα 12-13 δε σημαινει πως ξερουν ομως που να αγγιχτουν η πως, δεν το ευχαριστιουνται, δεν ξερουν πως να το πω? .......Θα τρελαθω.

Είσαι βαθιά νυχτωμένη και ίσως γι'αυτό φοβάσαι ότι θα τρελαθείς. Ομως δεν υπάρχει φόβος. Απλά θα δείς μερικά πραγματάκια αλλιώς. Δεν είναι τόσο φοβερό, μπορεί και να σ'αρέσει.


Μωρε Μπαγκς, εσυ εκει κολλησες κι οχι στην ουσια οσων ειπα η σου φαινονται ανοητα, χαζα, ασκοπο να με ενημερωσεις ξερω γω? Θελω να καταλαβω μα τω Θεω(καλα αστον Θεο αφου δε σαρεσε που τον ανεφερα:P) τι θελεις να πεις. Δεν καταλαβαινω, η υπαρχει προβλημα επικοινωνιας μεταξυ μας η εγω ειμαι χαζη, ξερω γω? Σε μια προταση μπορεις να μου πεις αν θεωρεις νορμαλ, σωστο αυτο που εκανε αυτος ο βρωμιαρης:mad:?

Όποιος δεν ξέρει Κινέζικα, δεν είναι χαζός, ουτε όλοι οι Κινέζοι έχουν πρόβλημα επικοινωνίας βέβαια που εμείς δεν τους καταλαβαίνουμε. Το σέξ είναι ολόκληρη επιστήμη. Η διαπαιδαγώγηση στο σέξ, μπορεί να αγγίζει ακόμη και την μοίρα του πλανήτη. Φαντάσου πχ. αν ο μπαμπάς Μπούς πηδούσε το μικρό Γιώργο Μπούς, ποιό θα ήταν το αποτέλεσμα. Πολύ διαφορετικό απο τον πραγματικό Γ. Μπούς που γνωρίσαμε σαν πρόσφατο πρόεδρο των ΗΠΑ;

Η ευχαρίστηση, ειναι key factor. Μας μαθαίνουν ότι είναι εντάξει να ευχαριστιόμαστε με την Κόκα Κόλα, που είναι γεμάτη χημικά, ότι είναι εντάξει να καπνίζουμε, είναι εντάξει να βλεπουμε ενα κάρο ψέματα στα ΜΜΕ, να πηγαίνουμε να ακούμε άλλα τόσα στην εκκλησία (ο Χριστός η Παναγία και όλοι οι άγιοι που εγραψες), να σεβόμαστε τους 300 της βουλής, σαν "στηλοβάτες" της κοινωνίας, και χίλια άλλα πράγματα που είναι "εντάξει".Που άν τα κάνουμε θα κάνουμε το σωστό και κάνοντας το σωστό θα μας πάνε όλα πρίμα, δηλαδή πιο... ευχάριστα !! Ομως να κάνουμε σέξ όπως και όποτε μας καυ..σει ε όχι, δεν είναι εντάξει !

Αν λοιπόν η "γλώσσα" της ευχαρίστησης ήταν μια πραγματική γλώσσα, που θα έπρεπε να την διδαχτούμε, κι εμείς έχουμε διδαχτεί αυτά σαν "ευχάριστα" και σωστά, δεν είναι σαν να μιλάμε εμείς ελληνικά και η πραγματική γλώσσα της ευτυχίας και της ευχαρίστησης να είναι κινέζικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top