Έχετε απευθυνθεί ποτέ σε ψυχολόγο και κατά πόσο σας βοήθησε;

Επισκέπτεστε κάποιον ψυχολόγο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 31)
  • Πηγαίνω μόνο όποτε νιώθω πιεσμένος/η και χρειάζομαι υποστήριξη.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κάνω συστηματικές συνεδρίες εδώ και αρκετό καιρό.

    Ψήφοι: 2 6.5%
  • Κάνω συστηματικές συνεδρίες εδώ και λίγο καιρό.

    Ψήφοι: 2 6.5%
  • Είχα πάει μόνο όταν χρειάστηκα υποστήριξη έπειτα από ένα τραγικό γεγονός.

    Ψήφοι: 1 3.2%
  • Είχα κάνει μερικές συνεδρίες, δε βοηθήθηκα και σταμάτησα.

    Ψήφοι: 4 12.9%
  • Είχα κάνει μερικές συνεδρίες αλλά σταμάτησα λόγω κόστους.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είχα πάει και σταμάτησα, καθώς το «θέμα» που είχα έλειψε ή ξεπεράστηκε.

    Ψήφοι: 3 9.7%
  • Δεν έχω επισκεφτεί ποτέ αλλά θα ήθελα.

    Ψήφοι: 14 45.2%
  • Θα ήθελα να επισκεφτώ κάποιον αλλά δεν μπορώ λόγω κόστους.

    Ψήφοι: 1 3.2%
  • Θα ήθελα να πάω αλλά ντρέπομαι να μιλήσω σε κάποιον ξένο.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Θα ήθελα να πάω αλλά θα ντραπώ αν μαθευτεί και έτσι δεν πηγαίνω.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν θα ήθελα να πάω σε καμία περίπτωση και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κάτι άλλο -δε θα το αναφέρω-

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κάτι άλλο -θα το αναφέρω στο post μου-

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν απαντάω! Θέλω μόνο να δω τα αποτελέσματα. :P

    Ψήφοι: 4 12.9%

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Καλησπέρα/καλημέρα παιδιά!
Θα ήθελα εδώ να αναφέρετε αν έχετε απευθυνθεί ποτέ σε ψυχολόγο για κάποιο πρόβλημα που αντιμετωπίζατε. Επίσης, αν σας βοήθησε καθόλου και ό,τι άλλο θεωρείτε αξιοσημείωτο από αυτή σας την εμπειρία. Δυστυχώς βρίσκομαι σε αυτή την κατάσταση, αντιμετωπίζω κάποιου είδους φοβία για την οποία δεν αισθάνομαι άνετα να μιλήσω, και θα ήθελα τη βοήθεια ενός ειδικού. Θα μου ήταν επίσης εξαιρετικά χρήσιμο αν κάποιος γνωρίζει να μου προτείνει κάποιον ψυχολόγο στη Θεσσαλονίκη. Με μια μικρή μελέτη στο ιντερνετ έμαθα ότι στην περίπτωσή μου ταιριάζει η γνωσιακή ψυχοθεραπεία. Δεν ξέρω πόσοι από εσάς θα συμμετέχουν σε μια τέτοια συζήτηση-ταμπού, δεδομένου ότι πολλοί γνωρίζεστε, αλλά ας το δοκιμάσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μάριλυ για φοβίες όντως η γνωσιακή-συμπεριφορική θεωρείται η ιδανική. Για Θεσσαλονίκη δεν ξέρω, όμως μπορώ να σου δώσω πιθανώς στοιχεία επικοινωνίας για κάποιους που θα σε παραπέμψουν. Αν θες pm.

Και για να απαντήσω, έχω πάει σε ψυχολόγο και βοηθήθηκα πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αν δεν μπορέσεις να βρεις καποιον με τις επαφές της underwater, μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στον κατάλογο ειδικών ψυχικής υγείας του e-psychology. Εκεί έχει αρκετούς επαγγελματίες καταχωρημένους ανά νομό. Αν φυσικά κάποιος έχει προσωπική (καλή) εμπειρία με κάποιον συγκεκριμένο ειδικό καλά είναι να μάθεις λίγα περισσότερα γι' αυτό και να προσπαθήσεις εκεί.

Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία από ψυχολόγο, ώστε να μπορέσω να την μοιραστώ εδώ μαζί σας. Και λέω δυστυχώς γιατί θα το ήθελα, ώστε να δω πως είναι τα πράγματα εκ των έσω :-/

Μιας κ πρόκειται για φοβία νομίζω πως θα βοηθηθείς αρκετά πάντως. Σε αυτόν τον τομέα τα ποσοστά επιτυχίας είναι σχετικά υψηλα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Κι εγώ και μάλιστα σχετικά πρόσφατα... Είχα φτάσει σε σημείο τρομερής πίεσης, με άγγιζες και πεταγόμουν πάνω, με το παραμικρό έβαζα τα κλάματα και ήθελα να παρατήσω τα πάντα. Πήγα περίπου 6 φορές και με βοήθησε περισσότερο από όσο μπορώ να περιγράψω- με βοήθησε να βάλω σε μία σειρά τον εαυτό μου και να δω τι θέλω εγώ και ποιες είναι οι δικές μου προτεραιότητες... Μη σου πω ότι με έβαλε και σε σκέψεις, μήπως τα παρατήσω όλα και πάω να γίνω ψυχολόγος! :redface:
Πιστεύω ότι όλοι τον χρειαζόμαστε σε κάποια φάση της ζωής μας και νομίζω ότι είναι πολύ ανόητο το να υπάρχουν ταμπού γύρω από αυτό το θέμα- και επιτέλους είναι άλλο να είσαι ψυχασθενής και άλλο, εντελώς διαφορετικό το να "νοσεί" η ψυχή σου...
:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εχω παει, αλλα σε πολυ μικρη ηλικια, και το θεμα μου τελικα δεν ηταν ψυχολογικης φυσεως, οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω με δικη μου εμπειρια.. Ωστοσο νομιζω οτι αν σημερα πιστευα οτι τον χρειαζομαι για οποιοδηποτε θεμα/προβλημα/φοβια, θα πηγαινα χωρις δευτερη σκεψη.. (Θεωρειται πλεον ταμπου? Οι μισοι σαλταρισμενοι ειμαστε ετσι κι αλλιως..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Βασικά, για μένα φοβάμαι οτι είναι ακόμα ταμπού. :redface:
Δηλαδή σκέφτομαι συνεχώς, πώς οι παλιότεροι, παρόλο που είχαν τις ίδιες ανησυχίες, την "παλεύανε" χωρίς ψυχολόγο και χωρίς ψυχοφάρμακα;

Προσωπικά, θέλω να πάω εδώ και μήνες, αλλά δεν το παίρνω απόφαση για τον λόγο που μόλις είπα...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Βασικά, για μένα φοβάμαι οτι είναι ακόμα ταμπού. :redface:
Δηλαδή σκέφτομαι συνεχώς, πώς οι παλιότεροι, παρόλο που είχαν τις ίδιες ανησυχίες, την "παλεύανε" χωρίς ψυχολόγο και χωρίς ψυχοφάρμακα;

Προσωπικά, θέλω να πάω εδώ και μήνες, αλλά δεν το παίρνω απόφαση για τον λόγο που μόλις είπα...:(


Πλάκα κάνεις ρε Στράτο?
Τι σχέση έχει η ποιότητα ζωής που είχαν οι παλιότεροι με τη δική μας?
Είχαν οι παλιότεροι το δικό μας άγχος? Εμείς και μόνο το να οδηγήσουμε το πρωί να φτάσουμε στη δουλειά μας είναι άθλος αν το καταφέρουμε χωρίς εκνευρισμό!



Ναι, έχω επισκεφτεί κι εγώ ψυχολόγο σε μια πολύ δύσκολη περίοδο της ζωής μου και βοηθήθηκα πολύ.
Πάρα πολύ για την ακρίβεια
Εκανα 5-6 συνεδρίες, δε θυμάμαι να σου πω ακριβώς...

Είναι σημαντικό πάντως όχι τόσο το να ακούσεις καλά λόγια για ένα ψυχολόγο αλλά το να σου ταιριάζει εσένα ο συγκεκριμένος άνθρωπος
Να έχετε μια χημεία και να μπορέσεις να του ανοιχτείς με ευκολία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Έχω πάει, σε μία περίοδο που είχα βρεθεί μετέωρη, αβέβαιη για την ταυτότητά μου, το σκοπό μου, το περιβάλλον μου, μόνη ανάμεσα σε ξενόγλωσσους άγνωστους και απογοητευμένη από το παρελθόν μου.
Με βοήθησε, γιατί συνειδητοποίησα πόσο σημαντικό είναι να έχει κανείς ποιοτικές στιγμές στην καθημερινότητά του, μου έδειξε τρόπους να συνέλθω και απενοχοποίησε πολλές σκέψεις μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Για φοβίες να πω και γω ότι τα ποσοστά θεραπείας με γνωστική-συμπεριφορική προσέγγιση είναι ενθαρρυντικά. Για προβλήματα διαταραχής διάθεσης ενδεχομένως να μην είχα την ίδια άποψη.

(Θεωρειται πλεον ταμπου? Οι μισοι σαλταρισμενοι ειμαστε ετσι κι αλλιως..)

Και τι ακριβώς εστί σαλταρισμένος και γιατί να αναφέρεις τέτοια έκφραση -έστω και χιουμοριστικά- σε θέμα σχετικό με την ψυχολογία; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Και τι ακριβώς εστί σαλταρισμένος και γιατί να αναφέρεις τέτοια έκφραση -έστω και χιουμοριστικά- σε θέμα σχετικό με την ψυχολογία; :(

Ο τροπος που ζουμε δε μας αφηνει περιθωρια στο αν θα νιωθουμε ψυχολογικη πιεση, τη νιωθουμε σιγουρα. Οποταν, το ταμπου "αν πω οτι παω σε ψυχολογο θα φανει καπως" δεν παιζει, τη στιγμη που ολοι ΕΙΜΑΣΤΕ "καπως". Οπου καπως βαλε "σαλταρισμενος" κι εισαι μεσα.



ps. Αληθεια δεν το καταλαβες, η ηθελες να κανουμε συζητηση για τη συζητηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Αν δεν μπορέσεις να βρεις καποιον με τις επαφές της underwater, μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στον κατάλογο ειδικών ψυχικής υγείας του e-psychology. Εκεί έχει αρκετούς επαγγελματίες καταχωρημένους ανά νομό.

Μοναχέ, ευχαριστώ! Μόνο μια απορία. Αυτοί οι ειδικοί ψυχικής υγείας είναι σαν όλους τους ψυχολόγους ή κάτι διαφορετικό? Μήπως απλά τους ονομάζει έτσι το e-psychology? Η ονομασία με μπέρδεψε λίγο:redface:

Επίσης, τι τιμές παίζουν ανά συνεδρία? Να σας πω την αλήθεια κι εγώ όπως είπε και ο Stratos το σκέφτομαι πολύ καιρό και συνεχώς το αναβάλλω. Κυρίως γιατί υποσυνείδητα μου φαίνεται λίγο "κάπως" να πάω σε ψυχολόγο και δεύτερον για το οικονομικό. Χαίρομαι πάντως που λέτε ότι βοηθάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Μοναχέ, ευχαριστώ! Μόνο μια απορία. Αυτοί οι ειδικοί ψυχικής υγείας είναι σαν όλους τους ψυχολόγους ή κάτι διαφορετικό? Μήπως απλά τους ονομάζει έτσι το e-psychology? Η ονομασία με μπέρδεψε λίγο:redface:

Επίσης, τι τιμές παίζουν ανά συνεδρία? Να σας πω την αλήθεια κι εγώ όπως είπε και ο Stratos το σκέφτομαι πολύ καιρό και συνεχώς το αναβάλλω. Κυρίως γιατί υποσυνείδητα μου φαίνεται λίγο "κάπως" να πάω σε ψυχολόγο και δεύτερον για το οικονομικό. Χαίρομαι πάντως που λέτε ότι βοηθάει.

Επαγγελματίες ψυχικής υγείας μπορεί εκτός από τους ψυχολόγους να είναι οι σύμβουλοι, οι κοινωνικοί λειτουργοί, οι ειδικοί παιδαγωγοί (διορθώστε με αν κάνω λάθος). Αυτό που εσύ έχεις κατά νου είναι μάλλον ψυχοθεραπευτής γνωστικής-συμπεριφορικής προσέγγισης. :)

Τιμές κοίτα, πολλοί επαγγελματίες θα σου πουν ότι αποφασίζουν κατόπιν συννενοήσεως. Θα έλεγα, να υπολογίζεις μεταξύ 40 και 80 ευρώ η συνεδρία.

Ο τροπος που ζουμε δε μας αφηνει περιθωρια στο αν θα νιωθουμε ψυχολογικη πιεση, τη νιωθουμε σιγουρα. Οποταν, το ταμπου "αν πω οτι παω σε ψυχολογο θα φανει καπως" δεν παιζει, τη στιγμη που ολοι ΕΙΜΑΣΤΕ "καπως". Οπου καπως βαλε "σαλταρισμενος" κι εισαι μεσα.

ps. Αληθεια δεν το καταλαβες, η ηθελες να κανουμε συζητηση για τη συζητηση;

Υπέθεσα ότι εννοούσες κάτι σαν: οι μισοί τρελοί είμαστε (από το οποίο θα έβγαινε έμμεσα το συμπέρασμα ότι οι "τρελοί" αναζητούν ψυχολογική βοήθεια). Παρερμήνευσα συνεπώς τον τρόπο που εσύ αντιλαμβάνεσαι το σαλταρισμένος και γενικότερα έχω μία προκατάληψη απέναντι σε ανθρώπους προκατειλημμένους με την ψυχική υγεία :P Σ'έυχαριστώ για τη διευκρίνιση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Πλάκα κάνεις ρε Στράτο?
Τι σχέση έχει η ποιότητα ζωής που είχαν οι παλιότεροι με τη δική μας?
Είχαν οι παλιότεροι το δικό μας άγχος? Εμείς και μόνο το να οδηγήσουμε το πρωί να φτάσουμε στη δουλειά μας είναι άθλος αν το καταφέρουμε χωρίς εκνευρισμό.

Μήν το βλέπεις έτσι. Μπορεί να μήν αγχώνονταν για τα ίδια πράγματα και με τον ίδιο τρόπο, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν υπήρχαν ψυχολογικά προβλήματα τότε. Μπορεί να μην γνώριζαν τί είχαν και αυτό που ένιωθαν να το αντιμετώπιζαν με άλλο τρόπο. (πχ. δουλειά, θρησκεία κτλ)

Και μήν παραβλέπεις οτι πολλές φοβίες (απ'οτι καταλαβαίνω τουλάχιστον) δεν προέρχονται αποκλειστικά απο εξωτερικούς παράγοντες και το στρές και άρα δεν είναι μόνο το σύγχρονο άγχος που μας επηρεάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Οι ψυχολογοι είναι για ελαφρια πραγματα..εγω είχα καταρρευσει απο ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη,και όχι μονο λεγανε μπουρδες αλλα με κανανε χειροτερα....Τελικα έκατσα μονο μου και ηρεμησα...Μια κοπελιτσα ψυχολογος μου έλεγε να μη σκεφτομαι κακα πραγματα και διασκεδασω και να βγω έξω για το καλοκαιρακι..!και εγω ζουσα στην κολαση...Είναι θεμα ανθρωπου,αν θα πεσεις σε ταλαντουχο,,αλλα οι περισσοτεροι ψυχολογοι και ψυχολογες ιδιαιτερα είναι παπαγαλακια ...πολυ λιγοι είναι οι πραγματικα ταλαντουχοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Απορία: πως ακριβώς σας βοήθησε ο ψυχολόγος;
Με δεδομένο πως οι περισσότεροι απλά σε ακούνε και ελάχιστα λένε οι ίδιοι πως ακριβώς αποτελεί βοήθεια το να λες τα προβλήματά σου σε κάποιον που δεν ξέρεις; Και με ακόμα πιο δεδομένο πως εγώ προσωπικά είμαι αρκετά ανοιχτό άτομο, ειδικά με τους φίλους μου, ποιος ο λόγος να πληρώσω κάποιον να με ακούσει, τη στιγμή που ήδη έχω υπεραναλύσει όσα θέλω με εκείνους και μάλιστα χωρίς να πρέπει να τα εξηγώ όλα από την αρχή (αφού με ξέρουν ήδη χρόνια και δεν χρειάζεται); Δλδ πιο χρήσιμο βρίσκω να πάω σε κάποιον να μου κάνει επαγγελματικό προσανατολισμό ή να προσπαθήσει να με κάνει να γνωρίσω καλύτερα τον εαυτό μου (μέσω κάποιων τεστ πχ), παρά να πάω σε κάποιον και πχ να του πω πόσο χάλια αισθάνομαι που πέθανε ο πατέρας μου και απλά να του μιλάω για εκείνον κλαίγοντας.. κάτι τέτοιο προτιμώ να το μοιραστώ με κάποιον που τον ήξερε.
Συγνώμη αν η απορία μου ακούγεται χαζή, είναι όμως απόλυτα ειλικρινής. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Kajira καταρχάς τα περισσότερα από τα ψυχομετρικά tests τα χορηγούν ψυχολόγοι.

Επίσης, όταν θα πας για συμβουλευτική ή ψυχοθεραπεία, η διαδικασία δεν είναι να αρχίσεις να μιλάς και να κλαις κι ο άλλος να σου πει ας πούμε ''ο χρόνος είναι γιατρός''. Ο εκπαιδευμένος ψυχολόγος θα χρησιμοποιήσει τεχνικές χρησιμοποιώντας κάποια από αυτά που θα πεις για να σου ανοίξει δρόμους να δεις τα πράγματα διαφορετικά, να αποκτήσεις υψηλότερη αυτογνωσία, να βάλεις κάποιους στόχους αν θες και είτε να συμφιλιωθείς με κάποια πράγματα είτε να τα αλλάξεις. Η διαδικασία του να μιλάς με ειδικό είναι διαφορετική από το να συζητάς με φίλους και γνωστούς. Άλλα πράγματα σου δίνει ο καθένας. Και φυσικά δεν χρειάζονται όλοι οι άνθρωποι ψυχολόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Απορία: πως ακριβώς σας βοήθησε ο ψυχολόγος;
Με δεδομένο πως οι περισσότεροι απλά σε ακούνε και ελάχιστα λένε οι ίδιοι πως ακριβώς αποτελεί βοήθεια το να λες τα προβλήματά σου σε κάποιον που δεν ξέρεις; Και με ακόμα πιο δεδομένο πως εγώ προσωπικά είμαι αρκετά ανοιχτό άτομο, ειδικά με τους φίλους μου, ποιος ο λόγος να πληρώσω κάποιον να με ακούσει, τη στιγμή που ήδη έχω υπεραναλύσει όσα θέλω με εκείνους και μάλιστα χωρίς να πρέπει να τα εξηγώ όλα από την αρχή (αφού με ξέρουν ήδη χρόνια και δεν χρειάζεται); Δλδ πιο χρήσιμο βρίσκω να πάω σε κάποιον να μου κάνει επαγγελματικό προσανατολισμό ή να προσπαθήσει να με κάνει να γνωρίσω καλύτερα τον εαυτό μου (μέσω κάποιων τεστ πχ), παρά να πάω σε κάποιον και πχ να του πω πόσο χάλια αισθάνομαι που πέθανε ο πατέρας μου και απλά να του μιλάω για εκείνον κλαίγοντας.. κάτι τέτοιο προτιμώ να το μοιραστώ με κάποιον που τον ήξερε.
Συγνώμη αν η απορία μου ακούγεται χαζή, είναι όμως απόλυτα ειλικρινής. :redface:

Θα σου πω εμένα πώς με βοήθησε...
Κατ αρχάς βγήκαν στην επιφάνεια πράγματα, που ούτε φανταζόμουν ότι τόσα χρόνια μετά μπορούσαν να με βαραίνουν ακόμα. Η ψυχολόγος πράγματι δεν έλεγε πολλά, και αυτό επειδή ο σκοπός ήταν να βρω εγώ μόνη μου τη διέξοδο, εκείνη ίσως μου έλεγε κάποια εκδοχή που δεν είχα ήδη σκεφτεί. Και σιγα σιγα ξεδιάλυνα το κουβάρι που είχαν γίνει οι σκέψεις και τα συναισθήματά μου- μπερδεμένα πράγματα που ούτε εγώ η ίδια δε μπορούσα να καταλάβω... Επαναλάμβανε όσα της έλεγα για να τα καταλάβει βαθύτερα και εκείνη, έτσι τα ξανάκουγα και μου δημιουργούνταν νέες σκέψεις πάνω σε αυτά... Δικές μου σκέψεις.
Έβλεπα ότι κάθε φορά που έφευγα από εκεί, ένιωθα πιο ανάλαφρη- χαμογελούσα παρότι όλα μου φαίνονταν βουνό.

Στους φίλους μας μπρορούμε να πούμε πολλά, αλλά όχι όλα. Και πίστεψέ με, μερικές φορές σε έναν ξένο ανοίγεσαι πιο εύκολα και για πολύ πιο βαθιά πράγματα- μπορεί πχ να σε κρατήσει πίσω το γεγονός ότι οι φίλοι σου μπορεί να κοροιδέψουν κάτι που για σένα είναι σημαντικό και κομμάτι της ψυχής σου ή μπορεί να μην έχουν διάθεση και ενδιαφέρον να ακούσουν. Σε μία ταινία που είδα πρόσφατα έλεγε κάτι που δεν είχα σκεφτεί μέχρι τώρα, ότι οι άνθρωποι συνήθως δεν ακούνε, απλά περιμένουν τη σειρά τους για να πούνε κάτι. Μία ώρα στον ψυχολόγο είναι μία ώρα που αφιερώνεις αποκλειστικά στον εαυτό σου και πραγματικά μπορεί να σε βοηθήσει, αν ο άλλος είναι σωστός. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Για τα ψυχομετρικά τεστ το ξέρω πως τα χορηγούν ψυχολόγοι, γι' αυτό είπα πως κάτι τέτοιο θα το έβρισκα πολύ χρήσιμο :)
Για το άλλο.. μάλλον εγώ δεν έπεσα σε πολύ επαγγελματία, θα κάνω μία ακόμα προσπάθεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Kajira υπάρχουν δεκάδες διαφορετικού τύπου ψυχοθεραπείες εκεί έξω. Σε καμμία από αυτές δεν πρόκειται απλά να πληρώσεις κάποιον απλά για να σε ακούει. Αν ήταν έτσι, θα μιλούσαμε στα ντουβάρια και θα ήμασταν ΟΚ. :D Άλλο θέμα βεβαίως το αν τελικά για πολλούς ανθρώπους είναι δύσκολο να ανοιχτούν ουσιαστικά σε φίλους και συγγενείς και μια απλή ανθρώπινη επαφή με τον ψυχολόγο θα έχει καταλυτική δράση πάνω τους.

Ο στερεότυπος ψυχολόγος που βάζει τον συμβουλευόμενο στο κρεβατάκι της ψυχανάλυσης και και τον αφήνει να λέει τα δικά του, ενώ αυτός κάθεται σιωπηλός, είναι αυτό ακριβώς: στερεότυπο. Ο ψυχολόγος - ανάλογα με την περίπτωση του συμβουλευόμενου και την θεωρητικη του κατεύθυνση βεβαίως- θα προσπαθήσει να βοηθήσει τον συμβουλευόμενο να βάλει σε μια σειρά τις σκέψεις του. Κ πράγματι εκεί εξώ υπάρχουν άτομα που μπορούν να το κάνουν αυτό κ είναι τυχερά. Γι' αυτό άλλωστε και όσο πιο ουσιαστικές και βαθιές είναι οι σχέσεις μας με τον κοινωνικό περίγυρο (αυτό ισχύει κ για το ζευγάρι, όχι μόνο για σχέσεις με φίλους) μειώνονται οι πιθανότητες ψυχικής διαταραχής.

Το ξέρω πως επανέλαβα με άλλα λόγια τα όσα είπε η underwater, αλλα απλά μου βγήκε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εντάξει, στάνταρ υπάρχουν πολλοί που δεν είναι και τόσο επαγγελματίες. Έχω ακούσει και κάποιες ιστορίες αυτή την περίοδο και πραγματικά έχω απογοητευθεί με την ανευθυνότητα και την την ελαφρότητα με την οποία κάποιοι ''ψυχολόγοι'' αντιμετωπίζουν την δουλειά τους.

Αν έχω να προτείνω κάτι είναι πριν πας κάπου να έχεις δει ότι ο συγκεκριμένος έχει κάνει μετεκπαίδευση σε συμβουλευτική ή ψυχοθεραπεία.

Επίσης, ενημερώσου μέσω διαδικτύου για το πώς λειτουργεί η προσέγγιση που χρησιμοποιεί ο κάθε ειδικός για να δεις αν σου ταιριάζει (ας πούμε γνωσιακή, συστημική, προσωποκεντρική). Αν και πολλοί στα φυλλάδιά τους δίνουν εξηγήσεις. Προσωπικά δεν θα πήγαινα ποτέ σε συστημικό επειδή θα κοιμόμουν στην καρέκλα.:PΓια άλλους όμως λειτουργεί καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top