Φροντίδα των ηλικιωμένων/άρρωστων συγγενών

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,881 μηνύματα.
Οπότε ΔΕΝ υπάρχει καμία ηθική υποχρέωση απο το παιδί να προσέχει τον γονιό του στα γεράματα.
Για απλή συντροφιά ΝΑΙ,για φροντίδα ΟΧΙ.
Υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στην ηθική και την ηθικότητα. Αν η ηθική είναι η μεθοδολογία προσέγγισης των ανώτερων επιπέδων της ψυχής, η ηθικότητα είναι πρακτική εφαρμογή αυτής. Και εδώ είναι που χαλάει το γλυκό. Ο καθένας σχηματίζει στο μυαλό του την δική του "ηθική υποχρέωση" και μάχεται να τη θεωρήσει ορθή έναντι των άλλων.

Η αλήθεια είναι όμως ότι καμία υποχρέωση δεν υπάρχει. Είσαι ΕΣΥ και η ΨΥΧΗ σου. Εμένα δεν μου πάει καρδιά να εγκαταλείψω τον άρρωστο πατέρα ή μάνα μου, ούτε να τους πετάξω σε ένα ίδρυμα και να συνεχίσω τη ζωή μου. Ο Άγγλος όμως ή ο Σουηδός που με το που πιάνει τα 18 τον σπρώχνουν έξω από το σπίτι με κάθε τρόπο, ίσως να αισθάνεται διαφορετικά με μένα. Να έχει άλλους δεσμούς να επεξεργαστεί μέσα στην ψυχή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
ας ζουσε η γιαγια μου,να ξαναμπω σε εκεινη την υπεροχη αγκαλια ολο αγαπη..και τι στον κοσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Λοιπόν guyz.
τυγχάνει να έχω μεγαλώσει κοντά στους παππούδες μου στους οποίους έχω αδυναμία.
φορτίζομαι άσχημα να μαθαίνω για κακομεταχείριση ή εγκατάλειψη ηλικιωμένων.
πέρσυ στη γειτονιά, ήρθε αστυνομία γιατί έγινε καταγγελία από τους ενοίκους της διπλανής πολυκατοικίας ότι η γιαγιά που έμενε στον 1ο όροφο έτρωγε ξύλο από την γυναίκα που τη φρόντιζε!! τα παιδιά της πού ήτανε γαμώτι;

αυτά όσον αφορά την φόρτιση που εντοπίζετε στο αρχικό ποστ, δεν συνηθίζω να γράφω συναισθηματικά αλλά μου ήταν αδύνατον. Διαβάζοντας το άρθρο εμένα εκεί πήγε το μυαλό μου.

...και μία πιο νηφάλια προσέγγιση καθότι ηρέμησα κάπως.

Μερκούρη (:P)
η βασική διαφωνία μου στο ποστ σου βρίσκεται εδώ:
Οπότε ΔΕΝ υπάρχει καμία ηθική υποχρέωση απο το παιδί να προσέχει τον γονιό του στα γεράματα.
Μα δεν το έθεσα ως ζήτημα υποχρέωσης. Το ενδιαφέρον και η φροντίδα δεν είναι κάτι που απαιτείται από τον ηλικιωμένο, είναι κάτι που προσφέρεται αυτοθέλητα από το παιδί. Όταν ένας γονιός ή παππούς ή γιαγιά σε έχει μεγαλώσει, σε έχει φροντίσει και δεν αναγνωρίζεις αυτό, τον ξεχνάς στα γεράματά του, του φέρεσαι άσχημα, κλπ εγώ αυτό το καλώ αχαριστία.

Φυσικά και δεν υπάρχει υποχρέωση.
Υπάρχει όμως μία αναγνώριση αυτού που σου έχει προσφερθεί, με κάτι που μπορείς να κάνεις για τον δικό σου στα γεράματά του, αν όχι και το απολύτως λογικό ενδιαφέρον για έναν δικό σου άνθρωπο.

Για απλή συντροφιά ΝΑΙ,για φροντίδα ΟΧΙ.
Καταρχάς δεν μπορεί κάποιος που δεν είναι του χώρου να έχει την σχετική εκπαίδευση φροντίδας ενός ηλικιωμένου.
Το να ξεσκατώνεις και να κάνεις μπάνιο είναι πολύ δύσκολη υπόθεση.
Και πόσο ψυχοφθόρο θα είναι για το παιδί να βλέπει τον άνθρωπο που τον μεγάλωσε ανύμπορο να κάνει το παραμικρό,που τον θυμόταν και τον θαύμαζε με καμάρι.
Εντάξει, πιάστηκες από την ειδική περίπτωση που κάποιος είναι κατάκοιτος ή χρειάζεται ειδική φροντίδα. Που ούτως ή άλλως, σε μια περίπτωση που ο ηλικιωμένος χρίζει ειδικής φροντίδας που ο συγγενής δεν μπορεί να προσφέρει, τότε αναγκαστικά μία νοσοκόμα ή κάποιος "του χώρου" θα πρέπει να αναλάβει. Αλλά ο συγγενής γιατί να εξαφανιστεί; αν του είναι ψυχοφθόρο να βλέπει τον άνθρωπο του ανύμπορο, για τον ίδιο τον ανύμπορο τι είναι να ζει κατάκοιτος με την φροντίδα ενός ξένου ξέροντας ότι οι δικοί του δεν διατίθενται να του αφιερώσουν λίγο χρόνο;

και μην σου ακούγεται τόσο απίθανο αυτό Μερκούρη. Δεν είναι λίγοι αυτοί που τους παρατάνε στα δύσκολα. Κι έχω μερικά γνωστά περιστατικά κατά νου.

Και για να απαντήσω στο "ωραία μας τα λες,αλλά αν εσύ ήσουν ο ηλικιωμένος,τι θα έκανες;;"
Αν ήμουν σε μία κατάσταση που ΔΕΝ μπορω να καλύψω τις βασικές μου ανάγκες ΚΑΙ δεν μπορώ να πληρώσω νοσοκόμα ή ένα γηροκομείο με τα δικά μου έσοδα,θα έκανα ότι και η κυρία στην είδηση.Όχι βέβαια με τον ίδιο τρόπο,θα έπέλεγα κάτι άλλο.
Δεν θα γινόμουν ποτέ βαρος στα παιδιά μου,για να κερδίσω μερικά χρόνια μίζερης ζωής ακόμα.
Αν και μου αρέσει αυτή η αξιοπρέπεια, να σου υπενθυμίσω απλώς ότι το ένστικτο της αυτοσυντήρησης είναι από τα ισχυρότερα ένστικτα στον άνθρωπο, γεγονός που καθιστά την αυτοθέλητη φυγή κομματάκι δύσκολο, τουλάχιστον για τους περισσότερους ανθρώπους.


...ελπίζω να έγινε κατανοητό το αρχικό point μου, δεν μίλησα για καταστάσεις εξωπραγματικές και μη ρεαλιστικές.
και τώρα με συγχωρείτε, γιατί ήρθε η γιαγιά να συζητήσουμε ποια μέρα θα γίνει το γιορτινό τσιμπούσι που ετοιμάζει για όλα τα εγγόνια, για την επέτειο 50 χρόνων γάμου με τον παππού. Ο παππούς δεν θα κάτσει όμως, θα πάει στο χωριό, με το ζόρι τον κρατάμε...:P:P





ΥΓ:
Εεεεεεεμμμ...αραξε και φαε και μια παστα




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Πόσταρα μία μικρού μήκους ταινία σχετικά με αυτά που συζητούσαμε περί εγκαταλειψης των ηλικιωμένων ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,848 μηνύματα.
είναι ΤΟΣΟ δύσκολο να βρεις αποκλειστική;;;🥲

το έχω αναλάβει εγώ με την μαμά μου, και απλά αισθάνομαι σαν να κάνω casting για τον Κοκκινόπουλο🙃
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,891 μηνύματα.
είναι ΤΟΣΟ δύσκολο να βρεις αποκλειστική;;;🥲

το έχω αναλάβει εγώ με την μαμά μου, και απλά αισθάνομαι σαν να κάνω casting για τον Κοκκινόπουλο🙃
Δεν είναι δύσκολο, αλλά θέλει αρκετά χρήματα. Αναλόγως τις ώρες που την θέλεις.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
είναι ΤΟΣΟ δύσκολο να βρεις αποκλειστική;;;🥲

το έχω αναλάβει εγώ με την μαμά μου, και απλά αισθάνομαι σαν να κάνω casting για τον Κοκκινόπουλο🙃
Είναι, το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Και το να βρεις καλή είναι ακόμα πιο δυσκολο
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,891 μηνύματα.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Εαν χρειαστει καποτε να με ξεσκατισουν και το μυαλο μου ειναι ηδη πουρες πατατας...
Please shoot me in the head...With a shotgun!!!
Προσωπικα δεν φοβαμαι τον θανατο.Τον εχω σχεδον συναντησει δυο φορες.
Αν ποτε φτασω σε σημειο να μην ζω οπως θελω εγω(σε επιπεδο ψυχικο και σωματικο) δεν θα διστασω να αφαιρεσω την ζωη μου.
"Καλύτερα ένα άθλιο τέλος παρά μια αθλιότητα χωρίς τέλος."
"Η πιο μεγάλη τέχνη είναι να ξέρεις να αποχωρείς την κατάλληλη στιγμή."
μόνο +1000 σε όλα. Όμως χρειάζεται και η συμμετοχή άλλου (ακόμα τουλάχιστον) και επίσης θα είμαστε σε θέση να το ζητήσουμε και να εισακουστούμε; Που σημαίνει πως απαιτείται οργάνωση από πριν, νομική διασφάλιση βοηθού, προεργασία όσον αφορά την μέθοδο και τα υλικά. Διάβασα όλα τα ποστσ και παρατήρησα επικέντρωση (όσον αφορά το συγκεκριμένο) στην πλευρά αυτού που το ζητά. Τον αποδέκτη αυτής της βούλησης τον έχουμε σκεφτεί; Αυτήν την φράση Please shoot me in the head... επί λέξει την έχουμε ακούσει ποτέ; Να απευθύνεται σε εμάς τους ίδιους προσωπικά; Και όχι από ηλικιωμένο αλλά από συνομήλικό μας (λίγο πάνω από τα 30 τότε) τετραπληγικό από σφαίρα στον αυχένα αμέσως κάτω από τον προμήκη με πλήρη διατομή ΝΜ που μετά το αρχικό διάστημα στην μονάδα μεταφέρθηκε σε θάλαμο ευθύνης μας και κάθε 3-4 μέρες γεμιζε το μεταλλικό λεκανάκι με σάπιους ιστούς έτσι που κατέληξαν γυμνές και μαύρες από την νέκρωση ωμοπλάτες, ισχιακό κύρτωμα, ιερό οστό και κεντρική μοίρα λαγόνιων, φτέρνες. Μόνο τους μυς προσώπου μπορούσε να κουνήσει. Ήταν οι μόνες κουβέντες που άκουσα από το στόμα του σχεδόν 1 μήνα στο θάλαμο.
Κανείς δεν θα το κάνει αυτό. Απαιτείται προεργασία και πάλι ποτέ δεν θα ξέρουμε εάν θα είναι εφικτό. Για 10 ενδεχόμενα προετοιμάζεται κάποιος και η τραγική ειρωνεία τον φέρνει αντιμέτωπο με το ενδέκατο
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Εγω παντως δεν θα μπορουσα να υποβαλω τα παιδια μου(εαν κανω ποτε) σε μια τετοια δοκιμασια.Θα τα αγαπαω παρα πολυ για να το κανω.
Δεν θα αντεχα να βλεπουν τον ανθρωπο που ειχαν σαν προτυπο,τους μεγαλωσε να αργοπεθαινει σε ενα κρεβατι ανυμπορος. Θα προτιμουσα να με θυμουνται οπως ημουν οταν ημουν ακμαιος και γερος.
Θα επερνα μονος μου την ζωη μου.Δεν φοβαμαι τον θανατο...αργα η γρηγορα σε ολους ερχεται.Τουλαχιστον ας ειναι με αυτοεκτιμηση και αυτοσεβασμο.
αυτό που λες, πρακτικά δε γίνεται.
Θάνατος για αυτοεκτίμηση και αυτοσεβασμό δεν υπάρχει.
Δε θα είσαι πάντα ακμαίος και γερός. Η παρακμή θα έρθει.
Όλοι μας ευχόμαστε να φύγουμε στον ύπνο μας, μπαμ και κάτω, αλλά ....δεν ξέρουμε τι γράφεται στο <συμβόλαιό μας>.
Όταν θα έχουμε γίνει ανήμποροι, δε θα είμαστε σε θέση, ούτε να αυτοκτονήσουμε. Εύκολο το έχεις; Με τι τρόπο ένας ανάπηρος να αυτοκτονήσει; Και ένας άνοας θα σκεφτεί κάτι τέτοιο λες; Επομένως αυτά όλα δε γίνονται πρακτικά.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Παιδιά, έχω σοβαρότατο πρόβλημα και συγνώμη που σας βάζω στα αυστηρά προσωπικά μου, αλλά είμαι χάλια:

Η μητέρα μου χρειάζεται καλή και δύσκολη φροντίδα μετά από ατυχημα, εδώ και 2 χρόνια. Οι εσωτερικές κοπέλες δεν αντέχουν και στο εξάμηνο φεύγουν. Εγώ είμαι στο πηγαινέλα, κοντεύω να τρελλαθώ,αν δεν το έχω πάθει ήδη.
Εχθές και ενώ νόμιζα πως όλα ήταν καλά με την κοπέλα, είχαμε έναν καβγά και με απείλησε πως θα φύγει και είμαι χάλια. Δεν είναι ο τύπος που αμολά απειλές αβάσιμες. Φοβάμαι! Πρόκειται να φύγω Δευτερα για Γερμανία. Υποπτεύομαι, πως αυτή σχεδιάζει την απόδρασή της την Κυριακή.
Βρίσκομαι εδώ μι βδομάδα (τόσο αντέχομαι). Κάθομαι αρκετές ώρες κοντά τους και λέω πράματα, που ίσως θεωρούνται παρέμβαση, δεν ξέρω. Αυτές οι πρακτικές είναι και παρεξηγιάρες. Καλώ γιατρούς, φυσιοθεραπευτές κλπ και γενικά ομολογώ πως τις έχω βγάλει απ την ηρεμία τους.
Χθες συνέβη το εξής: Η μαμά είχε ένα έλκος κατάκλισης, το οποίο πριν ένα τετραμηνο, ενώ ήταν έτομο να κλείσει, ξανάνοιξε ξαφνικά. Τώρα με πολύ φροντίδα είμαστε πάλι στην γραμμή τερματισμού. Εδώ και 4 μήνες, το προσέχει πολύ και δεν τη γυρίζει καν απ αυτή την πλευρά, ώστε να μην το πιέζει. Τώρα που τελειωνει, είπε και ο νοσηλευτής και ο γιατρός να τη γυρίζει ξανά έστω λίγο (για να ξεκολά και η άλλη πλευρά). Έτσι εγώ χθες τη γύρισα. Παιδιά, το τι έγινε, δεν περιγράφεται. <τα μαζεύω και φευγω> τσίριζε......

Τι να κάνω παιδιά μου;; Δεν μπορώ να μείνω, να την περιποιηθώ. Στον οικο ευγηρίας δεν ξαναπηγαίνει, δεν πέρασε καλά. Να βρω άλλη γυναίκα δεν προλαβαίνω και οι περισσότερες είναι έτσι. Πώς να την κρατήσω αυτή, αλλά και να μην πάθει ζημιά η μαμά; Δεν κοιμήθηκα, κοντεύω να σκάσω!
Όλα αυτά τα νευρολογικά, με άπνοιες κλπ, γιαυτό νομίζω τα παθαίνω.
ΣΟΣ ΣΟΣ
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,948 μηνύματα.
Τι να κάνω παιδιά μου;; Δεν μπορώ να μείνω, να την περιποιηθώ. Στον οικο ευγηρίας δεν ξαναπηγαίνει, δεν πέρασε καλά. Να βρω άλλη γυναίκα δεν προλαβαίνω και οι περισσότερες είναι έτσι. Πώς να την κρατήσω αυτή, αλλά και να μην πάθει ζημιά η μαμά; Δεν κοιμήθηκα, κοντεύω να σκάσω!
Όλα αυτά τα νευρολογικά, με άπνοιες κλπ, γιαυτό νομίζω τα παθαίνω.
ΣΟΣ ΣΟΣ
Κοίτα, είμαι υπέρ στο να προσέχουμε τους ηλικιωμένους γονείς μας στο σπίτι μας, όσο μπορούμε. Αλλά φτάνει μία στιγμή, που δεν μπορούμε εκ των πραγμάτων να συνεχίσουμε να το κάνουμε και μια τέτοια στιγμή είναι η δική σου.
Επειδή έχω δουλέψει σε γηροκομείο, θα σου πω ότι όλα τα παππούδια αυτό κάνουν στην αρχή. Έχουν άρνηση για τη δομή και ζητάνε να επιστρέψουν σπίτι τους (όσοι δηλαδή έχουν συνείδηση του πού είναι.) Και αν βρεις καλό γηροκομείο και περάσει το αρχικό στάδιο προσαρμογής (ναι, στην αρχή μπορεί να σου ζητάει συνέχεια να την πάρεις σπίτι, αλλά θέλει και λίγο ακαμψία, να μην λυγίζεις εύκολα), τότε θα είναι και θα είσαι μια χαρά.
Αυτά από εμένα.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Κοίτα, είμαι υπέρ στο να προσέχουμε τους ηλικιωμένους γονείς μας στο σπίτι μας, όσο μπορούμε. Αλλά φτάνει μία στιγμή, που δεν μπορούμε εκ των πραγμάτων να συνεχίσουμε να το κάνουμε και μια τέτοια στιγμή είναι η δική σου.
Επειδή έχω δουλέψει σε γηροκομείο, θα σου πω ότι όλα τα παππούδια αυτό κάνουν στην αρχή. Έχουν άρνηση για τη δομή και ζητάνε να επιστρέψουν σπίτι τους (όσοι δηλαδή έχουν συνείδηση του πού είναι.) Και αν βρεις καλό γηροκομείο και περάσει το αρχικό στάδιο προσαρμογής (ναι, στην αρχή μπορεί να σου ζητάει συνέχεια να την πάρεις σπίτι, αλλά θέλει και λίγο ακαμψία, να μην λυγίζεις εύκολα), τότε θα είναι και θα είσαι μια χαρά.
Αυτά από εμένα.
ευχαριστώ πολύ. Μια και έχεις εργαστεί σε γροκομείο, μπορείς να μου γραψεις σε προσωπικό μνμ κάποιον καλό οίκο; Τα κριτηρια <<καλό>> για μας είναι τα εξής:
Να έχει καλή φροντίδα ΑΜΕΑ
να μην είναι 90% άνοες, δηλ να έχει και νοήμονες
να αντιστοιχεί μια φροντίστρια σε λιγότερους από 13 γερους
Να έχει καθημερινή φυσιοθεραπεία, έστω επί πληρωμή,

Αν τα βρίσκαμε αυτά, ίσως το σκεφτόμασταν
Την τελευταία φορά που πήγαμε, νομίσαμε πως είχαμε βρει έναν καλό οίκο. Όμως άλλα είχαν πει και άλλα γίνονταν. Είχε μια απόκλιση 80% στις υποσχέσεις.
Η μητερα μου έχει πλήρη διαύγεια. Ένας οίκος αποκαταστασης θα ήταν καλύτερος, αλλά σε δέχονται μέχρι 3 μηνες σε 2 απ αυτούς που ρωτησα. Δε συζητω για τιμή, είναι απλησίαστοι, αν τον πληρωνεις ιδιωτικά, αλλά αυτό είναι το μικρότερο κακό.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι @touvlo ότι πρέπει να ψάξεις με πολύ μεγάλη προσοχή εκ νέου να βρεις γυναίκα για τη μητέρα σου ώστε να μείνει στο σπίτι. Υπάρχουν σάιτ που προσφέρονται τέτοιες υπηρεσίες όπου έχει κριτικές άλλων πελατών, υπάρχουν και ομάδες στο φεισμπουκ ανάλογα την περιοχή ή το προάστιο που μένει η μητέρα σου όπου υπάρχουν κριτικές από πελάτες προς τέτοιες κυρίες.
Παραδείγματα:

Στο γηροκομείο δεν έχεις έλεγχο του τί συμβαίνει ενώ στο σπίτι, αν ψάξεις καλά και βρεις σωστή γηροκόμο, όλα θα πηγαίνουν ρολόι. Απλά θέλει καλό ψάξιμο και συστάσεις από άτομα που εμπιστεύεσαι.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι @touvlo ότι πρέπει να ψάξεις με πολύ μεγάλη προσοχή εκ νέου να βρεις γυναίκα για τη μητέρα σου ώστε να μείνει στο σπίτι. Υπάρχουν σάιτ που προσφέρονται τέτοιες υπηρεσίες όπου έχει κριτικές άλλων πελατών, υπάρχουν και ομάδες στο φεισμπουκ ανάλογα την περιοχή ή το προάστιο που μένει η μητέρα σου όπου υπάρχουν κριτικές από πελάτες προς τέτοιες κυρίες.
Παραδείγματα:

Στο γηροκομείο δεν έχεις έλεγχο του τί συμβαίνει ενώ στο σπίτι, αν ψάξεις καλά και βρεις σωστή γηροκόμο, όλα θα πηγαίνουν ρολόι. Απλά θέλει καλό ψάξιμο και συστάσεις από άτομα που εμπιστεύεσαι.
Ευχαριστώ πολύ για όλα. Για το grandmama έχω ακούσει τα καλύτερα. Στα γκρουπ του φβ είμαι μέλος. Έχει αρκετούς απατεώνες εκεί, πρέπει να είσαι προσεχτικός, όπως επίσης και παράνομα γραφεία εύρεσης εργασίας με ψεύτικα και πολλαπλά προφίλ. Παρόλα αυτά, αυτήν που έχουμε, από κει τη βρήκαμε, μέσω μιας άλλης κυρίας. Ως τώρα δεν είχαμε και δεν έχουμε σοβαρό πρόβλημα. Αυτό ήταν το πρώτο. Σκέφτομαι, να το ξεχάσουμε το γεγονός το ατυχές, να τα ξαναβρούμε και να φερθούμε διπλωματικά. Δε βρίσκεις εύκολα την <καλή> γηροκόμο. Ίσως το καλύτερο είναι να κρατήσουμε αυτή που έχουμε και να την βάλουμε στο δικό μας δρόμο. Σίγουρα έχει καταλάβει, πως δεν μασάμε κουτόχορτο. Δεν της έχει αρέσει, γιαυτό έχει ..... στραβώσει, αλλά έτσι είναι όλες οι δουλειές. Κανένας εργαζόμενος δεν κάνει ό,τι του κατέβει.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για όλα. Για το grandmama έχω ακούσει τα καλύτερα. Στα γκρουπ του φβ είμαι μέλος. Έχει αρκετούς απατεώνες εκεί, πρέπει να είσαι προσεχτικός, όπως επίσης και παράνομα γραφεία εύρεσης εργασίας με ψεύτικα και πολλαπλά προφίλ. Παρόλα αυτά, αυτήν που έχουμε, από κει τη βρήκαμε, μέσω μιας άλλης κυρίας. Ως τώρα δεν είχαμε και δεν έχουμε σοβαρό πρόβλημα. Αυτό ήταν το πρώτο. Σκέφτομαι, να το ξεχάσουμε το γεγονός το ατυχές, να τα ξαναβρούμε και να φερθούμε διπλωματικά. Δε βρίσκεις εύκολα την <καλή> γηροκόμο. Ίσως το καλύτερο είναι να κρατήσουμε αυτή που έχουμε και να την βάλουμε στο δικό μας δρόμο. Σίγουρα έχει καταλάβει, πως δεν μασάμε κουτόχορτο. Δεν της έχει αρέσει, γιαυτό έχει ..... στραβώσει, αλλά έτσι είναι όλες οι δουλειές. Κανένας εργαζόμενος δεν κάνει ό,τι του κατέβει.
Θα λαμβάνεις συστάσεις μόνο από άτομα που φαίνεται οτι τα προφίλ τους είναι αληθινά, έχουν φωτογραφίες με συγγενείς και φίλους, είναι αρκετά παλιό το προφίλ και γενικά πώς συμπεριφέρονται. Η αλήθεια είναι οτι κι εγώ ανησυχώ για γηροκόμους, αλλά όλοι έχουμε κάποιον συγγενή ή φίλο που έχει να μας συστήσει κάποια.

Ήθελα να σε ρωτήσω, αν επιτρέπεται, η μητέρα σου έχει κάτι το οποίο θα φτιάξει με τον καιρό; Το ελπίζω, περαστικά και καλά κουράγια. :)
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Θα λαμβάνεις συστάσεις μόνο από άτομα που φαίνεται οτι τα προφίλ τους είναι αληθινά, έχουν φωτογραφίες με συγγενείς και φίλους, είναι αρκετά παλιό το προφίλ και γενικά πώς συμπεριφέρονται. Η αλήθεια είναι οτι κι εγώ ανησυχώ για γηροκόμους, αλλά όλοι έχουμε κάποιον συγγενή ή φίλο που έχει να μας συστήσει κάποια.

Ήθελα να σε ρωτήσω, αν επιτρέπεται, η μητέρα σου έχει κάτι το οποίο θα φτιάξει με τον καιρό; Το ελπίζω, περαστικά και καλά κουράγια. :)
όχι, δεν υπάρχει ελπίδα βελτίωσης πλέον
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top